èlft Herderlijk schrijven over R.K. Universiteit Franse Loge verscherpt de strijd tegen de Katholieke Kerk In Zweden is de toestand van de Katholieke Kerk Kan men de wintertarwe nu eigenlijk al zaaien? BANDJIR OVER JAVA in! ezondheid, Uw beurs! wi/ vernemen: weduwen voor lille opgelicht RADIO DE PAUS ROEPT OP Communisten heersen over vrijmetselarij De schoolkwestie Omstandigheden gewijzigd in uiterst gunstige zin Geen crematorium bij Zwolle P.T.T. maakte 30 millioen winst S,rheepsberichten Als land klaar is kan men beginnen door Leo Broeksmit MAANDAG 15 OC I UotK IVDl PAGINA van da Voedingsraad. oude St. Stephanustoren egen, welke tijdens de alf werd vernield, tegen geheel voltooid zijn. Over ien gaat de vlag in top; Zondag 28 Oct. a.s. een worden gehouden over priesterhulp in de Abdij ne te Heeswijk; ;n veefokker Zaterdag in alsen een strop van f 1000 ek dat zijn ponny in het is bezweken als gevolg eten van bladeren van ishaag; 's-Hcrtogenbosch op 87- eefüjd mr. Baron van th tot den Beerenclaauw, sheer in het Gerechts- 's-Hertogenbosch, over- i gedurende het zesde 'en van de Xegelse Pas- 1S0.000 personen uit alle len een bezoek aan de ren gebracht; Eindhoven op 85-jarige trof. M. de Haas overle- bekend natuurkundige, ds hoogleraar is geweest momenteel de Franse van buitenlandse handel rmeel bezoek aan ons ie Haagse politie gelukt rige Amsterdammer A. B., die zich architect n die er van verdacht e weduwen voor f 12.000 i opgelicht, aan te hou- i wist de dames te be un spaarsommetjes te Hy zou het een en 1 m orde maken. Een s vertrouwde het niet. ,met A. opnieuw te komen, maar de k verdwenen. Achteraf politie, dat de man nog jaar gevangenisstraf te ersR.K.VVS St. Bavo St. George O —Forward b andvogels 0—0 3—1 1—4 3—3 2—1 3—1 b—St. George b 2—3 ?r~Grasshoppers b 1—2 't- Victor b 5o 'WO b 03 1WB b 33 irs c—Strandv. b 3—1 -Valken b 13j Forward d 0—4 —R.K.EDO d 0-5 dForward f 10—0 -Valken c 2—3 GB d 15 AGMIDDAG-COMP. valuwen 2 21 indua 2 21 xouwz. Boys 1 4—2 (rone 1 uwen 3 ndua 3 4—1 5—2 3—3 ÏCSC 3 3-2 1—Opperdoes 2 5—0 -DEK 2 10—1 agmtodag-co.wp. K.N.V.B. VU Spakenburg -IsKenn.land irken NDSM -AGT Bl.Wit Z sfonia v.meeuwen IVJ :uzen 1—2 2—3 4—1 1—1 4—2 4—1 0—1 2—2 1—1 2—3 3—1 1—1 1—2 (Vervolg van pag. 1) lieke Universiteiten is gelegen in het nut en de behoefte, om een geordend en hecht samenstel van leringen en geheel 'n milieu van specifieke Katholieke cultuur te scheppen. Een onderwijs, alhoe wel onberispelijk in alle takken van wetenschap, en aangevuld, doordat daarnaast uitgebreider godsdienstonderricht wordt gege ven, voldoet niet." De eigenlijke bestaansgrond van een eigen katholieke univer siteit en wetenschapsbeoefening ligt niet in het negatieve: in het behoeden voor dwaling en zedenbederf. Er is een positieve grond, die van veel meer be tekenis is. Zoals alle uitingen van het menselijk leven, zal ook de wetenschapsbeoefening doortrok ken moeten zijn van onze katho lieke levensopvatting. De katho lieke universiteit zal er op ge richt moeten zijn geheel een mi lieu van katholieke cultuur te scheppen, waarin de studenten naar geest en hart gevormd wor den en worden voorbereid op hun latere taak als de intellec tuele leiders van ons volk. Medische faculteit Doordrongen van de ernst van de zaak en vertrouwende op Gods verdere zegen, hebben Wij in 1947, toen de subsidieregeling dit mogelijk maakte, besloten voorbereidingen te treffen voor de oprichting van de medische faculteit. De opleiding van dokters in katholieke geest ligt Ons n.l. nauw