Met de «Henri Dunant» in 17 uur van Zuidlaren naar Valenciennes Over de zorg van de gelovigen voor hun dierbare overledenen VAL DA BANDJIR OVER JAVA RADIO Enerverende tocht door dichte mist en mysterieuze stilte 380.000 bidplaatjes prijken in Amsterdamse verzameling BELEVENISSEN VAN E GRIEP 1 - - HET NEDERLANDSE BIDPRENTJE Neem een doos echte voorkoming'van griep FEUILLETON door Leo Broeksmit w VRIJDAG 2 NOVhMbbR I I H AGIN A 5 Mifnhirdt's Grieppoeder*. Doos 47 ct. PROGRAMMA ZATERDAG 3 NOVEMBER HILVERUM I. 402 m. 7.00—24-00 KRO. 7-00 Nieuws; 7.15 Gewijde rauz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonm-; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoon; 1000 u. Voor de kleuters; 10.15 Gramo foon; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klein koor; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Piano duo; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 uur Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuz.; 14.00 u. „Theo Casion" hoorspel voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Gemend koor; 1500 Kroniek van letteren en kunsten; 15.48 Accordeon-ver. 16.02 Promenade orkest; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans" 17.00 Voor de jeugd; 18-00 Nieuws 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18-25 Pianospel; 18.40 Regerings uitzending: „Zoeklicht op de Wes terse defensie"; 19.00 Filmprogr.; 19.20 Parlementso verzicht; 19-30 Gramofoonm.; 19.52 Actualiteiten 20.00 Nieuws en weerberichten; 20-08 De gewone man zegt er het zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.40 „Steek eens op heren"; 2100 Gevarieerd progr.; 21.53 Amusementsmuz.; 22.30 uur „Wij luiden de Zondag in"; 23 00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.2224.00 Concertge bouworkest. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA; 10-00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 U-— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Odhtendgym.; 7-33 Gramofoon; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo- foonmuziek; 10.00 „Udelijk uit geschakeld", causerie; 10 05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continuebedrijven; 11.35 Pianorecital; 12-00 Gramo- foonmuziek; 12.30 Land en tuin bouw mededelngen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 uür „Kleine zonden", hoorspel; 1330 Metropole orkest; 14.10 Voor de jeugd; 14-30 Koorzang; Boekbe spreking; 15.05 Dansmuziek; 15.30 „Van de. wieg tot het graf", cau serie; 15.45 Gramofoonmuz.; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solisten; 17.15 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 18.15 Vara-varia; 18.20 Hawaiianmuz.; 18.35 Volks dansen; 19.00 Artistieke staal kaart; 19 30 „Passepartout", cau serie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd causerie: 19 55 „De ze week" causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Tirool- se muziek; 20.45 „Grafin Marit- za" operette; 21-45 Socialistisch commentaar; 22.00 Worksongs, spirituals and blues; 22.20 „On der de pannen", hoorspel; 22-35 Instrumentaal sextet; 23.00 uur Nieuws; 23.15 Sport; 23.25 Amu sementsmuz.; 23.40—24.00 Gra- mofoonmuziek- BALLONVAART Daags na de traditionele Z uidlaarder paardenmarkt, steeg een grote ballon op, bemand door het echtpaar Boesman en de ballonvaar der de Vos. Met het vlaggeschip van de Haagse Ballonvaartclub dreef dit kleine gezelschap om 4 uur 's middags weg, nagestaard door de velen, die een dergelijke ballon start nog nooit hadden mee gemaakt. Zeventien uur later trok een Franse bakker, de Henri Dunant nabij Valen ciennes weer naar beneden. De balloncommandant J. Boesman, geeft in dit relaas zijn belevenissen weer. Be