LE'S GEL Nieuw STORM VAN PROTEST ging op onder de protestanten in U.S.A. Twaalfduizend man troepen zijn op weg naar de kanaalzone fEXAS I Krankzinnige kinderen bij tientallen vermoord 58-jarige vrouw gewurgd in haar keuken Kom binnen! <ux jeen mengsels, lelijk lia-tabak A SHAG en! Alkmaar r//////////s/ss/s/> licatie BON iNDULES J. E. Ibink BON DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING nHd In Holland staat 'n huis óók voor Opa! Katholieke politiek Over benoeming ambassadeur bii het Vaticaan ENGELAND WIJKT NIET IN Bedreiging het kanaal voor scheepvaart onklaar te maken n - Uit barmhartigheid Reusachtige brand op olieveld Overleg tussen Tokio en Djakarta Ontslag voor 180 taxichauffeurs Achthonderd doden door aardbeving Dieseltrein ramde vee-auto Atoom-ontploffing in de Soviet-Unie Baby-A-bom tot detonatie gebracht OM TWEE RODE KATTEN et succes e door bestraling proefde methode het dieperliggen- :rke doorbloeding :t te laat is! Gooi weg aan waarde- ch laat in ons een mogelijkheid lal geval bestaat. Isspecialist. Ged. i. Tel. K 2200-3538 VING i er zich hebben van die niet zijn voor een van een erkend j voor het in bezit gunning I aanwezig nningen zal binnen- hen, die tot nu toe vergunning aan te gelegenheid gebo- ragen voor dit doel an Onderwijs, Kun- Gravenhage. Prin- 1 KLOKKENPALEIS IN ALKMAAR LJWSTE MODELLEN is vanaf f 45.75 2 jaar schriftelijke ntie. Verder ruime ïring in Horloges, d en Zilver. t 187 t.o. R.K. kerk inzender van de ste bonnen ontvangt is een wekker. 1 met forse halen 3 Andy's eetkamer, 3 tekenen kon hij. 3 lie schets van het 2 3 het plaatje ook 3 r echter niet veel 5 oorvader dat eens 1 graf omdraaien". 5 jasd. „Wil jij die 3 aan, zoals die al 3 imeekte de smid. 5 ik wil terug naar 3 te druk. Ik hoor 3 Stan. „Ik zal op 3 ïaken van hoe de je die maar mee 3 >u het dan verder 3 taal je toch goed? 3 leveren voor het 3 eerovers-etablisse- 5 waren toch zee- 3 iiiiiimimimiiiik' Abonnementsprijs ff 5,30 per kwartaal, ff 1.77 por mnd., inclusief1 incasso. Advertentie-tarief per ?ditie 16 ct. per m.m., minimum ff 2,50; bi alle edities 26 ct. per m.m., minimum ff 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credretbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 23 October 1951 46e Jaargang No. 12305 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN MEER DAN één opzicht, en zowel tegen „linkse" als tegen rechtse verwijten, binnen en bui ten de Partij, heeft professor Romme zich in Utrecht, ander maal in een opvallende rede, ge keerd tegen de verwijten, dat de politiek van de katholieke fractie r.iet, recht-op-de-man-af, een katholieke politiek zou zijn. Wij hebben de rechte lijn niet verlaten, wij voeren een politiek naar katholieke beginselen, de politiek van de K.V.P. is niet socialistisch en evenmin liberaal, zij is katholiek. Dat waren de stellingen, .welke prof. Romme opzette en toelichtte. Het betoog van onze fractie leider was op vele plaatsen zeer helder, op andere plaatsen bleef het, ook al onvermijdelijk, wel eens in de mist. Er volgden op boude beweringen „voorbehou den", die de aanvankelijke indruk van „nu hebben we het", weer verzwakten. Vooral minder duidelijk was de bewering, dat onze medewerking aan het geven van vrijheid aan Indonesië geschiedde „in overeen stemming met wat daarover in het Partijprogram is vermeld". Dit schijnt ons een té boude bewering toe, nademaal zelfs op de vergadering van de Partijraad in 1950 is vastgesteld, dat de wijze en het tijdstip waarop de overdracht van de souvereiniteit geschied is, niet overeenkomstig ons program was. Maar.... vol gens prof. Romme liep toen, iedereen zo ongeveer in de mist, en in die toestand zijn we t.o.v. Indonesië ook nu weer aangeland. Ook de Partij-als-zodanig. Want een aanvullend program-punt is er eigenlijk niet.... Twee grote punten zijn er voorts, welke in de rede van prof. Romme sterk de aandacht trek ken. Hij heeft zich, met kracht van woorden en met degelijke argumenten, gekeerd tegen de verwijten van hen, die de partij (en in dit geval vooral de fractie) eenzijdigheid