B. en W. stellen voor portret van H.M. de Koningin te aanvaarden LAMORAAL VAN EGMONT BELEEFDE EEN HOOGTIJDAG Twaalf meisjes en één man (Toon Hermans) Bazar in „Bruno" 'n succes r Partij - verkoop 600 WOLLEN DEKENS M. Meijer Zn. ZILVEREN WAAGTOURNOOI L. v. Rei jen biljartkampioen Werkstuk voor de raadszaal In Zottegem, Bijna 80 Hollanders genoten gastvrijheid der Vlamingen J Première Hartendwaas Verantwoordings plicht van B. en W. Slechts 6 dagen Nu: Heel de dag drukte in de stad Had de Paus visioen van Maria? Laatste nieuws Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 15 OCTOBER 1951 Zoals wij in ons vorig nummer reeds mededeelden, heeft de commissie van advies en bijstand voor kunsttentoonstellingen de gemeenteraad geadviseerd het door de Bergense kunstschilder Dirk Vis vervaardigde portret van H. M. de Koningin te aan vaarden voor het bestemde doel. De commissie heeft daarbij verklaard, aangenaam getroffen te zijn geweest door de wijze, waarop do schilder zich van zijn opdracht heeft gekweten; de commissie is eenstemmig van mening, „dat de kunstenaar er niet alleen in geslaagd is on een uiterst gelukkige wijze iedere conventionaliteit te vermijden maar dat het hem zeer zeker ook is moven celukken een nortret van onze Koninein te schilderen, waarin waardierheid, voornaam heid en eenvoud sterk ziin ere- realiseerd." Naar het oordeel der commissie biedt de door de schilder gevolg de werkwijze alle mogelijkheden tot een verwant zijn aan het door Jan van Herwijnen nog te schil deren portret van H.K.H. Prin ses Wilhelmina. Laatstgenoemde schilder is buitengewoon ingeno men met het door Dirk Vis ge schilderde portret en heeft de burgemeester medegedeeld, dat hij een daarop afgestemd portret van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal maken. Het komt B. en W. voor, dat het schilderij, dat Dirk Vis ge maakt heeft, thans kan worden aanvaard en zij stellen de Raad voor daartoe te besluiten. Bezichtiging. In antwoord op de vraag van dr. C. Berkhouwer aan B. en W. of het College bereid is het door Dirk Vis geschilderde portret van H.M. de Koningin alvorens de Raad over de aanvaarding hier van zal beslissen op een alge meen toegankelijke plaats ter bezichtiging te stellen voor be langstellenden, heeft het College geantwoord, dat, zolang de Raad het schilderij nog niet heeft aan vaard, de gemeente daarover nog geen beschikkingsrecht heeft en dus niet het recht heeft het por tret in het openbaar te exposeren. Afgezien hiervan zijn B. en W. van oordeel, dat de Raad bevoegd moet worden geacht te beoorde len, zonder tevoren de publieke opinie te peilen, of het portret al dan niet door de gemeente dient te worden aanvaard. Daarom hebben B. en W. voorshands bezwaar aan de door de heer Berkhouwer gedane sug gestie te voldoen. Eigen oordeel. Uit een en ander blijkt dus, dat de Raad zich bij het nemen van zijn beslissing alleen kan laten leiden door zijn eigen oor deel en dat van de Commissie voor Kunsttentoonstellingen. Dat aan de suggestie van het raadslid Berkhouwer geen gevolg wordt gegeven, stelt ons teleur. Met goedvinden van de schil der die daar toch moeilijk be zwaar tegen kan maken, als hij over zijn werk voldaan is zou het schilderij toch wel voor een grotere kring van belangstellen den ter bezichtiging kunnen wor den gesteld. Ook andere deskun digen zouden dan hun mening kenbaa r kunnen maken, waar het, ais wij goed zijn ingelicht, de heer Berkhouwer juist om te doen is. De Raad zal dan met meer gemak een beslissing kun nen nemen. Wij betreuren het daarom, dat aan dit verzoek geen gevolg wordt gegeven en blijven van mening, dat het wenselijk is, zoals wij in ons artikel van Za terdag te kennen gaven dat óók nog een extra-deskundige en onpartijdige instantie om advies gevraagd wordt. Daar we thans bovendien de verzekering hebben, dat het an dere portret dat Jan van Her wijnen zal schilderen, op dit schilderij zal zijn afgestemd, her halen we de suggestie, gedaan in ons artikel van Zaterdag, de be slissing aan te houden, totdat ook Jan van Herwijnen zijn werkstuk zal hebben afgeleverd. Fr. O. