Regering onthult activiteit van vreemde spionnen in Nederland Opnieuw impasse in besprekingen Minister Lieftinck laat veer inzake toezicht credietwezen Olieboring voor Duitse kust Amerikaans plan inzake het Perzische oliegeschil DAGBLAD VOOR ALKMAAR Tsjechen trachtten geheime inlichtingen in te winnen H. Vader over het huwelijk Conservatieven 19 zetels meer T De strijd in Korea Eden ontbiedt Shepherd Macht van Nederlandse Bank in belangrijke mate beperkt EN OMGEVING Een niet alledaagse onthulling B.V.D. hield een wakend oog Rubberinstituut in Delft geopend AjHMT Olielevering aan het Westen Achtste leger gaat vooruit Amsterdamse lening overtekend Adviescommissies voorgesteld VERKIEZINGEN in Zwitserland Wegens huurschuld uit huis gezet Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per sditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 30 October 1951 4 46e Jaargang No. 12311 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering heeff het noodzakelijk geoordeeld enige gegevens omtrent in Nederland geconstateerde spionnage-activiteit ter publicatie aan het ANP te verstrekken. Nu in het kader van een bepaalde activiteit de omstandigheden het mogelijk maakten hieromtrent enige mededelingen te doen, leek het nuttig het Nederlandse volk niet geheel onkundig te laten van wat op dit terrein in ons land geschiedt. Nederland t. a. v. de buitenland se problemen, terwijl ook de ac tiviteiten van Tsjechische emi granten werden nagegaan. De instructies aan Neumann uit Praag geschiedden zeer geraf fineerd op 'n microfilm, die werd ingeschoven tussen het papier van een gesplitste briefkaart met een postzegel daarover heen ge plakt. De justitie heeft met König nog wel het een en ander te be praten. Een foto van Neumann met signalement is naar het bui tenland gezontfen, teneinde ook Het bureau van de B. V. D. kreeg in de zomer van 1950 het vermoeden, dat een Tsjech, die Nederland bezocht en als reden van zijn bezoek opgaf een con trole van de boekhouding van de Tsjechische legatie, in werkelijk heid iemand was van de Tsje chische geheime dignst die onder valse naam naar Nederland reisde en tot taak had een spionnagenet op te bouwen. Zijn naam was dr. Oldrich Neu mann, maar later bleek hij ook onder andere namen werkzaam te zijn. De man was 30 ja*r, droeg een bril en had een lidte ken op de wang. Hij bleek ge regeld veel Nederlands geld bij zich te hebben en een flesje ge heime inkt. Nederlander in complot Toen deze spion in 1951 op nieuw naar ons land was geko men werd hij gevolgd. Hij bleek een uitstekende training als spion te hebben genoten, hetgeen zijn gedragingen verrieden. Hij hield er rekening mee te worden ge schaduwd. Desondanks kon wor den geconstateerd, dat hij in Den Haag besprekingen hield met een Nederlander, wiens identiteit is vastgesteld. Deze Nederlander, die zich König noemde, had reeds enige jaren in Praag gewerkt voor de Tsjechische dienst, kwam vast te staan. Zijn vrouw werkte op de Nederlandse legatie. De B.V.D. kwam er achter, dat ook deze man geheime berichten naar Praag zond Dit gebeurde volgens hut systeem van de zgn. „doode brievenbus'. De man de poneerde een ogenschijnlijk leeg sigarettendoosje in een tramhuisje in Den Haag. De B. V. D. wist de inhoud van het doosje, ml. op zeer dun papier geschreven Duits be richt te fotocopieren, terwijl bleek dat het doosje in handen kwam van een Tsjech, een handlanger van Neumann. Dergelijke hande lingen werden herhaald. De meeste berichten hadden betrekking op de houding van Foto van Dr. Oldrich Neu mann, die voor de Tsjechische Geheime Dienst onder valse namen naar Nederland kwam. In samenwerking met Neder landers en te Brussel geaccre diteerde Tsjechische militaire attaché's spionneerde hij voor zijn land in Nederland tegen voornamelijk voor de verde diging van het Westen in ons land bestaande militaire instellingen. HAMBURG, 29 Oct. (Reuter). West-Duitse olie-ingenieurs