:RDAG „Toestand van verhoogde waakzaamheid" ingesteld? KOMENDE WINTER BRENGT DE „KWAADSTE PIEKUREN' Vreemdelingen belasting Vraag IVOROL, dan hebt U de beste tandpasta Van spionnage tot agressie de geschiedenis herhaalt zich Electriciteitsvoorziening verbetert langzaam De film over het proces-Mindszenty Olympische Dag op Hemelvaartsdag? Episcopaat contra Togliatti Stem niet op de kletslijsten MUZIEK moet erin zitten BURGERLIJK GEZAG Vrijwillig offers brengen Zondagsevangelie ZATERDAG d NOV cividl.i\ i i PAGINA i 's-GRAVENHAGE Deze win ter zal de „kwaadste piekuren1 opleveren. Ofschoon hard gewerkt wordt om de electriciteitsvoorzie ning gelijke tred te doen houden met de steeds stijgende vraag, kan men de dreigende „piekbe- lasting" van het net nog steeds niet aan. Het zal in afnemende mate, nog vijf jaar duren, voordat de ge vreesde „pieken in betrekkelijke zin zullen kunnen worden opge vangen, aldus minister van den Brink, die een beroep doet op fabrieken en huishoudingen om deze winter tijdens de aangekon digde piekuren van half acht tot negen uur 's morgens en van vier tot zes uur 's middags zo weinig mogelijk stroom te gebruiken. Tijdens de piekuren zullen geen lichtreclames mogen branden. De verlichting van etalages en win kels, alsook de verlichting en verwarming van electrische trei nen, trams en trolleybussen zul len worden gehalveerd. De radio zenders zullen zwijgen en de werktijden van het overheidsper soneel worden zodanig verlegd, dat ook daar de „piek" wordt af geknipt. Op grote bedrijven wordt een beroep gedaan om ook daar de werktijden te verschuiven HET RUMOER RONDOM DEN HAAG Inzake de toe lating en niet-toelating van de films „De raad der goden" en „Guilty of treason" (het proces Mindszenty) heeft de voorzitter van de commissie voor de film keuring, mr. D. Bijdendijk ver klaard, „dat de film „De raad der goden" werd toegelaten, hetgeen heel 'iets anders is dan goedge keurd, zoals men algemeen schijnt te denken of te zeggen", omdat in de rolprent geen aanval werd ge daan op een huidige regering of op een bepaald volk. „De raad der goden" toonde uitsluitend de politiek van zekere grote con cerns voor en tijdens de tweede wereldoorlog. Tegen de vertoning van de film is dan ook van Ame rikaanse zijde geen enkel protest vernomen. Volgens de centrale commissie voor de filmkeuring was hier dan ook geen sprake van „strijd met openbare orde en goede zeden" Inzake de film „Guilty of treason' zei Mr. Bijdendijk mét verwonde ring en teleurstelling te hebben ervaren, dat over deze film zulke „rumoerige publicaties" zijn ver schenen, waar de zaak nog ge heel en al „subjudice" is. Een eindbeslissing is nog niet geval len. GEDENKPLAAT DOGMA VERKLARING ONTHULD Namen van xes Nederlandse bisschoppen VATICAANSTAD (KNP) Na de grootse viering der sluiting van het vijftiende eeuwfeest van het Concilie van Chalcedon in de Sint Pieter is in aanwezigheid van de H. Vader in het grote voorportaal van de basiliek een serie marmeren platen onthuld. Op deze platen staan de namen van de bijna 600 kardinalen, pa triarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen vermeld, die de plechtige dogmaverklaring van Maria Tenhemelopneming op 1 November 1950 hebben bijge woond. Op dit herinneringsmonument staan o.a„ behalve de namen van Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, en van Mgr. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, de volgende Neder landse bisschoppen vermeld: Mgr. A. van den Bronk, Mgr. Dr. Jan Olav Smit, Mgr. H. Leven en Mgr. W. Cobben alsmede de namen van Mgr. Paolo Giobbei, Internuntius te Den Haag, en Mgr. A. Soegijapra- nata. Apostolisch Vicaris van Se- marang. buiten het bereik van de piek uren. Huishoudelijke electrische apparaten dienen tijdens de piek uren stil te staan. In de komende jaren tot 1956 zal de situatie op het gebied van de electriciteitsvoorziening beter worden, doch waarschijnlijk niet geheel worden opgelost. In 1952 reeds verwacht men 'n aanmerkelijk betere situatie dan dit jaar, omdat dan nieuwe cen trales in werking komen en het Noord-Oostelijke net met de rest van Nederland verbonden zal zijn. (Eigen bericht). Naar we vernemen heeft het NOC het plan om de Olympische Dag, in tegenstelling tot andere jaren, te organiseren op Hemel vaartsdag. Met de KNVB is hier over reeds contact opgenomen, die de goedkeuring afhankelijk stelde van het verloop van de voetbal competitie. OPHEFFING BEDRIJFS GROEPEN De Minister van Economische Zaken heeft besloten de bedrijfs groep „Koopvaardij" en de daar toe behorende vakgroepen „Zee scheepvaart" en „Kustvaart", alsmede de tot de vakgroep „Kustvaart" behorende afdelingen Rotterdam en G r o n i n g e n, de bedrijfsgroep „Binnenscheep vaart" en de daartoe behorende vakgroepen .Binnenlandse beurt vaart" en „Rijn- en binnenvaart", de bedrijfsgroep „Spoorwegen", de ondervakgroepen „Detailhan del in wijn" en „Detailhandel in bier, mineraalwater en limonade" en de ondervakgroep „Detailhan del in scheepsbenodigdheden" op te heffen. DE BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER 's GRAVENHAGE De bestrij ding van het mond- en klauw zeer zal het onderwerp van een radio-causerie zijn, die de direc teur van de veeartsenijkundige dienst, de heer E. J. A. A- Quaed- vlieg, op Maandag 12 November 1951, des avonds van 19.4520.00 uur zal houden. Deze uitzending is voorbereid in samenwerking met de afdeling voorlichting van het ministerie van Landtipuw, Visserij en Voed selvoorziening. BURGEMEESTER d'AILLY STELT VOOR TOT BEHOUD VAN MONUMENTEN AMSTERDAM De burge meester van de hoofdstad heeft gisteren in zijn qualiteit van be schermheer van het genootschap Amstelodamum, gesuggereerd, dat het mogelijk zou zijn te voorzien in de kosten van restauratie en onderhoud van cultuur-monu menten door het heffen van een soort vreemdelingenbelasting door het plakken van een zegel van 0,25 per 10,op rekenin gen van hotels, restaurants, rond- vaartondernemingen enz. De ver werkelijking van dit plan achtte hij mogelijk en wenselijk voor de stad Amsterdam. WIJZIGINGEN IN SPOOR BOEKJE GAAN 7 JAN. IN (Eigen bericht.) De gebruikers van het spoor boekje of te wel de officiële reis gids van de N.S., weten, dat de omslag van deze gids voorzien is van een rode streep, waarop ver meldt staat: „van nader te bepa len datum af electrificatie Amers- foort-Zwolle in dienst. Er komen dan grote verbeteringen in de dienstregelf/ag". Die verbeterin gen hebben o.m. betrekking op de baanvakken Utrecht Amers foort Zwolle Groningen Leeuwar den; Harlingen Leeuwarden Gro ningen; Sneek Leeuwarden; Gro ningen Roodeschool; Groningen Delfzijl; Groningen Nieuweschans en Stadskanaal Zuidbroek. Naar wij vernemen gaan bedoel de wijzigingen 7 Januari a.s. in. NIEUWE BRITSE MINISTERS BENOEMD LONDEN Vrijdagavond is te Londelt bêkendggmaaljt dat Alan Lennox-Boyd is benoemd tot mi nister van Staat voor koloniale Zaken. Mej. Florence Horsbrugh is tot minister van Onderwijs be noemd. Zij is de enige vrouwelij ke minister. De 78-jarige Schotse graaf van Home is tot minister van Staat voor Schotland be noemd. MAATREGELEN GEVRAAGD TEGEN BEDREIGING BOLOGNE (K.N.P.) Het Episcopaat van het gewest Fla- minia, dertien aartsbisschoppen en bisschoppen, onder leiding van Z. Em. Kardinaal Nasalli-Rocca, aartsbisschop van Bologna, heeft de redevoering besproken, die Togliatti op 23 September te Bo logna heeft gehouden, als bele digend voor de geestelijkheid be schouwd. De leider van de Italiaanse Communistische Partij had ver klaard, dat de schuld van het sluiten van fabrieken en van de toeneming der werkloosheid in het land geheel op de parochie geestelijkheid