„Waarom jok je Chérie?" Garagehouder handelde in gestolen autohanden Metc verva Geheugenkunstenaar tovert met namen en getallen D.W.O. vierde eerste lustrum Ov< Jocke) ALKMAAR EN OMSTREKEN Experimenten van Peter Heemskerk AGENDA ..MTrEZMAAN"! Twee jonge soldaten waren leveranciers Raad St. Pancras K.V.P.-jongeren willen korter kermis Hervatting der besprekingen over wapenstilstand Centrale Raad Woonhuis tot grond afgebrand PAGINA 2 WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 ALKMAAR. In het Pavil joen „Kinheim" maakten wij gistermiddag kennis met de ge heugen-kunstenaar Peter Heems kerk uit Amsterdam, die ons ver gastte op een buitengewoon inte ressant experiment. Uit een burgerlijke stand van 1300 namen, ruim 3600 voorlet ters, 1300 getallen van 16 cijfers en even zoveel code-namen en plaatsnamen noemde hij op, wat wij willekeurig uit dit register aangaven. Het is fabelachtig, wat deze man in zijn hoofd heeft zit ten aan namen, gegevens en cij fers; hij heeft er dan ook 29 jaar op gestudeerd, om het zover te krijgen. Als experiment is dit nummer, dat de heer Heemskerk in tal van plaatsen in ons land gaat brengen, zeker geslaagd. Naar hij ons vertelde, had hij reeds op 5-jarige leeftijd een hobby, die bestond uit het note ren en onthouden van nummers van auto's en trams In 1929 startte hij met „slechts" 500 na men, welk register hij gestadig uitbreidde. De codenamen, die de geheugen-kunstenaar gebruikt, stemmen overeen met de positie die de persoon, uit het register gelicht, bekleedt. Naast deze sterkte in het ont houden van namen en cijfers kan de heer Heemskerk ook uitste kend kleuren onthouden en bo vendien heeft hij een zwak voor plaatsnamen. Verder werkt zijn geheugen even normaal als dat van ieder ander. De heer Heemskerk, die vroe ger detective en boekhouder is geweest, is natuurlijk goed thuis in het spoorboekje, dat hij, hoe wel geregeld op reis, natuurlijk zelden hoeft te raadplegen. Naast een groot geheugen moet deze cijfer-kunstenaar, die weer geheel anders werkt dan degenen, die men reeds eerder hier met cijfers heeft zien goochelen, over een geweldig doorzettingsvermo gen beschikken. Geregeld „werkt" hij nog aan zijn register, dat natuurlijk in de loop van de jaren veranderde, omdat er per sonen overleden zijn of een an dere functie of beroep gingen De geheugenkunstenaar Peter Heemskerk, de man die tovert met cijfers en namen. uitoefenen. Iedere avond wordt hij daarom nog, zoals hij ons ver telde, thuis „overhoord Het was al met al een belang wekkend experiment, dit toveren met cijfers en getallen en we zijn benieuwd hoe dit „nummer" het in variété- en cabaret-program- ma's zal doen. VERLOTING VOOR T.B.C.-BESTRI(DING ALKMAAR. Ook dit jaar houdt de Alkmaarse Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose een verloting, waarvoor de prij zen in één der (daartoe welwil lend beschikbaar gestelde) etala ges van de Boekhandel der Firma Ter Burg aan de Choorstraat zijn te bezichtigen. De prijzenzijn vervaardigd door patiënten uit de „Lighallen" en de „Zweedse Paviljoens" der Vereniging en geven tevens een bewijs wat er bereikt kan worden door gnedgeleide arbeidstherapie. Bioscopen: REX: „Taxi 85 rijdt voor" (volwassenen). VICTO RIA: „De vrouw van mr. Graig (18 jaar). CINEMA AMERICAIN: „Song of the Islands" (18 jaar). HARMONIE: „Met de kippen op stok" (alle leeftijden Voorstellingen: Hedenavond 8 uur 't GULDEN VLIES: 8 uur: Missiefilm: „Blanke mis daad". 't WAPEN VAN HEEMS KERK: 8 uur: Interparo chieel Centrum. Eveneens om 8 uur aldaar: „Tech nische avond voor auto mobilisten" Apotheek: Voor spoedgevallen is van af 6 uur geopend apo theek „De Bever". Emma- straat 36. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Theo- dorus J„ z. v. N. M. Kuiper en A. M. Heine; Jan, z. v. L. Spie- rings en G. de Jong; Hendrik, z. v. A. C. Burgering en F. J. van Roon. Gehuwd: Johannes R. P. Wil- lemse en Catharina C. van Eijk; Jan de Jonge en Catharina J. Liefting; Hermanus C. Boots en Veronica Roodt: Petrus J. Boots en Helena J. Janssen: Cornells Van Urk en Margaretha A. Bijtjes. Overleden: Hendrina J T. Schoenmaker. 85 jaar. wed. van F. J. H. Nettenbreiiers. Inbraken opgehelderd ALKMAAR. Met de arres tatie van een tweetal inbrekers door de rijkspolitie te Uitgeest verricht, is opheldering gekomen in de serie inbraken welke te Alkmaar en Heiloo in het be gin van deze maand werden ge- nleegd. Dat waren o.a. de inbra ken met diefstal aan de Wes terwee te Alkmaar pn Heiloo. