Duizend-en-een gissingen over Engelse verkiezingsuitslag Groep kaderpersoneel opgericht Pc Huisarts en samenleving BANDJIR OVER JAVA TSLAG? RADIO U/oenid&qmiddii Churchill prijst de dag niet eer avond is gevallen Beursoverzicht antages apparaten f 685.- ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1.00 Kost Bevan Labour millioen stemmen? Scheepsberichten Katholieke Bond van Administratief-, Verkopend- en Verzekeringspersoneel Inschakeling in bondsactiviteit Hongaren verliezen contact met het Westen Van de paling, die vrij kwam R.K. Artsenvereniging hield een congres bij Nijmeegs' medische faculteit Films met relief door Leo Broeksmit WUtlNJU/-\0 Z.1 Wv- i I HAOI IMA 3 <3jp52»S? len 1.50—2.00. 800 '0—7.50. IN, 23 Oct. 6200 kg 44.80; Rode kool 500 Gele 6.80—13.50 nese kool 3,506.00 rve uien 23.5024.60 70—26.80; driel 26— 25000 kg bieten X II 7.50—8.90: 300 kg )0—13.30; III 13.10— leze week een inzen- kop van onze prijs de niet gemakkelijk wel heel erg onder- 'eslagen. Precies een iral als er, zoals bij .len. Twee waren er West Frisia leverde 3. Maar laten we u resultaat: iblik. cmaar. waard-Z. LAG NIET 1 INVULLEN plaatsen, waarmede ien beslist an naam en adres veloppe NIET dicht- rBALPRIJSVRAAG" 2 uur aan het bureau 1IJSWINNAARS EN \G" PUBLICEREN :e punten toegekend, spel, doch niet met beste raders (even- volgende prijzen be- (Vcm onze correspondent) LONDEN Na de sensationele misrekening van 1948 er werd toen een gemakkelijke zege van Dewey op Harry Truman voor speld heeft Gallup's opinie-onderzoek ook in Engeland veel aan prestige ingeboet Iedereen spreekt, als hij zijn mening op Gallup's voorspellingen baseert liever van „Zou wel eens kun nen" dan „Zal gebeuren". Wat echter niet wegneemt dat de cijfers over de mogelijke verkiezingsuitslag van Donderdag dezer dagen bijna even gretig werden verslond/n als de tips in de voetbalpooL „Negen en veertig procent voor Churchill, vier en veertig voor Clement Attlee", luidde Gallup's profetie deze week. Men zou er op het conservatieve hoofdkwartier een lief ding voor over hebben, deze voorspelling omgezet te krijgen in een gegecandevde uitslag. Het merkwaardige is, dat meer dan één conservatief met wrevel kennis neemt van de Gallup- resultaten welke zijn partij een onbetwistbare overwinning voor spellen. Hij vreest dat zulke veelbelovende voorspellingen averechts werken. De conservatie ve kiezers zouden wel eens al te zeker van hun zaak kunnen worden en zoiets pleegt alleen maar fataal te werken. De Amerikaanse presidents verkiezingen van 1948 waren daar een sprekend voorbeeld van. Gallup had Harry Truman een onvermijdelijke nederlaag voor speld. Waarschijnlijk zijn toen vele republikeinen gaan denken dat Dewey er ook zonder hun stem wel komen zou, ze bleven thulis, terwijl de democraten juist vastberaden alles op alles zetten om het noodlot te tarten. Met welk een resulaat dit ge schiedde. zal geen politicus ooit vergeten, die op de bewuste No vembermorgen, bijna drie jaar geleden, door de radio van Tru man's onverwachte victorie op de hoogte werd gesteld. Daarom voelen de Britse conservatieven er in deze weken van ingespan nen training maar weinig voor om reeds „Allelujah" te roepen. Zij stelden de rutslag liever zo onzeker mogelijk voor, om hun aanhang tot een uiterste kracht inspanning op te wekken. Maar ondertussen stonden daar dan toch maar nuchter de cijfers van Gallup; 49 tegen 44. Dit betekende dat de voorsprong van Churchill en de zijnen, de laatste weken met enkele pro centen verminderd is ond. Knappe rekenkundigen hebben, idanks de vele verwikkelingen PROGRAMMA DONDERDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmu- ziek; 7.45 Morgengebed en Mis siegedachten; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek: 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramo- foonmuziek; 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoon- muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12,55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Zang en orgel. 