Churchill opnieuw premier en minister van landsverdediging Soedan wendt zich totdeV.N. Bedekte dreiging met een werkstaking Vijand verloor meer danl,4millioen man Janus Kuiper, redder van vierhonderd mensenlevens, overleden DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) Churchill opnieuw aan het roer De overwinning der Britse Conservatieven Wereldopinie: Verbetering der internationale politiek Fel protest tegen Praag De strijd op Korea Voorstel aan Israël Oplossing van het oliegeschil? Een voortreffelijk Nederlander ging heen EN OMGEVING nHd Liberalen doen niet mee Britten sterker dan ooit Deens schip op Noordzee gezonken Geen contract Artsen contra ziekenfondsen Nederlander op Bali vermoord Vliegtuigramp in Guatemala Geen huur- en renteverhoging Voorz. N.V.V. op demonstratief congres Besprekingen gaan langzaam vooruit FELLE BRAND in de hoofdstad Naast Dorus Rijkers de grootste zeeridder Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 29 October 1951 a 46e Jaargang No. 12310 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE H. VADER OVER DE KERKVERVOLGING VATICAANSTAD, 28 October (KNP). Op de 33e verjaardag van de Tsjechische Republiek heeft Z.H. de Paus in een ency cliek, gericht aan de bisschoppen, priesters en gelovigen van Tsje- cho-Slowakije, uitdrukking gege ven aan Zijn bezorgdheid over de kerkvervolging in dit land. Paus Pius XII verklaart in dit vaderlijk schrijven, dat de gods dienst in Tsjecho-Slowakije doel bewust wordt uitgeroeid. Het ge zin, de school en alle gemeen- schapsgroepen worden systema tisch van de godsdienst losge scheurd. Bisschoppen en priesters worden beschouwd als staats vijanden. JDe Tsjechoslowaakse regering doet dit alles onder het valse voorwendsel de eenheid der natie te willen bevorderen. In feite echter streeft diezelfde re- fering naar de vernietiging van e godsdienst. Zij gaat zelfs zo ver de Paus een persoonlijke vijand van de Tsjechoslowaakse staat te noemen. De Kerk, zo vervolgt de H. Vader, heeft in Tsjecho-Slowakije dikwijls tijden gekend van ver drukking en vervolging. Ook in deze tijd zijn de katholieken van Tsjecho-Slowakije geroepen tot het martelaarschap. De H. Vader houdt hun dan het voorbeeld van de nationale heiligen van Tsjecho-Slowakije voor: de H.H. Cyrillus en Metho dius, de H.H. Adelbetr, Nepomuk, Wenceslaus, Ludmilla e.a. Het lijden, dat thans in Tsje cho-Slowakije wordt ondergaan, zal door God worden omgezet in stromen van genaden, die moed en kracht zullen geven aan de vervolgde gelovigen. In het slot van de encycliek verleent de H. Winston Churchill heeft Koning George Zaterdagavond reeds een lijst van nieuwe ministers voorgelegd, die in de komende dagen nog zal worden aangevuld. De voornaamste posten zijn reeds nu vervuld. De nieuwe ministers zijn, in verband met de critieke toestand op buitenlands en economisch terrein, direct in functie getreden. Winston Churchill is premier en beheert tevens het kabinet van landsverdediging. Anthony Eden zetelt aan buitenlandse zaken. Hij zal tevens vice-premier zijn en leider van de conservatieve fractie in het Lagerhuis. Richard Butler beheert finan ciën, lord Ismay de betrekkingen met 't Gemenebest, Oliver Lyt- telton, koloniën, sir Fyffe binnen landse zaken, sir Monckton, ar- beidsaangelegenheden, lord Wool- ton levensmiddelen en landbouw zaken, de markies van Salisbury is benoemd tot geheimzegelbe waarder en leider van de Hoger- huisfractie. De liberale leider, Clement Da- vies, heeft een post in de nieuwe regering van de hand gewezen. De liberalen hebben de zetelmeerder heid van de conservatieven te weinig geacht en zullen een poli tiek steunen, die steunt op het welzijn van het gehele Britse volk en niet speciaal een conservatie ve politiek. Een zelfde houding hebben zij aangenomen tegen het labourbewind van Attlee. Het regeringsprogramma. Volgens kringen, die in nauw contact staan met premier Chur chill, heeft de conservatieve lei der besloten, dat de geschillen met Perzië en Egypte als voor rangskwesties behandeld moeten worden. Men gelooft, dat hij waarschijn lijk: Maatregelen