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Timo- theus J. zv H. Wolf en M.J- van Vegten; Gertruda, dv S. Roodt en J.J. Peters; Agatha M. dv G- Rij per en C.T. Commandeur; Anna J. M. dvJ.B. Kaandorp en J. M- de Jager; Anna M. dv D. de Boer en A. Wester; Theodorus C. zv J. Kos en C- J. Hutting; Gerardina H.E. dv L.W. Burgering en E.Th. Hazeveld. Agenda Films; Harmonie: Angelo, 18 j.; Victoria-Theater: Hotel Berlin, volw.; Rex-Thea- ter: De weg der Hoop. 14 jaar. Voorstellingen he denavond 8 uur. APOTHEEK Voor spoedgevallen is vanaf zes uur hedenavond geopend apotheek Krui- singa. Koorstraat 59. ALKMAAR Dat Toon Hermans er in Alkmaar goed op staat, bleek Zaterdagavond, toen hij in het uitverkochte Gulden Vlies met de première kwam van zijn nieuwe repertoire van dit sei zoen, een repertoire dat vele verrassingen inhield en waarmee hij heus nog wel een paar maal in Alkmaar terug mag komen. Hockey TERR1ERS-ELFTALLEN BOEKTEN SUCCESSEN ALKMAAR Voor het eerst 'waren Zondagmiddag beide elf tallen van de nieuwe hockeyclub „De Terriers", in het veld. De da mes speelden de uitwedstrijd te gen DEM in Beverwijk en het mocht hun gelukken, deze eerste strijd met 70 te winnen van DEIM IV, een heel goed begin dus. De aanvoerster, tevens midvoor- speelster, die al heel goed in vorm bleek, plaatste niet minder dan vier maal de bal in het net van de tegenpartij. De rust ging rnet 20 in en allengs werd de zege duidelijker. Veel supporters w.o. de G A-, moedigden de da mes in hun eerste strijd flink aan De heren kwamen ook met de palm der overwinning thuis. Zij speelden tegen Ijsvogels III op 't terrein aan de Zuidelijke wan delweg te Amsterdam een fraaie wedstrijd. Daarbij bleken zij overwegend sterker dan de gast heren, zodat de rust al met een 1_0 voorsprong voor de Alk- maarders in girig. Het elftal, dat deze keer vol ledig uit kon komen, buitte de geboden kansen ten volle uit zo dat de strijd, die sportief gestre den is, met een 40 overwinning ten einde werd gebracht. Zondag 21 October a-s. spelen de dames weer jp Beverwijk, nu tegen het derde elftal van de da mesclub Eechtrop aldaar. Het herenelftal blijft thuis en ontvangt op het terrein aan de Westerweg AVMJ in uit Amster dam. Houttil krijgt trottoirs ALKMAAR. Ingevolge het verzoek van de Houttil-bewoners stellen B. en W. de Raad voor de directeur van Openbare Werken opdracht te geven de trottoirs aan te leggen en de rijbaan te her straten, de kosten worden op f 2300.geraamd. A.F.C.-NIEUWS Het eerste verraste ons met 'n klinkende zege, dat was nu weer echt leuk. Wij hebben dan ook volop genoten, maar toch denkt om a.s. Zondag tegen Oudesluis, want dat is geen gemakkelijke prooi, gezien de stand. Doen jul lie het zoals vanmiddag, dan is het altijd oké. Het 2de, 3de en 5de was niet, wat wij gehoopt hadden, dat moet veranderen mannen van het 2de, is dit het vervolg van de goede start. Het 4de wist. zij het met de grootste moeite Bergen 2 te slaan, keurig gedaan en dit hadden wij nu juist niet verwacht. De Junioren toon den hun overgrote meerderheid door met 7X te winnen, een fik se overwinning hoor! De b's, ai, had dat niet even anders gekund? De adspiranten 10 punten van de 12, bravo jongens, zo gaat ie goed hè! Hedenavond: Clubavond bij Beemsterüü Er zijn steunbonnen voor het trainingsfonds in omloop, de prijs is 10 cent en het doel, de jongens extra te bekwamen in de regels van het voetballen. Dus U neemt natuurlijk iedere keer een steun- bon! Geeft Uw medewerking!! Tot vanavond bij Beemster. De