Herstel van college te Katwijk Flitsen van een politiek congres Haar om kroon op Franciscaanse wederopbouw Vijftig Nederlandse boeren stichten kolonie in Brazilië De K.V.P. is niet alleen verkiezingsorgaan BANDJIR OVER JAVA RADIO Grooi di Uitgewezen Duitsers voelen zich verongelijkt Er komt weer leven in ,/t Herenhuis" Zevert missiegebieden worden vanuit Weert bediend BEURSOVERZICHT Emigratie compleet met landbouw machines en veestapel Open brief aan president Truman Maar ook: draagster en uitdraagster van katholiek staatkundig streven Partij-secretaris bracht verslag uit ïcheeosberichten door Leo Broeksmit PAGINA 4 DINSDAG 23 OCTOBER 1951 (Van onze verslaggevers) Vrij roemloos is de laatste étappe van de Oude Rijn. Tussen een weinig indrukwekkende duintop en een brik boulevard houdt een sluis het vrij makke water in bedwang en het vereist werkelijk een levendige fantasie om zich voor te stellen dat hier eens het water van Alpen-gletschers tegen het binnenko mende zeewater kampte. Hier in de buurt moet omstreeks de zevende eeuw Sint Willibrord ergens voet op Nederlandse bodem hebben gezet. Daarom heet het college enkele kilometers landinwaarts aan de Oude Rijn dan ook naar de grote Benedic- tijnse missionaris, ,,'t Herenhuis" noemen de Katwijkers het onder elkaar. Die naam heeft het college, eens oord waar de spes patria onder de leiding van de Jezuieten de eerste schreden zette op het pad van wetenschap, artistieke en andere avonturen, ook behouden in de jaren toen de Jezuieten naar den Haag verhuisden en „Het Herenhuis" aan de paters Franciscanen achter lieten als opleidingsinstituut voor missio narissen. Volgende maand op de feestdag van Sint Willibrord wordt aan de Oude Rijn de eerste steen gelegd voor een nieuwe kapel, dat was nodig, omdat de oude met een aanzienlijk deel van het college als een puinhoop uit de oorlogs jaren te voorschijn is gekomen. „Catvici ad rhenum",, zoals de discipelen van Ignatius' en Fran- ciscus' zonen hun tijdelijke woon plaats als staaltje van hun La tijnse kennis plachten te noemen, werd tussen de jaren 1942 en 1945 n.l. getracteerd op een dosis geallieerde bommen. Duitse ro verijen en plundertochten van 'n honger en kou lijdende bevolking. Het "herstel van het St. Willi- brorduscollege betekent voor de Franciscaanse provincie een dub bel feest. Niet alleen komt daar door een einde aan het huisves tingsprobleem van het missiecol lege, maar tevens is het de kroon op het werk van het opbouwpro- gram dat de Franciscanen na 1945 hebben opgezet en voltooid. Erfenis van een oorlog Want het was allesbehalve in Katwijk alleen dat de oorlog de Nederlandse provincie der Fran ciscanen wonden en grote mate riële schade toebracht. In de Meidagen van 1940 reeds werden 2 paterskerken in Rotterdam ver woest en de Boskantkerk in den Haag zwaar beschadigd. Toen 5 jaar later bij de bevrijding de balans werd opgemaakt, moesten 5 kerken volledig worden afge schreven. Het klooster in Weert en het college in Venlo hadden zware schade opgelopen; het He renhuis in Katwijk was een grote puinhoop. Alles tezamen werd PROGRAMMA WOENSDAG 24 October HILVERSUM I 402 m; 7.00— 24.UO NCRV. 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde mu- zieK; 7.45 Een woord voor de dag; a.uu Nieuws en weerberichten; b.UU Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Gramotoonmuziek; lU.io idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram. muz.; 11.lo „Later- veer wil net reente weten'hoor spel; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Dubbelkwartet en orgel; 12.59 klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk thuisfront; 13.20 ManniersKapei; 14.00 Gram. muz.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamerorkest en so liste; 15.40 Bloktluitensemble; 10.00 Voor de jeugd; 1V.00 Gram. muz.; 17.20 Orgelspel; 17.45 Rege- ringsuitzendmg: Dr. G. Stuive ling; „Schrijvers in Suriname en de Nederlandse Antillen"; 18.00 Nieuws; 18.15 Vocaal ensemble; 18.30 R.V.U.: Prof. Dr. H. D. de Vries Reilingh; Hedendaagse mi gratieverschijnselen: Gedwongen migratie"; 19.00 „Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven"; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Gram. muz.