zal nemen om bei de crises op te lossen; Een spoedige bijeenkomst zal trachten te hebben met president Truman om het geheel der Brits- Amerikaanse problemen te be spreken; Het initiatief zal nemen om een bijeenkomst van de „Grote Drie" (Truman, Churchill, Stalin) te houden, waarop de internationale toestand, factoren die de huidige spanning veroorzaken en midde len, waardoor een algemeen, vreedzaam herstel kan worden bespoedigd, zouden worden be sproken. Vader aan alle katholieken van- Tsjecho-Slowakije Zijn bijzon-1 Men gelooft tevens, dat Chur- dere Apostolische Zegen. chill's gezag bij internationale be- De wetgevende vergadering van de Soedan heeft met grote meer derheid 'n resolutie aangenomen, waarin de door Egypte voorge stelde grondwet voor de Soedan van de hand wordt gewezen. Voorts wordt gezegd, dat de Soe dan het recht heeft zijn onafhan kelijkheid te bewaren en een eigen regering te hebben. De resolutie zal naar de secre taris-generaal der V.N., Trygve Lie, Egypte en Engeland worden gezonden. De Egyptische regering heeft Zaterdag' de Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, officieel meegedeeld, dat het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 en de overeenkomst betreffende het gezamenlijk bestuur over de Soedan „van nu af aan hebben opgehouden van kracht te zijn,". Volgens de nota is hiermee de aan Engeland gegeven toestemming om troepen in de Kanaalzone te hebben ingetrokken. Voorts moet de Britse inmenging in de aan gelegenheden van de Soedan ein digen, aldus de Egyptische nota. 150 Britse deskundigen in Egyp tische regeringsdienst zijn ont slagen. De bevelhebber van de Brit se troepen in de Kanaalzone, lui tenant-generaal sir George Ers- kine, heeft Zaterdag op een pers conferentie in Ismalia verklaard: „Wij zijn in de kanaalzone sterker dan ooit. Wij zien ons weliswaar geplaatst tegenover moeilijkheden maar wij zullen deze overwinnen. Ik ben verheugd, dat wij niet op grote schaal met de Egyptische 1 troepen in contact zijn gekomen en ik hoop, dat dit zo zal blij ven." Mohammedaanse guerilla tegen Britten? Het "was Zaterdag een rustige dag in de kanaalzone. Volgens de Britse inlichtingen dienst bereidt de „Mohamme daanse Broederschap" echter een guerilla voor tegen de Britse troepen. Een Egyptische legerafdeling met, naar verluidt, ongeveer 16 Shermantanks, bevindt zich nog steeds enige kilometers buiten Cairo, op weg naar Suez. BEMANNING GERED Het Deense schip „Vikingbank", een vissersvaartuig is Zaterdag op de Noordzee gezonken. De Ne derlandse reddingboot „Branda- ris" voer uit, omdat om hulp was gevraagd en het schip op dat ogenblik water maakte. Bij aan komst bleek de bemanning aan boord van het s.s. „Fort Grant" te zijn opgenomen en zich in goede welstand te bevinden. RECENT VAN TJIAMIS ONTVOERD BANDUNG De regent van Tjiamis, Mas Abdul Kohar Abdul Rivai, die tot voor kort Pati van Cheribon was, is Vrijdagavond te Tiilimus in het Cheribonse, waar hij was om zijn gezin af te halen voor vertrek naar de nieuwe standplaats door onbekenden ont voerd. Het gezin en de eigendom men van de Regent bleven ge spaard. sprekingen groter zou zijn, indien hij daaraan zou deelnemen, na dat hij Engeland's eigen proble men met betrekking tot Perzië en Egypte heeft opgelost. Reacties in de wereldpers. De reacties in de wereldpers ko men ongeveer overeen. Algemeen is men van mening, dat Churchill zulk een groot gezag heeft op in ternationaal terrein, dat een ver betering in de betrekking tussen de grote mogendheden is te ver wachten en speciaal t. a. v. de controverse tussen Oost en West. De Sovjetdelegatie bij de V. N. heeft te kennen gegeven, dat de overwinnng van de conservatie ven in Engeland een aanmoedi ging zal zijn voor het Kremlin om op korte termijn een bijeenkomst van de ministers der Grote Vier voor te stellen. Churchill naar Washington. Richard Casey, minister van buitenlandse zaken van Australië heeft te kennen gegeven, dat de nieuwe regering zeker zou bij dragen tot een verbetering tus sen de betrekkingen van de V.S. en Engeland en vermoedelijk van VAN KONINKLIJKE