B. en W. niet interpellate! inzake hun woningbeleid Paranormale verschijnselen Tetman de Vries stond weer op de planken Portret van Koningin voor de raadszaal I 1 i Japonstof Raadsvergadering Alkmaar Dan zou een wetswijziging noodzakelijk zijn Nieuwe trottoirs op de Houttil AGENDA Uitbundige Friese avond „GEEN GOUD ZO GOED" Beslissing aangehouden f2.35 per meter M. Meyer Zoon SIMT MUS/ PAREL COLLIERS 98 ct. voor PAGINA 2 VkIJDAG 19 OCTOBER 1951 ALKMAAR. Tijdens de raadsvergadering van gistermiddag heeft de Raad de discussie voortgezet aangaande de inter- pellabiliteit van het college inzake het woningbeleid. Het kwam tenslotte zo af, dat het verzoek, gedaan door de heer C. Berk houwer (V.V.D.), het college voor een geval van woning vordering aan de Nic. Beetskade te „interpelleren", door de Raad werd afgewezen (Vóór stemden de heren Berkhouwer, Holsmuller, Torenvlied, v. d. Borden en mevr. Holzmüiler) conform de zienswijze van het college, terwijl het college wèl bereid bleek omtrent het onderhavige geval „inlichtingen" te verstrekken. De heer Kirpensteijn (Arb.) wilde een uitspraak over het al of niet interpellabel zijn van het college inzake zijn woningbeleid maar aan de wetgever overlaten, en niet aan de Raad. De heer Berkhouwer betoogde, doelend op de meningen van de heren v. d. Berg en Oud over deze kwestie, dat een minderheid niet altijd ongelijk behoeft te hebben en een meerderheid geen gelijk. Het feit, dat het amendement- Marchant in 1931 werd verwor pen, sluit niet een algemeen stre ven uit, B. en W. over alles en altijd interpellabel te verklaren! Voorts haalde hij er artikel 32 van de Woonruimtewet bij, waar in gezegd wordt, dat alle vorde ringen worden geacht te bevor deren: een doelmatige verdeling van de woonruimte in de ge meente. Hij vond dit wel dege lijk een zaak, die de „huishou ding" der gemeente betrof, ergo, via artikel 216 van de Gemeente- treffende woorden herdacht. Het paste, zo zei hij, haar een ogen blik te gedenken, die zoveel be langrijke geschenken aan de ge meente heeft gegeven van haar rijkdom en van haar rijke hart. De heer Venneker was na zijn ziekte weer voor het eerst in de vergadering aanwezig. De heer Sietsma werd gelukgewenst met zijn 25-jarige ambtelijke dienst op 1 October j.l. Ingekomen stukken. Een verzoek van het bestuur van de R. K. Woningbouwvereni ging „Goed Wonen" om toeken ning van een grondvoorschot van f 79.695.en een bouwvoorschot van f 629.400.ten behoeve van de bouw van 61 woningen aan de Spieghelstraat, Coornhertkade en Anna Bijnsstraat, werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Een adres van het bestuur van de buurtvereniging Ritsevoort Koorstraat met het verzoek tot opheffing van het stopverbod voor auto's in het Ritsevoort en de Koorstraat en over te gaan tot demping van een gedeelte van wet, achtte hij B. en W. over hun t j- u. j woningbeleid interpellabel. Ten- de Lindengracht, werd om bericht slotte zei hij, dat de Raad zelf ook best van mening zou kunnen en mogen zijn, B. en W. te inter pelleren, aldus een wetenschap pelijke minderheid omzettend in een practische meerderheid. Dan kunnen B. en W. de gelegenheid hebben, een beroep te doen op de Kroon. De heer Hoytink (A.R.) vond, dat men niet moest tornen aan de algemene regels. De wetgever heeft bepaald hoe de zaak moet zijn en als de Raad verstandig wil zijn, moet hij het zo houden. De heer Eriks (Arb.) stipte aan, dat er hier iets nieuws aan het groeien was; er zijn verscheidene gemeentebesturen, die B. en W. interpellabel achten op grond van de wet zelve, zo zei hij en dat voorbeeld kunnen wij volgen. De heer van der Borden kwam nog met een opmerking, dat „zij die niet kunnen spreken de bezitters zijn van de huizen, waarover u de macht hebt gekregen", waarin hij een sterke beknotting van het eigendomsrecht zag. De heer de Zeeuw (K.V.P.) wees op art. 7 van de Woonruimtewet, dat zegt, dat de Raad regels kan opstellen, volgens welke B. en W. de vor- deringskwesties moeten behande len. Daarin kan de Raad het col lege dan ook interpelleren, con