aan het hart. Zij immers behandelen voortdurend de le vende mens. Zij treden Voortdu rend in allerlei gewichtige om standigheden onze katholieke ge zinnen binnen en zijn er geluk kig hooggescnatte raadslieden. Wat zij moeten beslissen in allerlei kwesties van voorzorg en behandeling bij de voornaamste en beslissende aangelegenheden van het leven, raakt voortdurend onze heiligste principes. Het is daarom van het grootste belang, dat deze beginselen het theore tisch onderwijs doordringen, en ook dat de toepassing er van reeds bij de eerste geneeskun dige practijk onder de leiding van de Hoogleraar wordt aange leerd. Vandaar hebben wij maatre gelen genomen tot stichting van de medische faculteit nog voor de natuur-philosophische. Deze voorbereidingen zijn thans zover gevorderd, dat met het onderwijs, de opleiding en de beoefening der wetenschap in deze faculteit is begonnen. Een zeer belangrijk feit, B. G. in de geschiedenis van PROGRAMMA DINSDAG 16 OCTOBER 1951. HILVERSUM L 402 m- 7.00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8 00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw 9.30 Waterstanden 9.35 „Lichtbaken" 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram; 10.40 School radio; 1100 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram; (12-30-12.33 Land- en tuin bouwmededelingen); 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Métropole orkest; 14.00 Ge varieerd programma; 14.53 Gram; 15.00 Voor de scholen; 15.30 „Ben je zestig?"; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 1800 Nieuws 1815 Actualiteiten; 18-20 Sport; 18.30 Gram; 18.45 Cursus voor lekenspelers: 19.00 „Hier is Euro pa": Vaudeville-progr.; 19-30 Voor de jeugd; 19.40 ,/Dit is leven," causerie 19.50 Gram: 20 00 Nieuws en weerberichten; 20 08 De gewo ne man zegt er 't zijne van; 20.15 „Pater Damiaan," hoorspel; (21-10 -21.20 Gram.); 22.30 Gram; 22.35 Verslag over de ontvangst van de eerste KRO-televisie uitzending; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23 00 Nieuws 23.15 „Ge zond Gezin," causerie; 23.25—24 00 Kamerorkest en solisten. HILVERSUM II. 298 m- 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—2400 AVRO. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Gram; 7,50 Dagope ning; 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 915 Gram.; 9.25 De Groenteman; 9.30 Gram; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken 11.30 Pianorecital; 12.00 Orgel en zang; '12.30 Land en tuinbouwmededelingen 12-33 Vooi; ons platteland: 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gram.; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gram-: 15.30 „Onze Amerikaanse buren": 16 00 Strijkorkest: 16.30 Voor de kinderen; 16.50 Kinder koor; 17.20 Dansmuziek; 17.45 Re geringsuitzending: Drs. F.J. Brou wer: Het algemeen urgentieplan van de Republiek Indonesië"; 18 00 Nieuws; 18.15 Hawaiianmuz: 1840 Surinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pi anospel: 19.15 „Paris vous parle"; 19:20 Koorconcert; 19.45 ..Grote ontdekkingen van de laatste 50 jaar", causerie; 20 00 Nieuws,20.05 Actualiteiten; 2015 Gevarieerd progr.; 21.15 Reportage of gram: 21.30 „Uitbuiten." causerie; 21.35 Thoatërorkest; 22.00 „Dit is Uw land, Uw volk." klankbeeld,: 22.45 Buitenl- overzicht: 23.00 Nieuws; 23 1524.00 Dansmuziek. TELEVISIE-PROGRAMMA DINSDAG 16 OCTOBER 1951 Eerste KRO Televisie-uitzending. 