PPC'er. De eerste verrassing was de charmante entourage, waarinJToon Hermans voor het voetlicht trad: een dozijn lieftallige meisjes, waarvan er enkele al enige naam maakten in het wereldje van de kleinkunst, zoals de prima donna van het Theater Pleizier, Sonja van Weerden-burg, en anderen voor 't eerst op de planken ston den. Dit dozijn dames was de eer ste vijf kwartier van de avond alleen aan het woord, zodat men zich begon af te vragen, waar of die Toon Hermans toch bleef. Het begin was wat gek, zoals de variété-girls trouwens zelf toegaven; haar eerste optreden was een cocktail van alles, wat men in een variété-programma kan verwachten: 'n schetsje, 'n dansje, 'n voordracht, wat panto mime en een liedje, waarvoor Toon Hermans de tekst en de mu ziek had geschreven. Sonja van Weerdenburg zong en babbelde de verschillende da mesnummers aan elkaar met de routine, een prima donna waar dig. Tineke van Leer verdiende 'n tien met haar uitstekende voor dracht van het meisje „met de ijsmuts op d'r kop"daar man keerde letterlijk niets aan en het was een der beste nummers van dit programma. Minder geslaagd was haar jungle-sketch, die wat uit de toon viel. Héja Surie zong met tempera mentvolle voordracht enkele Franse liedjes; B-eppie Niooy had de lachers al gauw op haar hand met 't verhaal van haar vader die bij de brandweer was. Verder noemen we van dit dozijn Aafje Bouber jr., Mirny Kok het ko nijn van Toon en Joek van der Valk, de dochter van een oud- Alkmaars journalist. Het eerste gezamenlijke num mer liet ons de dames zien in een soldatenpak] e; even later droegen zij het meer flatteuze toilet van de Marva-meisjes. Aardig was haar satyre Klaverjasso, waar waarmee zij de mannen er even doorhaalden. Eindelijk kwam dan Toon „met zijn konijn" een zijn eerste liedje waarin hij al dadelijk blijk gaf van zijn originaliteit, zijn fantasie en gevoel voor het actuele- Hij bracht niet minder dan 8 nieuwe liedjes, die het stuk voor stuk uitstekend deden. In z'n Hol- lywood-nummer hield hij de da mes en heren van deze tijd een spiegeltje voor de neus; in zijn „meneer Ganzewinkel" schetste hij dg grote on-bekende, de man die maar een duizendste deel is van een personeel van duizend man bii de firma Die en Die. Een kos telijke persiflage gaf hij weg met zijn Operette-nummer^ waarbij zijn Russissche dirigent uitste kend aansloot. Actueel was hij weer in zijn emigrantenliedje, waarin hij de lotgevallen bezong van een Amsterdamse krenten- weger, die naar Canada emigreer de, doch al gauw weer' met han gende pootjes terugwam in de v. Woustraat. Ook zijn imitatie van verschillende bekende zangers sloeg bijzonder in. Toon Hermans deed zijn praat je weer met veel succes en zijn nieuwe liedjes sloegen in; jam mer dat hij enkele malen 'n ietsje buiten de schreef ging met 'n pi- quanterie; dat is altijd te veroor delen, doch Toon Hermans be hoeft daar helemaal niet zijn kracht, in te zoeken; die heeft an dere pijlen op zijn boog. Derge lijke grapjes verlagen het peil van het repértoire, in zijn geheel Wij hopen, dat hij zich op dit pynt zal herzien, opdat wij niet zover behoeven te gaan, dat wij z'n programma moeten ontraden- Gisteravond trad het Theater Plezier met Hartendwaas op in Heerlen en voorlopig zullen Bra bant en Limburg van dit goede programma kunnen genieten. Fr O. ALKMAAR Naar aanleiding van het besprokene in de raads vergadering van 20 September jl. betreffende de interpellatie-Berk- houwer, inzake een verordenings kwestie hebben verschillende raadsleden de wens te kennen gegeven een onderzoek te willen instellen naar de omvang van de verantwoordingsplicht van B Cn W aan de Raad. Aan de hand van artikel 216 van de Gemeentewet en enkele Kon. Besluiten, alsmede de over deze kwestie door bepaalde des kundigen uitgebrachte prae-ad- viezen