cludeerde hij. Dan kunnen we aan de Kroon om een beslissing vragen. De heer Torenvlied (C. P.N.) achtte B. en W. onder alle omstandigheden aan de Raad ver- antwoordingsplichtig. Inlichtingen en daarmee uit De voorzitter kwam met een omvangrijk antwoord. Hij had er geen bezwaar tegen, dat de Raad om inlichtingen vroeg, maar wel bezwaar, dat het zwaartepunt der verantwoording naar de Raad ver legd zou worden. De heer Berk houwer zegt wel, dat dat het recht van de Raad is, maar, zo vervolgde de voorzitter, het ka rakter van het interpellatierecht is niets meer dan het vragen om inlichtingen en het verkrijgen van een antwoord. Dat houdt niet in, dat B. en W. zich ook moeten verantwoorden. Want als de Raad na het horen van de inlichtingen zich een mening gaat vormen, waarnaar B. en Wi zich zullen moeten richten, heeft er een on houdbare overdracht van verant woordelijkheid plaats. Er is geen hogere menselijke macht, aan wie B. en W. inzake het woning beleid verantwoording schuldig zijn, waar zij sommige eigen be voegdheden bezitten. Ook de wet geeft niet zulk een adres. Door de wet onjuist te interpreteren moet men zich een dergelijk adres niet gaan verschaffen. B. en W. zijn dus bereid inlichtingen te geven, maar daarmee is het dan ook afgelopen. Zoals reeds gezegd, heeft de Raad toen het verzoek van mr. Berkhouwer verworpen en hoorde daarna zonder meer de inlich tingen aan, welke wethouder van Slingerland omtrent het onder havige geval gaf. Waarom van het advies van de commissie was afgeweken, die gezegd had, niet tot vordering van de woning Nic. Beetskade ten gunste van de heer ir. H. G. Joosten over te gaan en ten laste van de heer J. G. Hoo- gerwerf, omdat de woningen aan de Nic. Beetskade gelijkwaardig moesten worden beschouwd aan die van de Frans Halsstraat, wel, omdat volgens opmetingen van Openbare Werken de woningen aan de Nic. Beetskade in het ge heel niet gelijkwaardig zijn aan die van de Frans Halsstraat; ze zijn 140 m3 groterBovendien was de circulaire van de minister van Binnenlandse Zaken van Augustus 1947 wèl op het onder havige geval van toepassing, om dat ae gemeente het recht heeft wederom een ambtenaar in dienst van de gemeente de woning te laten betrekken, als een andere ambtenaar er uit gaat. Aan de heer J. Smit, leraar Rijksland- bouwwinterschool, was de woning niet toegewezen, omdat hij niet als woningzoekende stond inge schreven en daar trouwens ook geen aanspraak op maakte. Bo vendien waren de gezinnen van de heren Joosten en Smit even groot, zodat aan de heer Joosten terecht de voorkeur kon worden gegeven. Hiermede was dit punt eindelijk afgehandeld. Aan het begin van de vergade ring werd mevr. Cohen-Stuart door de voorzitter met enige en raad in handen van B. en W. gesteld. Een verzoek van de heer J. Marbus en 13 andere volks tuinders in Alkmaar, om de thans bij hen in gebruik zijnde per celen tuingrond, deel uitmaken de van het door de gemeente tij dens het verdere verloop van de raadsvergadering van de heer J. W. Teermk aangekochte terrein aan de Zandersloot, van de ge meente als volkstuintjes te mogen inhuren, zolang aan deze grond geen andere bestemming is ge geven, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Voorstel Sietsema verworpen Het voorstel Sietsema c.s. in zake benoeming van in groep XV der algemene salarisverordening opgenomen ambtenaren, waarvoor een herstemming noodzakelijk was, en dat inhield dat de ad junct-directeuren van de verschil lende bedrijven in deze gemeente door de Raad inplaats van door B. en W. moeten worden be noemd, werd verworpen. De he ren v. d. Borden, Bos, Eriks, Kir pensteijn, Berkhouwer, Couwen- hoven, Holsmuller, Torenvlied en Wiese en Mevr. Holzmüiler stem den vóór het voorstel. Onderwijs In de vacature J. Kostelijk werd tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal aan de Handels school, tot het einde van dit schooljaar, benoemd de heer J. Hoogtevling te Den Haag. De Raad besloot, door gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, medewerking te ver lenen aan het bestuur van de