rust en dat zij, zo zij niet hun handelwijze verande ren, in een nabije toekomst deze misdaad, tegen de arbeiders be dreven, zullen moeten uitboeten. De bisschoppen hebben aan de bevoegde regeringsinstanties ver zocht tegen het uitspreken van soortgelijke redevoeringen, waar in vrije burgers met vergelding worden bedreigd, maatregelen te nemen. HILVERSUM „Het wil er bij mij niet in, dat onze kiezers zullen stemmen op de lijsten van het gesproken woord", zegt Ger de Roos, lijstaanvoerder van, de Lijst Zonder Naam, de toplijst in de ,J3aas boven Baas" competitie, die de Thuisfrontkas zal spek ken. „Het wil er bij mij niet in. Neem ze nou, stuk voor stuk: de Gewone Man, Kobus Kuch, Merie, die Jansen met zijn malle rekensommetjes of die van Tutten. Wat doen ze? Praten, meneer, kletsen. Klets majoors zijn het, bah!" „Stel je voor: dan kom je thuis en je hebt gewerkt, niet waar, en als je dan de haver moutpap achter de rug hebt, dan zet je de radio aan. De nieuwsdienst. Dat is tot daar aan toe. Maar dan? Dan ko men de praters. De een na de ander. Pas als je half domme lend overeind komt, om naar bed te gaan, kondigt de om roeper „opgewekte muziek" aan. „Nee meneer, wat de luis teraar wil hebben, dat is: mu ziek. En er is maar één lyst, waar muziek in zit. De Lijst Zonder Naam met lijsttrekker Ger de Roos. Vergeef me de onbescheidenheid. Ger de Roos zweeg na deze voor hem ongewoon lange tirade. Wat een man, lezer! En wat een doel heeft hij zich gesteld. Het mensdom MUZIEK te brengen, het arme mensdom, gekgepraat van de ene confe rentie na de andere. Dit doel alleen al moet drommen achter zijn vaan doen optrekken. Alleen al? Ach er is meer! Wij moeten Ger, onze Ger, nog beschou wen als huisvader, als kinder vriend, als voorvechter der boeren, der buitenlui, der ar beiders, ja van wie al niet? Maar aat komt Ger, al heb je ons gesmeekt je aangeboren bescheidenheid, geen geweld aan te doen. Er zijn dingen, die langzamerhand maar eens ge zegd moeten worden. DE PACTCOMMISSIE VAN VIJF BIJEEN PARIJS Zaterdag zal de commissie van vijf van het At lantische pact, bestaande uit ver tegenwoordigers van België, Ne derland, Italië, Canada en Noor wegen te Parijs voor het eerst bijeenkomen. Deze commissie, is in hoofdzaak belast met de ves tiging van de culturele en econo mische betrekkingen tussen de pactlanden. Naar aanleiding van het Voor lopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp, waarin buitengewone bevoegdhe den aan het burgerlijk gezag worden toegekend ter handhaving van de inwendige veiligheid van het Rijk in buitengewone omstan digheden, heeft de regering en kele wijzigingen in het oorspron kelijke ontwerp aangebracht. Vol gens het nieuwe ontwerp zal een eventuele „toestand van verhoog de waakzaamheid" waarvan de duur op ten hoogste dertig dagen is vastgesteld onverwijld door de Staten-Generaal bij de wet moeten worden bekrachtigd. De regering verzet zich echter tegen het voorstel om ook voor de burgerlijke uitzonderingstoe stand een maximale duur van dertig dagen in te stellen. Ook voor de duur van de staat van oorlog of de staat van beleg wordt geen termijn gesteld, zo voert de minister van Binnen landse Zaken in de Memorie van Antwoord aan. Aan bekrachtiging door de Staten-Generaal bestaat in dit geval volgens de regering geen behoefte, aangezien de Sta ten-Generaal steeds hun inziohlf over het al of niet voortduren van de burgerlijke uitzonderings toestand kan laten blijken. Voorts heeft de regering er be zwaar tegen de rechterlijke macht over een eventuele internering te laten beslissen. Wel erkent zij het als een bezwaar, dat de minister van Binnenlandse Zaken, die in De grootste „wandelende dragline" ter wereld, een machine t&e zelfs in deze tijd van techniek een technisch wonder ge noemd wordt, is dezer dagen te Corby (Northants, Engeland) in bedrijf gesteld. Het bouwen van deze enorme machine duurde vier jaar. Zij weegt 1.200 ton, heeft electrische moto ren met een vermogen van meer dan 3.000 pk., werkt 20 uur per dag en wordt bediend door slechts één man. Het gevaarte kan zelfs „wandelen" met passen van ruim anderhalve meter door middel van twee enorme metalen „benen". Het gevaarte beoogt het gesteente te verwijderen dat ijzerkwartsbeddingen bedekt. Het heeft daartoe een capaciteit van 400.000 ton ijzererts per jaar. De stuurhut van de „wandelende dragline" gezien door de gapende kaken van de grijper. de regel de internering zal ge lasten, zelf in beroep over de handhaving der internering zou beslissen. In het nieuwe ontwerp wordt daarom een commissie van beroep voorgesteld, die door de Kroon op voordracht van de mi nister-president wordt benoemd en uit een lid van de Raad van State, een lid van de rechterlijke macht en een Commissaris der Koningin zal bestaan. Ten slotte worden in het nieu we ontwerp openbare godsdienst oefeningen uitdrukkelijk uitge zonderd van de bepaling, dat tij dens de burgerlijke uitzonderings toestand vergaderingen afhanke lijk kunnen worden gesteld van een schriftelijke vergunning van de burgemeester. (Advertentie) Een uitvoerig stuk is, als altijd, ook nu weer het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer, over hoofdstuk I van de Rijksbegroting (alge meen regeringsbeleid). En gelijk andere keren, is dit stuk ook nu weer een puzzle, in zoverre men meestal maar moet raden, welke partij of partijen uit de Kamer er aan het woord zijn, wanneer ge sproken wordt over vele, andere, verschillende, sommige leden enz. Het is ons nog steeds niet duidelijk, waarom hier niet recht .op de man af gezegd kan worden, wie die leden zijn, tot welke partij of groep of kleur zij behoren. Binnenkort komen we dat toch te weten, als de algemene beschouwingen in de Kamer worden gehouden! Met genoegen intussen hebben wij gezien, dat men zowel van „verschillende zijden", als van ver schillende andere zijden met instemming had kennis genomen van het dringende beroep, dat in de Troonrede is gedaan op de eensgezindheid der natie. Misschien herinnert men zich nog ons hoofd artikel op de dag van de Troonrede, dat hierop zo sterk 'de aandacht vestigde, terwijl dit beroep merk waardigerwijs verder in de pers, behoudens enkele uitzonderingen, zo weinig weerklank had gevon den! Inderdaad was dit beroep terecht gedaan, „als men zich verdiept in de millioenennota en in de verschillende begrotingshoofdstukken". Het spreekt vanzelf, dat vele leden van de He Tweede Kamer dus van oordeel waren, dat die eensgezindheid van de natie zich moet afspiegelen in de (brede) samenstelling van het kabinet. Men weet nu onder-de-hand wel, dat wij er voorstander van zijn, dat, indien enigszins moge lijk, een kabinet van zo breed mogelijke samen stelling, ja, liefst een werkelijk nationaal kabinet, optreedt. Hier immers zou de overtuiging, dat de natie eensgezind moet optreden tegen de moeilijkheden van het ogenblik en de naaste toekomst, wat men noemt „politieke gestalte" kun nen krijgen. Op de theoretische en verschillende staatsrechtelijke mogelijkheden gaan wij hier nu niet in. Misschien is een nationaal kabinet in de eigenlijke zin niet te bereiken, omdat het, zelfs in deze tijdsomstandigheden, moeilijk is, de dieper liggende staatkundige beginselen te laten rusten, wat bij een nationaal kabinet uitgangspunt zou moeten zijn in ons geestelijk zo versohillend land. Maar anderzijds moet men de moeilijkheden van het ogenblik en de naaste toekomst toch vastbera den en gemeenschappelijk tegemoet treden en zo zou een samenbundeling van de vijf constructieve partijen, gelijk in het Verslag werden genoemd, al een belangrijke aanwijzing kunnen zijn, dat de ver langde eensgezindheid al vast in het politieke vlak een begin kon vinden. Aangenomen mag worden, dat het hierboven He aangeduide standpunt o.m. afkomstig is van de leden der K.V.P.