Belgische parachutisten daalden in Hollandse polder Formeel ministerieel verweer Ernstig ongeluk bij Deil eiste twee slachtoffers aangaande financiële verhouding JloMe fttaatjei en JloA5e/3taG<lje5 Nijmeegse medische faculteit is nationaal gerechtvaardigd Tien Tsjechen over de grens Castricum en Uitgeest werden door de aanvallers genomen Glosters waaiden met alle winden mee Naar wij vernemen: Minister Rutten sprak Mist veroorzaakte verkeersongevallen Verschillende gewonden Drie nieuwe heiligen Amerika en het Vaticaan Tussen Rijk en gemeenten DONDERDAG lb UClUotK iVjl PAGINA 3 (Van onze redacteur) De militaire oefeningen, die deze week ie Noordholland zijn gehouden,, hebben Woensdag wel een zeer spectaculair einde gevonden in een landing van Belgische parachutisten, onder steund door grondpersoneel en een grootscheepse aanval op Uitgeest, dat onder het geratel van mitrailleurs, de slagen van mortieren en het scherpe gefluit van geweerschoten door de aan vallende partij werd genomen. Aan deze oefening, die werd gehouden in de omgeving van Castricum en Limmen, werd deelgenomen door het 921ste, het 922ste en 't 923ste bat, infanterie, versterkt met 'n compagnie Bel gische parachutisten, Belgisch en Nederlands verbindingspersoneel en Nederlandse Aan- en Afvoer- troepen alsmede door een klein contingent geneeskundige Troe pen. In de loop van de morgen na men de aanvallers, ter sterkte van twee bataljons, vanuit het Noorden het centrum van het dorp Castricum waarna de ver dediging zich ingroef langs de toegangswegen naar Uitgeest. Bij het landgoed Marquette had de LSK een verbindingspost uitge zet, die nauw contact hield met de Belgische verbindingspost, die opgesteld in de Limmerpolder, ten Westen van de grote weg Alk maarAmsterdam, in geregelde verbinding stond met de Belgi sche vliegvelden rond Brussel. Het lag in de bedoeling van de aanvallers, om met de parachu tisten de aanval op Uitgeest, waarvan de burgemeester ge vraagd had de oefening in zijn plaats te willen houden, in te zetten. Maar rond elf uur zag het er naar uit, dat het meest spec taculaire schouwspel van de dag, de dropping van de troepen, niet door zou gaan. De Belgische ra dio-telegrafist vertelde ons name lijk, dat het vliegveld bij Brus sel, waarvan de Dakota's op zou den stijgen „dicht zat". Tegen twaalven echter kwam het be richt door, dat de vliegtuigen toch nog waren opgestegen. De Belgen, die in hun tenten lagen te roken en te praten, snelden daarop naar het droppingsterrein om hun collega's behulpzaam te zijn. Even na 12 ronkten 3 grote Dakota's boven de Limmerpolder, beschermd door 2 Gloster Me teors. Spitfire's, die de verdedi gers zouden steunen, hebben wij helaas niet waargenomen. Na het terrein, dat door rookslierten was gemarkeerd, verkend te hebben, draaiden de toestellen weer terug en lieten, in twee vluchten, een zestig parachutisten uit. Het was een prachtig gezicht de man schappen van een driehonderd meter hoogte rustig op het veld te zien dalen. In korte tijd wa ren de mannen gereed om zich 19 OCTOBER: H. Petrus van Alcantara De meest verantwoordelij ke taak, die een mens op aar de kan hebben, is die van biechtvader. Van een enkel woord, van een kleine raad van zulk een priester kan ontzaglijk veel afhangen. Daarom bad de H. Theresia van Avila vurig, dat God haar een bevoorrechte pries ter zou zenden en zij kreeg die in de persoon van de Franciscaner pater Petrus van Alcantara. Hebben wij wel eens vurig tot God om een goede biechtvader ge beden? En hebben wij ook voor de priester, die wij heb ben gekozen, gebeden óm de gave van goede raad? Zij hebben het zo nodig Hoe ontroerd was ik, toen ik eens een oudere poenitent kreeg, die