R. K. Vereniging „St. Joseph" voor het aanschaffen van school boeken etc. voor de Bavo-, St. Joseph-, St. Aloysius- en St. Lau- rentius scholen, en van een nieu we godsdienstmethode en van voetregels aan de schoolbanken, van de St. Adelbertusschool. De heer Holsmuller (V.V.D.) had vooraf geëist, dat deze ver zoeken voortaan eerst in de on derwijscommissie dienen te wor den gebracht, welke eis in het college zal worden besproken. Vervolgens stelde de Raad de bedragen ex art. 55 ter, eerste lid, der Lager Onderwijswet 1920, over 1943 vast en besloot tot voor lopige vaststelling van deze be dragen over 1947. De bedragen voor 1947 voor de R. K. en Christelijke Scholen voor de vergoeding, als bedoeld in de Lager Onderwijswet 1920, alsmede de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van deze scholen over 1947, wer den resp. toegekend en vastge steld. Het getal der wekelijkse les uren, voor vakonderwijs, voor de openbare school voor V.G.L.O. werd voor het tijdvak van 1 Oc tober t.m. December 1951, bepaald op 3V2. Met ingang van 1 Jan. '52 werd aan mej. J. F. J. Dubois eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de U.L. school. Met in gang van dezelfde datum werd een betrekking als onderwijzeres aan die school opgeheven, omdat die overcompleet is geworden door 't teruglopen van het aantal leerlingen. Van verschillende eigenaren van panden aan de Houttil kwam het verzoek aldaar trottoirs aan te leggen, waarvan de kosten f 2.300.— zullen bedragen. De Raad besloot, goedgunstig op dit adres te beschikken. Wanneer de rijweg van de Houttil (binnen kort) zal worden herbestraat, zul len ook de trottoirs worden aan gelegd. Van de heer J. W. Teerink zal een perceel tuingrond aan de Zan dersloot, groot 91 aren, voor de prijs van f 3— per vierkante meter of in totaal voor f 27.800. worden aangekocht. De heer v. d. Borden (A.R.) vroeg nog, waarom deze grond niet meteen in het Sportparkbe- drijf werd gebracht; dit is echter niet de gewoonte met grond, waarvoor men nog geen bestem ming heeft, en die worden voor lopig in het grondbedrijf gebracht. Voorts besloot de Raad, onder intrekking van een reeds eerder daartoe genomen besluit, het ter rein tussen de Ruysdaelkade en Jan Steenstraat, ter grootte van 2373 m2 met ingang van 22 Sep tember j.l. uit het grondbedrijf te nemen i.v.m. bouw van een school aan de Ruysdaelkade en voor dit terrein aan het grond bedrijf een bedrag van f33.222. uit te keren. De vaststelling van een „scha devergoedingverordening, waarbij belangen van eigenaren en andere zakelijk gerechtigden worden be schermd tegen voor hen nadelige gevolgen van stedebouwkundige maatregelen, werd aangehouden. Enkele bezwaren van verschil lende Raadsleden zullen dan nog nader onder de ogen worden ge zien. Wij zullen hierop nader te rug komen. Tevens stelde de Raad een ver ordening vast, waarbij aan goud en zilversmeden, kashouders, rij wielhandelaren, uitdragers en op kopers, die verplicht zijn een re gister bij te houden van de door hen aangekochte, ingeruilde, als geschenk aangenomen of in pand, gebruik of bewaring genomen goederen, alsmede van de namen der daarbij betrokken personen, richtlijnen worden gegeven, die zij moeten opvolgen, willen deze registers aan alle gestelde eisen voldoen. Het voorstel werd aangenomen met negen stemmen tegen, n.l. van die van de heren de Zeeuw, Holsmuller, Torenvlied, Eriks, Vleugel, Kirpensteijn en Berk houwer en de dames mej. Kamp- huijs en mevr. Holzmüiler. De heren Berkhouwer, Eriks en Holsmuller hadden een amende ment ingediend om verschillende bepalingen te laten vervallen, n.l. die aantekening eisen van de da tum waarop de goederen zijn ver kocht, of zijn gewijzigd, de ver koopsprijs daarvan, de namen en woonplaatsen van degenen, in wier handen de goederen zijn overgegaan en de aanduiding van de wijze, waarop de goederen zijn verdwenen etc. Dit amendement werd verworpen. Vóór stemden de Raadsleden, die tegen het voorstel van B. en W. hebben gestemd en de heer Venneker (K.V.P.). Van deze zaken aantekening houden, zo vonden deze