Nieuw Millioenenzwendelaar gegrepen Brandstoffenpositie zorgelijk, maar niet bepaald alarmerend Eden streeft naar de oplossing van Brits-Egyptisch conflict Apostolaat in eigen land Beherend vennoot voerde bedrijf naar de ondergang Tarieven voor electriciteit gaan binnenkort omhoog DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Ontploffing in Italië Ver hom ng van 25% overwogen Aflevering slechts 85% van verbruik vorige winter Nieuw verdrag met Duitsland Flessenmelk goedkoper Pogingen achter de schermen Geen voortgang bij besprekingen Een week langer kersfvacantie Botsing tussen tram en vrachtauto Eerste 240 kw voor oude prijs Spiritusstokers liepen in de val Incident in Ismaëlia Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeurs E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smit*. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 3 November 1951 4 46e Jaargang 4 No. 12314 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Gelijk er een Zondag is om de katholieken op te wekken hun apostolische taak te vervullen ten opzichte van de buitenlandse Missiën, zo is er ook een Zon dag, de St. Willibrord-Zondag, waarop het werk van het bin nenlandse apostolaat in het cen trum der belangstelling van de katholieken wordt geplaatst. Op de St. Willibrord-Zondag, die dit jaar wordt gehouden op Zondag 11 November, worden de katho lieken er bijzonder op gewezen, dat zij een grote verantwoorde lijkheid hebben voor allen, die niet behoren tot de Moederkerk en met wie zij in het eigen va derland, vlak naast hun deur of op kantoor en werkplaats samen leven of samen werken. De St. Willibrord-Zondag werd in November 1949 door het Hoogwaardig Episcopaat ingesteld en tegelijkertijd werd, analoog aan de z.g. Pauselijke Missiege nootschappen, het St. Willibrord- Apostolaat opgericht. De bedoe ling van dit Apostolaat is aan zijn leden duidelijk te maken hoe groot hun plicht is tegenover allen, die buiten de Kerk staan of met de Kerk hebben gebro ken. Het vraagt van zijn leden een dagelijks gebed voor de ker stening en hereniging in ons vaderland en het spoort ons ver volgens aan om principieel te leven en daardoor apostolaat uit te oefenen. Bij het binnenlandse apostolaat wordt onderscheid gemaakt tus sen kerstening en hereniging. Van kerstening spreken wij wanneer het gaat om hen, die niet ge doopt zijn. Van hereniging wan neer het betreft hen, die wel gedoopt zijn, maar niet behoren tot de Kerk van Christus. Indien een gedoopte later iedere ver bondenheid met Christus ver breekt en onkerkelijk wordt, moet men weer van kerstening spreken. Het sterke verlangen naar een heid onder de christenen is een der meest hoopvolle aspecten van deze tijd. Dit verlangen open baart zich niet alleen in Neder land, maar in alle christelijke landen dei wereld. De Wereld raad van Kerken is hiervan een uiting. Het verlangen naar de éne ware Kerk leeft niet alleen in de vele afgescheiden Kerken, maar het leeft ook in talloze in dividuen. Zeer vele ongelovigen en afgescheiden broeders worden langs verschillende wegen door uiteenlopende motieven, innerlijk bewogen en verontrust. Bij velen leeft in hun binnenste een vaag, maar vaak sterk verlangen naar de Kerk van Christus. Hier is de mogelijkheid geopend tot een persoonlijk gesprek met de pries ter en tot geloofsonderricht Tijdens en na de afgelopen oorlog zijn de geest en methode van de geloofsprediking aan niet- katholieken in Nederland veran derd. Vroeger richtte men zich in het algemeen tot de massa door middel van de conferenties voor niet-katholieken, die door vervolgcursussen werden aange vuld. Thans gaat men veel indi vidueel te werk via instellingen als de Open Deur, Una Sancta, Via Pacis enz. De Open Deur, zoals we die kennen in Amsterdam, Haarlem, Delft, Deventer, wil zijn een pastorie, een blijvend centrum van zielzorg voor niet-katholie