Nieuw Haat der Egyptische bevolking snel tot kookpunt opgezweept URKER VISSERS uit Ostende naar Argentinië vertrokken Britten namen spoorwegnet in kanaalzone over Moeder van twaalf kinderen doodde haar dronken man GP.N.-raodslid scheldend en tierend weggesleept Opnieuw devaluatie? DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING DE SLAG om de siem Churchill of Attlee? „Eruit, honden Peron met verlof Groeiende staking Noord-Duitsland in Massale luchtslag boven Korea Een der scheepjes is echter reeds aisteren veraaan Al te hachelijke onderneming? Confectiefabriek gaat sluiten Vele schoenmakers sluiten bedrijven Rijk vergat vier ton uit te betalen Generaal Clark geen ambassadeur INCIDENT IN GEMEENTERAAD Het rode leger in Hongarije Veldslag in de dierentuin n Heerlijke zomer Je mag niet op de vlag zitten Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur! E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Naderl. Credictbank HET PF/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN PAG. 1 en PAG. 5 Woensdag 24 October 1951 46e Jaargang No. 12306 Kantoren: HOORN. Draafelngel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lunen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel 459 K 2240 Morgen, Donderdag, zullen on geveer dertig millioen Engelse kiezers naar de stembus gaan, om te beslissen of Engeland in de komende 5 jaren opnieuw socia listisch zal worden geregeerd, dan wel dat de Conservatieven, en andermaal onder leiding van Winston Churchill, de leiding van 's lands zaken weer in handen zullen nemen. Het is precies twintig maanden geleden, dat de Engelse kiezers ook naar de stem bus trokken, maar de twijfelach tige beslissing toen door hen ge nomen, doordat zij hun gunsten en vertrouwen bijna gelijkelijk verdeelden over de twee grote partijen, is de oorzaak geworden, dat zij binnen de twee jaar hun keuze moeten herhalen. Het is dan ook te hopen, dat zij ditmaal een duidelijker keuze zullen doen op welke wijze Engeland geregeerd moet worden, want als nu opnieuw een van de beide partijen precies met de hakken over de sloot komt, blijft de sinds Februari 1950 ontstane im passe bestaan en dit zou niet alleen voor Engeland, maar voor heel de wereld een ramp zijn. Want voor alles is het dringend noodzakelijk, dat Engeland een regeerkrachtig kabinet krijgt, dat ook voor het buitenland een doel bewuste politiek kan voeren. De strijd gaat morgen om niet min der dan 625 zetels, waarvoor 1400 eandidaten zijn gesteld. De ver kiezingsstrijd was hier kort maar hevig, al hebben de zware bui tenlandse moeilijkheden waarvoor Engeland in deze dagen staat we noemen slechts de Perzische en Egyptische kwesties wel sterk hun stempel op deze verkie zingen gedrukt. Hier demon streerde zich ook weer het na tionale karakter van het Engelse volk, dat zo gemakkelijk de lands belangen boven de eigen en par tijbelangen weet te stellen en zo is' bij de belichting van de bui tenlandse politiek, hoeveel critiek men daarop ook ten nadele van labour kon oefenen, ook door de conservatieven gezorgd, dat de Engelse belangen zo weinig mo gelijk werden geschaad. In dit opzicht was de laatste radiorede van de toekomstige Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, Zondagavond gehouden, een waardig antwoord op een weinig gelukkige verkiezingsrede van de Labour-minister Morisson, die de conservatieven verweet, dat zij wanneer zij aan het be wind kwamen, het oorlogsgevaar zouden vergroten. Eden ant woordde daarop Zondagavond, dat de conservatieven wel zoveel vertrouwen hebben in het gezond verstand van iedere Engelsman, zelfs van Morisson, om te weten, dat geen enkele Engelse staats man met enig verantwoordelijk heidsgevoel, op een oorlog zal aansturen. Overigens eikent ook de socia listische pers, bijv. nog Het Pa rool van Maandagavond, dat de verkiezingsredevoeringen van Mo risson al even weinig gelukkig zijn geweest als zijn buitenlandse politiek. Het staat dan ook wel vast, dat wanneer Labour toch nog mocht winnen, Morisson