-fractie. Natuurlijk vinden dezen niet, dat men altijd medewerking aan een kabinet op smalle basis zou moeten weigeren, maar toch is het van belang, in dit V.V. op te merken, dat de K.V.P., ook al kan het niet tot een brede basis komen, zeker niet onder alle omstandigheden bereid is mee te doen met een smalle basis. Dat zou zij met name niet doen, wanneer „de vorm van het regeringsprogram zeer ernstige' bezwaren met zich zou brengen". En daarop volgt dan deze stel ling, dat bij de beoordeling van dat program maat staf zou kunnen zijn, „de gezinspolitiek, in het bijzonder het beleid ten aanzien van de gerecht vaardigde aanspraken der grotere gezinnen". Het is heel goed, dat de K.V.P. de gezinspolitiek hier weer zo krachtig en zo principieel voorop zet en dat zij met name de gedachte van de stichting van een Gezinsraad weer naar voren brengt. Deze gedachte is sinds verleden jaar zwaar gaan slapen, en wij hopen nu maar, dat er thans practische resultaten zullen worden bereikt. Men meent van sommige zijden nog al eens, dat de belangen van de grote gezinnen ten onrechte te zeer in de politieke sfeer getrokken worden. Wel nu, een dergelijke Gezinsraad zou er juist toe kunnen mee werken, deze belangrijke zaken uit de politieke sfeer te halen en meer op practisch-zakelijke basis te bezien! Een goede gezinspolitiek is een nationaal belang! Er is, ook nog zeer onlangs, opgemerkt, dat er tegenstellingen bestaan tussen de eisen van het natuurschoon en van het leger bijv. dat veel terrein n'odig heeft voor oefening en andere zaken. Daarom waren er nog al wat bezwa ren, toen enkele maanden terug in de Tweede Kamer een wet aan de orde kwam, om de militaire autoriteiten bepaalde bevoegdheden te geven ten aanzien van het in beslag nemen van landen en terreinen voor militaire doelen. Men staat nu wel even te kijken, als men leest, dat van de zijde van de leger-autoriteiten nu de beschikking gevraagd wordt over 40 H.A. natuurbezit van het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Terecht heeft de leiding van dit nationale park daar overwegend bezwaar tegen. Hier is een lastige tegenstelling aan de orde. Natuurschoon pleegt men nu eenmaal te vinden in rustige streken van de vrije natuur en.... militaire oefenvelden en vliegvelden e.d. legt men nu eenmaal niet midden in de steden aan! De tegenstrijdige belangen ontmoeten elkaar in de letterlijke zin van het woord! Natuurlijk heeft de militaire verdediging, die noodzakelijk is, terreinen nodig, maar het prachtige natuurbezit, gelijk dit in de Veluwe wordt gevonden, is zeldzaam en schaars. Bovendien is dit Nationale Park werkelijk een nationaal bezit. In 1950 waren er meer dan een kwart millioen bezoekers, meer nog dan in 1949, toen, in dit recordjaar, er toch ook al meer dan 250.000 waren. Dit wijst op grote belangstelling voor dit natuurpark en er zouden wel zeer krach tige argumenten moeten gelden, wil men hier aan tornen, terwille van welke andere belangen ook. NEDERLAND MOET DEN HAAG 2 Nov. In de regeringsuitzending „Verklaring en toelichting" van gisteravond zei de minister-president dr. W. Drees: „Wij staan, zoals de rege ring al in het vroege voorjaar aankondigde, voor een nieuwe krachtproef. Maar ik meen, dat het Nederlandse volk terecht ver trouwen mag hebben in de toe komst: Wij staan niet alleen. Het gaat thans om iets anders dan het winnen van een oorlog, maar in wezen om hetzelfde als waarvoor wij in de oorlog streden: het gaat om het behoud van de vrijheid en het is daarom, dat wij ons vrij willig offers moeten getroosten". WANORDELIJKHEDEN TE CASABLANCA CASABLANCA In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn Europeanen