Scherpschietende B-ploeg klopt Finnen in 10 minuten Defensief Frankrijk kwam tot 2—2 tegen Oostenrijk WRIJFWAS „GLIM" Nederlandse Carmelitessen verrichten dwangarbeid Jlo55e fótaatjeï en Jlo55e/2laadLje5 Beursoverzicht Middenstanders vragen om een betere brandstoffenverdeling Politie-agent werd predikant Scheepsberichten Opschudding rond filmkeuring SCHIJVENAAR beste verdediger Naar wij vernemen: Quotering van de detailhandel IDEALE LUIERS Overval op twee bejaarde mannen Praag voert strijd tegen religieuzen Scheiding Keiëzen en Ambonezen VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 pi Het zal niet veel voorkomen, gj dat een dienaar van de Heiliere Sj Hermandad ziin nolitionele kledii afleert om die te ruilen voor de toea van de predikant. Toch is dit gebeurd en wel met zo'n echte jovele Amster damse politieagent, gehard in de zware dienst van het hoofdstede lijke leven. Een dezer dagen hield de heer gj C. Uidam voor een gehoor van Sj vrijwel louter collega's in de gi Nieuwe Zijdskapel aan het Rokin gj te Amsterdam zijn proefpreek, Sj nadat hij in September naar het gj Theologisch Seminarium te Drie- bergen was vertrokken om zijn theologische studies te voltooien, studies, die hij vaak des nachts moest verrichten na afloop van zijn diensturen bij de politie. Natuurlijk ontbrak bij dat eer ste optreden als predikant zijn commandant de heer Kaasdrager niet en hij met vele collega's fe liciteerden na afloop van de dienst de gelukkige politieagent dominee van harte. Tot het moment waarop hii een beroep heeft, blijft .hii voor lopig nog bjj de politie werk- g zaam. i BWBB8BBBBBIBIBBI MMBSWEW!BWIlBMMWM18WM!»!ilBra!BEroBroMlBWgiWeBWlMBBB^^roroBBroiWl«WWB— In beraad PLAATSELIJKE KEUZE Op Zaterdag 24 November des S middags om 3 uur, wordt m de gr grote zaal van Krasnapolsky te gj grote zaal van jvrasnapoisa-y ic g, Amsterdam een demonstratief gj congres gehouden door de Nat»- g nale Bond voor Keuze. B Op dit congres zal het woord g worden gevoerd door Prof. Edel- g koort, die de wenselijkheid van 5 plaatselijke keuze zal verdedigen uit Protestant Christelijk stand punt, door Pater Othmaris die het 5 Rooms-Katholiek standpunt te genover P.K. zal verklaren en door de heer Evert Vermeer die het standpunt uit Humanistisch oogpunt zal toelichten. Naar wij vernemen, heeft in de laatste uren, ergens in Nederland, een soort vertrouwvol beraad, (in zekere politieke kringen niet onbekend) plaats gehad. Het was een overleg op hoog niveau van onze staf, over de zeer drin gende politieke kwesties van deze tijd: de ontwik keling in de voor de K.R.O. gevoerde verkie zingsstrijd „Baas boven Baas", ten behoeve van „Katholiek Thuisfront". In parlementaire-Thuis- front-kringen gaan nl. hardnekkige geruchten, dat de „papieren" van de Partij Voor Verloofde Paren het hoogst geno teerd zouden staan. Dit op grond van Opinie onderzoekingen en de stand van de wedden schappen. In hogere fi nanciële kringen bestaat hierover zekere onge rustheid. Tenslotte im mers is de inzet van deze verkiezing het versterken van het financiële funda ment van het Thuisfront en velen vragen zich nu met zorg af, wat daar van terecht zal komen, indien de partij van Wim Janssen uit de bus zou komen als overwinnaar, nademaal de rekenkunst van deze partijleider zich schijnt te baseren op de formule, dat tweemaal één, een is. Bovendien schijnt een van de voor naamste geldschieters van de V.V.P. de kapper van EEN te zijn, die sinds kort het symbool is van tweemaal Een is niks. Onze staf nu heeft zich afgevraagd, of het, in het algemeen welzijn, niet gewenst, ja, nood zakelijk is, de publici- teitsmacht van onze bla den