Nijmegen heeft zijn Medische Faculteit Engelse strijdkrachten nestelen zich in de haven van Port Said Plechtige inwijding door Mgr. Alfrink Twee ministers betwisten vordering van gemeenten Seyss Inquart bunker De bespreking op Korea Truman antwoordt de Koningin Mossadeq in de Veiligheidsraad Buitenlanders naar Abadan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd] Gemeenten trekken aan 't kortste eind Enig licht Achttien jaar voor Huschka Paus Pius XII in contact met Atlantische leiders Harmonie van geloof en wetenschap Elke ketter heeft zijn letter Maar wie er gelijk krijgt.... het geld is er niet meer UNO-delegatie liep missie voorbij K.R.O. sticht een televisiekuis Engelsen en politie zijn toestand in Ismaelia meester aangaande het vluchtelingenprobleem Gesneuveld in Korea Den Haag leent vijftig millioen Schacht's mening over Indonesië Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. fM. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietfoank HET feit Buiten God is 't nergens veilig. (V ondel) VANHEDEN (Pagina's 1 en 3) Donderdag 18 October 1951 46e Jaargang No. 12301 Kantoren: HOORN. Draaislngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Uinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ENIG LICHT, geloven wij te mo gen zeggen, komt er in de duis tere kwestie van de geldvoor- ziening voor de woningbouw. De druk, welke de ontketende volks beweging heeft uitgeoefend, zal niet zonder resultaat blijven, al moeten we nog geen „hei" roe pen, vóór we over de brug zijn. Met name het grote Congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er het zijne toe bijgedragen, om een positieve toezegging van de regering los te krijgen. De bewindsman voor Weder opbouw en Volkshuisvesting heeft op de dag, dat in Utrecht de klaagliederen van de gemeenten in koor werden aangeheven, bij een woningbouwplechtigheid in Heerlen medegedeeld, dat van de totaal 350 millioen gulden, welke het Rijk enkele maanden geleden heeft weten los te peu teren van levensverzekerings maatschappijen en pensioenfond sen, en dat voor twee jaar, nu toch de helft, zijnde 175 millioen gulden voor twee jaar, beschikbaar zal zijn voor laouw van nieuwe woningen. Men weet, dat het aanvanke lijk in de bedoeling lag, vrijwel het gehele bedrag aan te wenden voor aflossing van aangegane kortlopende leningen voor al be gonnen woningbouw, zodat dit overigens fraaie bedrag van 350 millioen gulden geen opluchtini bracht voor de dringende nooi aan nieuwe woningen. Dat wordt nu anders. Per jaar komt er 87'/- millioen meer dan totnogtoe, ter beschikking voor nieuwbouw. Dat is een goed bericht. Ver der heeft de minister, heeft de regering en hebben de Kamers die immers ook een woordje meespreken een ruime keus uit een hele serie middelen, wel ke op het Congres voor verdere oplossingen zijn aangegeven. Die middelen zijn niet allemaal nieuw en ook wel niet allemaal ter stond uitvoerbaar, maar het is toch een goed ding, dat men nu werkelijk aan alle kanten meedoet, om te zoeken naar we gen, die tot uitkomst uit het bouwdoolhof kunnen leiden. Geef weer voorschotten vol gens art. 56 van de Woningwet, is er gezegd en dat is ook al ge vraagd in het adres, dat de Ge meenten enige tijd geleden aan de regering gezonden hebben. Hoe het daarmee staat, weten we nog niet. Erg tastbaar zal het antwoord wel niet zijn, want voorzitter mr. Oud heeft wel medegedeeld, d"at de Vereniging antwoord heeft gehad, maar het wordt nog bestudeerd! Dan is er gevraagd, aan de gemeenten uit te keren de over schotten uit de belastinguitke ringen over 1948, 1949 en 1950, welke de gemeenten toekomen en waar het Rijk „op blijft zitten", dit geld zou kunnen