Veiligheidsraad niet bevoegd beweert premier Mossadeq Egypte verwerpt voorstellen van defensie der vier mogendheden Hoe Paus Pius XII Voorde middenstand ontwikkelt zich een gunstiger klimaat Goedkeuring gehecht aan opzegging verdrag 1936 Nederlandse openbare mening over een West-Europees leger 50 kg. opium in een taxi DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Egypte blijft halsstarrig Moskou beschuldigt Noorwegen Het Brits-Perzisch oliegeschil Grote mogendheden moeten Perzische economie steunen 8 mülioen pond winstbelasting Baby gered uit brandende wieg Om de eenheid van Duitsland Londen houdt been stijf Lovett over nieuwe wapens zonnewonder van Fatima zag Bondsraad N.R.K.Min Utrecht Vestigingscrediet nodig Mr. Bachg onderscheiden H. Vader Dodelijk ongeval op Gilze Rijen Nieuwe ambassadeur Scheepsbrand ..Arendskerk HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 16 October 1951 46e Jaargang No. 12299 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NOTA OVERHANDIGD DOOR WISJINSKY Wisjinsky, de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavond aan de Noorse gezant te Moskou een nota overhandigd, waarin Noor wegen ervan wordt beschuldigd „op grote schaal maatregelen te nemen, die erop gericht zijn de tegen de Sovjet-Unie bedoelde doeleinden van het Atlantisch Pact uit te voeren". De Nota zegt verder, dat de Noorse regering Spitsbergen en Bereneiland onder het gezag van de opperbevelhebber van het „zo genaamde Noordatlantische vloot- gebied heeft geplaatst, hetgeen in strijd is met de in 1920 te Parijs gesloten overeenkomst inzake Spitsbergen". Voorts wordt Noor wegen verweten Noorse strijd krachten onder het Amerikaanse bevel van het Noordatlantische leger te hebben geplaatst. De Sovjet-regering acht het nood zakelijk, aldus besluit de nota, de Noorse regering erop te wij zen, dat een dergelijke politiek onverenigbaar is met normale wederzijdse betrekkingen tussen Noorwegen en de Sovjet-Unie als buurstaten en slechts een ver slechtering van de betrekkingen kan veroorzaken. BIJ ROOFOVERVAL IN DE PURMER NOC f3500.— VERDWENEN FURMEREND. Uit het on derzoek in de zaak van de roof moord in de Purmer is nog komen vast te staan, dat een portefeuille met een bedrag van f 3500 is verdwenen. Deze portefeuille, eigendom van de inmiddels over leden Pieter Laan, moet uit een der kasten van de woning van de familie Laan zijn ontvreemd. De beide zusters, die in de rust- hoeve te Purmerend verblijven, waren van het bestaan van deze portefeuille niet op de hoogte. De nationale basiliek van het Heilige Hart te Koekelberg is Zondag gewijd door de primaat van België, kardinaal van Roey. Een overzicht van de wijdingsplechtigheid. Kardinaal van Roey en de beide hulpbisschoppen Mgr. Suenens en Mgr. de Smedt nemen plaats in het koor van de basiliek. Mossadeq, de premier van Perzië, heeft gisteravond in de Veilig heidsraad verklaard, dat de Raad niet bevoegd was, de klacht inzake het oliegeschil in behandeling te nemen. Wel gaf hij toe, dat de V.N. het hoogste orgaan was, dat verantwoordelijk heid kan aanvaarden voor handhaven van de internationale vrede. lioen ontvangen, hoewel 8 mil- lioen alleen reeds aan winstbe lasting in de Engelse schatkist was gevloeid. De Perzische premier verde digde de stelling, dat indien een land een kwestie voor de V.R. kon brengen, die niet binnen de bevoegdheid van de raad lag en de raad om politieke redenen moest beslissen er nota van te nemen, de raad een instrument zou worden van inmenging in de binnenlandse zaken van een land door een ander. Op die wijze zou de raad het vertrouwen van de volkeren verliezen, aldus Mossa deq. Hij vervolgde, dat de Wereld oorlog n de wereldkaart had ge wijzigd. „In de buurt van mijn land hebben honderden millioe- nen Aziaten, na eeuwen van ko loniale exploitatie, hun onafhan kelijkheid en vrijheid terugge wonnen". Mossadeq verwachtte van de V.R. en de grote mogendheden