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Commentaar Familie Competitie; 20.20 Radio Philharmonisch orkest en solist; 21.20 „Waar licht en leven lacht"; 21.40 Koor en piano; 22.05 Gram. muz.; 22.15 Internationaal Evan gelisch Commentaar; 22.25 Lichte muziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gram muz.; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.3524.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II 298 m; 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Gram. muz.; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram. muz.; 12.00 Voordracht; 12.15 Accordeonorkest en solist; 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Accordeonmuziek; 12.55 Ka lender; 13.00 Nieuws; 13.15 In strumentaal trio; 13.45 Gram. muz.; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinder koor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 „De Organisatie en werkzaamhe den van de Militaire Juridische Dienst", causerie; 18.30 Actuali teiten; 18.40 Roemeens orkest; 19.00 „Utopisten en realisten in de socialistische beweging", cau serie; 19.15 Pianoduo; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Po litiek commentaar; 20.15 Joodse liederen; 20.45 „De Getuigen", hoorspel; 21.35 Omroeporkest; 22.20 Causerie over zeep; 22.35 Amusementsmuziek; 23.00 Nieuws 23.1524.00 Muzikaal Literair programma. i voor de Nederlandse provincie de totale schade op 2 millioen ge taxeerd. Erger nog was dat acht paters op gewelddadige wijze om het leven waren gekomen, van wie twee in China, een in het kamp te Vught, een in Bergen- Belsen en een in Nieuw-Guinea. De wederopbouw is energiek aangepakt en slechts de hoge kos ten, welke het herstel van het missiecollege eisten, waren oor zaak, dat in Katwijk niet eerder begonnen werd. Op het ogenblik is evenwel een bureau „Opbouw Franciscaans Missiecollege" bezig contanten voor een sober opge zette herbouw (die echter nog al tijd een millioen kost) bijeen te zamelen. Reeds werd er aan de Oude Rijn druk gemetseld en met inspanning van alle krachten zal het lukken om na Pasen 1952 de cuatieoord over te brengen naar het zeer lang gemiste Katwijk van St. Willibrord. Hard nodig De groei van de Nederlandse provincie der minderbroeders is een heel snelle. Bezat de provin cie in 1853, het grote jaar der emancipatie, slechts vier kloos ters en enkele tientallen staties, thans bedienen de Franciscanen 57 huizen, waaronder tal van pa rochies en rectoraten. Van 124 is het getal der ordeleden opge klommen tot 1298: 790 priesters, 245 fraters en 263 broeders, waarbij men gevoeglijk nog de 140 missionarissen in Brazilië voegen kan die sedert 1949 een zelfstandige provincie vormen. In Nederland verricht de provin cie een flinke bijdrage voor de zielzorg binnen en buiten de pa rochies, alsmede voor het onder wijs. De Derde Orde is een van de beste vormen van lekenaposto- laat gebleken. Minstens even waardevol is echter de taak welke de Fran ciscanen van Nederland in de missie op zich genomen hebben. Van Weert uit immers worden uitgestrekte gebieden in China, Brazilië, Java, Nieuw-Guinea, In dia, Pakistan, alsmede kleine pos ten in Noorwegen en het Heilige Land bediend. Behalve de 140 missionarissen in Brazilië zijn er nog 137 Franciscaanse priesters werkzaam in de missielanden. Van het missiecollege is een oud-student, Mgr. van Milten burg, apostolisch delegaat in Pa kistan en een oud-leraar, Mgr. Cremers, apostolisch prefect op Nieuw-Guinea. Juist de uitgebreide taak welke de Franciscaanse provincie in de missie heeft, maakt de herop bouw van een groot missiecollege noodzakelijk. Daarom is het voor dr. Apollinaris van Leeuwen, mi nister-provinciaal van de orde in Nederland, een dubbele voldoe ning dat over een jaar de beza digde rust van het dorpje bij de verzande Rijnmonding