PRA Muzikale notities uit Amsterdam „Liefst niet te veel medische studenten naar Nijmegen" 5 10 6 9 8 4 7 12 H En een hoogleraar moet óók schoolmeester zijn Wat er in de Grondwet zal worden gewijzigd Warmen huizen gaat geld lenen voor woningbouw „Regering, regeer ook een beetje voor ons VI. Vlug-Geelzwart kan veel spanning brengen SBER- ETTEN Vele rrogelijkheden voor miziekliefhebbers IOGE PRIIS 3. G. Oudes Prof. Dr.E. NOYONS: Ook bij eigen burgers Oplossing van de vorige week L. T. B. - Afdeling Veehouders Van de handbalvetden op r 5 NOVEMBER en 6 NOVEMBER le ETAGE JWE RUBBER EIDS-CORSET - REKBAAR E GARANTIE \SBAAR ÜDING RATIE 68 i 8 voor goud, zilver, juwelen, bloedko ralen mgestr. 14, Alkmaar VERTEREN DOET VERKOPEN aanbiedingen h aanbiedt REGELS) koop: Meisjesmantel, 7 jaar, f8.—. Heul Alkmaar. koop z.g.a.n. platen- elaar f 550. J. Hoed, arloo 3, Alkmaar, 'oon 3756. :p.: Eik. tafels, stoe. vloerkled., trapl. en gordijnen. Nieuwlan- ingel 74, Alkmaar. :oop: beste drachtige e Zeugen, werptijd ov. J. C. Borst,Veen- :rw. 15, H.H.Waard N :p. eiken Buffet, Beentjes. Corf- t 11, Alkmaar. c. 3-w. kar z. bak, enm. 32x6, pr. laag. bhne, Jan Glijnisw. t.H. Waard Z. gr. 3-w. kar, losse bak met draaibare ;p. H. Köhne, J. isw. 17, HH Waard ert uw naaimach.? rep. deze vakk. len en onderd. G. aen, Hofdijkstr. 11. aar. ■n jong R.K. gezin kmaar degel, pen- angeb. Br. no. 13706 /an dit blad. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 De openbare muziekbeoefening in Amsterdam wordt tegen woordig in hoofdzaak ieheerst door twee centra, die een kwar tier gaans van elkaar verwijderd liggen, namelijk het Concert gebouw en de Stadss-Houwburg. Een derde centrum, dat echter als gelegenheid vod openbare concerten een overwegend „plaatsvervangende' functie heeft, is de Bachzaal van het Conservatorium op het Bachplein. Wanneer wij ons thans beper ken tot deze drie voornaamste centra, dan dient de muzikale bezoeker van Ams-erdam die uit het Centraal Statiën de straat op stapt in de eerst* plaats te we ten, dat het Coneertgebouw bin nen een half uu" te bereiken is met lijn 16 van c'e gemeentetram, de Stadsschouwburg op het Leid- seplein binnen twintig minuten met de lijnen 1 en 2 (die precies dezelfde route volgen) en de Bachzaal binnm een goed halt uur met lijn 14. De uitvoeringen van het Con certgebouw slaan natuurlijk aan de spits. Om alle Nederlanders in de gelegenheid te stellen het beroemde orkest te horen spelen in zijn eigen gebouw (met de grote zaal die plaats biedt aan twee duizend personen en die n ideale acoustiek heeft), zijn er dit seizoen 4 a 5 extra concerten voor niet-Amsterdarpmers. De toegangsprijs voor deze concerten gegeven op een Zaterdagavond (aanvang kwart over acht) of op ppn Zondagmiddag (begin half een Zondagmiddag (begin drie) is f 1.60 doch aan de stations van enkele grote plaat sen in de provincie zijn voor deze extra concerten gecombineerde spoor- en entréeplaatsen voor ge reduceerde prijs verkrijgbaar. Nadere bijzonderheden hierover worden bij de betreffende stations aan iedereen verstrekt. Men moet er echter als de kippen bij zijn, want als het Concertgebouw Or kest speelt in zijn eigen gebouw, is de zaal in de regel vrijwel uit verkocht. Zo is het vandaag bij voorbeeld al veel te laat om nog kaarten aan te vragen voor het eerste „Concert-voor-niet-Amster- dammers" in dit seizoen, dat mor genmiddag wordt gegeven. De veiligste weg is daarom, een briefje ts sturen aan de admini stratie van het Concertgebouw te Amsterdam (met deze adresse ring weet de post al genoeg!); in dit briefje vraagt men om in geschreven te worden voor inlich tingen. Dan krijgt'men op tijd en geregeld te horen wanneer het volgende concert voor niet-Am- sterdammers wordt