PREMIER VAN PAKISTAN VERMOORD Een nieuwe bron van onrust In de ztfne van het Suezkanaal L.S.K.-vliegtuigen in botsing Grote aanwinst voor sociale en culturele emancipatie Verbonden legers kunnen aanval van vijand breken Frankrijk zal actie van Engeland steunen DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING WERELDVREDE IN GEVAAR Noodmaatregelen afgekondigd Vliegrampen Opleiding medici in katholieke geest Katholieke achterstand bij Middelbaar en Hoger Onderwijs NHD Groot vriend van het Westen Opnieuw inval in Haags speelhol Motorrijder gedood Prins Bernhard bij president Truman Zware mist boven Londen en België Overweegt Peking winteroffensief Noors antwoord op Sovjet-nota Vandaag spreekt Morrison 2 Britse geleerden verdwenen Ongemotiveerd persbericht Twee doden Oosterhout Televisie-uitzending van de K.R.O. Geen distributie van brandstoffen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.7"; per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: C. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEUT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 17 October 1951 46e Jaargang No. 12300 Kantoren; HOORN, Draafeingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Liaquat Ali Khan, de minister-president van Pakistan, is gistermiddag in Rawalpindi dood geschoten. De premier was 's morgens in Rawalpindi aangekomen, om op een grote ver gadering het woord te voeren. Hij stond op het podium, toen iemand naar voren drong en schoten loste op de premier. Het slachtoffer werd in de borst en in het hoofd gewond en zeeg ineen. Spoedig daarna overleed hij. De moordenaar, Namei Akbar, werd door de woe dende menigte gelyncht. vooral voor de oplossing van de kwestie-Kasjmir". Amerikaanse stemmen In verband met de moord werd onmiddellijk door de regering van Pakistan de maatregel afgekondigd, dat samenscholingen van meer dan vijf personen waren verboden. Er is een officiële rouw afgekondigd, die 30 dagen zal duren. Van vandaag af, hangen de vlaggen in Pakistan halfstok. De premier heeft zich nooit om zijn veiligheid bekommerd. In zijn directe omgeving maakte men zich hier meerdere malen ongerust over. De moordenaar is een Khak- saar. De Khaksaren vormen een militante en fanatieke Moham medaanse beweging, die een schop als symbool voert. Van 't recente verleden van deze beweging is men niet op de hoogte, daar men van mening was, dat zij sinds de geboorte van India en Pakistan in ontbinding verkeerde. Tijdens de oorlog verdacht men de lei ding van de beweging van fascis tische sympathieën. 7 maanden na samenzwering De moord op Liaquat Ali Khan is zeven maanden, nadat hij de ontdekking van een samenzwering „tot het stichten van verwarring in het land door gewelddadige middelen en ter ondermijning van de loyaliteit van de Pakistaanse strijdkrachten" had bekend ge maakt, geschied. Er werden toen 14 personen gearresteerd, onder wie de secretaris van de Pakis taanse communistische partij en hoge officieren van de strijd krachten. Zij stonden allen te recht. De premier was een be wonderaar van het Westen. In 1926 werd Liaquat Ali Khan gekozen in de wetgevende raad van de verenigde provincies en in 1940 in de centrale wetgevende vergadering. In 1936 werd hij ere- secretaris van de Mohammedaanse Liga. Evenals 80 procent van zijn volk was Liaquat Mohammedaan. Hij speelde een historische rol bij de gebeurtenissen die leidden tot de deling en de onafhankelijkheid van India en Pakistan. Hij werd premier toen Pakistan wérd ge creëerd op 14 Augustus 1947. De Britse koning heeft in een telegram aan de gouverneur-ge neraal van Pakistan zijn deelne ming betuigd. Verklaring van Nehroe Indiase De heeft premier aanleiding van Nehroe de Een watertoren voor constante druk in de leidingen van de Organon-fabrieken te Oss is in aanbouw, volgens nieuw systeem. Bij deze nieuwe me thode, de z.g. glijbekistings- methode, wordt een houten „la" van 1.20 meter langs vier stalen geleiders omhoog ge trokken. Gistermiddag