dienen voor de woningbouwfinanciering. In de wens van een Amsterdams wethouder, om van de 300 mil lioen gulden, welke Minister Lieftinck wil overhevelen van de gewone dienst naar de kapitaal- dienst, een deel althans voor de woningbouw te bestemmen, her kennen wij een verlangen, hier ter plaatse al eens eerder ge uit. Zo is er meer, wat wellicht mogelijk zou kunnen zijn. In de grond der zaak gaat het natuur lijk nog niet eens zo zeer om de vraag, of met medewerking van het Rijk meer gegeven kan worden, maar of het Rijk dat wil. M.a.w. het gaat hier om de kern van het financiële be leid, wat de investering betreft. Om redenen van monetaire en financiële aard immers meent de Regering ook de investering voor woningbouw te moeten inkrim pen. Maar terecht is er op het Ge meentelijke Congres gezegd, dat „tegenover de noodzaak van de fensie en industrialisatie, het be lang der volkshuisvesting niet uit het oog mag worden verlo ren". Defensie-offers hebben geen zin, als de gemeenschap door dakloosheid haar innerlijke weer stand verliest, zei de burgemees ter van Nijmegen en sluitpost van de begroting mag de woning bouw in geen geval zijn! Dit zijn woorden, die weer klank vinden in ons volk en dat ook straks mogen vinden in de Staten-Generaal, als deze zich binnenkort over de gehele lijn van het regeringsbeleid gaan be raden. Enkele cijfers spreken een duidelijke taal: het bestaande te kort aan woningen bedraagt nog 250.000 stuks en een bouw programma van 40.000 woningen voorziet maar nauwelijks in de natuurlijke groei van de bevol king! Laten wij hopen, dat de maat regelen, welke regering en Sta ten-Generaal tezamen spoedig zullen nemen, althans een bouw programma van 50.000 woningen ook voor 1952 mogelijk zullen maken. Van die hoop is ons volk vervuld! De Bijzondere Strafkamer van de Zutphense rechtbank heeft gisterenmorgen Ludwig Huschka tot achttien jaar ge vangenisstraf met aftrek ver oordeeld. Huschka heeft als spion voor de marine-afweer in oorlogstijd in verschillende de len van ons land verraderswerk uitgeoefend. De officier van Justitie, mr. de Walle, eiste destijds levens lange gevangenisstraf. De levenslange gevangenis straf was volgens de rechtbank zeker op haar plaats, maar het Ësychiatrisch rapport rekende [usehka niet alles ten volle toe. ROME (KNP) Rome bereidt zich voor om de ongeveer 400 ge delegeerden van veertien ver schillende landen, die tezamen op 29 October a.s. de achtste verga dering van de Atlantische Raad zullen vormen, waardig te ont vangen. Deze bijeenkomst zal nog belangrijker zijn dan de voor gaande zeven, welke deze Raad in de hoofdsteden van verschil lende landen heeft gehouden. Thans komt de Atlantische Raad bijeen in de beroemde villa „Ma- dama". Men voorzietdat vele rege ringsgedelegeerden gedurende hun aanstaande verblijf in Rome hun persoonlijke opwachting bij Z.H. de Paus zullen maken. De H. Vader zal op deze wijze een ongezochte gelegenheid hebben met vele verantwoordelijke lei ders in het huidige wereldgebeu ren in contact te treden. Met de wijdse blik op en de diepe bete kenis van zaken, die Pius XII eigen is, zal Hij dan met hen over zeer voorname onderwerpen van gedachten wisselen. HET C.N.V. EN DE PRODUCTIVITEITSNOTA Het C.N.V. heeft tegen het be- fm van de volgende week een ijzondere vergadering van de Verbondsraad belegd ter bespre king van de nota van minister Albregts over de opvoering van de productiviteit, waarbij het vraagstuk van de Zondagsarbeid mee aan de orde zal komen. In de morgen van deze stralende oprichtingsdag van de Medische Faculteit van de Universiteit te Nijmegen, waarop tevens de 28ste Diës Natalis van deze Alma Mater werd