Haarlems orkest vecht verbeten om een plaatsje onder de zon In het oude klokhuis van Haarlem's Stadsmuziek LEKASIN Werkloosheid neemt toe Groot cultureel belang voor de gehele provincie rubber laarzen gymschoenen pantoffels België wordt voorzichtig Bouw-sector geeft meer moeilijkheden HET IS 12 UUR. rtobdccoQompAni] n.v. Marktberichten DINSDAG 23 OCTOBER 1951 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) VOOR DE EERSTE MAAL in de geschiedenis speelt deze week de Haarlemse Orkest Vereniging in Den Helder. Het orkest komt er tweemaal de Toonkunst-uitvoering van „Die Schöpfung" be geleiden en keert later in het seizoen, op 10 Maart 1952, met een orkestconcert voor de Helderse Volksuniversiteit terug, waar aan misschien de onderhandelingen lopen nog een jeugd- concert vooraf zal gaan. Deze week ook geeft het orkest het eerste van een serie van vijf Donderdagavondconcerten in 't Gulden Vlies in Alkmaar, zulks in het kader van een reeds langer gevestigde traditie. Het winterprogramma van de H.O.V. bevat ook het traditionele concert bij ,Johan Messchaert" in Hoorn, waarover echter nog met de gemeente wordt overlegd. Het resultaat daarvan zou wel eens een herhaling kunnen be tekenen van het jeugdconcert, waarvan Hoorn vorig seizoen de zozeer geslaagde buiten-Haarlemse primeur had. Overlegd wordt er eveneens met Middenmeer, waar twee jaar geleden al eens een concert is gegeven. Misschien zal ook de Wieringermeer een jeugdconcert krijgen. Alkmaar krijgt dat zéker, en waarschijnlijk meer dan één. Als uit dit alles één dine kan bliiken. dan is het dit: voor onze gewesten is de H.O.V. niet zo inaar een vaae beerin en een instituut dat vooral Haarlem aan gaat, maar een werkzame cul tuurfactor met alle recht on gro ter belangstelling. Benauwde maanden. Het orkest heeft die wel nod'ig ook. Zijn 56 musici hebben zo juist weer een paar benauwde maanden achter de rug, waarin het voortbestaan van de H.O.V. aan een dunne snaar heeft ge hangen. Geografisch ligt het H.O.V.- domein tussen dat van Concert gebouw- en Residentie-orkest be klemd. In het grote reorganisatie- en bezuinigingsplan dat onlangs aan de orde is geweest, scheen de H.O.V. voorbestemd te ver dwijnen. -nadat eenmaal de be oogde Haags-Rotterdamse orkest combinatie van de baan was ge raakt. Het is zover gelukkig niet gekomen, maar zekerheid bestaat er nog allerminst: komend voor jaar zal de zaak opnieuw worden bekeken. Vandaar dat men in Haarlem momenteel alle zeilen bijzet, om de H.O.V. in een zo gunstig mogelijke stelling te ma noeuvreren. Dit is een zaak die ook Noord- Holland boven het Noordzee kanaal aangaat. Verlies van de H.O.V. zou ook voor ons een be langrijke culturele verarming be tekenen, niet alleen voor Alk maar, Den Helder, Hoorn en wijde omgeving, maar ook b.v. voor Zaandam, waar de H.O.V. vorig seizoen driemaal optrad, voor Beverwijk, waar viermaal werd geconcerteerd en voor Edam dat zonder H.O.V. de Mattheus- passie-uitvoeringen wel kan af schrijven. Druk seizoen. Wie de balans van het HOV- seizoen 1950'51 nagaat, telt 103 concerten in Haarlem, de reeds genoemde gemeenten en boven dien in Amsterdam, Bloemen- daal. Aalsmeer, Hilversum, Lei den, Heemstede, Den Haag. Noordwijk, Katwijk, Apeldoorn, LJmuiden en Rotterdam. Daarbii bevonden zich 