OPROEP TOT KATHOLIEK NEDERLAND! Financiering Bejaardencentra Regering vraagt uiterste zuinigheid Alleen voor kapitaals uitgaven „Saai en vervelend Mogelijkheid tot leniging van woningnood en zorg voor een zinvolle levensavond Geen armenzorg of arbeid er szorg Zes zeelieden na stranding vermist Vrachtauto reed etalaqe binnen Beroepskeuzevoorlichting De reserves uit het Gemeentefonds Naar wij vernemen: E.B.U.-overschot 'n Eén-persoons immigratiebureau (Van een onzer redacteuren) Ons land telt 300.000 katholieken van 65 Jaar en ouder. Mis schien bent U dit getal wel eens tegen gekomen in n statistiekïe. Welnu, voor deze 300.000 zijn er ruim 16.000 bedden beschik baar in katholieke gestichten, pensions en verzorgingshuizen. Van de overblijvende 284.000 zijn er 3 op de 4, die voor huis vesting en verzorging zich zelf kunnen helpen. Er blijven dan nog altijd 70.000 over, die daar niet toe in staat zijn en, of op de hulp van anderen zijn aangewezen, of hun woning graag willen ruilen voor een plaats in een bejaarden-centrum, waar ze de zekerheid hebben tot hun laatste levensavond te zijn verzorgd. Er bestaat in Nederland een katholieke stichting Bejaarden zorg, die zich bezighoudt met de behuizing voor bejaarden, annex 'n landelijke kath. bouwcorpo ratie voor bejaarden. De „«Stich ting Bejaardenzorg" werd 14 Maart 1947 opgericht en door het Hoogwaardig Episcopaat als dè centrale voor de katholieke bejaardenzorg aangewezen. De stichting heeft sederdien geijverd voor een dusdanige huisvesting en verzorging van de betrokke nen, dat zij daarbij hun vrijheid, hun zelfstandigheid en zelfwerk zaamheid in de grootst mogelijke mate behouden. Het geldt hier een zorg, die zich uitstrekt over allen, die 65 jaar zijn of ouder. Bejaardenzorg, zoals de stichting die beoogt, is dan ook geen armenzorg, of arbeiders- zorg. De doelstelling van de stichting is. om een ieder, ongeacht de in iatschanneliike nositie of finan ciële draagkracht, het recht te verschaffen, wanneer hii of zii 65 iaar is geworden een nlaats te verzekeren in een heiaarden- centrum. Maar behalve 65 iarieen heeft de stichting ook de ze. ..afloDende eezinnen" on het ooe en hen. die de nroductiesfeer hebben verlaten Het plan ligt veel meer op een sociaal niveau, dan b.v. op het terrein van enkel de zorg voor zwakke oude mensen. Om duidelijker te zeggen; de bedoe ling is de bejaarden een „zin volle levensavond" te geven, alle hulp, alle gelegenheid, alle bij stand te verschaffen, die het hen mogelijk maakt, toch hun volle vrijheid te behouden. Bestaande bouwplannen Raalte, de parochie van de voorzitter van de Stichting, pastoor F. H. J. Stokman, kent een dergelijk bejaardencentrum. Momenteel zijn er centra in aan bouw in Éde, Leidsdhendam, Tuitjenhorn en Vleuten, die be staan uit een aantal vrije wo ningen met verzorgingspaviljoens, met centrale verwarming. Er zijn woningen voor alleenstaan den, maar ook voor gezinnen Het gezinsverband b.v. van twee bejaarden en een ongehuwde dochter of zoon behoeft aller minst. te worden verbroken. In de verzorgingspaviljoens be vinden zich de localiteïten voor ontspanning en andere tijdsbeste ding. Knutselruimten, recreatiege legenheden, maar ook logeerruim- ten voor familieleden of kennis sen. die tijdens hun bezoek en kele nachten overblijven. De centra zijn zo gebouwd, dat geen gedwongen verkeer tus sen de bewoners plaats vindt. Contact kan er bestaan op een geheel vrijwillige basis. Ook niet- katholieken kunnen in' de cen tra terecht, mits zij de katholieke sfeer zullen respecteren. Tarieven Bestudeert men de tarieven, dan moet gezegd worden dat deze niet aan de hoge kant zijn. En bij