20.15—21.45: 1. Opening door Prof. Dr. J. B. Kors O.P. 2. „Voor oog en oor." a. Vraaggesprek in verband met de vermoedelijke ope ning van het testament van de Hertogin van Angoulê- me; b. Pottenbakkers-demonstra tie; c. Muziekaal intermezzo. PAUZE 3. Demonstratie moderne metho de voor doofstommen. ons volk, in het bijzonder van de Katholieken. Daarbij hebben Wij de niet geringe consequenties die Onze voorgangers al hebben voorzien aanvaard. 20 pet. voor ons Want al betaalt het Rijk on geveer 80 pet. van de werkelijke en gemotiveerde tekorten voor stichting en exploitatie, de ruim 20 pet. die voor ons overblijven, bedragen nog grote sommen; denkt aan ziekenhuizen, onder- zoek-ruimten, laboratoria, enz.; aan proefnemingen en aan de steeds terugkerende betaling van salarissen van professoren, assis tenten, ambtenaren, verpleegsters enz. Al komen deze hoge kosten niet onmiddellijk, zij zullen in de eerste vier jaren sterk oplopen, maar toch volgens berekening van bekwame economen niet ho ger stijgen dan 25 a 30 cent per katholiek per jaar. Aan menig een zal dit geen grote som toe schijnen, en indien allen gelij kelijk betalen konden, was het ook niet zwaSr te dragen. Maar verscheidene gelovigen zijn niet in staat deze bijdrage, en voor zich zelf en voor hun kinderen op te brengen, zodat dit door anderen moet worden aangevuld. Ondanks de belang rijke opbrengsten in zeer vele pa rochies, ondanks de grote ijver van zeer vele comite's, is men tot nu toe er nauwelijks in ge slaagd over heel' Nederland het befaamde dubbeltje per Katholiek te bereiken. Wij hebben daarom het besluit tot deze grootse on derneming slechts genomen na ad vies ingewonnen te hebben van heren uit de katholieke handels- en industriële wereld, die buiten de Universiteitskringen stonden. Na hun gunstig advies hebben Wij gemeend te moeten door zetten, al is het dan ook niet zonder bezorgdheid. Dit besluit moge U duidelijk maken, hoe hooe WH de beteke nis van de medische faculteit en van de gehele katholieke Univer siteit aanslaan. Zil is voor ons de sterke toren en de vaste burcht, die ons helnt ons dier baar sreloof te verdedigen: zii heeft de taak de katholieke le vensbeschouwing wctensclianDe- liik te funderen, haar in alle katholieke kringen en daarbuiten te doen doordringen en daarnaar het gedachteleven in te richten. De verwachte som zullen Wij echter niet kunnen bijeenbren gen, als niet twee voorwaarden zijn vervuld: 1. dat allen medewerken, of tenminste, dat elke parochie haar bijdrage naar draagkracht geeft, en dat niet de ene dit overlaat aan de ander. Het gewenste re sultaat kan alleen worden be reikt, als een actief parochiaal comité zich met de inzameling van de gelden belast; 2. dat deze collecte met en kele andere bovenaan wordt ge plaatst. Er is nu eenmaal een rangorde van waarden; de ene katholieke instelling, waarvoor iets gevraagd wordt, is belang rijker dan de ander. Zonder nu precies te willen zeggen, wat no. één en twee moet zijn, willen Wij toch wel verklaren, dat de R.K. Universiteit in Onze ge dachten onder de eerste belangen behoort gerangschikt te worden en zeer hoog staat in de ge noemde rangorde. Op grond hiervan, dat Wij, Uw Bisschoppen, dit grootse werk en deze reusachtige onderneming noodzakelijk en van primair be lang achten, durven Wij vertrou wen, dat niet enkel de particu lieren, maar ook de instellingen en ondernemingen tot het tot stand komen en het blijven func- tionneren zullen medewerken. Vooral ook de instellingen en ondernemingen hebben hier een taak. Het gaat hier om een groot katholiek belang, waaraan zij zich naar Onze mening niet kunnen onttrekken. In de naam