Wereldcatastrofe te voorkomen door metterdaad partij kiezen VAN NELLE'S KOFFIE Royale 4-1 zege van voorlopigen ondanks enkele zwakke plekken BANDJIR OVER JAVA Tegen goddeloos communisme vóór de God van liefde RADIO Drie doelpunten na de rust DRAISMA'S LEVERTRAAN Biesbrouck in de voorhoede Rozenkrans-intenties I) ZONDAG 21 OCTOBER: MISSIE-ZONDAG De missiePLICHT der katholieken Dat kan alleen VAN NELLE'S koffie zijn! v. d. Tu/n scoorde eerste twee goals Drie debutanten in Ned. elftal door Leo Broeksmit Zondag 21 October zal het weer Missie-Zondag zijn- De actie voor dit jaar staat in het teken van „behouden en vervolmaken". Op het terrein van de wereld-missionering is de nood ontzag wekkend hoog. De missie zo schrijft nu Mgr. Fulton Sheen, de nieuwe nationale directeur der missiegenootschappen in de Verenigde Staten moet thans een geheel nieuwe taak op zich nemen. Tot nu toe heeft zij zielen gered. Nu wordt zij ook ge roepen om de wereld te redden. En het meest urgente van alle vraagstukken, waarvoor de missie bijv. in de samenleving van India komt te staan, is zonder twijfel de sociale kwestie. Wan neer deze niet wordt opgelost, moet dat land een chaos worden en een al te gemakkelijke buit van het communisme. tot de noodzakelijkste middelen om de missie-actie op de been te houden. Realiseert men zich dat in de cirkel van Midden-Azië, met een straal van 3000 KM (waarin Bir ma, Siam, Indochina gelegen zijn) op 1/7 van geheel de aarde de helft van de hele mensheid in ontzettende armoede moet le ven en dat de sterfte er onrust barend groot is. dan is het dui delijk. dat de gelovige en vrede lievende wereld er niet komt door alleen maar tegen het commu nisme te zijn, wij moeten ook vóór iets zijn. Wij moeten door woord en daad tonen, dat het ons ernst is met ons partij kiezen voor de God van liefde en de Vorst des vredes. Lidmaatschap van ..Voort planting- des Geloofs" nood zakelijk. 71 pet. der practizerende katho lieken boven de lagere school leeftijd staan nog buiten het Pauselijk Missiegenootschap voor de Voortplanting des Geloofs. Opnieuw zal dus getracht moe ten worden in de parochies en openbare rectoraten het aantal ingeschrevenen hoger op te voe ren, want er dwalen naar schat ting nog ruim 1300.000.000 heide nen in de duisternis van het on geloof en het Genootschap „Tot Voortplanting des Geloofs" be hoort volgens Pauselijk inzicht PROGRAMMA VRIJDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu ziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Lichte muziek; 8.45 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gramofoon muziek; 11.15 Fluit en piano; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Lichte muziek; "12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amuse mentsmuziek; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 „Het planten en snoeien van rozen", causerie; 14.15 Metropole orkest en so liste; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.00 Marinierskapel; 15.40 Voordracht; 16.00 Alt. altviool en piano; 16.15 Strijkorkest; 16.30 Voordracht; 16.50 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 „H.M.'s vliegkamp schip Karei Doorman", causerie: 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muziek; 18.45 Een goed woord voor een goede zaak: 18.50 Gramofoonmuziek; 19.15 Regaringsjiiteending: Verklaring en toelichting; 19.35 Gramofoon muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 „Vijf minuten"; 20.15 „Jeanne d' Are au Biicher", oratorium; 21.35 „Rheumatiekbestriiding in Nederland", causerie: 21.50 Pia norecital; 22.20 „Zwerftocht door het verre Oosten"; 22.30 Orgel concert; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en SOS- beriehten: 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO 16.00 VARA 19.30 VPRO 21.00 VARA 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gra mofoonmuziek: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 School radio: 10.50 Viool en piano: 11.15 Voordracht; 11.35 Orgel en zang; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen: 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen of gramofoonmuziek: 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Gramofoonmuziek; (15.15—15.35 Voordracht): 16.00 Dansmuziek: 16.30 Voor de jeugd: 17.00 Koorzang; 17.20 Muzikale causerie: 18.00 Nieuws: 18.15 Felicitaties; 18.45 ..Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel; 1N.10 Voor emigranten; 19.30 „De Nieuwe Kerkorde" causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Or kestmuziek; 20.30 „Benelux": 20.40 „Een sterk Volk", causerie; 21.00 Cabaret: 21.30 „De Duc- dalf"; 21.50 Buitenlands week overzicht: 22.05 Moderne lichte muziek; 22.30 Gramofoonmuziek: 22.40 „Vandaag". causerie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Het Nieuws; 23.15 „In Huwelijk en Gezin". causerie; 23.3024.00 Kamerorkest. TELEVISIE-PROGRAMMA VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 AVRO Televisie-uitzending. 20.15—21.45: 1. Weeroverzicht 2. Televizier 3. Documentaire film PAUZE 4. Telefoongesprekken Geen devotie, maar harde plicht. Liefde voor de zielen kan bij de katholieken geen luxe artikel zijn, zij hoort daar thuis, even als het H. Sacrament in de taber nakels onzer kerkaltaren. Hulp aan de uitbreiding van Gods Rijk is bovendien voor iedere gelovige meer dan een kwestie van devotie: zij is een bij uitstek katholieke plicht, welke ons door Christus werd opgelegd. En Paus Pi us KI heeft gezegd: >,Ik wil, TIENMAAL MEER VOOR HONDEVOER DAN VOOR DE MISSIE In Amerika is men gewend, de dingen nogal nuchter en raak te zeggen. Zo moet Mgr. Fulton Sheen direc teur van het Pauselijk Ge nootschap tot voortplanting van het geloof zich. in het begin van dit jaar op on dubbelzinnige wijze hebben uitgesproken over het be drag, dat de collecte van de wereld-Missie-Zondag ten bate van de Missie in de U.S.A. had opgebracht. ,,Het was aanmerkelijk minder dan tien cent. In het laatste jaar zo voegde hij er aan toe is per hoofd zeker wel tienmaal dit be drag uitgegeven van honde- voer in blik". Bijzonder vleiend is deze openhartigheid niet, maar dat hier waarheid gesproken werd, stemt toch tot denken. Tot denken over de materia listische mentaliteit elders doch ook over het feit dat wij dan toch zeker moe ten verbeterenwat wij bij anderen misprijzen. Zondag 21 October, de Missie-Zon dag 1951, komt daartoe ruimschoots gelegenheid. De Japanse kunstenares Ko- seki Kimoko schilderde op zijde het hierbij afgebeelde beeld van een Japanse chris ten-moeder, die haar kind aanspoort liever met haar de marteldood te ondergaan, dan op bevel van de rechters een heilige afbeelding te vertrap pen, zoals dat in de tijd van de christenvervolging werd geëist. Zulke heldhaftige christen-moeders moeten wij 'steunen door ons dagelijks ge bed en de missionarissen hel pen om tegenover heidense gewoonten christelijke gebrui ken ingang te doen vinden of het heidense te kerstenen. dat iedere katholiek missionaris is." Aan het einde van zijn ency cliek „Evangelii Praecones" zegt Paus Pius XII, dat de mens heid een verschrikkelijke crisis doormaakt, welke moet uitlopen op de redding in Christus of op een afschuwelijke ondergang. ,.Waar de missionarissen het volk behulpzaam zijn en het leren zichzelf te helpen, heeft het communisme geen enkele kans", getuigt Mgr. Fulton Sheen. „Men kan er op rekenen, dat de enorme krachten van de Oosterse wereld of in dienst zullen wor den gesteld van de communisti sche anti-vrede of wel van de ware Goddelijke vrede." Wat Rome doet en wil. Rome zelf echter zit allerminst stil. Daar kwamen tot stand: een Missie-instituut, leerstoelen in de missiologie, benevens het St. Petrus College voor de hogere studies van de inlandse priesters. De Priester-Missiebond heeft zich --in bijzondere mate ontwik keld. Het agentschap „Fides" werd opgericht. De