Gemeenten houden het recht op de niet uitgekeerde bedragen Tienduizend studenten eisten de afkondiging van staat van oorlog Toch wordt het rustiger in het land van de Nijl Oost-Duitse politie bezet West-Berlijnse wijk Geallieerde vorderingen op Korea DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Je zult toch in Moskou wonen De rekeningen blijven voorlopig geblokkeerd Autoriteiten volkomen verrast Nederlands bezwaarschrift Optimisme over hervatting der wapenstilstandsbesprekingen Staalsmokkel ontdekt nHd] jTmb MINISTER DOLF HET ONDERSPIT Amendementen Vrijwilligers voor derde wereldoorlog Koreavrijwilliger keert verlamd terug Vreedzaam leven met het Oosten DE TOESTAND IN EGYPTE Geen meerderheid in Veiligheidsraad Mossadeq gaat naar Truman Rel op de kermis te Eindhoven Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET Ewn Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 19 October 1951 46e Jaargang No. 12302 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 v t-2 P mi In symetrische V-formatie van drie, overvliegen de C 119 Flying Boxcars de eilanden nabij de Koreaanse kust. Elk dezer enorme militaire vrachtvliegtuigen is volgeladen met voedsel en ammunitie bestemd voor de legereenheden der Verenigde Naties in de Koreaanse front linies. (Van onze parlementaire redacteur) Ruim 6 uur heeft de Tweede Kamer gisteren nog met de minis ter van Financiën gestreden over de regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, een regeling die tenslotte toch beduidend anders uitgevallen is dan de bewindsman zich had voorgesteld. Zoals bekend was het zijn bedoeling om de 280 millioen, die een deel was van de belastingopbrengst die aan de gemeenten is toegescheiden, maar niet werd uitgekeerd, in het Gemeentefonds te reserveren en dan zo, dat bij uitkering geen rekening meer zou worden gehouden met verkregen rech ten volgens de bestaande maatstaven, maar uitsluitend met dan geldende nieuwe behoeften. De Tweede Kamer bleef echter ook gisteren eensgezind front ma ken tegen deze opzet. Er kwamen twee amenedmen- ten; een van de heer Algera (A.R.) en een van de heer Hof- stra (P.v.cLA.), mede ondertekend door de heer Maenen, de woord voerder van de K.V.P. Beide amendementen gingen uit van het beginsel, dat men voor de ko mende jaren in de grote pot zou kunnen reserveren, maar dat de gemeenten recht moesten houden op het hun over de afgelopen jaren toekomende, maar nog niet uitgekeerde deel. De methode IN NIEUW-ZEELAND WELLINGTON (A.P.). De Nieuw Zeelandse minister van landsverdediging Thomas Mac Donald, heeft in het Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat Nieuw Zeeland binnenkort zal beginnen met het inschrijven van vrijwilligers, die in het leger wil len dienen als een nieuwe wereld oorlog uitbreekt. De minister verklaarde, dat deze aanvullende reserve onmiddellijk ter beschikking van het leger zou staan als een oorlog zou uitbre ken en dat er geen personen in zouden worden opgenomen, die noodzakelijk zijn voor de indus trie. HONGKONG (AP) Een 25- jarige Nederlandse soldaat, die verlamd is tengevolge van ver wondingen, opgelopen in de Ko reaanse oorlog, is gisteren uit Hongkong per vliegtuig naar Ne derland vertrokken. De soldaat wiens naam niet is bekend gemaakt, wordt op de reis naar Nederland vergezield door de veldprediker majoor Hen drik Dicherhof en verpleegster Francisca van der Plas. De soldaat werd ongeveer 10 weken gebeden gewond. Een kogel trof hem in de nek en de ruggegraat. Hij is ge heel verlamd. Alleen zijn nech- terarm kan hij gebruiken. waarop zulks zou dienen te ge schieden was echter