de tariefbepaling is rekening behoren slagen. gehouden met betalen naar draagkracht. Nemen we als voorbeeld het centrum in Leidsendam, dat bin nenkort gereed is. De kosten heb ben betrekking op totale waar 'n conjunctuur-toeslag bijkomt, om dat vooruit de prijs van de geld markt niet bekend kan zijn. In Leidsendam is onderdak voor 23 alleenstaanden: 12 van f 74 per maand: 5 van f 84 en 6 van f 98. per maand. Er is plaats voor 13 .echtparen, kosten per maand variërend van f 140 tot f 230 vermeerderd met 22% con junctuurtoeslag. Het tarief van 'n éénpersoonswoning is f 30 tot f 59 per maand en zo zijn er b.v. 10 woningen voor gezinnen (3 per sonen) van f 52 tot f 75. Het is de bedoeling, dat de cen tra een „Streekkarakter" krijgen en een vestigingsvergunning wordt door de gemeente verleend als iemand van buiten komt. Verruiming woongelegenheid De bouw van voldoende be jaardencentra brengt een ver schuiving teweeg in de huisves tingsmogelijkheden. Bejaarden woningen worden op deze wijze vrijgemaakt voor grotere gezin nen, terwijl ook een aantal sa menwoningen tengevolge van de centra-bouw worden geliquideerd en pasgehuwden een beetje ruimte krijgen. Het met. alle kracht bevorde ren van de bouw der bejaarden- dencentra is temeer noodzake lijk nu het probleem van de volkshuisvesting nijpend is ge worden. Een ieder kent de mogelijkhe den van bouwen; men kan bou wen in de zg. vrije sector, waar bij men zelf zorg draagt voor de financiering, of met behulp van de premieregeling. (De over heid geeft dan een bedrag als subsidie ineens en Voor de rest moet men zelf zorgen). Men kan ook bouwen op grond van de Woningwet. In he+ laatste geval draagt de Overheid de kosten. Het wordt echter steeds moei- liiker om aan voldoende kaoi- taal te komen. De kanitaa'*-♦ is schaars geworden. Ondanks een verhoging van de rentevoet tot 4 net. is het kanitaalaanbod laag en het grote gevaar dreigt, dat als een gevolg hiervan de wo ningbouw zal stagneren en ook de bouw van de beiaardencen tra. Men heeft toen van de zijde van de stichting contact opgeno men met de minister van volks huisvesting en wederopbouw en kreeg daarbij het advies, zelf zorg te dragen voor de nodige kapitalen, waarvan de overheid dan de rente en de aflossing zou garanderen. Beroen on Katholiek Nederland De stichting heeft dus geld nodig, om in de eerste 20 laar voldoende woningen met verzor gingsaccommodatie in moderne beiaardencentra te bouwen. De benodigde bedragen 1ot""i in de honderdduizenden en men zal over de gehele linie het nlan moeten steunen, wil het naar Het bestuur van de landelijke katholieke bouwcorporatie voor bejaarden. waar pastoor F. H. J. Stokman uit Raalte voor zitter van is, deken C. van Dijck uit Nijmegen vice-voorzitter en de heer J. Smit uit Utrecht se cretaris-penningmeester en de heren drs. Wirtz uit Heerlen en mr. dr. F. M. Havermans uit Venray lid, heeft ter verkrij ging van de gelden een grote actie opgezet. De strekking van het nlan houdt in. dat iedereen geld kan geven, waarvoor hii zich het recht verwerft voor zichzelf. of kinderen voor hun ouders een Dlaats te bemachtigen in een beiaardencentrum, wanneer de betrokkene over 15 iaar of later de 65 iarige leel'tiid heeft bereikt. De onzet schent derhalve mogelijkheden voor wat men thans reeds kan doen. indach tig het feit. dat bii oensionne- rine het inkomen aanmerkeliik daalt. Een voorbeeld maakt de be doeling duidelijker. Wanneer ie mand 15 jaar lang f 20.per maand stort heeft hij bij het bereiken van de 65 jarige leef tijd recht op een plaats met een korting op de huur van f 15. tot f 20.per maand, levens lang. Men kan ook f 650 ineens