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in de volgende zaken. Wegens diefstal werd K, P. veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. Het vonnis van de kantonrech ter t.a.v. J. D., waarvan beroep, werd bevestigd. F. J. van der L., die een mo torvoertuig bestuurd had in ken nelijke staat van dronkenschap, werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes weken met een voorwaardelijke ontzetting uit hetson een zeer recht, een motorvoertuig te be sturen voor de tijd van een jaar met een proeftijd van drie jaar. ABC-CABARET „De moordzaak ABC" ALKMAAR. Naar we verne men zal op Vrijdag 9 November a.s. het ABC-Cabaret een avond voorstelling geven m 't Gulden Vlies met ,,De Moordzaak ABC". De volgende artisten zullen hieraan medewerken: Corry Vonk, Pam Henning. Teddy Soholten, Fransje Hart. Guus Hoek, Wim Kan, Gerard Re- kers, Henk Scholten, Piet van der Meulen, Joop Visscher Jr., Bill Blok. Scenario en regie: Wim Kan. Composities en muzi kale leiding: Cor Lemaire. Alge hele technische leiding: Ber Engelen. Ongewenste gast bij slager op bezoek ALKMAAR. Gistermorgen kwam een viervoetige gast bij een zekere slager hier in de stad binnen en legde ongevraagd be slag op een aanzienlijk stuk le ver. Vervolgens verdween hij zonder te betalen en begon te picknicken op de straat. Een bak kersknecht betrapte hem echter op heterdaad tijdens het smullen ALKMAAR Luchtig en toch vol charme was het muzikale blijspel, dat gisteravond onder de titel „Waarom jok je, Chérie?" in het Gulden Vlies door de Haagse Comedle werd opgevoerd. Cees Laseur had de leiding van dit stuk, waarin een muzikaal slip pertje werd gemaakt. Wapt het was niet gewoon to neel, dat de bezoekers van deze Abonnenrentsvoorstelling deze keer kregen voorgezet. Op initia tief van Cees Laseur was in dit vlotte stuk zang en dans ver werkt met het spel, wat wij van de Haagse Comedie gewend zijn. Of deze combinatie geslaagd is? Wij geloven van wel, al zijn we van mening, dat niet te veel stuk ken van dit genre op de plan ken moeten komen. Het publiek genoot hoorbaar van dit geestige stuk, dat gedra gen werd door het vlotte spel van Jan Rezel, die als Gaston I Moincaux, de gezworenvrijgezel, zijn hart uiteindelijk toch moest verliezen en wel aan de dievegge Suzanne, die zich echter weet te ontpoppen als een charmante vrouw waarvan Elisabeth Ander- geslaagde creatie gaf. Ook een oude vriend van Gaston, eveneens vrijgezel, wie het echter niet als Gaston zo voor do wind was gegaan en die zich op een zekere dag heeft ge nesteld in het huis van zijn rijke vriend, raakt van streek door de bekoorlijkheid van Suzanne. Hij heeft echter geen schijn van kans want Suzanne houdt het met heel haar hart bij Gaston en zij is wat jaloers, wanneer een oude liefde van Gaston komt opdagen, die echter wel ziet, dat zij beter doet te vertrekken. Bob de Lange trad op als de beroemde vriend van Gaston, Achille Pompon. Met zijn vlotte geestigheid wist hij een belang- ONCOLLEGIAAL ALKMAAR. Voor de Alk maarse Meervoudige Kamer stond Dinsdagmorgen terecht de kellner V. uit Alkmaar, die op 5 Augus tus in het strandpaviljoen te Camperduin een portefeuille met f 62.50 uit het jasje van een col lega heeft weggenomen. Het was niet de eerste keer dat de man voor de rechter moest verschij nen en ook nu liep hij nog in een voorwaardelijke straf. Verdachte had een groot gezin, verdiende in het hoogseizoen goed geld, maar droeg weinig thuis af. De officier van justitie, Mr. A. van dit lekker maaltje, waarop kooshmpt^'aeMerfatingt vlnXet bouwenïn"de"man"kon'"ïteüen," koos met. achterlating, van omdat hy zich weinig om het toe zicht, waaronder hij was ge plaatst bekommerde, vond het ge pleegde feit nogal ernstig. Temeer waar hier overmatig cafébezoek ook een rol speelde, vroeg hij ten uitvoerlegging van de voorwaar delijke straf als het vonnis in kracht van gewijsde was gegaan en bovendien voor deze diefstal een gevangenisstraf van 4 maan den met aftrek voorarrest. Mr. Thijs, die als verdediger optrad, verklaarde dat zijn cliënt uit geldnood heeft gehandeld en wees er de rechtbank op, dat het thuis een tijdlang ook niet alles koek en ei was geweest. Nu gaat het weer beter en een gedeel telijke voorwaardelijke straf, met verlenging van de proeftijd, achtte hij zeer wenselijk. K.A.B. HOEKJE ALKMAAR Op Zondag 28 October wordt het feest gevierd van Christus Koning. Het is de laatste jaren traditie