Nieuuu FONKELNIEUW Argentijns emigrantenschip in mist vergaan RUSSEN emigreren naar Hongarije Sensationele stappen verwacht van de Westerse mogendheden Steeds meer Britten arriveren in de Suezkanaalzone rEXAS Indonesië steunt Egypte Muiterij op Sovjet-basis in Oost-Duitsland? ZOON DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Wie is er met de smid vandoor? huisvrouwen Voor Bremen in botsing met Amerikaans troepenschip P Toestand ondraaglijk ekerij A" le Schoorl te Tuinaanleg rringerrollen Auto verpletterd te Castricum Bandieten actief bij Bandung Geen slachtoffers Vermiste oude man dood gevonden Schepen in nood Voor een verenigd Duitsldnd Rusland waarschuwt Turkije Vóór de U.N.O.-vergadering Voor ontwapening en beëindiging van de koude oorlog De Leeuwarder gevangenis-affaire Vader van tien kinderen gedood Wat Schacht zegt over Indonesië Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per ?ditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 5 November 1951 46e Jaargang No. 12315 g heeft tegen niterst leciaal voor a K 2209 285 a verbinding, zonder gratis op aanvraag. ALLE MATEN! Ij - TELEF. 2706 g Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ikkig niets over- ;tig ritje geweest, dat in zo'n oude manten vervoerd d allereerst naar een drukte en ïrlei slag en uit ielstenen aan de rhten onder een :n te doen. Een i en een sjieke eeftie de effendi i Verholen heeft 1 hij verkopen", een mens altijd :s had de Egyp- iet hij een paar kwamen toen de iiiiiniiiiiiiiiiiir de gevoeligste n blijven gaaf ül Want Snel huidbescher- Sapobiel INZITTENDEN UIT SNEEK ONGEDEERD (Van onze correspondent) CASTRICUM. Zaterdagavond reden de 21-jarige kantoorbedien de W. B. uit Sneek en zijn meisje met zijn auto over de Dorpsstraat te Castricum. Vlak bij de spoor wegovergang bemerkte hü, dat de afsluitbomen over de spoorweg overgang waren neergelaten. Me de omdat hij met gedimd licht reed zag hij dit te laat, waardoor hij met volle vaart door de af sluitboom reed. De bestuurder en zijn meisje sprongen uit de auto, waarna eerstgenoemde langs de lijn in de richting Uitgeest liep om te trachten door het geven van te kens, de op dat ogenblik uit de richting Uitgeest rijdende elec- trische trein; te waarschuwen A/lak voor de overweg remde de wagenvoerder van deze trein af. Het motorrijtuig werd door de voorzijde gegrepen en plus minus 60 meter medegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Het treinstel was licht beschadigd. De auto daarentegen werd vernield. Door deze aanrij ding had de trein circa 25 minu ten vertraging. BANDUNG (P.I. Aneta) Een bende van naar schatting 100 man bewapend met automatische wa penen, waaronder 4 brenguns, deed in de nacht van Zaterdag op Zondag een aanval op de onder neming Gunung Anaga in het Purwakartase. Hoewel de bende zeer hevig vuur afgaf, slaagde de politie op de onderneming er in de bende te verdrijven. Bij de dessa Tjigagak in het Pleredse reed een troep van de mobiele brigade in een hinder laag. Plotseling werd van ver schillende kanten op de auto's gevuurd. Enige leden van de mo biele brigade werden dodelijk ge troffen, drie werden zwaar ge wond en vijf licht gewond. Men vermoedt, dat de hinderlaag is gelegd door dezelfde bende, die Gunung Anaga heeft aangevallen. uur is HAMBURG (A.P.