levenissen, die zelfs voor deze geroutineerde ballon vaarder zeer enerverend zijn geweest. (Exclusieve reportage) „Onze luchtreis uit Zuidlaren is ongetwijfeld de belangrijkste van 1951 geworden. In geen enkel ander land heeft men dit Jaar een ballontocht van ruim driehonderd kilometer gemaakt. Voor deze prestatievaart hadden we ons goed voorbereid. Aan boord namen wij proviand mee voor drie personen gedurende twee dagen: thermosflessen met warme koffie, soep en thee. Ver der vele flesjes limonade, want op een ballontocht boven de wolken en in de zon heb je erge trek in wat verfrissende drank. Broodjes, chocolade, sinaasappels, druiven, oliebollen en gecom primeerde voedingsmiddelen werden in de mand opgetast. Voorts namen wij vijf sterke staaflampen mee (voor de nachtvaart), veertien zakken ballast (in elk zat 15 kg droog zand), instrumen ten, vier koffers met kleren voor onze vacantie, landkaarten van Zweden tot de Middellandse Zee, zes Drentse worsten en cognac. Natuurlijk ook een Zuidlaorder bol, die wij als bewijs van onze dank voor de goede hulp bij de landing aan de Franse bakker bij Valenciennes gaven." „Eigenlijk nemen wii. elke vaart weer. teveel proviand mee. Want tijdens de tocht is de span ning dikwiils te groot dat ie er op je gemak bij gaat zitten. Maar 't is ook heel onaangenaam een tocht van 17 uur te gaan maken, in een onbekende streek neer te komen, doodvermoeid en zonder een cent (aan buitenlands geld) nog eens tien uur te moe ten rondtrekken zonder stevige hap. Dus: onze proviandzakken waren heus niet te overdadig gevuld. Om vier uur vertrokken wii. uitgeleide gedaan door enige vrienden. Zakken werden afge haakt, de ballon werd lichter ia. nn het startsein: Alles los!" De Burgemeester van Zuidlaren trok het laatste touw waarmede de ballon nog aan de aarde ver bonden was. weg en dan stijgen wij statig tot 100 meter hoogte. Wii waren verrast te zien welk een enorme menigte bii de start van onze ballon tegenwoordig was. Na een half uurtje varen waren we volkomen tevreden en gelukkig. Bii de start is er altiid een enerverende spanning of mam: 5S5f «SSLteSfSS £fhti* •BBom re"tet"Kr^0™„dlnWw-i?ie Jammer dat er zo weinig we- M w S i» ?in Hmi Een z"n hier- want enige auto's to 9nr> wfiiivJ zouden de ballon op ziin reis te 200 m- heerliike tempera- „aar het Zuiden achtervolgen. u vogelgezang.... een Aan de weg bii Rolde wilden wii wel es even de ballon aan de grond zetten. We trokken één seconde aan de ventielliin, hoor den het gas door het ventiel wegstromenPssi.en reeds daalden we. Wii waar schuwden onze passagier de aan stoot van de gondel op de grond met gebogen knieën op te van gen. Hii deed zulks, wat zenu wachtig over het nog onbekende landingsavontuur voor hem, maar hii deed het prima. Een chauffeur van een autobus greep de door ons gevierde sleepkabel. Hii trok ons vlot omlaag. Daar stonden wii dan, midden op de Drentse hei. Maar waar bleven onze. achtervolgers? Een half uurtje stond onze aerostaat daar langs dip eenzame weg. wiegend in een heel kalm windje. Maar wii wilden verder. „Alles Los!"., daar gingen wii alweer voor de tweede maal. Wii voeren vrii laag over een school. „Wil je mee jongens?" „Wil je mee jongens?" riep één onzer. Ten antwoord klonk als uit één mond van de Grol- lo'se jongelui: „Jaaah!" „Daag!" riep de Vos (de enige vrijgezel-ballonvaarder) tot een paar dames die enthousiast om hoog wuifden. „Wil je mee?" probeerde de Vos verder. Op eer*s hielden ze op met zwaaien. Over de toppen van de bossen van Schoonloo voeren wii op een hoogte van tien meter. Soms werden wat vogels uit het gebla derte opgeschrikt door de ge luidloos voortdrijvende bol. Wii spraken weinig om die