weer door jong leven in het historisch „He renhuis" verstoord zal worden. MEEVALLENDE STEMMING AMSTERDAM, 22 Oct. Bij het begin van de nieuwe week bleek er in de situatie van de Amsterdamse Effectenbeurs niet veel verandering te zijn geko men. Door de scherpe koersda ling in Wallstreet van Vrijdag en Zaterdag daalde het agio- percentage met een vol punt tot Olie opende zwak, trok later iets aan en had tegen het slot vrijwel het niveau van Vrijdag j.l. weer bereikt. Een vaste stem ming kwam tot uiting voor Uni lever en Philips, die eveneens in het verdere verloop opliepen en boven het vorige slotpeil de markt verlieten. Beide laatstge noemde fondsen lagen niet on gunstig en trokken kopers aan. Het bleek in het verdere ver loop, dat de ondertoon van de markt niet ongunstig was. Ook de Seheepvaarfpapieren toonden enige neiging om op te lopen. Nergens echter vielen opzienba rende koersverschillen vast te stellen. Alleen in de sector der binnenlandse industrieën kwa men iets grotere fluctuaties voor. Zo moesten de aandelen der me- taalbuizenfabriek „Excelsior" 8 punten prijsgeven. In de hoek van de Claims Simplex kon men moeilijk tot overeenstemming geraken. Er werd een prijs ver nomen van f 66.hetgeen weer hoger is dan de prijs die vorige week betaald werd. Wat de Indonesische fondsen betreft, de belangstelling hier voor was gering en over het algemeen bleven de koersen be neden het vorige peil. Noch in rubbers, noch in suikers of ta bakken viel enige belangstelling van betekenis waar te nemen. Op de Staatsfondsenmarkt wa ren de noteringen der leidende guldensleningen nauwelijks prijs houdend. Later liep het niveau iets op, maar het bleef beneden Vrijdag. De markt sloot rustig, maar aantrekkend. (Van een correspondent) Binnenkort zal er uit De Krim (O.) en omgeving een kleine volks verhuizing plaats vinden. Een 50-tal protestantse landbouwers gezinnen heeft n.1. het plan opgevat om gezamenlijk ons land vaarwel te zeggen en te emigreren naar Brazilië. Reeds lange tijd hebben de belanghebbenden dit plan overwogen. Het resul taat is geweest, dat zij een leider hebben aangewezen, die naar Brazilië vertrok en poolshoogte omtrent de mogelijkheden nam. Deze, de heer Leffers afkom stig uit Lutten, heeft een gun stig rapport kunnen uitbrengen. Met medewerking van de Ne derlandse en Braziliaanse rege ring heeft men maatregelen kunnen treffen voor de aankoop van een aaneengesloten complex landbouwgronden ter grootte van ongeveer 600 H.A. De boeren er» hun gezinnen, die straks in hun nieuwe omge ving vooreerst grotendeels op zich zelf zijn aangewezen, heb ben hun plannen goed voorbe reid. Het ligt in de bedoeling met hun volledige landbouw- inventarissen te emigreren naar de staat Parana, even onder de Zuiderkeerkring op een hoogte van 1000 meter boven de zee spiegel. Behalve landbouw machines wordt ook de veestapel meegenomen. Uitsluitend het beste stamboekvee zal echter de oceaan oversteken. Voor repa ratie ent onderhoud van de land bouwwerktuigen is er pen smid in de groep opgenomen, terwijl tevens een bakker en een tim merman de emigranten zullen vergezellen naar Brazilië. De eersten zullen binnen niet al te lange tiid vertrekken. Reeds is men bezig huisraad, maar vooral de landbouwwerk tuigen zorgvuldig te verpakken en voor verzending gereed te maken. Nog deze week zullen de eerste goederen naar de ha vens worden getransporteerd. Onder de eerste pioniers be vinden zich ook enkele onge huwd en. In November zal de heer Leffers de eersten volgen om in Brazilië maatregelen te kunnen treffen om de andere emigranten eer» behoorlijke ont vangst voor te bereiden. Waar schijnlijk zal de grote groep te gen het, volgend voorjaar scheep gaan. Op de ledenlijsten komen veel bekende nomen voor. na men die in De Krim en omge ving pen bekende klank hebben, zoals Dn Jager. Leffers. Salo mons. Borg Bouwman en Van der Vinnen. Het 9-jarige zoontje van laatstgenoemde studeert reeds ijverig Portugees. Ook in vele gezinnen worden de lange avonden