geworden, dat geheel katholiek Alkmaar dan optrekt naar het beeld bij de St. Jozefkerk, om daar. ge schaard rondom het symbool van koninklijke waardigheid, de Hemelse Koning hulde te bren gen. Daarbij openlijk te getui gen. dat wij ook Zijn Koning schap over dp aarde erkennen. Evenals vorig jaar rekenen wij weer op een grote deelname van de leden van de K.A.B Ons vaandel zal present ziin. we vragen dat ook aan alle vak afdelingen, die over een vlag of vaandel beschikken. Het is geen samenkomst voor vrouwen en kinderen alleen, maar ook voor de mannen is er plaats. Geen menselijk opzicht zal ons weer houden. Met onze stoere pian- nelijke kracht komen wij uit voor onze overtuiging, wij blij ven niet aan de kant staan. Evenals wij dat steeds doen uit komen in ons strijdlied, geldt zeker nu de leuze: Heft de vanen hoog, heft de vaner» in de dag. Het strijdlied spreekt van de duizenden, die achter de va nen volgen: voor deze keer ver langen wij dat niet als we mogen vaststellen dat honder den achter ons vaandel volgen, dan ziin we tevreden. Om half drie komer» we te zamen op het Canadaplein, waar verdere constructies wor den gegeven. Imposant zal de optocht ziin, maar.... geen demonstratie omwille van een demonstratie, doeh een eeht-ge- meende ooenbarp hulde aan Christus Koning. rijk deel van de aandacht van het publiek in de wacht te slepen. Hetzelfde kan gezegd worden van Johan Valk, die als de waardige butler Cromwell, zijn van niets tot iets gekomen heer durfde zeggen hoe het moest. Luc van Gent, deelde als het broertje Charlie van Suzanne ook mee in het happy and. Hij kreeg namelijk toch de nieuwe fiets, die hij in eerste instantie door 't mis lukken van de op touw gezette inbraak in het huis van Gaston, had verspeeld. Ook de vier agen ten maakten een goede beurt bij het publiek, dat de spelers, be halve met verschillende „open doekjes," aan het eind met een Wildt en M. Tesselaar; Rudolf Ge- HET IS NOG NIET TE LAAT ALKMAAR. U kunt nog in- schriiven voor de grote onen bridge-drive die gehouden wordt od Zaterdag 27 October a.s. 's avonds half acht in alle zalen van hotel Victory te Alkmaar. Laat U deze pracht avond niet ontgaan. Behalve een gezellige bridge-avond wordt U de kans geboden op een schitterende prijs. Gaat U maar eens kijken in de étalage van de P.O.A. N.V., Payglop, waar U een gedeelte van de prijzen van Donderdag af kunt bewonderen. Ook zijn er nog enkele verrassingen voor ieder 10e paar dat zich opgeeft. Maar haast U voor het te laat is, de inschrijving wordt Vrijdag 26 Oc tober onherroepelijk gesloten. De wedstrijd staat onder uiterst des kundige leiding, waardoor een vlotte organisatie verzekerd is, en U desgewenst op tijd naar huis kunt gaan. Opgeven, ook telefonisch, bij P.O.A. N.V., Payglop, tel. 3892, J. Tesselaar, Huygbrouwerstraat, Postzegelhandel en bij Ph. Lam- balk, Corn. W. Bruinvisstraat 21, tel 4808. Eventuele baten zijn voor de Sint Vincentiusvereniging, Alk maar. Benoeming WAARLAND De heer P. (Nöordstrand Dr. alhier is te Tiel geslaagd voor het examen van de Nederlandse Heidemaatschappij Aan hem is aanstelling verleend als voorwerker in het Ambtsge bied Drachten (Friesland). R. K. VROUWENBEWEGING AFDELING HEILOO HEILOO Dezer dagen heeft de R.K. Vrouwenbeweging afde ling Heiloo met recht een vro lijke avond beleefd. De mondorgelclub bracht en kele aardige wijsjes ten gehore, de heren A. Borst era W. en P. Bruin vulden verder de tijd met allerlei liedjes en schetsjes, af gewisseld met muziek. Vooraf werden enkele mede delingen verstrekt omtrent het verdere verloop van het winter- programma. Tevens werd mede werking verzochtvoor de speld- jesverkoop op het feest van Christus Koning, en voor het werk van de naai-actie. Er bestaat thans gelegenheid om oer week te sparen voor het zomeruitstapje, alsmede voor de retraite, welke warm aanbevo len wordt. Tenslotte werden de leden erop gewezen dat ook zij hun werk kunnen tentoonsLl- len op de expositie „Vrijetijds besteding" welke in het begin van de maand December te Heiloo wordt gehouden. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Johanna Gerda Maria, d-v. J. G. W. Pen- ders en G. A. C. Halff; Anna Ma ria, d.v. Th. C. Tomson en Jonk- vrouwe Aleide van Foreest: Ro- bertus Cornelis Maria z.v. C. B. L'abée en J. Tak: Alida Geertrui da, d.v. P. Buijs en M. Kerssens Margaretha Maria d.v. J- B. de NU.AUEMAAC ZWANENBERG'S ROOKWORST..KOlOSSAACi AiS tN DB HERFST DE SCHOOC /S UITGEGAAN. TRACTEERT MOEDER OP ROOKWORST PAN DE MIDDENMEER. De contactraad DWO het overkoepellende orgaan van de katholieke sport- en amu sementsverenigingen in de Wie- ringermeer, vierde Zondag haar eerste lustrumfeest. De dag werd begonnen met een H. Mis te Mid denmeet-, waarbij vele leden aanwezig waren. In de grote beurszaal van hotel Smit werd 's avonds het feest voortgezet met een parochieavond. De heer Bur ger, voorzitter van de contact- raad uitte in zijn openingswoord zijn grote vreugde over de grote opkomst en heette allen, in het bijzonder de Weleerw. heer ka pelaan Dekker en burgemeester Loggers en echtgenote, van harte welkom. Hij memoreerde de oprichting in Winkel, tijdens de evacuatie en wees daarbij in het bijzonder op het vele werk dat kapelaan Dekker in de be gin periode der vereniging heeft verricht. In dit nieuwe land, aldus de voorzitter, moet nog traditie worden gemaakt, hoe deze traditie zal groeien hangt af van het doen en laten in de eerste jaren van haar bestaan. In verband met de vestiging van deze traditie heeft DWO een ver antwoordelijke taak en dit moe ten de leden en andere parochia nen vooral niet uit het oog ver liezen, in verband hiermee ves tigde hij de aandacht van de aanwezigen op het contactblad hetwelk een dezer dagen is uit- langdurig applaus bekroonde. M. p. J. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Cornelia M. dv. Jan Hoekman en Cornelia Duin: Margriet, dv Dirk Struiif en Anna Rademaker; Corrie G. dv Remmert Blankevoort en Grietje Modder. Overleden: Petrus Bruin. 25 ir. ongehuwd (woonde te Haren karspel). Marten van de Bult, 28 jr. ongehuwd (overleden te Alkmaar). rard, z.v. J. Groenenboofn en Pe- tronella Alida Bouman. Ondertrouwd: Cornelis Meinar dus Bakker, oud 25 jaar en Geer- truida Dekker. 28 jr.; Theodorus van Alnhen, 35 jr- en Johanna Maria Poulussen, 30 jr.; Pieter Dirk Purmer. 34 jr; en Klaziena de Vries, 35 jv. Getrouwd: Hermanus Jacobus Godijn en Catharina Theresia Zentveld. Overleden: Wilhelmus Admiraal oud 83 jaar, wednr. van Aagje Kaandorp. BAZAR ROOD-GEEL WERD SUCCES HEILOO De Bazar voor Rood-Geel is een succes gewor den. De actie heeft een bedrag van f405- opgebracht, dat on- midde' voor het gestelde doel gebruikt kan worden. Het om vangrijke werk, waaraan door velen werd deelgenomen is op gelukkige wijze bekroond. De dames van de handbalclub kregen voor haar medewerking een nieu we handbal cadeau. Als nu Rood geel ook nog in ledental belang rijk vooruitgaat, in het belang van de sportbeoefening in eigen katholiek verband, zou dit een passende beloning zijn voor het werk, dat men zich getroost. Gezonde ontspanning BERGEN Niet alleen geeft de gymnastiek een gezonde ontspan ning, doch bovendien verkrijgt men een goede lichaamsoritwik- keling en kweekt het karakter vorming door het clubverband en de op juiste wijze geleide drang naar prestaties. Vooral voor de jongemannen, die hun tijd gaarne doelmatig willen besteden en buiten hun studies een prettige ontspanning zoeken is hiervoor de gymnastiek op Donderdag van 9 tot 10 uur, in de gymnastiekzaal rsn de Beem- sterlaan, een prachtige gelegen heid. Het tijdschema ziet er als volgt uit: Dinsdag meisjes van 79 j. om 4.45; meisjes van 9—12 j- om 5.45. Donderdag jongens van 6—9 jaar om 4.45; jongens van 912 jaar om 5.45; mejgjes van 1216 jaar om 6.45: dames om 8 uur; heren, vanaf 17 jaar om 9 uur. HEILOO. Gistermiddag heeft de Heilose garagehouder C. P. V. voor dc Alkmaarse Meervoudige Kamer, gepresideerd door Mr. J. Krabbe terechtgestaan wegens heling. Hij had autobanden, som mige met binnenbanden en vel gen, sommige zonder, van twee militairen van het kamp Soest- dulnen gekocht en met winst ver kocht, De officier van Justitie, Mr. J. W. Holstcijn eiste een ge vangenisstraf van twaalf maan den, waarvan vijf maanden on voorwaardelijk met aftrek van preventieve hechtenis cn zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Op zekere dag in April van dit jaar kwam de garagehouder, die in Heiloo zeer goed bekend stond, in aanraking met de 21-jarige militair C. N„ ingedeeld bij de Luchtstrijdkrachten te Soester- berg. Tijdens het gesprek vroeg de garagehouder aan de militair, of er bij hen nooit „eens iets te rommelen viel". De militair vatte dit in ongunstige zin op en be loofde, wel eens te zullen zien. Als hij soms eens autobanden zou kunnen bemachtigen, zou hij die aan F. verkopen. C. N. sprak daar over met zijn kameraad de 22-jarige militair