uitvoerig behandeld in de desbetreffende bijlagp ko men B en W tot de conclusie, dat volgens de bestaande wetgeving B en W geen verantwoording aan de Raad schuldig zijn voor zelf bestuurshandelingen (zoals de door Dr. Berkhouwer aan de orde gestelde verordeningskwestie) al zullen zij in de praktijk ge vraagde inlichtingen daaromtrent de Raad in het algemeen niet weigeren doch. dat* de meeste deskundigen uitbreiding vgn de verantwoordingsplicht wenselijk achten, waartoe dan de wet ge wijzigd zou moeten worden. Over de mate van verantwoordings plicht is men het echter niet eens. Ambtenaar jubileert ST. PANCRAS De heer A. van Herwijnen, technisch ambte naar bij de Plantenziektenkundi- ge Dienst alhier, hoopt Dinsdag 16 Oct, a.s. zijn .zilveren ambts jubileum te vieren. Op die dag zal er ;n hotel „Welgelegen" te Broek op Langendijk, van 35 u- gelegenheid .zijn de jubilaris ge lukwensen aan te bieden. f Advertentie) 0 VAN ZOTTEGEM. in het hart van Vlaanderen. Met 72 of meer nog, inwoners en -inwoonsters van Egmond waren we het afgelopen weekend de gasten van het oude Vlaamse dorpke Zottegem en daar lazen we in een weekblad een uitspraak van Albert Verweij: „Indien de son kon schrijven, zou ze schrijven als Streuvels.En als ze zou schrijven als Streuvels en vanzelf sprekend over de gebeurlijkheden, die de Egmonders temidden van de Zottegemers hebben meegemaakt, wat zoude dan het verslag van de „feestelijke" herbegrafenis van de Graaf van Egmond en Sabina van Beieren, zijn vrouw, een over vloed van schone woorden zijn, gezet in de toon en kleur van het zonnige Zuiden, doorspekt met de Vlaamse woordekes van gratievolle humor. Dan zoude er ook waardig geschreven zijn over deze plechtige gebeurlijkheden, die de mensen uit Holland zovele indrukken hebben meegegeven, die haast met geen pen te beschrijven zijn. Zij, die niet het voorrecht hadden, mee te kunnen qaan, weten waar het om ging. Het lichaam van Graaf Lamoraal van Egmond, die in Egmond aan den Hoef zijn stamslot had en in de Kerk van Zottegem, na zijn onthoofding te Brussel op 5 Juni 1568, be graven lag en dat van zijn echtgenote, zijn in nieuwe sarco- phagen gelegd, die met weidse plechtigheid Zondagmiddag zijn bijgezet in de hernieuwde grafkelder onder de kerk, welke mid den op de markt van Zottegem staat. STAATSINRICHTING M.O. ALKMAAR. Onze oud-stad genoot de heer H. F. A. Lohman slaagde te 's Gravenhage voor de i acte Staatsinrichting M.O. I V, Exceptiónèel noteren wij 150 x 210 cMJ'-Vï. 21.50 170 x 220 cM, 26.50 175 x 225 cM. 29.75 Prachtige FANTASIE-dess. in 5 frisse KLEUREN Deze uitzonderlijk lage prijzen gelden alléén t/m Zaterdag a.s. PROFITEERT spoedig hiervan! LANGESTRAAT 3—7. Tel. 2983 Hoofdingenieur-directeur P.W.N. gaat heen Aan de heer C. Thomése, hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat van Noord- Holland, die de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, zak op zijn verzoek eervol ontslag worden verleend uit de provinciale dienst. Gedeputeerde Staten bieden de Provinciale Staten de navolgende aanbeveling aan, ter benoeming van een nieuwe hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Wa terstaat, om te voorzien in de va cature, die door het heengaan van de heer Thomése onstaat. 1. Ir. C. Krijn, hoofdingenieur in algemene dienst bij de Provin ciale Waterstaat van Noord- Holland. 