na zijn belijdenis en be rouw altijd steevast een on ze vader en weesgegroet bad voor de priester, die de „biecht heeft afgenomen". Als allen dit deden, zou het onze ontzaglijke taak ver lichten en door Gods genade konden dan de priesters zul ke ervaren zieleleiders wor den als Petrus van Alcantra. IN DESERTO overleed op 78-jarige leeftijd de heer H. van Borssum Buisman, conservator van Teylers Museum te Haarlem is de heer W. J. Wuts, thans ge meente-ontvanger en commies ter secretarie van Swalmcn, be noemd tot burgemeester van Kes- sel (Limburg) heeft de Haagse politie een twee tal mannen gearresteerd, die ge durende de afgelopen maanden in grote magazijnen voor hon derden guldens goederen hadden gestolen werd gisteren een kapitale boer derij op het Hoge Boekei te En schede door een felle brand in de as gelegd. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt deed de Haagse politie een inval in een perceel aan de Eikstraat op vermoeden, dat daar gespeeld zou worden. Een roulette werd in beslag genomen. Zeven perso nen werden na verhoor weer vrijgelaten te verzamelen waarna er, tesamen met de Nederlandse troepen, werd opgerukt naar de grote verkeersweg. Uitgeest gevallen. Intussen hadden zich de ver dedigers op Uitgeest teruggetrok ken. Alleen in de omgeving van het dorp waren nog patrouille's en voorposten uitgezet. De man schappen daarvan hadden ruim schoots de gelegenheid, zich te installeren met hun mortieren en zich verdekt op te stellen. Met waar enthousiasme werd toen om twee uur in de middag de strijd om Uitgeest gestreden, vooral toen d e verdedigers merkten, dat de Glosters zich aan de zijde van de verdediging stelden. Lang kon het dorp echter niet gehou den worden, want na enkele schoten klonk het bevel om terug te trekken reeds overal tussen de struiken. Van twee zijden ruk ten de aanvallers, die met grote drietonners tot vlak bij het front werden aangevoerd, het plaatsje binnen. De verdediging trók, gebruik makend van de dekking, J die huizen en boerderijen boden, onder bescherming van een zwaar rookgordijn terug in de richting van het As- sumburger tolhek. Er moesten echter nog verschillende weer standsnesten in het dorp geno men worden hetgeen een hevige schietpartij tengevolge had. De Belgen schoten met scherp in de lucht en toen eenmaal de voorposten waren teruggetrok ken. was het een half uur lang een geknal en een geratel van mitrailleurs alsof het om een werkelijke strijd ging. De stra ten waren versperd door jeeps en grote militaire vrachtauto's, terwijl heel Uitgeest was leeg gelopen, om dit schouwspel te komen zien. Het duurde echter niet lang, of het dorp was ge zuiverd. Rond drie uur trokken de laatste troepen, overwinnaars en overwonnenen, in de richting van Heemskerk af, waarmede deze oefening werd besloten. Hoog bezoek In de loop van de morgen heeft luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden zich rond Castricum op de hoogte gesteld van de gang van zaken bij de oefeningen, 's middags zagen wij hem langs de weg staan bij de Belgische parachutisten en ook in Uitgeest gaf de Nederlandse Ter ritoriale Bevelhebber blijk van zijn belangstelling. De oefening werd geleid door kolonel B. A. de Veer, garnizoenscommandant van Amsterdam. Vele vertegen woordigers van de landelijke en provinciale pers, uitgenodigd door de Leger Voorlichtingsdienst maakten de oefeningen mede. Zij werden ontvangen door majoor Gravelotte van de LVD en de kapiteins Polman en Morren, die het verloop van de oefeningen toelichtten. (Vervolg van pag 1 In Het middaguur werd het voorlopige gebouw van het Prae- klinisch Instituut op het landgoed Heyendaal plechtig door Mgr. Alfrink ingewijd. Later in