gegeven. Bo vendien kan men zich aan het zelfde adres abonneren op het ge ïllustreerde maandblad „Concert- gebouwnieuws Preludium" tegen f 5.per jaar. De abonnementsconcerten, die verdeeld zijn in verschillende se ries, zijn veel duurder dan de extra concerten voor niet-Am- sterdammers, maar toch is de Donderdagavond-serie compleet uitverkocht. Voor de andere se ries (op Woensdagavond en Zon dagmiddag) zijn bij tijdige aan vrage nog afzonderlijke plaatsen te kriigen tegen f 5.per con cert. Dat is niet cadeau, maar vergeleken bij de prijzen der concerten van grote orkesten in andere landen is het nog maar een krats. De volksconcerten zijn even goedkoop als de concerten voor niet-Amsterdammers (zoals gezegd: f 1.60), maar de bewo ners van de hoofdstad zelf heb ben al moeite genoeg om voor deze volksconcerten, die gewoon lijk al een week van te voren zijn uitverkocht, een plaats te be machtigen. Dit wat betreft de uitvoeringen in eigen gebouw van het Con certgebouw Orkest. Men kan op gezette tijden in het Concertge bouw ook het Utrechts Stedelijk Orkest horen spelen. Dat gebeurt dan onder auspiciën van de Am sterdamse Kunstkring „Voor Al len". Deze kunstkring organiseert een machtige hoeveelheid uitvoe ringen, verdeeld over een zeer groot aantal series. De toegangs prijzen zijn zeer schappelijk. Er is bijvoorbeeld een gecombineer de concertserie van 26 avonden f 24.80. Deze belachelijk lage prijs is mogelijk geworden, door dat een deel dezer concerten be staat uit recitals van één solist (zonder orkest) in de grote zaal van het Concertgebouw in plaats van in de kleine zaal. Het is een „compromis", dat deze kunstkring al sinds vele jaren met wisselend succes in practijk heeft gebracht. Overigens bevat de bedoelde se rie ook concerten in de (kleine re) Bachzaal. Voor niet-leden is de prijs voor een enkel concert gemiddeld ongeveer f 1.50. Wie er meer van weten wil, kan zich abonneren op het maandblad „Kringschouw" tegen f 2.per seizoen. Adres voor inlichtingen: N.Z. Voorburgwal 127, Amster dam. En de Nederlandse Opera? De ze geeft haar voorstellingen in de Stadsschouwburg op het Leid- seplein. Terwijl de plaatsen in de grote en kleine zaal van het Concertgebouw, alsook die in de Bachzaal, gewoonlijk niet zijn onderverdeeld in „rangen", is de zaal van de Stadsschouwburg zó gebouwd, dat hier van „eenheids prijzen" geen sprake kan zijn. De prijzen ener voorstelling van de Nederlandse Opera zijn ge woonlijk f 1.10t 2.15, 3.25, 4.25, en 5.25. Hoe méér men hier be taalt, hoe beter men zit, ziet en hoort. De opera-agenda voor de vol gende week is als volgt: morgen middag om 1 uur „Carmen", Dinsdagavond om 8 uur „Fleder- maus", Vrijdagavond om 8 uur „Cavalleria Rusticana" en „Pal jas". De première van Wagner's „Lo hengrin" op Vrijdagavond 16 No vember om half acht is nu al zo goed als uitverkocht ofschoon de prijzen voor deze voorstelling zelfs iets verhoogd ziin. De eer ste herhaling van „Lohengrin" is vastgesteld on Dinsdag 20 No vember. Wie belang stelt in deze voorstelling kan een briefje schrijven aan de Nederlandse Opera, Stadsschouwburg, Am sterdam. Men kan een begegrde plaats beter te vroeg bestellen dan te laat en dit geldt heus niet alleen voor een voorstelling van Richard Wagner's „Lohengrin". Ml ||S) VB IC Pf TPjriGjjll' Q| -juni i tmMtfll 3 m HIJ ,aLimAM-*\WA Tovervierkant NIJMEGEN (K.N.P.) Vrijdag heeft Prof. Dr. E. C. H. J. Noyons, benoemd lot gewoon hoogleraar aan de nieuw opgerichte Medische Faculteit der Universiteit te Nijmegen, zijn ambt aan vaard met een rede, waarin hij in de eerste plaats zijn vreugde erover uitsprak, te mogen medewerken aan de Katholieke Uni versiteit. Immers, zo zeide de Professor, er is voor de katholieke intellectueel