13.35 Gramofoonmuziek; NCRV; 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw; 15.15' Gra mofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Surinaamse volks muziek; 17.50 Regeringsuitzending Jeugduitzending: Regina Zwart: „De brievenbus gaat open"; 18.00 Nieuws; 18.15 Harmoniegezelschap 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Le ger des Heilsmuziek; 19.05 „Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.20 Vocaal ensemble en solist; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevarieerd programma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmu ziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gramofoonmuziek (23.3023.40 Engelse verkiezings uitslagen) HILVERSUM n, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.25 De Groenteman; 9.30 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kamerorkest; 11.45 „Üdt de memoires des frères Hanlon Lees", causerie; 12.00 Orgel en viool; 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen; 12.33 Gramo foonmuziek; 12.50 Financiëel weekoverzicht; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek; 13.20 Orkestconcert; 13.55 U kunt het geloven of niet; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Gramo foonmuziek; 14.30 ,Het 250-jarig bestaan van Detroit", eauserié; 14.45 Gramofoonmuziek: 15.00 Voor de zieken; 16.00 „Van vier tot vi.jf"; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Zang en piano; 18.00 Nieuws 18.15 Practische wenken voor liefhebbers van de duivensport. 18.20 Sportproblemen; 18.30 Amu sementsmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 AVRO-Aller- lei; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch or kest; 21.15 Ronde Tafel Dis cussie; 21.45 Gramofoonmuziek; 22.15 Gevarieerd programma; 22.50 Sportactualiteiten; en geen correspon- Aardijk p. 23 Scillys; Alvikerk 24 Suez verw.; Ampenan 24 van Surabaja te Tj. Priok verw.; Bor neo 23 v. Suez; Congostroom 23 v. Accra-Lagos; Madoera 24 Ma nilla verw.; Nieuw Amsterdam 23 v. Southampton-Le Havre; Si- bajak 23 in Grote Bittermeer- Aden; Smgkep 24 Napels verw.; Sloterdijk p. 23 St. Maria-Azo- ren; Zuiderkruis 23 380 m. W. ten N. Minikoy eil.; Alblasserdijk 20 te Galveston; Almdijk New York -Golfhavens 20 te Houston; Delft 21 te Callao; Rijndam 22 v. R'dam te New York; Stad Alk maar 22 v. Vlaardingen te New Orleans; Stentor 23 v. Ciudatru- jillo-Barahona; Volendam vertr. 24 n.m. v. R'dam-Halifax; Wil lemstad 22 v. Curagao-Maracaibo Boissevain 20 te Kaapstad; Groo- te Beer p. 22 Elba; Klipfontein 23.00 22 v. Teneriffe-Southampton; Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoon- Kota Inten 19 v. R'dam te Phila- muziek. delphia. van het Britse kiessysteem, de berekening kunnen opstellen, dat een zege met 2 en een half Erocent stemmen meer in het agerhuis een meerderheid van 40 zetels oplevert. Volgens deze theorie, toegepast op de Gallup- profetie, krijgt Winston Chur chill Donderdag een meerderheid van omstreeks negentig stemmen, een meerderheid waarmee in het parlement in elk geval te werken zou zijn. Er zijn andere sommetjes welke andere uitkomsten geven. Veel opgang maakt bijvoorbeeld een systeem dat door een ander ver band tussen stemmen, percentages en zetels te leggen, de conserva tieven in het nieuwe Lagerhuis 375 en en de socialisten 240 ze tels belooft. De overblijvende tien zouden dan voor de libera len zijn. Wie zich ook door zulke be rekeningen laat leiden: Churchill zelf niet. Hii bliift met alle waardering voor de Gallun-ex- nerts van mening, dat elke nroef on enkele duizenden van 35 millioen kiezers een stan in het duister is. De grootste stra teeg der conservatieven nriist de dag niet voor er de avond van is gevallen. In één opzicht hebben zij die