Nieuw Vri je doorvaart door Suezkanaal blijft Britten aeqarandeerd In de oliekwestie is opnieuw een onlossina in zicht Benelux-verdrag dit jaar nog ondertekend? Felle rede van Soekarno tegen koloniale politiek DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Britten in de rij voor de stembus Herverdeling en bezitspreiding Cairo beveelt lijdzaam verzet Vrouw pleegde in zes maanden 135 winkeldiefstallen Mossadeq op de dollar-jacht Oorzaak van alle spanningen in drie werelddelen Egypte niet tegen volksstemming Een huis vol gestolen goed Gevangene poogde te ontvluchten Hoe zal Engeland vandaaa stemmen? Stem op Disraeli Tóch een commando voor Midden-Oosten ENGELAND BLIJFT TOT ELKE PRIJS Belgisch jacht op zee vergaan Handelsverkeer weer normaal Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 25 October 1951 46e Jaargang No. 12307 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) DAT HET NIET MOGELIJK is om tal van moeilijke vraagstuk ken in enkele uren grondig te behandelen is bij de discussies in de financieel-economische sector van het Partijcongres der K.V.P. duidelijk gebleken. Het heeft dan. ook alle' zin om het daar verhan delde nog wat dieper op ons te laten inwerken. Bij de stelling van prof. Groe- neveld, dat herverdeling van in komen en bezit niet door de over heid maar door de organen van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie zou dienen te geschie den, oordeelde zijn gehoor het te recht nodig om dit principe zui verder te stellen. Feit is immers, dat ons huidig belastingstelsel er reeds lang vanuit gaat. dat de overheid wel degelijk het recht heeft om de een wat af te nemen ten behoeve van de ander. Hoe zou het anders b.v. mogelijk zijn om de zgn. noodvoorziening-Drees te finan cieren. Hoever de overheid hierbij kan en mag gaan, is een vraagstuk apart, maar de stelling, zoals de inleider die scheen te willen op zetten, was in elk geval te alge meen. Wij mogen in dit verband ook nog eens herinneren aan de passage uit „Het Bisschoppelijk mandement van '49" waarin ge zegd wordt: „Wanneer de bezit ters van goederen klagen, dat de reahten van het kapitaal zo be knot worden, dat de sociale las ten zo hoog zijn, dat de belas tingen alles opslorpen, dan mo gen zij zich wel herinneren, dat wij in onze dagen ook zonder wettelijke dwang alleen reeds uit christelijke rechtvaardigheid en uit christelijke liefde tit zulke grote offers bereid moeten zijn en dat de wet voor een goed deel niet anders doet dan onze chris telijke plicht nader omschrijven en tot uitvoering brengen." Een ander punt, dat in de stel ling van prof. Groeneveld was verwerkt, is in katholieke kring reeds lang bekend als het vraag stuk van de bezitspreiding. Later bleek zelfs, dat p*of. Grwicveia met herverdeling van inkomen en bezit uitsluitend de bezit spreiding bedoelde. Een niet ongevaarlijke verwarring, die dr. Lucas recht zette, door de wel eens wat al te theoretische inlei der onder het oog te brengen, dat herverdeling en bezitspreiding in de practijk begrippen zijn met 'n eigen betekenis en die als zoda nig dan ook geheel verschillend worden benaderd. Maar ook tegen de wens van de inleider om het vraagstuk van de bezitspreiding ter uitvoering naar de bedrijfsorganisaties over te hevelen, rezen bezwaren. Het was o a. het Kamerlid van de Weyden, die zich afvroeg of deze organi saties daarvoor wel de geëigende middelen zouden bezitten. Hij wees er hierbij op, dat waar de inleider gesproken had van loon- en prijsvorming, het in het ont werp- landbouwschap toch zo is, clat de prijsregeling aan de over heid wordt overgelaten. Als wij desondanks tot de con clusie komen, dat hier wel dege lijk een mogelijkheid voor de be drijfsorganisaties ligt, dan den ken wij aan een methode, die niet in het debat werd genoemd maar (Zie vervolg op pag. 3) IN DE SOEDAN NEW YORK. De perschef van de Egyptische delegatie bij de Verenigde Naties, Abdel-Maw- goud Mohammed Hassan, heeft Woensdag te New York