benut om de Portugese taal machtig te worden. Welke omvangrijke werk zaamheden dit grote plan met zich mede brengt wordt nas dui delijk als men denkt aan de transporten van huisraad, land bouwmachines en de veestapel. Men denkt de dieren in boxen op schepen te plaatsen. Hoeveel werk de verzorging van de die ren tijdens de vaart, met zich mede zal brengen,, valt slechts te raden. Deze grootscheepse onderne ming wordt uit de aard der zaak natuurlijk met grote belangstel ling door vele landbouwers ge volgd. Verbindingsofficieren van de Verenigde Naties en van de Noordelijken zijn te Pan Moen Djom bijeengekomen 'om de te Kaesong afgebroken onderhandelingen voort te zetten. Tweede van links de Chinese kolonel Tsai-Chang Wan, voorts de Noord-Koreaanse kolonel Chang-Chum-San, kolonel Lee Pyong, leider van de Chinese delegatie, en Col. James Murray, leider van de verbindingsgroep van de V.N. op weg naar de nieuwe vergaderplaats. (Radio-telefoto). DUSSELDORP 22 Oct- (RDPA Het belangenverbond van de uit Nederland uitgewezen Duitsers in Dusseldorp stelt in een vandaag gepubliceerde open brief aan pre sident Truman vast, dat sedert 1940 circa 100.000 Duitsers uit Nederland en de Nederlandse ko loniën gevlucht of uitgewezen zijn. Daaronder zouden zich personen bevonden hebben, die ouder wa ren dan 80 jaar en langer dan 60 jaar in Nederland gewoond had den. Slechts 4 pet. van de ge vluchte Duitsers zou lid geweest zijn van de NSDAP. Het Verbond komt tot de con clusie dat Nederland zodoende tot het leed van de vluchtelingen en verdrevenen heeft bijgedragen. Verwijzend naar de briefwisse- lisg tussen Koningin Juliana en president Truman jpver het vluch telingenvraagstuk verklaart het Verbond tenslotte, dat wanneeT Nederland wil helpen, het dit zou kunnen doen door 't particuliere Duitse vermogen terug te geven, dat in Juli van dit jaar in beslag genomen werd. (Volgens inlichtingen, te be- voegder plaatse verkregen, be draagt het aantal sedert het einde van de oorlog hier uitgewezen Duitsers enige duizenden. Voor de uitwijzingen golden uiteraard ook andere criteria dan het lid maatschap der NSDAP. Red.) „HET VALT TE BETREUREN dat nog steeds naar veler inzicht een politieke partij slechts waar dering verdient ais orgaan voor verkiezingen. Als draagster en uitdraagster van het staatkundig streven van haar leden is een po litieke partij als de KVP immers van even grote betekenis". Van uit dit vertrekpunt heeft partij secretaris, dT. L. Albering op het congres in Utrecht de resultaten van de afgelopen twee jaren ont leed en gecritiseerd. Juist de twee laatste jaren is 't werk van de KVP in het bijzon der op de toekomst gericht ge weest. Eerste taak was daarbij 't behartigen van de politieke vor ming, welke straks hopenlijk haar nut zal" afwerpen als, met 't oog op de komende verkiezingen, vaststelling van programs en glec- torale arbeid de meest spectacu laire werkzaamheid van de KVP zal zijn. Daarnaast is die vorming van 't grootste belang voor het inzicht dat de eenheid der katholieke Ne derlanders op politiek gebied een noodzaak is. Door de vorming kweekt men kernen en kan er contact gelegd worden met de leden. Kernen dienen er te bloei en in alle maatschappelijke groe peringen. waarbij dr. Albering 'n belangrijke taak weggelegd ziet voor de intellectuelen. Er moet dan ook gezocht wor den naar vormen welke de bij bepaalde intellectuelen bestaande bezwaren om zich aan het prac- tische politieke werk der KVP te geven, kunnen wegnemen- De eigen uitgaven. Belangrijk bii de vorming zijn ook de voorlichtingsorganen, in casu de eigen uitgaven van de nartij. Het Katholiek Staatkundig Maandschrift is erin geslaagd zich een verdiende reputatie te ver schaffen, doch kan om financiële redenen niet voldoende gelezen worden; de Gemeenteraad is ge heel gereorganiseerd en plukt (Van een zeer bijzondere verslaggever) ZO WAREN WIJ er dus weer, van Groningen tot Maastricht, van Grootebroek tot Raalte, van Coe- vorden tot Wateringen, van Sneek tot