„God heeft de mensen nodig De Nederlandse Opera vaart een nieuwe koers Rond de bouwspaarkassen Gemeenteen Bouwspaarkas RHELMIN BANDJIR OVER JAVA Belangwekkende Franse film stelt geloofsproblemen Scheepsberichten RADIO Het komende seizoen door Leo Broeksmit DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 „God heeft de mensen nodig" (Dieu a besoin des hommes), de opmerkelijke Franse film van Jean Delannoy, de film, die de hoogste bekroning kreeg van de Internationale Katholieke Filmactie, hoewel het werk aanvankelijk geweigerd werd voor het Filmfestival 1950 in Venetië, omdat men vreesde dat de vertoning religieuze gevoelens zou kwetsen, deze film nu zal binnenkort ook in het Noorden van ons land in vertoning worden gebracht. Cinema Palace in Groningen zal dit film werk in enkele speciale voorstellingen brengen, te beginnen Donderdag 8 November a.s. en dit lijkt ons zeer juist. Immers „God heeft de mensen nodig" is een film, die men met een speciale intentie moet gaan zien. De film zal stellig uiteen lopende reacties teweegbrengen, omdat zij allerlei problemen aansnijdt, zonder daarop een antwoord te geven. De film speelt zich af op het eiland Sein aan de uiterste punt van Bretagne, ver vooruit in zee gelegen, een eilandje, dat voort durend gebeukt wordt door gol ven en stormvlagen. De kleine mensengemeenschap, die afge scheiden van het vaste land een eigen leven leidt, bestond in het verleden van de visvangst en van het plunderen van wrakken van schepen, die bij stormweer op de kust waren gelopen. En om hun bestaanszekerheid wat te vergroten schroomde deze rauwe primitieve bevolking niet, de ele menten zo nu en dan de hel pende hand te bieden en de schepen met vuren naar de kust te lokken, waar ze te pletter liepen Voor de orlesters waren deze barbaarse nractiiken een ziele kwelling Hun nastoor sterft dan ook aan het leed dat men hem door deze levenswiize aandeed en de od vol eer gaat na een vergeefse striid naar de vaste wal terug. Maar deze woeste, primitieve, eigengereide gemeenschap is ge lovig, al zat het geloof bij hen dan ook voor een zeer belang rijk deel in de uiterlijkheden. Wanneer het Zondag is gaan ze naar de kerk, net als vroeger. Ze zouden er niet buiten kunnen. En koster Thomas, een eenvou dig, diepgelovig mens, zwicht voor de op hem uitgeoefende aandrang, stelt de kerk open en laat de schare het Credo zingen. Zo goed en zo kwaad als het gaat leidt hij de gebeden en ge zangen en stelt hen zelfs in een felle aanklacht de situatie voor ogen. De eilandbewoners begrij pen hem, want hij is een der Amstelkerk 5 v. Dakar; Ariad ne 3 v. Algiers-Alexandne; Cele bes 6 Tj. Priok verw. v. S&ma- rang; Congostroom 5 v. Accra- Takoradi; Kedoe 4 nm. v. Port Said; Koto Gede vertr. 5 v. Clve- ribon-Semarang; Salland p. 5 Fi- nisterre; Stad Schiedam 5 y. Casablanca-Nederland; Teiresias 5 v. Makassar-Surabaja; Zuider kruis p. 5 kp. St. Vincent; Bos koop 5 v. Tampa te Aruba verw.; Cottica 4 v. Paramaribo-Ptadel- gada; Gooiland 5 te Itajai verw.; Hydra 5 Barbados verw.; Indra- poera p. 4 Engano eil.; Oranjestad p. 4 Finisterre-Madeira; Sibajak 4 360 m. W. Sabang; Volendam 4 240 m. W. ten Z. cp. Race; Wil lem Ruys 4 180 m. O. ten Z. Mal ta-Southampton; Oranje p. 5 vm. Perim; Oranjefontein 4 te East- londen; Roebiha 5 vm. v. A'dam te Hollandia; Rijndam 4 vm. te R'dam v. New York. PROGRAMMA WOENSDAG 7 NOVEMBER 7.00—24.00 Ncrv. Ncrv: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.muz.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra- mofoonmuziek; 10.00 Predikanten Forum; 10.15 Gram.muz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.muz.; 11.10 Man en vrouw schiep Hij hen...., hoorspel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen; 12.33 Banjo-orkest; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Militaire causerie; 13.20 In strumentaal septet; 13.45 Gram. muz.; 14.00 Der Sonntag, cantate; 14.15 Gram.muz.