in de strijd te wer pen, ten gunste van een der deelnemende partij en, aan wie de zorg voor het algemeen belang met gerustheid kan worden toevertrouwd. Het beraad men zou ook kunnen zeggen, de spoed-krijgs- raad, van de staf van „De Noorderpers", schijnt elk ogenblik te kunnen ein digen. Wij hopen onze lezers nog in deze editie te kunnen mededelen, of heden al een beslissing kon worden genomen, en zo ja, welke. Spanning Onze speciale parle mentaire medewerker seint ons uit „Ergens in Nederland", dat de span ning in het Vertrouw- volle Beraad van „Baas boven Baas",, ten top ge stegen is. Achter de schermen van dit „poli tieke radio-conclaaf" spelen zich de meest- verwoede intriges af, waaruit blijkt, dat de betrokkenen een geheel verkeerd beeld hebben van de bedoelingen, waarmee onze staf is be zield. Onnodig te zeggen, dat die staf volstrekt on omkoopbaar is. Merk waardig is de serene rust, welke uitgaat van de propagandaleiding van (ALS EXTRA-UITGAVE van deze rubriek verschijnt heden, 2 November 1951, ter voorbereiding mede van het a.s. eerste jaarfeest van deze rubriek, een bijzondere mededeling, met enige opsmuk, over de belangrijke verkiezingsstrijd ,,Baas boven Baas", welke sinds enige tijd voor de K.R.O. gevoerd wordt, ten behoeve van het Katholiek Thuisfront. Boeren, burgers en buitenlui, volle aandacht en attentie!!!) de Partij Zonder Naam, in deze zaak. Van vér- schillende kanten zijn, in verband met concur rentie mogelijkheden, niet op het Thuis-, maar op het Persfront, zekere bedreigingen geuit, doch ook deze zijn bij de de batten volkomen terzijde gelegd. Zij spelen abso luut geen rol. Uit volko men betrouwbare en be voegde bron vernam ik, dat de beslissing, of de „Noorderpers" partij zal kiezen voor een bepaal de candidatenlijst, en zo ja voor welke, elk ogenblik kan worden verwacht. Voor deze be slissing bestaat in alle kieskringen van „Thuis front", en dat is minstens in heel Nederland, zo grote belangstelling, dat een leger van journalis ten, radioverslaggevers en fotografen al sinds dagen zijn vaste tenten hier heeft opgeslagen. Alle telefoon en -telex- lijnen zijn echter ge blokkeerd ten behoeve van de „Noorderpers". DE BESLISSING Lijst Zonder Naam gekozen ERGENS IN NEDER LAND, 2 November 1951 De beslissing is dan ge vallen. DE NOORDER PERS, met haar duizen den abonné's in geheel Noord-Nederland, heeft besloten in de laatste weken van de radio verkiezingsstrijd van de K.R.O. ten behoeve van het Kath. Thuisfront, zich met heel haar ap paraat van drukpersen en telextoestellen, zet machines en redacteuren van hoog tot laag, van transport en expeditie en haar gehele auto-park, alle medewerkers en correspondenten, inclu sief schaffen en lijmpot ten, zonder voorbehoud te stellen achter de lijst van de PARTIJ ZON DER NAAM. De eerste indruk ERGENS IN NEDER LAND, 2 November 1951. (Van onze gewone par lementaire correspon dent). Naar wij verne men, is de beslissing in het Vertrouwvol Beraad van de staf tenslotte met algemene stemmen ge nomen. In leidende krin gen was men nl. van mening, dat het peil van de verkiezingsstrijd wel wat hoger kon worden opgevoerd. Om dit te be reiken, achtte men het de enige weg, daar nog wat meer ware cultuur in te brengen en de muziek is de grond slag van alle ware cul tuur. De eerste, die het •bericht van de beslissing ontving, was natuurlijk GER DE ROOS, de lei der van het Orkest Zon der Naam. Zijn commen taar was saam te vatten in één woord, waarin al zijn dankbaarheid en blijde verwachting was opgesloten: „Fantas tisch!!!!" Ook het pu bliek, dat in grote drom men voor de hekken van de vergaderzaal stond te wachten op het beslis