heeft de Haagse recherche wederom een inval ge daan in een speelhol aan de Laan in het hart van Den Haag. Men vermoedde reeds geruime tijd dat in dit perceel gelegen heid tot hazardspel werd gege ven, doch de verschillende bezoe ken, die door rechercheurs in dit huis werden afgelegd, hadden echter nooit enig resultaat opge leverd. Gistermiddag werden er echter dertien personen aange troffen, die roulette speelden. Zij werden gearresteerd. BERLIjNSE UITVOER WEER BEMOEILIIKT BERLIJN, 16 Oct. (Reuter). De Sovjet-autoriteiten hebben vandaag geweigerd vergunning te geven voor het vervoer van een grote hoeveelheid export goederen van West-Berlijn door de Sovjet-zone naar West-Duits- land. TOESPRAAK MINISTER DEHLER INGETROKKEN BONN. 16 Oct. (Reuter) Dr. Kanrad Adenauer. de West- Duitse bondskanselier. heeft Dinsdag een radiotoespraak, die de minister van Justitie. Thomas Dehler. Dinsdagavond zou heb ben gehouden, doen intrekken. Dehler viel in ziin toesqyaak, die tevoren aan de pers was ver strekt, de West-Duitse vakbon den aan. moord op de premier van Pakis tan verklaard: „Ik betreur het gebeurde zéér én riiei allOen om persoonlijke redenen. De kalme rende invloed van Liaquat in Pakistan was groot". Warren Austin, hoofd van de Amerikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties en een persoonlijke vriend van de vermoorde premier, Amerikaanse autoriteiten heb ben uiting gegeven aan hun be zorgdheid over de moordaanslag op de premier van Pakistan Lia quat Ali Khan. Zij zeiden, dat daardoor in dit onrustige gedeelte van de wereld een nieuwe bron van moeilijkheden zou kunnen zijn ontstaan. Het departement van buiten landse zaken stelde een formele verklaring op, waarin het uiting gaf aan zijn leedwezen. In deze verklaring wordt ge zegd: „Het departement heeft tot zijn grote leedwezen het nieuws van de moordaanslag vernomen. Overal ten departemente is men ten zeerste getroffen door het nieuws van de dood van Pakis tan's beminde premier. Het Ame rikaanse volk deelt de smart van het volk van Pakistan over het verlies van een leider, die altijd een groot vriend van de Verenig de Staten is geweest en die steeds gestreefd heeft naar een verste viging van de relaties tussen beide landen". Het lijk van Liaquat Ali Khan zal per vliegtuig naar Karatsji vervoerd worden en vandaag al daar begraven worden. NABIJ VELSEN IN BOTSING MET EEN KANON De 44-jarige motorrijder J. J. V. kwam gisteren op de rijksweg bij Velsen in botsing met een kanon, dat achter een militaire vrachtauto was bevestigd. De man viel, geraakte onder het wiel van het kanon en werd zwaar gewond. In de avond is WASHINGTON, 16 Och (AFP). Prins Bernhard is heden, Dins dag, door president Truman ont vangen. Het onderhoud duurde twintig minuten. De Prins weigerde bijzonderhe den te verstrekken over het pro gramma van het bezoek, dat naar hij meedeelde ongeveer 10 dagen zou duren. SCHACHT NAAR TEHERAN TEHERAN. 16 Oct (A.F.P.). Dr. Hjalmar Schacht heeft de uitnodiging om naar Teheran te komen, aanvaard. Hii is uit genodigd aan de universiteit van Teheran enkele lezingen te houden. TAFT WIL ZICH CANDIDAAT STELLEN WASHINGTON. 16 Oct. (Reu ter). De Republikeinse sena tor Robert Taft heeft bekend gemaakt, dat hii zich candidaat wil stellen voor de presidents verkiezingen van 1952 in de V.S. 26 DODEN Zeventien personen zijn om het leven gekomen bij een vliegramp in Zuid-Afrika. Een toestel van de Zuid-Afrikaanse luchtlijnen vloog tegen een berg en stortte neer. Een Superfort, dat uit Korea kwam, is in Japan verongelukt. Negen personen vonden de dood. VELE VERKEERSSTAGNATIES LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Luchtpassagiers op de Londense vliegvelden konden ook vandaag niet vertrekken vanwege de dich te mist. Ook de inkomende vlieg tuigen, waarvan sommige reeds 24 uur over tijd zijn, moesten op de laatste landingsplaats voor Londen op de grond blijven. Ook in België heeft de mist tot ver- keersstoringen geleid. In