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Blokfluitensemble; 15.20 Kamerorkest en soliste; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Meisjeskoor; 17.20 Orgelspel; 17.45 Regerings uitzending: Drs. F. J. Brouwer: Geld en crediet in Indonesië; 18.00 Nieuws; 18.15 Surinaamse volks muziek; 18.30 RVU: Mevr. Dr. E. Pereira-d'Oliveira: Vitaminen en hormonen"; 19.00 „Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbe spreking; 19.30 Commentaar op de Familiecompetitie; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws- en weerber.; 20.10 Dankdienst voor het gewas; 21.30 Mannenkoor en solist; 22.00 Pianorecital; 22.15 Marinierskapel 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.muz.; 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, cau serie; 23.3524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Vara; 10.00 Vpro; 10.20 Va- ra: 19.30 Vpro; 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.33 Gram.muz.; 8.00 Nieuws; 8.18 Tussen twee plaatjes gezegd; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram.muz. Vpro: 10.00 Schoolradio. Vara: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Gram. muz.; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.muz.; 12.00 Voordracht; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Dansmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumentaal trio; 13.40 Or gelspel; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinder koor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de zieken: 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia; 18.20 Reportage; 18.30 Actualiteiten; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Lezing; 19.15 Pianoduo. Vpro: 19.30 Voor de jeugd; Vara: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Rotterdam bij gaslicht, hoorspel; 22.30 Pianorecital; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Omroeporkest. hunnen en ze willen dat hij blijft dóórgaan. Geleidelijk aan neemt de koster meer en meer het werk over van de priester en instal leert zich zelf in de pastorie. Hij beseft zijn onmacht, .maar vat niettemin zijn taak met grote ernst en toewijding op. Hij ver breekt daarbij zijn verloving. Maar snoedig doen zich niin- liike gewetensconflicten voor, waardoor het hem duidelijk wordt, on welke weg hii zich bevindt. Want in de geest van deze simnele mensen i s koster Thomas al hun Dastoor en ze vragen van hem ook toediening van de sacramenten. Juist wan neer hii zal zwichten voor de on hem uitgeoefende druk en de H. Mis zal ondragen hii is al druk aan het ..oefenen" geeft de naburige nastoor van de vaste wal gehoor aan de smeekbede van de koster en arriveert on het eiland. Evenwel onder geleide van gendarmes en dat verscherpt de achterdocht van de bevolking. De half-waanzinrKige moeder-moor denaar pleegt zelfmoord en de pastoor weigert hem een christe lijke begrafenis. De daardoor ontstane geladen spanning wordt evenwel door Thomas, die zich aan de pastoor onderworpen heeft, opgevangen, doordat onder zijn leiding de bevolking de dode een plechtig zeemansgraf geeft. En dan roept de koster allen op, in gehoorzaamheid naar de kerk te gaan. Tot zover de ietwat uitvoerige inhoudsweergave. Doch hierdoor wordt het wellicht duidelijk dat dit filmwerk van zeer bijzondere aard is. Het gegeven werd op werkelijk indrukwekkende wijze in filmtaal verhaald en kreeg in een van de belangrijkste perso nages een diep-aangrjjpende ver tolking van Pierre Fresnay. De film stelt Katholieken en anders denkenden voor fundamentele problemen, problemen van het geloof, van het priesterschap, het probleem ook van de betrekkin gen tussen de Kerk en de men sen, zoals het katholieke