sende woord, was niet verrast. Men had, zo ver namen wij zelfs uit de kringen „van de gewone man", niet anders ver wacht. Incidenten heb ben zich dan ook niet voorgedaan. Alleen zijn twee individuen, naar men wil beweren, spion nen van van Tutten, die stinkbommen bij zich hadden, uitgejouwd en naar het politiebureau geleid; zij zijn echter, na twee uur, wegens gebrek aan bewijs, vrijgelaten, onder het motto: Laat ze maar. En nu? Het spreekt vanzelf, dat ook wij de beslis sing van de Noorderpers- staf met vreugde heb ben vernomen. Na het succes van onze prijs vraag met betrekking tot het Ding, (in de kist) hebben Ger de Roos en zijn mannen een bijzon dere plek, diep in ons hart, veroverd. In de ko mende dagen en weken zullen wij onze propa ganda sterk richten op de kwaliteiten van de Partij Zonder Naam. Hier en „elders in dit nummer", zal, uit de aard der zaak binnen het ka der van de beschikbare plaatsruimte, als leuze gelden: neem deel aan de stemming van „Baas boven Baas", offert voor Katholiek Thuisfront en stemt de „Partij Zonder Naam". Tot de volgen de k eer- op to knappen I Amstelkerk 1 Nov. van Tako- radi te Monrovia; Borneo pass. 1 Nov. DoverGrootekerk 1 Nov. te Es Salam; Leerdam 1 Nov. te Antwerpen; Tomini 1 Nov. van Port Said; Zuiderkruis via Algiers 2 Nov. bij Malta verwacht; Java 30 Oct. te Belawan; Leerdam p. 1 Nov. Vlissingen/R'dam; Mataram 5 31 Oct. v. Hollandia/Makassar '5 Polyphemus 30 Oct. v. Pt. Swet- g 1 Nov. Singapore verw.; Groote 4 Beer p. 31 Oct. nm Kp Finisterre; 5 Hecuba 1 Nov. Pt. Olimon verw.; 4 Kedoe 31 Oct. v. Pt. Sudan/Djed- dahLoenerkerk 31 Oct. te Pt. Said; Overijsel 1 Nov. Duinker ken verw.; Volendam 31 Oct. 280 m NO ten O Cp Race; Willem Ruys Tj. Priok/R'dam 31 Oct. 180 m ZO Pt. Sudan. j£ DUITSE EN AMERIKAANSE VERBAZING V Er is detainer rond de uitspra- ken van de Centrale Commissie A 7 n A1* rin IrAvinimM .1 r "1 (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, Woensdagavond Vier goals van de reserves, waarvan er drie gescoord werden in amper tien minuten; 't is een wapenfeit, dat zeker waard is vermeld te worden. En toch was dit niet 't belangrijkste van deze wedstrijd tegen de met vijf in ternationals uitkomende Finnen. Dat was de wijze waarop Henk Schijvenaar de keuzecommissie duidelijk maakte, dat hij nog steeds de beste back van Neder land is. Of het nu de razendsnelle Vai- hela, die Zaterdag Odenthal meermalen tot wanhoop gebracht had, was, öf drie Finnen tege lijk, het deerde de E.D.O.-er niet Hij wist altijd raad op deze pro blemen een van z'n befaam de slidings bijvoorbeeld ver oorloofde zich handigheidjes, gaf soms zelfs nog show ten beste om z'n technische vaardigheid te demonstreren en gunde zich zelfs nog de tijd tot rushes a la AnouL met één keer zelfs bijna een vol treffer! Vergelijkingen vallen altijd moeilijk te maken, maar we wa ren toch wel in de gelegenheid om te constateren, dat de Jong en Schijvenaar betere tegenwa- penen in hun arsenaal hadden, tegen de rappe en snelvoetige Vaihela en Stolpe. Ook 'TT?*? we nog wel beweren, dat de ploeg in z'n geheel zoveel technisch overwicht had om aan te tonen, dat deze Finnen nog lang geen virtuozen zijn. Huib Appel (Be. Quick) had veelal meer maat in zun passes AMSTERDAM. Levendige belangstelling heerste er begin- beurs voor Kon Olie, waarin een drukke hoek werd gevormd en de notering van 303% tot 306% steeg. Tegen slot werd een note ring van 306 vernomen. Ook in Unilevers heerste er geen buiten lands aanbod, zodat dit fonds zich licht kon herstellen tot 224. waar mede slechts een klem gedeelte van het verlies der vorige dagen is ingehaald. De overige hoeken waren