ver trouwen, dat er onder de bodem van de Noordzee voor de kust van Noord-Duitsland olie gevon den zal worden. Door zo juist geëindigde boringen is bevestigd, wat zij omtrent de geologische structuur aldaar hadden aange nomen. De diepste boring, die ging tot op 2326 meter, werd gedaan in de ondiepe zee tussen de kust nabij Hamburg en de Friese eilanden. Deskundigen zeggen, dat de proefneming, ofschoon er geen olie werd gevonden, geolo gisch een succes is geweest. De boringen hebben naar zij zeggen bewezen, dat de leisteen onder het westelijke deel van Sleeswijk- Holstein zich onder de zeebodem voortzet. De West-Duitse olie maatschappij, die de boringen verrichtte, zal het volgend jaar Het gebouw van de rubber- stichting in Delft is gisteren op een feestelijke wijze ingewijd. Meer dan 300 vooraanstaanden uit de kringen van de regeringen van rubberproducenten en tal van industriëlen waren bij deze plechtigheid aanwezig. De wn. hoge-commissaris van Indonesië verrichtte de openings ceremonie. De voorzitter van de raad van bestuur jhr. mr. W. J. de Jonge gaf een historisch over zicht van de rubberproductie. Hü zeide dankbaar te zijn, dat de In donesische regering de aldaar ge vestigde producenten heeft toe gestaan het 4200 m2 grote rub berinstituut te Delft te bouwen. Het nieuwe complex bestaat uit laboratoria, een collegezaal, een demonstratiehal en administratie ve gebouwen. nog meer boringen doen, in de hoop de maandproductie van 6000 ton ruwe olie per maand in Slees- wijk-Holstein te kunnen vergro ten. De boring, de eerste van deze aard in Europa, werd ongeveer 3 km in zee onder een kunst matig eiland verricht. De borin gen zullen in verband met de naderende winter moeten worden gestaakt. onze bondgenoten voor dit indivi du te waarschuwen. Militaire spionnen. Tegelijkertijd is het een en an der onthuld over de activiteiten van de Tsjechische militaire atta ché in Brussel. Deze waren Hors- ky en Hoppe. Beiden toonden veel belangstelling voor Nederland. In 1949 kwam Horsky naar Ne derland onder de naam majoor Winterstein, met vrouw en kin deren. Zijn chauffeur was in het complot. Er werden overal in Ne derland foto's gemaakt. Van vliegtuigen, havens, vliegvelden, de sluizen van IJmuiden, terwijl de man kans zag iemand te re- cruteren om hem in te lichten over de Fokkerfabrieken. Horsky werd op verzoek van de Belgi sche regering door Praag terug geroepen, omdat hij ook in Bel gië spionneerde. Hij naim het over. Zijn opvolger Hoppe nam het werk over. Deze man stelde vele vragen (alle aan de B. V. D.) be kend. Het ging over alle vlieg velden, bruggen, centrales, wa penfabriek van de Hembrug, stafkaarten, namen van officie ren, gegevens over de D A F.- fabrieken, mededelingen over de bouw nieuwe Philipsfabriek, wel ke, vliegtuigen worden gebruikt en waar. Sommige van deze in lichtingen werden verstrekt uit zgn. „open bronnen" als kranten, tijdschriften enz. De informant van Hoppe kreeg daar geld voor, wat aan de B. V. D. werd door gegeven Hoppe liet er zich over uit, dat hij bijzondere relaties onderhield met de 2de secretaris van de Russische legatie in Brus sel. Uit Vaticaanstad wordt gemeld dat de H. Vader gisteren een be langrijke rede heeft gehouden tij dens een audiëntie van deelne mers aan het congres van Itali aanse verloskundigen. De H. Va der drong er op aan, dat overal in de wereld het huwelijk hoog zou worden gehouden en speciaal de heiligheid van het huwelijk. In het bijzonder wees de Paus op de christelijke normen, die in de samenleving in acht moeten worden genomen, vooral in het huwelijk en gezinsleven. Sterk waarschuwde de H. Vader voor de stromen van heidense litera tuur, de over het mensdom gaan en waarvan de inhoud volkomen in strijd is met de christelijke op vattingen aangaande de moraal. LONDEN, 29 Oct. (Reuter). De absolute meerderheid van Churchill's regering in 't Lager huis is Maandag tot negentien gestegen. In het