geen volledige geestelijke bevrediging weggelegd. Indien hij de bestudering van zijn wetenschap verricht, geschei den van zijn bezinning op de waarheden van het gelooi. „Wij magen oprecht hopen", zo betoogde spreker, ,,dat het stu dentenaantal èn om didactische èn om technische en organisato rische redenen zeker de eerste jaren bescheiden moge zijn en dat dit aantal bij uitgroei van de Medische Faculteit gelijke tred zal houden met de onderwijs voorzieningen, die uitgestippeld worden." Deze wel zeer typische wens vooral niet te veel studenten en dat bij de opening van een nieuwe faculteit, waarvan de noodzakelijkheid in sommige kringen wordt .betwijfeld en zelfs de overbodigheid wordt bepleit, motiveerde prof. Noyons met zijn bezorgdheid voor de student en voor de harmonische groei van de nieuwe faculteit. „Wij zijn in .de gelegenheid te Nijmegen een geheel nieuwe fa culteit van de grond af op te bouwen, hierin met geremd door soms hinderlijke tradities en de aanwezigheid van in omvang en outillage beperkte instituten, zo als men die aan de andere Ne derlandse Universiteiten zo dik wijls aantreft. De efficiency der toekomstige laboratoria en kli nieken behoort echter voortdu rend in overeenstemming te zijn met de aanwas van medische stu denten. Door een overgrote toe vloed van studenten zou de ge leidelijke groei van de nieuwe faculteit kunnen worden gehin derd, zou zij, althans zeker in de eerste jaren, in een knellend- De status van Nieuw-Guinea. Geen nieuwe dwergpartijen in vergrote Kamers 's GRAVENHAGE. De thans zoals wij reeds meldden bij de Tweede Kamer ingediende ontwerpen tot wijziging van de Grondwet betreffen allereerst het invoeren van een Kamer voor Grondwetsherziening, waarvan de griffier van de Eerste Kamer griffier zal zijn. De regering Scht uivoering van een Grondwets kamer gewenst omdat deze meer representatiei met betrekking tot aanhangige wijzigingsvoorstellen kan ziin d8,n nieuw-verkozen Staten-Generaal, terwijl zij van oordeel is dat j Grondswetsherzie- ning in de loop van een parle mentaire periode dient mogelijk te blijven zondtr de continuïteit in de samenwerking tussen rege ring en Sta ten-Oeneraal te scha den zoals door verplichte tussen tijdse ontbinding zou kunnen ge schieden. In de paragraaf betreffende de overgang naar «een nieuwe rechtsorde stelt de. regering dat de Grondwet niet als bron van recht kon worden beschouwd t.a.v. de Nederlands-Indonesische Unie. Aan de vornbig van het recht waardoor deze fjnie wordt beheerst werkt het Koninkrijk immers slechts als pawner mede. Nieuw-Guinea zal ij de op somming van de delen van het Koninkrijk in art. 1 wrtden op genomen, terwijl in e<h nieuw artikel de regeling deó staats inrichting van NieuwiGuinea aan de gewone wetgever! wordt opgedragen, zonder datl deze hierbij in enig opzicht woiflt ge bonden, mede met het oog bp de bestaande onzekerheid ovf de status van dit gebiedsdeel. En als zelfs deze bepaling rijg te stringent zou blijken in bepiplde thans t.a.v. Nieuw-Guinea zou willen afsnijden. Wel zou die regeling willen aanpass aan de tegenwoordige rechtst stand, met volledige handhaving evenwel van het meest essentiële punt: aanvaarding van een nieu we rechtstoestand moet, zo de re geling afwijkt van voorgaande hoofdstukken der Grondwet, ge schieden bij een wet, waarvan 't ontwerp door beide Kamers met twee-derde der uitgebrachte stemmen is aangenomen. Krachtens een nieuw artikel zal het vertegenwoordigend li chaam, en bij ontstentenis daarvan zullen althans verte genwoordigers der bevolking van Nieuw-Guinea worden geraad pleegd. Krachtens een voorgestelde nieuwe bepaling moeten de be trekkingen tussen Nederland, Su riname en de Antillen in een sta tuut worden geregeld. De uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 en dat der Eerste Kamer tot 75 (waarbij de ene drie jaar 38 en de andere drie jaar 37 leden zullen aftreden) nodig geworden door de voortdurend omvangrijker en ingewikkelder taak der Staten- Generaal en de toenemende in ternationale bemoeiingen, zou de regering zo snel mogelijk willen doen ingaan. Zo zal de Tweede Kamer bin nen twee maanden na het tot standkomen van de onderhavige wijziging worden aangevuld aan de hand van de uitslag van de volgend jaar te houden verkie zingen, terwijl voor de Eerste Kamer een nieuwe verkiezing wordt voorgeschreven. Voor de nieuwe plaatsen zullen niet in aanmerking komen lijsten aan welke bij de laatstelijk ge- houden verkiezingen geen zetels zijn toebedeeld. ongemakkelijke positie kunnen geraken. Hierbij wordt dan nog afgezien van het feit, dat het voor de Nederlandse gemeen schap nuttig geacht moet wor den, dat katholieke studenten de neutrale Universiteiten blijven frequenteren en wel om meer dan één reden." Professoren goede schoolmeesters Een tweede kwestie, die prof. Noyons aan de orde stelde, betrof de eisen, waaraan een hoogleraar moet voldoen. Met de woorden van de Groningse hoogleraar Lin deboom ontvouwde prof. Noyons zijn denkbeelden: „Een universiteit is meer dan een research-instituut, zij is ook een onderwijs-instituut. Een hoogleraar dient ook schoolmees-' ter te zijn en hij dient ook als zodanig benoemd te worden De functionaris, die een benoe ming aanvaardt, doch de stille bijgedachte koestert, dat hii zich van het onder wijs-geven langs de weg van de minste weerstand zal kwijten, schiet in verantwoorde lijkheidsbesef schromelijk tekort. De wetenschap is op den duur niet gediend van een ivoren toren als residentie; de professoren, als priesters der wetenschap, zijn 't evenmin." Eiwit-onderzoek- In verband met de hem gege ven leeropdracht in de physiolo- gische chemie behandelde de spr. in het tweede deel van zijn rede de plaats vdn de chemie in de geneeskunde en in het bijzonder de taak van de eiwitten in de opbouw van 't menselijk lichaam. Met deze uiteenzetting legde de prof. een concreet plan. dat hij m Nijmegen denkt te verwezen lijken, voor. „Het moge mii gegeven zijn, dat mijn laboratorium, hoewel dit zich nog in embryonale toestand bevindt, aan de oplossing van 't probleem van het onderzoek naar de aminozuur-samenstelling van concrete eiwitten op vruchtbare wijze zal kunnen medewerken. Zulks is echter alleen mogelijk in nauwe samenwerking met de kli niek en harmonieuze medewer king van de andere natuurwe tenschappelijke docenten, hierin bijgestaan door assistenten. Naar mijn mening is voor het verkrij gen van goede resultaten team work een conditio sine qua non. Daarenboven spreekt het vanzelf, dat zulk een jong laboratorium als het onze, onmogelijk de steun zal kunnen ontberen van andere, naar het overeenkomstige doel strevende univêïsiteitslaboratoria; ik vertrouw, dat, wij eventueel geen vergeefs beroep op hun col legiale medewerking zullen be hoeven te doen." Een tovervierkant is een vierkant waarin de som van de getallen in elke horizon tale rjj gelijk is. Ook de som van de getallen in elke verticale kolom is gelijk aan die zelfde som. En boven dien dan ook nog de som der getallen op de beide diagonalen. De getallen die U in het hierbij afgedrukte vierkant ziet staan, voldoen niet aan de voorwaarden die aan een tovervierkant worden gesteld. De som der getallen in de drie horizon tale rijen is 5 10 6 21, 94- 8 4 21 en 7 12 11 30. De som der getallen in de drie ko lommen is 21, 30 en 21. De beide diagonalen leveren als som op: 5 -f 8 11 24 en 7 8 6 21. Wij De regering stelt tenslotte voor de grondwettelijke minimum leeftijd voor het passief