J. v. d. S„ en samen stalen zij, tot driemaal toe en steeds op dezelfde wijze, telkens twee, drie en twee autobanden uit de dump van het kamp Soestduinen by Soesterberg. Er was weinig of geen controle, zodat beide mili tairen de baan vrij hadden. Het vrveoer van het gestolen goed geschiedde met een militaire wa- fen, welke door C. N. moest wor- en ingereden en waartoe hij in de avonduren in de gelegenheid werd gesteld. Hij stalde de wagen op het parkeerterrein bij „de Rus tende Jager" te Heiloo, belde vanuit het café F. op en daarna had dan de transactie plaats, waarbij J. v. d. S. telkens tegen woordig was en die zijn kame raad op zijn tochten vergezelde. De militairen kregen van F. in totaal f 235.uitbetaald, dat zij samen deelden; zelf verkocht F. de banden weer dóór voor een totaalbedrag van f 400.met een geringe winst dus van onge- Bij een van de „leveranties" had F. tot de jongens gezegd: „Dertk er om, als je gesnapt wordt, ben je niet bij mij ge weest". F. scheen niet erg gemakkelijk van betalen te ziin geweest, én om zijn belangstelling voor hen gaande te houden, hadden de militairen hem een verhaal op gedist omtrent een bestelwagen, die zij wellicht ook nog wel te pakken konden krijgen. Ook daar zou F. serieus op zijn ingegaan. Toen de militairen voor de vierde maal trachtten, banden weg te nemen, werden zij op heterdaad betrapt. Een en ander werd door hen zelf ter zitting bevestigd. De Officier van Justitie vond een strenge straf op zijn plaats. Verd. haa van begin af aan ge weten, wat hij deed en moest dus volkomen verantwoordelijk voor zijn daden gesteld worden. De Officier rekende het hem zeer ernstig aan, dat hij twee jeugdige soldaten tot diefstal had gebracht, waartoe zij niet gekomen zouden zijn, als hij niet een aanbod in die richting had gedaan. Verdachte zat in financiële nood doch hij heeft niet andere, moge lijke kansen aangegrepen, om daaruit te geraken. Hij heeft de verkeerde weg gekozen en in dit geval gaat op, dat de heler slech ter is dan de steler. Hij verweet verd. diens slappe mentaliteit, concludeerde dat hij alle kansen in het leven heeft 'gehad en het feit zwaar aangerekend moest worden, omdat het een herhaling tot tweemaal toe betrof. De verdediger Mr. C. Berkhou wer betoogde, dat verd. blijk had gegeven van een zwaar schuld besef. De feiten nagaande, betoog de hij voorts, dat F. zonder enige pretentie aan de militair de vraag had gesteld of „er wel eens wat te rommelen viel", maar dat hij uit zwakheid had toegegeven, toen de militairen eenmaal met de banden kwamen aanlopen. Dat de heler in dit geval slechter was dan de steler, kon de verdediger niet inzien. Naar ziin oordeel bad de militair C. N. evenveel schuld, omdat hij onmiddellijk bereid was, bet ergste te veronderstellen, toen F hem de bovengenoemde vraag stelde, en hetzelfde gold voor J. v. d. S. die voetstoots met ziin kameraad was meegegaan. Vervolpens gine bii de verschil lende karaktertrekken van de garagehouder ra en constateerde dat de man. die als goedgeefs, goedhartig en spontaan bekend staat, bet zwakke element in ziin karakter even on de voorgrond bad doen treden. Met klem drong bii er bii de rechtbank on aan, begrin te tonen voor de tiideliike zwakheid varwaruit deze man gehandeld bad. Daarom zag hij het_ zo, dat de nreventieve hech tenis reeds voldoende was. om F. gestraft te laten ziin. voorzover het ziin vrijheid betrof. De voor waardelijke straf beval hii nog eens in de clementie van de rechtbank aan. Uitspraak over 14 dagen. De Raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester C. K. Kroonenburg, die mede deelde, dat het bevolkingsonder zoek een zeer vlot verloop heeft, terwijl hij dank bracht aan de huisbezoekers (sters) voor het vele werk door hen gedaan. Dezer dagen zal in de gemeente een cir culaire worden verspreid aan gaande het bouwen van wonin gen door leden van de Bouwkas Noord-Nederlandsche gemeenten. Bij voldoende deelname zal de raad worden voorgesteld zich aan te sluiten bij genoemde Bouwkas. De verordening op het heffen van verlofreeht verkreeg de Kon. goedkeuring. Het verlofreeht wordt verhoogd van 25 tot f 40 voorlopig met een nadelig saldo van 8000, wat hoofdzakelijk komt door het grote tekort bij het Gem. Gasbedrijf te Noord- Scharwoude. De heren Burger, Bruin, Timmer, de Vries en Kloosterboer werden herbenoemd als leden van de adviescommissie woonruimte. By de behandeling van de Ver ordening op de Grafrechten, sprak