37 be geleidingen die de betekenis van het orkest on karakteristieke manier onderstrepen: 35 koren met in totaal rond 5000 werkende leden engageren de H.O.V. gere geld voor de uitvoeringen van grotere werken, die zonder HOV niet meer mogeliik zouden znn. Honderdduizend mensen heb ben het vorig seizoen de H.O.V. beluisterd, en via de radio nog heel wat meer: eenmaal was de HO.V. zelfs op beide zenders te gelijk. Uit al die cijfers blijkt een le vendige activiteit. Slecht bii kas. Maar er zijn ook andere cijfers. Op een totale exploitatie van rond f 300.000 dekt het Rijk met meer dan een ton de helft van de salarissen en sociale lasten van de orkestleden. De gemeente Haarlem subsidieert met f 80.000 waartegenover de H.O.V. zich tot tien winter- en tien zomer- volksconcerten heeft verplicht. Het Provinciaal subsidie bedraagt f 15.000,— terwijl tenslotte de gemeente Alkmaar met f 3000, in de exploitatie van zeven con certen bijdraagt, Bloemendaal met f 2500,hetzelfde doet voor vier openluchtconcerten. Heemstede f 500,en Bever wijk f 1250,— subsidieert. Sedert de bevriidinr bleef ech ter iaarlüks een bedrag yan f 10.000 ongedekt, zodat de HOV tenslotte een tekort van tegen een halve ton boven zich voelde zweven. een zwaar wegend zwaard van Damocles bil het overleg over het voortbestaan van het orkest. Dat was een half jaar geleden. We gaan dóór Maar wie nü de situatie be kijkt, moet wel getroffen worden door de energie en de verbe tenheid waarmede de H.O.V. om haar bestaan blijft vechten, be- wust van de culturele taak die zij te vervullen heeft en van vele zijden gedragen door een sympathie die, gebundeld in een Comité tot instandhouding van het orkest, ijverig klinkende munt heeft aangedragen om de basis van dit instituut te ver stevigen. Een Stichting „Vrienden van de H.O.V." werd opgericht om door jaarlijkse donaties de ex ploitatie blijvend mogelijk te maken, en tegelijk werd het bestaande tekort reeds voor een zeer groot deel weggewerkt. Ook heeft het orkest onder de direc tie van Toon Verhey het artis tieke dieptepunt, waarop het en kele jaren geleden onmiskenbaar was aangeland, verre achter zich gelaten en opnieuw een aanzien lijke muzikale hoogte bereikt. Men mag, aldus met respect constateren, dat het particulier initiatief zich niet onbetuigd heeft gelaten, waarvan ook bliikt uit de geste van de orkestleden zelf. die zich allemaal een rook- costuum hebben laten aanmeten, om zo in dit nieuwe en voor de toekomst ook naar de verschii- ninesvorm het cachet te reven dat het verdient. Provinciaal Orkest Xn dit stadium doet zich de belangrijke vraag voor, of de provinciale en de gemeentelijke overheden op een paar uitzon deringen na, niet enigermate te kort zijn geschoten. De provinciale betekenis van de H.O.V. lijkt ons onmiskenbaar. Overleg is gaande om, naar het voorbeeld van de Arnhemse Or kestvereniging die enige tijd ge leden in een Provinciaal Gelders Orkest werd omgezet, ook in naam en bestuursvorm van de H.O.V. het regionale belang ster ker tot uitdrukking te brengen. De Haarlemmers zijn bereid hun bestuur van kunstlievende particulieren te vervangen door een ander college, waarin ook vertegenwoordigers van de pro vincie en de gemeenten (in Gelderland vaardigt elke ge meente, waarin tenminste drie