raadsleden, zou de handel in tweedehands artike len ernstig belemmeren, en trou wens slechts met vele moeilijk heden in practijk gebracht kun nen worden. Bij verkoop na lange tijd zou het helemaal tot de on mogelijkheden gaan behoren, waar de voorzitter tegenin bracht, dat men in Amsterdam daarmee wel goede resultaten boekt, waar precies dergelijke voorschriften bestaan. Met het oog op de alge mene orde achtte hij deze gang van zaken zeer gewenst, zelfs noodzakelijk. De Raad verdiepte zich in allerlei mogelijkheden, die in de practijk tot moeilijkheden aanleiding zouden geven, maar dat had niet tot gevolg, dat de betreffende bepalingen werden geschrapt. Tenslotte werden de gemeente rekening en bedrijfsrekeningen over 1947 voorlopig vastgesteld. De Raad zal op 8 November wederom bijeenkomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Ariën zv A. Hoogcarspel en H. Warte- na. Ondertrouwd: Johannes C- van Doorn en Neeltje Kooy, Sjoerd P- Pasma en Gerdina Scholten. Overleden: Charles, Julius Wil lem Maas 92 jaar wednr. van G. Badenhuizen. SCHOLA PUBLICA: Lezing m. lichtbeelden over Egyp te, de Soedan en Abessinië, Gulden Vlies 8 uur pree. FILMS: Rex-Theater: Taxi 85 rijdt voor, volwassenen. De vrouw van mr. Graig, 18 jaar. Harmonie: Met de kippen op stok, alle leeft. Cinema Americain: Song of the Islands, 18 jaar. VOORSTELLINGEN Hedenavond 8 uur. Matinée in het Rex-theater om 2.30 uur des middags. APOTHEEK: Voor spoed gevallen is geopend de apotheek Kruisinga, Koor straat 59- K.F.C.-keuringen SCHAGEN: Royal: Lilli Mariene, alle leeft. TEXEL; Niet. gewenst, 18 jaar. Millionair in nood, alle leeft. HOORN: Winston Theater: De pastoor van Kirchfeld, 14 jaar (Advertentie) ALKMAAR In een goed be zochte bijeenkomst van de afd. Alkmaar van de St. Adelbert- vereniging sprak de heer G. Stef- fens uit 'sGravenhage over het moderne wetenschappelijk onder zoek inzake telepathie en helder' ziendheid. In een zwaar wetenschappelij ke inleiding betoogde spr., dat deze paranormale verschijnselen wel degelijk bestaan, om vervol gens aan de hand van de resulta ten van het moderne onderzoek te constateren, dat omtrent het wezen dezer verschijnselen de wetenschap nog volkomen in het duister tast. Reeds dadelijk zei spr., dat men zich niet te grote voorstellingen moet maken van de moderne we tenschappelijke onderzoekingen op dit punt. De paranormale verschijnselen noemde spr. een verlengstuk van de normale, naar boven begrensd door de supra- normale (bovennatuurlijke) ver schijnselen. Ze zijn dus geen af wijkingen van het normale; niet abnormaal dus en komen dan ook voor bij normale mensen; by ve len zijn de paranormale gaven echter niet tot ontwikkeling ge komen. Het paranormale is ook geen Victoria: De Minivers, 14 jaar. overgevoeligheid van de zintuigen ALKMAAR Zou Selslcip Friso de laatste vijf jaren wel zo'n uitbundige gearkomste ge had hebben als Woensdagavond? De grote zaal van het Gulden Vlies de bedstee, om met de „silveren foarsitter" te spreken, inbegrepen groatfol en de schallende, de uitgelatenlach niet van de lucht! Waren dit nog wel Friezen, van wie het heet, dat zij zo dik bloed hebben en zo moeilijk tot enthousiasme zijn te brengen? Maar Tetman van Stiens zou Tetman niet zijn als 'hij mèt zijn knappe medespelers zijn eigern Fryske Folk niet zó in zijn ban zou krijgen. Tetman. van wie wij hier vroeger al bijzonder hebben genoten, is wegens oven- spanning pen paar jaar niet op de planken geweest en heeft in die tijd de kost verdiend met een sigarenwinkel in Leeuwar den. Maar deze man kon de planken niet vergeten, hij „koe it net litte". hij verkocht zijn zaak er» maakte weer een revue (de hoeveelste nu al?) die zijn winkel als uitgangspunt heeft en als titel voert: „Ik kin it net litte". In 10 taferelen wordt heel wat levenswijsheid aangeboden, soms ernstig, soms overvol van humor, nu en dan met verras sende hoogtepunten, .al met. al veel voldoening gevend. Aardig (Advertentie) dat zeggen al drie geslachten van Akker's Kloosterbalsem. Het heerlijk verwar mende wrijlmiddel bij rheumatlek