beschikbaar stellen en verder 15 jaar lang f 17.50 per maand be talen met dezelfde rechten als bovengenoemd. Nog een andere manier is binnen een jaar een bedrag van f 1300 spaargeld ter beschikking te stellen, verder stuurt men dan per maand f 12,50. Loten Men kan ook loten. Men stelt dan f 650 beschikbaar en loot met 5 anderen, die hetzelfde doen. De winnaar krijgt dan recht op een plaats en levenslang f 10. korting op de huur. De niet- winnaars kunnen bi.jsparen, of krijgen na 15 jaar f 875,te rug. Men kan ook f 1300 afstaan en loten met twee anderen om een plaats. Is men genegen ineens of over een jaar verdeeld f 3900 af te staan, dan wordt er niet om een plaats geloot, doch is men zeker van zijn recht. Na 15 jaar bestaat altijd de mogelijk heid om te veranderen. Een aan tal bepalingen voorzien in der gelijke gevallen. (Inlichtingen verschaft de Landelijke Katholie ke Bouwcorporatie voor Bejaar den, Minrebroedersstraat, U- trecht). Tenslotte bestaat de mogelijk heid deel te nemen aan een 4 net. obligatielening met een loentiid van 50 iaar. rente en aflossin gen geschieden in 50-iarige an- nuiteiten. waarvan de betrokken gemeente, on voet van de wo ningwet. de betaling garandeerd. Het recht is in beginsel „over draagbaar", wat de waarde ervan aanmerkelijk verhoogt. De kosten van een Centrum komen ongeveer op f 800.000. De overheid trekt daarvan f 200.000 aan. Voor elk centrum moet dus 6 ton op tafel worden gelegd. En wanneer men thans in ge dachten 10 centra heeft geprojec teerd is er dus een bedrag van f 6.000.000,mee gemoeid. En dit is nog maar een begin, want er zal meer nodig zijn wil men in de totale behoefte voorzien. 's GRAVENHAGE Zes le den van de bemanning van net Britse scheepje „Pandora" raak ten gisterochtend te water, toen hun vaartuig- voor de noordoost kust van Engeland aan de grond liep. Men heeft deze mannen nog niet kunnen vinden. Het schip zelf is spoedig gezonken. Het Britse s.s. „Gripfast" een kolen'boot, die te hulp snelde, is kort daarop zelf in moeiliik- heden gekomen. Het schip driift af naar dp rotsige kust van Yorkshire; de bemanning heeft twee ruimen onder water gezet om de ballast te vergroten. Sleepboten hebben zich op we» begeven. LEEUWARDEN Gistermor gen omstreeks half viif sneuvel de een etalage-ruit van kapper v. d. B. in de Korfmakersstraat doordat een vrachtauto van de IJmuider visboksers zich er bii liet achteruitrijden 1 doorheen bokste. De kapper stelde deze vroege klandizie vanzelfspre kend niet erg op prijs en zag zich genoodzaakt enige uren zoek te brengen met opbergen van flesjes potjes. doosjes en wat er zo al meer in een kap pers-etalage te vinden is. En dat op Maandagmorgen! 's-GRAVENHAGE De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft gistermiddag in de vergaderzaal van zijn departement de on langs in het leven geroepen commissie van advies voor de organisatie der beroepskeuzevoorlichting geïnstalleerd. Mr. dr. A. A. van Rhijn ving zijn uitvoerige installatierede aan met de taak der commissie in enkele woorden samen te vatten: uit brengen van advies aan de regering omtrent het vraagstuk van de beroepskeuzevoorlichting in Nederland. Spreker ontveinsde zich niet dat deze taak hoe beknopt ook samengevat in woorden in feite veelomvattend en moeilijk is door de vele problemen, die op dit terrein liggen. Achtereenvolgens gaf de Staatssecretaris een uiteenzetting van het grote belang van een goede beroepskeuzevoorlichting, een historisch overzicht van de organisatie der beroepskeuze voorlichting in Nederland van 't parlementaire debat dat dien aangaande is gevoerd, om ten- Aan de voet van de kerk in Raalte liggen de