concerten worden gegeven, een bestuurslid af) zitting zouden hebben. Misschien kan dan tegelijk de subsidie-verlening nog eens in gezamenlijk overleg op de hel ling worden gezet. De provinciale f 15.000,van thans schijnen ons een wel wat schriele waardering vanwege de provinciale overheid voor de betekenis van dit or kest, dat voor zo velen in de provincie zo grote culturele be langen behartigt, waarbij wij nog eens op de jeugdconcerten willen wijzen waarvan men de waarde moeilijk te hoog kan aan slaan. Wil zouden ook de suggestie willen wagen. dat méér gemeen ten een subsidienost voor de H.O.V. on hun begroting nlaat- sen. Concerten die b.v. in Alk maar en in Hoorn worden ge geven, bestriiken niet alleen het muziekminnend Dubliek van die twee gemeenten. maar heb ben ook hun betekenis voor de inwoners van omliggende nlaat- sen. die aldus de unieke kans lcriieen tot levend contact met anders biikans onbereikbare cul turele waarden. Het zou onze ee- meentehesturen sieren, voor het nrovinciaal orkest een bescheiden bedrair ner inwoner onzii te leg gen. De cultuur trekt in deze tiid tóch al te veel aan het kortste eind. Advertentie WAAR IN HAARLEM Klok huisplein en Lange Begijnen straat samenkomen, is in het Gemeentelijk Concertgebouw de H.O.V. compleet onderdak. Het orkest geeft er uitvoerin gen, het repeteert er en de ad ministrateur, de heer R. Mul der heeft er zijn bureau, waar wel geen muziek gemaakt wordt maar toch ieder kwar tier een vriendelijke koekoek „Koekoek" roept vanuit zijn klokhuis. Zet men de klok terug dan begint de historie te spreken, beginnende bij de klarinettist Johann Wilhelm Weidner, muzikant van Duitsen bloede in het te Haarlem gelegerd garnizoen van Napoleon's 'Hollands-Franse armee, die een Haarlems meisje huwde en er bleef, ook na 1813. Toen werd de Stedelijke Schutterij opnieuw ingericht en de voormalige zes man sterke „Veldmuziek" van het vrij korps opvolgend een mu ziekkorps op stapel gezet, waarover de athletische Weid ner tot 1863 toe de dirigeer stok is blijven zwaaien. Tot deze Schutterijmuziek, waarvan de tamboers met Nieuwjaar bij de autoriteiten de almanakken rondbrachten, voert de H.O.V. haar oor sprong terug. Met marsen en dansmuziek op pleinen en straten, de jaarlijkse „Water muziek", concerten voor „Trou Moet Blijcken", in de tuin van de Buitensocieteit en in den Hout legde Weidner de grond slag voor een populariteit, die de Haarlemmers altijd met hun „stedelijk" verbonden heeft gehouden. Maar wat al wijzigingen se dertdien! Na Weidner kwam Muller (met pruikje en hoge hoed) en in 1889 Chr. Kriens, die een repertoire van ruim 400 marsen, walsen, polka's potpourri's, fantasieën en ouvertures vond, dat hij gron dig vernieuwde, terwijl hij het korps een bezetting gaf die zowel voor harmonie in de zomer als symphonie-con- certen in de winter bruikbaar was. Hij bleef tot 1919. Na hem dirigeerde C. L. Walther Boer zéven maanden het afwisselend strijken en blazen, eer hij dirigent werd van de Kon. Militaire Kapel en tot 192 7 toe volgde Nico Gerharz hem op. Onder Ger- harz voltrok zich de evolutie: de H.O.V. werd uitsluitend symphonie-orkest daarna door de jonge Eduard van Beinum van 1927 tot 1931 in één lange etappe naar de eerste gelede ren van het Nederlandse mu ziekleven