de middag werd een plechtige academische zitting gehouden, tijdens welke de rector-mag- nificus, prof. dr. M. Goemans O.F.M., een rede hield over de H. Basilius en de geneeskunde. INTERNATIONALE R.K. MIDDENSTANDSBOND VERGADERT IN KEULEN DEN HAAG, (KNP). Nog in de loop van deze maand zullen in Keulen besprekingen worden gehouden tussen vertegenwoordi gers van de Duitse handelaren- vereniging en de Kolpingsvereni. ging enerzijds en afgevaardigden van verscheidene buitenlandse middenstandsorganisaties ander zijds, om het programma van de onlangs in Utrecht opgerichte Internationale Katholieke Mid denstandsbond verder door te voeren. Voorbereidende besprekingen van de Duitse organisaties met de Nederlandse en Belgische Ka tholieke Middenstandsbonden zijn reeds in September in Ostende gehouden. Het doel van de Keul se conferentie zal zijn: verstevi ging van de samenwerking dei- Katholieke middenstandsorgani saties op Europees plan, teneinde beter en intenser te kunnen wer ken voor de belangen van de middenstand. HOF (A.P.). Tien Tsjechen, van wie sommige met machine geweren gewapend waren, zijn, na een vuurgevecht met de com munistische politie, over de grens weten te komen en bevinden zich nu in West-Duitsland. De politieke vluchtelingen vier mannen, twee vrouwen en vier kinderen waren in een kogelvrije vrachtauto gezeten. Op 500 meter voor de grens zagen zij zich de weg naar de vrijheid versperd door een hindernis. Het enige wat hun toen restte, was zich er vechtende door te slaan. Niemand werd gewond. De Tsje chen meldden zich onmiddellijk bij de West-Duitse grenspolitie eii stonden hun wapenen af. Zij verklaarden in het vrije Westen te willen wonen, omdat het leven in hun eigen land ondragelijk was. DEIL Te Deil, nabij Zalt- bommel is gistermorgen, tenge volge van de dichte mist een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waar bij van de vier inzittenden van een der bij dit ongeval betrokken auto's, twee jongemannen wer den gedood, een derde zwaar, en de vierde licht gewond. Mgr. Alfrink deelde nog mede, dat een schrijven was binnengekomen van de Paus, waarin deze zijn waardering uit sprak en dank betuigde voor het werk van de Nijmeegse univer siteit. De Paus verleende de zegen aan alle medewerkenden. Besloten werd telegrammen van hulde en trouw te zenden aan H.M. de Koningin, de Paus en aan kardinaal de Jong. Ook minister Rutten heeft bij de opening van de medische faculteit der R.K. Universiteit het. woord gevoerd. Het is voor mij, die enkele .iaren geleden als hoogleraar dagelijks in uw universiteit mocht meewerken, een bijzonder voorrecht thans bij de plechtige afkondiging der oprichting er» opening van de medische facul teit, aan u namens de regering officieel haar gelukwensen te mogen overbrengen, zo begon de minister zijn toespraak. In deze moeilijke tijdsomstandig heden is het beginnen van de medische faculteit een moedige daad. Dat de katholieke univer siteit zich thans gaat begeven op het, gebied der natuurweten schapper», is een feit van bij zondere betekenis. Het intieme werk van de'medicus wijst dui delijk op 'het belang van eer op leiding volgens de katholieke levensbeschouwing. De oprichting van de nieuwe rr.tïdische faculteit noemde de minister nationaal gerechtvaar digd en de wijze waarop deze zaak van de zijde der Sint Rad- boudstichting is aangevat, dwong zjjns inziens bewondering af. De auto, waarin de vier jonge lui zaten, kwam uit de richting Den Bosch ep reed in de richting Utrecht. Op -de Rijksweg onder Deil wilde de bestuurder van de auto, K. Peynenburg, een voor hem rijdend voertuig passeren. Het zicht was op dat ogenblik zeer slecht en bovendien naderde uit tegenovergestelde