des Heren bevelen Wij U deze belangrijke zaak drin gend aan. ALS PAUS PIUS XII de kracht van de Rozenkrans ver kondigt, geeft Hij, in zijn nieuwste encycliek, ook de intenties aan, voor welke wij in de Octohermaand dage lijks het rozenhoedje moeten bidden. Niet met brute kracht, niet met de wapenen, niet met menselijk geweld, do ch met goddelijke hulp, verkregen door het g eb e d, zal de Kerk onbevreesd de helse vijand tegemoet kunnen treden. De H. Vader vraagt, dat alle gelovigen zich inspannen, om vooral door de Rozenkrans, van Maria te verkrijgen, dat er zo spoedig mogelijk betere tijden voor de Kerk en voor de maatschappij zullen terugkeren. KRACHTPATSER Ogenschijnlijk heeft de man op de bovenste twee prentjes heel wat in zijn mars. We zien hem hier een vracht wagen kantelen als ware het een veertje. Schijn kan echter be driegen en vooral in de fotografie. In dit geval werd de suggestie van een „Hercules" verkre gen door een omzetting van de volgorde der foto's. De werkelijkheid is zo: in de straten van Kopenhagen kwam een vrachtwagen in botsing met een autobus. De vrachtwagen kantelde en werd later door mid del van een kraanwa gen weer overeind ge zet. De verschillende fasen zijn door de foto's in beeld gebracht in. de, volgorde: rechts onder, links onder, rechts boven en links boven. Mede doordat men de kraanwagen uit het beeld liet, was de indruk van een „kracht mens", die hier een staaltje van zijn kunnen weggeeft, volkomen. PARIJS, (KNP) De Vrijmet selaarsorganisatie in Frankrijk, wordt, zoals blijkt uit haar uit latingen in woord en geschrift, steeds feller in haar aanvallen op de Katholieke Kerk. Deze vijan dige houding kwam dezer dagen wel zeer sterk tot uiting, toen de Vrijmetselaarsloge het „Groot- Oosten" in Parijs een protocol met haar besluiten publiceerde, waarin zij de leden aanspoort tot strijd tegen de Kerk. Het protocol begint met op te merken, dat het laïcisme „bijna overal"" aan het afsterven is; in Frankrijk loopt het laïcisme daar toe direct'gevaar, zo zegt deze publicatie. STOCKHOLM (K.N.P.) Mgr. Jan Erik Müller, Apostolisch Vicaris van Zweden, heeft bii de sluiting van een priesterretraite de toestand van de Katholieke Kerk in Zweden als zeer hoopvol geschetst. „Ondanks het feit", zo zeide de bisschop, „dat de Ka tholieke Kerk op 7 millïoen inwoners van Zweden slechts 18000 leden telt, van wie nog 12000 buitenlanders, in hoofdzaak vluch telingen van na 1945 uit de Baltische landen, mogen wij vast stellen, dat de Katholieke Kerk in Zweden goede vorderingen heeft gemaakt. Het aantal bekeringen bedraagt per jaar welis waar nauwelijks dertig, maar onder de bekeerlingen bevinden zich vaak zeer belangrijke persoonlijkheden uit het openbare leven van Zweden. Het grote winstpunt voor de Kerk is, dat Zij in hogere en officiële kringen wordt geaccepteerd, veel voor oordelen tegen Rome zijn komen te vervallen." Mgr. Müller doelde hierbij vooral op het onlangs gepubli ceerde regeringsbesluit, waardoor vele restricties, die hatelijk en hinderlijk voor de Kerk waren, kwamen te vervallen. Voortaan zal een huwelijk, gesloten voor een Katholiek priester, ook voor de burgerlijke wet rechtsgeldig heid bezitten. Ook is een Katho liek priester gemachtigd een voor de burgerlijke stand aanvaardbaar doopbewijs af te geven. Bekerin gen tot het Katholicisme behoe ven niet meer aan de plaatselijke Protestantse geestelijke te wor den gemeld en Katholieke orga nisaties hebben niet langer een koninklijke machtiging nodig om tot aankoop van