verschillend. De heer Algera (A.R.) wenste in zijn opzet, dat voor elke gemeente een aparte rekening-courant zou worden geopend, waarop geleide lijk de vorderingen van het Rijk op de gemeenten en andersom tegen elkaar zouden kunnen wor den afgestreept. Hangende deze procedure zouden de gemeenten een rente van 4 pet. genieten. Tegen deze opzet ontwikkelde de minister ernstige bezwaren. Het amendement-Hofstra (P.v. d.A.) claimde eveneens de rech ten van de gemeenten op het hun toekomende deel, door dat deel op een voorlopig geblokkeerde egien rekening te plaatsen, maar het gaf de ministers van finan ciën en binnenlandse zaken toch volledige vrijheid inzake de de blokkering „onder de door hen te stellen voorwaarden". Nadat het amendement-Algera met 32 tegen 47 stemmen ver worpen was (voor A.R., C.H., V.V.D., St. Geref. en Com.), werd het amendement-Hofstra-Maenen met algemene stemmen aanvaard. De opzet is daardoor een we zenlijk andere geworden dan de minister zich voorstelde. De niet uitbetaalde bedragen komen niet in een grote pot, maar elke ge meente krijgt zijn aandeel op een rentedragende geblokkeerde reke ning. De grote vraag blijft echter wanneer tot deblokkering zal worden overgegaan. Waar de mi nisters wat dit betreft blanco volmacht hebben gekregen, zal dit tijdstip wel niet veel ver- ACHT EISENHOWER MOGELIJK (A.P.) Generaal Eisenhower heeft de verwachting uitgespro ken, dat, indien het Westen zijn kracht kan opbouwen, „elk voor stel dat wij doen inzake alge mene ontwapening" door Sovjet- Rusland zal worden overwogen. Hij indien vreedzaam sprak de mening uit, dat, net Westen sterk wordt, samenleven met het Oostelijke blok mogelijk zal zijn. "angrijk Midden-Oosten zeide In een belangrijke verklaring over het Eisenhower: „Ons eigenbelang eist dat wij kennis nemen van de Mohammedaanse wereld en haar wettige aspiraties en trach ten hulp te bieden van Dakar (Frans West-Afrika) tot Minda nao (Philippijnen). schillen van het tijdstip waarop de ministers in hun opzet uit de grote pot uitkeringen hadden willen doen. Wezenlijk verschil blijft echter wel, dat als het tot deblokkering komt, de gemeen ten ook het hun toekomende deel krijgen, terwijl zij in de opzet van de ministers maar zouden moeten afwachten wat hun zou worden toebedacht. (Vervolg pag. 3). REHABILITATIE VAN DE WAFFEN-SS? PARIJS Volgens een bericht van „Le Monde" heeft het be- stuurscomité van de Westduitse Soc.-Democratische partij bekend gemaakt, dat dr. Schumacher, enige dagen geleden de vroegere generaal van de Waffen-S.S- Otto Kurnm alsmede enkele andere ge wezen hoge officieren van de S.S. heeft ontvangen, voor een onder houd met het doel „de volledige rehabilitatie van de Waffen-S.S. en de opneming er van in het de mocratisch bestel voor te berei den." CAIRO (A.P.). Te Alexandrië werden demonstranten aan de benen gewond toen de politie met geweren vuurde om een demonstratie van verscheidene duizenden studenten te ver spreiden. Ook in Cairo eisten 10.000 demonstrerende studen ten afkondiging van de staat van oorlog tussen Egypte en Engeland. Afgezien van enkele botsingen tussen de politie en de demonstranten is geen melding gemaakt van geweld dadigheden. In Alexandrië was het gisteravond rustig. De Britse autoriteiten zouden te kennen hebben gegeven, dat tegen alle pogingen tot volksver zamelingen of demonstraties met geweld zal worden opgetreden. Uit naam van de opperbevel hebber van het Egyptische leger, heeft generaal-majoor Sabour Donderdagmorgen een onderhoud gehad met luitenant-generaal Sir George Erskine, plaatsvervangend opperbevelhebber van de land