-D.P.A.)Gisterochtend om zeven in de Noordzee ter hoogte van het Weser-lichtschip voor de Noordduitse kust het fonkelnieuwe Argentijnse emigranten schip van 12.000 ton, de „Maipu", dat in Juni van dit jaar door de Nederlandse werf „De Schelde" werd afgeleverd, in aanvaring gekomen met het stampvolle Amerikaanse troepen schip, de „General Hersey". De Maipu is om tien uur gezonken. Alle passagiers en de leden van de bemanning zijn gered. dernste apparatuur: een radar- installatie en bovendien een Dec- ca-installatie voor blindvaren. Het ligt thans op zijn kant 20 meter onder de zeespiegel en zal waar schijnlijk niet te bergen zijn. Aangezien nog slechts sinds Juni j.l. verzekeringspremie voor het schip is betaald, betekent deze ramp voor de assurantiemaat schappij wel het gevoeligste ver lies. Aan boord van de Maipu be vonden zich 238 passagiers, onder wie 38 vrouwen en 8 kinderen. Het schip was op weg van Am sterdam naar Hamburg, waar emi granten aan boord zouden wor den genomen. Op het ogenblik van de aan varing hing er een zeer dichte mist. De General Hersey, die drie duizend Amerikaanse soldaten aan boord had, stiet een groot gat aan bakboord van het Argentijnse schip, dat onmiddellijk sterk overhelde. Passagiers en beman-' ning, grotendeels door de schok uit hun slaap wakker geschrok ken, begaven zich in de boten, velen nog in nachtkleding. Som migen liepen kneuzingen op, toen zij door de stoot van de aanvaring kwamen te vallen. De Hersey kwam niet in moei lijkheden en begon onmiddellijk de schipbreukelingen op te ne men, hierbij geassisteerd door Duitse loodsboten. In de avond kwamen deze schepen Bremer- hafen binnen. Kort na het zinken van de Maipu was de mist iets opgetrokken, waardoor een tot dan toe nog vermiste reddingboot met vijftien man van de 160 kop pen tellende bemanning, kon wor den gevonden. De Maipu had ongeveer 20 mil- lioen gulden gekost en bezat een capaciteit van 800 passagiers. Het schip was uitgerust met de mo- BOEDAPEST (K.N.P.). De ondragelijke toestand in Honga rije drijft de bevolking tot steeds groter verzet tegen de Sovjets en tegen de regering. Voortdurend worden nieuwe maatregelen uit gevaardigd, die het volk in zijn verzet harden. Ondanks aanvan kelijke protesten van de Hon gaarse regering zelf b.v. worden momenteel gehele Russische ge zinnen naar Hongarije overge bracht en gevestigd in de streken van Nyiregyha, Kisvarda en Nyirlator. De Hongaarse boeren, die daar gevestigd zijn, moeten uitwijken naar de grote poesta tussen de Theyss en Donau. In het binnenland wijzen vele tekenen op toenemende sabotage- pogingen als het vernielen van machines en het veroorzaken van treinrampen. Doch ook hiertegen treden de autoriteiten met steeds groter scherpte op. In het mijn centrum Tatabanya zijn 38 mijn werkers gearresteerd, omdat zij te weinig werk verrichtten. De norm n.l. vastgesteld door de fa- briekscommissie, was met ge haald. Een ander geval van verzet komt het K.NJP. ter ore. Uit het dorp Kaposvar wordt gemeld, dat de parochieherder, Lajos Kamci, op zekere dag werd gearresteerd, omdat hij z.g. geweigerd had pro paganda te voeren voor het Vre descongres en voor de oogstwerk- zaamheden. Een tot nu toe onbekend geble- ven dorpeling bemerkte, hoe de priester in de nacht werd gear resteerd. Onmiddellijk trok hij met een bel het dorp door en waarschuwde de overige inwo ners. Daarop verlieten de dorpe lingen hun bed, kleedden zich aan en haastten zich naar de pasto rie. Toen de eerw. Lajos Komci met zijn bewakers naar buiten kwam, wilde de menigte de poli tie te lijf gaan en de gevangene bevrijden. Doch door hardhandig en is de politie erin ge- met de gevangene, die "vanwege zijn voortgezette priesterarbeid zeer geliefd was, te verwijderen. ingrijpe slaagd zich EEN VREEMDE ZAAK BRUMMEN. Sedert Woens dagmiddag werd in Leuvenheim (Gld.) vermist de 80-jarige Hen- driksen. Hij had die middag met zijn vrouw een bezoek gebracht aan een gehuwde dochter te Die ren. De man was om half vijf per fiets naar huis vertrokken, de vrouw ging met de bus. Toen H. 