missiepers is opgekomen. In de missiegebieden zelf werden nieuwe Apostolische delegaties opgericht, in China en op vele plaatsen van Afrika werd de kerkelijke hiërarchie inge steld. Er werden Universiteiten voor de missie, instellingen voor L.O. en ziekenhuizen in de mis sielanden tot stand gebracht. Nodig is vooral, dat de Kerk bij de missievolken op een ste vige basis gebouwd wordt en dat er uit de inlandse geestelijk heid een hiërarchie gevormd wordt. Daartoe moet worden opgeleid een waardige, inheemse geeste lijkheid, die aan de behoeften van land en volk kan voldoen. Thans, sterker dan ooit, wordt er bij de leken op aangedrongen om lid te worden van „de Voort planting", teneinde dagelijks te bidden en maandelijks te offeren In uitstel schuilt gevaar. Wij staan aan de vooravond van de ondergang van het kplo- nialisme. Vrijwel ieder critisch beoordelaar van de huidige we reldsituatie neemt aan, dat bin nen 20 of 30 jaren het einde van iedere koloniale mogendheid daar zal zijn. Maar uit deze ondergang zullen oprijzen de ontwaakte in heemse volkeren en naties. Rode yloedeolf dreigt. Als het christendom geen nieuwe toekomst voorbereidt, zullen hele volkeren in materiële ellende en modern ongeloof ten onder gaan. Intussen worden de oude cul tuurvolken door de grote rode stortvloed reeds overspoeld. Ar- beidsslavernij en sociale nood zet ten de deur overal op een kier en op vele plaatsen zelfs wijd open voor het communisme. Vele missionarissen van de practijk vragen zich met zorg af: „Hoe moeten wij van die men sen nog christenen maken?" De situatie is er vaak vreselijk. Want in een overspannen natio naliteitsgevoel zou de arbeid van „vreemde" geloofsverkondigers makkelijk aan vele verdachtma kingen en gevaren kunnen wor den blootgesteld. In Centraal- en Oost-Azië, waar het communisme dreigt, wordt momenteel over de toekomst van de wereld beslist. Ofwel de wereld zal Azië en Afrika moeten helpen met chris telijke principen een nieuwe orde op te bouwen, ofwel zij bereidt haar eigen catastrophe voor. Wanneer nu de Pausen, de lei ders van missie-congregaties en de Oversten van missionerende Orden ervan overtuied ziin. dat gebed en lidmaatschan van Pau- seliike Missiegenooiscnauueii «>v»g redding zullen kunnen brengen, ligt o.i. voor alle volgzame kin deren der Kerk van Rome de conclusie wel voor de band, dat zij dus ook zullen offeren, iedere maand, want de Missie moet de wereld redden. Missie-Zondag 1951 moge het begin zijn van een wereldoverheersingsactie in vrede. Talrijk zijn de toespraken van Z. H. Paus Pius XII waarin de Katholieken der gehele wereld worden aange spoord om hun plicht te ver staan ten aanzien van het werk der wereldmissie: vooral door de Pauselijke mis siegenootschap pen te steunen. In diens ency- ROODMERK GROENMERK GEELMERK (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Woensdagmiddag Een fikse 41 zege van de voorlopigen op een Middlesex Wanderers, dat toch nog wel iets in z'n mars heeft, zou een lofrede van grote allure doen ver wachten. Doch helaas, we voelen ons verplicht, U deze illusie te ontnemen. Want daar op de Feyenoord-mat, dezelfde waarop over tien dagen Finland wordt binnengeleid, kregen we bijkans tweemaal drie kwartier een spelletje opgediend, dat normaal te vergelijken is met „eerste klas" en wat dat betekent zal U waarschijnlijk even helder zijn, als het licht van de nog onge veer volle maan, dat vannacht over de steden en dorpen werd uitgestraald. Zeker, we kunnen niet ontkennen, enige malen op geveerd te zijn. Al was het alleen maar voor de fraaie treffers, die we mochten noteren. En zo af en toe, zagen we ongetwijfeld knappe combinaties. Maar och, dit alles vervlakte toch tegen het grote gemis aan technische $n tactische capaciteiten bij sommige van de voorlopigen en zeker bij het ploegverband als geheeL Daar konden geen fraaie saves van Kraak, weergaloos handige truckjes van het