2. Ir. W. M. Vink, Hoofdinge nieur A bii de Provinciale Water staat van Noord-Holland. R.K. VROUWENBEWEGING CASTRICUM. Op Dinsdag 17 October opent de plaatselijke afdeling van de Kath. Vrouwen beweging haar winterseizoen. Des morgens om 6.45 H. Mis met algemene H. Communie, en des avonds 19.30 in de zaal van de heer Roozendaal het toneelstuk „Het lied van de Zee". Op 20 November ep 11 Decem ber komen bekende spreeksters en sprekers voor een te houden voorlichtingsavond. De jaarlijkse feestavond is vastgesteld op 22 Januari in de zaal van de heer Borst te Bakkum. Op 19 Februari zal een Emigratie-avond worden gehouden met als spreker Drs. Jos P. van Campen, waarna de heer Dominicus het volksleven in -Spanje zal bespreken, toegelicht met lichtbeelden. Van 20 tot 23 Maart is er Triduum in de kerk te Bakkum, geleid door de gees telijk adviseur de Weleerw. Heer Kap. Tesselaar. ALKMAAR. Zaterdag en Zondag is dit belangrijke tournooi onder grote belangstelling voort gezet. Nadat Zaterdag J. Feeke 2 partijen had verloren was het voor de heer v. Reijen practxsch niet meer mogelijk om het kam pioenschap te verliezen. De Zaterdagmiddag-partijen kenmerkten zich door buitenge woon mooi spel van de heer Mol zodat het jammer was dat deze speler niet eerder aan de winst punten toekwam; ook v. Reijen wist zich te handhaven. In de avondpartijen was het weer v. Reijen die zijn partij in winst wist om te zetten en nog wel tegen Feeke zodat hij prac- tisch al kampioen was. De Jong wist, nadat Mol al een ruime voorsprong had gekregen, de par tij te beëindigen met een juweel van een serie van 217; ook de heer Franken wist een goede winst partij te spelen waarin hij een moyenne maakte van 40.00. De uitslagen van Zaterdagmid dag en -avond luidden: v. Reijen de Jong Franken Berkelmans Mol Feeke Zondervan Lames v. Reijen Feeke de Jong Mol Franken Zondervan Lames Zondagmiddag de belangstelling nog groter. Na dat v. Reijen Zaterdag al kampi oen geworden was, was het voor hem alleen nog maar zaak onge slagen kampioen te worden, maar door een prachtpartij van de heer Mol kon v. Reijen er niet toe ko men om deze te winnen. De uitslagen van Zondagmiddag luidden: 400 12 88 33.33 372 12 99 31.00 400 19 55 21.05 332 19 57 17.47 400 11 146 36.36 133 11 47 12.09 400 22 77 18,18 397 22 78 18.04 400 13 170 30.76 262 13 120 20.15 400 12 217 33.33 358 12 142 29.33 400 10 88 40.00 182 10 69 18.20 400 20 76 20.00 398 20 56 19.45 Zondervan 400 Berkelmans 157 Franken Lames 400 175 12 12 15 15 89 50 148 48 33.33 13.08 26.66 13.46 De uitslagen luidden: van Zondagavond Mol 400 6 129 66.66 v. Reijen 234 6 38 39.00 Feeke 400 11 112 33.33 de Jong 129 11. 38 10.75 Na deze partijen was het voor de voorzitter van de B.V. Excel sior een eer de talrijke prijzen aan de spelers te overhandigen maar alvorens hiertoe over te gaan gaf hij het woord aan de voorzitter van het District Alk maar, de heer de Haas, die de spelers hartelijk dank bracht voor het spel en hun sportieve houding in de afgelopen dagen; verder dankte hij de organiserende ver eniging en speciaal de heer C. de Boer, met zijn helpers. Na de woorden van de heer de Haas reikte de heer Koelman de prijzen uit, waarna de heer v. Reijen dank bracht voor het gast en -avond was De eindstand luidt: L. v. Reijen 2634 74 191 35.59 12 A. Mol 2662 78 259 34.11 10 J. Feeke 2395 88 131 27.21 10 J. de Jong 2497 102 217 24.48 8 J. Franken 2158 95 148 22.71 6 P. Zondervan 2080 92 143 22.60 4 J. Berkelmans 2063 105 124 19.64 4 J. Lames 1987 124 122 16.02 2 4. Coöp. Zuurkoolfabriek in Noordscharwoude N. SCHARWOUDE. In Noord- Scharwoude zal een Coöp. Zuur koolfabriek worden gebouwd. Zaterdag is besloten tot aankoop van 2000 m2 industrieterrein van de gemeente Langedijk voor f 20.000. Er zijn 78 leden tot de Coöperatie toegetreden. De nieu we fabriek hoopt volgend jaar te kunnen draaien. De zuurkool fabrikant Flinterman uit Den Haag zal de directie op zich nemen. Om deze pleehtigheid meer luister bij te zetten en om de frote verwantschap, welke de igmonden aan de Graaf verbindt, werd het Fanfarecorps Lamoraal van Egmond te Egmond aan den Hoef daarbij uitgenodigd, alsmede de burgemeester de heer M. Niele, de heer A. H. v. d. Berg, voor zitter van de plaatselijke V.V.V. en zijn echtgenote, de secretaris van die V.V.V. de heer C. Apel doorn, terwijl ook de voorzitter van de Federaties der V.V.V.'s in de Kop Noord-Holland, de Dinkelenberg en zijn echtgenote aanwezig waren. 