ze ker niet aan Buitenlandse Zaken gehandhaafd blijft. Daarvoor heeft hij te veel blunders ge maakt Wat de overwinningskan sen betreft, vrij algemeen wordt aangenomen, dat de conservatie ven morgenavond als de overwin naars uit de stembus zullen ko men, al varieert de meerderheid, voor de Torries, zoals de con servatieven ook worden genoemd, tussen de 30 en de 125 zetels. Toch is het wel merkwaardig, dat de socialisten de laatste we ken hun achterstand, welke zij aanvankelijk bij de bookmakers en de peilers van de publieke opinie hadden, tamelijk ingelopen zijn en uit de laatste cijfers van de Gallup Poll blijkt, dat de con servatieven 50 pet. van het aan tal stemmen zullen krijgen, de labours 45 pet. en de liberalen 5 pet. Deze laatsten hebben trou wens maar in 105 districten een eigen candidaat gesteld, tegenover 478 eandidaten m 1950, waarvan zij er echter maar 9 gekozen za gen en waarvan niet minder dan 319 hun waarborgsom van 150 verspeelden, wat toen voor de party een financiële aderlating is geworden. De vraag is nu maar, hoe de liberalen in die districten zullen stemmen, waar zij zelf geen can didaat hebben? Verrassingen zyn dus morgenavond zeker nog niet uitgesloten, waartoe ook in hoge mate meewerkt het Engelse ver kiezingsstelsel van de eenvoudige meerderheid, wat er zelfs toe zou kunnen leiden, dat de groep die 50 pet. van de kiezers achter zich heeft, alle zetels zich zag toege wezen en die 48 pet. had, geen enkele. In elk geval is het zeer goed mogelijk, dat de conservatie ven, hoewel de Gallup Poll hen maar een meerderheid van enkele irocenten voorspelt, zij toch wat .jet aantal zetels betreft, en grote meerderheid zouden krijgen in het Lagerhuis. Het opinie-onder zoek in Engeland heeft zich dan ook aan een voorspelling van het aantal zetels voor de beide grote partijen niet gewaagd, maar zich bepaald tot het percentage van de stemmen. Maar zoals we reeds zeiden, zegt dit bij het Engelse verkiezingsstelsel, dat met even redige vertegenwoordiging al heel weinig gemeen heeft, nog heel weinig. Het zal intussen wel Vrijdag morgen worden, dat de eerste resultaten bekend zijn, want de Engelse stemlokalen sluiten eerst des avonds 10 uur en dan moet dus de telling nog beginnen. Dat betekent dus, dat er eerst laat in de nacht een voldoend aantal uitslagen bekend zijn, die een enigszins betrouwbaar beeld ge ven. Bij de jongste verkiezingen op Donderdag 23 Februari 1950, en op het water naar de suiker- enorme hoeveelheden tot suiker Millioenen kilogrammen suikerbieten ivorden te land fabrieken vervoerd, die dag en nacht draaien om de enorme hoeveelheden tot suiker te verwerken. Onafgebroken zwaaien de kranen en tasten de grijpers in de bergen knollen, die uit schepen en vrachtwagens op de fabrieksterreinen zijn opgestapeld. Rust in het bedrijf is er niet eerder dan na afloop van de campagne. De luchtopname toont een der Nederlandse suikerfabrieken, n.l. de fabriek „Holland" in Halfweg. Rechts onder de vloot van bietenschepen, die in de haven wachten om gelost te worden. Op het terrein voor en rechts de bietenbergen en links achter de kolenvoorraad. (ANP-Luchtfoto) CAIRO (Reuter-A.P.)Eruit honden", stond gisteren in metergrote kalkletters op het plaveisel van Zamalek, de Europese wijk van Cairo, op een eiland midden in de Nijl gelegen. Een menigte van duizenden Egyptenaren uit een van de gemeenste buurten van de stad stroomde al vroeg de Europese wijk binnen. De politie greep hier in met traangas en met salvo's grove hagel. In Alexandrië knetterden 's middags de schoten. Hier werd één demonstrant gedood; vier personen werden gewond. Opgezweept door fanatieke agi tatoren nadert de haat van de bevolking tegen alles wat Brits is, het kookpunt. Egypte rouwde gisteren om 13 burgers en drie soldaten, die verleden week bij botsingen in de Kanaalzone om het leven kwamen. Het kwam overal tot felle demonstraties, die echter van officiële zijde openlijk afgekeurd zijn. Het Britse leger heeft thans het gehele spoorwegnet