gevierd, heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr. prof. dr. B. j. Alfrink, voorzitter van het bestuur der St. Radboudstichting, een pontificale H. Mis van dank baarheid opgedragen in de St. Josephkerk aan het Keizer Karelplein. Groot was de belangstelling bij deze kerkelijke inzet van de plechtigheden, die deze dag de opening van de nieuwe faculteit omlijstten. Onder hen, die de H. Mis bij woonden, bevonden zich de Vica ris-Generaal van het Aartsbisdom Mgr. L. D. Huurdeman en het voltallige college van curatoren. Voorts verleenden professoren en lectoren in vol ornaat grote luister aan de plechtigheid. Mgr. Alfrink zelf sprak na het Evangelie de feestpredicatie uit, waarin hij zichzelf de jongste oud-hoogleraar van de universi teit noemende zeide in deze H. Mis Gods zegen te willen afsme ken, opdat datgene, wat thans begonnen wordt, die betekenis voor het katholieke volk mag hebben, zoals in de liturgie van de dag staat beschreven en het een gezondheid naar ziel en lichaam gegeven mag zijn. „De taak van elke universiteit is", aldus Mgr. Alfrink, „de we- Nadat mr. Oud (VVD) gisteren in de middagvergadering van de Tweede Kamer in een uitvoerige rede zich had aangesloten bij de bestrijders van het ontwerp inzake de financiële ver houding rijk en gemeenten en zelfs de heer Hofstra (P.v.d.A.) geen mogelijkheid had gezien om het standpunt van de regering ten aanzien van de voorgenomen reservering te billijken, ston den de ministers Lieftinck en van Maarseveen tegenover een gesloten front. tenschap te dienen. Dit is dus ook de taak van de katholieke uni versiteit, doch voor ons zal we tenschap alleen niet het doel zijn maar de wetenschap, zoals die in totale harmonie gehouden wordt met het geloof. Op het gebied van deze harmonie bestaan er", zo zeide de aartsbisschop-coadjutor, „nog zeer veel misverstanden. Velen menen, dat de katholieke universiteit slechts een bolwerk is voor het geloof tegen de aan vallen van wetenschappelijke zijde, en men kwalificeert deze katholieke hogeschool als „een soort bewaringsinstituut voor het geloof". Minister Lieftinck die ditmaal zonder veel innerlijke overtui ging sprak de bewindsman scheen ook zelf wel te voelen, dat de reservering van 280 mil lioen waarmede hii bet rijk heeft gefinancierd, maar die eigenliik voor de gemeenten bestemd was. zich maar moeilijk liet recht vaardigen stond slechts sterk toen hij in de aanhef van zijn rede een optelsommetje maakte van de geuite wensen. Uit Amerika is Woensdagmor gen een quantum Kobalt 21 Curie) in een 600 kg zware cylinder afgeleverd aan het Instituut voor Kernphysica in Amsterdam-Oost. Deze hoe veelheid Kobalt, die overeen komt met 30 gram radium, zal worden verdeeld onder de ver schillende ziekenhuizen in het land, om gebruikt te worden in de bestrijding van kanker. Nadat de stalen cylinder van het schip in een der loodsen was ondergebracht, werd met een meetinstrument de sterkte van de stralen gemeten. Op de foto rechts de heer J. van Berkum uit Hoorn. Op de eerste plaats was ge vraagd om alsnog de omstreden 280 millioen uit te keren. Daar naast was gevraagd om het uit keringspercentage te verhogen, hetgeen 200 millioen extra zou kosten en op de derde plaats was een na-uitkering van het gemeenten-deel in de opbrengst van de ondernemingsbelasting begeerd, zijnde 90 millioen. In totaal ging het hier dus om niet minder dan 570 millioen, waar bij de minister aantekende dat ook eenbewilliging in 10 pro cent van dit bedrag al voldoen de zou zijn om het zo moeizaam verkregen monetair evenwicht weer in gevaar te brengen. Uit deze berekening kan in elk geval al bii voorbaat duide lijk worden, dat het in het debat hoogstens