Alkmaar, van Texel tot Ilpendam. Met meer dan twaalf honderd, de niet-ingeschrevenen, die toch ge komen waren, niet meegerekendIk ga niet filosoferen over de waarde van zulk een twee daags congres. Daar valt over te praten. Sommi gen vinden alles, wat er in de ruim elf uur, dat dit tweedaagse festijn geduurd heeft, gezegd is, razend belangrijk. Anderen halen over veel din gen hun schouders op en vinden het „maar pet". De wijze, waarop de resoluties, dikwijls met enige pijn, tenslotte, na bijzonder overleg in kleine kring, tot stand komen, zou men nog eens moeten verbeteren. Zou het niet mogelijk zijn, deze dingen ook tevoren aan de deelnemers te doen toekomen? Dan is beter voor-beraad dikwijls mogelijk. Hoofdzaak blijft voor mij, dat we dit congres hebben te zien als een wapenschouw, als een demonstratie van kracht en van wil. Dat moet men niet uitvlakken. En dat een slotvergadering van Zondagmorgen toch jammer, dat dat op Zondag moet! met meer dan twaalfhonderd congressisten, in gezelschap van een groot deel van het Kabinet en van vele buitenlandse gasten, de rede van prof. Romme minutenlang toejuichte, dat was toch, in de gegeven omstandigheden, niet zonder buitengewone betekenis. De ministers klapten mee. Nu (zei mijn zeer critische vriend), hebben zij het tenslotte niet aan Romme te dan ken, dat ze minister zijn? Daar zit wel wat in. Maar mag je daarom niet klappen, als de kabi netsformateur, in zijn hoedanigheid van Partij leider, een indrukwekkende speech houdt? Wat is Romme eigenlijk? Een „sfinx" heeft men mij wel genoemd, zei hij. En pas vergeleek men mij met een kat. Dat zat zo. De heer de Kadt had in een tijdschrift geschreven, dat prof. Romme veel geleek op de legendarische kat van Kinder dijk, die bij een overstroming, door van de ene kant van een wieg naar de andere te springen, dit meubel in evenwicht hield en zo het leven van de baby in de wieg redde. Neen, zei prof. Romme, die vergelijking aanvaard ik niet. Ik spring niet van links naar rechts heen en weer, om de hele bubs bij elkaar te houden en ik vind het onaannemelijk, om een partij met anderhalf millioen kiezers te vergelijken met de inhoud van een wieg. „Dat klopt niet met de opvatting, die wij van een gezond gezin hebbenVerder behoef ik op die rede niet in te gaan. Ik doe niet aan politiek. In consta teer alleen, dat de katholieke parlementaire leider zich met opvallende nadruk keerde tegen het socialistische urgentieprogram en dat zijn rede voor de tegenstellingen binnen de partij en binnen het katholieke volksdeel van een ver zoenende toon was. Wat niet weg nam, dat hij tegen oppervlakkige critiek onvervaard stelling nam. Zo hier en daar kwamen de tegenstellingen van de laatste tijd, zij het niet zo nadrukkelijk als ik gedacht had, maar toch voelbaar, tot uiting. Zo in de sectie, waar prof. Groeneveld de „financieel- economische aspecten" beschouwde. U laat rechtse klanken horen, werd er gezegd. Nee, dat doe ik niet, zei de prof. Ik doe wat mij gevraagd is: ik geef een deskundige kijk op de dingen. De poli tieke mogelijkheden laat ik aan de politici over. Men meende niettemin hier en daar, dat er verschil was tussen wat Romme zei en wat Groeneveld gezegd had. Waarom kunnen beiden niet gelijk hebben? De belastingen b.v. zijn onnatuurlijk hoog. Dat vonden ze allebei en prof. Groeneveld trok daar zijn theoretische slotsom uit. Romme bekeek de practijk en meende: laat men dan niet vergeten, dat we leven en werken binnen het kader van wereldverhoudingen en die zijn óók onnatuur lijk Europa, tenminste een verenigd Europa, was alles wat de klok sloeg op dit samenzijn. De gedachte van de Europese eenwording heeft een stóót vóór uit gekregen in onze kringen, door dit congres. In de sectie van prof. Schlichting, waarvoor de belangstelling verheugend groot was, zette prof. Beaufort O.F.M. de puntjes nog even op de i, toen het over een paar practische dingen, o.a. het Euro pese leger, ging. Deze Franciscaanse theoreticus van groot gezag, is evenzeer