kiesrecht voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten tot 23 jaar te verlagen, doch voor de Eerste Kamer op 30 jaar te handhaven. Voor de gemeéntebesturen is 't nagenoeg onmogelijk geworden om geld voor de woningbouw te lenen bij banken. Warmenhuizen zit wat dat betreft ook finaal aan de grond. Maar toch is de wo ningnood zo groot dat men op welke wijze dan ook moet gaan bouwen. Daarvoor is maar één oplossing; lenen bij eigen burgers. Amsterdam, Groningen en talrij ke andere plaatsen zijn in dit op zicht al voorgegaan, en met ver bijsterend succes. Want gelijk men een dezer dagen kon lezen, was b.v. de Amsterdamse lening al binnen enkele dagen ver over- tekend. Warmenhuizen doet het min der grootscheeps. Als er 25.000 gulden op tafel komt om alvast twee huizen te kunnen zetten, is burgemeester .Nolet tevreden. Hetgeen niet wegneemt dat ook het dubbele of méér met nog gro- ter blijdschap zal worden begroet Hoe meer geld immers, hoe meer huizen, en hoe sneller de woning nood voor Warmenhuizen tot het verleden gaat behoren. Het is de bedoeling een annuïteitslening van 4% rente aan te gaan en het na 15 jaren nog openstaande be drag ineens af te lossen. Natuur lijk neemt de gemeente niet rehtstreeks de verplichting op zich om na 15 jaren alles ineens af te lossen, want dat keuren Ged. Staten niet goed. Maar als B. en W. vertrouwen dit toch te kun nen doen, dan is daar goede grond voor. Zij veronderstellen n.l. dat over 15 jaar weer vol doende geld op de normale wijze kan worden geleend. Voor hen die met het begrip annuïteitslening geen raad weten: annuïteiten zijn vaste bedragen die zo zijn berekend dat binnen een bepaald tijdsverloop toch de volledige rente en de volledige aflossing is betaald. Hoe langer de lening loopt, hoe groter dus 't bedrag der aflossing en hoe klei ner het bedrag der rente, die in de jaarlijkse uitbetaling zijn ver vat. De gemeente Warmenhuizen is voornemens om ook de kleine spaarders, die anders bij Rijk en Provincieleningen nooit aan bod komen, de kans te geven een stukje te kopen. Er worden n.l stukken uitgegeven van 100, 500 en 1000 gulden. Verder willen B. en W. het zo regelen, dat ook binnen het verloop van geschetste 15 jaren aan spaarders die zelf financieel in moeilijkheden gera ken het volle bedrag ineens kan worden terugbetaald. Burgemees ter Nolet verklaarde Vrijdagmid dag in de gemeenteraad waarin dit onderwerp ter sprake werd gebracht te hopen dat op deze wijze inproductief geld uit „de oude kous" dienstbaar kan wor den gemaakt aan het gemeen schappelijk welzijn. Van alles wat De heer Biersteker te Krabbe- dam kreeg de door hem gevraag de tegemoetkoming in de reis kosten van zijn zoon die de ULO te Alkmaar bezoekt tot 50% van de werkelijke kosten. De commis sie Landbouwtentopnstelling te Alkmaar werd verblijd met een subsidie van f 25. Ter consolidering van thans nog vlottende schulden voor de in 1949 gebouwde vier wioningen (tot nu toe gefinancierd met kas geldleningen) kan de gemeente geldleningen aangaan tot totaal f 66270 bij de Bank voor Ned. Gemeenten. Aflossing in 50 an nuïteiten, rente 4%. Hier kon de raad zich mee ver enigen. Een nieuwe verordening op het gebruik der van gemeen tewege verstrekte vuilnisemmers en een aanvulling van de politie verordening met het verbod tot het gebruik van geluidsinstalla ties verwierven eveneens onver deelde instemming. Op 14 Februari werd een uit breidingsplan vastgesteld, doch 't is wenselijk gebleken daar enkele wijzigingen in aan te brengen, teneinde het B. en W. mogelijk te maken om soepelheid te be trachten bij het toepassen van verschillende verbondsbepalingen. B. en W. kunnen na deze herzie ning toestemming geven voor het bouwen van transformatorge bouwtjes, kool- en aardappelbe waarplaatsen etc. in het door het uitbreidingsplan uitgestippelde gebied. Goedgevonden. Op 19 September besloot de raad tot aankoop van een per ceeltje land in de Hempolder voor het verkrijgen van overpad naar de nieuwe vuilnisstortplaats. De verkoper had als voorwaarde ge steld dat in de Krabbedammer- vaart een dam zou worden ge legd, doch het blijkt dat daar „De uitwaterende sluizen" niet aan- willen. Bii nader overleg stelde de heer Kaptein uit Schagen de benodigde overpad-ruimte be schikbaar tegen een huur van f 15.