de voorspellingen wantrouwen, zeker gelijk. Van de honderd Britten zijn er zeker twintig, die nog steeds ongeïnteresseerd zijn ofwel twijfelen. Hun stem kan be slist worden door de meest on berekenbare factoren: een goede politieke mop, een overeenkomst te elfder ure over de Perzische olie, slecht weer morgen enz. Schakelt men de mannen en vrouwen, die aan de stembus verstek zullen laten gaan uit, dan moet zeker nog tien procent be slissen welke kleur ze morgen zullen bekennen. Geen der politieke hoofdkwar tieren is overmoedig optimistisch: de stemming bleek echter wel het meest gedrukt in Transport- house. het bolwerk der socialis ten. Vandaar uit ziet men welis waar Morrison, Bevan, Wilson en Attlee als één man voor Labour propaganda maken, maar er wordt sterk betwijfeld of die eenheid ook maar een dag langer duren zal dan de 25ste October. Bevan pleit nu voor het pro gram waarvan Morrison en Attlee de geestelijke vaders zijn, maar de leider van de „Labour - rebellen" pleit voor iets waar mede hij het in zijn hart zeker niet eens is. Bevan heeft geen enkele van zijn linkse idealen laten vallen, hij houdt ze slechts in afwachting van betere dagen achter de hand. Maar de heer Bevan moge vanwege het goede doel zijn camouflage-cape hebben aangetrokken; de kiezer behoudt de vrijheid om door die camou flage heen te kijken en zich dus af te vragen, welk spelletje Aneuran straks in de partij gaat spelen. Vooral bij de categorie van kiezers, die meer uit een wisselvallige sympathie dan uit overtuigd voor labour stem men, kan het enfant terrible Be van het vertrouwen verspeeld hebben. Gematigde socialisten denken zelfs, dat de tragicomedie van de ..Bevanieten" en alles wat daaraan vast zit, labour een dikke millioen stemmen van de twijfelaars kosten zal. Zo valt er alles tezamen ge nomen wel iets te zeggen voor de grondgedachte der verschillen de voorspellingen^ dat Winston het van Clement winnen zal. zon- I der daarbij de monsterzege, welke Labour in 1945 boekte, te evena ren. Tijdens een te Utrecht gehouden vergadering is binnen het raam van de Nederlandse Katholieke Bond van Administratief, Verko pend en Verzekeringspersoneel „St. Franciscus vcm Assisië", een groep hoger leidinggevend personeel opgericht. BlijkenB de woorden van de bondsvoorzitter, de heer J. de Wit, is ook in deze organisatie met het oog op de vorming van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen de behoefte gevoeld het kaderpersoneel in een aparte groepering onder te brengen, teneinde de belangen van hen, die daartoe behoren, goed te kunnen behartigen. Reeds thans hebben zich 750 personen bij de groep kader personeel aangesloten en de verwachting is. dat dit aantal spoedig zal kunnen worden uit gebreid. In het program van actie, dat werd vastgesteld, werd in het vooruitzicht gesteld, dat de ac tiviteit van de groep zich zal richten op het geven van voor lichting over de taak welke het kaderpersoneel thans en in het op publiekrechtelijke grondslag georganiseerde bedrijfsleven te vervullen heeft, zowel in net verband van de onderneming, als in dat van de bedrijfstak. Voorts zullen in plaatselijk en regionaal verband bijeenkomsten worden belegd, waarop door deskundigen vraagstukken als werk/classificatie en functie analyse. bedriifskadertraining en dergelijke zullen worden be* handeld. Eigen orgaan Het ligt voorts in de bedoe ling. dat de leden van de groep kaderpersoneel zoveel mogelijk in de algemene activiteit van de Hond worden ingeschakeld, om dat. zo staat het in het actie program. een juiste behartiging van dp belangen van alle in de bond georganiseerde groepen medebrengt, dat ook het kader personeel actief aan de werk zaamheden van dp bond deel neemt. Door de groep zal een eigen orgaan worden uitgegeven, g' schuivers. org met bijdragen van de ter zake "J ]j\ Bondsvoorzitter De Wit wees kundi: Bon er in ziin