man-van-de-practijk. Hij is een invloedrijke figuur in de kringen van de Verenigde Naties, van de Raad van Europa van Straatsburg en in onze Eerste Kamer. En dat voor een Nederlandse roomse pater! Dat zouden wij toch maar niet hebben, als we geen eigen katholieke partij haddenOok de moeite waard, om eens over te denken! Prof. Duynstee maakte het Congres mee als gast van het partijbestuur. Ik zag hem de gehele Zater dagavond zitten naast Mgr. Op de Coul, directeur van het Centraal Bureau voor onderwijs en o p- v o e d in g. Hij was dus in goed gezelschap Maar dat was de bedoeling toch niet, naar ik later hoorde. Met grote belangstelling aanhoorde de hoog leraar het optreden van de zangertjes van Henk Hogervorst, die hun reputatie ophielden en met medewerking van een jeugdballet hun slotnummer welverzorgd uitvoerden. Alleen al dat nummer van de z.g. culturele omlijsting van dit congres zal de professor overtuigd hebben, dat de Partij toch niet zo „ongezellig en vervelend" is, als hij in een van zijn artikelen in de „Maasbode" wei eens heeft gemeendS. daarvan aangename vruchten, de Opmars voldoet qua inhoud en opmaak steeds meer aan de te stellen eisen doch is door de tijds omstandigheden heel wat abon- né's verloren juitbreiding van 't abonnem enten tal is dringend ge wenst, waarvoor kringbesturen zich de komende tijd zullen in spannen. Een unicum in Nederland is het Vormingsinstituut te Baarn. Wat voor een betekenis dit instituut voor het werk in de partij heeft, blijkt uit de cijfers. Op 1 Augus tus, toen 't eerste werkjaar werd afgesloten, hadden 180Ó personen het instituut bezocht, waren er 93 bijeenkomsten gehouden, waaron der 26 kaderweekends en 9 spe ciale weekends voor de "jongeren. Belangrijk was 't instituut voorts door de studiedagen voor wet houders en gemeenteraadsleden, door bijeenkomsten van onder- wijsspecialisten, van sociologen en woningbouwexperts. Naast de gecentraliseerde vor ming in Baarn blijven de regio nale kaderdagen van veel waarde. De vijftig bijeenkomsten welke op die manier jaarlijks gehouden worden, bleken een uitstekend middel te zij nm het politiek be sef te verrijken en de uitbouw van de KVP te verwezenlijken. Stelselmatig is ook het afgelo pen jaar het oprichten van werk groepen in de afdelingen bevor derd, zodat er op het ogenblik 160 van zulke werkgroepen het hun ne doen voor versterking van de KVP. Overwogen wordt pp welke manier de werkgroepen 'n plaats in de partii-organisatie kunnen in nemen, welke bevoegdheden haar kunnen worden verstrekt en hoe deze formeel tot uiting kunnen komen. Jongeren-organisatie thans stabiel. Na de kinderziekten van de groeiperiode heeft de Jongeren organisatie van de KVP thans 'n zekere stabiliteit gekregen. Ze telt in de achttien kringen ongeveer 3000 contribuerende leden. Jammer genoeg erkent nog niet elk kringtoestuur en elk afdelings bestuur het belang van deze jon geren-organisatie. Daarom is door de Partijraad een commissie inge steld ter bestudering van de po sitie der J- O. Een der grootste zorgen is, aüe goede ontwikkelingen in andere sectoren ten spijt, de partij-kas. De KVP heeft in Nederland wel iswaar het grootste ledental maar door de bescheiden contrib, Heaf- dracht is haar centrale inkomen te laag. Uitbreiding der partij-ac tiviteit is daardoor in vele opzich ten niet mogelijk. Uitbreiding van geldmiddelen is hard nodig en dr. Albering besloot zijn verslag met de vraag of niet snoedig maatre gelen moeten worcTcn overwogen om een betere financiële positie tot een werkelijkheid te maken. Aalsum 23 voor IJmuiden ver wacht; Ampenan vertr. 