Nieuw PÉg Jj v W WBm I §51 m Westerse Verbondenen en Bonn bereiken in beginsel accoord Sluiting Heilig Jaar in Fatima Regering beraamt tarievenpolitiek Nieuwe werktijden overheidspersoneel Als ieder 30 cent per jaar geeft kan medische faculteit bestaan Massale bede om vrede Lamoraal herbegraven Woningbouw wdman" DAGBLAD VOOR ALKMAAR HEILIG JAAR GESLOTEN mm rnmm s WSmk Over souvereine status aan de West-Duitse republiek Hoogwaardig Episcopaat doet een dringend beroep PRIJZEN MET DIE ïRGELIJK! 4E! at, Alkmaar Dancing Heemskerk" iere attractie EN OMGEVING Ipi HP*ILï-ilfii ■Jr3^ Verdragen nog niet gereed Uitslag Franse verkiezingen Spoorwegongeluk Trier Manifestatie van strijdbaar geloof Heilige Vader sprak tot de wereld Electriciteitsgebruik neemt teveel toe bij Auto tegen boom bij Steenwijk Zuinig tijdens de piekuren Voor de katholieke Universiteit Engeland biedt weerstand Het oliegeschil ion de Wit oderne zelf- lon de Wit zal - met Tit-kwaliteit, ton de Wit moderne en te voordelen rakbekwame j is om U te wachten non de Wit t ook gerust 2t te kopen! i dit nieuwe lelijk geprijsd chocolaterie, LJ een handig Ik artikel dat afrekent en vlug 10e net en IT 'rrm/fM/wMnmw0m± vzoek houdt T. vanaf 10 uur NG bfj: STRAAT ordt hij alle vragen iten en schoenen. J gratis verstrekt. Iheid van Uw voeten en heeft U moei- tot onze voetkun- le gehele dag zitting F van deze GRATIS vachten voorkomen, \AT 78 Reparatie gipsafdruk WfMtmMtlMMMMMiSk iKMAAR - Tel. 2201 IDAG 13 OCTOBER rlaagde entréeprijs! IEDERE ZONDAG- GEOPEND Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 15 October 1951 46e Jaargang No. 12298 HOOBR Draafebigel 59. W. .243, G.o^d 77. «2 E 2290, ALMAAR. BR»*- 02. ,.t 2049. 12 lijncnL E 2200, DEH HELPEE. 99. WL 2900 E 2290, SCHAGEH. MoU^aa, 52. M. 499 E 224. - w*.r: ésBE»,*>»S M Dit is een luchtopname van Pan Moen Djon, waar de vertegenwoordigers van heide par tijen in de Koreaanse oorlog op het ogenblik hijeen komen teneinde nieuwe wapenstïl standsbesprekingen voor te bereiden. Jeeps van de Noordelijken staan bij de gebouwen. STUTTGART, 14 Oct. (Reuter) De West-Duitse onderminister van buitenlandse zaken, Walter Hallstein, heelt Zondagavond in een door hem te Stuttgart voor de Zuid-Duitse radio-omroep gehouden toespraak medegedeeld, dat de Westerse verbonde nen en West-Duïtsland „in beginsel overeenstemming hebben bereikt bij de onderhandelingen over het verlenen van de souve reine status aan de West-Duitse Federale Republiek". Ook waren zij het er over eens dat het noodzakelijk is, dat de Westerse verbondenen hun wet tige aanspraken op de door hen in West-Duitsland beklede poli tieke en militaire positie behou den, opdat de geallieerden het k- Geallieerde en West-Duitse des kundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-ver- dragen, waarin de toekomstige positie van West-Duits.land zal worden vastgelegd. Een 'aantal op zichzelf staande vraagstukken wordt nog door de deskundigen bestudeerd. De verdediging van West-Europa „De Westerse geallieerden en West-Duitsland wensen beiden een herstel van de Duitse souve- reiniteit. Daar West-Duitsland slechts dan op doelmatige wijze voor de verdediging van West- Europa kan worden ingeschakeld, indien het op gelijke voet met zijn toekomstige bondgenoten wordt behandeld. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de vol gende uitslagen hekend gemaakt na de twee verkiezingen, die van verleden week Zondag en die van gisteren. Communisten 78 zetels (15 winst, 119 verlies, totaal verlies 104 zetels); socialisten 227 zetels (23 winst, 164 verlies, totaal ver lies 141 zetels; onafh. linksen 53 zetels (17 winst, 23 verlies, totaal verlies 6 zetels); radicalen 384 zetels (93 winst, 76 verlies, to tale winst 17 zetels); M.R.P. 108 zetels (38 winst, 18 verlies, totale winst 20 zetels); gematigden en conservatieven 468 zetels (151 winst, 32 verlies, totale winst 119 zetels); R.P.F. 148 zetels (94 winst, 9 verlies, totale winst 85 zetels) In tegenstelling tot verleden week Zondag, toen een absolute meerderheid nodig was om een zetel te behalen, was gisteren een eenvoudige meerderheid voldoen de voor een zetel in de departe mentsraden. hoofd nieuwe poging der Sovjets om hun gebied uit te breiden en om hun rol te kunnen vervullen bij elke toekomstige eenwording van Duitsland", aldus prof. Hallstein, die verder nog als zijn mening te kennen gaf dat het nog verschei dene weken zou duren voordat de verdragen gereed zouden zijn voor ondertekening. H.M. de Koningin beschermvrouwe Nederlandse Bachvereniging Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan der Nederlandse Bachvereniging heeft de Konin gin het haar aangeboden be schermvrouwschap aanvaard. De voorzitter der vereniging Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz heeft hiervan na afloop van de Johannes-passi on in Naarden in een bijeenkomst ten gemeentehuize aldaar aan de :unnen bieden aan elke leden mededeling gedaan. (Van onze K.N.P.-verslaggever) LISSABON Na dagen, triest van stortvloeden van regen, gulpte Zaterdag in de vroege ochtend reeds een overvloed van feestelijk zonlicht over de ruige heuveltoppen van de Cova da Irïa en vonkte op de blanke basiliek van O.L. Vrouw van Fatima. Het was de 34ste verjaardag van het zonnewonder bij de laatste verschijning van de H. Maagd aan de kinderen van Aljurel. Minister prof. v. d. Brink heeft overleg gepleegd met de colleges van Gedeputeerde Staten van de Provincies, waarin een provin ciaal electriciteitsproductiebedrijf is gevestigd en met de colleges van B. en W. van gemeenten die op een dergelijk bezit kunnen bogen. Ook de directeuren dezer bedrijven en de directeur van de N.V. Samenwerkende Electrici- teitsproductiebedrijven waren hierby aanwezig. Aanleiding hier toe was het feit, dat de regering zich heeft te beraden over de maatregelen van de komende vijf jaar. De minister heeft in dit ver band naar voren gebracht, dat naar het oordeel der regering de tarieven zodanig moeten worden gesteld, dat de bedrijven een vol doende opbrengst ontvangen om daaruit de bedrijfseconomisch noodzakelijk te achten afschrij vingen op basis van de vervan gingswaarde van het kapitaal en een redelijk rendement van het aan dé productie deelnemende kapitaal mogelijk te maken. Maximum nriisvoorschriftén grootverbruikers ingetrokken? Door zulk een tariefpolitiek te gaan volgen, zal het mogelijk zijn een deel van de kapitaalsbehoef- TWEE DODEN Tussen Klotten en Cochem is de locomotief van een kolentrein uit elkaar gesprongen. Twee per sonen kwamen om het leven en één persoon werd ernstig gewond. Acht wagons werden in elkaar gedrukt. Het personenvervoer wordt met bussen gehandhaafd, daar de lijn geblokkeerd is. Zij zal mogelijk pas hedennamiddag vrjj zijn. VIJF GEWONDEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is een auto, waarin vijf Steenwijkers zaten, by Wezep tegen een boom gereden. Alle inzittenden werden naar het Sophia Ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Na verbonden te zijn kon een der inzittenden naar huis terug keren. De overige vier werden ter verpleging opgenomen. Hun toestand is bevredigend. De oor zaak van het ongeval is nog on bekend. ten door zelffinanciering te dek ken. Terwijl tevens de abnormale toeneming van het verbruik zal