mede door de betere stemming voor olies en Unilevers eerder iets vriendelijker. De affaire bleef echter ook vandaag minimaal, mede daar vele grote zaken en de kantoren in de zuidelijke pro vincies op 1 November gesloten blijven. Nergens werden winsten van enige betekenis geconstateerd maar zowel de scheepvaart-, cul tuur- als industriemarkt was dooreen genomen goed prijshou dend tot licht verbeterd. De Staatsfondsenmarkt opende iets hoger en trok hierna verder aan, zodat hier van een beste stem ming gesproken mag worden. Dit is geen ongebruikelijk verschijnsel na de maandwisseling, daar ver scheidene grote instellingen voor de per heden vervallen coupons nieuwe beleggingen zoeken. Het agio voor Amerikanen liep een fractie achteruit tot ruim 13 pet. De dollarleningen waren aan de lage kant. Prolongatie 3% pet. SCHULTE-PETERS DERDE IN BRUSSELSE ZESDAAGSE Donderdagavond laat luidde de stand in de Zesdaagse te Brussel: L Acou-Adriaenssens, België, 248 wit.; 2. De PauwGlorieux, Bel gië, 155 pnt.; 3. Schulte-Peters, Ned., 143 pnt.; 4. GodeauGous- sot, Frankr., 105 pnt. Op één ron de o.a. 5. Van SteenbergenOc- kers. België, 275 pnt. naar de voorhoede en schoot zelf ook nog bijna twee doelpunten hij elkaar. Beide malen moest doelman Koivunen al z'n ledema ten uitstrekken om in de baan van de droge kogel te komen. Al die lengte en inspanning baatte de Finse doelman echter niet bij een magistrale kopbal van v. d. Langenberg, die languit vallend na een voorzet van de gewiekste en jeugdig-brutaal jong lerende v. d. Bogert, de B-ploeg aan een 10 ruststand hielp. Tot een kwartier in de tweede helft gebeurde er niets hartver heffends. Toen leidde v. d. Bo gert een verkwikkend tien mi nuten-offensief. Vaihela haalde wel op tot 21, maar nog in de- dezelfde minuut beukte van Over- beek zo hard van de rand van 't strafschopgebied tegen 't witte leer, dat een regenwolk van 't dpelnet de in de hoek vastgescho- ten bal nog natter maakte. Een minuut later bekroonde Jampie Kuneman de aanvalswoede met 'n droge treffer, na imponerend kopwerk van v. d. Langenberg, 41. Wat er daarna gebeurde was wel aardig om te zien. o.a. een tweede krachttoer van Schij venaar om de bal achter Sans van de doellijn te halen het geheel had toch z'n glans verlo ren. Een glans, die nog even na- blonk in een kopstoot van de vallende v. d. Langenberg op de deklat. heeft de burgemeester van Am sterdam gistermorgen een krans gelegd bij het standbeeld van Thorbeeke, bijwijze van hulde voor wat de grote staatsman deed voor de totstandkoming van het Noordzeekanaal, dat 75 jaar gele den werd geopend..- is in de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide de eerste Ne derlandse school geopend voor kinderen met beperkt gezichts vermogen- werd dr. V. A. M. Beerman be noemd tot leider van de missie naar Oostenrijk van de Hoge Commissaris voor het vluchtelin- genwezen antwoordde de Nederlandse re gering afwijzend op een verzoek van West-Duitsland om een hoe veelheid serum tegen mond- en klauwzeer ter beschikking te stellen, omdat zij zelf op alle eventualiteiten voorbereid wil zijn- opende minister Mulderije giste ren in Den Haag de conferentie voor internationaal privaatrecht- zou het Nederlandse volk naar een Nipo-onderzoek heeft uitge maakt, als volgt stemmen: 33 K.V.P., 27 P.v.d.A., 12 A.R., 10 C.H., 8 V.V.D„ 6 C.P.N., 2 SL Geref„ en 2 andere partijen, behalve de par tij Welter, die geen enkel pro cent zou halen- telt het Rode Kruiscorps precies 10.000 leden- zullen in Rotterdam 551 wonin gen worden gebouwd- bekijken vijftien Engelse journa listen momenteel de Nederlandse televisie- is als vertegenwoordigster van