hulp om de economische en so ciale welvaart van zijn volk te verzekeren. De oliewinning is de natuurlijke hulpbron voor Perzië. De opbrengsten dienen aangewend te worden voor de lotsverbete ring der Perzen. Enkele cijfers In 1948 bedroegen de netto inkomsten van de vm. Anglo- Irian 61 millioen pond sterling. Perzië had daarvan slechts 9 mil- WILD-WEST IN ROTTERDAM Een Rotterdamse gaf een feestje voor 35 man. Tijdens een der hoogtepunten van de avond brak een ruzie uit met als gevolg een vechtpartij. De gastvrouw werd bewusteloos geslagen. De gasten sloegen hun slag en namen ny- tonkousen, kleren en handschoe nen mee. Een andere Rotterdamse kreeg een fles vol inkt in haar voor kamer, die door de ramen was i gegooid. Gordijnen en meubilair werden beschadigd. De verdachte een man die wraak koesterde, bleek een verkeerd adres te heb ben uitgezocht. Hij had al eens eerder een fles zoutzuur door de ramen, gegooid. Engelse visie. Sir Gladwy Jebb betoogde, na mens Engeland een hervatting van de onderhandelingen en stel de voor dat de geschillen zouden worden opgelost in overeenstem ming met de beginselen van de voorlopige maatregelen, die het Internationale Hof in Den Haag had aanbevolen. De Amerikaan Warren Austin verklaarde tegenover verslagge vers, dat hij de hoop nog niet had opgegeven. Beide verklaringen achtte hij gematigd. De zitting wordt Woensdag voortgezet. ARRESTATIE WEGENS SPIONNACE TE GENÈVE GENEVE 15 October. Het Zwitserse persbureau meldt, dat op 9 October te Geneve is ge arresteerd de 60-jarige uit Rus land geboortige Zwitserse com munist Nicholas Lambert. Hem wordt spionnage voor de Rus sische legatie te Bern ten laste gelegd. Hij zal binnenkort te rechtstaan. ADMINISTRATEUR GEARRESTEERD OP JAVA SURABAJA. De politie ar resteerde de administrateur van de bergcultuuronderneming Kali Djombo in het Djembese. de heer W. v. d. W. De heer W. v. d. W. loste een als waarschuwing bedoeld schot met zijn revolver op een drietal houtdieven, die zic'h op zijn on derneming schuldig maakten aan diefstal. Reeds eerder op de dag had hij het drietal verjaagd. Het waarschuwingsschot trof een van de houtdieven in de buik. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar Surabaja overgebracht, doch overleed tijdens het trans port. BENDELEIDER DOOR BEVOLKING GEDOOD SALATIGA, (P.I.Aneta). De bevolking van de dessa Somowo in het onderdistrict Salatiga, die in de laatste tijd veel te lijden heeft van rampokkers, heeft een dezer dagen een berucht bende leider gedood. In Apeldoorn is een noodwo ning, bestaande uit twee kleine vertrekjes, aangebracht in een verbouwd kippenhok en bewoond door het gezin M. F. B., gister ochtend een prooi der vlammen geworden. Een kindje van zes weken is daarbij ternauwernood aan het vuur ontkomen. De moeder, die bij haar ouders aan de overzijde van de weg ver toefde, zag omstreeks 9 uur tot haar grote ontsteltenis plotseling een zware rook uit de woning komen. Zij snelde naar huis, waar de toegang tot de deur reeds door het vuur was versperd. Zij sloeg een ruit in en wist zo naar bin nen te komen en haar baby uit de reeds -brandende wieg te red den. INBREKER SLAAT ZIJN SLAG Zondagavond heeft een inbre ker kans gezien door het openen van de voordeur van een woon huis annex café in de Kempstraat te Den Haag door te dringen. Zijn buit bedroeg f 6000. BONN, 15 Oct. (Reuter). De hoge commissarissen van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de West-Duitse bondskanselier meegedeeld, dat zij bij de eerste geschikte gele genheid de Verenigde Naties zul len voorstellen een onderzoek in geheel Duitsland in te stellen om na te gaan of de omstandigheden geschikt zijn voor het houden van vrije verkiezingen. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken heeft vandaag meegedeeld, dat Egypte het voor stel vierkant van de hand ge wezen had. „Wij waren niet ver wonderd", zo voegde men hier aan toe. „Nu is de lucht klaar en wij weten waar wij aan toe zijn, wat betreft het standpunt van Egypte ten aanzien van de westelijke ver dediging". De woordvoerder zei, dat de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en Turkije verder zouden gaan met de plannen om het defensie commando zonder Egypte te vor men. CAIRO, 15 Oef. (Reutcr-A.P.)De Egyptische volksver tegenwoordiging, bestaande uit de Kamer en de Senaat, heeft eenstemmig de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag en het verdrag betreffende de Soedan goedgekeurd. Koning Faroek is daarmede tot koning van de Soedan uitgeroepen. De regering van Egypte heeft tevens bekend gemaakt, dat de viermogendhedenvoorstellen betreffende de defensie van het Midden-Oosten van de hand zijn gewezen. De Britse minister van buiten landse zaken Morrison heeft ver klaard, dat de Britse regering onder geen voorwaarde bereid is de Soedan tegen de wil van de Soedanezen te verkopen als de prijs voor een bevredigende over eenkomst betreffende de defensie. Desnoods wapengeweld De Egyptische weigering deel te nemen aan een geallieerd com mando voor het Midden-Oosten betekent, dat Groot-Brittannië, zo nodig, met geweld zijn troepen in de zone van het Suezkanaal zal houden. Aan deze verklaring van offi ciële zijde werd toegevoegd, dat Groot-Brittannië de éénzijdige annulering door het Egyptische larlement van het defensiever- rag van 1936 niet zal aanvaar den. Bij dit verdrag .verd Londen gemachtigd troepen in de zone van het Suezkanaal te legeren. Het verdrag voorziet verder in Brits-Egyptisch bestuur over de Soedan, dat in het zuiden aan Egypte grenst. Groot-Brittannië heeft het vol komen duidelijk gemaakt, dat het opzegging van ae voorwaarden van het pact van 1936 niet zal erkennen. En de Soedan heeft het ook duidelijk gemaakt, dat het zich zal verzetten tegen maatregelen van de Egyptenaren om met ge weld het gebied in te lijven. Het Suezkanaal Groot-Brittannië heeft laten weten, dat het de steun van de Atlantische bondgenoten met inbegrip van de V.S. en Frank rijk heeft, om het Suezkanaal bezat te houden. NOG GEEN FANTASTISCHE ATOOMWAPENEN MIAMI, 15 Oct. (Reuter). De Amerikaanse minister van defen sie, Robert Lovett, heeft Maan dag verklaard, dat de V.S. nog niet in het bezit waren van de fantastische atoomwapens, waar mede een snelle, gemakkelijke of zelfs wonderbaarlijke overwin ning in een oorlog zou kunnen worden behaald. In zijn eerste openbare toe spraak sedert zijn benoeming ver klaarde Lovett op een samen komst van het Amerikaanse Le gioen, dat de veiligheid der V.S. zou moeten afhangen van verbeterde orthodoxe wapenen, totdat nieuwe wapens en nieuwe militaire toepassingen van de atoomenergie hun deugdelijkheid hadden bewezen en beschikbaar waren voor hét gebruik te velde. Volgens de minister werden overdreven verwachtingen ge koesterd omtrent het voorhanden zijn van nieuwe super-wapens. NADERE BERICHTEN uit Rome bevestigen de reeds in een deel van onxe vorige oplaag opgenomen mededelingen dat Z.H. Paus Pius XII in de tuinen van het Vaticaan het beroemde „zonne-wonder" van Fatima heeft aanschouwd. Bij gelegenheid van de sluiting der plechtigheden in Fatima hebben 100.000 pelgrims uit alle delen der wereld, onder ademloze stilte, uit de mond van de kardinaal-legaat Z.Em. Tedeschini, het relaas vernomen van een herhaling van het zonnewonder zoals dit zich in 1917 tijdens een verschijning van de H. Maagd heeft vertoond aan bijna 60.000 bedevaartgangers. „Op eigen verantwoording", zo meldde de K.N.P. correspondent uit Rome, deelde Kardinaal Tede schini mede, dat de H. Vader op 30 en 31 October en op 1 en 8 November van het vorig jaar in de Vaticaanse tuinen dezelfde wonderbare zonneverschijnselen heeft aanschouwd. Tijdens zijn middagwandelingen op deze da gen was de H. Vader in staat zijn blik blijvend op de zon te vesti gen en haar bewegingen en draaiingen waar te nemen. De zon vertoonde zich voor