verwijten. Hij meen de, dat deze verwijten „gelan ceerd zijn van te grote afstand", hetgeen betekenen zal, dat ze kwamen van mensen, die niet voldoende in de zaken zitten en, dikwijls ver buiten het leven, zelfs buiten het formele verband van de Partij staan. Het is hele maal niet erg, om kritiek te oefenen, als die kritiek dan maar „gefundeerd" is, dus grond vindt in voldoende kennis van alle zaken. Want de politiek is meestal en vooral tegenwoordig, inge wikkeld, en men moet deksels met vele en velerlei onderdelen en feiten op de hoogte zijn, wil men niet in onredelijke en soms zelfs liefdeloze kritiek vervallen. Zeer opvallend heeft prof. Romme zich ook gericht tegen het gevaar van in een vervallen in socialistische politiek, in over eenstemming trouwens met het duidelijke woord, dat voorzitter Andriessen in zijn congresrede heeft gesproken: wij willen geen politiek m socialistische geest. Ernstig bezwaar had Romme dan- ook tegen het nieuwe Urgentie program van de Partij van de Arbeid, dat de economische poli tiek van minister v. d. Brink aan tast, welke gebaseerd is op het regeringsprogram van Maart j.l. Ook de politiek van minister Lieftinck (hoezeer op een gegeven ogenblik de hulde aan de persoon en het werk van deze bewinds man met een „open doekje" werd beloond), kwam er toch niet zon der kleerscheuren af. Met name over de wet op de credietcontrole was prof. Romme niet te spreken. Hier kwam nu duidelijk tot uiting dat de K.V.P. geen genoegen ne men zal met het streven van mi nister Lieftinck, om nóódmaat regelen ten aanzien van de cre dietcontrole in een blijvende regeling op te nemen. Zeker wan neer er geen „rechtswaarborgen" komen tegen het optreden van de Overheid, kan niet verwacht wor den, dat de K.V.P. met deze me thode mee zal gaan. Tegen wie hier „socialistische structuurver anderingen" vreest, zei prof. Romme: Wy zijn er ook nog. Welnu, wij hopen dat t.z.t. te bemerken! Niet iedereen zal misschien vol daan zijn over de opmerking dat degenen, die de goedkope-geld- politiek van Lieftinck (en van de regering en het er mee ingestemd heDbende parlement dan toch!) achteraf, na het intreden van het Korea-conflict, onhoudbaar hebben genoemd, gemakkelijk praten hebben. Tegen deze poli tiek waren, ook onzerzijds voor dien al redelijke bezwaren inge bracht, al kan niet worden ont kend, dat wij er mét die politiek en zonder Korea, heel wat beter aan toe zouden zijn geweest.... Ook over de algemene politieke verhoudingen liet Romme zich niet onduidelijk uit. Hij blijft zijn sympathie geven aan een kabinet op brede basis, want, zo zei hij terecht, de omstandigheden van deze moeilijke tijden eisen chris telijke saamhorigheid en brede samenwerking. Reeds heeft het „Vrije Volk" in een commentaar in zijn verslag de slotsom gesteld, dat prof. Romme de P.v.d.A. blijkbaar steeds meer als een aanvullende factor in de rege ringssamenstelling gaat beschou wen Zo zijn er nog meer punten, welke in verband met de bespre kingen en inleidingen en resolu ties van dit congres, de moeite van een nabeschouwing om ver schillende redenen, meer dan waard zijn. Voor vandaag echter al weer genoeg. Met deze voor lopige slotsom nog, dat het vierde Partijcongres het recht en de plicht van katholieke politiek veel zeggend heeft aangetoond. RADAR INSTALLATIE OP SCHIPHOL De radar-installatie op Schiphol, in de lucht vaart bekend als Ground Controlled Approach, voor het binnenloodsen van vliegtuigen zonder zicht, is gereed geko men. Door middel van radar-apparaat, dat we op de bovenste foto zien, wordt het vlieg tuig (op de onderste foto links) „binnenge- praat". Op de onder ste foto het gebouw, waarin de radarinstal latie is ondergebracht. WASHINGTON Reuter-A.P.In Amerika is van protes tantse zijde een storm van protesten gerezen tegen de benoe ming door president Truman van een diplomatieke vertegen woordiger bij het Vaticaan. De protesten werden geuit vanaf kansels, in brieven en telegrammen aan de president en in verklaringen aan de pers. Over het algemeen wordt niet geprotesteerd tegen de persoon van generaal Clark, doch