fenomeen Abe of uitstekend spel van het lin ker verdedigingsblok iets aan veranderen. Zo heerlijk hoopvol was het begin overigens. Amper vijf mi nuten na de aftrap van midvoor Bruce was plots Abe Lenstra er gens op de rechterhelft opgedo ken. Vlijmscherp was de pass door het centrum; zo scherp dat zowel van iVtelis als doelman Ritchie tegelijk bij de bal wa ren. Het leer stuitte iets terug en voor Ritchie van de grond was gekrabbeld had van der Tuyn zijn voet als gestrekt voor waarts bewogen. De bal werd pas zichtbaar toen hij uit 't strak - gebolde net terugveerde. Drie minuten later was de ba lans al weer in evenwicht- In valler linksbinnen Danmall had zich het onschendbare privilege verworven door 't centrum vrije lijk op te mogen rukken. Toen Tgrlouw wilde ingrijpen, was de bal al in de richting van de rech tervleugel verdwenen en meteen was Kraak's wanhoopsduik te vergeefs. De schoonheidsprijs was slechts een waardige bekroning geweest voor het magistrale schot dat van rechtsbuiten Smith's lin kervoet gleed. Toen begonnen de zwakke plek ken zich te openbaren. Kraak bleek het uittrappen te zijn ver leerd en Bakers (PSV) was een nutige afbreker, zonder de ver eiste techniek. Overigens was de PSV-er niet de enige die met 't plaatsen overhoop lag. Van Wiertz (DWS.) bijvoor beeld hadden we meer verwacht fan een vrijwel onopvallende par tij op het middenveld en twee ieoht gerichte schoten. Voeg daar dan bij, dat Kuneman wel zwoegde maar eigenlijk ook niet opviel en dat Noud van Melis helemaal geen aanvalsleider was waarvan we zouden durven be weren, dat hij althans één vraag stuk naar d§ vergetelheid had teruggespeeld, wel we geloven, dat ge voldoende zijt ingelicht om met ons deze zege niet al te hoog aan te slaan. (Advertentie) cliek „Evangelii Praecones" sprak Z. H. zich als volgt uit: „Wij zijn er mee in genomen, dat men de giften van de gelovigen vooral inzamelt op de Missie- Zondag, maar onze eerste wens is, dat allen tot de Almachtige God bidden, opdat Hij talrijke missionarissen wil roepen en dat allen zich zullen inschrijven bij de door ons genoemde Pauselijke Missiewerken en dat zij ervoor zullen werken. Verheugend was overigens het sterke verdedigen van debutant Odenthal en net verkwikkende voetbal ons voorgelepeid door Loek Biesbrouck. Als we dan nog enige opwin dende momenten uit de eerste helft willen memoreren, dan zijn dat de kopbal van Groeneveld, juist naast het doel, het mis- trappen van midvoor Bruce, mis schien drie meter voor de doel lijn, de twee schoten met in: oud van Groeneveld en van der Tuyn en de poeier van Walton tegen de lat. Doelpunten na rust Abe Lenstra kwam in dit hoofd stuk eigenlijk nog niet voor. In de eerste plaats door de wijze, waarop zijn mooiste passes ver knoeid werden en bovendien door de niet te grote activiteit. Het eerste schot dat de Fries lanceer de kwam in de negende minuut van de tweede helft, maar vijf minuten er voor had Cockie v.d. Tuyn reeds voor een nieuwe voor sprong gezorgd. Met een magni fieke kopbal werd een voorzet van van .Melis afgewerkt. Van Melis zelf zorgde voor het derde doelpunt. Albe had de bal zo zuiver door het centrum ge speeld, dat de Eindhovenaar meteen een positie om van te dromen kreeg- Bijna was het nog fout gegaan, want hij liep de bal finaal voorbij. Teruggekomen, was er echter nog zoveel tijd over, dat Ritchie totaal geen vat kon krijgen op de beheerste boogbal, 31. Abe. zette de doelpuntenreeks voort met 'n treffer die in schoon heid kon wedijveren met de En gelse goal. Jampie Kuneman was eigenlijk de eerste, die zag hoe listig de Friese strateeg zich opstelde. Met een boogje ging de bal naar links Abe wipte 'm even omhoog en in de draai nog ging zijn rechter- wreef achter het leer. Voor Rit chie betekende dit, dat hij voor de vierde keer de bal uit het net mocht halen. Er waren toen reeds 23 minuten van de tweede helft verstreken en van een sprekend