hem als een beeld van leven tot een schouw spel van hevige bewegingen. De kardinaal noemde deze verschijn selen „een zwijgende maar wel sprekende boodschap voor de plaatsbekleder van Christus" vóór en op de dag en op de octaafdag van de dogmaverklaring van Maria ten Hemelopneming, waar door de Goddelijke instemming werd betuigd met de afkondiging van dit leerstuk der H. Kerk Zoals men weet werd 't zonne wonder 't eerst waargenomen op 13 October 1917 tijdens een ver schijning van de H. Maagd aan de herderskinderen te Fatima. Meer dan 60.000 pelgrims getuigden hoe zij plotseling de zon rond haar as zagen wentelen. Zij zagen dat vele kleurige stralen uit het he mellichaam schoten, waarna de zon zigzaggend in het dal van Fa de minister van Economische Zaken heeft voorgesteld. Sanering van binnen-uit De bondsvoorzitter pleitte voor een sanering van binnen-uit en nam stelling tegen de wijze waarop dit was neergelegd in het middenstandsprogram van de P.v.d.A. De winstbelasting boven 8000 gulden achtte hij on juist; en een felle critiek liet de heer Koops horen over een bepaald streven de Woltersom- organisatie te verlengen. Het Tweede Kamerlid, drs. M. Janssen, sprak voor de, vergade ring over enkele actuele finan cieringsproblemen in midden- en kleinbedijf. Hii was van me ning. dat de geld- en kapitaal- schaarste wel zeer op de middenstand. sterk drukt De Katholieke Middenstandsbond hield gistermiddag in Utrecht de bondsvergadering. De voorzitter, de heer J. A. Koops, merkte in zijn openingsrede op, dat ondanks de vele moeilijkheden, waarvoor de middenstand zich geplaatst ziet, er ,,zich toch voor de middenstand een gunstiger klimaat ontwikkelt". De heer Koops zeide. dat de resultaten welke het overleg met de overheid heeft afgewor pen, tot voldoening stemden. Hij zag dan ook geen redenen voor een defaitistische houding. De prijspolitiek van de regering kon hii niet bewonderen en hii weet daaraan de huidige liqui diteitsmoeilijkheden. Hii prees het echter dat in de Troonrede was opgemerkt, dat deze kwes tie zal worden bestudeerd. Een lichtpunt is de verlegging van het werktuigencrediet van 15.000 gulden naar 50.0000 gulden, wat Vestigingscrediet Spr. wilde het middenstands- crediet niet over één kam sche ren en hii pleitte voor het reser veren van een credietvorm in de industie-financiering voor kleine- en middelgrote onder nemingen. Daarbij achtte hii een vestigingscrediet nodig Een cre- dietvolume van een" half mil lioen per jaar over een tijdvak van acht jaar leek hem in het geheel van de industrialisatie geen bezwaar. De periodiek aftredende be stuursleden werden bii enkele candidaatstelling herbenoemd. Onderscheidingen De geestelijk adviseur, prof. Ariens, deelde mede, dat aan de raadsadviseur van de bond. mr. F. Bachg. door Z.H. de Paus de onderscheiding is verleend van ridder in de orde van Gregorius de Grote. Ook de ere-voorzitter van de smedenpatroonsbond, de heer J. Alders, werd gehuldigd met de zilveren NRKM-medaille. tima scheen neer te komen. Op 13 Mei 1917 geschiedde de eerste verschijning van Maria te Fatima. Op dezelfde dag werd Mgr. Pacelli, thans Paus Pius XII tot bisschop gewijd. Vijf maanden later hebben tienduizenden Pel grims te Fatima het zonnewonder mogen aanschouwen. SPREEKT TOT CONGRES LEKENAPOSTOLAAT VATICAANSTAD (KNP). Zondag heeft de H. Vader de deelnemers aan het Internationale Congres voor Lekenapostolaat, dat van 714 October te Rome is gehouden, in de Zaal der Zege ningen in audiëntie ontvangen. Toen de H. Vader om vijf uur de zaal binnentrad, waar de 1500 deelnemers verzameld waren, werd Hij met donderend applaus ontvangen. In eën zeer uitvoerige rede heeft de H. Vader daarop de gro te lijn van het lekenapostolaat vastgesteld en de nadruk op enkele cardinale punten gelegd. De Paus legde er de nadruk op, dat door alle eeuwen heen de steun der leken onontbeerlijk is geweest voor het apostolaat der Kerk. Het