SHELL MET PERZIë Naar aanleiding van berichten in Engelse bladen, als zou de ko ninklijke of de Royal Dutch Shell groep gemengd zijn in het geschil EngelandPerzië en wel in dien zin, dat zij bij con tract met de Perzische regering de exploitatie van de Perzische olie zou overnemen, vernemen wij van zeer bevoegde zijde, dat noch de koninklijke, noch de Royal Dutch Shell-groep ter zake door welke instantie ook is bena derd. De landelijke huisartsenvereni ging heeft in een vergadering te Utrecht het voorstel van de ge zamenlijke ziekenfondsen, inzake de honorering voor behandeling van ouden van dagen, die inge volge uitbreiding van de wet thans zijn opgenomen onder de verplicht verzekerden, verwor pen. Aan het bestuur werd de op dracht verstrekt de onderhande lingen met de betrokken commis sie voort te zetten. de gehele internationale situatie. Politieke waarnemers zijn van oordeel,dat Churchill binnenkort een reis naar Wv shington zal on dernemen. Labour tegen coalitie regering. Labourpolitici hebben te ken nen gegeven tegenstanders te zijn van een eventuele coalitierege ring. Zij zijn van oordeel, dat Churchill toch om een coalitie regering over enige tijd zal vra gen, wanneer hij de volledige draagwijdte van de problemen kent. Het Engels vakverbond heeft zich beraden welk stand punt in te nemen tegen de nieu we regering. DJAKARTA 28 Oct. (Aneta) Te Denpasar op Bali is Zaterdag jl. in een winkel nabij Sanoer de Nederlander Ten Brink vermoord. Bij de moordaanslag was een tweede Nederlander aanwezig, nl. de heer Coopman, die gewond werd. De heer Ten Brink was agent van de N.V. Esser. 26 DODEN GUATEMALA 28 Oct. (Reu ter) 26 Personen zijn om het leven gekomen, doordat een vliegtuig van Ciudad Floris in Noord-West-Guatemala veronge lukte. Er waren twee overleven den. Het toestel vervoerde leden van een vooraanstaand orkest. WINKELS DICHT OP 1 NOVEMBER! De Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en de Neder landse Katholieke Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden hebben gezamenlijk het verzoek gericht tot de Ka tholieke ondernemers in de mid dengroot- en kleinbedrijven, in dien dit enigszins mogelijk is, hun zaak on 1 November, het feest van Allerheiligen, te slui ten, om deze dag als Zondag te kunnen vieren. Het publiek wordt verzocht bij het doen van inkopen en bestellingen daar mede rekening te houden. ALDUS MINISTER IN 'T VELD Minister In 't Veld heeft te Havelte verklaard op een bijeen komst van Drentse burgemeesters dat het huurpeil en de rentevoet voor bouwleningen beide onver anderd blijven. Handhaving van het huurpeil achtte det minister nodig, omdat hij verlaging van de bouwkosten voorzag. Renteverhoging met een half procent zou betekenen een huurverhoging van een arbeiders woning met ongeveer f 1.per week. 5000 leden van het kader van het N.V.V. zijn Zaterdag in Utrecht bijeen geweest op een demonstratief congres. Op dit congres werd een resolutie aan genomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het verlangen er bij de regering op aan te dringen, dat zij de noodzakelijke krachtsinspanning en de sociaal- rechtvaardige lastenverdeling lei ding zal geven door middel van: de bouw van tenminste 50.000 woningen per jaar, waarvan zo veel mogelijk woningwetwonin gen, de investeringen in de parti culiere sector aan een recht streekse controle te onderwerpen, om zodoende de noodzakelijke en toegezegde 25 pet. te bewerkstel ligen als, beperking. Verder wordt gezegd de in Maart 1951 toege paste verlaging van het levens peil der loontrekkenden tot ma ximaal 5 pet. te beperken, door verdergaande stijging van de kos ten van levensonderhoud door prijs- en subsidiemaatregelen te gen te gaan, of de geldlonen aan eventuele prijsstijgingen aan te passen. Gepleit wordt in de reso lutie voor snelle verhoging der productie en het invoeren van de Werkloosheidswet in het voorjaar van 1952, een wetsvoorstel inzake de definitieve regeling van de oudedagsvoorziening, een alle werknemers omvattend systeem van bezitspreiding en een even wichtige industrialisatiepolitiek. Tevens wordt er