270 km! En zo aanvaardde men in de vroege ochtend van Zaterdag de verre reis van 270 km naar Zot tegem; dat ging in- een ruk door naar Zundert, waar even gepau- seerd werd, vandaar over Ant werpen en Brussel naar Zotte gem, waar de ontvangst door de Zottegemse muziekmaatschappij „De Vrije Kunstkring" allerharte lijkst was. In optocht ging het door de sierlijke straatjes van het vriendelijke stadje aan de Zwalm- boorden tot het stadhuis, waar de burgemeester van Zottegem, de heer Ch. Droesbecque, de beide schepenen, J. Matthijs en E. Pae- me, de voorzitter der locale V.V.V. Dr. Leon de Vos, de Kan tonnale Vrederechter Mr. A. v. d. Meeren de heer O. Coessens, Con servator van het Stedelijk Mu seum voor Geschiedenis en Oud heidkunde en de voorzitter van dé Zottegemse Culturele Kring Dr; A. Schautteet,het gezelschap met de glimlach der Vlaamse gastvrijheid stonden op te wach ten om de Nederlandse gasten naar de gehoorzaal te brengen, alwaar een officiële ontvangst plaats had. De burgemeester wenste de Ne derlanders aangename dagen, dat zij een aangename herinnering aan Zottegem zouden blijven be waren, en dat de band tussen beide gèmeenten, zo pas gelegd en ontsproten aan de nagedach tenis van Lamoraal, mettertijd zou verstevigen. Burgemeester M. Niele sprak een wederwoord en betoogde, dat het voor de Ne derlanders belangrijk was, aan dit „feest" deel te nemen. Hij verzekerde, dat zijn landgenoten dat met volle sympathie en am bitie zouden doen en dankte ver volgens voor de vriendelijke uit nodigingen. Expositie. Om zeven uur des avonds werd de tentoonstelling geopend, welke aan Lamoraal en zijn geschiedenis gewijd waren en waarop kost bare stukken te zien waren o.a. Het Testament, De Procesbundel en Het Huwelijkscontract en ver scheidene, door Lamoraal eigen handig geschreven brieven, ge dateerd uit Zottegem. Deze tentoonstelling was in ge richt in een der bovenzalen van het stadhuis en aangevuld met enkele stukken, die men vanuit Egmond had meegenomen. Om acht uur gaf ..Lamoraal van Eg- mond" onder leiding van de heer W Wester een concert, aangevan gen met het Belgische Volkslied „De Brabanconne dat door Ra dio Brussel werd uitgezonden en waarvan talrijke Zottegemers de ganselijke avond genoten hebben. Ook de tentoonstelling ondervond van de zijde der inwoners zelf veel belangstelling. Zondagmorgen heeft de Deken van Zottegem in de kerk op het Marktplein een plechtige Hoogmis gecelebreerd ter nagedachtenis van de Graaf en zijn echtgenote, waarna te 11 uur een concert in de openlucht volgde van „De Vrije Kunst kring dat geopend werd met het Wilhelmus. Deze muziekmaat- schappij is door gans België be roemd en geroemd: het sleepte op tal van concoursen eerste prijzen weg, speelde vele malen voor Ra dio Brussel en dat alles als ge volg van het onvermoeibare werk van de dirigent v. d. Driessche Andre, die tevens componist is, en die de leden, allen amateurs tot grote prestaties heeft weten te brengen. Ook dit werd weder om een first class concert. De bekende Egmont ouverture van Beethoven bijvoorbeeld werd technisch feilloos gespeeld en vermocht zelfs een muzikale ont roering onder de luisterenden te weegbrengen. De dirigent was de heer D'Hoker George, die momen teel de dirigent, wegens diens ziekte, vervangt. Zondagmiddag om half drie begon de grote plechtigheid. De feeststemming sloeg voor die en kele uren om in de sfeer,, die bij een plechtig gebeuren past. Men beleg<Je op het stadhuis een aca demische zitting, waar behalve de voltallige Nederlandse delegatie en de Zottegemse organisatoren o.a. als genodigden aanwezig wa ren de heer