Brussel kwamen de treinen later binnen. Een opname van de Iraanse premier Mossadeq in het zieken huis te New York, tijdens een bezoek van de secretaris generaal van de Verenigde Naties Trygve Lie (midden) en de Iraanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Nas- rollah Entezam (rechts). BRITTEN ZIJN IN ACTIE viicim van uc vet uiuoi u.e pi enneitwaai gewuttu. -lxi nc a v uxivj. w heeft gezegd: „Dit is een ramp het slachtoffer in het ziekenhuis voor de zaak van de vrede en I van IJmuiden overleden. TOKIO, 16 Oct. (A.P.). Dc generaals Ridgway en van Fleet hebben te kennen gegeven, dat de verbonden legers er in Korea uitstekend voorstaan. De commu nisten zouden in staat zijn voor het winteroffensief 700.000 man op de been te brengen. Generaal van Fleet zeide echter: „maar ik heb voldoende soldaten om ze tegen te houden". Algemeen wordt verwacht, dat de vijand meer tanks en vlieg tuigen in de strijd zal gebruiken. Het commando in Tokio is van oordeel, dat de vijand een ver pletterende slag is toe te bren gen. Ridgway zeide nog dat er veel geruchten liepen over on enigheid tussen de Noord-Korea- nen en de Chinezen. De besprekingen over wapenstilstand De noordelijken hebben een nieuwe datum vastgesteld voor het houden van wapenstilstands besprekingen. Toch schijnen er hier en daar nog moeilijkheden te zijn ontstaan. Thans is men het niet eens over de grootte van de neutrale zone. Hoe groter de zone, des te meer kans op schendingen. Vandaag komen de verbindingsofficieren opnieuw bijeen. De Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard Lange, heeft een commentaar gegeven op de scherpe Russische nota, die gisteren werd overhandigd en waarin Noorwegen werd beschul digd oorlogstoebereidsclen tegen de Sovjet-Unie te organiseren. Halvard Lange heeft verklaard, dat Spitsbergen geen militaire basis is en dat Noorwegen het Atlantisch Pact beschouwt als een zuiver defensieve organisatie. Aan het front Amerikaanse straalvliegtuigen van het type Sabre hebben van daag in een luchtgevecht van een kwartier bij de Noord-Koreaanse stad Sinandjoe, acht noordelijke toestellen type Mig neergescho- Zoals in de afgelopen 24 uren in de wereld bekend is geworden, zijn gisteren onlusten uitgebroken in Egypte, hoofdzakelijk in Ismaila, met als gevolg, dat de Britse troepen genoodzaakt waren het vuur te openen. Een oproerige menigte stak een legercantine in brand. De Britse militairen grepen in met als gevolg, dat er doden vielen. De orde werd hersteld ter plaatse. Maar het is nog geenszins rustig en de spanning blijft hangen boven het Suezkanaal en in de overige wereld. De Engelse regering heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de garnizoenen in die buurt zullen worden versterkt. Men neemt aan, dat er thans ongeveer 60.000 man in de kanaalzone zijn gele gerd. De Engelse militairen wer den genoodzaakt gedeelten van Ismaila te bezetten en stellingen aan te leggen. Gisteravond be heerste men de toestand. Ook in Port Said Ook in Port Said kwamen on lusten voor en was men van Engelse zijde genoodzaakt met zeer straffe hand op te treden. De voornaamste havenpoorten ten en nog vijf beschadigd. Vol- zijn bezet en een Britse compag- gens een mededeling van de Ame- nie is gisteravond de stad bin nengetrokken, nadat enkele ge bouwen waren geplunderd. rikaanse luchtmacht werd slechts één Sabre beschadigd. Aan het §evecht namen 33 Sabres en meer an 100 Migs deel. De landstrijdkrachten van de V.N. zijn vandaag, de derde dag van het nieuwe „beperkte offen sief", weer enkele' kilometers dichter bij de noordelijke verde digingslinie gekomen. Steun aan Engeland Het voornaamste bericht van gisteren was wel, dat Nieuw-Zee- land te kennen heeft gegeven Engeland in deze kwestie te steu nen. Een Franse woordvoerder ver klaarde gisteravond in Parijs, dat „indien Engeland niet stand houdt in Egypte, de westelijke mogend heden haar gehele verdedigings positie in het Midden-Oosten wel vaarwel kunnen zeggen". De