richting 'n bestelauto. Desondanks passeerde P. de auto. De personenauto kwam daarna in volle vaart in botsing met, de bestelauto. De be stuurder van het laatste voertuig kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. De politie te Dei] noemde het rijden van de jon gelui „onverantwoordelijk". De 23 jarige K. Peijnenburg uit Den Bosch werd op slag gedood; de 22-jarige B. v.d. Linden uit St. Michielsgestel, werd levens gevaarlijk gewond en overleed des middags aan zijn verwondin gen. De jongeman Co van Dongen uit Vught werd zwaar, en een andere jongeman uit Vught licht gewond. Nog meer ongevallen Behalve voor dit ongeval was politieassistentie nodig voor twee andere ongelukken in Deil. Een kilometer van de plaats, waar het dodelijk ongeluk gebeurde, botste tegelijkertijd een personenauto uit Streefkerk (Z.H.) tegen een grote vrachtauto van de Gruyter uit 's-Hertogenbosch. Na deze botsing werd de personenauto naar het rechterweggedeelte ge slingerd, waarna nog eens een botsing volgde met een naderen de vrachtauto met oplegger. De personenauto, bestuurd door de heer A. D. H., wilde de vracht auto met oplegger passeren. De wagen van de Gruyter kwam uit tegenovergestelde richting. A. de H. werd ernstig gewond over gebracht naar het ziekenhuis in Gorkum. De bestuurder van de auto van de Gruyter, van Pinkste rdn uit Den Bosch, liep evenals twee medereizigers lichte ver wondingen op. Zij werden ook naar Gorkum overgebracht. Vijfhonderd meter verder werd een tot autobus omgebouwde vrachtauto, die op weg was naar Rotterdam, geramd door een met stenen beladen vrachtauto. De bus werd aan de zijkant openge reten. De 20 inzittende arbeiders kwamen met de schrik vrij. FINSE ELFTAL Het Finse elftal voor de wed strijd tegen Nederland ziet er als volgt uit: Doel: O. Laaksonen: achter: K. Marti en S. G. Myntti; midden: V. Asikainen, T. Pilkkoenen en E. Beyar; voor: J. Vaihela, A. Rytkoenen, S. Pelkoenen, K. Lehtovirta en A. Stolpe. WEER EEN CLANDESTIENE ZENDER De „Rimboe" gepakt 's GRAVENHAGE Op Zon dag, 14 October j.l. hebben de opsporingsdienst van de PTT en de rijkspolitie te Zuidwolde de clandestiene radiozender „De Rim boe," die zich bezig hield met het uitzenden van verzoekprogram ma's opgespoord. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 16-jarige scholier J- v. d. W. en de 50-jarige opperman S. v-d- B. beiden wonende te Zuidwolde, PLECHTIGHEID OP ZONDAG 21 OCTOBER VATICAANSTAD (KNP) In de Sint Pieter te Rome wordt op het ogenblik .alles in gereedheid gebracht voor de plechtige hei ligverklaring van arie Dienaren Gods. Z.H. Paus Pius XII zal op Zondag 21 October de Gelukzali ge Ignatius van Laconi, lekebroe- der Capucijn, Franciscus Xaverius Maria Bianchi, van de Congre gatie der Barnabieten, en Antani- us Gianelli, bisschop van Bobbio, tot de eer der altaren verheden. Broeder Ignatius van Laconi werd op 17 December 1701 op het eiland Sardinië geboren en stierf op 11 Mei 1781. Het volk vereerde hem als een heilige. De tijdsomstandigheden echter wa rén oorzaak, dat zijn proces ter heiligverklaring niet eerder aan hangig kon worden gemaakt. Eerst 150 jaar na zijn dood, op 16 Juni 1940, verklaarde de huidige Paus hem zalig. Ignatius is de zevende Capucijn, die heilig wordt verklaard en onder hen de vierde lekebroeder. De Barnabietenpater Francis cus Xaverius Maria Bianchi werd in 1743 te Arpino in Italië gebo ren en stierf in 1815 te Napels. Zijn stoffelijk overschot rust in de St. Josephkerk te Pontecorvo. Hij was tijdens zijn leven theolo gieprofessor aan de universiteit van Napels en was bemind om zijn werk voor de armen. Tijdens zijn leven zijn op zijn voorspraak verscheidene wonderen verricht. De