impone rende stilte boven bos en hei niet te verstoren. Maar boven Orvelte gekomen, verleidden ons een paar aardige meisjes ">m de stilte te verbreken. Wii voeren op slechts honderd meter hoogte en begroetten hen met „Morn". Ze vertelden ons. vlak onder de ballon een eindje meefietsend, dat ze al lang naar de ballon uit Zuidlaren hadden uitgekeken. ,.U bent laat" zeiden ze ons. Het bleek dat ze dachten dat wii wel in viif minuten van Zuid laren in Orvelte konden ziin. want de KLM-Constellation heeft toch ook een snelheid van 400 km per uur. In de krant hadden ze gelezen dat wii tussen 3 en 4 uur uit Zuidlaren zouden vertrekken, Wii vertelden hen, dat de ballon net zo snel als de wind voer. dus ongeveer 20 km per uur. Bii Witteveen gekomen zagen wii een aardig klaverveldje, heel geschikt voor een tussenlanding. Daar wii de ballon voor de nacht gereed wilden maken en ons nog even bii een warme kachel wil den verkneuteren alvorens een uur of veertien de kou in te gaan. vroegen wii aan de inmid dels toegelopen Witteveners ons naar een café'tje te slepen. Een hartewens in ver vulling Daar bii Witteveen ging een hartewens van ons in vervulling. Wii waren al vijftien jaar van Plan op een ballontocht de bal lon eenis aan een boom te meren en dan ergens rustig bii het. vuur te gaan zitten om na een poosje van ontspanning de bal lontocht weer voort te zetten. Aldus geschiedde. Wij gingen met vier man van boord, maar de ballon was daardoor 4 x 75 kg 300 kg lichter geworden. Boer Huizing kwam fluks met enige balen kunstmest aangelopen, een naar andere boeren stuwden eert baal geperst stro in de ballon- mand en weer anderen kwamen met een grote boerenkar het bleek later een mestkar te ziin en daarop werd de ballon' neergezet en stevig vastgebon den. In de boerderii trokken wii té. extra warme kleding aan, we kregen dampende chocolademelk en koek de boer vertelde over z'n kinderen en hii wenste een spoedcursus ballonkennis. Twee uur vertelden wii hem het één- en-ander. toen stapten wii weer aan boord. Adieu mesrtkar, stro en kunst mest! We lieten de ballon in een weiland slepen. Een spannend stukje navigatie volgde nu. Ge durende vijf jaar hadden wij geen nachtstart meer gemaakt. Over schrikdraad en donkere boomtoppen gleden wii weg in de nevel, het groepje verbaasde Witteveense boeren nog lang met onze zaklantaarn toeseinend. Wij voeren weer vrii laag, zo ongeveer op 100 meter hoogte. Véél lager mocht de ballon niet komen. Helaas, hii ging echter wel lager, zwaar geworden door de nevelneerslag. Bii het licht van de maan kon ik het boordboek bijhouden, maar de streken waarover wii koersten konden wii door de riikkerwordende grondnevel niet meer herkennen. Wii riepen daarom elke tien minuten: „Bo ven de wolken vaart een lucht ballon. Waar ziin wii?" Een uur lang probeerden wii zo contact te krijgen. Toen waren er einde lijk een paar prettige lieden die ons uit donker en diepte toerie pen. dat wii boven Nieuwlande waren. Ook de Ommense bevol king riep aan de onzichtbare stem in de wolken de plaats waarboven wii waren. De koeien bleven tot 9 uur in de lucht, toen stierf hun loeien af. Waren ze uitgeloeid? Óf waren in de streek beneden ons geen wei landen? De doodse stilte bene den ons en om ons heen. gaf ons 't gevoel of wii op Nova Zembla waren afgedreven. Hallo, waar tijn wij? „Hallo, hallo, waar ziin wii? Hoe heet het hier?" We riepen het herhaalde malen. Geen ant woord. doodse stilte, herfstdra den, een schreeuwende vogel. stilteWii bleven roepen: „Hallo! Hallo!! Hallo!!! Heel in de verte hoorden wii een van ons weg riidende trein. Plotseling verrees vaag tegen de avondlucht afgetekend een kerktoren die scheen te