Franse regering zal de Britse steunen bij haar verzet tegen een ongerechtvaardigde druk van Egypte. De Britse minister van buiten landse zaken, Herbert Morrison, zal vandaag een verklaring over de sitiuatie afleggen, via de radio. Zeker is wel, berichtte A.P. gis teravond uit Londen, dat de Britse troepen onder alle omstan digheden in de Suezkanaalzone zullen blijven. A.F.P. berichtte uit Cairo, dat de Egyptische luchtdoel is op gedragen op alle vliegtuigen te vuren, waarvan de aanwezigheid boven het grondgebied van Egyp te niet wenselijk wordt geacht. Koning Faroek heeft gisteren de genomen wetsbesluiten onder tekend. Hiermede is te kennen gegeven, dat Egypte niet van plan is op de thans bewandelde weg terug te komen, werd van offi ciële zijde bekend gemaakt. Voortdurend komen nog berich ten binnen over demonstraties in Cairo, hoofdzakelijk in de buur ten van de ambassadegebouwen. Naar Veiligheidsraad? In diplomatieke kringen van de Veiligheidsraad werd gisteravond verklaard, dat Engeland de kwes tie misschien aan de Raad zal voorleggen. De Brits-Egyptische kwestie staat nog steeds op de agenda van de Veiligheidsraad, maar zij is sedert 1947 niet in behandeling geweest. Indertijd was het Egypte, dat een klacht indiende over de .Britse houding ten aanzien van 't hand haven van troepen in de kanaal zone en de toekomst van de Soe dan. De ongeregeldheden in Egypte, op een ogenblik van grote span ning in het Midden-Oosten, wor den door sommige leden van de Veiligheidsraad beschouwd als een duidelijke bedreiging van de internationale vrede. LONDEN 17 Oct. (Reuter) Volgens de „Daily Mail" zijn twee Britse geleerden, beiden werk zaam aan het Nationale Instituut voor medisch onderzoek in de af deling radio-isotopen, met hun gezinnen uit Engeland verdwenen. Het zijn de 25-jarige Dennis O'Connor, die communist wordt genoemd, en William Campbell. O'Connor heeft geregeld bezoek gebracht aan het centurm voor atoomonderzoek te Harwell om voorraden radio-isotopen af te halen, een product van de atoom oven, dat voor de geneeskunde en de industrie wordt gebruikt. MIS VOOR EVA PERON IN DEN HAAG Vandaag zal de Argentijnse legatie in Den Haagin- de- kerk van het Sint Willibrordusgesticht een H. Mis laten opdragen voor een spoedig herstel van de ge zondheidstoestand van mevrouw Eva Peron. Spionnagezaak in Zwitserland LAUSANNE, 16 Oct. (Reu ter). De federale rechtbank- te Lausanne heeft vandaag de 23-jarige Amerikaanse neger Charles Davis schuldig bevon den aan het organiseren van een politieke inlichtingendienst. Hii werd veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf (Van een onzer redacteuren) Na de voorlezing van het schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat in verband met de oprichting van een Medische Faculteit aan onze Katholieke Universiteit te Nijmegen, zal iedere katholiek doordrongen zijn van de grote sociale, cultu rele en historische betekenis van de dag van heden. vangen, die door hun aanwezig heid luister zullen bijzetten aan dit belangrijk gebeuren en de betekenis ervan accentueren, zal het goed zijn, dat heel de Neder landse katholieke bevolking zich een indruk kan vormen van de noodzaak van katholiek hoger onderwijs. Maar wanneer wij dan beginnen met de aandacht te vra gen voor de nieuwe medische faculteit, dan vindt dit zijn grond in een persbericht begin Augus tus uitgegeven door het minis terie van Sociale Zaken, waarin de aankomende studenten ge waarschuwd worden tegen de keuze van het artsenberoep. De grote geestelijke en maat schappelijke waarde van deze uit breiding van katholieke weten schapsbeoefening krijgt nog meer relief, wanneer zij gezien wordt in het licht van hgt nog steeds niet voltooide emancipatieproces van de Nederlandse katholieken. Nu de Keizer Karelstad zich opmaakt om uit alle delen van ons land de hoge gasten te ont- Dat deze mededeling, noch op grond van de feiten, noch uit oog punt van beleid verantwoord is, wordt met cijfers aangetoond