om het spel en niet om de knikkers gaat want deze heeft de regering al verbruikt. (Vervolg op pagina 3) TANGANYIKA (KNP). Voor de tweede maal in een korte tijd heeft een delegatie van de Uno Tanganyika bezocht, zonder zich ook maar één ogenblik met de Katholieke Missie in verbinding te stellen. Zelfs werd de Katho lieke Missie niet eens ervan ver wittigd, dat de delegatie op komst was. Slechts één statie is in staat geweest een petitie te overhandi gen namens enkele duizenden. Daarin werd gevraagd om een klein stukje grond, waar de mis sionarissen een kerkje zouden kunnen bouwen. Nu zijn de chris tenen verplicht meer dan een dag te lopen om de Sacramenten te ontvangen. Terecht kan men zich afvragen, aldus bericht de correspondent van Agenzia Fides, waarom de afgevaardigden van de Uno slechts contact opnemen met het burger lijk bestuur, met een paar rijk aards, een paar grote Indische handelaren en enkele half-ver- europeeste Afrikanen. Represen tanten echter van de grote massa vermijden zij. Doch de missionarissen kennen zij niet. Indien iemand, dan kent de missionaris de noden van deze volkeren. Doch de Uno kent het katholicisme zelfs als factor van beschaving nog niet. BLIJFT GE-EXPLOITEERD DOOR STICHTING '40-'45 DEN HAAG Te Apeldoorn is de voorlopige koopacte gete kend, betreffende de aankoop door het Ministerie van Oorlog van de villa aan de Loolaan 54 te Apeldoorn. De bunker, welke zich in de tuin bevindt (en die in de bezetting gebouwd werd om rijkscommissaris Séyss Inquart een schuilplaats te bieden) kan geëxploiteerd worden door de Stichting '40'45, totdat eventu ele nieuwe militaire eisen anders mogen dwingen. ENIGE OVEREENSTEMMING MOENSAN 17 Oct. (A.P.) De geallieerden hebben verklaard dat de communisten weer hun toevlucht nemen tot de oude trucs de vernieuwing van de be standsbesprekingen uit te stellen- Een geallieerde woordvoerder gaf de volgende opsomming van de punten, waarop tot dusverre overeenstemming is bereikt: de besprekingen zullen gehouden worden in een tent in Panmoen- jon, waar rond het neutrale ge bied een cirkel zal zijn met een straal van 1 kpi; bewaakt door militaire politie-delegaties van beide partijen. Élke partij zal de omvang en samenstelling van haar eigen delegatie vaststellen; en zal vrije toegang hebben tot de plaats van samenkomst; de tent, waar de conferentie gehou den zal worden, zal geleverd wor den door de communisten en elke partij zal voor haar eigen facili teiten zorgen. HILVERSUM De KRO is als eerste Omroepvereniging overge gaan tot Stichting van een eigen televisiehuis, waartoe het perceel Wernerlaan 16 te Hilversum, dicht bij de studio gelegen, is aange kocht. Behalve de kantoren voor de televisiestaf komt er o.m. een zaal voor besprekingen en voor de eerste repetities, waarvoor de studio in Bussum nog niet behoeft te worden gebruikt. Het perceel wordt thans verbouwd en men hoopt dit over circa vijf weken in gebruik te kunnen nemen. „Vanzelfsprekend heeft", aldus Mgr. Alfrink, „de katholieke uni versiteit een apologetische bete kenis en dient zij zich bezig te houden met de verdediging van onze beginselen, maar hoofddoel toch zal zijn te streven naar de harmonie tussen geloof en we tenschap. De wijsheid moge ech ter de eenvoud van het geloof niet in gevaar brengen. Men dient steeds bereid te zijn hoofd en wil te buigen voor de waar heden, die ons door de H. Kerk worden voorgehouden. In deze geest zal", zo besloot Mgr. Alfrink zijn predicatie, „de Katholieke Universiteit zegenrijk kunnen werken voor het gehele volk". (Vervolg pag. 3). Nederlandse bemanning van „Loradore" slaakt BELFAST De 21 Nederlandse leden der bemanning van 't Lon- dense