ken. Ieder heeft vrije toegang en wordt aangetrokken door de eta lage, waar de aandacht wordt gevestigd op het katholieke ge loof. Doel is niet alleen en direct bekeringswerk, maar de moge lijkheid tot een gesprek. Honder den komen hier dan ook, zonder dat zij geloofsleerling worden. Zij spreken alléén met de priester over godsdienstige zaken, over hun zieL over God, over de Kerk en over de priesters enz. Maar niemand gaat heen, zoals hij kwam. Velen ook zijn of worden geloofsleerlingen. Men moet ech ter deze instellingen niet zien als instellingen van propaganda, als kantoren om het aantal katho lieken op te voeren. Men moet deze instellingen slechts zien als uitingen van het apostolaat der Kerk, die de leer van Christus predikt. Christus wordt niet rij ker door een groter aantal, maar alle mensen moeten begenadigd worden met de rijkdommen van Christus. De huizen van de Una Sancta (Den Haag, Rotterdam, Eindho ven, Arnhem, Hilversum) zijn gesloten huizen (geen étalages, geen winkelpand) met het doel geloofsonderricht te geven aan geloofsleerlingen. Op ruime en verantwoorde wijze wordt bij dit werk ook gebruik gemaakt van lekenkrachten. Dan werken ook de Vrouwen van Bethanië aan dit apostolaat, terwijl de kloosters te Drachten (Franciscanen), te Witmarsum (Augustijnen), Hoo- geveen (Carmelieten), Groningen (Jezuïeten) diasporawerk doen. Het werk der herkerstening en der hereniging wordt vooral be vorderd door de St. Willibrord- Vereniging (niet te verwarren met het St. Willibrord-Aposto- laat), die de voortzetting is van de vroegere Apologetische Ver eniging „Petrus Canisius". Het verschil tussen de St. Willibrord- vereniging en de A.P.V.P.C. is, dat de laatste meer bezield was door een geest van afweer tegen de aanvallen op het geloof. Men gaf op ieder verwijt, op iedere moeilijkheid een „afdoend" ant woord. Men sloeg daarmee de tegenstander af en dacht op die WINTERSPELEN 1952 TE OSLO De Winterspelen 1952 zullen zich hoofdza kelijk afspelen in 't Bislet Stadion, dat midden in Oslo liqt. Het hardrijden, de meeste nummers schoonrijden en de openings- en slui tingsceremonie zul len daar plaats heb ben. Het Bislet Sta dion biedt plaats aan ongeveer 30.000 per sonen. AMSTERDAM De recherche fe Amsterdam is er in geslaagd de hand te leggen op de beherend vennoot van een groot be drijf te Amsterdam, dat twee jaar geleden failliet werd ver klaard, waarbij zonderlinge dingen aan het licht kwamen. De beherend vennoot M,. was, toen het faillissement werd uitge sproken, in België en weigerde naar Nederland terug te keren. Het onderzoek dat in 1949 op verzoek van de curator werd in gesteld, had inmiddels tal van feiten naar voren gebracht, die bedenkelijk veel op verduistering en bedriegelijke bankbreuk gin gen lijken. M. had in goed negen maanden tijd het zeer gezonde bedrijf, dat in 1948 nog een winst van ruim een ton maakte, leeggepompt. Hij had daartoe in België en Zwit serland „N.V.'s" opgericht, waar aan de fabriek te Amsterdam haar producten beneden de kost prijs verkocht. In België en Zwitserland gin gen de producten normaal van de hand. De abnormaal hoge winst, die ten koste van de le veranciers van het bedrijf te Am sterdam op deze wijze werd ge maakt, verdween in de zak van M„ die het met handen vol uitgaf in allerlei mondaine gelegenhe den. Op deze wijze is een bedrag van ruim acht honderdduizend fulden aan het bedrijf onttrok- en. Enkele dagen geleden keerde M. naar ons land terug. Hij dook onder in de omgeving van Am sterdam, maar de politie deed 'n inval en hij werd gearresteerd. Men hoopt thans in de gelegen heid te zijn de gehele omvang van het deficiet te kunnen be cijferen. Hedenochtend is M. voor de officier van justitie te Am sterdam geleid. Een staal van 's mans euvele activiteit is het volgende. Toen na de bevrijding de belangstel ling voor de bromfiets kwam, kocht hij