driiven boven op de grondmist. Alleen een donkere zwarte spits, de rest vervaagde in de dikkerwor- dende mist. Gelukkig, de toren gleed veilig onder ons mandje door. we navigeerden de ballon op goede hoogte. Nini (mijn vrouw) had het gevoel (als zii haar ogen wel eens dicht deed) dat zii steeds hoger werd opge nomen. een stille reis de hemel tegemoet. In de mist heeft men geen herkenningsteken waaraan men kan zien: Oh. nu zii wii 50 meter boven die koepel of nu ziin we lager dan die bergen. Men is als in een operatiekamer. onder lichte narcose. En om je heen wanden van matglas, matglas, matglas. Tien minuten lang is dat uit te houden. Dan word ie kletsnat en geprikkeld. Je maakt je ongerust. En er is eigenliik nergens matglas, je kan er heus niet tegenop varen. Maar onder en achter dat griize, zampige décor daar dreigt een plotseling opdoemende kerktoren. een hoogspanningsmast. Hoe ver ziin we nog van de nieuwe zender- mast van Lopik af? Hoe hoog ziin we hier? Is de barometer stand gestegen? Geeft onze hoogtemeter daardoor niet meer goed aan? Welke vragen rijzen er in de nacht? Is de windrichting alweer ver anderd? Hoeveel km zitten wii nog van zee? Ziin er geen zwak ke plekken in de touwen waar aan het mandje hangt? De vragen rijzen niet, ze over stelpen ons, ze vergallen ons de pret in het ballonvaren. Wii worstelen wakend met de onder ballonvaarders beruchte nacht merrie der vermoeidheid. Een spanning die je niet kunt bre ken. ook al nemgn wii elke viif minuten echoproéven. Dat doen wii door een korte stoot op de scheeptoeter: als de echo maar tenminste één volle tel wil uit bliiven. is de situatie vrii gun stig. Want in één seconde ver plaatst zich het geluid ongeveer 330 meter. Toeoet klinkt het in de eenzame nacht als van een echte misthoorn van de kust wacht. Het geluid gaat van bal- lonmand naar klankbord aarde en terug, maar de hele reis van onze hoornstoot duurt maar een heel kleine seconde en wii ma ken ons opnieuw ongerust, want de wiizers van onze hoogte meters wiizen 40 meter hoogte aan. Ziin onze hoogtemeters de fect? Is er plotseling weersveran dering en dus daling van de ba rometer gekomen? Mijn n-andgenoten in nacht en nevel zitten gespannen op de uitkijk. De Vos en Nini de één turend naar het Westen, de ander naar het Zuiden zie ik ze tegen de mist als in een visioen, onwezenlijk deze eenzame don kere gedaanten tussen wat tou wen en riet. Ja, zo waren ook die romantische ballonvaarten die de beroemde weerkundige, tekenaar en schrijver Flamarion maakte. Zo door nevel en nacht voeren ook de beroemde Godard en Rochard. De laatste votlr naar de Balkan. Men vond we ken later de ballon terug, met het mandje er nog onder, maar de ballonvaarder was er uit en men hoorde nooit meer van hem. In het donker boven een bos ko mend, bleef de mand haken ach ter boomtakken, de gondel kie perde om en de «slaperige ballon vaarder sloeg over boord. Fen andere aeronaut dreef 's nachts op zee af: de golven gaven alleen het omhulsel terug. Nachtvaar ten kunnen een eenzaam ballon vaarder in een hachelijke situa tie brengen. Gelukkig waren wii niet alléén aan boord en als de één een hazenslaapje genoot, hielden twee anderen de wacht. Verder ging het. Zuidwest- waarts. tussen sterren, maan en nevel. Wii hoorden mensen over de weg lopen. Wii riepen. „Hè? Waar eh?was het geen wii hoorden. Vol spanning riepen wii nog maals. Wii hoorden de mensen stilhouden. Zouden ze ons einde lijk uit de benauwende onzeker heid verlossen en terugroepen? Elke minuut dat wii verder westwaarts zouden afdriiven, zou meer gevaar voor de zee be tekenen. Seconden werden mi nuten. Wij riepen herhaald.... helaas het bleef stil. Ze lieten het