in een wijk van Ca sablanca met stenen' bekogeld. Verscheidene Europese vrouwen en kinderen moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. In de in heemse wijken van de stad zijn troepen gelegerd. De toestand was er Vrijdag nog gespannen. Nieuwe adjudant-generaal bij de Kon. Landmacht De reserve luitenant kolonel B. J. Buma is benoemd tot adjudant- generaal van de Koninklijke Landmacht als opvolger van ge- neraal-majoor B. A. Sjoerdsma, die dezer dagen de militaire dienst met eervol ontslag heeft verlaten. NIEUWE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING ENSCHEDE. In Enschede en omgeving heerst sinds enkele we ken een lichte epidemie van kin derverlamming. Het aantal geval len is sinds Woensdag van 13 tot 16 gestegen. In Enschede hebben zich thans 12 en in de omliggende plaatsen 4 gevallen voorgedaan. De kinderen zijn. in de Enschedese ziekenhuizen opgenomen. Kolonel Valk sous-chef generale staf Kolonel C. J. Valk, tot voor kort militair attache te Djakarta is benoemd tot sous chef van de generale staf. Hij volgt als zoda nig de generaal-majoor Warringa op, die onlangs is aangewezen als bevelhebber van de derde mili taire afdeling. DR. KLINKENBERGH ONDERSCHEIDEN Dr. M. C. A. Klinkenbergh is door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de Hei lige Gregorius de Grote, op grond van de uitzonderlijke verdiensten welke hij zich door zijn voorbeeld en zijn daden heeft verworven voor het Katholieke gemeen schapsleven in het algemeen en voor de beoefening der chirurgie gedurende 25 jaar in het St. An- toniusziekenhuis te Utrecht in het bijzonder. 25ste ZONDAG NA PINKSTEre Niet zonder reden heeft het tafereel, dat het evangelie ons vandaag laat zien, menig kun stenaar geïnspireerd tot een schoon beeldhouwwerk, schil derij of glasraam. Jezus slaper*! temidden van een dolle zee en een groep bange, van angst schreeuwende mensen. is een feit dat genoeg dramatische mo gelijkheden heeft om een ar tistieke verbeelding te prikke len. Maar ook de gebeurtenis zelf grijpt de christen aan. Die sla pende. rustende Meester voor in het schip er» daaromheen alles in beweging, in onrust: 't schip danst en schommelt op het gol vend water: de leerlingen met vertrokken gezichten, bang voor de dreigende dood. gebarend en roepend. Die tegenstelling is zo treffend tussen de rust en de onrust! Tussen God en de men sen. Dit is waar: God is de Rust. wii ziin de onrust. In God is geer» begeerte, geen verlangen. Christus in ziin goddelijke na tuur is de Volmaaktheid, het Al. En zijn menselijke natuur was Hem een willig instrument, re belleerde nooit tegen de godde lijke wil. Wii echter zijn mens- geworden onrust: de een wordt gekweld door de gedachte aan de dood of door wroeging over eens bedreven zonden: een an der kent geen rust door de on zekerheid van zijn positie of omdat hij niet weet of hii het ideaal zal bereiken waarnaar hii streeft. En als de onrust niet woekert in ons binnenste, ziin er honderd mogelijkheden om ons in vrees te doen leven door gebeurtenissen buiten ons: drei gend oorlogsgevaar vervolging van christenen, komen de Rus sen?, zal onze geliefden een on geluk overkomen? enz. enz. Wii zijn onrust, wij ziin zorg. Maar terwijl de apostelen nog zo verstandig waren O. L. Heer wakker te roepen opdat Hii hen van hun angst zou bevrijden, doen wii of de Heer zich toch niets van ons aantrekt, ons toch niet kan helpen en maken zo de vrees tot een tweede natuur. De zee. soms fel bewogen door onze eigen roeiriemen, willen we alléén oversteken. Alleen in uiterste nood denken we soms aan de machtige stuurman die met ons meevaart, gltiid. Zeker, we leven m een pe riode. bii uitstek geschikt om ons bang te maken. De toekomst ziet er donker uit, menselijker wijze gezien: zeifs hopeloos. Maar dat was bij de apostelen ook het geval. Zij