— per jaar. De raad keurde ook deze huurovereenkomst goed. Ten behoeve van de landbouw- en de tuinbouwcursussen welke in het gebouw van de R.K. Tuin bouwschool zullen worden gege ven, voteerde de raad verder een subsidie gelijk aan de kosten van verlichting en verwarming. De tenslotte aangeboden begroting voor 1952 zal worden nagezien door alle raadsleden derd de wethouders. Eisenhower gaat naar Truman WASHINGTON (A.P.) Men verwacht, dat generaal Eisenho wer, die de volgende week een bezoek aan Truman zal brengen, er bij de president op zal aan dringen achter de Europese her bewapening zo veel mogelijk spoed te zetten. Ziin doel zou zijn in de kortst mogelijke tijd een evenwichtige maar kleine strijdmacht te vor men. MnrkJ-^richten WARMENHUIZEN. 1400 kg uien 28; grote 27,20; drielingen 27,50; nep 23,10; stek 7,20—12,70; 1100 kg groene kool 6,908,30; 2100 kg gele kool 7,7011,50; 53000 kg witte kool 44,30; 8000 kg succes witte" kool 4,80. HEILOO, 2 Nov. Spruitkool 0,480,73; bloemkool 0,340,52; boerenkool 0.080.13; groene kool 0,060,17; wortelen 0,07 0,19; druiven 0,821,15; appelen 0,130,47; peren 0,280,49; an dijvie 0,050,12. ALKMAARSE Exportveiling 2 Nov. Blauwe eigenh. 7,5010; stoksnijbonen kas 1,061,20; pronkbonen 2235; tomaten A 4065; bonken ld28; witlof 55 82; bloemkool I 32—48; II 20 —30; III 8—16; rode kool 4—13,50 savoye kool 7,509,50; groene kool 610; spruitkool 2262; boerenkool 4-13,50; spinazie 19 64; postelein 24; sla 311; an dijvie 5—10,50; radijs 3,50; rode winterpeen 917; waspeen 11— bieten 912; bospeen 1222; 24; uien 730; uien driel. 19; nep 20; prei 9—13; alicant 79—1,10; bramley seedling 17—22; cox orange peppin 46; glorie v. hol land 1635; goudreinette 1635 groninger kroon 1230; jonathan 38; notaris appel 38; ster appel 1630; zoete campagner 1924; zoete winterkroon 1930; zoete ermgard 24; conférence 3549; nouveau poiteau 1628; St. Ger main 24; Williams duchess 3436 zwijndrechtse wijnpeer 1632. PURMEREND. aardappelen: bevelanders 10.4011.60; koop- mans blauwe 10.60—11.60; export uien 29.40 per 100 kg.; tomaten A 4669; witlof 5274; bloemkool 864; rode kool 6—12; savoye kool 916; spruitkool 3859; boerekool 8—15; Spinazie 26—56; sla 2—9; andijvie 5—10; rode bie ten 49; gare bieten 816; bos peen 1428; winterpeen 610; waspeen 22—27; uien 21—29.40; driel. 18—25; nep 20—26; prei 12 —17; druiven alicant 84108; appels: allmgton pippin 20—38; Brabantse bellefleur 6—17 bram- ley seedling 6—18; cox orange pippin 30—72; goudreinette 21 57; notaris-appel 13—32; signe tillisch 1034; zoete campagner 831; zoete winterkroon 1652; peren: beurré alexander lucas 10 —36; beurré clairgeau 24—56; bonne louise d'avranches 4367- conference 24-54; doyenné du 8490; gieser wildeman 20—42; kamperveen 16—31; legi- P°jri 2457; nouveau poiteau 14 —35; st. remy 34; soldaat labou- reur 2048; winterjan 1538; zwijndrechtse wijnpeer 1434. verzoeken de puzzelaars zes van de ingevulde getallen op hun plaats te laten staan en de drie Ondanks een lapsus in de tekst (nr. 62 was weggevallen) kwamen er toch heel wat goede oplossin gen uit de bus. Zij, die over nr. 62 struikelden, hebben we niet in de malaise laten delen; zij don gen evengoed mee naar de prij zen. De gelukkigen zijn: 1. E. C. Verver, Land'bouwstr. 