tegen het vestigen van diplomatieke betrekkingen. Een protestantse vereniging voor de scheiding van Kerk en Staat heeft meegedeeld, dat zij overal in de V.S. massabetogin gen zal houden om te protesteren tegen de benoeming van Gen. Clark als ambassadeur bii het Vaticaan. Men verwacht, dat wanneer het Congres weer bijeen is, het tot een verhit gevecht zal komen. Dr. Edward Pruden, de eigen geestelijke van Truman in de eerste baptistenkerk zei: „Ik heb mijn uiterste best gedaan op de grote gevaren, die volgens mij in de beslissing van de president schuilen, te wijzen". Senaat op reces. De zitting van de Senaat werd Zaterdag verdaagd zonder de be- Twaalf reusachtige Sikorsky hefschroefvliegtuigen vervoer den in minder dan zes uur een volledig uitgerust bataljon Amerikaanse mariniers naar het strijdtoneel op Korea zon der het verlies van één man. Een der manschappen van de gronddienst loodst door mid del van signalen een binnen komend hef schroef vliegtuig in het landingsgebied aan de grond. LONDEN (Reuter-A.P.)Het- Britse ministerie van Handel heeft Maandagavond te Londen meegedeeld, dat het alle export vergunningen betreffende wapens, munitie, vliegtuigen, pant serwagens, machines voor het fabriceren van munitie en ander oorlogsmateriaal voor Egypte heeft ingetrokken, scheepvaart ongeschikt te ma ken". „Het Kanaal voor de scheep vaart ongeschikt maken zou de Westelijke mogendheden iedere rechtvaardiging om Egyptisch ge bied te bezetten uit handen te slaan". Versterkingen, die Engeland naar de Suez-kanaalzone en de Soedan zendt, zullen naar schat ting 12.000 man omvatten, wan neer de troepenbewegingen zijn voltooid. De huidige sterkte van de Britse garnizoenen in genoemde gebie- den is geheim. Naar verluidt zijn hier echter tussen de 40.000 en 60.000 man gelegerd. De 9.400 ton metende Britse kruiser „Liverpool" is Maandag avond uit Valetta (Malta) naar Tripolis vertrokken teneinde het derde bataljon grenadiers en an dere troepen", die in de nabijheid van deze stad zijn gelegerd, naar Suez over te brengen, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Het overbrengen van 3500 man schappen luchtlandingstroepen van Cyprus naar de Suez-zone, is thans voltooid. Protest. Egypte heeft Maandag bij En geland geprotesteerd tegen „nieu we provocaties en daden van op zettelijke agressie" door de Britse strijdkrachten in de kanaalzone. Egvpte stelt in de nota de Britse militaire autoriteiten verantwoor delijk voor de dood van een Egyptische soldaat, Zaterdag te Port Said. Egypte is, zo schreef het onaf hankelijke blad Al Mokattam, „bereid het Suezkanaal voor de KEULEN (A.F.P.-D.P.A.). Te Keulen is Maandag het proces be gonnen tegen de 51-jarige arts dr. Alfred Leu, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van 80 krankzinnige kin deren, toen hij van 1941 tot 1944 hoofd van de afdeling krankzin nige kinderen in het ziekenhuis Sachsenburg bij Schwerin was. Dr. Leu deelde mee, dat in het geheel meer dan honderd kinde ren van zhn afdeling op bevel van het toenmalige ministerie van Binnenlandse Zaken „uit barm hartigheid waren gedood. Naar hij verklaarde kregen deze kin deren een tien tot dertigvoudige dosis van een slaapmiddel toege diend. Hiervoor zouden hoofdza kelijk zeer ernstige gevallen zijn uitgezocht. Volgens beklaagde had men in vele gevallen gepoogd door het doen van foutieve opgaven kinde ren van de dood te redden, het geen hemzelf bij meer dan hon derd kinderen was gelukt. Tot zijn verdediging voerde dr. Leu aan, dat vaak ouders van krank zinnige kinderen bij hem waren gekomen om te vragen de kinde ren uit hun lijden te helpen. De directeur van het betrokken ziekenhuis heeft reeds in Mei 1945 zelfmoord gepleegd. Men verwacht dat Woensdag uitspraak in deze zaak zal wor den gedaan. De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Cairo heeft meegedeeld dat de K.L.M. geen Britse piloten meer zal indelen op luchtlijnen naar Cairo. De maatregel werd genomen om persoonlijke onaangenaamheden te voorkomen voor flossingsbe- manningen (slip crews) tijdens hun 24 uur vrij in Cairo. WENEN (Reuter). Volgens te Wenen ontvangen berichten heeft zich Maandagavond een ontploffing voorgedaan in een grote olietank in de olievelden van Zistersdorf, in Neder-Oosten- rijk, die in de Russische zone zijn gelegen. Het hoofdkwartier van de Weense brandweer heeft medege deeld dat Maandagavond plie- tanks, waarin zich vijf millioen liter olieproducten bevonden, in brand staan. De brand wordt bestreden door zeven dér modernste Weense brandweerbrigade's, brandweerlie den uit Zistersdorf en omgeving, een goedgeoefende en uitgeruste blussingsbrigade, die immer op de olievelden aanwezig is. 200.000 KINDEREN „VOOR HET KIND" SOESTDIJK. Meer dan 200.000 kinderen, leerlingen van tal van scholen in het gehele land zijn thans op pad met de „order boekjes" om bestellingen te no teren op de kinderpostzegels en prentbriefkaarten 1951. Met haar klas van de nieuwe Baarnse school neemt ook prinses Irene actief aan deze verkoopactie deel. GRIEKENLAND EN TURKIJE BIJ ATLANTISCH VERDRAG LONDEN (Reuter). De Raad van plaatsvervangers (der minis ters van Buitenlandse Zaken) van het Noordatlantische Verdrag heeft Maandag het protocol gete kend, waarin de toetreding van Griekenland en Turkije tot het Pact officieel is vastgelegd. OVER AFZONDERLIJK VREDESVERDRAG DEN HAAG (A.N.P.). Een Indonesische delegatie zal -in Ja pan besprekingen gaan voeren over het sluiten van een afzon derlijk vredesverdrag tussen bei de landen. Een andere Indonesi sche delegatie zal Japan bezoeken voor het voeren van handelsbe sprekingen. GEN. JOY BEKRACHTIGT OVEREENKOMST TOKIO (Reuter). Maandag morgen heeft het hoofd van de V.N.-delegatie bij de wapenstil standsbesprekingen, vice-admiraal Joy, de overeenkomst voor her vatting van de wapenstilstands besprekingen bekrachtigd. Een verbindingsofficier van de V.N. heeft de communisten een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat de geallieerde de legate bereid is de besprekingen te Pan Moen Djon te hervatten op de dag, nadat de communis tische bekrachtiging van de over eenkomst zal zijn ontvangen. AMSTERDAM. Naar wij ver namen zouden gisteren drie Am sterdamse taxi-ondernemingen Atax, B.W.T. en B.V.T.O. voor ongeveer 180 chauffeurs ontslag vergunningen aanvragen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Begin vorige week is de chauf feurs dit ontslag aangezegd. Tot Zaterdag j.l. bestond de mogelijk heid hiertegen protest aan te te kenen. Vele van de chauffeurs hebben dit gedaan. KUSTVAARDER GESTRAND BI) FINLAND HELSINKI (Reuter-A.N.P.). Een Finse reddingboot heeft gis teren de bemanning van het Ne derlandse motorschip „Jan Kreu- mer", dat ter hoogte van Nystad (zuid-west Finland) aan de grond is gelopen, aan boord genomen. Twee bergingsschepen liggen bij het Nederlandse schip, dat water maakt. Hoge zeeën verhinderen de berging. KOREA-VR IJ WILLIGER BEGRAVEN Op de R. K. begraafplaats aan de Brinkhorstlaan te s-Graven- hage wordt vandaag met militaire eer ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van de 24-jarige soldaat le klasse van het Neder landse detachement Verenigde Naties, J. P. Breeuwer uit Wor- merveer, die in het militair hos pitaal te 's-Gravenhage is over leden. Aardbevingen, die gisteren het eiland Formosa teisterden, hebben volgens de jongste berichten 800 slachtoffers gemaakt van wie een honderdtal doden in de gemeente Hoealien, 125 km ten Zuidwesten van Taipen, aan de Oostkust van het eiland. Maar dan 40 pet. van de huizen dezer gemeente zijn ingestort. De aardbeving heeft bovendien mijngasontploffingen veroorzaakt in twee steenkolenmijnen nabij Taipen. Dertien mijnwerkers zijn omgekomen en 17 gewond. Er zijn 179 aardschokken ge registreerd. noeming van Clark in behande ling te nemen. Verschillende senatoren hebben in particuliere gesprekken hun ongenoegen te kennen gegeven over het ogenblik waarop 'de be slissing genomen is. Clark zal namelijk zijn functie kunnen be ginnen, voordat de Senaat in de gelegenheid zal zijn de kwestie te bespreken. De leden van het Congres wil den nog geen commentaar le veren. Senator Bourke Hickenlooper OP ONBEWAAKTE