zalige Antonio Gianelli werd in 1789 geboren en doceer de na zijn priesterwijding de wel sprekendheid aan het seminarie van Genua. Als bisschop van Bobbio, gelegen tussen Genua en Milaan, stichtte hij o.a. de zus tercongregatie, die Dochters van Maria van het Oosten heet. Hij stierf in 1846 en werd tijdens het H. Jaar 1925 zaligverklaard. ROME (KNP). Franklin Roosevelt, zoon van de grote pre sident van de Verenigde Staten van Amerika, vertoeft op het ogenblik in Rome. Deze Ameri kaanse politicus, die in de voet stappen van zijn betreurde vader treedt, werd door de H. Vader in bijzondere audiëntie, ontvangen. Tijdens een persconferentie in de Amerikaanse ambassade van Rome zeide Franklin Roosevelt: „Ik ben er altijd voorstander van geweest, dat wij de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan zouden herstellen, minstens op basis van de betrekkingen, zoals die bestonden, toen Myron Taylor de persoonlijke vertegenwoordiger van de president bij het Vaticaan was. Na het ontslag van Myron Taylor werden de diplomatieke betrekkingen tussen het Vaticaan en onze regering niet langer onderhouden", aldus verklaarde Franklin Roosevelt kort na zijn audiëntie bij de H. Vader. Roosevelt kon geen mededeling doen over het gesprek, dat hij met de H. Vader heeft gehad, maar wel deelde hij mede, dat gezag hebbende Vaticaanse kringen het herstel van de diplomatieke be trekkingen met vreugde zouden begroeten. „Jammer genoeg", zo ging hij verder, „zal dat herstel zeker niet eerder dan na de presidentsver kiezing van 1952 tot stand kun nen komen". Deze verklaring volgt kort na dat het machtige Pakistan beslo ten heeft tot vestiging van nieu we betrekkingen met de H. Stoel. De beide overwonnen landen, Duitsland en Japan, maken zich er op dit ogenblik een vraagstuk van, hoe zij zo snel mogelijk hun vroegere relaties met het Vati caan kunnen hervatten. Ook Grie kenland zoekt al jarenlang naar een oplossing, de banden van vroeger te hernieuwen. NEDERLANDS SCHIP Bl| WEST-FINLAND AAN DE GROND STOCKHOLM Het Neder landse schip „Niagara." toebeho rende aan de rederij Wed. G. Westers te Groningen, is Woens dagmiddag tussen de Westfinse 'havens Kaska en Vaasa aan de grond gelopen. De bemanning hoopt het schip door pompen drijvende te hou den. Het weer i? betrekkelijk goed. Een sleepboot is op weg naar de Niagara. (Vervolg van pag. 1 Het ware ook maar beter geweest om de verdediging van dit wetsontwerp in deze trant te voeren. Minister Lieftinck deed zulks echter niet. Hij wees op de bedragen die de gemeenten de afgelopen jaren extra hadden gekregen en wat de 280 millioen betreft bleef hij vasthouden aan het standpunt dat het beter was om dit bedrag voor kwade tijden te bewaren. Dat dit bedrag voor de ge meenten gereserveerd bleef daar over hehoefde geen enkele twij fel te bestaan. Dat klonk heel mooi maar vandaag zal wel blij ken dat de Kamer weinig enthou siast kan zijn over deze claim op een leeg vakje van de rijksporte- monnaie. Dal de 280 millioen indertijd niet zijn uitgekeerd motiveerde minister Lieftinck met drie rede nen. Volledige uitkering was over bodig, ook later was niet geble ken, dat de gemeenten bij het doen van lopende uitgaven in moeilijkheden zijn gekomen en op de derde plaats maakten mo- Humor in politiek Waarlijk, men moet in de politiek ook eens kunnen lachen. Het is toch allemaal al zo som ber, zowel binnen als buiten de grenzen. Er wordt, op het ogenblik, vooral in de „Tijd" en in de „Maasbode", weer braaf van gedachten ge wisseld over de politiek van de K.V.P. In de „Tijd" was het Wim van Gent, die' van zich deed spreken, nogal contra prof. Duynstee, zoals te verwachten viel, want v. Gent is een zeer pro