Claeijs, burgemeester van Gent, Kluyskens, rector van de Universiteit van Gent, v. d. Bogaerde, gouverneur van Oost- Vlaanderen, De Beer, conservator van het Sterkx Museum te Deur- ne, de parochiegeestelijkheid van Zottegem, een aantal andere bur gemeesters van het Kanton Zot tegem. de voltallige gemeenteraad van de plaats, voorts de eerste Secretaris van de Nederlandse Ambassade te Brussel, de heer Hallo, de Commissaris van de locale politie, de heer De Maes- schalk en vertegenwoordigers van het plaatselijk verenigingsleven. Toen om vier uur de plechtige overbrenging van de sarcophages, die in de hal van het stadhuis, versierd met palmen, stonden op gesteld naar de crypte geschiedde, kwam de vleugeladjudant van Z. M. Koning Boudewijn, de Ge neraal De Baele, door zijn aan wezigheid deze plechtige herbe grafenis een bijzonder karakter geven. Academische zitting De burgemeester van Zottegem opende de academische zitting, een luistervolle plechtigheid door de aanwezigheid van hoogge plaatste nationale persoonlijkhe den, met een woord van welkom cn wees erop, dat hun aanwezig heid er het teken van was, dat de nagedachtenis van de Graaf een diepe weerklank heeft gevon den bij de ganse bevolking. Hij ging wat dieper in op de betekenis van de Graaf als his torische figuur en hoopte tenslotte dat de historische stad Zottegem door vele landgenoten juist daar om zou worden bezocht. De heer Coessens sprak een korte rede uit naar aanleiding van de gebeurte nissen van de ontdekking van het graf van Lamoraal, de heer behautteet declameerde enkele passages uit de geschiedenis om trent Egmonds laatste uren, waar na de heer de Vos een beschou wing wijdde aan de betekenis van Egmont in de geschiedenis van Belgie. Burgemeester Niele stel de Lamoraals onkreukbaarheid en handelwijze in de woelige da gen van 1568 als voorbeelden van rechtvaardigheid, vaderliefde en trouw, welke deugden ons herin neren aan de pas beëindigde strijd van wereldoorlog II. Vervolgens wees hij op de stamverwantschap, die Belgie en Nederland telkens weer tot elkander brengt en uit eindelijk een daadwerkelijk stre ven heeft tengevolge gehad naar een grotere eenheid tussen Noord en Zuid, n.l. eenheid naar ziel en hart. De heer A. v. d. Berg richtte zich vooral tot de organi satoren van de plechtigheden en dankte hen voor de uitstekende organisatie en de gastvrijheid, die de Nederlanders in Vlaande ren in zo ruime mate hebben ge- noten. Dan was het ogenblik van de overbrenging aangebroken. De klok op de kerktoren begon te luiden, op het marktplein stelde zich een kleurige stoet op van vertegenwoordigers uit het plaat selijke verenigingsleven, die vaan dels meevoerden, de geestelijk heid van beide Zottegemse paro chies m toga en superplie, voor afgegaan door acolieten met het Kruis, daarna volgden de dra gers van de sarcophages, man- ne" van het brandweercorps, ge volgd door het voltallige corps van Zottegems brandweer, de burgemeester van Zottegem en de adjudant des Konings, de ge nodigden, een lange stoet, aan schouwd door een menigte volk in statige tred rond het markt plein trekkend naar de crypte waar de bronzen kisten hun defi nitieve plaats kregen. „De Vlaam se Kring speelde daarna nog- maals De Brabanconne, waarmee de eigenlijke plechtigheden waren afgelopen. GROETEN UIT ZOTTEGEM ZOTTEGEM De bevol king van Zottegem brengt 'n hartelijke groet aan de be volking van Egmond, met wie zij gemeenzaam heeft de nagedachtenis aan de grote Lamoraal van Egmond. De kennismaking op 14 October was uiterst geslaagd. Wij hopen, dat de banden, die tussen de twee gemeenten gelegd zijn, van blijvende aard zullen zijn. w.g- Ch. Droesbeque Burgemeester WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond (opge maakt te 10 uur). NACHTVORST In de nacht en ochtend ver spreide mistvelden, overi