gevoerd. Zo werd de H.O.V. wat zij nu is. Zij moge het nog lang blijven. (Van onze diplomatieke medewerker) Het Londense nieuwsagentschap Reuter publiceerde 'n besluit der Belgische regering over de ver-1 houding van België tot de Euro-; pese betalingsunie (E.B.U.). Zo' heel gemakkelijk zijn dat bericht en dat besluit niet te begrijpen, vandaar, dat enkele kanttekenin gen wel wenselijk lijken. Immers, voor ons staat of valt de mogelijk het tot een economische Benelux- unie met België's positie in de E.B.U. Wij hebben aan België namelijk een schuld van rond 4 milliard Belgische francs, of ruim 3000 millioen gulden. Onze. betalings balans met België is passief zoals dat heet, hetgeen ongeveer bete kent, dat wij voor een hogere waarde uit dat land invoeren, dan waarvoor wij naar onze Zuider-j buren exporteren. Het betalings verkeer met België loopt, voor wat ons betreft helemaal over de E.B.U. Daar wij bij België dik in het krijt staan komt dat hierop neer, dat niet België alleen ons voor onze schuld crediet heeft ge geven, maar dat de gemeenschap der landen, die bij de E.B.U. zijn aangesloten in haar geheel dat heeft gedaan. Voor België en voor ons was dat een voordeel, want daardoor kon België wat ruimer crediet geven en wij wat ruimer crediet nemen. Inmiddels meende men aanvan kelijk, dat, terwijl Nederland dus schuldenaar en België dus schuld eiser was in het E.B.U.-verband, dit ene het andere zowat ophief. Zodra België dan ook ongerust begon te worden over de grootte van zijn uitstaande vorderingen, zei men in Parijs, bij de E.B.U.: ,Maak dit maar in Benelux ver- (Advertentie) één van de band met Nederland in orde. In de laatste maanden echter veran derde de positie van Nederland: het werd eerst in mindere mate schuldenaar en tenslotte zelfs ook schuldeiser t.o.v. de E.B.U. Voor België was dat niet behagelijk, want nu bleek, dat dit land zo ongeveer de enige, doorlopende, blijvende structuele crediteur was in de E.B.U., of m.a.w.: dat ah wie in de E.B.U. „onder Jan stond, dat steeds of geheel of ten dele doet op kosten van België. Dat is voor een klein land als België dat zelf nu kampt met een dollartekort op den duur niet vol te houden. Sommige bladen hebben al be richt, dat België dus wel uit de E.B.U. zal lopen, wat o.i. onjuist en zeker voorbarig is. Zou dit toch gebeuren, dan zouden wij alleen met België, dus tweezijdig, onze schuld met dit land moeten gaan regelen, zonder daarop zoals nu via die E.B.U.-pot in mindering te kunnen laten strek ken betalingen, die wij nu elders b.v. uit Duitsland ontvan gen. Uit het voornoemde Reuterbe- richt nu blijkt, dat België niet uit de E.B.U. wil treden, want het neemt maaregelen, om zich daar in te handhaven. Het weigert, aan andere E.B.U.-landen nog meer crediet te geven. Voor ons zal dat betekenen, dat wij, of meer naar België moeten uitvoeren, of min der uit België zullen kunnen in voeren. Zeker schijnt dit laatste ook in Belgische bedoeling te lig gen, want België gaat zijn export beperken, door voor al zijn uit voer weer exportvergunningen te eisen en de exportbetalingen weer te doen centraliseren en te doen controleren bij zijn nationa le bank (de Belgische zusterin stelling van onze Nederlandse Bank). Uit de inhoud van het Reuterbericht kan men ook lezen, dat