op aangedron gen bij de beide Kamers der Staten-Generaal aan het boven- Tijdens Prins Bernhard's onofficiële bezoek aan rpilitaire instellingen in de Verenigde Staten is in de Nederlandse Ambassade te Washington te zijner ere een receptie gegeven. Prins Bernhard zal na een bezoek aan New York Woensdag per vliegtuig naar Nedreland terugkeren. In de Nederlandse Ambassade te Washington, v.l.n.r. kolonel A. L. van de Berge, militair attaché aan de Nederlandse Ambassade, luit. A. F. Eibers, adjudant van de Prins en ZKH Prins Bernhard. staande uitvoering te geven, o.m. door aanneming van de wet toe zicht credietwezen. De voorzitter van het N.V.V. zeide o.m. te wensen een mede zeggenschap op voet van pariteit in de besturen van bedrijfs- en productschappen en een beper king van de consumptie tot 5 pet. Zou de regering dit niet willen, noch de werkgevers, dan zullen wij stelling moeten nemen. „Niet elke afwijzing van onze wensen zal leiden tot staking", aldus de heer Oosterhuis. Veel schot zit er nog niet in de besprekingen tussen de Noorde lijken en de vertegenwoordigers van generaal Ridgway over de wapenstilstandsovereenkomst. Na veel dralen is men Zater dag niet veel wijzer geworden, aldus meldde Reuter gisteravond uit Tokio. De bedoeling is om een zgn. contactlinie vast te stellen. Hiermede zou men klaar zijn, op enkele bijzonderheden na. Maar daar zitten juist de moeilijkheden. Vandaag worden de conferenties voortgezet. Een met waterstof gevulde bal lon, die het neutrale gebied te Panmoendjon afbakende, is Zon dag ongeveer een meter boven de grond ontplo ft 14 Technici der. Verbondenen liepen brandwonden op. De ernstige gewonden wer den door twee helicopteres naar een ziekenhuis gebracht; de an- Een buitengewoon felle brand brak Zaterdagavond uit in een van de gebouwen van de Hol landse Stoombootmaatschappij aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam. De brand ontstond op de zolder van het pand waar het oud-archief was onderge bracht. Zolder en vliering van het ongeveer 30 m. lange pand brandden geheel uit. De muren dropen van het bluswater. Ijlings werden archiefstukken gered, maar het merendeel ging ver loren. De brandweer bestreed met negen stralen de vuurzee en kreeg daarbij de hulp van het be faamde waterkanon van Jason. Dank zij een brandmuur kon het vuur niet overslaan naar andere panden. Twee brandwachten werden door de rook bedwelmd en moesten met zuurstofappara ten van de G.G.D. worden bij gebracht. De oorzaak is niet be kend, verzekering dekt de schade, die gering is, zoals werd mede gedeeld van de zijde der maat schappij. I deren worden door vier helicop teres naar de basis teruggebracht. Volgens een schatting van de Amerikaanse militaire autoritei ten bedragen de verliezen der Noordelijken in Korea tot 19 Oc tober 1.414.635 man. De Amerikaanse verliezen be droegen 92.997 man aan doden, gevangenen, gewonden of vermis ten. Amerikaanse en Australische straalvliegtuigen hebben de afge lopen zeven dagen 49 straalvlieg tuigen van de tegenstander ver nield, vermoedelijk vernield of zwaar beschadigd, aldus een be kendmaking van het hoofdkwar tier van de luchtmacht in het Verre Oosten. De verdeling was als volgt: 14 vernield, 6 vermoe delijk vernield en 29 zwaar be schadigd. PACT VOOR MIDDEN-OOSTEN TEL AVIV. 28 Oct. (Reuter). - Volgens kringen, die in nauw contact staan met het ministerie van buitenlandse zaken van Is raël hebben de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland en de V.S., Frankrijk en Turkije op het ministerie gelijkluidende no ta's overhandigd, waarin aan Is rael voorstellen worden gevraagd voor de plannen voor een defen sie-organisatie van het Midden- Oosten. NEW YORK, 28 Oct. (Reuter). Een Zaterdag te New York aan gekomen Perzische oliedeskundi- ge, die door premier dr. Mossa- deq is opgeroepen, verklaarde bij aankomst dat zijn reis mogelijk een kans betekent op regeling van het oliegeschil tussen Perzië en Engeland. De deskundige is Kazem Hassibi, onder-minister van finan ciën. Hassibi verklaarde, dat Perzië de olievelden volledig kan ex ploiteren Er zou