grond of gebou wen te kunnen overgaan. Het verbod aan beschouwende orden opgelegd om zich in Zweden te vestigen is door bedoeld rege ringsbesluit opgeheven, evenals het verbod voor de Katholieken om deel uit te maken van de regering of les te geven aan open bare scholen. Geen anti-katholieke propaganda meer. Zweden duldt voortaan het Ka tholicisme; de pers heeft haar agressieve houding laten varen en anti-katholieke propaganda behoort tot het verleden. Als voornaamste oorzaken, die tot een wijziging in de houding van Zwe den hebben geleid, waren naar de mening van de bisschop aan te voeren: het veelvuldiger con tact van Zweden met Katholieke landen, het prestige van dé H. Stoel, zozeer toegenomen om zijn vredesinspanningen en zijn kor date verwerping van het com munisme. Een niet onbelangrijke oorzaak is ook de liturgische beweging in de Protestantse Kerk van Zwe den, welke sterk naar die der Moederkerk neigt. Men consta teert in Zweden het verschijnsel, dat zeer veel Protestantse gees telijken openlijk hun bewonde ring voor Rome belijden. Zij bid den brevier en rozenkrans en voeren veel oude Katholieke ge bruiken ken in. opnieuw in hun ker- Dominee Rosendahl van Osby, die in April van dit jaar door de H. Vader in bijzondere audiëntie werd ontvangen, heeft zelfs le zingen over het pausschap gehou den, die zeer de aandacht hebben getrokken. Advertentie Protestantse geestelijkheid tolerant. Deze veranderingen ten gunste van de Katholieke Kerk kan in niet onbelangrijke mate worden toegeschreven aan de tolerante en oecumenisch ingestelde menta liteit van de leiders der Zweedse Protestantse Kerk, juist de laat ste jaren aan de dag getreden. De grote initiatiefnemer in deze was Dr. Nathan Söderblom. Zijn leven lang heeft hij gewerkt aan de verzoening der Kerken. De bisschop van Upsala, Dr. Eiden, die hem opvolgde, toonde zich met dezelfde geest bezield. De huidige bisschop, Dr. Brillioth, ging verder en schreef een veel gelezen boek over de Eucharistie. „Deze vooruitgang der Katho lieke Kerk", zo zeide de Aposto lisch Vicaris, „is niet in statis tieken en tabellen vast te leggen, maar zij is van even groot be lang als het feit, dat 28 jaar ge leden voor het eerst een Aposto lisch Vicaris werd benoemd". Vier parochiekerken en twee hulpkerken werden de laatste jaren gesticht. Onderhandelingen met verscheidene Congregaties van religieuzen zijn handende, teneinde in de dringende behoefte aan personeel te voorzien. Buiten de parochiebulletins en de godsdienstige publicaties voor emigranten uit Litauen, Honga rije en Italië, beschikken zii over twee eigen periodieken „Credo" en „Hemmet och Helgedomen" (Gezin en heiligheid). Binnenkort zal te Stockholm een eigen druk kerij worden geopend. Hét zijn alle tekenen van een langzame, .maar reële vooruit gang. die gevoegd bij de gunstige houding, zowel van Protestanten als van regering, een goede basis biedt voor optimistische verwach ting voor de toekomst der Kerk Vervolgens dringt 't document er bij de Vrijmetselaars op aan, zich met hernieuwde kracht te werpen in de strijd rond 't school probleem en hieraan bijzondere aandacht te besteden, „daar dit vraagstuk wegens andere activi teiten in de laatste tijd op de ach tergrond is geraakt." Het roept de leden op tot ver sterking van het anti-'clericalisme. „De strijd tegen de geestelijk heid is thans noodzakelijker dan ooit," zo betoogt het document en gaat verder: „De schijnbare be kering van de Katholieke Kerk tot moderne ideeën is slechte een tactisch middel om