's avonds niet thuiskwam werd de politie ingelicht. Zaterdag trof men het stoffelijk overschot van de vermiste aan in de tuin van een villa te Rheden. Men heeft er geen vermoeden van waarom H. naar Rheden is ge gaan, omdat hij daardoor steeds verder van Leuvenheim kwam. H. leed aan aderverkalking. DEN HAAG (A.N.P.). Naar het A.N.P. verneemt heeft de Franse trawler „Chalutier Espa- don", die zich 20 mijl ten Noor den van Boulogne bevindt, twee motorboten op sleeptouw geno men, welke noodseinen gaven. Het Spaansche schip „Mina Cantiquin" (662 ton) is Zondag morgen ter hoogte van Black Head (Cornwall) op de rotsen lek geslagen. Het schip maakte water en de bemanning bestaande uit zeven koppen is door een red dingsboot aan land gezet. In een BERLIJN (A.P.). brief aan de president d Duitse federale retu: de president van de Oost-Duitse „Volksrepubliek", Wilhelm Pieck, deze uitgenodigd, met hem te Berlijn samen te komen om alge mene Duitse verkiezingen voor te bereiden. Pieck stelt voor, deze nationale verkiezingen te houden onder toezicht van de vier bezet tende mogendheden. MOSKOU (A.P.). In een krachtige protestnota, te Ankara overhandigd, heeft Rusland Tur kije gewaarschuwd tegen toetre ding tot het Atlantische Pact en het ter beschikking stellen van lucht- en marinebases aan de Westelijke mogendheden. De nota verklaart, dat „de Sov- ietregering een uitleg van de Turkse regering verwacht". Vol gens de nota kan de U.S.S.R. niet onverschillig blijven bij de poli tiek, die Turkije volgt, te minder, waar Turkije een gemeenschanpe- liike grens met Rusland heeft. Waarnemers alhier zeggen, dat soortveliike nota's waarschiinlijk aan Griekenland en andere staten van met Midden-Oosten gestuurd zullen worden. In het zgn. verdeel- huisje van de gemeen tegasfabriek te Apel doorn heeft zich een ontploffing voorge daan. Een stuk muur kwam terecht op de grootste gashouder, waardoor een afslui ter in het ongerede raakte en het in grote hoeveelheden ontsnap pende gas tegelijker tijd vlam vatte. Door de ontploffing werd een in de nabijheid werkende arbeider vrij ernstig gewond. Brandweerlieden be zig met het blussings- en opruimingswerk. Op de voorgrond een stuk van een der om geslagen muren van het gebouwtje. Vrijdag is het stoffelijk overschot van Prins Karei van Zweden in Stockholm ter aarde besteld. Koning Haakon van Noorwegen woonde de plechtigheid bij. Bij zijn aankomst op het Centraal Station te Stockholm werd hij begroet door Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden. PARIJS (Reuter-A.P.)De ministers der Grote Drie zijn gisteren een reeks informele besprekingen begonnen te midden van geruchten, dat de Ver. Staten een nieuw plan voor ontwa pening en voor het beëindigen van de koude oorlog met Rusland in petto hebben. De ministers Eden, Dean Acheson en Schuman hebben gistermiddag bespreking gehad. De Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman heeft een rede gehouden, waarin hij onder meer verklaarde: „De drie Westerse verbondenen, zullen in de komende dagen stappen ten bate van de vrede nemen welke, naar mijn mening, opschudding zullen verwekken' Volgens A.F.P. is men in kringen der Verenigde Naties van oordeel, dat minister Schuman doelt op een plan van Acheson ter verster king van de collectieve veiligheid. Dit plan zou op de algemene ver gadering worden voorgesteld. Uit Washington is gemeld, dat Resident Truman