Worden tegengegaan. Het ligt echter in de bedoeling een mini mum hoeveelheid per aangeslo tene van de tariefherziening uit te zonderen. De maximum prijsvoorschriften t.a.v. de tarieven voor grootver bruikers zullen worden ingetrok ken. Zoveel mensen als Zaterdag echter heeft het genade-oord van Fatima nog nooit bij elkaar ge zien. Ruim een millioen vertegen woordigers uit alle delen der wereld waren samengestroomd om getuige te zijn van de grootse glechtighied, de sluiting van het [eilig Jaar. Fatima was de uit verkorene voor deze geloofsmani- festatie. Na regen stralende zon Vrijdag nog stonden de duizen den samengepakt onder plassende regenvlagen, om de pauselijke legaat, kardinaal Tedeschini, te begroeten. De pauselijke legaat arriveerde, omstuwd door hon derden kardinalen, aartsbisschop pen en bisschoppen en vele auto riteiten, o.w. de president van Portugal. In het hoge gezelschap bevond zich de zuster van de H. Vader, mevr. Rossignani-Pa- celli. Voor het gedenkteken werd de pauselijke bul voorgelezen. De Nederlanders Daar stonden ook de 200 Neder landers. Hogeiyk vereerd met het bezoek, dat de Nederlandse ge zant, nr. van Klèffens, bracht. Tgdens de nachteiyke aanbid ding, die van Vrijdagavond tot Zaterdagmorgen duurde, was er ook een uur voor de Nederlan ders. Pater Loop hield een be zielende rede over de „Boodschap van Fatima en het communisme". Tot laat werd Zaterdag in de middag gebeden, gezongen, ge juicht en geweend. Bij het op gaan van de zon droeg de ver bannen Russisch-schismatieke bis schop, Mgr. Melarieff, die zich in ballingschap bekeerde tot de H. Moederkerk, een pontificale H. Mis op in de Byzantijns-Rus sische ritus. Honderden priesters deelden de H. Communie uit. Om tien uur begonnen de grote plechtigheden. Het genadebeeld van Fatima werd rondgedragen en de pause lijke legaat droeg de pontificale H. Mis op en hield een bezie lende toespraak tot de wereld. De ganse mensheid werd plech tig toegewiid aan het Onbevlekte Hart van Maria. De zieken wer den gezegend met het Allerhei ligste. De H. Vader spreekt Toen de klokken van St. Pie- ter tegen half drie Zaterdagmid dag, via de luidsprekers, begon nen te luiden, viel er een eer biedige stilte. De Heilige Vader sprak Zijne Heiligheid sprak over Fatima, waar alle grenzen tussen volkeren en rassen der wereld zyn weggevallen. „Als één groot gezin", zo vervolgde de H. Vader, ,staat de gehele wereld hier en in de geest ben Ik onder deze duizenden". Z.H. besloot met de woorden: „Wy sluiten nu dit H. Jaar, maar Wq honden niet op als één groot menselgk gezin met alle kracht te blyven werken voor de vrede. Een vrede, waar naar Wy verlangen en die God Zelf ons te Bethlehem beloofde: Vrede op aarde aan de mensen van goede wil". Met de echo van de woorden van Christus' Plaatsvervanger in hun hart, de machtige plechtig heid in pun herinnering en de klank van het stormachtige ge meenschapsgebed nog in hun oren, zijn de pelgrims, ook de Nederlanders, weer naar hun vaderland vertrokken. VERBONDENEN ERKENNEN SCHENDING NEUTRALE ZONE Na een onderzoek, dat drie uren heeft geduurd, hebben leden van een commissie der verbonden le gers op Korea vastgesteld, dat inderdaad Vrijdagmiddag drie ge allieerde vliegtuigen de neutrale zone op twee plaatsen hebben aangevallen. Verbindingsofficieren zijn gis teren bij elkaar geweest, om de „administratieve voorbereidingen te nemen om de besprekingen te hervatten". Volgens Reuter zou den er kleine vorderingen zijn gemaakt. Het Nederlandse bataljon, dat is ingedeeld bij de Amerikaanse tweede devisie infanterie, heeft in het gebied ten noorden van Janggoe een heuvel op de tegen stander veroverd. De regering heeft i.v.m. de be perkte brandstofvoorraden een nieuwe regeling, vastgesteld voor de werktyden van het personeel in overheidsdienst en maatrege len genomen dat tgdens de piek uren de uiterste zuinigheid wordt betracht in de periode van 12 November tot 3 Februari met ver bruik van electriciteit. De overheidskantoren zullen op de Zaterdagen gesloten worden en voor het onderwijs zal naar een gelijke regeling worden ge streefd. De regeling voor het personeel houdt in: werktijden van 8.30 17.30 u. (15 Oct.