strijdkrachten in het Midden- Oosten, over het incident bij de brug van El Ferdan in de nacht van 16 op 17 October, waar bij schermutselingen tussen Britse en Egyptische troepen 2 Egyptische soldaten zijn gedood. Een woordvoerder voor het Britse leger zei een bericht, vol gens hetwelk de Engelsen de brug van El Ferdan aan Egyptische troepen teruggegeven zouden heb ben, niet te kunnen bevestigen of tegenspreken. Een vrachtauto van het Britse leger, die gisteren met goederen onderweg was van Ismaila naar Tel el Kebir, is beschoten. Het eerste bataljon van het regiment South Lancashire, waar van het vertrek naar de Soedan vervroegd was van 5 November tot 25 October, zal zich 22 Octo ber naar de Soedan inschepen. Het vertrek van de kruiser Liverpool naar Egypte is afge last, waarschijnlijk in verband met de aankomst in Port Said van de kruiser Gabia, terwijl het derde flottielje torpedojagers van daag uit de Perzische Golf in de Kanaalzone verwacht wordt. Engeland heeft gisteren Egyp tische militairen de toegang tot de Kanaalzone ontzegd, behalve als zij slechts op doorreis zijn. De Britten hebben er in toe gestemd de Britse troepen uit Ismaila terug te trekken en onder de hoede te laten van de Egyp tische politie. Door de Egyptische opstootjes te Ismaila is een schade van een half millioen pond sterling aan gericht. BERLIJN. Oost-Duitse volkspolitie heeft gisteren de wijk Steinstuecken bezet, zo deelt de West-Berlijnse politie mede. Deze wijk wordt van het eigenlijke West-Berlijn gescheiden door ongeveer 650 meter gebied van de Sovjet-zone. De kleine enclave, waar 250 mensen wonen, die voor het grootste deel in West-Berlijn werken, is nu door de bezetters tot Oost-Duits gebied verklaard. Generaal Sir Brian Robertson, opperbevelhebber van de Britse grondstrijdkrachten in 't Midden- Oosten, is gisteren per vliegtuig naar het gebied van het Suez- kanaal vertrokken. Het merendeel van de 400 vrou wen en kinderen van Britse mili tairen te Ismaila, die vandaag met de „Empress of Australia uit Engeland te Port Said zouden aankomen, zal met hetzelfde schip naar Engeland teruggezonden worden. Tuusen de Britse generale staf en het opperbevel van de Egyp tische strijdkrachten is een over eenkomst gesloten, volgens welke de Egyptische troepen de ooste lijke kant van de bij Ferdan over het Suezkanaal liggende spoor brug zullen bewaken en de Britse troepen de westelijke zijde. VOOR BRITSE RESOLUTIE NEW YORK. Joeeo-Slavië heeft besloten, de Britse resolutie in de Veiligheidsraad in zake het Brits-Perzische oliegeschil niet te steunen. De stemming over deze reso lutie zou vandaag gehouden worden. Voor aanneming er van zijn zeven stemmen nodig. Ecua dor, China en de Sowjet-Unie steunen de motie niet, en Enge land kan als partij in het ge schil niet aan de stemming deelnemen. De stem van Joego slavië geeft dus de doorslag. Omdat de kwestie van de com petentie „terzijde geschoven" scheen te zijn, zou Joego-Slavië de resolutie niet kunnen steu nen. Verwacht wordt, dat Joego- Slavië zal verzoeken, de Perzi sche kwestie voor onbepaalde tijd op te schorten. TEGEN UITLATING VAN GENERAAL OLMSTED WASHINGTON. Het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken heeft van de Ame rikaanse ambassade in Den Haag een bezwaarschrift namens de Nederlandse regering ontvangen tegen een verklaring van gene raal Olmsted, directeur van het program inzake militaire bijstand van het Amerikaanse departe ment van defensie, die gezegd heeft dat de inspanning voor de defensie in verscheidene West- Europese landen, waaronder ook Nederland, onvoldoende was. Nederland noemt