in een rapport van een sociografi sche commissie van Nijmeegse hoogleraren. De Nijmeegse hoog leraren ramen de gewenste jaar lijkse aanvoerbehoefte voor de eerstkomende decennia op gemid deld 417 jonge artsen per jaar; het Centraal Planbureau becijfert een gemiddelde aanvoerbehoefte van 420, hetgeen betekent, dat ongeveer 630 eerstejaars medici nodig zijn, omdat slechts 66 pc.t het tot een artsendiploma brengt. De normale capaciteit der an dere faculteiten moet op plm. 500 eerstejaars per jaar gesteld wor den. Wanneer dit vraagstuk uit sluitend uit een oogpunt van na tionaal belang wordt bezien, dan is de opening .der Nijmeegse fa culteit zeer gewenst, daar anders uitbreiding van de medische fa culteit aan andere hogescholen niet zal kunnen uitblijveiu (Vervolg op 3) Opnieuw heeft er zich een vliegramp voorgedaan met toe stellen van de L.S.K. Daarbij zijn twee vliegers om het leven ge komen, in de buurt van Ooster hout. De toestellen maakten een oefenvlucht. Twee Harvard-toestellen stegen gisteren op voor een oefenvlucht. Ze kwamen van het vliegveld Gilze-Rijen. Boven Groenendaal, in de gemeente Oosterhout, kwa men de vliegtuigen met elkaar in botsing. De vleugels raakten elkaar. Het gevolg hiervan was, dat beide toestellen naar bene den vielen, waarvan één in brand geraakte. Het andere kwam zon der dat er brand ontstond op de grond terecht. Het een en ander verwekte in de buurt een grote consternatie. Sommigen hadden de ramp zien gebeuren en snel- Het programma waarmede de K.R.O. als laatste in de serie eer ste officiële televisie-uitzending gisteravond in de Bussumse tele visie-studio is gestart, was geheel in overeenstemming met de op vatting van de K.R.O., dat de te levisie in de eerste plaats in dienst moet staan van het cultu rele en opvoedkundige alsmede het actuele en daarnaast aan de ontspanning. Vooral het laatste programma onderdeel leverde voor deze stel ling het bewijs. De zeereerw. heer A. van Uden, muziekleraar aan het Doofstommen-Instituut te St. Michielsgestel, gaf met enige van zijn leerlingen een demonstratie van de moderne methode, die bij het doofstommenonderwijs wordt toegepast. Prof. dr. J. B. Kors O.P. sprak aah het slot een woordje waar bij hij de katholieke levensbe schouwing in verband bracht met de televisie. den naar «de plek van het onheil toe. Een juiste toedracht van het gebeuren kon men evenwel niet direct construeren. Een der pilo ten is uit het toestel gesprongen, zonder dat zijn valscherm open ging. De andere piloot trof men in de verbrande stuurhut leven loos aan. De slachtoffers zijn de 21-jarige reserve-sergeant vlieger Y. P. v. Nimwegen uit Breukelen en de 22-jarige tijdelijk reserve-korpo raal P. L. A. Struik uit Gelde- ringen. Van Nimwegen kreeg zijn op leiding in Canada en had ook een Canadees brevet. Struik was in opleiding voor z'n militaire bre vet. De Harvard-toestellen zijn lesvliegtuigen en in gebruik bij het commando L.S.K. (Eigen bericht) Een expert op het gebied van de brandstoffenhandel en de daar op betrekking hebbende organi saties deelt ons mede, dat het gerucht als zou er in de komende maanden kans bestaan op de dis tributie van brandstoffen volko men uit de lucht is gegrepen. Wel is besloten de afnamen van cokes voor de groothandel te li miteren tot 85 procent van de afnamen van het vorig jaar. Dit is geen gevolg van het gebrek aan cokes, doch de voorzichtig heid gebiedt ten opzichte van de cokes veiligheidsmaatregelen te nemen ten gunste van ziekenhui zen en essentiele bedrijven. De cokes vormen een belangrijk export-artikel hetgeen Neder land deviezen bezorgt. Ook met deze factor moet derhalve reke ning worden gehouden./ Luchtpost Nieuw Guinea Met het /vliegtuig, dat Woens dag 24 Octobe a.s. naar Biak ver trekt. kan luchtpostcorrespon dentie voor Nieuw-Guinea wor den verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken uiterlijk 23 October voor 12 uur ter post te bezorgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1