vrachtschip „Loradore" zijn uit protest tegen de accommodatie te Belfast in staking gegaan. Het schip kwam met een lading hout uit Canada. De Nederlandse be manningsleden waren in Augus tus in Rotterdam aangemonsterd. Te Nijmegen heeft Woensdag de viering van de 28ste Diës Natalis der R.K. Universiteit en de officiële opening der Medische Faculteit plaats gevonden. Een overzicht tijdens de Academische Zitting in „De Vereniging". Zittend op het podium v.l.n.r.: Mgr. G. Huurdeman, Vicaris-generaal van de Aartsbisschop te Utrecht; Mgr. R. R. Post; Mgr. B. J. Alfrink, Aartsbisschop coadjutor; mr. J. R. H. van Schaik, Minister van Staat. Voor het spreekgestoelte: prof. M. Goe- mans, de rector-magnificus, tijdens zijn rede. CAIRO (A.P.). Naar aanleiding van het nieuws in de te Cairo verschijnende dagbladen, volgens welke de Britse troepen een gedeelte van Port Said bezet zouden hebben, verklaarde een Britse woordvoerder, dat hij reden had om aan te nemen, dat zich Britse strijdkrachten in de haven genesteld hadden, maar dat het normaal was, dat zij door de haven en andere wijken der stad trokken. Hij voegde hieraan toe, dat de gedeeltelijke bezetting van Is- maila niets anders dan een maat regel van zelfverdediging was. Verschillende gezinnen zijn uit de Kanaalzone geëvacueerd naar een veiliger plaats. Een woordvoerder van 't Britse leger heeft aan A.P. meegedeeld, dat de Britse troepen zich uit Ismaila zouden terugtrekken wanneer de beloofde 2000 man Egyptische politie, die van Cairo onderweg is, aangekomen zal zijn om de orde te handhaven. In Ismaila zijn bijna alle win kels en gebouwen gesloten en de stad gelijkt een militair kamp. De Lancashire Fuseliers, de militaire politie en die van de R.A.F. en de Egyptische politie zijn nu de toestand aldaar geheel meester. Op het plein in het centrum van de stad wemelt het van ge vechtswagens en andere militaire voertuigen. In Cairo was het rustig en er vonden geen demonstraties plaats nadat eerste minister Nahas Pasja een beroep op het volk gedaan had kalm en rustig te blijven. Het Egyptische Opperste Hof zou een algemene mobilisatiewet bestuderen, die per decreet afge kondigd zal worden. De Egyptische Gazette (in Britse handen) schreef, dat de douane-autoriteiten opdracht ge geven hebben op alle invoer voor Britse soldaten en hun gezinnen j en op alle goederen, die van Egypte naar de Kanaalzone gaan, invoerrechten te heffen. Op de Pakistaanse minister president Liaquat AU Khan is Dinsdag een aanslag gepleegd, tengevolge waarvan hij is overleden. Een recente foto van de premier van Pakistan. „Uw appèl geeft de bezorgdheid weer van Uw volk. Het behandelt een probleem, dat ook mij voortdurend bezig houdt. Met U wens ik alle pogingen voort te zetten de noden te lenigen van hen, die de zo zware last te dragen hebben van de uit de oorlog voortvloeiende politieke veranderingen". Aldus heeft president Truman in een brief geantwoord op het appèl van H.Mi Koningin Juliana, betreffende het vluchtelingen vraagstuk. Truman zegt van mening te zijn, dat de integratie en assimi latie van de grote meerderheid der vluchtelingen zich moeten voltrekken binnen elk land van verblijf afzonderlijk. Het Congres der V.S. heeft maatregelen in overweging om voor vluchtelingen de mogelijk heden in stand te houden tot emigratie en om het vertrek uit Europa te bevorderen van perso nen, voor wie binnen afzienbare tijd daar geen werkgelegenheid te vinden is. Ik geloof, dat de vrije democra tische wereld het vertrouwen en de wil heeft om de vraagstukken op te lossen, die U met zoveel begrip en sympathie hebt aange voeld, zo besluit de Amerikaanse president zijn brief. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat ons ge zamenlijk streven verwezenlijkt zal worden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens de gevechten in Korea zijn gesneuveld: a. In de periode van 9 tot 15 October, de soldaat H. G. Seedorf, afkomstig uit Para maribo. De gehuwde soldaat H. G. Seedorf werd 22 October 1918 geboren en was afkomstig van het voormalige K.N.I.L. b. Op 10 October j.l., dé soldaat eerste klasse J. W. Bandison, afkomstig uit Para maribo. De soldaat eerste klasse J. W. Bandison werd 29 Juli 1926 geboren. Hij was onge huwd en afkomstig van het voormalige K.N.IJL. Op 10 October j.l., de sol daat A. Berghuis, afkomstig uit Hilversum. Soldaat Berghuis werd ge boren op 13 Augustus 1924 en was ongehuwd. VOOR WONINGBOUW 's-GRAVENHAGE. Teneinde de woningbouwplannen voor de jaren 1952 en 1953 te kunnen financieren, zal de gemeente Den Haag op 1 November a.s. een inschrijving op het Grootboek A openen. De gemeente Amsterdam heeft voor haar woningbouw een pre mielening op touw gezet. Onder leiding van een banksyndicaat, bestaande uit veertien toonaan gevende bankinstellingen, worden op Maandag 29 October a.s. de inschrijvingen opengesteld op de 2Vs procent obligatiën van deze premielening groot f 10.000.000. Mossadeq heeft gisterenavond' in de Veiligheidsraad verklaard: „Waar ook de \>>ormalige maat schappij (de Angle Iranian) in de toekomst mag werken, echter nooit meer in Perzië." „Wij zullen nimmer meer in welke vorm ook, aan buitenlan ders het recht verlenen onze oliebronnen te exploiteren. Wij zijn bereid olie te verkopen en deze te laten stromen door de oude kanalen." Perzië zou niet discussiëren over de eigendom of het beheer van zijn olie-industrie. Na te hebben uitgeweid over de „enorme" inkomsten van de Anglo-Iranian. sprak dr. Mossa- dea nogmaals de hoop uit. dat de Veiligheidsraad niet zou han delen naar aanleiding van de Britse klacht. Hij zeide naar Perzië terug te moeten keren omdat zijn plichten aldaar hem riepen. De Nederlandse vertegenwoor diger, mr. Luns. verklaarde, dat zijn delegatie de Britse resolutie, geamendeerd door India en Joego-Slavië, zou steunen. TEHERAN (A.P.). De eerste buitenlandse technicus, die in dienst werd genomen door de nationale oliemaatschappij van Perzië, is gisteren op de raffina derij van Abadan aangekomen. Hij is de Zweed Heister, een specialist in brandbestrijding. Binnenkort worden tien Duitse en Oostenrijkse artsen verwacht. Geen enkele oliespecialist is nog aangenomen. De productie ligt nog steeds volkomen stil. De Perzen hopen de raffina derij met 600 buitenlandse tech nici in bedrijf te kunnen houden. De Engelse maatschappij had er 3000 in dienst. DJAKARTA. 17 Oct. (Aneta). Dr. Halmar Schacht, die tegen het einde van deze maand via India naar Hamburg vertrekt, heeft aan Aneta verklaard: „Of Indonesië voorbestemd is om een leidende rol te snelen in Azië. is een nolitieke vraag. Er is geen land ter wereld, dat een belang rijke nolitieke rol kan snelen. zonder economisch sterk te ziin. en geen land kan economisch sterk ziin. zonder inachtneming van de grondslagen en wetten van eigendom, zekerheid en moraal. Daartoe is hard en efficiënt werken noodzakelijk. Daarnaast is de noodzaak van kapitaal van het grootste belang. Het aankwe ken van Indonesisch kapitaal is mogelijk, maar het is een proces, dat niet in enige jaren kan wor den voltooid. Vreemd kapitaal is voor de ontwikkeling van In donesië absoluut onontbeerlijk. Niet het kapitaal, maar de om loop van het geld, die er door wordt veroorzaakt, is belangrijk voor en bepalend voor bloei en welvaart van het land", aldus dr. Schacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1