het, ongeacht de juistheid of onjuistheid van de uitlating, hoogst ongewenst, dat een officiële Amerikaanse woordvoerder zich uitlaat over een aangelegenheid, die op het ogenblik het onderwerp is van een diepgaand onderzoek door een commissie van het Noord- Atlantisch Pact te Parijs. Aldus meldde gisteren de Amerikaanse pers. Van officiële Nederlandse zijde is van een demarche bij de Ame rikaanse ambassade in Den Haag in dit verband niets bekend. Men kan dan ook geen verkla ring geven van het feit, hoe de betrokken berichten in de Ame rikaanse pers zijn verschenen. Hoofdkwartier 8ste leger op Korea, 18 Oct. (A.P. en Reuter). De Chinezen hebben plotseling een reeks belangrijke heuvels in het westen van Korea prijs gegeven aan de oprukkende Amerikaanse troepen. Het vijandelijk verzet bij Koemsong is echter toegenomen. De Amerikaanse eerste cavalerie divisie bezette ten noordwesten van Yontsjon vier heuvels en ont moette vrijwel geen tegenstand. In het centrum slaagden de ge allieerde troepen er in ten zui den en zuidwesten van Koemsong twee belangrijke heuvels te be zetten. Amerikaanse en Zuid-Koreaan- se troepen bevinden zich op 5 km afstand van Koemsong. De verbindingsofficieren der V.N. waren Donderdag optimis tisch gestemd na hun bijeenkomst met de noordelijke verbindings officieren over een hervatting van de wapenstilstandsbesprekingen. Generaal Nuckols, woordvoerder van de onderhandelaars der V.N. te Moensan, heeft Donderdag ver klaard, dat de verbondenen heb ben voorgesteld veiligheidszones met een straal van 5 km rondom Kaesong en Moensan in te stel len. De noordelijken hadden dit thans in overweging. Belangrijke kwesties, die moe ten worden geregeld, voordat de wapenstilstandsbesprekingen her vat kunnen worden, zijn de om vang van de veiligheidszones rondom Kaesong en Moensan en de vraag, of vluchten van vlieg tuigen over deze zones als een „vijandige daad" zullen worden beschouwd, aldus de generaal. De geallieerde en West-Berlijn se autoriteiten zijn volkomen ver rast door de Oost-Duitse maat regel. Een woordvoerder van het West-Berlijnse stadsbestuur noem de de daad onwettig. „Er heeft nooit enige twijfel aan bestaan dat de wijk tot West-Berlijn be hoorde", zei hij. Tot dusver was de West-Duitse mark betaalmiddel in Steinstue cken. De wijk was opgenomen in de West-Berlijnse telefoondienst en de bewoners kochten hun voedsel, kleding en brandstof in West-Berlijn. Dit alles zou nu door de Oost-Duitse autoriteiten veranderd zijn. TRUMAN HERKIESBAAR? WASHINGTON (A.P.) Pre sident Truman zal zich bij de vol- gend jaar te houden presidents- verkiezingen waarschijnlijk her- kiesbaar stellen. Op e^u vergade- ring van een Amerikaanse oud- strijdersorganisatie zei de presi dent te verwachten, dat hij „nog lange tijd" in het Witte Huis zou blijven. ACHT GOEDERENWAGENS GINGEN ER VANDOOR DEN HAAG Bij het range ren in Den Haag zijn acht goede renwagens er van door gegaan; ze reden door het hek van het terrein van een kolenhandelaar, staken de drukke Loosduinse weg over en reden vervolgens nog door het hek van het terrein der gemeente-reiniging, waar zij tot stilstand kwamen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgeko men. Prins Bernhard verblijft op het ogenblik in de Verenigde Staten, waar hij tevens een tiental marine-instellingen be zoekt, waar Nederlanders in opleiding zijn. Prins Bernhard wordt na zijn ontvangst op het Witte Huis, waar hij met president Truman het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten volgend jaar heeft besproken, geïnter viewd door de Washingtonse journalisten. VTA NEDERLAND NAAR