Nederlands overwicht was eigenlijk geen sprake geweest- Wgl was vooral het positiespel verbeterd. Over de voorhoede willen we 't nog even hebben. Daar deed zich het merkwaardige feit voor dat Groeneveld de eerste helft 't meest opviel, ook door zijn be faamde rushes, terwijl voor van der Tuyn de tweede 'helft de eer voor zich opeiste. Kuneman en van Melis bleven echter vraag tekens. Slechts één speler is na de oefenwedstrijd vervangen in het Nederlands Elftal, dat Zaterdag 27 October te Rotterdam tegen Finland speelt. Het is Jampie Kuneman. De linksbinnenplaats wordt nu ingenomen door Bies brouck, Lenstra komt rechtsbin nen, terwijl van Schijndel de linkshalfplaats is toegewezen. De opstelling is: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Bakers (PSV) en Odenthal Haarlem Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en v. Schijn del ((SVV). Voor: v.. d. Tuyn (Hermes (DVS)Lenstra (Heerenveen), v. Melis (Eindhoven), Bies brouck (RCH) en Groeneveld (Haarlem) Reserves zijn: Saris, Schijve- naar, v. d. Weerd en Kuneman. Ook de Keuzecommissie heeft dus ingezien, dat Kuneman niet de ideale verbindingsspeler in de voorhoede is. De overplaatsing van Biesbrouck is eigenlijk meer een noodgreep, want in de mid denlinie was de RCH-er de grote man. Dat hij in z'n club ook linksbinnen speelt, zal wel de doorslag gegeven hebben. Overi gens wel het meest tekenende bewijs, dat een goede binnen- speler in het raam van een voor hoede met Abe op de andere binnenplaats, niet te vinden is. Dat op van Schijndel is terug gegrepen,- was volkomen aan vaardbaar. We zien het zo, dat noodgedwongen Wiertz gehand haafd moest blijven, door het verplaatsen van Biesbrouck. Af gaande op de wedstrijd van gis teren, zouden we Odenthal laten verhuizen naar de rechtsback- plaats om Schijvenaar weer terug te zien. We willen aannemen, dat dit misschien de minst slechte ploeg is, die momenteel kan wor den samengesteld, maar zouden toch graag zien, dat eens wat aan dacht besteed werd aan de vleu gels van VW en vooral aan rechtshalf Klaassens. (Sportred.) H. M. DE KONINGIN ONTVING DIPLOMATEN H. M. de Koningin heeft giste ren ten paleize Noordeinde te Den Haag ontvangen de heren Sanchez Torres, en Aarne Artur Wuori- maar ter overhandiging van hun geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, onderscheidenlijk van Mexico cn Finland. Tevens ontving de Ko ningin in afscheidsgehoor dr. D. B. Bosman, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika. EEN MOOI GEBRUIK is het om bij het bidden van de Rozenkrans een bijzondere intentie te maken. De Paus geeft enige zeer actuele intenties op. Onze gebeden zijn in staat anderen te helpen en zo vruchtbaar te zijn. Deze intenties gaan ons allen aan als kinderen van een Kerk, die (ook volgens woorden van onze Paus) als vijfde ken teken draagt, dat ze vervolgd wordt. Laten we dan be wust bidden ervoor, dat de broederlijke eenheid tussen de volkeren, die reeds zo lang is verstoord en nog steeds niet is hersteld, moge terugkeren. FEUILLETON 46. „Kolonel Pezaal verklaarde, dat hij Verhagen er al lang van verdacht, de gunst van de onte vreden inlandse elementen te zoeken". De commissaris knikte. „Daar in schijnt hij dan wel te zijn ge slaagd. Zijn huisjongen gaf hem bii z'n arrestatie een amulet. Dat doen zij niet gauw. De miine zou me liever rattenkruid ge ven, als hij maar durfde. In elk geval hebben we voldoende aan wijzingen om de gevangenhou ding met twee dagen te verlen gen. Wil jij straks het rapport uittypen, dan kan het morgen naar de officier. En geef ook even opdracht om Verhagen hier te brengen. Ik zal eens met hem gaan praten". Die tweede dag luisterde Oemar gespannen naar eik ge luid) Hij wist, dat het antwoord van Verhagen eigenlijk niet vóór de middag kon komen, maar toch sprong hii oP en hield ziin oor tegen het luikje, steeds wanneer hij voetstappen hoorde. Hij had immers de brief gister