onzichtbare spookschip in de nevel voortdrijven. Het is ook moeilijk de mensen beneden te doen geloven in een onzichtbare, ouderwetse luchtballon in nevel en nacht. Maar tenslotte gaf eer» waakhond antwoord. We hoor den hem aanslaan juist onder de maan (die in het Zuiden stond), later baste hii vlak onder onze mand en tenslotte hoorden wii ziin gegrom achter ons verdwij nen: wö voeren dus naar het Zuiden! Dat was prima. Dank beste viervoeter, jii gaf ons weer een beetje rust en vertrouwen weder! -Maar daarna verstreken er weer uren van stille vaart. Waarheen? Wii wisten het niet. Een licht geruis deed ons den ken aan de branding en een dubbele echo op onze roep le verde de Ardennen op in onze vaartneurose. „Heb ie helemaal geen lichtpuntje gezien, terwijl ik sliep?" vroeg de Vos een beetje slaaprillerig en daarna werd deze ontdekkingsreiziger weer overmand door slaap. Wii hunkerden, gehurkt tegen elkaar aanleunend naar de dageraad. Zonderling was het mensen te horen lopen, melkbussen te ho ren rammelen en paarden te horen weglopen die wii niet za gen. Eindelijk, 's morgens om half zes riep men uit een donker dal dat wii bii Waterloo ten Zuiden van Brussel waren. En toen om half zevert het ochtendgloren doorzette, voelden wii ons all een blinde die door een Wonder het gezicht weer terugkrijgt. Wii voeren boven een groot indus triegebied. over steenbergen en beierende klokken. In 'de buurt van Valenciennes (Noord-Frank- riik) lieten wii voldaan en ver moeid. de landingskabel uit. Eer» bakker met tenen uit z'n kapotte sloffen reed juist op de land weg. Hii greep het manillatouw, maar hii werd door de ballon onderste boven getrokken. Op ziin rug bungelde hii een eindje door een weiland achter onze dunner wordende luchtballon aan Zeventien uur na het ver trek uit. Zuidlaren stapten wii van boord. Voor de bakker had den wii geen nieuwe sloffen, maar wii gaven hem als dank voor ziin hulp een Zuidlarense bol. Vol eerbied en glinsterende oogjes aanvaardde hii ons ge schenk. Ook nam hii een beetje Nederlands zand mep uit de bal- lastzakken als herinnering aan ziin vreemde ontmoeting met een luchtballon. Hii vond ook dat ballonvaren héél iets anders was dan broodiesbakken. (Nadruk verboden) De kerk heeft altijd haar afgestorvenen met veel eerbied en liefde omringd. Een meesterstuk van moederlijke bezorgdheid is wel de liturgie van de overledenen. Zeker, ze weet dat dood slechts een overgang is naar het altijddurende leven: vandaar ook haar hoop en vertrouwen, maar ze wil ook het lichaam, de trouwe metgezel van de ziel, met eerbied ten grave dragen en medé aanbevelen aan Gods oneindige barmhartigheid. De gelovigen hebben deze fijn gevoelige attentie van de kerk altijd zeer gewaardeerd en ook hun houding tegenover de doden daar naar bepaald. De bakermat van het bidprentje. Een van de merkwaardigste uitingen van het meeleven van de gelovigen met hunne dierbare af gestorvenen is wel het bidprentje. Het kwam met een geschreven tekst voor het eerst voor in Am sterdam in het midden van de 17e eeuw. In het begijnhof, het hart van de statige koopmansstad, was moeder Oly gestorven en vol piëteit gaf de vader van de be- fijnen Leonardus Marius aan en- ele vrome vrouwen eeci perka menten heiligenplaatje met het eenvoudige opschrift: Bid voor haar ziel. Rond 1730 werd dit ge schreven bidplaatje vervangen door een gedrukt prentje, met meestal een voorstelling van de Antwerpse plaatsnijderssehool. Het is echter opvallend dat al deze plaaties gedrukt zijn in Am sterdam. We mogen dus deze stad met zijn echt innerlijke vroom heid noemen de bakermat van ons bidplaatje. Hoe zagen de eerste prentjes eruit? De eerste prentjes waren eigen