kiesdistrict Ar gyll (West-Schotland), waarvan de uitslag thans bekend is, be haalde de conservatieve candidaat majoor Duncan Mc-Callum 21.191 stemmen, het labourlid R. Young 9.925. De uitslag voor twee van de 625 zetels moet nog bekend worden. De zetelverdeling in het Lager huis is thans als volgt: conser vatieven 321 (netto winst 23); labour 293 (netto verlies 20); li beralen 6 (netto verlies 3); ove rigen 3. De stakende dokwerkers in de New Yorkse haven hebben geweigerd het enorme s.s. „America", dat voor vertrek naar Europa gereed ligt, in te .laden. Wel hebben de stakers hun stakingsposten zolang verlaten dat de bemanning aan boord kon gaan. Het schip heeft 900 passagiers aan boord, waar onder de Amerikaanse gedelegeerden naar de UN O-verga dering te Parijs. Een eerbiedwaardige heer met een witte baard helpt een oudere dame haar bagage aan boord van het schip te krijgen. De enorme deuren van deze reus van de Amerikaanse lucht macht, de C 124 „Globemaster", openen zich en Japanners laden gewonden op brancards uit het vliegtuig. Deze Globe master, die zijn eerste vlucht in het oorlogsgebied heeft gemaakt, keert uit Korea terug op een vliegbasis voor oor logsmateriaal in Japan. WASHINGTON, 29 Oct. (AFP). Volgens AFP heeft het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken er bij de Perzische premier, dr. Mossadeq, en Enge land op aangedrongen het eens te worden over ee;a voorlopig plan voor de levering van olie aan het Westen. Volgens dit plan zou Perzië de westelijke landen een deel van de opgülagen Perzische olie, te weten 2 millioen ton ter waarde van 40 millioen dollar, leveren. Dit voorstel, aldus verluidt in Washington, is een onderdeel van een plan van het ministerie van buitenlandse zaken voor het we der opnemen van directe bespre kingen tussen Engeland en Per zië. Volgens kringen in de Ame rikaanse hoofdstad zou Mossadeq het voorstel hebben aangenomen. Engeland zou echter voorbehoud maken. De verkoop van deze olie zou voor het weder opnemen der di recte onderhandelingen tussen Londen en Teheran moeten begin nen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meent namelijk, dat het, zelfs als een overeenkomst over een uitgewerkt plan voor de winning van de Perzische olie zou worden be reikt, weken en misschien wel maanden zou kunnen duren voor een dergelijk plan ten uitvoer kan worden gelegd. Dé woordvoerder van het mi nisterie, McDermott, heeft geen commentaar op dit bericht wil len leveren. Brigade-generaal Nickols ver klaarde tegenover journalisten, dat de besprekingen van Maan dag, die drie en een half uur hebben geduurd, geen resultaten hebben opgeleverd. „Het schijnt dat een impasse is ontstaan over de vraag hoe de bestandslijn zal j lopen; geen van beide partijen heeft water in zijn wijn willen doen", zeide hij, hieraan toevoe gend dat de subcommissie van daag weer zal bijeenkomen. De subcommissie heeft gespro ken over de militaire betekenis van het schiereiland Ongdjin (West-Korea), dat thans in com munistische handen is. Het schier eiland wordt genoemd in de door de communisten voorgestelde be standslinie, doch de verbondenen zijn van mening dat het geen militaire betekenis heeft. De ge allieerde onderhandelaren zeggen dat de communisten Ongdjin slechts in handen hebben, omdat de verbondenen het niet de moeite waard achtten het te be zetten. De communisten hebben voor gesteld het door hen bezette schiereiland Ongdjin te ontrui men; in ruil hiervoor zouden de LONDEN, 29 Oct. (Reuter). De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, heeft Sir Francis Shepherd, am bassadeur in Perzië, instrüctie gegeven onmiddellijk naar Lon den te komen voor overleg over het Perzische oliegeschil. verbondenen over een front breedte van 160 kilometer acht tot 24 kilometer moeten terug trekken. Koemsong geneutraliseerd Het achtste leger heeft officieel bekend gemaakt, dat het commu nistische bolwerk aan het cen