in de Kanaal zone overgenomen, Er rijden nog maar enkele treinen. Tommies staan zwaar bewapend bij alle wissels en kruisingen. Pantserwa gens patrouilleren in de omge ving van kwetsbare punten. Wachtposten van de R.A.F, heb ben twee Egyptenaren aangescho ten, die weigerden halt te hou den. 25 Britse tanks zijn waar genomen nabij de westelijke BUENOS AIRES (A.P.) Pre sident Peron heeft gisteren een wet ondertekend, waarbij hem tot 30 April 1952 verlof gegeven wordt. Het is niet bekend, wan-' neer Peron met verlof gaat en wie tijdens zijn afwezigheid de functies van president zal waar nemen. Engeland bezuinigt op Duitse bezettingskosten BONN (Reuter). Om het bedrag der bezettingskosten te drukken zullen de Britse bezet tingsautoriteiten in W.-Duitsland van December tot Maart 5.000 Duitse employé's ontslaan en een duizendtal auto's afdanken. waren er Vrijdagmorgen bij het afsluiten van onze ochtendedities nog geen 200 van de ruim 600 zetels bekend, ofschoon toen wel reeds vast stond, dat de socialis ten een meerderheid, zij het een kleine meerderheid, zouden be halen. Het wordt dus diep in de Vrijdag, eer bekend is of Chur chill in de komende 5 jaren de politieke maarschalkstaf van Attlee nog weer eens zal overne men. De 76-jarige staatsman voelt zich nog jong en levenslustig ge noeg om deze zware verantwoor delijkheid opnieuw te dragen. En de vitaliteit bezit hij er onge twijfeld voor. grens van Egypte in de sector- Solloem. Uit Khartoen wordt gemeld, dat de Soedan na een kleine demon stratie rustig is. De Egyptische troepen aldaar hebben van hun regering bevel gekregen zo nodig met geweld in de Soedan te blij ven. LONDEN (AP) De voornaam ste bondgenoten van de Ver, Sta ten in West Europa schijnen be dreigd te worden door een grote financiële crisis. De geruchten over een nieuwe devalatie van hun munteenheden worden daar door hardnekkiger. Uit berichten, die hier ontvaiv gen zijn, wordt afgeleid, dat Engeland, Frankrijk, Italië, Dene marken en nog een paar landen spoedig gedwongen zullen wor den om opnieuw de dollarwaarde van hun valuta's te verminderen. Al deze landen hebben dezelfde zorg: stijgende prijzen en wijder wordende gapingen in, hun han delsbalans als gevolg van de be wapeningswedloop. HAMBURG (AP) Gisteren is het tot treffen gekomen tussen stakende havenarbeiders en de politie in Bremen. De staking verspreidt zich in de beide Noord Duitse havensteden. Gistermorgen hebben losse ha venarbeiders het werk neerge legd en zich aangesloten bij een duizendtal vaste havenarbeiders. De staking is door de leiders van de vakbonden gebrandmerkt als als zijnde afkomstig van de communisten Om de havenwijk in Bremen is 'n sterk politiecor- don gelegd. Het gaat om looneisen TWEE ZUSJES IN AFGROND GESTORT A.P. meldt uit Zizers, Zwitser land, dat twee zustjes van 15 en 11 jaar die op weg naar huis waren, in een afgrond zijn ge stort en om het leven gekomen zijn. Hoofdkwartier achtste leger op Korea (A.P.). 150 communisti sche straalvliegtuigen hebben gis teren deelgenomen aan het groot ste luchtgevecht van straalvlieg tuigen boven Korea. De Amerikaanse vijfde lucht macht schat, dat 96 Amerikaanse straalvliegtuigen en een aantal B-29 superforten aan de grote slag van gisteren hebben deel genomen. Op zijn minst werden 14 vijan delijke vliegtuigen vernield of be schadigd. Twee Amerikaanse vliegtuigen werden neergescho ten en op zijn minst twee bescha digd. PRINS KAREL VAN ZWEDEN OVERLEDEN STOCKHOLM (Reuter). Prins Karei van Zweden is kort na mid dernacht overleden. Hij was ge boren in 1861. De overledene was een broer van wijlen koning Gustaaf de vijfde en de vader van wijlen koningin Astrid van België. OSTENDE. Feestelijk met vlaggen getooid heeft gisteren een vloot van acht Belgische visserschepen zee gekozen, koers zuid-zuid-west: Argentinië. Tachtig Nederlanders, o-w. twintig Urker vissers en twee Enkhuizers, bevinden zich aan boord. De feestelijke stemming is echter al spoedig omgeslagen. Gistermiddag reeds is een van de