echter slechts 30 procent van de vroegere capaci teit door de Perzen geraffineerd kunnen worden. Hij deelde mee nog dezelfde dag naar Washington te zullen doorreizen. DE LAATSTE persoonlijke schakel, die Nieuwediep ten nauwste verbond met het roemrijk verleden van Dorus Rijkers' dagen, tijdens welke de nu legendarische namen van jaap Been, Hannes Ewald, Piet Bontes, „Tabbie", ,,De Gorrel" en „De Gul" en zovele andere nog, hoog correleerden met de begrippen: edelmoedigheid, onverschrokken heldenmoed en krachtdadige arbeidzaamheid, is nu verbroken, janus Kuiper, de stoere vijf en negentig-jarige is gestorven! Dit wél verwachte, maar toch nog zo plotselinge bericht, wordt door Nieuwediep, het schiereiland Noord-Holland, ja heel Nederland, met spijtige verrassing ontvangen. Want wie kent niet de naam van Adrianus Ijsbrand Kuiper, welke in onze zeevarende natie zoveel weer klank heeft gevonden, omdat de roemrijke naam verbonden was aan de man, die honderden schipbreukelingen uit de klauwen van de dood heeft gered? „Janus is dood". Op het horen van deze woorden gaat een werveling van gedachten en herinneringen door de breinen van hen, die hem gekend hebben, vooral ook in de kringen van de visserlui en de redders van thans, van wier voorlopers Janus een der voornaamsten was. De laatste jaren bracht Janus door in zijn huis aan de Van Speykstraat 22, onder de zorgen van zijn dochter Janny. Hoe speet het hem, die oneindige zee te moe ten ruilen tegen de enge begrensd heid van een stille kamer. Maar Janus kon niet meer. Gelijk een zwak kaarsvlammetje allengs flauwer wordt, tenslotte uitdooft en het licht ervan verdwijnt, zo ontvlood het leven dit schier on verwoestbare lichaam, hedenmor gen om half zeven. „Arma virumque cano...." Al dus is de aanhef van de Romeinse dichter Vergilius' beroemde epos „De Aenëis": „Ik bezing de wa penfeiten van de man, die het eerst van de kusten van Troie, naar Italië, naar de kust van La- vinia kwam, en die veel en ruste lons heeft rondgezworven op de zee....". Zo zou ook een epos te dichten zijn op de heldenfeiten van deze mensenredder, die op 11 Mei 1856, als zoon van Jan Kui per en Neeltje Huisman, in de Ar tilleriestraat in Oud Den Helder geboren werd. Zijn vader was ver dronken tijdens een van zijn vele reddingspogingen, en toen Janus 13 jaar oud was, kreeg hij Dorus Rijkers als stiefvader. In zijn jeugd speelde hij op de dijk, aan het strand, met zijn makkers. La ter, toen hij de school verlaten had, werd hij melkventer, en nog later scheepslosser. Op 17 jarige leeftijd mocht hij zich eindelijk geven aan het stiel van zijn vade ren: vissen, vletteren, de netten onderhouden, venten met vis, jut ten enschepelingen, die in nood verkeerden, redden. Dat was in enkele woorden heel Janus' be staan, vijftig jaar lang, een halve eeuw, een tijd, waarover men boekdelen zou kunnen volschrij ven. Janus huwde met Leentje Deus, toen hij 18 was. Hij zorgde goed voor zijn kinderen! En, voor wie niet? Alles had hij voor ande ren over. Zijn vele vrienden noe- Talloze medailles sierden zijn borst men hem nu „een goeie kerel" van wie zij veel kameraadschappe- iijkheid ondervonden. Als je bij hem thuis kwam, dan klonk het altijd: „Moet je 'n „vissie?" of „Geef 'm een borrel en een sigaar" of „Heb je niks te eten voor 'm, Leentje?" Janus was nog jong toen hij al waterklerk was bij de fa. Zeer- mühlen. In deze functie, welke Janus lang bekleedde, ging het er maar om, het eerst aan boord te zijn van schepen, die kort onder de kust kwamen. En Janus was altijd de eerste, ondanks dat hij er niets aan verdiende. Of hij moest van de scheepskapiteins een fooi ont vangen. Later leverde hij voor de fa. Duinker en Goedkoop te Am sterdam, voedsel en kolen aan in klarende schepen voor f 2.50 in de week. Zo werd het vertrouwen dat de heren in Janus stelde maar ma gertjes beloond, maar ze konden op Janus rekenen. En daar deden zij hun voordeel mee! Dag en nacht was Janus op zee of op de Dijk. En hij werd een mensenredder, de grootste, ncLast (Vervolg op pag. 7) I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1