het octrooi van het z.g. DE TOESTAND OP KOREA MOENSAN, Korea (A.P.) De geallieerde eu communistische onderhandelaars hebben gisteren tweemaal vergaderd zonder dat er enige voortgang werd geboekt. De communisten probeerden de gealliëerden ertoe over te halen, hun voorstel voor een bestands- linie in Korea te aanvaarden. Brigade-generaal William Nu- ckols, woordvoerder van de Ver. Naties, deelde na afloop van de bijeenkomsten mee, dat de com munisten er bij de gealliëerden op aangedrongen hadden, hun aanspraken op Kaesong prijs te geven. Generaal majoor Henry Hodes, hoofd van de subcommissie van de Ver. Naties, had de communis ten gevraagd of hun houding moest worden opgevat als een ul timatum. Zij weigerden hierop recht streeks te antwoorden, aldus Nu- ckols, en zeiden slechts, dat beide partijen oprecht dienden te zijn. Boven het besneeuwde slagveld vonden luchtgevechten plaats, waarbij een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. wijze met het protestantisme en het ongeloof klaar te komen. In de nieuwe vereniging overheerst de geest van de vrijheid van het kind Gods, dat vrijmoedig en open getuigenis aflegt van de hoop, die in hem leeft. Een ge tuigenis in woord en leven. Niet een wachten op de aanval, niet een polemiek, maar apostolische prediking. Geen propaganda in materiële zin, want Christus moet gepredikt, niet gepropageerd worden. „speedwheel". Hij demonstreerde het motortje, dat in een voorwiel van een fiets kon worden ge monteerd, op de jaarbeurs, maak te grote reclame en wist'de rij wielhandel voor het „speed wheel" te interesseren. Hoewel hij slechts één speed wheel had gemaakt en geen ma chines voor de serieproductie had gekocht, plaatste hij toch overal orders, in totaal tweeduizend. Het speedwheel zou compleet 195 gulden moeten kosten bij de fabriek, maar hij eiste voor iedere bestelling een borgsom van f 100. Tweeduizend maal f 100.is we derom f 200.000.en nimmer is een speedwheel afgeleverd. Nog andere dingen kwamen bij het onderzoek aan het licht. M. hield wel de ziekenfondspremies van zijn personeel in, maar droeg deze nimmer af. De schuld, die op deze wijze ontstond loopt in de tienduizenden. De grootte jen zijn belastingschuld is nog oftfle- kend. Een ding is zeker: het bedrijf had op het ogenblik, dat het fail lissement werd aangevraagd, een totaalschuld van ruim twee mil- lioen. Waar het geld is gebleven, is eigenlijk nog een raadsel. M. moet in het buitenland de mil- lionnair hebben gespeeld en er zal ook wel heel weinig van de tonnen, die door zijn handen zijn gegaan, terug worden gevonden. OM DE KOLENPOSITIE 's-GBAVENHAGE. De a.s. Kestvacantie is voor de Rijks scholen met ruim een week ver lengd tengevolge van de precaire brandstoffenpositie. Voorts heeft de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen, de be sturen van de gesubsidieerde bij zondere scholen. Hierin dringt de minister er met klem op aan, dat zij voor hun scholen een gelijke maatregel treffen. WASSENAAR. Gistermiddag heeft zich bij de „Rimi"-werk- plaatsen (militaire herstelwerk- plaatsen) te Wassenaar een bot sing voorgedaan tussen een vrachtauto en een tramstel van de Haagse Tramivegmij. Twee personen werden daarbij op slag gedood. De vrachtauto passeerde de tramrails op het ogenblik, dat uit de richting Den Haag een tram naderde. In de auto bevonden zich naast de chauffeur twee arbeiders uit Katwijk, de 61-jarige D. V. en de 60-jarige J. de V. Zij werden door de botsing uit de cabine ge slingerd en waren op slag dood. De chauffeur liep geen letsel op, de motorwagen van het tramstel werd aan de voorzijde ingedrukt, waardoor de bestuurder diverse kneuzingen opliep. Naar de schuldvraag wordt een onderzoek ingesteld. IN COMMUNISTISCHE WAPENOPSLAGPLAATS SESTRI LEVANTE, Italië A.P. Het aantal doden tengevolge van een ontploffing in een geheime communistische wapenopslag