en spierpijn, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid en de daar onder liggende pijnlijke weefsels drin gen Bovendien is Akkers Klooster balsem' een heerlijke wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvormlng bevordert. In vele gezinnen is daarom een pot Akker's Kloosterbalsem een huisapotheek op zich zelf. gevonden en voortreffelijk ge speeld was ongetwijfeld vooral de overgang van Abe's winnend elftal naar de strijd voor het be houd van het Fries eigene ge voerd door bekende Friese figu ren, die evenals Abe hun kracht zoeken in eenvoud ent eerlijk heid: Sljocht en rjocht. Tetman vroeg in zijn slotzang om hem eventuele opmerkingen niet te sparen. Nu, zie hier dan: na het skoft waren tekst en spel op hun best: Tetman, de Friese Buziau zouden we gaarne willen zeggep, een klasse apart. Maar in de eerste taferelen werd soms te goedkoop tegemoet gekomen aan een zeker soort „volks" sen timent. Heus, Tetman, je hebt werkelijk geen pin-up girls no dig, nog minder toespelingen op vrije liefde om van uitbundig succes volkomen verzekerd te Zijn: Bliuw jou seis. Na middernacht nog efkes de skotse triie er« dan voldaan nei hüs ta. En het volgend jaar graag wéér Tetman de Vries met wéér een nieuwe revue. FINALE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP 1.25 TOT 2 Tournooi mei hoge moyenne's ALKMAAR. Woensdagavond is dit tournooi voortgezet met de volgende resultaten: Groot 75 23 15 3.26 Vingerling 59 23 9 2.56 Pater 75 30 12 2 50 de Waard 33 30 8 i.10 Quant 75 18 1.3 4.16 Vingerling 67 18 14 3.72 Groot 75 28 10 2.67 Jonker 73 28 8 2.60 Quant 75 20 15 3.75 Koning 43 20 8 2.15 Scheuerman 75 35 9 2.14 Jonker 70 35 7 2.— Koning 75 20 14 3.75 Pater 34 20 7 1.70 Hedenavond, niet gespeeld. Vrijdag, wordt er het is niet aan de zintuigen ge bonden en dat er een zesde zin tuig bij te pas komt, is slechts 'n aardige suggestie. Spr. gaf dan een definitie van telepathie en helderziendheid, ge grond op het wetenschappelijk onderzoek. Telepathie is een bewustzijns- contact in subjectieve zin tussen twee of meer pfersonen zonder tussenkomst van zintuigelijk con tact. De helderziendheid is een ken-activiteit, uitgaande van een persoon met betrekking tot ob jectieve gegevens, die betrekking hebben op het heden, zowel als op verleden en toekomst. De meeste gevallen liggen op het terrein van het spontane en moet men niet geringschatten t.o.v. experimentele gevallen. Het moderne experimentele onderzoek dateert van 1880; in Amerika hield vooral J. B. Rhine van de Dukw Universiteit te Durham zich ermee bezig. In ons land houdt de wetenschap er zich sedert 1920 mee bezig. Men on derscheidt de kwalitatieve met hode, die zich uitstrekt over een groot aantal proeven, waarvan 't resultaat in mathematische for mules wordt uitgedrukt en die o.a. werd gevolgd door Prof. G. Heymans te Groningen, èn de kwantitatieve methode, waarbij sprake is van proeven onder bui tengewone omstandigheden, zoals het geval was met het Australi sche echtpaar, waarvan de man, die zich in een onderzeeër bevond, als zender en zijn vrouw, die op grote hoogte in een vliegtuig zat, als ontvanger fungeerde en waar bij een willekeurige regel uit een boek langs telepathische weg van de een naar de ander werd over gebracht. In dit verband vertelde spr. dat uit de onderzoekingen wel geble ken is, dat mannelijke personen betere zenders en vrouwelijke betere ontvangers zijn; dat voorts jeugdige personen beter kunnen zenden dan ontvangen en de pa ranormale begaafdheid afneemt met de toename van de leeftijd. Concentratie is voor het welsla gen van het experiment niet no dig, doch werkt soms tegen, zoals ook vermoeidheid van de proef persoon nadelig werkt. Een ma tige dosis alcohol heeft echter een gunstige invloed, zoals ook bloedverwantschap of affecten van sympathie en antipathie het resultaat van het experiment gunstig beïnvloeden. De kwantitatieve methode werd door 'n Engels onderzoeker echter niet geschikt geacht tot 't leveren van het bewijs. Aan het eind van zijn leerza me causerie kwam de heer Stef- fens