deze verscherpte maatregelen niet tegen Nederland, maar tegen Engeland en Frankrijk zijn ge richt. In Brussel vreest men, waarschijnlijk op geruchten, die uit Parijs stammen, dat het Britse pond na de Britse verkiezingen zou devalueren, terwijl de Franse franc dan ook mee omlaag zou gaan. Het meest verwonderlijke is wel dat Reuter in zijn bericht zeer openlijk over die kans op een devaluatie in Engeland spreekt, o.i. eigenlijk wel wat te openlijk. Want nu maakt het heus enigszins de indruk, van een verkiezings manoeuvre. Men vraagt zich ech ter af, of er niet eerder dan tot devaluatie in Londen en Parijs in Brussel aanleiding zou zijn om de Belgische franc te revalueren, d.i. een hogere waarde te geven t.o.v. de dollar en het goud. De Belgische uitvoer zou daardoor dalen en dus ook de Belgische vorderingen op zijn E.B.U.-geno- ten. De invoer in België zou er door vergemakkelijkt worden, zo dat eensdeels het dollartekort van dit land zou afnemen. Immers met minder francs zou men dan voor meer dollars goederen uit Ameri ka importeren. Maar anderszijds zouden, als de andere E.B.U.-lan den ook meer aan België konden verkopen, ook daardoor hun schul den aan dat land kunnen worden ingelopen. Daar dit denkbeeld de Belgi sche positie in de E.B.U. zou kunnen vergemakkelijken, zal het wellicht ook de Benelux ten goe de komen. De cijfers over de werkloosheid in het district van de G.A.B. Alkmaar, die de laatste jaren een niet-abnormale stijging te zien gaven, zijn, wat de laatste maanden betreft, wat ongunstiger geworden, hetgeen hoofdzakelijk geweten dient te worden aan de afnemende activiteit in de bouw-sector. De investeringsmoeï- lijkheden hebben de uitvoering van tal van bouwprojecten naar later datum verschoven, met het gevolg, dat het aantal werk zoekende arbeiders uit de bouwvakken is toegenomen. ners omvat, het hoogst; over 1950 bedroeg het daar gemiddeld 578, terwijl het over de periode Oct. 50/Oct. '51 614 bedroeg; voor den Helder, dat door de Marinewerf heel wat gunstiger ligt, waren deze cijfers resp. 280 en 230. Als men nagaat, dat de na tuurlijke aanwas der beroepsbe volking 1400 per jaar be draagt, dus circa 1000 over de eerste 9 maanden van dit jaar; en voorts in aanmerking neemt de steeds toenemende mechani satie in de landbouw en de versterking van de arbeidsmarkt door de gedemobiliseerden en gerepatrieerden, dan kan de toe name der werkloosheid niet ab normaal of schrikbarend genoemd worden. Over de voorgaande jaren werden in totaal 3000 gede mobiliseerden in het arbeidspro ces opgenomen: dit jaar tot dus ver 80, terwijl 140 nog staan ingeschreven. Uiteraard kunnen wij slechts enkele cijfers geven, die een overzicht geven over de drie eerste kwartalen van dit jaar. In het dstrict van het GAB Alkmaar, dat zich uitstrekt over een gebied boven de lijn Broek in Waterland, Purmerend, Akersloot, Limmen en een be volking heeft van 325.000 inwo ners, bedroeg het aantal inge schreven werklozen op ultimo September 1107. Een vergelij king met voorgaande jaren ver toont een niet onbelangrijke stijging tengevolge van het gro ter aantal werkzoekenden uit de bouwvakken. Op eind Sep tember '47 stonden op dit tijd stip ingeschreven 230 werklozen; 1948; 290, 1949: 480: en vorig jaar 670. De cijfers zijn voor het