-10 Nov.); 8.45— 16.45 u. (12 Nov.-17 Nov.); 8.45— 16.30 u. (19 Nov.-29 Dec.); 8.45— 16.45 u. (31 Dec.-12 Jan.); 8.45— 17.00 u. (14 Jan.-2 Febr.) en van 8.30—17.30 voor het tijdvak van 4 Febr. tot 1 Mei. De middagpauze is gesteld op een half uur. De kantoren zullen van 12 Nov. tot 3 Febr. 's avonds open zijn, om verloren werkuren in te halen. Vóór 12 Nov. en na na 4 Febr. wordt per week één uur overgewerkt. Gedurende de piekuren zullen etalage- en winkelveriichting, de verlichting en de verwarming in electrische treinen tot de helft worden beperkt. Ook in de trams en trolleybussen. Lichtreclames tgdens de piekuren worden ver boden. Gisteren is in de kerken van ons land een herderlijk schrijven voorgelezen, waarvan de tekst aldus luidt: Reeds meermalen hebben Wij Uw aandacht gevraagd voor onze eigen Universiteit, de instelling van hoger onderwijs, na lange jaren van voorbe reiding door onze Doorluchtige Voorgangers in 1923 opgericht. Al is haar geschiedenis in vergelijking met de andere Neder landse Universiteiten en met de Katholieke Universiteit van Leuven nog kort, toch heeft zij reeds een belangrijke plaats veroverd in het geestesleven van ons volk en reeds zeer vele vruchten voortgebracht. Ofschoon haar met name in de oorlogs jaren de tegenslagen niet zijn gespaard, heeft zij zich toch in gestadige groei van docenten en studenten komende uit alle klassen van het katholieke volk mogen verheugen. Ook het aantal vakken, waarin examens kunnen worden afgelegd, is vooral na de oorlog zeer gestegen. Het is een van de glorie-titels van U, Beminde Gelovige», dat U deze instelling met Gods hulp gedurende vijf en twintig jaren door Uw bijdragen in stand hebt kunnen houden. U weet echter, dat de Universiteit nog lang niet compleet is, en dat met name de dure faculteiten, n.l. de medische en de natuurphilosophische tot nu toe ontbroken hebben. De oprich ters van de Universiteit hebben voorzien, dat deze faculteiten ook eenmaal gesticht zouden moeten worden, niet enkel op grond van de toen geldende wet, maar ook om de eis van de natuurlijke ont plooiing van de katholieke weten schapsbeoefening. De beoefening van de meer exacte wetenschap pen wordt bij het voortschrijden van de materialistische en onge lovige wereldbeschouwing als 'n dringende plicht van de Katho lieken gevoeld. Vandaar is het volkomen waar, wat Kardinaal Newman heeft geschreven: „Voor de Kerk zelf ook, als hoedster van de Geopenbaarde Waarheid, is het bezit van een eigen Ka tholieke Universiteit van het grootste belang; want een uni versiteit, die niet op katholiek fundament is gebouwd, heeft steeds de neiging het intellect hoger te plaatsen dan de Ge openbaarde Waarheid en kan daarom licht tot ketterij verval len. Dit geldt voor de natuurwe tenschappen evenzeer als voor alle geesteswetenschappen." Dienovereenkomstig sprak Onze H. Vader de Paus het vorig jaar tot de professoren en studenten van de Hogere Katholieke Insti tuten van Frankrijk over de be staansreden van een Katholieke Universiteit als volgt: „Het is niet louter een beschouwing van waardigheid en traditie, die