de heer Duif zijn goedkeuring uit omtrent het onderhoud van de beide begraafplaatsen. Alle lof in deze aan de heer P. de Vries, de gemeente-werkman. De raad ging accoord met de voor gestelde verhoging. Ook ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het invoeren van de straatbe lasting met ingang van 1 Januari 1952. Naar de raming zal deze belasting ongeveer 3500 opbren gen, terwijl de ongebouwde per celen vrijgelaten zijn. Er zal slechts 6% worden geheven van de belastbare opbrengst der ge bouwde percelen. De bij rondvraag door de heer de Vries naar voren gebrachte vraag omtrent de uithuis-zetting van Mevr. Wed. D. Groen, werd in comité besproken. De heer Duif wond, dat het laten staan der meubels, aan de openbare weg, als een soort demonstratie moet worden gezien. Hierna ging de raad in comité. EGMONDZEEËR REDDINGSBRIGADE EGMOND AAN ZEE Onder voorzitterschap van de heer A- v.d. Steen vergaderde de reddings brigade in de zaal van Cafétaria West. Uit het verslag over de af gelopen zomer bleek, dat ver scheidene malen eerste hulp werd verleend bij kleine verwondingen en dat er een redding heeft plaats gehad op het Zuiderstrand. De strandtent van de Brigade heeft een kleine verbouwing ge had, die een belangrijke verbete ring betekende. Van deelname aan de Bondsstranddag moest worden afgezien, omdat ter plaat se geen vlet aanwezig was an de meeste andere nummers reeds door andere Brigades werden ge demonstreerd. Wegens aftreden van de heer A- Blok moest een tussentijdse be stuursverkiezing plaats hebben. De voorzitter deelde nog mede, dat er vóór het vertrek van de heer A- Blok uit deze gemeente, een buitengewone bestuursverga dering was belegd, waarin het scheidende bestuurslid hartelijke woorden van dank waren ge bracht, voor al hetgeen hij voor de Brigade heeft gedaan. Als stof felijke blijk van waardering werd hem een boekwerk aangeboden. In het bestuur werd gekozen de beer E. Zwart. Voor aè cursus EHBO gaven zich 13 leden op. Deze cursus zal worden gegeven door de afd. Egmond van het Ned. Rode Kruis. Ook gaven zich nog enige leden op vfior het volgen van een herhalingscursus. Dokter Helle, als geneeskundig adviseur van de Brigade gaf daarop nog enige toelichting. gekomen; de loterij welke op touw zal worden gezet en ten slotte op het donateurschap van de vereniging. Hierna bracht de afd. toneel het stuk: „En de bossen zingen hun lied" van Ro- sita Peters voor het voetlicht. Met deze opvoering heeft DWO weer bewezen dat het tot goede prestaties in staat is. Ondanks het feit dat de bijrollen wel wat te licht werden vertolkt en er door enkelen te zacht werd gesproken was het toch een suc ces. Vooral de rollen van Lars Kragh (B. Meijering) als hout vester, zijn zoon Claus (L. Meije ring), zyn dochter (I. v. Bunde ren) en de stroper (A. Wegdam) werden zeer goed gespeeld. Pas toor de Wit bedankte als mode rator de spelers voor het gebo- dene. Na een kleine verloting en een gezellig bal kwam het einde van deze zeer geslaagde avond. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Lou- werencia Maria en Gerarda Ma ria, dtrs. v. L. P. Jong en G. M. Gruithuysen; Berendina Johanna Maria, d. v. Jn. Broersen en J. C. Twnt; Wilhelmina Marie d. v. C. N. Velseboer en E. Wittebrood. Ondertrouwd: J. Vlaar en A. Bibo; F. J. Ruchert en A. G. van Baassen; J. A. Hendriks en A. Beets. Getrouwd: P. J. Kok en A. M. van Loo. Overleden: J. Kortlever, 26 jr., echtgen. van C. Vlug. „SUUSKE PERDAEMS" SCHOORL Voor een stamp volle zaal gaf, onder auspiciën van de R.K. Voetbalvereniging „Duin- randers," de toneelgroep „De Schijnwerper" uit Amsterdam, 'n uitvoering van 't toneelspel „Suus- ke Perdaems." „Suuske Perdaems" gaf 'n zeer bevredigende creatie van zijn wel dankbare, doch moeilijke rol, on danks het feit, dat hij slechts één dag tijd kreeg om die te leren De „pastoor" had wel enige goede momenten, doch kon ons niet ge heel bevredigen en waarom moest hij zo slordig gekleed zijn? Miebethje, 3e huishoudster van de pastoor, was van het type, dat voor een dergelijke rol geknipt is. Dokter Frangois kon niet de hoogte bereiken van eiyi door wroeging en zelfverwijt vervolg de mens. Wat de clijiiax moest zjjn in zijn rol, speelde hij met zyn rug naar het publiek, dat daardoor totaal onkundig bleef van zijn veronderstelde aandoe ningen- Mevr. Francois daaren tegen was vooral in de laatste twee bedrijven zeer goed. Yvonne en Freek en ook de veldwachter Kersemakers kwamen