gressief man, die de za ken nogal wijsgerig pleegt te bekijken. Hij heeft echter een aantal Vreemde dingen beweerd die prof. D. natuurlijk tot verzet hebben geprik keld. Van Gent wij gaan er hier overigens niet te diep op in wil het karakter van de Partij als beginsel, partij maar liefst een beetje verstoppen, hij vindt de K.V.P. meer 'n partij voor de Katholieke Volksgroep, berustend op 'n „katholiek groeps gevoel". Dat vindt Duyn stee helemaal niet (en wij zijn het met hem eens). Maar waar het nu om gaat, en wat de be spreking van deze zaak in deze rubriek recht vaardigt, dat is, dat D. de zaak wel wat sterk in het belachelijke trekt, als hij beweert, dat van Gent de Partij dus ziet als een grote familie; maar en nou komt 't waarom, aldus vraagt de professor, voelen wij ons met ons „katho lieke groepsgevoel" niet 9P nog meer punten als éen familie? Laten wij (en nu begint de hoog leraar vervaarlijk door te slaan) laten wij begin nen met actie te voeren voor eigen katholieke treinen, voor een eigen katholiek leger, waarom zouden wij niet als be ginsel aanvaarden, dat wij alleen katholieke hemden dragen en alleen maar katholieke marga rine eten. Zo zou het katholieke gevoel onge twijfeld tot verdere ont plooiing komen". Dat is natuurlijk baarlijke on zin, tenzij het alleen als een grapje bedoeld is. Zo grappig zijn- de hoofd artikelen in een ernstig blad als de „Maasbode" meestal niet. Maar waar gaat het nu in wezen om? Ja, dat moet u maar eens aan de redactie vra gen die al die ernstige dingen in de krant zet.... Gekke wereld De regering denkt er dus ernstig over, om tot invoering van Zondags- arbeid over te gaan. Maar een heleboel din gen zullen op Zaterdag geheel en al gesloten worden. Scholen en rijkskantoren en ge meentelijke diensten, waar dat kan en het bedrijfsleven, waar dit mogelijk is. (O, schrikt u maar niet, de kranten kantoren en drukkerijen komen voor zoiets niet in aanmerking; uw krant krijgt u evengoed op Zaterdag). Het. ziet al leen een beetje raar, als je van pogingen tot schending van de Zon dag leest en daarnaast hoort, dat we zover mo gelijk de Engelse Zater dag gaan invoeren. En weet u, waarom het nou eigenlijk te doen is? Dat staat allemaal in de nota over de productiviteit. Een hele omhaal. Het gaat bijv. bij dat streven naar invoering van Zon- dagsarbeid om het be sparen van warmte o.a. in de glasbedrijven. Hoe meer glas we zelf ma ken, hoe minder we be hoeven in te voeren, b.v. voorbierflesjes voor de export. Daarnaast staat er in de kranten, dat Australië veel bier drinkt. Behalve onze mensen, gaat ook ons bier daarheen. Sterker nog, dat bierdrinken is de Australiërs „tot een tweede natuur" gewor den. En., daarom moe ten wij nu op Zondag werken. Maar dat zei Nurks. Leuk nraatie Voor de AVRO had- GROTE ZEGE van de Franse communisten, zei de „Waarheid" deze week, na de z.g. kantonnale verkiezingen. En wat zei de „Volkskrant"? „Debacle van de communisten in Frankrijk". Dat is nog al een verschil, dat niet alleen verklaard kan worden door een bepaalde kijk op de formele wetstechniek. Het is natuurlijk zo: men heeft het in Frankrijk democratisch geacht, om het kiesstelsel zo te maken, dat de partij of verbonden partijen, die de meerderheid behalen, alle in het desbetreffende district beschikbare zetels krijgen. Wij vallen de Fransen er niet over lastig, of dat met gezonde democra tie overeenkomt, wij begrijpen de moeilijkheid, om de ver derfelijke en anti-democratische invloed van het communisme afdoende te bestrijden. Maar.de communisten behaalden, hoewel zij vele zetels verloren, meer dan een millioen stem men, dat was meer dan een vierde gedeelte van het totaal. Wij willen maar