de anderen voor Haar eisen te winnen. Dat de Vrijmetselaarsbeweging ook zeer vele communistische elementen in zich bergt, moge wel blijken uit de volgende motive ring: Ernstige beschuldiging. „De Kerk is een deT grootste drijfkrachten en hitsers tot een nieuwe wereldoorlog, omdat Zij zich keert tegen het gevaar uit het Oosten en streeft naar samen werking met fascistisch? on anti- laïcistische groeperingen" Verder beschuldigen de Vrij metselaars de Katholieke Kerk er van „profiteuse van het Vichy- regime," de MRP, te hebben veT- leid tot een verzwakking van de betrekkingen tussen de laïcisten en de Republikeinen en door het instellen van een schoolcommis sie de onderwijsneutraüteit te hebben verbroken- Om het cleri- caüsme, dat „op alle gebieden van het openbare leven zijn verove ringszucht demonstreert" halt te doen houden, stelt- de loge voor, t huidige vrije Katholieke school wezen te vernietigen, van staats- VERZET HAD SUCCES De Vereniging voor Facultatie ve lijkverbranding, die het cre matorium in Westerveld heeft ge sticht, had reeds lang plannen tot bouw van een tweede crematorium elders in het land. Daarvoor was reeds terrein aangekocht bij Zwol le. In verband met het verzet in de omliggende gemeenten heeft men van dit plan definitief moe ten afzien. De grond zal weer worden verkocht. Thans is elders in de IJselstreek een terrein van 8% hectare aangekocht. f Advertentie) wege neutraal onderwijs te eisen, de religieuze congregaties en or den te onteigenen en het radio wezen te laïciseren. Reactie van „La Croix" Na de publicatie van dit proto col merkte 't Katholieke dagblad „La Croix" op: „Deze mobilisatie der Vrijmetselaars is des te merk waardiger, daar de openbare macht helemaal niet in handen van de katholieken ligt. Integen- del, zij zijn veel meer de vervolg den en zij worden overal opzij gestoten-" In Frankrijk behoeft men slechts Katholiek té zijn om niets te kunnen bereiken ea men behoeft slechts vrijmetselaar te zijn om allés te kunnen berei ken". Het staatsbedrijf der PTT heeft zijn balans over 1950 afgesloten met een winstsaldo van ca. 30.4 millioen tegen f 26'/s millioen in 1949. Dit resultaat is voor het grootste deel te danken aan de opbrengsten van de telefoon dienst, die zijn exploitatiereke ning afsloot met een winst van f 31 millioen, en aan de post- chèque- en girodienst, die ruim f 7 millioen winst maakte. Daar entegen bedroeg het verlies van de postdienst, de telegraafdienst en de radiodistributie tezamen 8 millioen gulden. Zo meldt het thans gepubliceerde verslag der PTT over 1950. Amstelland Buenosaires/A'dam 13 vm voor Ymuiden verw.; Her mes 12 v. Antw. te Amsterdam; Hersilia Ecuador/A'dam 12 nm te Sanjuan; Salawati 12 te A'dam v. TjPriokSarpedon 12 te A'dam v. PtFolspain; Stad Maastricht 12 y. Safi/Adam; Bennekom Chili/ A'dam 13 Paita verw.; Garoet 10 te BalikPapan v. R'dam; Heelsum Houston/R dam p. 12 Keywest/ LeHavre; Hercule 13 te R'dam v. A'dam; Oranjestad Cristobal/ A'dam 12 v. Barbados/Madeira; Alhena 18 v. Buenosaires te R'dam verw.; Alnati verm. 20 v. Buenos Aires/R'dam; Groote Beer TjPriok A'dam 2 November verw.; Johan v. Oldenbarnevelt A'dam Suvey: Veendam NewYork/R'dam 21 Southampton/Le Havre 22 R'dam verw.; Westerdam 15 R'dam verw. v. New York. Advertentie Voor die vraag was bij ons de laatste dagen veel belangstelling En geen wonder dat het mooie herfstweer van de laatste dagen die vraag opwerpt. Het is mis schien nuttig daarover in het al gemeen iets te zeggen: le Het mag als voldoende be kend worden geacht, dat vroeg gezaaide tarwe gevoeliger voot voetziekte is, dan laat gezaaide. 