22 te Schagen. 2. G- A. Raven Jr., P. J. Jong- straat 66 te Lutjebroek. 3. Mevrouw S. Bakker, Dijkwetg 3 te Heerhiugowaard-N. 4. Cath. Weel, N 30 te Nibbix- woud. 5. Riet Heddes, Heerenweg 340 te Egmond aan de Hoef. De dozen post zijn onderweg! De nieuwe opgave ligt alweer klaar, zoals U ziet. Nog even de voorwaarden: oplossing invullen en in open enveloppe, waarop in de linker-bovenhoek de aan- overige zó van plaats te doen duiding „Prijspuzzle Noorderpers" verwisselen dat een tovervierkant aan ons bureau opzenden, dat tot ontstaat. Welke drie getallen moe ten onderling verwisseld worden en hoe ziet het tovervierkant er dan uit? en met Donderdagavond de inzen dingen inneemt. S.v.p. als brief frankeren, indien U van de dien sten der P.T.T. gebruik maakt. Naam: Adres De heer M. P, v. d. Weijden, voorzitter van de vakgroep veehouders van de L.T.B., heeft hedenochtend op de algemene vergadering in Haarlem het standpunt bepaald van de boeren ten opzichte van de regeringspolitiek en in het bijzonder m.b.t. het prijsbeleid. In deze vergadering, die werd bijgewoond door de geestelijk adviseur, rector van der Hoogte, de algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer Kampschoer, het Tweede Kamerlid Groen en het hoofdbestuur van de L.T.B. werd het heengaan van Antoon Paar- dekoper herdacht, een zwaar ver lies zowel voor het bestuur als voor de vakgroep. Voor zijn ziele- rust werd een vurig gebed ge vraagd. De wereldsituatie, aldus de heer v. d. Weijden, drukt zijn gevolgen ook op de veehouders. De belas tingen zijn torenhoog opgevoerd en de bewapening legt een zeer zware druk van onproductieve uitgaven op onze bevolking. Er wordt nu opnieuw gesproken van verhoging van de binnenlandse Hoofdklasse: DVODTS 16.15; FSADWO TOP—WGW 16.15. le klasse: Strandvogels—Hugo Girls 16.15; KSV—BI. Reigers 12.00; VI. VlugGeel Zwart DOS—Con Brio 16.15. 2e klasse: DOS 2—VIOS 17.15; VZV 2—FSA 2 16.00; St. Victor— TOP 2 15.00; Hugo Girls 2Con Zelo 16.15. 3e klasse: SEW—Con Zelo?; Geel Zwart 2—WGW 2 16.15; St. Victor 2—VIOS 2 16.00. Junioren A: WGW aDWO a 16.15; VI. Vlug a—VI. Vlug b Junioren B: VZV bHugo Girls a 16.45; KSV a—Con Zelo a 16.15; Con Zelo bFSA a 12.00. Junioren C: SEW a—DTS a BI. Reigers aStrandv. 16.15. DVO staat Zondag weer voor 'n zware opgave, wanneer het 't nog lang niet kansloze DTS op bezoek ontvangt. Als deze strijd alweer verloren wordt, ziet 't er voor onze Medemblikker meisjes heel slecht uit. Twee grote kampioenscandida- ten binden Zondag tegen elkaar de strijd aan FSADWO. De eerste beschikt over 'n ploeg die tot 't laatste ogenblikje vecht en ondanks een eventuele achter stand 't moreel er in houdt. DWO is ook 'n technisch goede ploeg, maar heeft de fout bij 'n achter stand de kluts kwijt te raken. Wie in deze strijd de eerste goal maakt, wordt o.i. de match winnaar. TOP zal alle zeilen bij de mast moeten zetten om haar nederla- genreeks te doorbreken, 't Moet kunnen, wanneer haar voorhoede wat meer snelheid in 't spel weet te brengen, dan is ook WGW best te overrompelen. Deze echter zal alles op alles zetten om zelf ook i niet te zeer achterop te raken, i In de eerste klas moet St'rand- uitgezon- vogels de volle buit in'Onderdük weten te houden. Ook KSV kan op BI. Reigers wel beide punten veroveren. Voor VI. Vlug echter ligt Zondag de laatste kans. Wordt de buurt-derby tegen Gl.- Zwart ook ditmaal verloren, dan is de kans op 'n kampioenschap verkeken, 'n Overwinning van de Polderse meisjes zou de spanning in deze klas ongetwijfeld doen stijgen, bij 'n nederlaag zit Geel zwart op_ fluweel. 'n Strijd waar weinig zeker heid over de uitslag bestaat is DOSCon Brio. 