zeggen, dat men bedrogen zou kunnen uitkomen, indien men op de „debacle" van de zet els afging en niet zou letten op de aanhang, welke uit de stemmen blijkt. Struisvogelpolitiek is een gevaarlijk ding! den minister In 't Veld en burgemeester d'Ailly een praatje, natuurlijk over de woningbouw. De minister had goede hoop op het slagen van de premielening en zei, dat als de gemeenten nog f 100 millioen uit bijzon dere bronnen konden halen, de zaak voor el kaar was. Dan komt er een einde aan ramp nummer 1, gelijk de Am sterdamse burgemeester het terecht noemde en hij verklaarde, zo maar, in het bijzijn van de minister, dat er op wo- ninggebied toestanden bestonden, waarvoor we ons moesten schamen! Daarop hield hij een pleidooi voor de premie- lening, die hii met kracht van argumenten verdedigde tegen de op vatting van prot.-chris- telijke zijde, alsof zoiets veroordelenswaard was, in verband met het gok- karakter. Het gaat hier echter over geld, dat ge regeld rente geeft en dat men ten allen tijde te rugkrijgt. Dat is zelfs in de staatsloterij niet het geval! Meedoen aan een premielening is 'n soort weldadigheid, want wo ningen bouwen is een goed doel. Ja. men kan overal misbruik van ma ken. Ook van sterke drank. Dat zei minister In 't Veld, die een grote hekel aan drank heeft, en die nu zelfs erkende: om dat misbruik moge lijk is, kunnen we toch alle kroegen niet sluiten. Neen, dat vinden wil ook, Excellentie. -Want er zijn bijv. een hele boel inrichtingen, die niet de naam van kroeg verdienen en waar ster ke drank geschonken wordt, inrichtingen, van groot belang b.v. voor 't Vreemdelingenverkeer, dat een enorme bron van deviezen is. En in dit verband wilden wij het leuke praatje even aanvullen met .de op merking, dat hieruit ook wel weer blijkt, hoe ver keerd het is, als men de drankomzet in ons land het Nederlandse volk aanrekent, want een massa van dat vocht ver dwijnt in ons land in buitenlandse kelen. Net als het bier in de flesjes, die wij straks op Zondag gaan maken. Rechts gaat voor. Het moet in Amster dam gebeurd zijn. Me neer W. van Gent (zie Doven) kwam op het Damrak prof. Duynstee legen. Het was nogal druk met het verkeer en de heren botsten zowat tegen elkaar aan. Maar Wim ging galant op zij en zei tegen Frans: Par don, gaat uw gang, rechts gaat altijd voor.. Lijkverbranding De vereniging voor lijkverbranding heeft aan het hoofdbestuur opdracht gegeven, een tweede „crematorium", oftewel lijkverbrandings oven, op te richten. Zij komt in het Oosten des lands. Het zou eerst bij Zwolle komen. „Om allerlei redenen", zo wordt medegedeeld, is daar van afgezien. Men weet, wat die redenen zijn. Van christelijke zijde heeft men zich te gen de vestiging van die verbrandingsoven aldaar hevig verzet. De katholieken speelden in dat verzet de eerste viool en dat verzet heeft suc ces gehad. Hulde! Maar nu komt het cremato rium er toch. Dat is wel een beetje vreemd, ge let op de bepalingen van de Begraafwet. Wij lezen juist, dat een her ziening van die wet op stapel slaat en dat er vele mensen zijn, die in die nieuwe wet de lijk verbranding beslist wil len verbieden. Nu zou men zo zeggen, dat het verstandig zou zijn, met dat 2de verbrandings instituut te wachten, tot over de nieuwe wet be slist is. Terwijl het bo vendien niet klopt met de toestand, zoals die nu bestaat. Onze trots. Nederland is het dichtst-bevolkte land ter wereld. U heeft het na tuurlijk gelezen. 