blad „Temoignage Chrétien" in een twee en een halve pagina lange beschouwing concludeert. De film raakt deze zaken met de sugges- tiviteit die een film maar kan hebben. Tot oplossing brengt zij de problemen evenwel niet. Men zou het een uitnodiging kunnen noemen om na te denken en wellicht een stimulering van het gebed, het gebed van de leken voor hun priesters. De KFC keurde de film voor volwassenen. Bs. 224 WONINGEN AANBESTEED HEERHUGOWAARD De Stichting „Onze Woning" en de Amsterdamse Woningbouwver eniging „De Dageraad" hebben de bouw aanbesteed van 224 arbeiderswoningen. verdeeld over vier woonlagen, in het nieuwe tuindorp Slotermeer na bij de hoofdstad. Bij dit com plex woningen, 112 voor elke bouwvereniging, wordt ook een blok van 10 garages gebouwd. De hoogste inschrijver was de N.V. Waterlandse Aannemings- en Handelmaatshappij te Lands meer voor f 2.635.000.de laagste inschrijver was de fa. P. Bot en Zn. te Heerhugowaard voor f 2.339.000.—. De gunning is aangehouden. (Van onze muziekmedewerker) De nieuwe koers, welke de leiding van de Nederlandse Opera zal volgen, om de moeilijkheden, die sinds geruime tijd rondom deze kunstinstelling zijn ontstaan, het hooid te bieden, moeilijk heden die zo omstreeks Maart van zeer precaire aard waren, houdt ook in het bevorderen van een nauwer contact tussen pers en opera. Een eerste stap in deze richting was het benoemen van een pers chef, de heer Koomen, terwijl gisteravond op een persconfe rentie door de heer Abr. van der Vies, directeur van de Opera, enige mededelingen werden ge daan betreffende enkele achter ons liggende kwesties en de plan nen voor het seizoen 19511952 werden bekend gemaakt. Sommige problemen, die vaak op het tapijt woraen gebracht zijn echter nog niet rijp voor pu blicatie, zoals de kwestie Baylé er een van zuiver interne aard is. Waarom Paul Cronheim en Paul Pella vertrokken zijn, kan gezien worden als een kwestie van be leidsconflict. Pella zal trouwens weer in enkele voorstellingen op treden. Door het vertrek van de heer Pella als muziekdirecteur zal een ruimer aantal dirigenten bij het werk van de opera worden betrokken o.a. Charles Bruck als vaste dirigent, Josef Krips, Malko, Cordone, Elmendorf en Walter, allen uit het buitenland, met Eduard Flipse, Andre Rieu, van Dalen en Qlthuis als Nederlandse dirigenten. Het tableau de la troupe is vrijwel hetzelfde geble ven. Als gevolg van een oud con flict heeft Theo Baylé het gezel- Koster Thomas' schoonzuster legt een nieuwe zware last op zijn schouders. Ze wil biechten. Pierre Fresnay en Madeleine Robinson in „God heeft de mensen nodig". Zowel in Ursem in café cle Landbouw als in Oude Niedorp in café Blankendaal zijn de zer dag-en in samenwerking met 't gemeentebestuur voorligtings- avonden gehouden waar de heer Karsten van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te Assen het woord heeft gevoerd. Tot goed begrip van alles wat met de bouwspaarkassen samen hangt, wijzen wij onze lezers me de op de beide artikelen, die de heer J. J. M. Festen gemeente secretaris van Heiloo aan dit on derwerp zal wijden. In beide vergaderingen wezen de burgemeesters op de moeilijk heden bü het verwezenlijken van 't bouwvolume. Sluitende exploi tatie is voorwaarde voor het ver werven van de Rijksgoedkeuring. Gelet op de hoge bouwkosten en het rentepercentage komt men echter bij sluitende exploitatie tot een huur die hoger is dan het voor de gemeente toegestane peil. Zo komt men al b;j een 3,5 pet. lening bv. in Oude Niedorp bo ven het toegestane peil van f 5.50 en blijven V£e maar in een cirkel ronddraaien. Vandaar dat de gemeentebestu ren zoeken naar de mogelijkhe den die de bouwkassen voor par ticuliere bouw bieden- De heer Karsten zette uiteen dat alleen spaarders worden geaccep teerd indien de gemeente