het Ned. Vrouwencomité aan de Nederlandse delegatie naar de zesde vergadering der V.N., die 6 Nov. in Parijs zal beginnen, toegevoegd mej. dr. A. de Waal, presidente van het R.K. Vrou wendispuut- staken sinds Maandag 700 van de 1200 bouwvakarbeiders op een woningbouwcomplex van 1800 huizen in Amsterdam— Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft de minister van Economische Zaken een schrijven gezonden over de gang van zaken in de brandstoffenhandel. Er is, aldus dit schrijven, een zodanige schaarste aan vaste brandstoffen, dat er in de brandstoffenhandel toestanden zijn ontstaan, die een goede gang van zaken in de distributie tegengaan en waar van de zelfstandige groot- en detailhandel ernstige nadelen ondervinden. HET IS, ALSOF HIJ ZEGGEN WIL; „Ik zoo wel graag Uw vriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt-be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden babyl mm?. PARIJS. In het stadion van Colombes, dat 60.000 bezoekers bergen kan, was geen plaats on bezet toen kort voor de aftrap een hefschroefvliegtuig op het veld daalde en de bestuurder de bal ter hand stelde aan de En gelse scheidsrechter Ling. De Fransen namen het spel on middellijk in handen en bij een vinnige aanval, kwam ineens Bo- mfaci naar voren en loste een schuiver, zo hard en scherp, dat de fameuze Oostenrijkse doeiman Seeman als geshigen was, voor hij zelf goed en wel wist wat er ge beurde. Frankrijk stond met 1—0 voor toen er amper twee minuten gespeeld was. Oostenrijk nam meteen het initiatief en na een kwartier kwam de gelijkmaker door linksbuiten Koerner. Het Oostenrijkse offensief bleef aan houden. Vignal was echter uit stekend op dreef, maar toen de linksbinnen Stajaspal het leder SCHOENMAKER HIELD ZICH BIJ ZIJN LEEST GELDROP, 31 Oct. In Geldrop zijn twee alleenwonende bejaar de mannen van resp. 70 en 76 jaar, schoenmakers van beroep, door een gemaskerde persoon met een revolver overvallen. Het gelukte de rijkspolitie te Heeze zekere D., wonende in deze plaats, te arresteren. De jongste van de beide schoen makers hield zich letterlijk bij zijn leest en sloeg daarmee de revolver uit des overvallers hand. Na een vechtpartij met de bei de oude heren koos de 23-jarige dader het hazenpad. vier minuten na de gelijkmaker goed kreeg aangegeven, was hij machteloos. Het zag er naar uit dat er voor rust geen verandering meer in de ze stand zou komen, doch een minuut voor de rust, kreeg de Franse midvoor Grummellon een kans en hij bedacht zich geen mo ment. In het volgende ogenblik boorde de bal zich reeds in de uiterste linkerhoek, 22. De Oostenrijkers openden de tweede helft met een niet te stui ten reeks aanvallen. De druk was bijna onhoudbaar voor de Fran se verdediging. Bijna, want de defensie der haantjes hield stand. Markt Barneveld BARNEVELD 1 Nov. Pluim- veemarkt. Trage handel. Aan- voer ca. 34.000 stuks. Er bestond grote onzekerheid in verband met 't feit, dat Engeland voornemens is 12 Nov. a.s. zijn grenzen te slui ten voor pluimvee uit ons land in verband met de heersende pseudo-vogelpest. Men vroeg zich af, waar men strakt met de N.H. bl. kuikens en kalkoenen heen moet. Prijzen: oude kippen, vette (lichte) 1.65—1.75 per kg, rode (zware) 1.75—1.95 per kg; N.H. blauwe kuikens, lichte 2.452.65 per kg; zware 2.702.80 p. kg.; tamme konijnen 2.508.25 p. kg 2.25; kalkoenen 2.40—3 p. kg; ha zen 3.757.50, fazanten 3—4.50, patrijzen 1.402.25 en wilde duiven 0.550.80. Eiermarkt. Trage handel, Aan voer ca 700.000 stuks. Prijzen: grote eieren 19.75 20.25, middenprijs 20, kiloprijs 3.15; jongehenneneieren 15-17.50, middenprijs 16, kiloprijs 3.07. Varkensmarkt: Trage