rayon Alkmaar, dat 100.000 inwo- Tot de categorie gerepatri eerden behoren er verschillenden, die pensioen, wachtgeld, of ver lofsalaris genieten; verschillen den werden echter ook in het arbeidsproces opgenomen, terwijl anderen nog ingeschreven staan, en/of zich bekwamen op de Rijkswerkplaats te Hoorn, die nog steeds functionneert. Het aantal werklozen wordt hoofdzakelijk gevormd door oudere kantoorbedienden, maga zijnbedienden en vertegenwoor digers, veelal afkomstig van de z.g. crisis-instellingen en na oorlogse bureau's, die zo langza merhand geliquideerd worden. Verder zijn het, zoals wij reeds opmerkten, de bouwvakarbeiders, die in grote getale staan inge schreven. Laten wij hopen, dat dit een tijdelijk verschijnsel is. In andere branches, als de tex tielnijverheid en de metaalnijver heid is geen noemenswaardige werkloosheid, terwijl ook in de landbouw, vooral dank zij de gun stige weersomstandigheden in de herfst, de werkloosheid gunstig genoerpd kan worden. In Sep tember nam de werkloosheid hier iets toe, omdat de conserven- en zuurkoolfabrieken minder perso neel nodig hadden. Ook hier speelden de weersomstandigheden 'n rol: het aantal doorgedraaide producten aan de veilingen was dit jaar belangrijk minder dan vorige jaren. Wel kan aangenomen worden, dat tegengevolge van de mecha nisatie in de landbouw de pe- Wij hebben u ongeveer de helft van onze fabriek laten zien. Komt u nu eerst even mee naar onze cantines. onze vrouwelijke en mannelijke medewerkers maken hiervan steeds druk gebruik, want zij vinden er rust. gezelligheid enhier mogen zij roken Ook u zult nu wa verlangen naar uw geliefde de sigaret TOCH GEKEURD Een misverstand \yas er de oorzaak van dat G. J. uit Noord- Soharwoude door de politie moest worden voorgeleid voor de Alkmaarse politierechter, om dat hij op 22 Maart j.l. niet voor de Keuringsraad te Heiloo was verschenen. Hii heeft zich laten keurer». al was het wat later en juist op de dag, waarop hii voor moest komen. Nu hij zijn goede wil had betoond, kwam hii er met een boete van 7.of 3 dagen nog schappelijk van af. i Advert.pvtic' Rheumin bestrijdt alle pijnen snel en afdoende en wordt ook .door gevoelige magen uitstekend verdragen I 20 tabletten 45 cent SLACHTVEE-MARKT ALKMAAR 6 Paarden per stuk 500900: 125 koeien 400 1020; le kwaliteit per kg. 2.50 2.60; overige soorten -2.202.60 p. kg; 16 graskalveren per stuk 140 190; 39 nuchtere kalveren per stuk 40—90; 5 vette schapen per stuk 90—140; 192 varkens, spek- varkens per kg 2.26—2 30; vlees varkens p. kg 2.222.26; lichte varkens p. kg 22.20; zeugen per kg. 1.80—2. Het gebruik van varkensvlees is de laatste tijd van zo weinig be tekenis dat d® slager tracht ajleen spek te kopen- Ofschoon het aan tal varkens ogenschijnlijk dus tamelijk minder was dan verleden week, was toch het aangevoerde quantum in verhouding tot de zeer geringe vraag, ruim voldoen de te noemen. De. handel is stug geweest met prijzen die vrijwel gelijk, dan wel niet lager waren. Alleen bij de aanvang van de markt werd de hoogste notering besteed. De prijzen zijn geheven met korting op het levende ge wicht. Ook de aanvoer van koeien was minder, vooral van de kwali- teitsdieren. Naar de prima dieren bestond wel vraag, zij waren dan ook even hoger in prijs. De overi