2e De structuur kan van invloed zijn. 3e De rassen onderling zijn verschillend in gevoeligheid. Als 4e wil ik nog noemen de onkruid bezetting, dat heeft wel niets te maken: met voetziekte, maar wel met vroeg zaaien. Drie van de vier punten hou den als het ware een waarschu wing in, wees niet al te haastig. Het zijn ook deze punten die de practijk op het ogenblik voor de vraag stelt, wat moet ik doen. Gezien mijn jaren ervaringen meen ik over deze kwestie het volgende te moeten opmerken: Komt er in 1952 voetziekte? Dat weet niemand en kan ook nie mand van tevoren zeggen. Vooral ouderen onder ons weten even HANDBALUITSLAGEN PSVHygiea 6—2; Vriendschap UDI 1—5; Z AC—Vlugheid en Kracht 91"; ZeeburgDES 10. Hoofdklasse heren: PSVHel las 137, QuickOlympia (h) 45, NGVOlympia (g) 96; Niloc—DES 5—4. District Noord: Dames le klasse: HygieaVoorwaarts 63, Brun- hilde—Actief 32, Olympia HCW 0—2. Heren le klasse: SVHVlug heid en kracht (Gieterveen) 5 13; Jahn 2—AHC 4—4; Vlugheid en Kracht—WIK 4—5. goed als ik, dat voetziekte haar jaar moet hebben. Mensen en planten hebben in dit opzicht veel gemeen (ik denk hierbij aan de Griep). Ook dat is het ene jaar veel hardnekkiger dan het andere jaar. Moet 1952 een voetziekte jaar zijn, dan zullen de vroegst gezaaide percelen hiervan het meest hebben te lijden, maar of de laatst gezaaide percelen dan vrij zullen zijn is nog een vraag. Betreffénde punt 2, de struc tuur, dat kan nooit beter worden dan het op het ogenblik is. Daar komt bij dat het najaar 1950 nog vers in ons geheugen ligt, wat was het toen moeilijk, of liever gezegd, helemaal niet mogelijk 'n goed zaaibed te krijgen en wat is het resultaat geweest, een goed tarwe-jaar. Versta mij nu goed, de beste structuur is nog maar net goed genoeg, als het kan, maar toch zegt het niet alles. Punt 3. wat de rassen-keuze betreft hier kunnen zich haast geen moeilijkheden voordoen, an ders raadplege men de rassen- lijst of vraag de voorlichtings dienst. Voor punt j, is een waarschu wend woord op zijn plaats, ver wacht men veel Muure of Duist of dergelijk onkruid, dan is laat zaaien geboden, anders zouden de kosten aan onkruidbestrijding wel eens groter kunnen zijn, dan de winst door te vroeg te zaaien. Zo kom ik tot de conclusie, is het land klaar, dan kunnen wij na 5 October tarwe gaan zaaien- Wii zijn de Spreeuwen en de Kraaien een slag voor. Men kan ook met iets minder zaaizaad toe. J. Schipper Wieringerwerf. (Advertentie) FEUILLETON 43. ..Stuur Landsbergen dan maar even bii me," stemde de com missaris toe. Twee minuten later meldde inspecteur Landsbergen zich bii ziin chef. Hij was een slanke, goedgeklede jongeman, die ge heel vrii was van de ietwat plompe houding, die de meeste politiemannen kenmerkt. De commissaris zette de op dracht uiteen de ander knikte tevreden. „Verhagen heeft al eens een rel gehad door ziin vooruitstre vende ideeën. Het was in ..Con cordia" en het ging om een in lander, die door een officier werd beledigd. Ik weet niet precies hoe de vork in de steel zat, maar ik geloof dat dat die knaap door Verhagen te dine ren was gevraagd. Is dp post directeur al hier, chef?" De commissaris schudde het hoofd. „Ga iii maar de stad in om inlichtingen te krijgen, speciaal wat zijn politieke inzichten en zijn verhouding tot de Javanen betreft. Ik zal hem intussen gaan ophalen. HOOFDSTUK VII Verhagen lag in een schom melstoel op de achtergalerij en keek voldaan de blauwe