tot de conclusie, dat het modern experimenteel onderzoek nog slechts gericht is op het be staan van telepathie en hel derziendheid; dit bestaan kunnen we veilig aannemen, afgezien nog van het materiaal der ontelbare spontane gevallen. Omtrent het wezen van de paranormale verschijnselen tast men echter nog in het duister; veel blijft nog hypothese, niet be wezen door feiten. De wetenschappelijke wereld staat nog zeer sceptisch tegenover de paranormale verschijnselen en bij promovendi bestaat nog maar weinig animo voor dit onderwerp. Er ontstond vervolgens een levendige gedachtenwisseling, waarbij de heer Steffens in de beantwoording van verschillende vragen op meer bevattelijke wij ze wat dieper inging op enkele details; aan het slot bracht de voorzitter, Mr. Leesberg hem dank voor zijn komst. Geen audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 23 en Woensdag 24 October geen audiëntie verlenen. ALKMAAR. Na een langdurig maar hoogstaand debat besloot de Raad de beslissing omtrent de aanvaarding van het door Mr. D. Vis in opdracht van de Raad geschilderde portret van H. M. Koningin Juliana, bestemd voor de Raadszaal, aan te houden. Hoewel van de tafel van B. en W. was aangedrongen het schilderij reeds thans te aanvaarden, toonde de Raad zich daartoe weinig geneigd; de meningen waren zeer verdeeld en de voorzitter een nederlaag vrezende stelde schorsing van de vergadering voor, waartoe de Raad besloot. Daarna kwam het College zelf met het voorstel tot aanhouding. Het schilderij zal nu, behoudens goedkeuring van de schilder, enige tijd in de Raadszaal worden opgehangen. gelijkend was. Wij kunnen, al dus spr., moeilijk oordelen over de kunstwaarde. Naar zijn me ning echter is het schilderij in harmonie met de Raadszaal. Ook de heer Couwenhoven (Arb.) vond het schilderij goed getroffen; hij zag er wèl waar digheid en majesteit in. 'n Vrouw aan het woord. Mevr. Holzmüiler (VVD) was van mening, dat op een portret van de Koningin Haar innerlijk wezen tot uitdrukking moet ko men. Het aangezicht van de Ko ningin straalt in werkelijkheid innerlijke grootheid uit. Ómdat het schilderij hiervan geen goede typering geeft, is het voor spr. onaanvaardbaar. Spr. wees er nog op, dat de handen van H.M., die buitengewoon mooi zijn, op dit schilderij niet tot hun recht ko men. De voorzitter had geen een stemmigheid verwacht; het is practisch onmogelijk, ieders per soonlijke smaak en opvatting en artistieke voorkeur in één kunst werk tot uitdrukking te brengen. Wat spr. persoonlijk betrof hij had er, alvorens zich een oordeel te vormen, vijf kwartier naar gekeken, om ermee vertrouwd te raken. Mij went aan iets en men moet, los van de eerste indruk, luisteren naar de taal van de schilder. Een oordeel blijft altijd moeilijk en spr. wilde daarom niemand een verwijt maken over zijn oordeel. In een gesprek met mr. Vis zeide deze, dat de Raad af moest gaan op eigen mening en moest beslissen zonder de De heer Kirpensteijn (Arb.) opende de discussies en zei, wel zekere waardering voor het schil derij te hebben, doch niet zó veel, om het te kunnen waarde ren op de plaats, waar het voor bestemd is. Spr. had gaarne ge zien, dat het reeds op de plaats zou hangen, waar het zal moe ten hangen, om het in de sfeer van de Raadszaal te kunnen be oordelen. Dat de commissie, die adviseerde tot aanvaarding, uit Bergenaren bestaat, is voor spr. geen bezwaar; maar wèl geloofde spr., dat de commissie door het feit, dat de heer Vis daar ook deel van uitmaakt al was die er niet bij beïnvloed was. Spr. miste in het schilderij een ze kere conventionaliteit; dit is geen schilderij van een Vorstin spra. gaf echter toe, dat het voor de kunstenaar een buitengewoon moeilijke opdracht was. Spr. vroeg het College het schilderij in de Raadszaal te doen ophan gen, alvorens de Raad beslist en tevens het schilderij van Jan v. Herwijnen af te wachten. De heer Berkhouwer (VVD) volstond in eerste instantie met te zeggen, dat het schilderij te kort schiet in waardigheid, ma jesteitelijkheid en stijl en dat 't daarom niet