trale front Koemsong „geneutra liseerd" is. De stad is zodanig verwoest, dat zij nauwelijks meer als een militair object kan worden be schouwd. De geallieerden hebben zich verzekerd van heuvelstellin gen, vanwaar uit zij Koemsong beheersen. EDEN NAAR PARI]S LONDEN 29 Oct. (Reuter) De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal de volgende week Maandag of Dinsdag naar Parijs gaan om de Britse delegatie bij de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te leiden, aldus een woordvoerder van het Mi nisterie. HOOFDSTAD KAN 1000 WONINGEN MEER BOUWEN In Amsterdam zullen binnen kort 1000 woningen meer kunnen worden gebouwd, dan er bij de bestaande woningbouwmogeljjk- heden kunnen worden opgetrok ken. De animo voor de premie-obli- fatielening van 10 millioen gul- en, waarmede de gemeente de eerste extra steen wil leggen ter bestrijding van de heersende wo ningnood, is nl. zo groot gebleken, dat de inschrijvingen het ge vraagde bedrag verre hebben overtroffen. TANDARTS WAS INBREKER TE VLUG AF De militaire tandarts P. J. N. passeerde Zaterdagavond met zijn meisje in Leiden een voortuin van een huis, toen hij een man van een balcon zag springen. Ook hield er zich nog iemand in de tuin op, die een vreemde indruk maakte. De tandarts bedacht zich geen moment, toen beide mannen de benen namen. Hij wist een van hen, een berucht inbreker aan de politie over te leveren. LOODSEN BIJ RIJNVAART STAKEN MUELAUSEN 29 Oct. (AFP) Sedert Zaterdag staken de lood sen van de Rijnhavens. Aangezien het verplicht is een in de Rijn vaart gespecialiseerde loods aan boord te hebben, moeten de sche pen in verscheidene Rijnhavens blijven liggen. NEDERLAND EN DE EUROPESE DEFENSIEGEMEENSCHAP De Ned. reeerine heeft in 't berin van deze maand besloten voor taan als vol lid deel te nemen aan de conferentie in zake de organisatie van 'n Euronese de- fensiegemeenschan. De volledige samenstelling van de Nederlandse delegatie onder leiding van jhr. H. F. L. K. van Vredenburch is thans gepubli ceerd. Plaatsvervangend leider van de delegatie is: de lt. kolonel van de generale staf T. E. E. H. Mathon. Leden mr. A. Blaisse, mr. E. A. Liefrinck, ir. G. Stuyt, mr. W. Riphagen, kolonel P. Gips en een aantal andere militaire ex perts van het ministerie van oor log; secretaris, mr. F. Italianer. FRAUDE BIJ PROVINCIALE GELDERSE ELECTRIC ITEITS- MAATSCHAPPIJ? Door de politie te Nijmegen is in verhoor genomen een admini stratief ambtenaar van de PGEM te Nijmegen, die ervan wordt verdacht frauduleuse handelingen te hebben gepleegd. Een en ander zou zijn gebeurd bij de levering van brandstoffen voor de Elec- trische Centrale. Er zou geknoeid zijn in de boekhouding, zo deelde de re cherche mede. De zaak is nog in onderzoek, noch de politie, noch de directie van de PGEM konden nadere mededelingen doen. Of met de frauduleuse handelingen grote bedragen zijn gemoeid, is nog niet bekend. De minister van Financiën heeft een tweede nota van wijzi gingen ingediend, inzake het wetsontwerp toezicht op het credietwezen. Dit n.a.v. een overleg met de commissie van rapporteurs. De geldigheidsduur van de wet is voorlopig be perkt tot 1 januari 1956, zulks met de bedoeling ervaring met de wet op te doen. De wijzigingen zijn zeker niet onbelangrijk te noemen. - Het strijdpunt, of de Nederlandse Bank algemene voorschriften kan geven van een tijdelijk of een blijvend karakter, kan te zijner tijd worden overwogen, aldus de nota. Ten aanzien van de bedrijfs economische voorschriften is be paald, dat voor ieder van de 4 groepen van credietinstellingen een commissie van advies wordt ingesteld. De leden worden benoemd uit de bedrijfsorganisaties. Oordeelt de commissie gunstig, dan zal de Kroon het voorschrift goedkeu ren. Mocht dat niet zo zijn en de Kroon is van mening, dat toch een regeling moet worden ge troffen, dan kan dat bij de wet worden bepaald. Landbouwcrediet Voorts is bepaald, dat aan een