verklaard dat zijn regering geen bezwaar heeft tegen het houden van een volksstemming in de Soedan ten einde de bevolking zelf over haar toekomst te laten beslissen. tegen de Verenigde geen Egypte zou zich enkele actie van Naties in de Soedan verzetten, „indien deze in overeenstemming was met de idealen van de orga nisatie der V.N. en de aspiraties van het Egyptische en het Soe- danese volk". SPIONNEN IN ALBANIË „OPGERUIMD" LONDEN. Het Albanese pers bureau maakt bekend, dat der tien Albanese spionnen, „die door Amerikaanse vliegtuigen uit Grie kenland naar Albanië zijn over gebracht", thans „opgeruimd" zijn. Volgens het Albanese ministerie van Binnenlandse Zaken betrof het hier „misdadigers en oorlogs misdadigers", die eerder uit Al banië waren gevlucht, en door Amerikanen waren opgeleid. Zij zouden Amerikaanse zendtoestel len bij zich hebben gehad, Duitse automatische wapens en Engelse kleding. CAIRO (A.P.-Reuter)Van Britse militaire zijde is mede gedeeld dat er aanwijzingen bestaan over het uitvaardigen van Egyptische orders om de toestand voor de Britten in Port Said, Suez en Adabia lastig te maken. De Inspecteur van de douane in Suez had order gegeven om Britse schepen, welke voor de troepen in de kanaalzone varen, niet vrij te geven. De Britse marine voorzag daarop de kapiteins van certificaten, waaruit bleek, dat hun uitklaring op onwettige wijze onmogelijk was gemaakt. Zij voeren daarop in konvooi het kanaal binnen. In Suez weigeren arbeiders op Britse schepen de speciale boeg lampen voor de navigatie door het kanaal aan te brengen. Dit geschiedt ,nu door de Britse ma rine. Ook zouden er instructies zijn gegeven de Britse schepen geen brandstof en geen water meer te verstrekken. Mogelijk zullen thans Britse tankboten in het Suezkanaal voor anker gaan om passerende Britse schepen te bedienen. De gouverneurs van Suez en Port Said schenen „hun best te doen het voor Egyptenaren on mogelijk te maken voor de En gelsen te werken". Ook de sa menwerking met de Egyptische politie schijnt minder goed te worden. De telefooncentrale in Cairo heeft opdracht geen tele foonverbindingen tussen Londen en het Britse hoofdkwartier tot stand te brengen. De onder internationale leiding staande Suez-kanaal-maatschappij heeft Woensdagavond verklaard vast te zullen houden aan de be palingen van haar concessie waar in uitdrukkelijk is vastgelegd dat alle schepen door het kanaal Tien minuten had de president van de Almelose rechtbank giste ren nodig om de reeks van win keldiefstallen, 135 waren het er, op te noemen, die de 29-jarige huisvrouw J. H. L.- den V. te Enschede op haar geweten had. In de kleinste zaken zowel als in de grote warenhuizen in Ensche de en Oldenzaal sloeg zij haar slag. De buit bestond uit kleding en huisraad, tientallen japonnen, regenjassen, textiel, vloerkleden en schemerlampen. In de tijd van nauwelijks een half jaar had zij een huis vol gestolen goed bijeen en toen de Enschedese recherche het gestolene in beslag nam, wa ren daar enige wagens voor nodig. Voor de rechtbank kon zij geen verklaring geven van haar da den. Het ging allemaal van zelf, vertelde zij. Samen met haar schoonzuster, haar man, of met de verloofde van haar schoonzus ter, die op de uitkijk stonden, trok zij er in de regel op uit. Vol gens het psychiatrisch rapport mogen varen, zolang zij zich hou den aan de daarvoor gestelde re gels. Zij bepaalde verder dat pas. serende schepen het kanaal op eigen risico mogen doorvaren, zonder gebruik te maken van een loods der maatschappij. De Britten in de kanaalzone hebben het verbod voor het ver voer van olie per tankwagen tus sen Suez en Cairo voor 24 uur opgeheven. Zij zullen ook twee tremen laten rijden voor Egyp tische Mekka-pelgrims die uit Djeddah in Suez zijn aangekomen. De 25-jarige W. v. d. W. tegen wie anderhalf jaar is geëist we gens ziin aandeel in de overval od de Haagse „Jockey-club" heeft een poging gedaan te ont vluchten. Op het station in den