niet uit boven het gemiddelde di- lettantenspel. Niettemin mag de avond als geslaagd worden be schouwd. WEERSVER WACHTING geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. DROOG WEER. Droog weer met over het alge meen weinig bewolking en zwak ke wind. Op vele plaatsen zware nachtvorst en hier cn daar och tendmist Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. ONTMOETINGEN MET DE CROTEN DER AARDE CASTRICUM. Mr. Jan Derks sprak over ontmoetingen met grote personen voor kunstkring „Elckerlijc". Jan Derks boeide zijn toehoorders met de figuren van Mussolini en Hitier en de Pausen Pius XI en Paus XII. Donderdag 29 November a.s. zal de grote film „Macbeth" naar het gelijknamige drama van William Shakespeare worden ver toond. Plaatsbespreking is Woensdag 28 November tussen 3 en 4 uur en Donderdagavond 29 November van 19.30 tot 20 uur aan de cassa van het Corso Theater. DE RIJF. In café Grasboer kwam de Jongeren KVP onder voorzitterschao van Jac Noé bli- een. De onkomst was niet eroot. Uit de enquête over de kermis bleek dat men er in overweldi gende mate vóór is. dc duur van de kermis te bekorten. Binnen enkele dagen zal een desbetref fend verzoekschrift de raad be reiken. De heer G. de Jong sprak over de emancipatie der Katholieken, vooral op politiek terrein, vanaf de achttiende eeuw tot heden. Zeer interessant was hetgeen deze specialist op oudheidkundig en historisch gebied vertelde over de situatie ter plaatse in vroe ger dagen. Voorzitter Noé mocht dan ook met recht hartelijk danken voor deze leerzame cau serie. Hij wekte ook allen op om meer belangstelling voor de po litiek te tonen. Niet alleen het getal, ook het gehalte beslist, zoals onze meest verbeten tegen standers zo goed begrypen. Maar door metterdaad Christen te zijn, door sociale rechtvaardigheid en Christelijke naastenliefde kunnen wij de wereld winnen en haar aanschijn veranderen, aldus de voorzitter. MARKTBERICHT LANGENDIJK. 1500 leg rode kool A 10,20—12.30; B 7,10—8,80; 3000 kg gele kool A 9,7011,10; B 8,10; 14.000 kg groene kool 8,70—12,10: 60.000 kg witte kool 44,70; 9500 kg uien 2326; drielingen 23,4027; nep 24 26,60; 4000 kg bieten A 10,20— 10,30; 2500 kg Peen B 13.40— 14,10; 10.000 kg andyvie 5,70 7,80; 250 kg slabonen II 61—71; 500 stuks bloemkool B 1 43.60 49,80; B 2 20,80—27,20. Doorge draaid 7400 kg witte kool. NOORD SCHARWOUDE 1500 kg aardap. eigenheimers 9.20; 6100 kg uien 26.1026.20; grote 24.46; driel. 2728; nep 2627; 2700 kg kroten A 9.50—9.70; 4100 kg peen B 12.20—12.80; C 13.60; 20.000 kg rode kool 6.90—12.80; 85000 kg witte kool 4—4.40; 4000 kg groene kool 10.6011.70; 2100 kg andijvie 6.207.70: 200 kg sla- bonen 86: II 68; afw. 5963; doorgedr. 13000 kg witte kool. TOKIO. (RTR). Na twee maan den van onderbreking ziin heden- moreen om 11 uur plaatselijke tiid de. besorekineen tussen de delegaties over een staken van het vuren in Korea hervat. Dit is bekend gemaakt door generaal Ridewav. de onoerbevcl- hebber der V.N., nadat de com munisten de overeenkomst van Panmoendion hadden geratifi ceerd. hetgeen door de Verbon denen reeds geschied was. De overeenkomst beDaalt het instel len van neutrale zones en de voorwaarden voor de hervatting der besorekingen. MIDDENSTANDSBOND BISDOM HAARLEM Woensdag 7 November a.s. belegt de Kath. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem zijn 76ste vergadering van de Cen trale Raad en wel ditmaal om 11 uur v.m. in de Stadsgehoorzaal (foyer), Breestraat te Leiden. Deze bijeenkomst gaat vooraf door een H. Mis om 10 uur in de Hartebrugkerk (Paters Fran ciscanen) in de Haarlemmer straat. In deze Najaars Centrale Raad zal o.m. als spreker optreden de heer van Hedel, directeur van de Ned. Middenstandsbank te Beverwijk met als zeer actueel onderwerp: „De liquiditeitsmoei- lijkheden in midden- en klein bedrijf". HENSBROEKER GEZIN GERED HENSBROEK Vannacht on geveer kwart over 2 werd in de woning bewoond door de heer A. van Leyen te Hensbroek een sterke brandlucht ontdekt. Bij onderzoek bleek er brand te zijn ontstaan die zich reeds zover uit gebreid had, dat aan blussen niet meer te denken viel en de bewo ners zich slechts in nachtgewaad naar buiten konden begeven. De brandweer van Obdam met welke gemeente Hensbroek een gemeen schappelijke regeling heeft, was zeer spoedig ter plaatse. Te' red den viel er evenwel niets. Het huis is geheel verwoest. Van de inboedel heeft men niets kunnen redden. Huis en inboedel waren verzekerd. De