Woensdagavond tot de Ver. Staten zal spreken 3ver „een nieuw plan voor de versterking van de wereldvrede. In sommige kringen gelooft nen, dat de Ver. Staten de vol gende voorwaarden zullen stellen voor een algemene ontwapening: 1. Een werkelijke wapenstilstand in Korea, gevolgd door een vre desverdrag, met ijzeren waarbor gen tegen nieuwe communistische agressie in Korea, Indo-China, Perzië, Indonesië en de Fhilip- pijnen. korf na de aankomst van Eden een 2. Het terugtrekken van alle Russische militaire adviseurs en functionarissen uit de satelliet- landen. 3. Het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk. 4. Overeenstemming over een plan tot controlering van atoom energie en wapens, die tot mas- FAYID (Reufer-A.P.)Zondag zijn ruim tweeduizend Engelse manschappen van leger en luchtmacht in het gebied van het Suez-kanaal aangekomen. Britse manschappen hebben Zondag het dorp Serapoem bij Ismailia afgezet, terwijl de Egyptische politie naar wapens zocht. Verschillende vuurwapens werden gevonden, aldus een Britse woordvoerder. Volgens deze zelfde woordvoer der zijn wederom drie Egyptena- ren uit dé zone gezet wegens het intimideren van Egyptische arbei ders, die vo:r de Engelsen werk ten. De afgelopen vier dagen zijn Egyptenaren uit dit ge- KONINGIN BEZOCHT KINDERCIRCUS TE HILVERSUM H.M. Koningin Juliana heeft Zaterdagmiddag begeleid door prinses Margriet, de voorstel ling bijgewoond, wel ke in het Grand Thea ter Gooiland te Hil versum door het kin dercircus „Elleboog" ten bate van de stich ting „Pro Juventute" gegeven werd. Links H. M. Koningin Ju liana. Rechts prinses Margriet, die belang stellend over de bal- lustrade van het bal- con in de zaal kijkt. thans 26 bied gewezen" om soortgelijke re denen. Britse manschappen heb ben Zondag in de kanaalzone dui zenden in het Arabisch gestelde pamfletten in beslag genomen, die door een ondergrondse Egyptische organisatie werden verspreid en waarin de Egyptenaren werden aangezet, niet met de Engelsen samen te werken. De Egyptische regering heeft Zaterdagavond verklaard, dat alle Egyptische arbeiders, die 30 No vember nog in Britse loondienst zijn, wegens „hoogverraad" ver volgd zullen worden. ROME, 3 Nov. (A.P.) Op een persconferentie heeft de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken Subardjo verklaard, dat Indonesië met Egypte sympathi seert in zijn strijd over het Suez- kanaal, doch Egypte niet aan ma terieel kan helpen. NIEUWE ARRESTATIE LEEUWARDEN. Zoals wij reeds eerder schreven, strekten de malversaties in de Leeuwarder gevangenis zich uit over verschil lende afdelingen. Behalve de zich reeds in verzekerde bewaring be vindende twee personen, die wor den verdacht hierbij betrokken te zijn, is dezer dagen ook nog in arrest gesteld en naar Groningen overgebracht, de werkmeester van de kleermakerij H. S. Het gerucht van deze nieuwe arrestatie liep al enige dagen, maar van officiële zijde was geen enkele bevestiging te verkrijgen. Het onderzoek inzake deze ge ruchtmakende gevangenis-kwestie schijnt zeer uitgebreid te zijn en nog geenszins beëindigd. Uit ver schillende uitlatingen is op te ma ken, dat men van bepaalde zijde wel zeer vertrouwelijk met ge vangenen scheen om te gaan. Zo kon het b.v. voorkomen, dat des tijds bij de inkrimping van het personeel een van de bewaarders, die zelf nog van niets wist, van een der gédetineerden vernam dat hij ontslagen zou worden, welke mededeling even later door de directie bevestigd werd. UIT AUTO GESLINGERD SCHOONHOVEN. Zaterdag middag reed de 46-jarige bedrijfs leider A. Bouter uit Groot Am- mers met twee