22 v. Su- rabaja-Semarang-Tj.Priok; Haar lem 20 v. A'dam te Anfiagodecu- ba; Hecuba 21 te Buenaventura; Helena 22 v. Curagao-Ptacardon; Loppersum p. 22 Finesterre; Parkhaven 23 v. Wabana voor de Tyne verw.; Sibajak 22 te Port Said; Tosari p. 22 OuessantZui derkruis p. 22 Minikoy; Duiven- dijk 20 v. R'dam te Vancouver; Leerdam 20 v. New York-R'dam; Noordam 20 v. New York-R'dam; Volendam 22 v. Quebec te R'dam; Weltevreden 20 te Tj. Priok; Willem Ruys 21 v. Singapore; Stad Alkmaar 22 v. Vlaardingen te New Orleans; Stentor 20 v Willemstad-Ciudadtrujillo; Tabi- <m 21 v. Surabaja-Semarang; Teiresias 22 v. Surabaja te Ma kassar; Ternate p. 21 Perim- Djeddah. BONDS PLOEG TEGEN FINLAND Weinig nieuwe gezichten De Nederlandse ploeg, welke Woensdagavond 31 October in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij kunstlicht tegen het Finse elf- ,zspelen is als volgt samen gesteld: doel: Saris (B.V.V.); achter: de Jong (A.D.O.) en Schijvenaar (E.D.O.); Kuneman (H.B.S.), van der Weerd (Wagenxngen), Clavan (A.D.O.) en van Overbeek (B.V.V.). Reserves: Van Raalte (Blauw wit), Mesman (Blauw Wit), Groothuis (Enschedese Boys) en Joop Heyster (Hermes-D.V.S.). FEUILLETON 50. Verder naar de horizon lagen de dja- goengvelden in volkomen rust. „Er is niets vrediger dan dit Javaanse landschap", peinsde ze hardop. „Hier kan men de oor logszuchtige buitenwereld hele maal vergeten". Maar de oorlogszuchtige bui tenwereld vergat dit vredige landschap niet. want twee dagen later werd het programma van radio Batavia onderbroken voor eer* extra nieuwsbericht. Evenals op de tiende Mei van het vorig jaar klonk plotseling het oude Wilhelmus. Nederlands-Indië be vond zich in oorlog met Japan. HOOFDSTUK VIII Op die opwindende December dag. waarop Nederland besloot om Amerika en Engeland met onpolitieke trouw te steunen in hun strijd tegen het Japanse verraad, werd Oemar overge bracht naar de strafgevangenis. Van de jongste gebeurtenissen wist hij niets. Opgesloten in eer* kleine cel, afgesloten van de buitenwereld en uitgesloten van elk contact met medegevange nen, bracht hij ziin lange nutte loze dagen door. De bewakers, die 's morgens de celdeur open den voor de privaatemmer met de waterkruik en die driemaal per dag door de schaftkleo zijn voedsel aanreikten, mochten niet met hem spreken. Zo zag hij de' verbeten lucht gevechten niet waarbij jonge Nederlandse piloten in te wei nig en te oude toestellen de Japanse luchtverkenning tracht ten te verhinderen. Hii wist niets van de dappere tegenstand der Nederlandse en Indonesische soldaten, die strijden moesten tegen de beter bewapende Ja panse landingstroepen. Hii hoor de niet de trotse woorden van schout-bii-nacht Doorman, wiens Hollandse zeemanseer bii onze geallieerden een, te snel ver geter», ontroering bracht, toen hij in de Javazee zijn vloot, ziin jongens en ziin leven offerde om Australië van een Japanse inva sie te redden: .Ik val aan, volg miï Hii wist niets van de heldhaf tige trouw van de Nederlandse beambten der petroleumonder- nemingen op Borneo, Sumatra en Java, de onder het vuur van de Japanse valschermjagers de kostbare installaties vernietig den en de olietanks in brand staken. Zij vernietigden hun levenswerk, liever dan er onder viiandeldijke bezetting de vruch ten van te plukken. Overal in Nederlands-Indië, van Sabang tot Merauke. stre den Nederlanders en Indonesiërs tegen een overmachtige vijand, maar Oemar, in ziin stille cei met de zwijgende bewakers, wist het niet. Wel voelde h;; een sfeer van opwinding, die zwaarder werd naarmate de on afwendbare beslissing naderde. Hij giste naar de oorzaak, hoop te op een revolutie en een eigen nationalistische regering, die hem uit de gevangenis zou be- vriiden. Pas toen de Japanse in vasie-vloot ziin gele legers over het bloeiende Java uitspuwde en de dunne gelederen der ver dedigers werden teruggedrongen en ingesloten, hoorde Oemar van een voorzichtige bewaker de waarheid. ,Over een paar dagen zullen de Japanners hier zijn. Dan komt u vrij, want omdat u een viiand bent van de Neder landers, bent u hun vriend." Van dat standpunt had Oemar de toestand nog niet bekeken. Hij hield niet van de Japanners. Hii vertrouwde hun altüd glim lachende zelfvernedering niet. omdat zij achter hun zoetelijke kruiperigheid als modelbedien den het wreedste sadisme als machthebbende parvenuen ver moedde. Hij had gestreden om zijn volk vrij te maken. Wanneer de