blokken van de bejaardenstichting, waaraan de naam van de herder der parochie, pastoor Stokman, nauw is verbonden. Zoals hier, vlak bii de mooie „kathedraal van Salland" kwamen er al meer bejaardenstichtingen tot stand. J (Eigen foto) slotte de taakomschrijving der commissie nader uit te werken. De taak der commissie. De commissie zal zich aller eerst hebben te beraden op wel ke wijze een verantwoorde be roepskeuzevoorlichting dient te worden georganiseerd en welke kosten dit met zich brengt. Voorts ziet de regering gaarne een ad vies tegemoet omtrent de rege ling der subsidiëring van de par ticuliere beroepskeuzevoorlichting en omtrent het subsidiebedrag in verband met de tarieven-vaststel ling. In deze beschouwingen ware tevens te betrekken, aldus dr. v. Rhijn, de vraag in hoeverre sub sidiëring van particuliere be roepskeuzevoorlichting door pro vincie en gemeente gerechtvaar digd is. De Staatssecretaris vroeg bij zondere aandacht voor de nood zakelijkheid om in financieel on zicht de uiterste zuinigheid te betrachten. Het is daarom nodig de kosten der beroenskeuzevoor- lichtinr te beDerken tot het laag- ste bedrag. waarmee naar rede lijkheid het beoorde doel kan worden bereikt. In zijn antwoordrede legde de voorzitter, prof. Langeveld. de nadruk op het nationale belang, dat gediend wordt door een goede beroepskeuzevoorlichting en een goede organisatie daarvan. Spr. zeide er persoonlijk van over tuigd te zijn, dat de materie nog niet rijp is voor een definitieve regeling, zodat naar zijn mening begonnen zal moeten worden met het zoeken van een voorlopige oplossing van het vraagstuk der beroepskeuzevoorlichting.. 24 OCTOBER: H. Aartsengel Rafaël Niet voor niets is Rafaël de bijzondere patroon van de „Spoormensen" en van de reizigers. Het boek Tobias leert ons voldoende deze aartsengel kennen als een veilig geleider langs moeilij ke wegen, als een liefdevolle gezant van God, die naar de aarde gekomen is om zijn weldaden kwistig uit te de len. Daarom moeten allen, die naar het onbekende gaan, hem aanroepen als ge zel maar achter deze mate riële zorg, die deze aarts engel aan ons als reizenden betoond, moeten wij steeds zien zijn geestelijke taak: dat hjj bovenal de veilige geleidér naar de hemel is, aan wie we ons als pelgrims op de smalle baan veilig kunnen toevertrouwen. IN DESERTO EEN CARILLON VOOR DORDRECHT Door de klokkengiete rij van Gebrs. van Bergen te Heiligerlee is een carillon ver vaardigd, dat bestemd is voor Dordrecht. Het klokkenspel is opge steld op een blijvende stellage, die zodanig is ingericht, dat alle ca rillons, die de gieterij verlaten hier eerst be speeld kunnen worden zowel met het elec- trisch- als met het handklavier. Na de be speling door een bei aardier uit den Bosch zal het complete klok- kengamituur dadelijk van de stellage wor den gehaald en naar Dordrecht vervoerd opdat het nog voor de winter in de toren kan worden geplaatst. (Van onze redacteur) NAAR AANLEIDING van de aanneming van het amendement Hofstra-van Maenen bij de behandeling der Tweede Kamer van het wetsontwerp inzake een wijziging in de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeenten, hadden wij een kort onder houd met de minister van Binnenlandse Zaken Mr. van Maarseveen, over de gevolgen voor de gemeenten van de aan neming van dit amendement. Zoals men weet, beoogt dit amendement (dat met 78 tegen 0 stemmen werd aangenomen! een uitkeringssysteem in het leven te roepen, waarbij de reserves 1948-50 in het gemeentefonds ge kweekt, op een rentedragende ge blokkeerde rekening worden ge boekt en waarvan de blokkering uitsluitend op machtiging van de ministers van