lijk niets anders dan eenvoudige houtsneden. Op de achterkant werd dan de naam gedrukt met een verzoek om gebed. Heel zel den werd de tekst iets uitgebreid. Een van de eerste, waarin de tekst wat meer werd uitgewerkt is wel het gedachtenisplaatie van de Amsterdammers Louis Michael Willem van Brienen, overleden op 16 Dec. 1758 en van Barent Noortman op 26 Mei 1775, waarin „aan de strijdende kerk een ge bed wordt verzocht, opdat hunne zielen spoedig immers nu ver blijven zij mogelijk nog in de lijdende kerk het grote geluk van de zegevierende kerk deel achtig mogen worden. Men begint dan ook toepasse lijke teksten op de overledene af te drukken. Op het plaatje ter gedachtenis aan koning Lodewijk XVI, het tragische slachtoffer van de revolutie, tekent men piëteit vol aan: „De koning zal zich in God verblijden: allen, die bij hem zweeren, zullen zioh beroemen, dat de mond der kwaadspreekers gestopt is". En als ontroerende bijzonderheid vermeldt men op het einde van het plaatje: „De laatste woorden, die de ongeluk kige monarch bijna stervende uit riep waren: Ik wensch dat mijn dood de natie gelukkig zal maa- ken. Ik vergeef mijn vijand maar sterf onschuldig". Aardige bijzonderheden. Uit deze plaatjes kan men soms aardige bijzonderheden ha len. Zo bestaat er een prentje voor de weleerwaarde Heer Ge- rardus Dobbelsteen, geboren te Heeswijk, 13 Febr. 1790, sedert 1840 pastoor van Borkel en Schaft en aldaar met volle rust en over geving in de Heer ontslapen 30 Aug. 1861 na de zeven sacramen ten ontvangen te hebben. Deze priester was eerst getrouwd ge weest en na de dood van zijn vrouw had hij zich priester laten wijden. Ook twee van zijn zonen traden in de geestelijke stand. In Heeswijk vindt men nog de oude woning van deze merkwaardige man en in de gevel heeft men een plaquette met drie dobbelstenen aangebracht tot blijvende herinne ring. Er bestaan zelfs ook nog prentjes waar een priester met zijn huisvrouw op vermeld staat. Schrik niet. Ook hier was de vrouw eerder gestorven, maar waar voor haar geen bidplaatjes waren uitgegeven, werd ze maar gelijk genoemd op het gedachte- nisprentje van haar man, die later priester geworden was. Ka rakteristiek is ook het plaatje van een soldaat uit de oude garde van Napoleon. Theatraal spreekt hij in de gedrukte tekst een laat ste vaarwel tot zijn medesoldaten: „Adieu, vanuit de hemel sal myn oog over U waeksaern blyven. Adieu myn wapenbroeders, brave compagnons des armes, adieu tot het wederzien by God der heir- krachten". Wie lieten bidprentjes maken? De eerste bidplaatjes waren be stemd voor de meer voorname burgers, zoals geestelijken, over heidspersonen en aristocraten, maar langzaam aan werden ook bidplaatjes gedrukt bij het over lijden van een burger uit de ge goede stand of eenrijke boer. Pas toen in 1870 de drukkosten aanmerkelijk minder werden en het vervoer veel gemakkelijker kon geschieden, werd het 'bid plaatje algemeen. Daar uit het bidplaatje het ge loof in het voortbestaan der ziel spreekt en vooral de overtuiging, dat door de gebeden van de ge lovigen de pijnen van de zielen in het zuiveringsoord kunnen worden verzacht, treft men vooral deze bidplaatjes onder katholie ken aan, maar dit is dan niet een verzoek om gebed maar meer een dankbetuiging voor de be toonde belangstelling. Betekenis van het bid prentje voor heemkunde en folklore. Wie de geschiedenis van een dorp of stad van de laatste hon derd jaren goed wil nagaan, kan dus daarvoor goed benutten de bidplaatjes uit die plaats. Maar ook aan de folklore bewijzen zij een goede dienst. Dat gebeurt vooral door het photografische portretprentje wat vooral in het begin van de 20ste eeuw veelvul dig