Haag wierp hii zich voor de trein naar Haarlem waarop hii met een wachtmeester van de Rijkspolitie stond te wachten, terwijl hii deze meesleurde. De machinist wist tijdig te remmer» doch v. d W. koos het hazenpad en liet zich oer taxi in de buurt van het Zhiderpark afzetten. Daar is hii later in een portiek aangetroffen en opnieuw ingere kend. fcf v MÉS Toen Attlee zijn praatje af kwam steken in het district Walthamstow-West waar hij zelf candidaat is, toonde hij zich de bezorgde vader, zelfs voor de kleinste Britjes. En Churchill, met een rede „op poten" in zijn binnenzak op weg naar Plymouth, moest op het Paddington-station in Londen door een Bobby in be scherming worden genomen tegen een vrouwelijke aan hanger van zijn partij die hem vol geestdrift wilde aanmoe digen. De agent lijkt wel een dansje te maken. Maar daar voor is het nog te vroeg. Mor gen misschien. moet de vrouw ten volle verant woordelijk gesteld worden voor haar daden. De waarde van het gestolen goed werd geschat op acht a negenduizend gulden. Het meeste van de gestolen waren kon aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven worden. De eis te gen de huisvrouw luidde ander half jaar gevangenisstraf. Haar medeplichtige schoonzuster, de 37-jarige A. B. L. hoorde een jaar, waarvan 6 maanden voor waardelijk, diens verloofde de 47- jarige C.. S. tien maanden met aftrek en de echtgenoot van de hoofdverdachte, de 34-jarige kell- ner C. L. een jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. EERST VRIJDAGMIDDAG DE EINDUITSLAG (Eigen bericht) Eerst Vrijdagmiddag zal de einduitslag bekend zijn van de verkiezingen die vandaag in En geland worden gehouden. Van avond om tien uur Ned. tijd slui ten de stembureaux en begint in 325 van de 625 stemdistricten de telling, die morgenochtend voor de 300 plattelandsdistricten, waar een belangrijke meerderheid voor de conservatieven wordt ver wacht, zal worden voortgezet. Wil Labour een kans op de uiteindelijke meerderheid maken, dan zou Attlee in de komende nacht bij de telling van de grote steden en de industriële centra een meerderheid van tenminste 50 zetels moeten verwerven. Van 't meeste belang is de uitslag van Manchester, waar de liberalen die op de wip zitten een sterke aanhang hebben en Labour in Febr. 1950 met de hakken over de sloot kwam. Een betrouwbaar voorlopig beeld van de uitslag zal in de ko mende nacht omstreeks 5 uur be kend zijn. LONDEN (A.P.). On geveer 1500 Londense stu denten zijn gisteren Dow- ningstreet binnengestormd onder luide kreten „Stem op Disraeli. Wij wensen het Suez-kanaal. Wij willen Atttefi". De studenten verzamelden zich op Trajalgar Square, waar zij het verkeer be lemmerden. Een student die in jacquet en hoge hoed gekleed was, riep uit „dit land heeft op het ogenblik geen premier. Op naar Downingstreet". Bereden politie werd op geroepen om de studenten van de ambtswoning van de minister-president te verja gen. In het gedrang werden drie studenten gearresteerd, omdat zij zich verzetten. Premier Benjamin Dis raeli heeft in 1875 voor Groot-Brittannië aandelen gekocht in de Suez-kanaal maatschappij. De eeuwenoude toren van St. Werenfried te Eist in de Over- Betuwe staat op vallen. De toren werd gedurende de oor log deerlijk beschadigd. De kerk zelf is bijna hersteld, doch aan de toren is tot dus ver niets gedaan. Geregeld vallen er nu grote brokstuk ken af. PARIJS. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woens dag medegedeeld dat Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en Turkije aan Israël en alle Arabi sche staten behalve Egypte heb ben medegedeeld, dat zij, ondanks de Egyptische weigering om deel te nemen, zullen voortgaan met het organiseren van een verde- digingsstelsel voor het Midden- Oosten. Wanneer deze verdedi- fing eenmaal tot stand is ge- racht, zal laatstgenoemde staten worden verzocht hun mening hierover kenbaar te maken en mogelijk er aan deel te nemen. ZWARE SNEEUWVAL IN FRANKRIJK GAP (A.P.). Sneeuwploegen moesten Woensdag in actie komen om een Alpenweg weer berijd baar te maken, nadat 25 cm sneeuw gevalen was. Dit was de zwaarste sneeuwval in October in de laatste 25 jaar. AMERIKAANSE TROEPEN NAAR WEST-DUITSLAND WASHINGTON. De Ameri- Gewapende Britse soldaten begeleiden twee Engelse huis vrouwen, die boodschappen gaan doen in de thans zo rumoe rige stad Ismaïlia in Egypte. De soldaat rechts helpt de baby mand dragen. Na de jongste troebelen mogen de echtgenoten van het Britse personeel zich niet zonder militair geleide op straat begeven. HOOFDKWARTIER NU OP CYPRUS WASHINGTON. Reuter's medewerker Paul Scott Rankine meldt Woensdag te Washington te hebben vernomen dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Morrison in een vertrouwelijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson heeft verklaard dat de Britse re gering voornemens is de positie van Engeland in de Suez-kanaal- zone „tot elke prijs te handha ven". Morrison stelde verder voor onverwijld een opperbevelheb ber voor de verdediging van het Midden-Oosten te benoemen; hij was van mening dat nu Egypte zijn medewerking heeft gewei gerd, het hoofdkwartier het beste op het eiland Cyprus zou kunnen worden gevestigd. Einde staat van oorlog met Duitsland WASHINGTON (A. P.). President Truman heeft Woens dag formeel het einde van de staat van oorlog tussen de Ver. Staten en Duitsland geprocla meerd. De staat van oorlog was op 11 Dec. 1941 afgekondigd. WASHINGTON (Reuter-A.P.)De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson heeft Woensdag een bespreking van twee en een half uur gevoerd met premier Mossadeq in het Walter Reed-ziekenhuis van het Amerikaanse leger in de buitenwijken van Washington. Men neemt aan dat daarbii^iauwië A/nerUoianse- ynar*tellr»n voor een oplossing van Amerika zou Mossadeq hebben i kent. Zij zou willen bereiken dat voorgesteld dat Perzië met be- de gelden die Perzië uit de olie hulp van deskundigen uit het industrie zou krijgen_ nadat een Westen en onder controle van een neutrale directeur die niet van dezelfde nationaliteit als deze deskundigen zou zijn, zijn olie bronnen zelf zal exploiteren. Perzië zou zijn olie dan tegen een nader vast te stellen prijs aan Engeland verkopen. Het zou de taak van Engeland zijn voor de verdeling der olie te zorgen. De Amerikaanse regering zou voorts van mening zijn dat het verhogen van de levensstandaard in Perzië de enige werkelijke op lossing van het vraagstuk bete- NIEUWPOORT. Het Belgi sche jacht „Captln Cap", dat Za terdag de haven van Nieuwpoort had verlaten met vijf personen an boord, wordt vermist. De kapitein van de vissersboot ,405 Zwaluw" van Zeebrugge heeft in de buurt van deze ha ven de kiel van een jacht, waar op hij de naam van net vermiste vaartuig heeft kunnen lezen, ge zien. Hij poogde vruchteloos het vaartuig op sleeptouw te nemen en stelde de havenautoriteiten op de hoogte. De reddingsdiensten van Zeebrugge zijn uitgevaren, doch slaagden er niet in het wrak te ontdekken. overeenkomst met Engeland is gesloten, door de Perzische rege ring op doeltreffende wijze zul len worden besteed, hetgeen de bereidheid van Washington zou doen toenemen Perzië leningen te verstrekken voor het bouwen van waterwerken voor het opwekken van energie en voor bevloeiing. Gisteren werd bekend dat Mos sadeq onderhandelingen met de Amerikaanse In- en Uitvoerbank voert over een lening van 25 mil- Iioen dollar, waarvan 19 mil- lioen voor het aankopen van landbouwmachines zou worden gebruikt, en de rest voor het aan- STp. üa KataliYKr van nravar* an- Na erzen zullen helpen. De voornaamste Perzische olie- deskundige, Kazema Hassibi, is gisteren telegrafisch uit Teheran naar Washington ontboden. In middels heeft de laatste Engelse deskundige, Richard Seddon, op dracht gekregen Perzië te ver laten. (Van onze Haagse redactie) De Luxemburgse minister Bech heeft kortgeleden het initiatief genomen om nog dit jaar te ko men tot de ondertekening