plaats te Sestri Levante bedroeg gisteren zeven. Een gehele nacht hebben huilende mensen bij het licht van toortsen en schijnwer pers van vissersboten in de ruïnes naar slachtoffers gezocht. Brandweerlieden hebben het graafwerk in de ravage gisteren voortgezet. De schade wordt ge raamd op 15 millioen lire. Vijf, huizen werden vernield en een gehele straat in deze visserij- en fabrieksplaats bij Genua liep gro te schade op. De politie heeft medegedeeld zeven communisten ter ondervra ging in hechtenis genomen te hebben. De politie heeft het cen trum van de stad afgezet en zet het onderzoek naar nog andere wapenopslagplaatsen voort. 's-GRAVENHACE De tarieven' voor electriciteit zullen bin nenkort, doch niet voor 1 Januari 1952, worden verhoogd, jldus een mededeling van de minister van Economische Zaken. Mi nister van den Brink zeide, dat een gemiddelde verhoging van 25 percent op de tarieven voor electriciteit wordt overwogen, met dien verstande echter, dat voor de huishouding de eerste 240 kilowatt per jaar als primaire behoeften tegen het oude tarief zullen kunnen worden geleverd. Bovendien zal voor het gebruik van stroom kleinverbruikers (am bacht e.d.) waarschijnlijk een bij zondere regeling worden gemaakt. De verhoging van de tarieven beoogt enerzijds het stroomge- bruik te remmen, anderzijds om investeringen mogelijk te maken. Tussen 1950 en 1956 moeten de electrisehe centrales aanzienlijk worden uitgebreid. voor welk werk tot op heden 1115 millioen gulden is uitgetrokken. 400 mil lioen hiervan is door kortlopende leningen gedekt. In totaal wordt voor een goede stroomvoorziening van industrie en huishouding (inclusief vervan ging van oude centrales 1650 mil lioen nodig geacht. Door verho ging van tarieven hoopt men met een iets geringere uitbreiding 120 millioen aan investeringen te be sparen, anderzijds 800 millioen voor deze investeringen in het laadje te krijgen. Het ligt in het voornemen de electriciteitstarieven voor groot verbruikers binnenkort van alle prijsbeheersingsmaatregelen te ontdoen. De industrie betaalt tot op heden ongeveer 40 procent meer. dan voor de oorlog. De stroomtarieven voor de huis houding zijn in de afgelopen ja ren wel gestegen, doch slechts zeer weinig in verhouding tot andere prijzen en tot de lonen. Het huishoudelijk verbruik (30 percent van de productie) en het andere kleinverbruik (20 percent) zijn na de oorlog enorm toegeno men, evenals het indrustriele ge bruik (50 percent van de produc tie). AMSTERDAM Beambten van de recherche van de douane dienst te Amsterdam hebben gis teravond te Weesp een grote ge heime distilleerderij opgespoord. Langer dan twee jaar waren hier grote hoeveelheden spiritus vervaardigd, zodat aangenomen mag worden, dat de twee „sto kers", die zijn gearresteerd, hon derden liters van dit vocht heb ben vervaardigd en verkocht. OVEREENKOMST OVER ESSENTIëLE PUNTEN BONN In de afgelopen nacht is een officieel communiqué uit gegeven, waarin wordt medege deeld, dat West-Duitsland en de Westelijke geallieerden overeen stemming hebben bereikt over „vele essentiële punten" van het ontwerp-verdrag, dat West-Duits land een nieuwe status van deel nemerschap zal geven in de Wes terse wereld. Het communiqué werd uitgege ven na een vergadering van kan selier Adenauer en de drie Wes telijke geallieerde hoge commis sarissen, welke zeven uur duur de. Enkele punten, zo gaat de me dedeling voort, vereisen nog na dere studie door deskundigen. De deskundigen zullen de nieuwe ontwerpen de volgende week bij de kanselier en de hoge commis sarissen indienen. 's-GRAVENHAGE „De voorziening van brandstoffen in Nederland en elders is zorgelijk, doch niet bepaald alarmerend" aldus deelde de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink tijdens een persconferentie mede. zingssysteem voor grote verbrui kers blijft noodzakelijk. De cokesvoorziening is, mede door het uitvallen van enige gas fabrieken, verminderd. Het is om economische redenen belangrijk onze uitvoer van ongeveer een millioen ton cokes per jaar te handhaven. Overgang van cokes op olie kan de situatie verbete ren, mits deze overgang uiterst geleidelijk geschiedt. 