gens droog weer met weinig of geen bewolking en zwakke wind. Op vele plaat sen lichte en hier en daar zware nachtvorst. Over het algemeen iets lagere mid- dagtemperaturen. VATICAANSTAD, 15 October (Reuter-A.P.). Z. Em. Kardi naal Tedeschini, aartspriester van de Sint Pieter en Pauselijk dele- gaat op het Congres te Fatima, heeft in een toespraak verklaard, dat Z. H. Paus Pius XII in het jaar 1950 driemaal een visioen van de H. Maagd Maria gehad heeft. Dit gebeurde in een herha ling van het beroemde „zonne wonder" van Fatima, dat zich aan de H. Vader vertoond zou hebben op 30 en 31 October en 1 Novem ber 1950, voor en op de dag dus, dat het dogma van Maria Ten Hemelopneming werd afgekon digd. De Kardinaal zei, dat hij voor zich persoonlijk sprak. Er zijn nog geen nadere bijzonder heden bekend. Volgens een artikel van Prof. Baudhuin in de „Libre Beigique" zal binnenkort, doch niet voor de Britse verkiezingen, in Europa algemeen worden gedevalueerd. „Slechts vijf landen zullen daar aan waarschijnlijk ontkomen, n.l. Zwitserland, Italië, Duitsland, Portugal en België", aldus Baud huin, die verder schrijft, dat de devaluaties niet verder zullen gaan dan 10 a 15 procent. 20.000 14517 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. In de 514e Staatsloterij tweede klasse eerste lijst is op nr. 14517 de f 20.000 gevallen. ALKMAAR Aanvoer 6 paar den 700900; 190 vette koeien 500—950; 11 graskalveren 130— 190; 20 nuchtere kalveren, slacht, 40—90; 16 vette schapen 120—140 238 varkens 2,20—2,32 jer kg. WARMENHUIZEN, 15 October 1300 kg andijvie 5; 2000 kg rode kool 8.5010,90; 52.000 kg witte kool 44,10. NOORDSCHARWOUDE. 15 Oct. 500 kg aardappelen, eigenh. 8.00; 1500 kg uien 20.5026.40, grove 20.90, drielingen 27; 900 kg bieten A 8.30, B 5.20; 100 kg andijvie 5.00; 2100 kg slabo- nen I 35—42, II 30—34. afw. 20 —25; 750 rode kool 6.60: 50000 witte kool 44,60, doorgedr 4000 witte kolen. HEILOO Er waren gistermid dag heel wat mensen op de been in Heiloo. De rede van deze op- gewone drukte was niet ver te zoeken; die stond met grote let ters op een spandoek bij de Mal- levoortsdijk: „Grote HSV-bazar in Bruno" De reden van deze amusementsgelegenheid? Het HSV-voetbalterrein, kleed kamers en andere sportbenodigd- heden dienen hóóg nodig eens op-" geknapt te worden. Maar daar voor moetmen geld hebben. „Geen nood, we houden 'n Fan cy-fair, die klinkt als een klok" zeiden de mannen van de suppor tersver. Rood Geel en ze sloegen aan het werk. Twee weken lang hebben de leden van de handbal en supportersver. loyaal samen gewerkt en een van de lokalen van de naaischool omgetoverd in 'n gezellig feestzaaltje. De moei te was niet tevergeefs. Toen ka pelaan A- v.d. Ploeg, G.A. van HSV en Rood Geel, Zaterdag avond met een kort woord de ba zar opende, waren er veel belang stellenden. Er werd druk gebuik gemaakt van de vele attracties, zoals het rad van avontuur, het biljartspel en de sjoelbakken. In een mand lagen een paar konij nen lui uitgestrekt te wachten op degene die hun juiste gewicht zou raden. Een vrolijk stukje muziek ontbrak natuurlijk ook niet. A raison van een kwartje werden gekruide zwarte schijven ge draaid. Verder was er ook een waarzegster, bij wie men een zonnige toekomst kon bestellen tegen scherp concurrerende prij zen. De resultaten zullen de ver wachtingen niet teleurstellen. Reeds de eerste avond leverde ongeveer 200 gulden op. Velen hebben meegewerkt qpi deze fancy-fair te doen slagen. Het zou ondoenlijk zijn hier allen te vermelden. Een uitzondering zou den we willen maken voor de hr. Boots, die 't reclame-werk maak te en Mevr. Kroon voor haar gul le gastvrijheid tijdens de voorbe reidingen. Dank zij hen allen, zijn de zorgen van het HSV-be- stuur belangrijk verlicht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2