openingsrede op. dat zeer onlangs op initiatief van de katholieke standsorganisatie Sint Adelbertus een „Katholieke Ver eniging van hoger leidinggevend Personeel" is opgericht, welke echter geheel los zal staan van deze organisatie. Daar echter de doelstelling van een dergelijke specialp groepering onvermijde lijk vakorganisatorisch zal ziin, is een nauw contact met een vakorganisatip ten zeerste ge wenst. Voorlopig bestuur De groep kaderpersoneel zal daarvoor binnen het raam van de bond werken om tezamen, met deze haar werkzaamheden te verrichten. Het bestuur van dp groep zal voorlopig worden waargenomen door de heren F. Hol uit Amsterdam, voorzitter, A. Schouten uit Hilversum en G. Meyerink uit Delden. Voorts zullen aan dit bestuur vertegen woordigers wordpn toegevoegd van de verschillende bedrijfs takken (o.a. der Philipsbedrii- ven). Een lid van het bonds- bestuur zal de secretariaats werkzaamheden vervullen. Tijdens dp vergadering werd door drs. L. van Egeraat te Breda een inleiding gehouden over „De rol van het hogere leidinggevende personeel in de tegenwoordige en toekomstige maatschappelijke verhoudingen", waarin de inleider het verband belichtte tussen de taken van individu. de functie-gemeen schappen en de staat RADIOTOESTELLEN INLEVEREN BOEDAPEST (KNP). Vóór 31 October moeten, allen Hongaren die in het bezit ziin van een radiotoestel met groot colfbereik. hun toestel bii de door de staat ingerichte controle-bureaux heb ben ingeleverd. Deze maatregel is door de re gering te Boedapest bekend ge maakt. In het vervolg mogen in de woningen der Hongaarse burgers- nog slechts luidsprekers voor de radio-distributie worden aangetroffen. Dit ingrijpen van Rakosi's re gering is een poging om de grote invloed, die „Radio Vrij Europa" in de korte tijd van haar Hongaarse uitzendingen reeds heeft verworven, te stui ten. Doordat de uitzendingen buiten het bereik van de Russische storingszenders liggen, was het de anti-communisten in Honga rije steeds mogelijk naar „Radio Vrij Europa" te luisteren. Na de drastische maatregel van Boeda pest zullen hen echter niet veel toestellen meer ter beschikking staan om het contact met het Westen te onderhouden. Volgens de laatste berichten is in Roe menië dezelfde maatregel tot het inleveren van radiotoestellen af gekondigd. Slechts de functiona rissen van de communistische staatspartij hebben permissie hun toestel te behouden. DE WERKLOOSHEIDSWET De regering heeft besloten de werkloosheidswet 1 Juli 1952 in werking te doen treden. Over een aantal uitvoeringsmaatrege len zal nog het advies van de sociaal-economische raad worden gevraagd. WEINIG VERANDERING AMSTERDAM, 23 Oct. Ook vandaag kwam in de algemene beurssituatie niet veel wijziging. Evenals gisteren was dp onder toon niet slecht, en zulks on danks de scherpe koersdaling, waardoor Wallstreet al enige dagen lang wordt gekenmerkt. Volgens verwachting liep het dollar-agio-percentage iets ver der achteruit en wel tot 13 a 13 1/4 procent. Da komende Engelse verkie zingen vormen ter beurze dage lijks een onderwerp van ge sprek. Een conservatieve meer derheid is voor de beurs een hausse factor en gezien de on verwacht betere tendenz voor sommige fondsen, zou men ge neigd ziin te zeggen dat het Damrak met een Tory-zege rekening houdt. Van de afzonderlijke hoeken valt vandaag weinig te vertellen maar opmerkelijk was, dat Koninklijke Olie gedaan werd tot 298, waarna een reactie tot 296 1/2 volgde. Ook de overige internationale fondseri hielden zich vrij goed. De belangstelling ging uit. naar dp aandelen Cul- tuurbank in verband met de publicatip van het verslag over de laatste tien iaar. Kennelijk verwekte het teleurstelling, dat geen dividend zal worden uitge keerd. Het gevolg was dan ook, dat de koers, die -gisteren op 571/4 stond, bri opening ver nomen werd op 54 iaten en ver volgens op 53 nominaal. Cultu res bleven sterk op dp achter grond. In H.V.A. en Deli Maat schappij kwam pas tegen het sluiten van de markt een note ring tot stand, die beneden het vorige niveau lag. Ook Amster dam Rubber slechts nauwelijks prijshoudend. Algemene exploratie, die in open hoek verhandeld werden, konden het eveneens maar moeilijk bolwerken. De aandelen walvisvaart rea geerden nauwelijks op geruch ten inzake een komende emis sie. De notering was 106. Daar entegen bereikten de claims uit dp emissie Simplex ePW record hoogte Vandaag werden zii voor het laatst verhandeld en noteerden 74.