oorzaak moet ver moedelijk gezocht worden in een defect aan de schoorsteen. Het gezin bestaat uit 4 personen, die door buren zijn opgenomen. OVERDRACHT VAN GRONDEN IN DE RAAD WIERINGERMEER. Vanavond kriigt de raad van Wieringermecr zeer belangrijke besluiten te ne men. t.a.v. het overnemen van het Riik van bouwterreinen en erfnachtsgronden in de dornen. De in eigendom over te nemen bouwterreinen groot, 12 ha 73 a. en 97 ca. te Slootdorp; 28 ha. 4 a. 16 ca. te Middenmeer; 80 ha. 4 a. 26 ca. te Wieringerwerf; 26 ha. 82 a. 80 ca. voor het nieuw te bouwen dorp A worden ge waardeerd voor f 658.393,70. De overdracht van de blote eigendom van diverse reeds in erfpacht uitgegeven gronden met uitzondering van de terreinen van het bouwbureau Wieringer- meer tot een oppervl. van 19 ha. 94 a. 92 ca. zal plaats kunnen hebben tegen betaling van f 636.306,25. Het bureau financiële advie zen van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten adviseert evenwel de aankoop van bouw gronden voorshands te beperken tot een aantal dat in de eerste 20 jaar strikt nodig is. Daarmede zal een bedrag ge moeid zijn van f 580.000. De erfpachtsgronden kunnen dan te gen die prijs worden overgeno men. Het is de gemeente uiter aard alleen mogelijk om dit aan bod te aanvaarden indien het Rijk zelf medewerking verleend by de financiering. De krapte op de kapitaaalsmarkt maakt het onmogelijk voor de Wieringer- meer om tegen de toegelaten rente voldoende geldmiddelen aan te trekken. De betaling in jaar lijkse termijnen zal de enige op lossing zijn. TONEEL IN URSEM URSEM „In een andere We reld," zo luidt de titel van 't stuk, wat „St. Bavo" a.s. Zaterdag en Zondag voor het voetlicht brengt. Wat daar achter schuil gaat is niet met een Paar volzinnen te vertellen. Eén tegenstelling van begin tot eind met aan de ene kant een deftige aristocratische familie, mensen van standing, die een leven leiden zonder inhoud, doch zich gewillig hukken voor allerlei Conventies, En aan de an dere kant de jolige mensen uit een volksbuurt met het hart op de meestal vlijmscherpe tong. En juist de botsingen tusso de ze twee families die door om standigheden met elkaar samen moeten werken, geven dit stuk zijn aparte bekoring, zodat de toe schouwer kan genieten van fiine humor, afgewisseld met aller dwaaste scènes. Ook in dit stuk is de liefde niet vergeten en 't slot is, dat alles weer op ziin pootjes terecht komt- Ahvie eens 'n avond uit de zorgen wil zijn, kunnen wij dit stuk van harte aanbevelen. '•-GRAVEN HA arrondissement W. uit Amsteri van beroep ma viertal jeugdige 1950 „de Jock Haag overviel, lichter wist te Daar beide vei ningsvatbaar i hoorden zij zich damse rechtbank gen van drie ani len, tot vijf jaai met aftrek veroc Het deze vijf j uitzicht hoorden derom anderhalf straf met aftrek vanwege de roo Jockeyclub". Welk een wild in de nacht van deze club heeft gisteren door d' Voltman nog een gebracht. De W. was aan weest van de J had er practisch loren. Hij was u de hoogte met c speelgelegenheid. waren de wapei tussen de vier ms dam verdeeld. E begaf men zich n tegen middernael van Meerdervoor pend met een sti gens defect was, een revolver, en dekken en de W net. Alle vier w toen zij de speel men en onder het lei dreigementen doortastend de bi Icerd en werd d< riraaid. De buit 1 f 4000, die later i .„Hoe kwam u vallen?" vroeg d de verdachten, het avontuur?" „Inderdaad", bi „Avontuur ten ren. De taxichaul nufacturenhandel overval op „de slachtoffers we toch weinig av CLANDESTIE OPGESF De opsporingsi PTT heeft in sar de rijkspolitie t clandestiene zer die op een golflc veer 220 m. werk honderdtal gram beslag genomen, werd opgemaakt jarige electricien de 59-jarige inst en de 18 jarige G. allen te Groei 25 OCTOBER: H. Chrysanthi Sommigen ki vreemd denkei jongen, die „or katholiek wore ten dat alleen aanleiding gev die jongen om met het geloof ken en dat uit< bewust buiten 1 die stap door Ze draven doe schamper op: niets worden vind het zonde die U eraan b ik deze twijfels genade eens heiligen van v< santhus was eei toen hij met Daria ging ve hij katholiek. E toen ze een p trouwd waren, er niet voor ter lijdenis van hu hun bloed te 1 dat was toch cm val van een bekering". Waai dan zo dikwijls dat dergelijke nooit iets kun: Ge maakt het convertieten door. Tijdens hun bez Engeland en de alledaags huldel nale brandweerl spoten met hui lucht in en bewe

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2