'n Gelijk spel? In de tweede klas vallen vaak de grootste verrassingen. Wanneer koploper VIOS bii DOS 2 een veer zou moeten la ten, zou 't er zo één zijn. Als TOP 2 weer niet tot 'n overwinning zou kunnen komen, was 't de tweede, en wanneer dan FSA 2 ook nog zou verliezen bij VZV 2, da.n w'ordt het hoog tijd dat we onze prognose gaan herzien. Deze drie verenigingen hebben zich de laaetste weken wel heel wisselvallig gedragen. Con Zelo kan minstens één puntje aan. Hugo Girls 2 ontfut selen. In de derde klas zal de nieu weling SEW 'n kansje hebben tegen ,Con Zelo 2, moet Gl.-Zwart 2 alles op alles zetten om tegen WGW 2 de volle buit binnen te halen, om te zorgen niet verder achterop te raken bij VI. Vlug 2. VIOS 2 en St. Victor 2 komen misschien tot 'n puntenverdeling? Bij de junioren wint DWO a wel van WGW a en VI. Vlug a is aan haar stand verplicht de b-ties in bedwang te houden. Hugo Girls a heeft 'n zacht eitje aan VZV b, terwijl Con Zelo a in staat moet ziin KSV a te bedwingen. Con Zelo b zal wel op de knieën moeten voor FSA a. DTS a wint wel van SEW a en Strandvogels a van BI. Rei gers a. productie, speciaal wat de vee voeders betreft. Te bedenken valt echter en laat men zich dat in Den Haag wel bewust zijn dat de Regering niet in een ander schuitje mag varen dan de boer zelf. Wil men met de boer om nationaal-economische motieven een bepaalde richting uit, dan zal men moeten zorgen, dat het financieel-economisch belang van de boer samenvalt met wat men om nationaal-economische motie ven wenst. De boer rekent op landbouwvoorlichting, die geba seerd is op zijn financiële be- drijfs- en gezinsbelangen. Een concrete vraag: „Is niet de tijd aangebroken het Nederlandse publiek weer volle melk te laten drinken en daardoor verliesge vende export te verminderen, nu we belangrijke hoeveelheden bo il r ,on,óer de kostprijs naar Engeland afzetten?" Het is, zo beklemtoonde de heer v. ,d. Weijden, thans moge- 'i 3 .hoer een heel jaar werkt voor zijn melkproductie en geen inkomen heeft. De Stichting voor de Landbouw heeft het K.N. B.T.B.-standpunt overgenomen, n.l. dat het overbrengen van melk yoor directe consumptie be stemd, naar de zg. groep II (waarvoor geen andere garantie wordt gegeven dan de kale kost prijs) op korte termijn onaan vaardbaar is. De thans gevoerde politiek geeft de landbouw recht op een langere termijn, met mo rele aanspraken als de producten onder de wereldmarktprijs zou den dalen. Temeer, daar in de veehouderij een risico-verdeling zoals die in de akkerbouw nog mogelijk is, ontbreekt. De heer v. d. Weijden hekelde het systeem Van heffingen, waar langzamerhand een normaal mens niet meer bij kan. AI die heffingen komen de veehouder thans op 3 cent per liter te staan. De uiterste grens, zo riep spr. uit, moet onderhand maar eens be reikt zijn. Spr. deelde nog mede, dat op 4 November a.s. de zomer- cn winter-melkprijsregeling komt te vervallen, terwijl de thans van kracht zijnde zuivelfondsheffingen voorlopig t.m. 26 Januari 1952 zulen blijven doorlopen. Na gememoreerd te hebben, dat de zes samenwerkende organisa ties in de Landbouw als eerste in Nederland bij de S,E.R. een alge mene maatregel van bestuur voor een Landbouwschap hebben aan gevraagd, liet voorzitter v. d. Weijden het woord aan anderen. Wielrijder door tram gegrepen DEN HAAG Gistermiddag wilde de 19 jarige student G. A. P. uit Den Haag, op de Scheve- ningse weg op het punt waar het rijwielpad de trambaan kruist, nog juist voor een wagen van lijn 8 de rails passeren. Hij werd echter door de tram gegrepen en meegesleurd. Met een schedel- basisfractuur moest hij in het zie kenhuis aan de Zuidwal worden opgenomen waar hij even later fe overleden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7