-. hetgeen, "e- zien de theoretische waarde van 40.-. zeer opmerkelijk werd ge acht. Op de scheepvaartmarkt was de tendenz algemeen aan de vaste kant. Locale banken waren goed gedisponeerd voor damse Bank. maar certificaten Amsterdamse Bank en Rotter- H.B.U. moesten twee punten prijsgeven. Op de Staatsfondsenmarkt was de stemming voor de conversie lening nauwelijks prijshoudend. De markts sloot kalm (Advertentie) Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES m>voorkomen erger ER was eens een paling, die er ingelopen was of liever: er ingezwommen. Het was Palisander. Pali sander was erg nieuwsgie rig en daar had hij het juist aan te danken, dat hij er ingezwommen was. Maar waar dan in? In het net natuurlijk! Op een goede dag was hij met zijn moeder een eindje omgezwommen. „Kijk eens", had hij plotseling gezegd, „wat is dat daar, moe? Dat bruine?" Ongelukkig ge noeg was moeder paling 'n beetje bijziende. Gelukkig was ze wel erg verstandig. „Ik weet het niet jongen", had ze geantwoord, „maar wat ik je zeggen mag: ga er niet heen. Al wat je onbe kend voorkomt, laat je voor alle zekerheid links liggen, goed begrepen?" Maar ja, het onbekende trok Palisander juist zo aan. „Ik zou het toch zo graag willen weten" had hij gedacht, „o ik ben zo nieuwsgierig". Toen had het niet lang meer geduurd, of hij was naar dat bruine toegezwommen. Humm, er zaten gaatjes in. Palisander was toen al zo dik, dat hij er niet doorheen gekund had, maar bovenin was een grote opening geweest. „Even kijke" had Pali sander gezegd endat waren de laatste woorden geweest, die hij in het heer lijk koel water gesproken had. Want, het net want dat was het was plotse ling omhoog gewipt en sinds dat ogenblik had Pali sander zijn moeder niet meer teruggezien ARME Palisander. Daar lag hij nu in de winkel van een visboer. Gevangen, verkocht en in de étalage gelegd. Omdat hij zo glad was en wel eens weg kon glippen, hadden ze hem door wat zaagsel gerold. Mocht Palisander nu lust 'lobben om te ontsnappen, dan kon de visboer hem gemakkelijk grijpen. ,,'t Is treurig, 't is droe vig" zuchtte Palisander, „en ik zou toch zo graag terug gaan naar mijn moe der in het heerlijk koele water". „Hoor hem" spot ten de vissen, die met hem in de étalage „logeerden" „of dat zo maar kan. Dacht je soms, dat de visboer je los zou laten als je er om vroeg?" „Palisander liet zich niet van de wijs brengen, tenminste hij deed alsof". ,,'t L(jkt me best 'n aardige man, die visboer" zei hij, maar een grote snoek graag winnen en deed er wedstrijd. Hij wilde dol- zijn uiterste best voor. Achter de vissen had hij 'n hek met verzilverde spijlen gezet en op dat hek stond met grote letters: „Vis is Gezond". De visboer had die letters zelf gemaakt van zwart karton, waarop hij zachtgele puntjes en slin gertjes geschilderd had. Het moest een beetje op een vissehuid lijken, zie je. Welvoldaan bekeek hij 't geheel. „Keurig keurig", als de letters nu maar goed blijven staan, maar dat za] wel". schudde met zijn staart. Dat betekende, dat hij het er niet helemaal mee eens was. „Het kan best een aar dige man zijn", antwoordde die snoek, „maar loslaten zal hij je niet. Hij heeft toen straks toch zeker voor je betaald?" En zich tot alle vissen in de étalage rich tend zei hij: „Nee mannen, wij zijn allen voor de pan". De