rook wolkjes na, die hij uit ziin si gaar zoog. Hij had een drukke dag achter de rug en vanavond moest hij nog werken. Maar dit uurtje van de dag was voor zijn gezin. Dat liet hii zich niet ontnemen. Tevreden zag hii om zich heen. Ziin vrouw zat met een handwerkje tegenover hem en Hetty stoeide in de tuin met Castor, de Afghaanse windhond, die ze na haar bergongeluk had gekregen. Verhagen voelde zich geluk kig, zoals steeds wanneer hii zijn gezin om zich heen wist. Er gleed dan ook een trek van teleurstelling over ziin gelaat, toen de djongos aankondigde, dat toean komisaris hem wilde spreken. Toch liet hii geen ontstem ming bemerken, toen de bezoe ker binnentrad, maar ontving hij hem met de voorkomende gastvrijheid, die de Indischman kenmerkt. Die Vriendelijke ont vangst in dp rustige besloten heid van een gelukkig gezin scheen de commissaris echter in verlegenheid te brengen. Hii keek naar mevrouw Verhagen, die de djongos gewenkt had om een vierde kopje te brengen en die nu thee schonk. Maar toen besefte hii plotseling dat hii niet het recht had om zich eerst als gast te laten bedienen en daarna dit argeloze gezin een verpletterende slag toe te bren gen. Hij wendde zich tot de post directeur: „Het doel van mijn komst is een zakelijk onder houd met u te hebben." Hii zei het op vlakke toon en Ver hagen keek hem verwonderd aan. „Ik ben tot uw beschikking." antwoordde hij hoffelijk. „Maar u wilt toch eerst wel een kopje thee drinken?" De commissaris kleurde bii deze uitnodiging van een gast heer, die er zich niet van be wust scheen te zijn, welke ramp hem boven het hoofd hing. „Het spijt me, maar ik hefo heel wei nig tijd," antwoordde hii stijf. Verhagen knikte. .Wilt u mii dan maar volgen?" Toen de deur van de studeer kamer zich achter de beide mannen had gesloten, haalde de commissaris het arrestatiebevel te voorschijn. „Het spijt mii. maar ik moet u in hechtenis nemen in verband met een ern- stigp verdenking, die tegen u is gerezen." De postdirecteur kon zijn oreni niet geloven. „Mii in hech tenis nemen? Een ernstige ver denking? Wat praat u voor on zin?" „Ik praat volstrekt geen on zin," antwoordde de politieman koel. „Hier heb u het arrestatie bevel." Verhagen keek hem onge lovig aan. „Maar dat moet een vergis sing zijn. Men kan toch niet iemand arresteren, zonder dat hij een misdrijf heeft gepleegd? Ik ben mij van geen kwaad be wust." De commissaris haalde de schouders op. „Voor wii iemand arresteren, moeten wij van ziin schuld overtuigd zijn. Er zijn sterke aanwijzingen tegen u. maar die kan ik natuurlijk niet hier met u gaan bespreken." „Maar ik verzeker u, dat het onmogelijk is. Aanwijzingen tegen mij? Mijn leven is een open boek riep de postdirec teur wanhopig. Hii zag het on geduldige gebaar van de an dere en draaide zich met een ruk om. „Goed. Ik zal met u meegaan. Ik wil 'de hoofdcom missaris spreken en hem ophel dering vragen." De politieman bleef onbewo gen. „Ik raad u wel aan een koffertje met wat toiletgerei en schoon goed mee nemen." Het bloed vloog de ander naar het hoofd. „Schoon goed? Wat betekent dat? Wat wilt vi eigenliik van me?' „Het arrestatiebevel geldt voor twee dagen en het wordt meestal met twee dagen ver lengdwas het rustige ant woord. „Daarna beslist de offi cier van justitie over eventuele verdere gevangenhouden." „Maar ik zal mii er tegen ver zetten!" „Dat kan niet.. Pas na dp vier- dp dag kunt u een advocaat spreken en een verzoek tot vrij lating indienen." (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7