OVERWEG TE BEILEN BEILEN Gisteravond om half acht is op de onbewaakte overweg aan de Klantingerweg de Dieseltrein Zwolle-Groningen met grote snelheid ingereden op een met kalveren beladen truck met trailer. Enige kalveren wer den gedood, de trailer, die op de Diesel honderden meters werd meegesleurd, werd vernield. De inzittenden van de truck kwamen er vrij goed af. De be stuurder. de heer E. Blauw uit Beilen en een jongen, het zoon tje. van de heer W. Maat. liepen enige schaafwonden op De koopman A. Kleine klaagde over inwendige niinen en werd in Assen opgenomen. De truck kwam in de sloot te recht. Beide sporen werdpn ver sperd. De trein uit het Noorden kon door de conducteur van de Diesel tijdig tot stilstand., wor den gebracht. (Rep. uit Iowa) heeft Clark ge prezen en gezegd, dat Truman „wettelijk het recht heeft een dergelijke benoeming te doen". Senator ^Alexander Smith (Rep. New Jersey) zei biy te zijn een rechtstreekse verbinding met het Vaticaan te hebben, maar senator Olin D. Johnston (Dem. South Carolina) zei er zeer tegen ge kant te zijn. DE DERDE AL WASHINGTON (Reuter). Het Witte Huis heeft Maandag meegedeeld, dat een derde atoom- ontploffing in de Sov.iet-Unie liecft plaatsgevonden. De secretaris van de President, Joseph Short, wilde niet zeggen, wanneer de nieuwe ontploffing had plaatsgevonden, of waarom hy in zijn vorige mededeling het woord „bom" gebruikte en thans van „atoomontploffing" sprak. - Volgens een onofficiële telling hebben zich thans in het geheel 21 atoomontploffingen voorge daan, waarvan 18 door de Ame rikanen en 3 door de Russen zijn teweeggebracht. IN NEVADA (U.S.A.) LA' VEGAS, Nevada (A.P.). De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat gisteren op de Yccavlakte een atoombom tot ontploffing is ge bracht. In Las Vegas, 120 km van Ycca, was de ontploffing niet zichtbaar of voelbaar. De afwezigheid van iedere lichtgloed schijnt de mening te bevestigen, dat een klein kern wapen ontwikkeld is. Hierbij wordt gedacht aan granaten voor de artillerie en bestuurbare pro jectielen met atoomslaghoedjes. Men komt tot de conclusie, dat gisteren een baby-atoombom tot ontploffing is gebracht. Het wijst er ook op, dat de geleerden ge leerd hebben de splijtstoffen' bij deze proefnemingen uit te meten. 's-GRAVENHAGE. Toen Zondagavond laaf de heer en mevrouw A. B. wonende aan de La Reyweg te 's-Gravenhage thuis kwamen van een weekend buiten de stad, roken zij bij het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haastten zich naar de eerste etage, waar de pleegmoeder van mevrouw B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een afschuwelijke ontdekking. De 58-jarige mevrouw A. C. de M. lag gewurgd voor de aanrecht. Aan twee haakjes aan de keuken deur hingen levenloos haar twee rode katten, en in een leunstoel eveneens in de keuken trof men de 65-jarige kostganger H. J. S. aan, die zich door gasverstikking bleek te hebben gedood. De onmiddellijk gealarmeerde recherche kwam tot de conclusie dat S. reeds in de loop van de Zaterdag mevr. de M., bij wie hij sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd. Het was bekend dat de verstandhou ding tussen de twee de laatste weken veel te wensen overliet en S., gemeentewerkman van.be roep, een hekel had aan de twee grote rode katten, lievelingsdieren van zijn slachtoffer. De gebakjes voor de Zondag stonden nog on aangeroerd in de keuken, het vlees voor het Zondags avond maal was nog niet gebraden en het Zaterdagavondblad lag nog in de bus. Dat geen der buren iets van dit afschuwelijke drama heeft ge merkt is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat het ontsnappende gas een uitweg wist te vinden naar de tweede etage, waar het echtpaar A. B. woont, dat echter het weekend afwezig was. Vier kleine meiskes genietend van de opwekkende herfstlucht en de nog weldadig aandoende stralen van het Herfstzonnetje. Het zijn de Engelse vierlingzusjes Bridget, Frances, Elizabeth en Jennifer Good uit Bristol. 3'S jaar oud, tijdens een ochtend wandeling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1