vissen maakten er zich niet erg druk om, dat wis ten ze namelijk al lang. Al leen de paling had er geen vrede mee. „Ik wil niet, ik wil niet" zei hij bij zich zelf. „Ik moet er iets op zien te vinden. Zo gauw de vis boer komt, zal ik toch eens even met hem praten". De visboer kwam wel, maar hij had helemaal geen tijd voor de paling. O he meltje, wat was hij druk. Hij had de étalage zo mooi mogelijk gemaakt en je kunt het geloven of niet, maar van bijna alle vissoor ten ééntje achter het raam. Daartussen had hij wonder lijke zeesterren gelegd en sierlijke groene waterplan tjes, Waar dat allemaal goed voor was? De visboer deed mee aan een étalage- DAT zal wel" had de vis boer gezegd, maar... het gebeurde niet. Een van de letters viel om en weet je welke? De O. De paling zag het en dat was zijn grote geluk. „Hè" zei hij verrast, „een van die dingen op het hek is omgevallen Ook een strop voor die visboer. Het zou hem heel wat waard zijn alsOpeens zweeg hij. Hij had een prachtig plannetje gekregen. Kon hij niet langs de spijlen van het hek naar boven kruipen en zo'n nul maken? Hij was er lenig genoeg voor. Ge lukkig liep het tegen de avond, zodat het schemerig was in de winkel. Zo kon niemand zien, dat er op eens een paling omhoog kroop en zicji boven op het hek tot een grote O vorm de. Vlak daarop flitste het licht in de étalage aan „Oh" riepen de mensen, die langs kwamen, „wat mooi, net de bodem van de zee. En wat zijn die letters fijn gemaakt, precies vissehuidjes. Zie je die O, nét echt". Zo ging het de hele avond door, wel twee uur lang. Gelukkig maar. dat Palisander zo lenig en sterk was, anders had hij het nooit zo lang volgehouden. Toch was hij blij, toen de stroom mensen voorbij was. „Hèhè" zuchtte hij, „daar zou je moe van worden". De vis boer. die nog trots in zijn winkel stond rond te kijken hoorde het. „Wat is dat?" riep hij toen en meteen snelde hij naar het hek met de letters. Daar zag hij, hoe Palisander van een Q weer een lange paling werd en zich sierlijk langs een spijl liet glijden. „Hè" zei de vis boer wat was dat? „Hij greep de paling beet en hield hem in zijn hand om hoog. „De echte nul was ge vallen en toen ben ik maar op zijn plaats gaan zitten", zei Palisander die niet wist, dat zo'n nul eigenlijk „O" heette. „Grote hemel" wat schrok de visboer, „dan heb jij vanavond de eer van mijn étalage gered". Palisander lachte tevre den. „Zo is het" zei hij kalmpjes, „dat heb ik ook". Even dacht de visboer na. „Ik wil je belonen" sprak hij toen plechtig, „je kunt vragen wat je wilt, „Dat ik weer vrij kom", antwoord de Palisander snel, „en dat ik naar het water toe mag, waar ik ook vandaan ben gekomen". Dat moest dan maar ge beuren, vond de visboer. Hij zette de paling vast in een emmer vol fris water en zorgde, dat hij zo gauw mogelijk te water kwam, waar het dier vandaan was. Een paar dagen later ging liij hem zelf wegbrengen. .Vaarwel" zei hij ernstig toen ze op de plaats van be stemming waren aangeko men, en guitig liet hij er op volgen: „zorg er nu maar voor, dat je nooit meer in het net tercht komt". „Oké", riep Palisander en na die woorden schoot hij weer het heerlijke koele water in, zijn moeder te gemoet. Onder voorzitterschap van dr. AV. Weebers, Inspecteur van de Volksgezondheid te Nijmegen, heeft de Ned. RK. Artsenvereni ging het afgelopen weekend een tweedaags congres gehouden in de college-zaal van de nieuwe me dische faculteit der Kath. Univer siteit, o.a. bijgewoond door Staats secretaris dr. P. Muntendam, de Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid dr. C. Banning en de voorzitter van de Raad van Be stuur van de St. Radboudstichting mgr. prof. dr. R. Post die door dr. Weebers als de grote promotor van de vierde faculteit werd ge huldigd. Dr. Weebers bepleitte voortdu rend samenwerking tussen bet medisch onderwijs en de werkers in de maatschappij, alsimede