handel. Aanvoer ca. 180 stuks. Prijzen: biggen 4052, schrammen 7090, zeugen geen handel. De Nederlandse mijnen en de steenkolen handelsvereniging hou den zich door middel van ver koopkantoren of agenten eigen lijk ook zelf bezig met de distri butie van kolen aan de verbrui kers. Hierdoor is de situatie ont- VERZENDING ZEEPOST DEN HAAG Met de volgen de schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (19 Nov.): Nieuw Guinea: m.s. Talisse (15 Nov.); Antillen: m.s. m.s. Stentor (20 Nov.); Canada: Oberon (10 Nov).; Suriname: s.s. Hastings (5 Nov.); s.s. Rij- dam (7 Nov.); Australië via En geland (3 Nov.); Nieuw Zeeland via Engeland (3 Nov.). „SPIEDEN" IN BEVRIJD BRABANT MET 9 JAAR GESTRAFT DEN HAAG Wegens „spie den, meermalen gepleegd" in het in 1944 bevrijde deel van Neder land, werd de statenloze C. J. A. V. uit Rijswijk veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek van een deel van het voor arrest. V. diende voor de oorlog in het Franse vreemdelingen legioen en verloor daardoor zijn Nederlanderschap. Tijdens de Duitse bezetting nam hij dienst bij de „abwehr" en begaf zich in October 1944 naar Brabant om als burger inlichtingen te verza melen over sterkte, soort, positie, moreel en ravitaillering der ge allieerde troepen in Eindhoven en in de daarvoor gelegen linies. Na een verblijf van enkele weken in de Verenigde Sta ten, waar hij onder meer ver schillende marine opleidings centra bezocht, is Prins Bern- hard Donderdagmorgen per vliegtuig in Nederland terug gekeerd. H.K.H. Koningin Ju liana en prinses Beatrix wa ren ter verwelkoming op Schiphol aanwezig. staan, dat deze verkoopkantoren en agenten in de eerste plaats van brandstoffen worden voorzien en de zelfstandige groot- en kleinhandel moeten afwachten of ook hun iets wordt geleverd. Doordat het bonnensysteem is opgeheven voordat de voorwaar den tot herstel van normale han delsverhoudingen vervuld waren, kunnen talloze middenstandsbe- drijven in de brandstoffenhandel zich niet meer voorzien van vol doende hoeveelheden kolen om aan de normale vraag van zijn afnemers te voldoen. Een recht vaardige verdeling van de be schikbare hoeveelheid huisbrand stoffen wordt daardoor verhin derd, zodat, wanneer de koude aanbreekt, velen, die over weinig geldmiddelen beschikken, geen brandstoffen zullen hebben. Aan de minister wordt verzocht in te grijpen in deze toestand. Quotering van de detailhandel zon daartoe volgens adressant 'n middel zijn. Het is noodzakelijk, dat de zelfstandige groot- en kleinhan delaren weer de gelegenheid krij gen om zich in redelijke mate van brandstoffen te voorzien. voor de keurtae- over de films ..Raad der Goden" (goedgekeurd) en ..Schuldig aan Verraad" (af gekeurd). Autoriteiten reageren en het Tweede Kamerlid v. d. Goes (P. v. d. A) stelt zelfs de vraag of deze toepassing der door bioscoonwet en bioscoonbe- sluit gestelde normen wel in 's lands belang is: De heer v. d. Goes vraagt naar de gronden, waarop „De Raad der Goden", waarin aan de Ver enigde Staten een gefin geerde gemene rol wordt toe bedeeld, voor openbare verto ning werd toegelaten, terwijl „Schuldig aan verraad?", welke handelt over het in w e r k e 1 ij k- h e i d in Hongarije gevoerde pro ces tegen Kardinaal Mindszenty, voor openbare vertoning niet werd toegelaten? Verder heeft de ambassadeur van de Federale Duitse Republiek dr. Karl du Mont, tijdens een bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, zijn bezwa ren geuit tegen de vertoning van de film „Raad der Goden". Van Amerikaanse zijde zijn er tegen de vertoning van de' film in ons land geen bezwaren ge uit, alhoewel Amerkaanse krin gen van mening zijn, dat