OOST-EUROPA DUISBURG. De douane recherchedienst te Duisburg- Ruhrort is een internationale smokkelbende op het spoor ge komen, die grote hoeveelheden waardevolle staalproducten en machines naar Nederland en vandaar uit vermoedelijk naar Oost-Europese landen zou heb ben vervoerd. De goederen zouden van Duis- burg-Ruhrort met Rijnschepen naar Rotterdam gebracht zijn. In twee jaar tijds zouden op deze wijze 10.000 ton staalproducten ter waarde van 6.5 millioen mark clandestien uitgevoerd zijn. Een uitvoervergunning met een vals nummer bracht een en ander aan het licht. Er werd vastgesteld dat de lading in Rotterdam onmid dellijk in spoorwagons werd over geladen en als transitogoed dwars door Duitsland naar de Oostelijke sector van Wenen verzonden werd. Twee agenten van de orga nisatie zijn door de douane recherche te Duisburg-Ruhrort in hechtenis genomen. Het onder zoek wordt voortgezet. NA AANRIJDING GEHEUGEN KWIJT UTRECHT De groepscom mandant van de Rijkspolitie Ro den (Dr) maakt bekend dat op 16 October op de weg Donderen Norg onder de gemeente Norg een man is gevonden die ernstig ge wond was en in bewusteloze toe stand verkeerde. Vermoedelijk is hij aangereden, het slachtoffer wist zich niets meer te herinne ren. De groepscommandant ver zoekt eenieder die inlichtingen kan verschaffen omtrent een mo gelijk plaats gehad hebbende aan rijding zich met hem in verbin ding te stellen. Tel. 50 Roden. FAILLISSEMENTSAANVRAGE „EXPOGE'S" AFGEWEZEN De Haagse Rechtbank heeft gisteren de faillissementsaanvra ge van de „Nederlandse vereni ging van de ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd" af gewezen. De aanvrage was inge diend door Mr. Ob. J. M. Haase uit Amsterdam namens een aan tal leveranciers die vorderingen hadden op de afdeling Hilversum van de vereniging. Knielend in gebed in een der hallen van het Vatvcaanpaleis heeft Paus Pius XII het inter nationale congres van het Le- kenapostolaat, dat in Rome gehouden is, gesloten. Deze ceremonie geschiedde tijdens een massa-audiëntie, waar on geveer 1200 gedelegeerden, die 70 landen vertegenwoordigen, ontvangen zijn. NEW YORK (A.P.). De Per zische vice-premier Hossein Fa- temi heeft vandaag verklaard, dat het weer aan de macht komen van Churchill in Engeland geen invloed zou hebben op de olie onderhandelingen. Fatemi deelde mee, dat Mossa deq een uitnodiging om een be zoek aan Philadelphia te brengen aanvaard had. Hij zal daar Maan dag in de Independence Hall een toespraak houden. Hij zei, dat de premier a.s. Dinsdag of Woensdag naar Was hington zou gaan voor een bezoek aan president Truman. VOOR DE KRIJGSRAAD DEN BOSCH. Gisteren heeft de krijgsraad te velde-zuid te Den Bosch, onder presidium van lt. kol. mr. F. A. J. Deelen drie van de 24 militairen berecht, die be trokken zijn geweest bij de on geregeldheden te Eindhoven op Zondag 5 Aug. j.I. De hierbij betrokken militairen van de 21ste regiments gevechts groep waren voor herhalingsoefe ningen opgekomen en onderge bracht in het legerkamp Oirschot. Onder invloed van drank waren zij in schermutseling gekomen met de militaire politie. De soldaat K. uit Apeldoorn werd door de Krijgsraad veroor deeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 10 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht stelling. De soldaat B. uit Amsterdam werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van 6 maanden, waar van 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De thans weer gedemobiliseerde soldaat W. uit Wormer werd van het hem ten laste gelegde vrijge sproken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1