Binnenlandse Za ken en Financiën en onder hen te stellen voorwaarden, zou kun nen geschieden. Minister van Maarseveen meen de, dat de strekking van dit amen dement practisch niet zo heel veel verschilde van hetgeen de beide ministers beoogden, n.l. de gekweekte reserve wel voor de gemeenten te bestemmen, maar te laten in het fonds als algemene reserve en als middel van con junctuur-politiek, want ook dan zouden de gemeenten daaruit rentedragende kasgeldleningen kunnen krijgen. Welke voorwaar den de beide ministers nu aan de gemeenten zullen stellen voor de deblokkering kan natuurlijk nog niet worden meegedeeld, omdat hiervoor nog overleg zal moeten plaats hebben tussen de beide bewindslieden. Maar het is vrijwel zeker, dat de gemeenten extra-uitkeringen uit dit fonds niet zullen krijgen tot dekking van gewone uit gaven, dus ook niet om de ge wone begroting er sluitend mee te maken. Waarschijnlijk zullen de gemeenten hier alleen geld De nieuwe Zweedse ministr van Landbouw, de heer Sam Norup, opende in Stockholm een voedsel-tentoonstelling. Hem werd bij deze gelegen heid een sneetjerendiervlees aangeboden, dat de minister zich best liet smaken. Dc „genoegens" van het samenwonen Zaterdag is mevr. V., de hoofd bewoonster van een perceel aan de Zwolsestraat te 's-Gravenhage, met een gebroken enkel overge bracht naar het ziekenhuis. Een hooglopende ruzie met haar on derhuurder, de 26-jarige W. S. was in zodanige handtastelijkhe den geëindigd, dat mevrouw V. in het ziekenhuis belandde, en S. op het politiebureau, waar we gens het plegen van zware mis handeling proces verbaal tegen hem werd opgemaakt. VEERTIG MAAL INGEBROKEN De rijkspolitie heeft Vrijdag avond, ha een inbraak in een woonhuis te Uitgeest, de daders tussen Heemskerk en Beverwijk gearresteerd. Zij bleken te zijn de 27-jarige acrobaat Z. en de 36-jarige cartonnagebewerker R. Bij nader verhoor is gebleken, dat beide mannen een reeks van ca. 40 inbraken in tal van plaat sen over het gehele land ver spreid, hebben gepleegd. Zij zijn in het huis van bewaring te Alk maar ingesloten. kunnen krijgen voor de ontlasting van hun kapitaaldienst of voor dc woningbouw. Wij vroegen de minister nog of hier onder dus ook een afwijzing viel van het plan vart B. en W. van Groningen, die voor de be groting van 1952 voor de gewone uitgaven een bijzondere uitke ring uit het gemeentefonds heb ben geraamd van f390.000, om op die wijze de begroting sluitend te maken. Minister van Maarseveen be twijfelde het ten zeerste of het kabinet deze weg zal kunnen in slaan, omdat wanneer deze extra reserve werd besteed voor dek king van de gewone uitgaven van de gemeenten, er een zeer ernstig inflationistisch gevaar zou ont staan. Daarvoor heeft ook de Ka mer wel degelijk oog gehad, niet alleen door de verwerping van het amendement-Algera, (dat trouwens in tweede instantie ook niet meer zover ging) maar ook door in het amendement Hofstra- Maenen-nadrukkelijk vast te leg gen, dat de deblokkering uitslui tend zou mogen geschieden op voorwaarden en in gevallen, door de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën goedgekeurd. Dat deze ministers uit dit re servefonds uitkeringen aan de ge meenten zullen doen voor het sluitend maken van de gewone begroting, dus voor de lopende uitgaven, achtte minister van Maarseveen al zeer onwaarschijn lijk.... reikte gisteren de Amerikaanse ambassadeur mr. Selden Chapin aan mevrouw Den Ouden de post- hume onderscheiding voor haar man, de „Silver Star" uit.... bezocht H. M. de Koningin giste ren de Rijkslandbouwhuishoud- school „Nieuw Rollecate" te De venter. maakte het laatste van de drie in Nederland gebouwde