ge soorten waarin de handel stug was, onderging de prijs hoege naamd geen verandering. De han del in de kalveren is stug-duur geweest. riode. gedurende welke de land arbeiders werkloos zijn, steeds groter wordt. Reden te meer, om de industrialisatie ten plattelan- de eens ernstig onder de ogen te zien. Wij vragen ons af, of niet, zoals in Brabant, de klompen-in dustrie geëigend is, om de platte landsbevolking in de stille tijd aan werk te helpen. Resumerend kan gezegd wor den, dat de mindere bouwnijverheid het groter aantal werkloze bouwvakarbeiders de werkloosheidscijfers momen teel ongunstig beïnvloedt; mo gen daarom de pogingen, die al- lerwege gedaan worden, om de investeringsmoeilijkheden t.o.v. de bouwnijverheid op te lossen, met succes bekroond worden. SCHELDENDE ZUSTER Voor de Alkmaarse politie rechter stond Dinsdagmorgen ■het meisje B. A. K. terecht, die inwoonde bij familie en daar moeilijkheden had. Over de be taling van een electriciteits- rekening ontstond in Juli ruzie waarbij verschillende scheld woorden zijn gevallen, die niet uitblonken door originaliteit en beschaving. Een getuige ver klaarde. dat zii wel duizernd keren was uitgescholden. En dat tussen zusters onderling! De verdachte werd tot meer ver draagzaamheid gemaand met een boete van f 15.of 9 dagen. Het bleek ook hier weer. als zo vaak bii dergelijke inwonings- kwesties, dat een gebrek aan tact en begrijpen de oorzaak van al die onaangename ver wikkelingen was. DORSTIGE FIETSER P. M. uit Warmenhuizen. die op 29 Juli op de fiets naar Haar lem is gegaan, heeft onder Heemskerk vier glazen bier ge dronken die slecht waren beval len. Zodoende kon hii niet goed meer fietsen, tengevolge waar van hii in Castncum pardoes een trottoir op reed. Wegens overtreding van artikel 24 van de Wegenverkeerswet werd hii daarvoor door de Alkmaarse politierechter veroordeeld tot een boete van 100.of 30 da gen hechtenis. SLECHT BECIN Wegens diefstal van papier moest de Alkmaarder F. A. zich voor de politierechter te Alk maar verantwoorden. Hij was juist een paar dagen in dienst, toen hij tot deze domme daad overging. Inderdaad, zoals de politierechter opmerkte een slecht begin. Hii werd conform de eis van de officier van jus titie tot een boete van 25. of 10 dagen veroordeeld. NACHTELIJKE SCHELDPARTIJ Wegens belediging moesten K. V. en C. T., die nog een geld- kwestie hadden lopen met een zekere G. A. B.. Maandagmor gen te Alkmaar voor de politie rechter terecht staan. Zii hadden de schuldenaar, na een paar borrels gedronken te hebben, voor ziin huis uit staan schel den en hem uitgedaagd naar buiten te komen. Dat was des nachts om kwart voor twee en de scheldpartij werd aangekon digd door rumoer en gezang. Toen er eenmaal een aanklacht was gedaan, heeft een der ver dachten geroepen: „Wacht maar tot Maandag (de zittingsdag) dan krijg ik ie wel!" Een ge zegde dat duidelijk aantoont dat het niet botert tussen verdach ten en getuige. „Wii ziin het niet weest edel achtbare." verklaarden de ver dachten. die opgaven dat het twee anderen moesten ziin ge weest. Zij gaven de adressen en namen op van twee neven, die schuldig zouden ziin geweest. Daarom werd de zaak aangehou den. De politierechter zal dit onderzoek en de zaak derhalve aanhouden Bii verstek werd