's-GRAVENHAGE. Met in gang van 4 Nov. 1951 zullen de maximumprijzen voor de consu ment voor flessenmelk en melk producten (yoghurt, pappen, enz.) in flessen met één cent per liter fles worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk door een vermindering van de bereidingsmarge der fabrikanten voor deze producten. Op cokes zal dit jaar een restrictie van 15 percent worden toegepast, zodat aan afnemers slechts 85 percent van het ver bruik in 1949/'50 zal mogen wor den afgeleverd. De voorziening van industrie en huisgezin met brandstoffen is voor het lopende kwartaal gewaarborgd, mits de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. Over de brandstoffenvoorzie- ning voor het eerste kwartaal 1952 kon de minister nog geen concrete mededelingen doen, zulks in verband met de afhan kelijkheid van het buitenland en de internationale afspraken. Voor een goed verloop van de industriële productie is het nodig, dat de kolenvoorraden op een behoorlijk niveau gehandhaafd blijven. Indien de vooruitzichten niet verder verslechteren, zal het mogelijk zijn, dat de voorraden gemiddeld het verbruik van twee weken tot een maand zullen dek ken. Handhaving,van het toewij- CAIRO (Ass. Press) De ministers van buitenlandse zaken van de andere Arabische staten hebben geweigerd met Egypte te Cairo de verwerping door laatstgenoemd land van de door het Westen gedane voorstellen inzake de verdediging van het Midden-Oosten te komen bespreken. zaken, Serag el Din, heeft ver klaard, dat Egypte bedreigd wordt door een ernstig tekort aan benzine, omdat de Britten het trein- en wegvervoer uit Suez hebben stilgelegd. Het laden en lossen van schepen in de haven van Port Said is geheel komen stil te liggen ten gevolge van de Egyptische intimidatie van arbei ders. Britse versterkingen wor den in Egypte aangevoerd. Twee Britse soldaten zijn in een klein café in Ismailia met twee Egyptische terroristen slaags geraakt en hebben hen gearres- De bijeenkomst zal nu te Pa rijs worden gehouden als de alge mene vergadering van de U.NO. bijeen is. Egypte tracht tot dusverre zonder succes een stevig Ara bisch blok te vormen tegen de door de V.S., Engeland, Frankrijk en Turkije voorgestelde „nota van het Midden-Oosten". De minister van binnenlandse teerd. Zij zijn ter beschikking van de Egyptische politie gesteld. Van officiële zijde wordt verno men, dat achter de schermen be sprekingen gaande zijn om te ko- j men tot een oplossing van de moeilijkheden tussen Engeland en Egypte. De Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Eden zal waarschijnlijk de volgende week in Parijs met zijn Egypti sche ambtsgenoot Salah el din Pasja een openhartige bespre king hebben over de gehele toe stand. Licht-petroleum duurder In verband met een stijging op de vrachtenmarkt en een noodza kelijke kleine verruiming van de ventersmarge werden de prijzen voor lichtpetroleum met ingang van 1 November 1951 verhoogd met 1 cent per liter. DE BESPREKINGEN TE PANMOENJON Generaal-majoor Henry Hodes (links) en schout bij nacht Arleigh Burke, leden van het wapenstilstandsteam der V.N., verlaten gevolgd door hun adjudanten tussen twee gewapende M.P.'s de tent, waar de besprekingen te Panmoenjon gehou den worden, (boven). De communistische wapenstilstand-delegatie bij het verlaten van de tent, waar de conferentie gehouden wordt. Op de voorgrond de Noord-Koreaanse generaal Lee Sang Cho (met actetas) en de Chinese generaal Hsien Fang. Achter hen de adjudanten. Links en rechts Chinese gewapende wachtposten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1