regering van Nederlanders werd opgevolgd door een bestuur van Japanners, zou de strijd van het Indonesische volk niet verande ren. Maar voor hem zelf was het goed nieuws geweest. Hii was een politieke gevangene en de Japanners zouden hem wel vrij laten. Eerder dan hii had verwacht, ging Oemars wens in vervulling. De volgende morgen hoorde hii ongewone drukte in het. gebouw, schreeuwende commando's er» dichtslaande deuren, nu en dan een doordringende gil. gevolgd door bulderend lachen. Met zijn oor tegen de deur gedrukt, luis terde hii toe. In de andere vleu gel werden alle celdeuren één voor een geopend. Hii hoorde de sloten knarsen, maar in de mees te gevallen klonk daarna niet meer de doffe dreun van het dichtslaan. Bijna alle cellen ble ven dus open. Dat betekende dat ze leeg bleven- Het duurde ruim een uur. voor het ongewone leven de yleugel, waarin ziin cel lag had bereikt. Toen hoorde hii een vreemde commandostem in ge broken Maleis teger» de bewaker schreeuwen: .Vooruit! De cellen open. Schiet op! Kura-kura!" Naast het geschreeuw bii het openen van elke cel klonk zan gerig de zachte stem van een inlandse klerk, die oplas waar voor de gevangenen waren in gesloten. „Nummer zeven en tachtig, een Javaan. Heeft een riiwiel gestolen." De ruwe schreeuwstem bul derde verontwaardigd: „Die fiets zal wel van een Blanda ziin ge weest. Daar had deze recht op. Vrij laten!" De volgende deur werd ge opend. „Nummer viif en tachtig, een Madoerees. Mishandeling van een politieagent!" (Wordt vervolgd VOOR DE EER£ de Haarlemse C er tweemaal de geleiden en kei een orkestconce: aan misschien - concert vooral eerste van een Gulden Vlies ii langer gevestigc bevat ook het Hoorn, waarove Het resultaat dc tekenen van h' de zozeer geslc Overlegd word met Middenmeer, geleden al eens gegeven. Misschi Wieringermeer e krijgen. Alkmaar en waarschijnlijk Als uit dit all bliiken. dan is hi gewesten is de maar een vaag instituut dat vooi gaat, maar een tuurfactor met al ter belangstellim Ben: Het orkest hee ook. Zijn 56 mi juist weer een maanden achter het voortbestaan aan een dunne hangen. Geografisch li domein tussen d gebouw- en Resic klemd. In het gre cn bezuinigingsp aan de orde is de H.O.V. voort dwijnen, nadat oogde Haags-Roti combinatie van c raakt. Het is zov gekomen, maar z er nog allenmns' jaar zal de zaak bekeken. Vanda. Haarlem momen bijzet, om de H gunstig mogelijkt noeuvreren. Dit is een zaak Holland boven kanaal aangaat. H.O.V. zou ook i langrijke culturel tekenen, niet al maar, Den Hele wijde omgeving, voor Zaandam, vorig seizoen dr voor Beverwijk, werd geconcertee. dat zonder H.O. passie-uitvoeringf schrijven. Wie de balans seizoen 1950'51 concerten in Ha genoemde gemee dien in Amsteri daal. Aalsmeer, den, Heemdted Noordwijk, Kat\ IJmuiden en Re Daarbii bevo® geleidingen die i het orkest on manier onderstr met in totaal ron leden engageren geld voor de grotere werken, niet meer moge' Honderdduizen ben het vorig st beluisterd, en v heel wat meer: HO.V. zelfs op l gelijk. Uit al die er] ff vendige activitei Maar er ziin o< Op een totale rond f 300.000 d< meer dan een t de salarissen ei van de orkestled Haarlem subsidie waartegenover di tien winter- e volksconcerten Het Provinciaal f 15.000,— ter» gemeente Alkma in de exploitatie certen bijdraag met f 2500, voor vier op Heemstede f 51 wijk f 1250, Sedert de bevi ter iaarliiks ee f 10.000 oneedek tenslotte een tf een halve to voelde zweven wegend zwaard het overleg over van het orkest. Dat was een Maar wie nu kijkt, moet wel door de energn tenheid waarmef haar bestaan bl wust van de cv zjj te vervuiler vele zijden ged sympathie die, g Comité tot inst: het orkest, in munt heeft aan basis van dit i Stevigen. Een Stichting de H.O.V." wei door jaarlijkse ploitatie blijver maken, en teg bestaande tekort zeer groot deel heeft het orkest tie van Toon "V tieke dieptepunt kele jaren geled was aangeland, gelaten en opnie lifke muzikale to

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4