scheepjes voor de Belgische kust vergaan. Men mag zich terecht afvragen, of deze hele onderneming wel met de nodige voorzichtigheid is op gezet Het feit, dat reeds op de eerste dag een der schepen weliswaar bij sterke zeegang, AMSTERDAM. De Confec tiefabriek N.V. Bugo te Amster dam zal Zaterdag a.s. haar ate liers sluiten en het gehele fa- briekspersoneel, 85 vrouwen en ca. 16 mannen, ontslaan. De hier toe vereiste vergunning van het Gewestelijk Arbeidsbureau is ver kregen. De sluiting betekent niet, dat de productie geheel wordt stil gelegd. De fabricage van mantels zal nu worden uitbesteed. Zonder dat hierover de juiste cijfers genoemd werden, zijn op een vergadering van de Patroons- vereniging der Schoenmakersher stellers „St. Crispijn" mededelin gen gedaan over het verdwijnen van vele zaken. In de laatste jaren zouden reeds duizenden bedrijven hun zaken hebben moeten sluiten. De vakgroep bevestigde dit ten dele en deelt ons mede, dat in de jaren 1948 en 1950 elfhonderd bedrijven in Nederland in dit ambt verdwenen zijn. BEVERWIJK BLIJ BEVERWIJK. Dank zij de oplettendheid van het Beverwijk- se gemeentebestuur heeft het Rijk een bedrag van f 444.500 wegens uitkering uit de ondernemingsbe lasting aan Beverwijk moeten uitbetalen. Het bevreemdde de ambtenaren in deze gemeente dat Beverwijk slechts een geringe uitkering kreeg, terwijl een zeer groot deel van de werknemers van enkele grote bedrijven uit Velsen in Beverwijk woonachtig is. Bij onderzoek bleek dat men in den Haag had aangenomen, dat deze arbeiders allen in Velsen woonden. Het Beverwijkse ge meentebestuur heeft deze onver wachte meevaller in dank ge accepteerd en er de gewone dienst van de begroting aanzienlijk mee kunnen opfleuren. maar overigens bi. weer is gezonken, zegt vol- zeer gunstig doende. Ook al zijn dan alle sche pen zeewaardig bevonden. Aan boord van het gezonken schip bevond zich de 50-jarige Maarten Ruiten uit Urk. Hij kon met zijn zoon worden overgeno men op een der andere, reeds volgepropte scheepjes. Elk der schepen heeft ongeveer twintig man aan boord. Eén schip telt een geheel Nederlandse be manning. Vier andere hebben een Nederlandse kapitein en 'n hoofd zakelijk Nederlandse bemanning. Drie schepen hebben een volledig Belgische bemanning. Zoals wij reeds schreven, zijn de emigran ten voornemens zich in de vis- verwerkende industrie te begeven BIJ HET VATICAAN WASHINGTON (Reuter). Het Witte Huis heeft Dinsdag avond medegedeeld dat president Truman heeft besloten generaal Clark niet tot de eerste Ameri kaanse ambassadeur bij het Vati- caan te benoemen. De secretaris voor perszaken van de president, Joseph Short, heeft medegedeeld dat Trumans beslissing is gegrondvest op een juridisch advies dat generaal Clark zijn benoeming tot ambas sadeur bij het Vaticaan niet kan aanvaarden en tevens zijn mili taire status behouden. „Generaal Clark acht het beter te wachten, tot het Congres weer bijeenkomt" aldus Short. STEINSTUECKEN ONTRUIMD BERLIJN (A.P.). De Oost- Duitse Volkspolitie is gisteren op Russisch bevel teruggetrokken uit het omstreden dorp Steinstuecken dat zij vijf dagen bezet heeft ge houden. HELMOND. Te Mierlo-Hout heeft xich een echtelijk drama voorgedaan, waarbij de 50-jarige P. van den B. door zijn vrouw werd gewurgd. Van den B. die vaak beschonken thuis kwam, was ook Maandagavond weer onder de invloed. De vrouw, moeder van 12 kinderen, is ingesloten op het politiebureau te Helmond. De 51-jarige grondwerker P. v. d. B. kwam s avonds, zoals meer gebeurde, beschonken met een taxi thuis. Hij had blijkbaar niet meer voldoende geld bij zich om de taxichauffeur te betalen en kreeg naar aanleiding van dit feit hooglopende ruzie met zijn vrouw. De chauffeur heeft het verdere verloop van de echtelijke twist maar niet afgewacht en is zonder geld te hebben ontvangen weg gereden. In de woonkamer geko men heeft de 49-jarige echtgenote BEVERWIJK. In de. gisteravond te Beverwijk gehouden raadsvergadering deed zich een heftig incident voor toen burgemeester