voorkwam. Men vindt de rijke verscheidenheid van kap en muts van verschillende katholieke ge slachten uit Noord-Holland; men kan de eigenaardigheden van de verschillende dorpen heel goed opmaken uit deze fotoplaatjes. Het behoeft dan ook geen betoog, dat het aanleggen van een ver zameling van deze gedachtenis prentjes van grote betekenis is. Een unieke verzameling Enkele Nederlandse musea op kerkelijk gebied, zoals Mariahoek, het museum van de oud-katholie ken te Utrecht en het bisschop pelijk museum te Haarlem, Am- stelkring en andere hebben dan ook een verzameling van deze ge dachtenisprentjes aangelegd. Maar de meest uitgebreide en meest interessante verzameling in ons land is die van de heer Leo Bies- terbosch uit Amsterdam. In de Luciensteeg in de hoofdstad vindt men een winkel waarin oude pla ten worden verkocht en als men daar binnen gaat, staat men ver stomd van het respectabele aan tal boeken, dat deze verzamelaar in de loop der jaren vergaard heeft. Men vindt o.a. bij hem de mooiste collectie Vondeluitgaven; men ziet de mooiste boeken voor plaatselijke historie. Maar als hij U even meeneemt naar hei kan toor achter de winkel, dan staat U helemaal verstomd. Keurig in verschillende laden staat daar zijn unieke verzameling van wel 380.000 bidplaatjes. Hii laat dan hele geslachten voor U leven en vol piëteit legt hij U lang ver geten gedachtenisprentjes van oude familieleden voor. Het gebeurt nog wel eens. dat op onze domen jongere mensen geen eerbied hebben voor een doos oude plaatjes, die ze bii een grootmoeder vonden. Ze willen ze weg doen en vergeten dan, dat daardoor een stuk folklore ver loren gaat. Ik geef U deze raad: TT hebt er niet veel aan, zo zegt U. want U kent deze mensen niet meer. Welnu, stuur ze dan naar de heer L. Biesterbosch, Lucien steeg 22 te Amsterdam en ook deze serie blijft voor het nage slacht bewaard. B. Voets, Kapelaan. BESTRIJDING VAN PSEU'DO-VOGELPEST Handel in pluimvee beperkt Ter voorkoming van de oseudo-vogelpest in ons land wordt het vervoeren van pluim vee, anders dan met afgeknipte staart, verboden, tenzii dit ver voeren, zulks tot een maximum van dertig dieren, geschiedt van pluimveehouder tot pluimvee houder. Het vervoer van één- dagskuikens valt buiten dit ver bod. Overigens is slechts de han del en het vervoeren van pluim vee, dat voor de slacht bestemd is en dat dan als zodanig ge kenmerkt wordt door het af knippen van de staart, toege staan. De eenmaal tot slachtpluimvee bestemde hoenders mogen niet op de pluimveebedriiven terug keren. PASTILLES 58. Men fluisterde, dat de duizen den clandestiene briefjes, die uit de kampen werden gesmokkeld, vaak honderden kilometers in de postzakken aflegden, vóór ze ille gaal en geheimzinnig aan de in angstige spanning levende vrou wen en moeders werden overhan digd. Die briefjes waren meestal heel kort en bijna allemaal eender van inhoud: Liefste Vrouwtje, Ik ben in een kamp in de buurt van Tjilatjap en je moet je niet ongerust maken, want ik ben goed gezond. Men zegt dat ze ons naar Birma of naar Japan zullen brengen, maar er gaan zoveel praatjes. Als je 'n tijdje niets hoort, moet je niet bezorgd zijn. Ik sla me er wel door. Over drie maanden is de oorlog afgelopen en zie je mij weer opduiken. Kop op, vrouw- tje, je moet een dappere moe der voor Robbie zijn. Geef Rob bedoes een kusje van z'n pap pie. De andere negen zoenen, die ik in kruisjes onder de brief neerplant, zijn voor jou. Veel liefs. Ik verlang naar je. FRANS Belangrijk nieuws bevatten die briefjes niet, maar van hoe grote waarde waren ze voor de achter gebleven vrouwen. Elke dag was immers vol problemen en zorgen en eenzaamheid. Het rijstmeel voor Robbies papje