Argen tijnse emigrantenschepen, de ,A1- berto Dodero" een geslaagde proeftocht. Het schip is 19l/s m. breed, 46'/s m. hoog en 146 m. lang, meet 11.000 ton en kan 800 koppen voeren.... werd gisteren de 3000ste na de oorlog in Nijmegen voltooide wo ning officieel in gebruik geno men. kwam. prof. dr. C. H. Hins, obser vator aan de Leidse Sterrenwacht, Zondagavond tengevolge van een verkeersongeval om het leven. MINISTERS OP JACHT De ministers S. L. Mansholt en ir. C. Staf hebben Zaterdag op Texel deelgenomen aan een jacht partij. Vooral onze minister van Oorlog toonde zich een geducht schutter. De buit bestond uit ha zen, fazanten, konijnen en hout snippen, in totaal bijna honderd stuks wild. Advertentie DE MENING, dat het Rozenkransbidden met zijn telkens herhaalde reeks van TJCeesgegrroeten.saai en vervelend is en dus een onvruchtbaar gebed, is nog niet uitgeroeid. De Paus denkt daar heel anders over! „Het zeggen van steeds dezelfde formules, vele malen herhaald, maakt dit gebed geenszins onvruchtbaar en vervelend" aldus ver klaart Zijne Heiligheid. Het bezit een bewonderens waardige kracht om vertrouwen te geven aan degene, die bidt!" De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de definitieve cijfers het overschot van Neder land in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalingsunie deelnemende landen in de maand September 1951 f 192.872.000 (50.756.000 dollar) heeft bedragen. Van dit bedrag is f 5.742.000 (1.511.032.80 dollar) door de E.B.U. vereffend in goud en f93.099.000 (24.499.967.20 dollar) in U.S.-dollars. Met het restant ad f94.031.000 (24.745.000 dollar) is de schuld van Nederland aan de E.B.U. afgenomen; deze schuld bedraagt thans f 596.877.000 (157.073.000 dollar). Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 22 Oct. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 500 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van f 9001200; werk paarden f 7501050; oude paar den f 550850: paarden boven 3 jaar van f 700900; paarden beneden 3 jaar f 600800: veu lens f 250—400; hitten f 400—725. De handel was matig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22 Oct. Klei 353 mm opwaarts: Eigenh. f 9.50 tot f 10.Bintjes f 8.50; Koop- mans blauwen f 1010.50: IJsel- ster f 8.50; Meerlanders f 910; Bevelanders f 910. Zand 35 mm opwaarts: Voran f 7.25. Voeraardappelen: gezond voer f 55.35. Alles per 100 kg. De prijzen zijn berekend op de handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22 Oct. Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam), prijshoudend. Tarwe op voehtconditie f 23.50 tot f 24.50; prima kwal. zonder voehtconditie f 2425; zomer - gerst f 3435.25; haver, f 2730, extra blanke zware daarboven; rogge f 29.5032.25; peulvruchten kalm; groene erwten f 3950; schokkers f 4559; bruine bonen f 45—50. 's GRAVENHAGE (ANP) De in Amerika geboren fabrieks arbeider Julian Hermanowski, die aan het begin van de twee de wereldoorlog door de Duit sers in Polen werd gearresteerd en vijf jaar in concentratiekam pen doorbracht, is een een-per- soons immigratiebureau gewor den. Door persoonlijk borg te staan heeft hij 114 ontheemden uit kampen van de internatio nale vluchtelingen organisatie in staat gesteld zich in Detroit te vestigen. Voorts heeft hij een aantal inwoners van Detroit overgehaald om voor 163 andere vluchtelingen .borg te staan. Ook heeft hii financiële hulp ver leend aan 42 vluchtelingen-im migranten. Hermanowski, die in de Duit se concentratiekampen zijn vrouw en acht-jarig zoontje ver loor is vastbesloten zoveel mo gelijk ontheemden te helpen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3