mr. H. J. j. Scholtens een wijziging in het regle ment van orde ter tafel bracht. GRAZ (Oostenrijk) Reuter De „Suedost Tagespost", een dag blad dat de mening van de Oos tenrijkse christelijke volkspartij weergeeft, heeft Dinsdag mede gedeeld vernomen te hebben dat de Russische troepen in Hongarije versterkingen hebben ontvangen, voorts zouden Russische en Hon gaarse troepen gezamenlijk in West-Hon,garije op grote schaal militaire oefeningen houden. Het doel van dit alles zou zijn de Rus sische troepen langs de Joego slavische grenzen meer armslag te geven en de verbindingslinies der Sovjets met Oostenrijk te be veiligen. RANGOON (Reuter) Enige dagen geleden werden in de Dier gaarde van Rangoon vier leden van de Birmese luchtmacht door oppassers aangevallen, omdat zij de dieren plaagden. Maandagavond hebben 200 le den van de Birmese luchtmacht wraak genomen. Zij reden in vier legerauto's naar de Diergaarde, sneden de telefoonlijnen door en vielen de oppassers aan met hoc key sticks en kolven van revol vers. In de volgende veldslag, waarbij ook bezoekers betrokken raakten, werden 24 personen ge wond. van wie enigen ernstig. van de grondwerker haar man zo stevig bij de keel gegrepen dat hij werd gewurgd. Dit gebeurde in bijzijn van enkele van hun kin deren, onder wie een twintig jarige zoon. De vrouw heeft de in haar buurt wonende opperwachtmees ter der rijkspolitie vrijwel direct na het gebeuren van haar daad in kennis gesteld. li VAN GELD, GESTOLEN UIT KERKEN EN PASTORIEëN ROTTERDAM. In verschei dene steden werd dit jaar een 12-tal inbraken gepleegd, hoofd zakelijk in pastorieën van katho lieke kerken. Een totaalbedrag van f 4500.aan geld en sieraden werd gestolen en verdacht hier van stond gisteren voor de Rot terdamse Rechtbank terecht de 20-jarige schippersknecht L. K. uit Rotterdam. Verder zou hij in Laren een geestelijke met een imitatie-revolver hebben gedreigd Verdachte bekende en gaf toe van het geld „een heerlijke zo mer te hebben gehad". De Officier van Justitie, die hem een geraffineerde jongen noemde, eiste een gevangenisstraf van drie jaar. DETROIT, 23 Oct. (A.P.) Een man die volgens de politie op de Amerikaan se vlag zat om z'n kleren niet smerig te maken, zit nu in de gevangenis. De politie arresteerde de man de 29-jarige Orville Wallace uit Detroit, na dat zij hem in zijn gepar keerde wagen had gezien met onder zich zorgvuldig de Amerikaanse vlag uitge spreid. Hij wordt ervan be schuldigd de vlag ontheiligd te hebben. Het communistische raadslid J. Zuidersma, in de mening verke rend, dat deze wijziging tegen zijn fractie bedoeld was, viel de voorzitter in felle bewoordingen aan, waarop hem het woord werd ontnomen, omdat de voorzitter meende, dat zijn opmerkingen buiten het aan de orde zijnde onderwerp vielen. Terwijl de voorzitter onophoudelijk hamerde wond de communistische spreker zich hoe langer hoe meer op om tenslotte in verwensingen uit te barsten aan het adres van „de dictator van Beverwijk" en „de fascistische schoften, die met hem heulen". Het raadslid werd hierop de toegang tot de raadszaal ont zegd voor de verdere duur van de vergadering, maar hij weigerde de zaal te verlaten, zodat de beide gemeenteboden hem met geweld moesten verwijderen. Zijn beide fractiegenoten kozen zijn partij. Het drietal bleef tenslotte voor de gesloten deur van de raadszaal nog enige tijd beledigende opmer kingen en verwensingen uiten, maar verliet uiteindelijk het raad huis, terwijl de behandeling van de reglementswijziging in minder emotionele sfeer werd voortgezet. VADER EN ZOON Koning Boudewijn van België heeft te Brus sel een monument onthuld ter nagedach tenis aan Koning Al- bert I. Hij was bij deze plechtigheid ver gezeld. van zijn vader, ex-koning Leopold die hiermede voor het eerst sedert zijn aftre den in het openbaar verscheen. V.l.n.r.: Koningin Elizabeth, ex-koning Leopold en koning Boudewijn tij dens de plechtige ont hulling van het monu ment.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1