middag al afgegeven en als die dadelijk was verzonden, had de postdirecteur hem misschien gisteravond nog ontvangen. In dat geval kon Oemar elk ogen blik bericht krijgen. Maar deze morgen gebeurde er niets. Traag kropera de minu ten voorbij. Toen, het moest al tegen de middag lopen kwamen er weer voetstappen in ziin rich ting, Weer sprong hii op en dit maal bleef de politieman voor zijn cel staan. Oemar voelde zijn hart in z'n keel bonzen. Een brief of bezoek? In elb geval een vriendenhand van buiten, waaraan hii zo'n behoefte had in deze eewzaamheid. Wat treu zelde die agent met de grendels! Toen zwaaide de celdeur open en Oemar deed een stap naar voren; een vragende gestalte in de donkere deuropening. i „Ga jij maar eerst luchten", 'bromde de agent hem toe. „Er is nog een contactklant gekomen er* die kan dan na de anderen". Een golf van teleurstelling welde in Oemar op, terwijl hii de politieman naar de binnen plaats volgde. Zelfs het warme zonlicht, dat op de grond een wit en zwart schaduwspel speelde met de takken van de waringin, kon hem maar weinig prettiger stemmen. Maar toen hii de binnenplaats enkele malen was rondgelopen er* al ziin spie ren- weer eens flink gestrekt had, kon hij onder de wijde blauwe hemei toch ruimer denken dan tussen de stenen muren van de benauwde cel. Hii zag in, dat hij in zijn ongeduld Verhagens bericht alleen maar op de gun stigste, de snelste, manier had verwacht. Als de postdirecteur vanmorgen ziin brief had ont vangen. was het immers moge lijk dat hij zich niet dadelijk kon vrijmaken. Als hii Per post antwoordde, zou ziin brief pas na de middag worden bezorgd. Toer» het halve uur om was en hij voor de agent naar zijn cel terugging, voelde Oemar zich iets minder terneergeslagen. De brief zou wel komen. Maar na het eten kwam de onrust hem weer kwellen. Eenmaal kwam de agent naar ziin cel en toen sprong Oemar op. omdat hii dacht- dat de grendel werd weg geschoven. maar het was bii de cel naast hem. De gevangene van cel zestien werd er uit gela ten. „Verhoor", hoorde hii de agent zeggen. Lang bleef het stil. Daarna werd de andere ar restant weer teruggebracht. Buiten werden de schaduwen langer. Oemar hoorde ergens met blikken kroezen rammelen. Straks zou dus het avondbrood met koffie worden rondgebracht. Het moest ongeveer zes uur zijn, de werkdag was afgelopen en er was geen bericht gekomen. Toen hield hij het niet meer uit en klopte op de deur om naar de brigadier te vragen. Al de opgekropte spanning van deze martelend-lange dag ontlaadde zich in eer* nerveuze aanval, die zijn lichaam deed schokken. Ziin vuisten hamerden op de iizeren deur. „Ati-ati". bromde de poli tieman. Hii drukte ziin strootje uit en kwam toen naar de ru moerige arrestant. Hii opende het luikje en vroeg onverstoor baar: „Maoe apa?" voorzichtig Wat wil je? „Ik wil de brigadier spreken. Er moet vandaag bericht voor mij zijn gekomen". De agent schudde het hoofd. „De brigadier is nu niet te spre ken. Daarvoor kunt u zich mor gen om negen uur bii mii opge ven". „Ik moet de brigadier spre ker*!" De agent gaf geen antwoord. Oemars stem sloeg over van ze nuwspanning en ellende. „Heb je mii niet verstaan? Ik moet de brigadier spreken of anders de commissaris. Ik zit hier in een cel, afgesloten van de bui tenwereld. Er moet bericht voor mii ziin gekomen en ik heb het niet gekregen. De brigadier zal het weten. Ik móét hem spre ken!" „Tida bisa skarang". Het luikje klapte weer dicht. Een ogenblik dacht Oemar er aan om het krukje te nemen en de deur te rammeien, blinde lings te vernielen, alles om hem heen, alles wat zich tussen hem en de vrijheid stelde. Maar toen was het alsof er ergens in ziin lichaam een veer afknapte. Een plotselinge uitputting overviel hem en hii moest op de krib gaan zitten, omdat ziin trillende benen hem niet meer konden dragen. fWordt vervolgd dat kan nu niet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5