raakte op en nieuwe voorraad was alleen te koop tegen prijzen, die je niet kon betalen- Je liep urenlang al lerlei toko's in en uit voor 'n pak lucifers, terwijl het huis vervuil de omdat je geen hulp meer kon betalen en geen kans zag om al les zelf te doen. Er ging 'n „ka- bar angin", dat binnenkort alle Nederlandse vrouwen verplicht zouden worden om in de kampen te gaan. En als dan de kleine jon gen haar bed was gebracht, las tig en huilerig, omdat mammie nooit meer fijn wilde meespelen en om een kleinigheid boos uit schoot, dan was zo'n gesmokkeld briefje als de hand op je schou der. Met dat stukgelezen vodje papier, waarvan je de woorden van buiten kende, voelde je je minder eenzaam, minder wanho pig. Ergens ginder, in Bandoeng of Tjilatjap, in Birma of Japan, leefde een man, die aan je dacht en naar je verlangde. Hij leefde, want hij had dit briefje geschre ven, dit papiertje waarop geluk kig geen datum stond, want dan zou je er aan moeten denken, dat 't al vele weken oud was en dat er nadien twee schepen met krijgsgevangenen waren getorpe deerd. Maar-,daar dacht je niet aan. Daar wilde je niet aan den ken. Hij heeft immers beloofd, dat hij zioh er doorheen zal slaan. Je bent allebei nog jong en je houdt zo van elkaar. Hjj moet terugko men- Je kind heeft recht op een vader. Na deze oorlog wil je met z'n drietjes gelukkig worden. Hij heeft altijd zijn belofte gehouden; hii zal zich er door slaan en dat moet jii ook, voor hem en voor 't kind. Een dappere moeder voor Robbie zijn! En dan voelde zo'n moedeloze vermoeide vrouw weer nieuwe hoop en nieuwe energie in zich opkomen. Dan 'hield zij 't briefje even tegen haar wang, omdat het in zijn handen was geweest en dan had Robbie de volgende dag weer een echte fijne mammie, die met hem kon spelen, omdat ze gisteravond en in de vroegte het huis had gedaan. Zó belangrijk waren die korte briefjes! Ze droe gen het moreel van de achterge bleven vrouwen en daarom had de postdirecteur er zoveel zorg, moeite en risico voor over om die clandestiene correspondentie te bevorderen. Nu was 't spaak gelopen. Ver hagen had het steeds verwacht en toch overviel het hem nog- Mar- djo had na tientallen „ampoen's", omdat hij de toean moest lastig vallen en iets moest zeggen, zon der dat het hem was gevraagd of de toean morgen vooral niet naar die school wilde gaan, waar alle nog niet geïnterneerde jongens en mannen zich moesten melden. „Waarom zou ik er niet heen gaan?" had Verhagen zich ver wonderd. „Het gaat er natuurlijk om, dat ze alle mannen willen op pakken die gemist kunnen wor den. Het was te voorzien en het is beroerd genoeg, dat er zo wei nig tegen te doen is. Er zijn er maar een paar, die in de een of andere plaats kunnen onderdui ken. De meesten zien er geen kans voor. Maar mij zullen de Jappen Voorlopig nog wel laten zitten. De post moet draaien". „De toean moet niet gaan", hield de djongos vol, terwijl hij verlegen aan de sierknopen van ziin baadje draaide. „Ze willen de toean naar een kamp sturen en 'n ander posdirektoer maken". „Maak je daarover maar niet bezorgd. Mardjo", zei Verhagen geruststellend. „Zo gauw gaat dat niet. Waar zouden ze die andere directeur zo gauw vandaan moe ten halen?,, „Maar die is er al- Betoel toean!*) Er was vanmorgen op de pasar 'n ka;l/ar angin, dat toean Wiriodi- kromo Moa posdirektoer zou wor den- Morgen! Asmirah, zijn kok- ki, koch van alles, omdat de toe an een grote slamatan geeft. Hij kocht een mand vol koendoer en ginang-ginang en halwa en karas- karas." Mardjo zweeg, want hij zag dat de toean hem nu toch niet ge loofde. echt waar. geconfijte vruchten, koekjes zoetigheid- (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5