kenden het Meer van Genesareth drommels goed. Ze waren gewend aan een briesje, aan harde wind. Maar dit was storm! En toen zij uit riepen: „Salva nos nerimus!" Heer we verdrinken!! was de toestand hachelijk. En toch. uit de woorden van Jezus kunnen we alleen dit afleiden, dat ze geen recht, letterlijk geen récht hadden om zo benauwd te we zen. De aanwezigheid van de Meester, Zijn lichamelijke te genwoordigheid had hen gerust moeten stellen. Kleingelovigew! noemt Jezus hen. Dat wil zeg gen: hun geloof in de Meester schoot tekort Mogen we dan niet onszelf af vragen of wii wei ooit het recht hebben zo in angst te leven als of er geen redding mogelijk is? fcIs dit niet onrechtvaardig ten opzichte van Hem die onder ons wil leven, die bii ons wil ziin in elke kerk. die wil hebben dat wii bidden vóór Hii bii ons komt: ....laat me niet van U gescheiden worden? Lever» we soms niet in een uitzichtloze angst omdat wii heel eenvoudig „klein van ge loof" ziin. heel eenvoudig niet durven vertrouwen op Gods liefde, en het ontstellend liefde drama van Golgotha onbewust verleden tijd vinden? Vergeten we het niet: in vrees en angst leven door ge brek aan geloof in Gods per soonlijke belangstelling voor ons, is alleen maar schadelijk en betreurenswaardig! P. C. de Haas O.F.M. VLEESPRIJZENOORLOG TE NIJMEGEN NIJMEGEN. Gisteren open de te Nijmegen een combinatie var, slagers de slagerij „De Bon te Os". Daarbij werden klein handelsprijzen aangekondigd, die 20 tot 25 pet. lagen beneden de gangbare prijzen in Nijmegen. De federatie van beide slagers- patroonsverenigingen te Nijme gen adviseert haar leden nu de zelfde prijzen als „De Bonte Os" had aangekondigd. De leden worden evenwel vrij gelaten in verdere prijsvaststel lingen. Dit besluit houdt in, dat nog grotere verlagingen mogelijk zijn. V 1 wordt in Hollandsch Diep tot ontploffing gebracht DEN HAAG Woensdag 14 November wordt een VI tot ont ploffing gebracht in het Hol landsch Diep tegenover Strijensas. ER IS ZICH een historie zich heel de historie begint aan het herhalen. Van achter het IJzeren Gordijn tasten ijle vingers behoedzaam en ge luidloos langs onze defensieve en industriële sterkte. Niet behoedzaam genoeg. Eén van deze vingers, behorend tot wat straks de hand van een wur ger wil zijn is wij lazen het in alle dagbladen afgekapt. Meedogenloos zoals het be hoort. De spionnage uit het Oosten zit ook in ons land niet stil. Evenmin als luttele jaren ge leden: vóór 10 Mei 1940. De geschiedenis herhaalt zich. De geschiedenis, die tot ons, tot IEDER van ons zegt: „Wees gewaarschuwd, Nederlander. Uw vrijheid is opnieuw in ge vaar. Zie, waarmee het vóór 1940 begon: met spionnage. Herinner U de „Sport und SpieV'-bataljons, de uniform smokkel, de draden, die de „Abwehr" tot diep in Neder land had gespannen Herinner U ook wat er op het verraad en de overval volgde. Marteling en moord. De geschiedenis herhaalt van voren-af aan. Nederlan der: wees gewaarschuwd! U hebt gelezen waarvoor de tegenstander zich interes seert. Voor vliegvelden en ha vens, jawel. Maar ook voor andere dingen: voor bruggen en sluizen. Voor fabrieken. Voor vreemde dingen eigen lijk. Voor electriciteitsbedrij- ven; voor de plaatsen waar kabels de fabrieken binnen komen. Reken erop, dat op al deze kwetsbare punten, wanneer de hand uit het Oosten toe grijpt, saboteurs gereedstaan. Gereed om het achterland van de gevechtstroepen te verlam men. En U zult deze sluiptroe- pen de vrije hand laten? U bent gewaarschuwd, nu. In 1940 was U dat niet. Maar nu bent U tegenover land en volk niet meer verantwoord, wanneer U aan de kant blijft staan. Sluit U aan bij de man nen, die het binnenland bevei ligen. Bij de reservediensten, bij de Nationale Reserve. En haastig! Aanmelding bij alle gemeentehuizen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3