van het Benelux-verdrag, zo verluidt uit goede bron. Aan te nemen valt, dat Brussel het met dit initiatief geheel eens is. Wat Ne derland betreft, vernemen wij, dat de regering zich eveneens be reid heeft verklaard het verdrag nog dit jaar te ondertekenen. deze Ongetwijfeld is gende ontwikkeling een verheu- gevolg van de bevredigende resultaten, aiuelingen der Nationale Garde, afkomstig uit Pennsylvania, kort na 11 No vember naar West-Duitsland zul len vertrekken. De divisie zal in vier groepen naar Europa worden overge bracht. Het Amerikaanse opper bevel in West-Duitsland zal dan de beschikking hebben over vijf divisies. DJAKARTA (A.P.). Presi dent Soekarno heeft Woensdag verklaard, dat Indonesië zonder zich achter een van de tegenover elkaar staande wereldblokken te scharen elk grein van zijn energie en ondernemingslust zal bijdragen tot de verwezenlijking van de idealen, die in het Handvest der Ver. Naties vervat zijn. Hij zei er op te vertrouwen, dat Indone- sië's buitenlandse politiek bevor derlijk was voor de wereldvrede. In een Engelse rede van 5.000 woorden, die hij ter gelegenheid van de Dag der V. N. in zijn pa leis uitsprak trok Soekarno fel van leer tegen de koloniale poli tiek, die z.i. de in drie wereld delen bestaande spanningen ver oorzaakte. Een groot gedeelte van zijn rede was gewijd aan buitenge woon verbitterde kritiek op de Nederlandse koloniale politiek in de jaren na de tweede wereld oorlog. Hij zei, dat Indonesië niet zoals thans het slachtoffer van econo mische en andere crises geworden zou zijn indien de Nederlanders in 1945 Indonesië's onafhankelijkheid erkend hadden. In een van de felste passages uit zijn rede noemde Soekarno de Nederlandse politie-actie van 1947 de grootste sinds Hitler's politie actie tegen Polen. Herinnerend aan de Perzische en Egyptische hulp bij Indone sië's strijd om de vrijheid, ver klaarde de president vurig te ho pen, dat men recht zou laten we dervaren aan de aspiraties van beide landen. In dit verband zei hij, dat ve len in Azië „evenals ons de vin- fers jeuken, wanneer de woorden olonialisme en imperialisme weerklinken". welke het handelsverkeer gedu rende de laatste maanden heeft opgeleverd, alsmede van het be grip, dat er thans onder de Bene lux-partners voor eikaars moei lijkheden heerst. Naar het schijnt is vooral het uitstekend verloop der onlangs in den Haag gehouden besprekingen over de waterwegenkwesties, met name ook de voortreffelijke sfeer van wederzijds begrip welke deze besprekingen kenmerkte, voor minister Bech aanleiding geweest om bovengenoemde stap te onder nemen. Met betrekking tot het handels verkeer valt nog op te merken, dat Nederland zijn uitvoer naar België heeft kunnen verhogen. In Augustus leverde Nederland aan België voor in totaal bijna 1,2 mil liard fr., waaronder voor het re cordbedrag van 258 millioen fr. aan zuivelproducten en voor een bedrag van 174 millioen fr. aan textiel, eveneens een record. De Belgische leveringen aan Neder land hadden in Augustus een to tale waarde van ruim 1,8 mil liard fr. Hieruit blijkt, dat de Benelux- handel meer normale proporties begint aan te nemen. De „ge heime plafonds", welke in Anne- ville werden vastgesteld, zijn niet bereikt. Experts en hogere ambtena ren der drie regeringen zullen deze week in Den Haag bij eenkomen ter voorbereiding van een binnenkort te houden minis teriële conferentie, welke de re sultaten van het Protocol van Anneville zal hebben te bespre ken. Deze conferentie zou tevens onderzoeken of een hervatting der liberalisatie door de gewijzigde omstandigheden mogelijk is ge worden. BENELUX-OVERLEG IN BRUSSEL BRUSSEL (A.P.). De Neder landse, Belgische en Luxemburgse ministers van Defensie, Buiten landse Zaken, Financiën en Bui tenlandse Handel zullen hier Don derdag bijeenkomen om een ge meenschappelijke houding te De- spreken ten aanzien van de vraagstukken betreffende het Europese leger.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1