centrale credietinstelling (in casu een centrale landbouwcredict- bank) ook voorschriften kunnen worden gegeven, die niet betrek king hebben op haar zelf, maar -op de locale banken. Met deze bepaling is tegemoet gekomen aan een wens van het landbouw- credietwezen. VERZOEK KOLENTOESLAG VOOR DUW-ARBEIDERS De Raad van Vakcentralen heeft de minister van Sociale Za ken verzocht om binnenkort aan de arbeiders, geplaatst bii de gemeenteliike sociale handwerk- obiecten. de brandstoftoeslag van f 3.60 ner week te geven, die reeds aan diegenen verstrekt wordt, die in de sociale biislag- reeeline ziin opgenomen. Uit het wetsontwerp is de be paling gelicht, dat. voor vergro ting van het maatschappelijk ka pitaal der geregistreerde crediet instellingen de toestemming no dig is van de Nederlandse Bank. Bij de beroepsprocedure treedt de Raad van State op, dit in de laats van de adviescommissie uit e Bankraad. Tenslotte is de be paling ingetrokken, dat bij K.B. zal kunnen worden vastgesteld, dat het woord „sparen" of vor men daarvan verboden zijn bij de aanduiding van de werkzaam heden van anderen dan spaar banken. „Friesland" heeft motorpech Het 2787 br.t. metende m.s. „Friesland" van de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij N.V., op weg van Lacoruna naar Rot terdam, had Zaterdag ten Zuiden van Ouessant met motorpech te kampen. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co's internationa le sleepdienst heeft intussen het schip op sleeptouw genomen en stoomt er mee op naar Rotter dam. VERLIES VAN COMMUNISTEN GENEVE, 29 Oct. (Reuter). Zondag zijn in Zwitserland ver kiezingen gehouden voor 196 ze tels van de Nationale Raad (Tweede Kamer). Op het kanton Bern na zijn de uitslagen bekend. Het door de partijen behaalde aantal zetels luidt: radicalen 51 zetels (verlies 1); socialisten 51 zetels (winst 3); katholieke con servatieven 48 zetels (winst 4); boerenpartij 23 zetels (winst 2); onafhankelijken 9 zetels (winst 1); communisten 5 zetels (ver lies 2); liberaal conservatieven 5 zetels (verlies 2). Verwacht wordt, dat in het kanton Bern de radicalen ten minste één zetel zullen behalen en dat de socialisten daar een zetel zullen verliezen. OOK ONDERVERHUURDERS GETROFFEN Gistermorgen zijn drie Haar lemse gezinnen uit een huis aan de Planetenlaan gezet, tenge volge van een vonnis van de kantonrechter, die de hoofdbe woner wegens huurschuld het recht ontzegde om langer te blij ven wonen. Een onderhuurder en een echtpaar, dat op kamers woonde, werden tegelijkertijd het slachtoffer van deze uitzetting. Geen der bewoners van het pand heeft op het ogenblik een dak boven het hoofd. Alle huisraad is op straat gedeponeerd en het ge zin, dat vijf kinderen heeft, zal met zijn lotgenoten trachten een onderkomen op het politiebureau te vinden. Het Bureau Huisves ting te Haarlem kan tegen dit vonnis niets uitrichten, omdat het een kwestie van huurschuld is. Wel bestaat nog de mogelijkheid, dat de onderhuurder het huis opnieuw zal kunnen gaan bewo nen, omdat hij geen huurschuld had. FINLAND WIL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET HET VATICAAN HELSINGFORS (K.N.P.). Fin land is voornemens normale di- nlomatieke betrekkingen aan te knonen met het Vaticaan. Aldus verneemt het K.N.P. uit welinge lichte kringen te Helsingfors. Tot dusver is Finland slechts door een zaakgelastigde bii het Vaticaan vertegenwoordigd. Fin land wil thans een gezant naar het Vaticaan zenden. VLIEGENDE DOLF VAN DER LINDEN De dirigent van het Me- tropole-orkest, Dolf van der hinden, zal begin volgende week in Stockholm dirige ren. Hij vliegt daartoe Za terdagmiddag (3 November) met de KLM naar de Zweed se hoofdstad, keert Dinsdag 6 November per vliegtuig terug om met het Metropole orkest enige concerten te ge ven en vertrekt daarna op 13 November weer naar Pa rijs, waar hij aan een Frans orkest leiding geeft.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1