o.a. de oprichting van 'n hyijiëmsten- school. Spr. vroeg een belangrijke plaats voor het godsdienstig wel zijn bii de behartiging van de volksgezondheid en waarschuwde tegen overdreven opvattingen van spciale zekerheid. De Katholieke artsen moeten opkomen voor het principe van handhaving der persoonlijke ver antwoordelijkheid. Zij beschou wen het ziekenfondswezen als een taak van particulier initiatief, waarbij overigens 'n verantwoor de concentratie als bij de Kruis verenigingen niet ongewenst is. De eisen van de wetgever mogen zekere differentiatie niet onmo gelijk maken. Dr. Houben pleitte vervolgens voor de uitbreiding van de socw aal-medische en geestelijke en physieke taak van de huisarts, die de vertrouwensman der gezinnen is. Van de arts wordt in de tegen- w lardige tijd wetenschappelijke prognose, sociale omgang, ruiinere gezondheidsverzorging, meer ta lenkennis en kennis van psycho logie en administratie etc. geëist. Zondag sprak prof. mr. L. Sehlichting als leek over de taak der huisartsen in de moderne tijd. Naar zijn mening moeten langs organisatorische weg middelen gevonden worden om in de eco nomische ontwikkelingen van het ziekenfondswezen de oude hoogte te kunnen handhaven van de waardigheid van het ambt van huisarts, de man die hij zich voor stelde als te zijn van rustige zelf verzekerdheid, zekere welstand, onafhankelijkheid en liberaal re alisme, en de bondgenoot in de strijd om de gezondheid. De arts, een gereserveerd man, met gezag en zekere deftigheid is moeilijk te typeren, zo zeide ver volgens prof. dr. F. Buytendijk, die een psychologisch portret be proefde en vaststelde, dat de mo derne huisarts bij wijze van spreken niet alleen de splinter uit Ket lichaam maar ook uit de ziel EEN NIEUW SYSTEEM Een geheel nieuw systeem om relief in de film te brengen, trekt de aandacht van de specialisten op dit gebied in verschillende lan den; de uitvinder ervan is een Fransman, de heer Toussaint Si- nibaldi. In een zaal met ongeveer 1.500 plaatsen, zet hij op een afstand van zeventien meter van het pro jectie-apparaat, een scherm De- staand uit zes verschillend ge kleurde doeken: wit, zwart, groen goudgeel, oud-'rose, wit, die een onderlinge afstand van vijf milli meter tot zes centimeter hebben- Wanneer nu het beeld achter eenvolgens door elk doek gaat, krijgt 't telkens een andere kleur door de opeenvolging van ver anderingen die 't hierdoor onder gaat. ontstaat dan diepte. De ab sorptie van het licht is practisch nihil en de kleuren van het beeld worden niet verbleekt. Een belangrijk voordeel van dit systeem is ook dat alle films, zelfs oude, gébruikt kunnen worden. De resultaten van de genomen proeven zijn dermate bevredigend dat verschillende bioscopzalen in Parijs dit nieuwe procédé, dat reeds een behoorlijke indruk van diepte geeft, zullen exploiteren, in afwachting van de „echte" relief-filims. moet halen, zodat de moderne psycho-therapie voor hem onmis baar is, op gevaar af dat hij door de specialist zal worden ver drongen. De Kath. Universiteit kan hem in dit opzicht de oplei ding geven die hij behoeft. FEUILLETON De Japanse officier stampte driftig op de grond. „Deze man verzette zich tegen de overheer sing door de blanke duivels. Vrij laten!" Nummer drie en tachtig, een Javaan. Heeft een moord ge pleegd." „Wie heeft hii vermoord? Een blanke?" De klerk wist het niet. maar herhaalde de vraag voor <le Be vangene. „Het was een Javaan, maar ik was dronken Ik kon er niets aan doen," antwoordde deze hoopvol. Hii gaf egn gil van schrik en piin. toen de Japanner hem plotseling met ziin stok op het hoofd sloeg en de officier brak in een bulde rend lachen uit. „Die bliift zit ten." besliste hii vrolijk. „Nummer een en tachtig, een Ambonees. Hii heeft brand ge sticht." „Blijft zitten." bromde de Japanner. „Op Ambon ziin twee dappere Japanse soldaten door de bevolking vermoord." Ze waren