lekenapostolaat zo stel de de Paus vervolgens vast moet ten allen tijde gesubordi neerd zijn aan de kerkelijke hiërarchie. Geschiedt dat niet, dan wordt de rots, waarop Chris tus Zijn kerk heeft gebouwd, on dermijnd. Dit neemt echter niet weg, dat er toch wel extra-pa rochiële en zelfs extra-diocesane werken van lekenapostolaat kun nen bestaan. Hij wenste de congresleden ge luk met hun verzet tegen ver keerde opvattingen, die ook on der de katholieken zelf verbreid zijn en die de activiteit van de kerk willen beperken tot zuiver godsdienstige vraagstukken. Naar eerst thans bekend wordt is Vrijdag j.l. op de vliegbasis Gilze Rijen een ongeluk gebeurd, dat aan de dienstplichtige ser geant J. van B. uit Heerlen het leven heeft gekost. Er is een commissie van onderzoek aange wezen om zich een oordeel te vormen over de toedracht, aldus werd ons bij navraag door de luchtmachtvoorlichtingsdienst me degedeeld. Uit andere bron vernemen wij, dat de sergeant naast een rolba'an bij enkele daar opgestelde vlieg tuigen van de L.S.K. stond, toen een Harvard-toestel van de Rijks luchtvaartschool kwam aantaxiën. Van B. is in aanraking gekomen met de draaiende propeller van dit toestel en aan de gevolgen overleden. H.M. de Koningin heeft agre- ment verleend voor de benoeming van Sir Nevile Montague But ler tot Britse ambassadeur in Ne derland als opvolger van sir Phi lip Nichols, die op eigen verzoek de dienst verlaten zal. Het Nipo heeft een opinie-on derzoek over het plan van de Franse minister-president Pleven voltooid. Ten eerste blijkt uit de volgende gegevens, dat tot nu toe slechts de helft van de Neder landers boven de ouderdom van 23 jaar (nl. 49 pet.) van het plan- Pleven gehoord heeft. Maar op de vraag: „Dit plan wil één West-Europees leger vor men met soldaten uit alle West- Europese landen onder één opper bevelhebber. Bent u daar voor of tegen?" antwoordden 45 pet. voor, 16 pet. tegen, 39 pet. geen oor deel en geen antwoord. Verreweg de meesten, die er een oordeel over hebben, zijn dus voor het plan van een West- Europees leger. De 69-jarige koning Gustaaf VI van Zweden houdt van tennissen, hoewel misschien niet zoveel als wijlen zijn vader. Zondag speelde hij in 90 minuten vier sets achter een met de Britse tennisspeler Fred Perry. Vooral de aanhangers der P.v. d.A. (50 pet.), de K.V.P. (49 pet.) en de V.V.D. (48 pet.). De com munisten zijn bijna allen tegen. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft ook ge vraagd waarom men pro of con tra is. De voorstanders zeggen: omdat eendracht macht maakt (19 pet.), betere samenwerking, meer een heid (8 pet.), gezamenlijk ster ker tegen Rusland, agressie, het Opsten e.d. (7 pet.), eenhoofdige leiding veel beter (4 pet.) enz. De tegenstanders van een West- Europees leger menen: dan zijn wij onze vrijheid, onze zelfstan digheid kwijt (3 pet.), ben tegen militairisme, anti-militairist (3 pet.), Nederland moet voor zich zelf zorgen, geen vreemde risi co's lopen (2 pet.) e.d. CHINEZEN GEPAKT IN SCHIEDAM De politie heeft in Schiedam 5 Chinezen in arrest gesteld, die ver dacht worden van opiumsmokkel. Bij de werf Wilton Feyenoord werd een taxi aangehouden. Op dat moment sprongen er vijf man uit, waarvan een werd gegrepen. Zij bleken 50 kg. opium te ver voeren ter waarde van f 20.000. De Chinees, die werd ingerekend bekende en gaf de namen op van zijn handlangers. Men vermoedt dat de opium in de Perzische Golf aan boord is gekomen. DEEL VAN LADING VERLOREN HONGKONG, 15 Oct. Reuter. - Zondag is brand uitgebroken aan boord van het 8000 ton metende Nederlandse vrachtschip Arends- kerk, dat zich op het ogenblik in Hongkong bevindt. De brand was binnen een uur geblust. Er zijn geen slachtoffers. Een deel van de lading is verloren ge gaan. De oorzaak van de brand, die ontstond in een ruim waar een hoeveelheid zwavelstoffen was ge borgen is nog niet bekend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1