J. G. K. uit Heiloo, dit» voor zou moeten ko men wegens mishandeling door de politierechter te Alkmaar vrijgesproken. r. BLOKKER, 22 Oct. Beurre clairgeau 43.0055.00, nouveau poiteau 12.0025.00 emil d'heyst 35.0059.00, gratiool 15.00—28.00. st. remey 10.0025.00, soldat la- boureur 15.0034.00. winterjan 24.0036.00. zwijndredhtse wijn peer 21.00 44.00. legipont 20.00 58.00, bramley seedling 10.00 19.00, cox orange 33.0064.00, cox ponoma 12.0024.00, schel- linkhouter 26.0051.00. sterappel 23.0048.00, transp. de cronsels 19.0025.00, frankenthaler 73.00 87.00, alicanten 35.00101.00, uien 10.0016.00, bieten 7.00 8.10. groene kool 9.4011.10, spruitkool 20.0057.00, tomaten 18.00—55.00, andijvie 5.009.00, bloemkool 20.0043.00. ALKMAAR, 22 Oct. Stok- snijbonen (kas) 81.00—97.00, sla- bonen zonder draad 30.0035.00, pronkbonen 32.00—64.00, kom kommers 8.0018.00 tomaten A 40.0073.00, tomaten bonken 22.00—38.00, witlof 70.00. bloem kool I 30.00—48.00, II 18.00— 28.00, III 8.00—15.00. rode kool 11.0015.50, savoye kool 12.00. groene kool 11.0016.00. spruit kool 17.0069.00. boerekool 6.00 -14.00, spinazie 4.0062.00. sla 2.00—10.50, andijvie 5.0012.50. rode bieten 4.0010.0011.00, bospeen 12.0024.00, winterpeen 5.5011.50, waspeen 12.00-27.00, uien 7.00—29.00. prei 18.00 4.00. knolselderij 6.0021.00, 29.00, soep 2.00—5.00. selie 2.00 alicanten 91.00115.00, bramley seedling 16.0019.00. cox orange pippin 30.0049.00. glorie van holland 22.0042.00 eoudreinet- te 20.0056.00, zoete campagner 18.0033.00, doyenné du cornice 56.00, zwiindrechtse wijnpeer 27.00—35.00. HOOGKARSPEL 22 Oct. 30.000 st. Bloemkool, B TS 44.20 —56.80, B II TS 37—45.10, B ZD 35—47.60, C II ZD 22.50—30.10, stek TS 20.60—24, stek ZD 6.20— 6.90; Kroten 2800 kg, A 9—9.60, B 6.206.90; 1000 kg groene kool 8.108.20; 500 kg slabonen 76 80, afw. 3243; 3650 kg uien, groot 24—25, grof 20.2024, driel. 23—24.40, afw. 12—17, nep 23.70 —2720, dubb. 16.10—19.90. GROOTEBROEK 22 October 7000 kg uien, grof 24.8025.40, middel 26.50—27, driel. 24.70— 26.70, nep 23.20—24.80; 1200 kg slabonen 96; afw. 7294; 3000 kg bieten A 9.60—9.70, B 7.40; 800 kg rode kool 7.50—12.40: 1500 kg groene kool 10.9012.70; 110.000 st. Bloemkool, zelfd. B 39.70 47.60, B II 23.50—33.10, C 34— 48.10, C II 15—25, stek 3—8, tussens. B 45.70—61.10, B II 32.20 —51.90, stek 20.10—29.90. NRD.-SCHARWOUDE. 7400 kg aard. bl. eig. 9,209,60; bevel. 9,50; meerl. 8,20; Koopman bl. 9.20; 11000 kg uien 25,10—25,80; grof 23,50; drielingen 28; nep 24; 4300 kg kroten A 8,70—10,00; B 5,106,70; 24.000 kg rode kool 6,60—12,30; 1600 kg gele kool 8,10—8,80; 60.000 kg witte kool 44,80; 3000 kg andijvie 5,80 7,40; 500 kg slabonen' II 70—83; afw. 51—63. LANGEDIJK. 400 kg aard appelen eigenheimers 10.30 10.50. 60.000 kg rode kool A 9.60 —12.90, B 6.80—10.50. 20.000 kg gele kool A 8.70—10.90. B 7.70 9.60. 50.000 kg groene kool 7.9010.90. 85.000 kg witte kool 4.005.30, 10.000 kg deense witte kool 10.40—10.90 13.000 kg uien 25.7026.60. drielingen 24.20—27.40. nep 24.50—28.20, 2000 kg bieten A 10.20—10.90. 5000 kg peen B 12.10—14.70. C 10.0012.90. 10.000 kg andiivie 5.007.00. 170 kg slabonen 64.00 75.00, 1500 stuks bloemkool B1 36.50—47.00. B2 21.40—25.10. Doorgedraaid 5000 kg witte kool.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5