nu vlak bii Oemars cel gekomen. „Nummer negen en zeventig, een Atjeher. Hii heeft een kar bouw gestolen." De Japanner lachte hardop. „Ik heb als jongen ook wel eens een os meegenomen. Haal die vent er uit en laat hem buk ken." Oemar hoorde dP stok door de lucht suizen en de gevangene jammerde hartverscheurend, ter- wiil hii kronkelde om de slagen te ontwijken. Na de twintigste striem kreeg hii een trap. die hem voorover door de gang deed rollen. „Je kunt naar huis gaan, maar als wii je ooit op diefstgj be trappen. hakken we je een hand af, schreeuwde de Japanner lachend. Nu knarste het slot van Oemars cel en de klerk las op: „Nummer zeven en zeventig, een Javaan. Hii heeft samenge spannen tegen de Nederlandse regering." De Japanner porde Oemar met ziin stok in de zij. „Inruk ken en jé naam en adres be neden opgeven aan de Kempei, de militaire politie." Ofschoon de bevriidingsplech- tigheid niet was, zoals Oemar zich gisteren had voorgesteld, liet hii het zich toch geen twee maal zeggen. Hii snelde naar de uitgang, alsof hij bang was dat 'de schreeuwende officier wel eens op ziin beslissing zou kun nen terugkomen. Op straat was niet veel ver anderd. Alleen waren er weinig auto's op de weg en de meeste die er reden. werden door Japanse soldaten bestuurd. De ouderwetse sado's met de pittige Javaanse paardjes er voor, deden goede zaken. Op de rege ringsgebouwen van het Water- loo-plein wapperde de Japanse vlag. Ook bii verschillende andere grote gebouwen en scholen, waar Japanse soldaten waren ondergebracht, hing Nip- pons opgaande zon. De winkel straten waren druk van kokki's en baboes, die voor hun nion- ja's *1 zoveel mogeliik gingen mevrouwen. inkopen. Er heerste plotseling een algemene angst voor hon gersnood en voor de levensmid delenwinkels stonden de men sen in rijen. Hier en daar wa ren reeds briefjes op de winkel ruit, geplakt: „Blikken uitver kocht." Er waren maar weinig blanke vrouwen op straat. Op ziin gemak wandelde Oemar langs de bekende wegen naar ziin hotel, Hii had een sado kunnen aanroepen, maar na de drie maanden in een bedompte cel vond hii het een genoegen om vrii te kunnen wandelen. Langs de voornaamste wegen stonden lanterfantende inlanders en dikbuikige bruine jochies naar de doortrekkende soldaten te kijken. Japanse gidsen reden op gevorderde motorfietsen en in luxe auto's rond om de troe pen de weg te wijzen. Oemar zag hoe een mooie limousine, waarin een onvoorzichtige Ne derlander zich op de weg waag de, door een Japanse officier werd gevorderd. Mef getrokken revolver d,wong hii de eigenaar uit te stappen en ging toen zelf achter het stuur zitten. Na en kele vergeefse pogingen slaagde hii er in om de motor te star ten. Toen schokte de wagen eerst achteruit, sprong daarna in de tweede versnelling naar voren en kwam tegen een lan taarnpaal tot stilstand. Omdat de motor niet meer liep. stapte de officier uit en hield een kleine sportwagen aan. die toe vallig om de hoek kwam. Toen ook de bezitter van deze auto met de revolver was verjaagd, reed de Japanner er mee weg, onzeker van links naar rechts zwaaiend. Peinzend vervolgde Oemar ziin weg. Voor het eerst besefte hii dat deze Japanners, die nog geen dag hier waren en zich reeds als heer en meester gedroegen, een probleem vorm den. De officier, die een blanke zonder meer ziin auto afnam, zou zich ook heel weinig be kommeren om de bezittingen van een inlander. Oemar haatte de Nederlan ders. Hii vond dat hij daartoe door de gebeurtenissen van de laatste maanden gerechtigd was. Toch was hij eerlijk genoeg om te erkennen, dat het Indone sische volk een tamelijke wel vaart genoot en dat ieders be zittingen veilig waren. Maar als het eersteoptreden van dé Japanners een maatstaf was voor hun bezettingspolitiek, dan voorzag hii nog heel veel leed voor Java's millioenenbevolking. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5