een dergelijke geldbesteding en zulke krachtsinspanning kan rechtvaar digen. Er is een meer belangrijke en essentiële reden. De voortdu rende actualiteit van de Katho- (Zie vervolg pag. 7). Het is van belang, dat in het particuliere bedrijfsleven een zelfde zuinigheid wordt toegepast. Het is de bedoeling van de mi nister van Economische Zaken binnenkort, via de pers, mede delingen te doen over de vraag stukken waarvoor men is gesteld. NEDERLAND DICHTST BEVOLKT TER WERELD Volgens het Centraal Bureau voor de statistiek is Nederland met een bevolking van 10.286.250, d.w.z. 299 inwoners per vierkante kilometer, het dichtstbevolkte land ter wereld. BOM VAN 500 K.G. OPGEBAGGERD In de loop van de oorlog zijn op de werf Wilton door Engelse vliegtuigen verscheidene aanval len gedaan. Bij een aanval zijn toen zeven zware bommen neer geworpen en niet ontploft. Tot nu toe werden er vier tijdens het baggeren geborgen. Zaterdag ont dekte men een vijfde van 500 kg. BIJ ONRECHTMATIG INLATEN MET BESTUUR VAN DE SOEDAN Engeland heeft gisteravond de nota bekend gemaakt aan Egypte, inzake de Soedan; de nota werd Zaterdag overhandigd. De Britse gouverneur-generaal van de Soe dan heeft verklaard: „Weerstand zal worden geboden aan elke poging van buitenaf om zich in te laten met het bestuur van de Soedan". De nota is in een verzoenende geest opgesteld en stelt voor een internationale commissie in de Soedan en een regeling, dat de bevolking van de Soedan een eigen bestuur zal krijgen. De nota verwerpt de eis, dat de Soedan in Egypte moet worden opgeno men. Defensie-voorstel Tevens is een nieuw defensie stelsel van de geallieerden in het Midden-Oosten voorgesteld, waar bij de V.S., Engeland, Frankrijk eri Turkije worden uitgenodigd. Indien Egypte bereid is aan het nieuwe commando medewerking te verlenen, zou Engeland bereid zijn toe te stemmen in een ver vallen verklaren van het verdrag van 1936 tussen Engeland en Egypte. GEEN GEBRUIK VAN TEGENWAARDE MARSSHAL-HULP 's-GRAVENHAGE. De Rege ringsvoorlichtingsdienst deelt me de, dat een onlangs gepubliceerd bericht als zon het kabinet in beginsel hebben besloten de te genwaarderekening van de Mar shallhulp aan te vragen tenbe hoeve van de vergroting van de woningbouw, onjuist is. Volgens Reuters correspondent by de V.N. verwachten sommige diplomatieke waarnemers, dat de Veiligheidsraad, die zich prac- tisch voor een impasse in het Brits-Perzische oiiegeschil ziet geplaatst, zal trachten de kwestie te omzeilen door de voorzitter te machtigen als bemiddelaar in het geschil op te treden. Het nieuwe plan voor de op richting van een internationale coöperatie voor de productie en distributie van olie, waarbij het nationalisatierecht van de Perzen wordt erkend, is gisteren door de opsteller van het plan, de Zweed Albin Johansson, met een lid van de Perzische delegatie besproken. Naar hij zeide bestond er belang stelling voor. Zondag heeft in het Oost-Vlaamse plaatsje Zottegem de plechtige herbegrafenis plaats gevonden van wijlen Lamoraal Graaf van Egmont en diens echtgenote Sabina van Beieren. Behalve de twee stoffelijke overschotten is ook een kist met drie gebalsemde harten, n.l. van de graaf en zijn twee zoons, in de nieuwe crypte geplaatst. Tal van wereldlijke en kerke lijke autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. De foto toont de stoet op weg van het stadhuis naar de kerk; voorop de kist met het stoffelijk overschot van de Graaf van Egmont, daar achter de kist met de gebalsemde harten geheel achteraan de kist met de stoffelijke resten van de echtgenote van de Graaf.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1