van zijn kinderen in een bestelauto op de Lekdijk. Vermoedelijk door een onver wachte beweging van een der kin deren sloeg het portier open. De heer B. verloor bij een poging om het portier te sluiten de macht over zijn stuur, waardoor de auto van de dijk reed. De wagen sloeg enkele malen over zijn zijde en werd geheel vernield. Van de kinderen resp. vier en zes jaar oud brak een een been, de an dere bekwam vleeswonden. De heer B. sloeg uit de wagen en kwam daar onder terecht. Aan vankelijk scheen het alsof hij slechts enkele kneuzingen had be komen. Gistermorgen is hij echter plotseling overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. VERDRONKEN MATROOS GEVONDEN ROTTERDAM. Op de Nieu we Maas ter hoogte van IJselmon- de heeft de rivierpolitie het stof felijk overschot aangetroffen van de 29-jarige matroos H. van den Bos uit Rotterdam. Bij onderzoek bleek, dat de matroos op 18 Octo ber j.l. over boord is gevallen van het Nederlandse sleepschip „Wi- sand", dat toen op bovengenoemde plaats lag. sale vernielingen leiden, gecom bineerd met een stelsel van vol ledige en vrije inspectie van alle stoomfabrieken en andere inrich tingen, zodat er geen geheime herbewapening meer mogelijk zal zijn. VEEL GUNSTIGER.... DJAKARTA, 3 Nov. (A.P.). Dr. Hjalmar Schacht, 'de Duitse financiële deskundige, heeft van daag verklaard, dat volgens hem de toestand in Indonesië veel be ter is dan in het buitenland over het algemeen wordt aangenomen. Schacht zei, dat Indonesië vol gens hem „in een beduidend kor ter tijd dan vijf jaar" zijn huidige moeilijkheden, speciaal op het ge bied van de veiligheid, zal heb ben overwonnen. „Het communisme maakt hier geen kans", voegde hij er aan toe. Met betrekking tot de gespan nen verhuodingen tussen Neder land en Indonesië zei Schacht, dat de Indonesiërs willen samenwer ken met het Westen en met Ne derland in het bijzonder, „mits de Nederlanders zich kunnen aanpas sen aan de nieuwe toestand hier". Schacht prees de Nederlandse handelswereld in Indonesië, die volgens hem, begrip toonde voor de geest van de nieuwe tijd. 82-JARIGE VROUW ONDER TRAM GEDOOD AMSTERDAM. Op de hoek van de Frederik Hendrikstraat en het Hugo de Grootplein is Zater dag een 82jarige vrouw onder een tramstel van lijn 3 gekomen. De vrouw was nagenoeg op slag dood. MORGEN EERST WEER SMIDJE VERHOLEN Door het niet tijdig ont vangen van de tekening, be horend bij ons stripverhaal „Smidje Verholen", kunnen wij deze populaire rubriek heden niet plaatsen. Wij moeten onze jonge (en oudere) lezers derhalve ver zoeken tot morgen geduld te oefenen. (Redactie) KEULEN (Reuter). „Die Welf", een vooraanstaand, in de Britse bezettingszone van Duitsland verschijnend dagblad, meldt dat op de Russische luchtbasis te Wittenberg, in Oost-Duitsland muiterij heeft plaats gevonden. De „Neue Zeitung", het in de Duitse taal verschijnende dagblad der Amerikaanse noge commissie in West-Duitsland, voegt aan het bovenstaande nog toe, dat de luchtbasis te Wittenberg tijdelijk buiten werking is gesteld. Het blad meldt dat Russische offi cieren en soldaten van de basis in groepjes van vijf of zes man zijn weggevoerd; hun bestemming is niet bekend. De aanleiding was het binnen dringen van de basis door leden der geheime Russische politie, die zochten naar de leider van een groep, die tegen Stalin gerichte pamfletten had verspreid. Er ont spon zich een geveent tussen de Russische vliegers en de leden der geheime politie, waarbij zes offi cieren en onder-officieren der luchtmacht om het leven kwamen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1