voor de Raad accep tabel is. De heer Woldendorp (KVP) was van mening, dat het schil derij juist getroffen is; hij her innerde eraan, dat men zich des tijds met de „Nachtwacht van Rembrandt" ook niet kon ver enigen, omdat het schilderij niet- mening van deskundigen. De Raad is aldus mr. Vis vol komen vrij. Als leek wilde spr. over het schilderij zelf niet veel zeggen. Naar zijn mening is de wijze van opvatting wèl koninklijk; de wens van mevr. Holzmüiler is niet vervulbaar, omdat H.M. voor de schilder niet kan poseren; „daar hebben wij ons bij neer te leggen". Spr. betoogde voorts, dat bij het moderne koningschap van Juliana niet de uiterlijke dingen, maar de warme, supe rieure menselijkheid van de Vorstin ons in het hart grijpt; spr. herinnerde in dit verband aan de inhuldigingsrede van H.M., toen deze zeide, dat Zij Haar taak als Moeder niet min- der-belangrijk vond dan die als Koningin. Daarom is het ontbre ken van de uiterlijke kentekenen der koninklijke waardigheid hier eerder een voordeel. Nu de schilder aan zijn op dracht heeft voldaan, moet het schilderij worden aanvaard. Het provisorisch ophangen van het schilderij vond spr. pijnlijk; dat het schilderij van Jan van Her- wijnen niet goed zal zijn, dat risico is niet groot. Het leek spr. moeilijk, de beslissing aan te houden, totdat het andere schil derij gereed is. Andere sprekers. De heer Eriks (Arb.) vond 't schilderij, al heeft het kwalitei ten, niet geschikt voor de Raads- De heer Holsmuller (VVD) had aanvankelijk een niet-ongunstige indruk van het schilderij, doch later is deze indruk ten ongunste gekeerd. Spr. oefende enige cri- tiek op de détails van het schil derij uit, dat hij tenslotte niet aanvaardbaar vond. Een bezwaar van spr. was ook, dat, als het schilderij aanvaard wordt, men ook gebonden is aan dat van Jan van Herwijnen. „Is er", zo vroeg hij tenslotte, „door het College over de opvatting met de schilder gesproken?" Dr. Berkhouwer (VVD) bleef het schilderij niet acceptabel vin den, omdat het qua stijl beneden de maat bleef. De moederlijkheid en de hoge voornaamheid van de Koningin komen er niet in tot uitdrukking; „het is het schil derij van een moeder aan het strand, maar niet van een Vorstin. Geslachten na ons zullen in dit portret niet de Koningin zien als hoogste Gezagdraagster in onze samenleving. Dat H.M. niet zou poseren, wist men vooraf; dan had men het niet moeten doen. De vrijheid, om te beslissen, behoeft de Raad niet van de heer Vis af te wach ten". Ook privé zou spr. dit schil, derjj niet aanvaarden. Spr. maakte voorts enkele aanmerkingen en wees op pic turale onvolkomenheden, wat betreft de compositie en enkele détails van het schilderij. „Wij hebben", aldus spr., „deze schilder geen dienst bewezen, met de opdracht; een vergelijking met Rembrandt gaat niet op." Hoe langer spr. dit schilderij op zich laat inwerken, hoe minder enthousiast hij er voor wordt. De Raad beslist hier als repre sentant van de Alkmaarse bevol king, en naar spr.s mening kan dit portret niet de reverentie teweegbrengen, die ervan ver wacht mag worden. De heer Hoytink (A.R.) ver klaarde volmondig, dat hij het schilderij niet kan beoordelen; hij zag gaarne, dat er een weg ge vonden werd, die zal leiden tot een algemene beslissing, hetzij aanvaarden, hetzij verwerpen'. Spr. opperde het denkbeeld, nog een deskundig advies te vragen. Eigen oordeel. De voorzitter geloofde, dat de Raad door op dit dringend ver zoek van de heer Hoytink in te gaan, juist de verkeerde weg zou opgaan. Met de heer Vis was spr. van mening, dat de Raad zich niet door deskundigen moet la ten leiden, maar door eigen oor deel. Een beslissing blijft moei lijk, omdat men zich blootstelt aan de critiek van het nageslacht. In antwoord aan de heer Hols muller, zeide spr., dat met de schilder geen overleg omtrent de opvatting gepleegd is. De gelij kenis was, naar spr.'s smaak, voldoende. Men kan het schilderij niet weigeren, om uiterlijke omstandigheden. Spr. stelde voor de vergadering te schorsen, op dat men zich nog even kon be raden. Wethouder Bakker