299 in- woners per vierk. kilo meter. Dat is onze trots. In de eerste plaats. Na tuurlijk, ontkennen wij r.iet, dat er grote moei lijkheden voortvloeien uit deze toestand, waar in wij niet kunnen be rusten. Wij moeten met vereende krachten die moeilijkheden overwin nen. Én als het nodig is, moeten we daar wat voor opofferen. Om te voorkomen, dat men naar on-christelijke op lossingen zou uitwijken. Het is goed, dat we pa raat zijn, want elders in de wereld schrikt men voor on-christelijke prac- tijken r.iet terug. „Minderbroeders en Kruisheren". En dit staat, zo-maar, in het blad van de H. Familie, in een praatje over huwelijksopvoe ding: Wat dunkt u van de volgende raad, die 'n moeder haar dochter voorhield: „Kind, denk er aan, in de verkering doen de jongens zich voor als minder broeders. in het hu welijk ontpoppen ze zich als kruishere n". Het schijnt, dat die moeder uit ondervinding sprak. netaire omstandigheden een der gelijke uitkering ongewenst. De woordvoerders die ook zelf er al van waren uitgegaan, dat de ge meenten het ingehouden bedrag althans nu niet in contanten in handen zouden kunnen krijgen, hadden twee andere oplossingen aan de hand gedaan. De gemeen ten zouden het hun toekomende deel op een geblokkeerde reke ning uitgekeerd krijgen en ook was mogelijk dat een rekening courant voor dat bedrag zou wor den geopend. Voor de eerste mo gelijkheid voelde de minister niets omdat dan weer de vraag zou rijzen wanneer een deel kon wor den gedeblokkeerd. Voor de twee de oplossing voelde hij iets meer, maar voorlopig bleef hij toch verre aan reservering in het ge meentefonds de voorkeur geven. Wel legde de minister nog enke le pleisters op de wonde. Het nieuwe uitkeringspercentage ook een omstreden punt in dit debat was wel op 135 gesteld en niet op 145 zoals verlangd werd, maar de gemeenten zouden nog een na- uitkering krijgen over '49 en misschien zelfs ook nog over '48. Voorzover de gemeenten in '52 tekort zouden komen, kon dit ge financierd worden uit haar 10,3% verhoogd aandeel in de belasting opbrengst. En ook was de reser vering in het gemeentefonds dan weer met zeker 50 millioen ge stegen. Minister Lieftinck be sloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de definitieve re geling in grote mate tegemoet zou komen aan de gemeentelijke zelfstandigheid. Nog een pleitrede Minister van Maarseveen pleitte daarna voor de regering voor zover zij was beschuldigd van in breuk op verkregen recht. Boven dit pleidooi plaatste hij de titel: elke ketter heeft zijn letter, waar mede hij wilde zeggen dat beide partijen van mening konden zijn dat zijn gelijk hadden. Want wat was het geval? De gemeenten konden zich be roepen op art. 5 vau de nood voorziening waarin gezegd wordt dat de voor de gemeente bestem de belastinggelden zonder meer moeten worden uitgekeerd. Het rijk kon zich echter beroepen op art. 10 waarin staat dat onver wijld een nieuw voorstel moet worden gedaan, wanneer blijkt dat deze gelden hoger of lager zijn dan geraamd werd. Uitgaan de van dit laatste kon men de re gering dus enkel ten laste leggen, dat zij dit voorstel niet onver wijld gedaan had. Maar wat de reden hiervan dan ook mocht zijn, het ontsloeg de regering in elk geval niet van de plicht om dit alsnog te doen. De moraal van deze ministeriële pleitrede was, dat waar beide partijen met de wet in de hand hun standpunt konden rechtvaardigen, het beter ware om deze stellingen te verla ten in een georganiseerd overleg naar de best mogelijke oplossing te zoeken. Heden de replieken. De agenda van de Kamerwerk zaamheden onderging gistermid dag weer een grondige verande ring. Nu is het zo dat de Kamer volgende week niet bijeen zal komen, en de week daarop twee dagen, waarbij dan eerst de in terpellatie Gortzak aan de orde komt. De behandeling van het wetsontwerp toezicht op het cre- dietwezen wordt nu blijkbaar weer naar later verschoven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3