hier evenzeer van een anti-Ameri kaanse als van een anti-Duitse film sprake is. Men begrijpt echter niet, dat er wel bezwaren worden ge maakt tegen vertoning van de film „Schuldig aan Verraad", welke het proces van Kardinaal Mindszenty in Boedapest behan delt. VAN EST—COPPI VIERDE IN TROPHEE BARACCHI Te Bergamo werd voor de tien de maal de gecombineerde wieier wedstrijd omdetrophee Baracchi gehouden. Aan deze wedstrijd, welke uit drie onderdelen be stond, werd deelgenomen door koppels onder wie de Nederlands- Italiaanse combinatie van Est Coppi. In het eindklassement •braohten zij 't tot de vierde plaats De Tsjecho-Slowaakse politie heeft zes zusters Carmelitessen van Nederlandse nationaliteit te zamen met haar medezusters uit een klooster te Praag naar Jagern- dorf overgebracht, waar zij thans dwangarbeid op het land ver richten. Reeds meer dan een jaar hebben zij alles in het werk ge steld om verlof te krijgen naar Nederland te kunnen terugkeren. Alle pogingen zijn echter tot op heden vruchteloos gebleven, aldus het K.N.P. Behalve zusters, die gediplo meerde verpleegsters zijn en nog niet kunnen worden gemist, zijn nagenoeg alle mannelijke en vrou welijke religieuzen van Tsjecho- Slowakije naar de noordelijke grensgebieden van Noord-Bohe- men en Moravië overgebracht, waar zij zijn geïnterneerd. Een aantal Carmelitessen uit Praag, order wie de zes Nederlandse zus ters, werkt op de akkers te Ja- gerndorf. De Franciscanessen van Prerau en de Dominicanessen van Olmütz-Reptschein zijn in fabrie ken van Noord-Bohemen tewerk gesteld. De fabrieksdirecteuren hebben zich herhaaldelijk met veel lof over het werk der zusters uitgelaten. Zelfs kregen verschei dene zusters het diploma „stoot- arbeidster" aangeboden, doch al len hebben eensgezind deze vorm van communistische onderschei ding geweigerd. In Philippsdorp. een bekende bedevaartplaats, ver richten andere Franciscanessen, die niet meer in de fabrieken kunnen werken, huisarbeid. Zij naaien poppen en vervaardigen papieren bloemen, twee voorname exportartikelen van Tsjecho-Slo- wakije, waarmede zij een karig loon verdienen De zusters wonen in gebouwen, welke voor de ge wone bevolking onbewoonbaar zijn verklaard en teren voorlopig nog op de voorraad levensmidde len, die zij hebben kunnen mee nemen, doch deze slinkt snel. Het is bijna niemand toegestaan de zusters te bezoeken; uitgaan mogen zij slechts voor het doen van inkopen of om op de re- geringsbureaux te verschijnen. Wat er met de oudsten onder hen is geschied, is onbekend. Onlangs werd een aantal oudere zusters, die niet meer in staat waren te werken, met onbekende stemming weggevoerd; tijdens het transport zijn zes van hen gestorven. De minister van gezondheid Plojhar, geëxcommuniceerd pries ter, probeert zo snel mogelijk alle religieuzen in de ziekenhuizen door leken te vervangen. Op de zusters wordt tegelijkertijd, onder verlokkende aanbiedingen, druk uitgeoefend om naar de wereld terug te keren. In. Moravië is echter nog geen zuster gezwicht. SITTARD. Woensdagmiddag omstreeks twee uur vertrokken ongeveer 160 Keiezen uit het woonoord Graetheide naar Mill, in totaal bijna 50 gezinnen. Deze verhuizing, waardoor de Keiezen en de Ambonezen ieder in een eigen kamp werden onderge bracht om eventuele moeilijkhe den in de toekomst te voorkomen had een vlot verloop. 100 Ambonezen uit het kamp Vilheide in Mill zijn vandaag naar Geleen vertrokken Hierbij heeft zich nog een incident voorgedaan, aangezien drie Keiese gezinnen weigerden in Mill achter te blij ven. Zij kregen tenslotte toestem ming met de Ambonezen te ver trekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3