ging hiermede accoord, mits men schorsing niet zou zier. als een ontwijken van de beslissing. Na circa 25 min. werd de ver gadering weer heropend, en deelde de voorzitter mede, dat het College, gezien de belangrijk heid van de beslissing, zich niet de vrijheid wilde veroorloven, te persisteren bij zijn eis, reeds thans te beslissen. Met goedvin den van de schilder, zal het schilderij op de daarvoor bestem de plaats in de Raadszaal worden opgehangen, hetgeen niet bete kent, dat het publiekelijk ten toongesteld wordt. Voor de war me voorstanders leek spr. dit niet de meest-gewenste oplossing, doch de aangelegenheid is te dierbaar, om een beslissing te forceren. om op te knappen! WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I- te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. OPNIEUW NACHTVORST Vanavond en vannacht weinig wind, op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar lichte nachtvorst. Morgen later op de dag toenemende bewolking maar toch aan het einde van de middag nog vrijwel overal droog weer. Overwegend ma tige Zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperati<*en als vandaag. Advertentie EXTRA AANBIEDING l in frisse ruitdessins Zeer geschikt voor kinderjurken, I ONTVANGST BURGEMEESTER ALKMAAR Naar ons wordt meegedeeld zullen de burgemees ter van Alkmaar en mevr. Wyte- ma te hunnen huize, Ebrimastraat 1, ontvangen op Zondag 21 Octo ber a.s. van half 4 tot 5 uur des middags. 25 JARIG AMBTSJUBILEUM H. E. WIEBOLS ALKMAAR. De heer Wie- bols, hoofdcommies ter gemeente secretarie, herdacht op 18 dezer zijn zilveren ambtsjubileum. Ter herdenking van dit feit werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote en ver dere familie in een bijeenkomst op de trouwzaal van het gemeen tehuis, waarbij behalve het ge meentebestuur tevens het bijna voltallige personeel der secreta rie aanwezig was, achtereenvol gens toegesproken door de burge meester, de gemeentesecretaris, de referendaris ter secretarie, Mr. K. L. de Ronde en de commies L. de Liefde. Door alle sprekers werden de grote verdiensten en nauwgezette plichtsbetrachting van de jubilaris in het licht ge steld, waarbij tevens de hoop werd uitgesproken, dat de ge meente nog vele jaren van zijn uitnemende werkkracht zal mo gen profiteren. De heer Wiebols ontving uit handen van de bur gemeester de erepenning der ge meente, terwijl hem verder door zijn collega's enkele stoffelijke blijken van waardering werden overhandigd. Mevrouw Wiebols werden bloemen aangeboden. Tenslotte bedankte de jubilaris in welgekozen woorden voor de hem gebrachte hulde, daarbij zijn collega's mede in de huldiging betrekkende. WEINIG ANIMO VOOR JONGLISTO ALKMAAR. In het Wapen van Heemskerk werd Donderdag avond, voor een zeer minimaal gezelschap, een uitvoering gege ven door het gezelschap Jonglisto, waarbij optraden Kostja van Kat wijk als conferencier, de 17-jarige Henny Meyer met zijn accordeon en Jonglisto zelf als goochelaar en telepaath. Van de goocheltoe ren, die overigens niet allemaal even nieuw waren, hebben wij nog het meest genoten. De stem ming in de zaal was met die paar mensen moeilijk tot een gezellige te maken, zodat de conferèncier nogal eens terug greep op mop pen, die een baard droegen. De accordeonist werkte niet onver dienstelijk maar had ook al de sfeer van de lege zaal tegen zich. (Advertentie) EEN VOORBEELD GROTE PARTIJEN RESTANTEN 3.25 BEELDEN VOOR DE MERELHOF BERGEN. De onlangs aan de gemeente door mevr. Boender maker-Schoenmaker geschonken borstbeelden zijn thans in de prachtig gelegen Merelhof ge plaatst. De twee gevelbeelden stellen Apollo en Diana voor. Een van de bewoners van het Merelhof, de heer Dingerdis, heeft geheel belangeloos de voetstukken gemetseld. Het geboomte achter de beelden zal zo worden ge snoeid, dat de stenen geheel in een nis van groen worden ge plaatst, terwijl de gemeente de grond ervoor zal egaliseren. Voorts ligt het in de bedoeling midden in het park van het hofje een beeld van een merel te plaatsen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2