bii de bouwkas is aangesloten. In de ge meente wordt 'n afdeling gevormd met een voorlopig bestuur waar aan later uit en door de spaarders een tweetal leden wordt toege voegd- De, stiohtingskosten incl. grond, architectuur etc. van een woning met kamer, woonkeuken, hal, schuurtje, drie slaapkamers en doucheruimte kunnen pp f 11.000 worden geschat. Er wordt f 3800 Rijkssubsidie toegekend terwijl dan f 7200 bij wijze van hypo theek door de bouwkas kan wor den verstrekt, echter niet eerder dan nadat de spaarder zelf f 1400 heeft biieengespaard met tenniins te f 14 per maand. Het is ook mógelijk echter alleen in het eerste j^ar in het werkgebied door storting van f 1400 ineens, met de bouwkas in zee te gaan. Bij het betrekken van de woning moet f 7 per week ren te en aflossing worden betaald gedurende 30 jaar waarna de wo ning eigendom van de spaarder is geworden. Ook de gemeente zou voor dit soort woningen 6 tot 7 gulden huur moeten bedingen. De spaar der houdt o.a. het recht vervroegd onbeperkt af te lossen. De rente kan niet stijgen. Bij blijvende onmogelijkheid om te-betalen, kan het gespaarde geld met de rente minus 1 pet. van het aangevraag de kapitaal worden terugbetaald. Ten gemeentehuize van Ursem en Oude Niedorp worden nadere inlichtingen verstrekt. schap verlaten, Duiveman en Kraus zijn naar het buitenland vertrokken. Vroons is nog steeds aan de opera verbonden, ondanks de geruchten, die het tegendeel beweren, en ondanks zijn enga gementen in het buitenland, die ook weer voortvloeien uit de groeiende reputatie van onze beste zangers en zangeressen, verbonden aan dit instituut. Overigens een gezond en natuur lijk verschijnsel, deze uitwisseling van opera-krachten, 'n Brandende vraag vormt nog steeds de in krimping van koor en orkest. De onderhandelingen hierover ver lopen echter op een veel prettiger wijze dan aanvankelijk werd ge dacht. Het spelen in de provin cie is niet zo eenvoudig te rege len. Ondanks de grote subsidie mag men het commerciële belang toch niet geheel uit het oog ver liezen. De tendenz blijft echter bestaan om het speelgebied uit te breiden naar de provincie,' het geen in ieder geval een hoopge vende mededeling is. Voor de eerste acht maanden van het speelseizoen 19511952 zullen worden geprojecteerd, be halve de reeds gespeelde operette van Lehar, belangrijke specimina van het Oostenrijkse, Duitse en Franse repertoire o.a. in Novem- berde Lohengrin van Wagner, in Februari Samson et Dalila van Saint Saens, in Maart Don Gio vanni van Mozart en in April de Halewijn van Pijper. Tevens zullen werken aan het repertoire worden toegevoegd die in lange tijd niet werden uitge voerd, revisie behoefden, of tot het repertoire van den vertrok ken muziekdirecteur behoorden. Zo kon de prachtige opera „Je- nufa" voor net repertoire behou den blijven, nu o.l.v. Charles Bruck. In November gaat de Tra- viata en Hofmanns Erzahlungen, in December Faust en Bohème, in Januari „Der Fliegende Hollan der", terwijl een aantal heropvoe ringen van de opera „Philomela" van onze Hollandse componist Hendrik Andriessen zal plaats vinden. Zo is hiermede weer een aan trekkelijk speelplan ontvouwd voor het lopende seizoen, dat waardering en belangstelling moge vinden bij eenieder die onze nationale kunstinstelling een warm hart toedraagt, een insti tuut, dat met man en macht bezig is, goed voor de dag te komen en de vele moeilijkheden te over winnen. S. V. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 5 Nov. Bin nenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, kalm op vocbtconditie f23.5024.55: pri ma kwaliteit zonder vochtcon- ditie f24.5025; zomergerst. vast f3436.75: haver, met trage handel, f2731: rogge, met ma tige vraag vast. f29.5032.50. Peulvruchten (boerenschoon) groene erwten, vast. f3952.50: schokkers, met trage handel f45 56: bruine bonen iets meer gevraagd f4551. i. VORMDE DE EERSTE JAREN na de oorlog het tekort aan mate rialen en arbeidskrachten de grootste handicap bi) de aanbouw van nieuwe woningen, thans ziet het er naar uit, dat het in zo snel mogelijk tempo aanvullen van de woningvoorraad het meest zal worden belemmerd door het gemis aan de nodige geldmiddelen. Het is op grond van deze overweging, dat elk streven, hetwelk erop gericht is reeds thans gelden al te zonde ren voor toekomstige woningbouw, warme aanbeveling en ten volle ondersteuning verdient. Het is het systeem der bouwspaar kassen, dat in die geest werkzaam is. De aantrekkelijke beteke nis van het bouwspaarkaswezen is daarenboven hierin gelegen, dat het beoogt het eigen woningbezit te bevorderen onder een zo groot mogelijk gedeelte der bevolking. Het is dan ook wellicht een toe val, dat dit spaarsysteem de laat ste tijd meer en meer de interesse heeft gaande gemaakt zowel van particulieren ais van overheidsin stanties, in het bijzonder die der gemeentebesturen. Immers dit sy steem biedt voor zo goed als een ieder, met name ook voor de ar beiders en kleine middenstanders de mogelijkheid om zich de eigen dom van een onbelaste woning te verzekeren. Werking der Spaarkas. De werking der bouwspaarkas komt zeer in het kort hierop neer. De aangesloten bouwspaarders beginnen met het afdragen van geringe maandelijkse bedragen, afhankelijk van de vooraf over eengekomen bouwsom. Deze spaarbedragen kunnen zo gering zijn, dat iemand met een normaal arbeidersinkomen in staat is deze af te zonderen, zeker wanneer hij bereid is zich daar voor enige luxe of genoegens te ontzeggen- Is een bepaald gedeelte van de overeengekomen bouwsom in het algemeen twintig procent gespaard, dan ontvangt men het volle bedrag daarvan tot stich ting van de voorgenomen woning Voor het bedrag van het verschil der stiohtingskosten en de ge spaarde som wordt een hypotheek gevestigd ten behoeve van de Bouwspaarkas. Deze hypotheek is onopzegbaar. Terstond na de tot standkoming van de eigen woning begint de bouwspaarder met af lossing dezer hypotheek in maan delijkse termijnen, welke zijn te vereenzelvigen met een matige huur. Na een aantal jaren komt men dan in het bezit van een on belast eigen huis. Ook voor de kleine man. Het is duidelijk, dat de beginse len, welke aan het systeem der Bouwspaarkas ten grondslag lie gen. meer hifeonder in het licht van deze tiid. een niet gemakke lijk te overschatten culturele, so ciale en economische waarde heb ben. Het aantrekkelijkste ervan is zeker wel, dat de bouwspaarkas niet meer speciaal aan zich trekt degenen, die behoren tot de categorie der meer of minder welgestelden maar evengoed open staat voor de grote groep van hen, die door middel van een weekloon in hun onderhoud moe ten voorzien. Met uit het oog mag worden verloren, dat het bouwspaarkas wezen nog in een beginstadium verkeert; -Daarom is het noodza - keljjk, nauwlettend de werking ervan na te gaan en de totstand koming, alsmede de handelingen der Bouwkassen, aan wettelijk toezicht te onderwerpen, wil men er althans van verzekerd zijn, dat niet vroeg of laat het vertrouwen in bet stelsel wordt aangetast. Zo is reeds de vraag opgewor pen, of b.v. het tot op heden in 't algemeen gevolgde renteloze sy steem der bouwkassen wel aan beveling verdient. Vooral wan neer het getal spaarders afneemt en bij vermindering van extra spaarbedragen en versterkte af lossingen. zal een verlenging van de wachttijd daarvan het nood zakelijk gevolg zijn. Dit brengt wellicht met zich een nog gerin gere toename van het getal nieu we spaarders, hetgeen wederom verlenging van wachttijd veroor zaakt. In tegenstelling tot het rente loze zal bji het rentebedragen de systeem de Bouwkas in staat zijn om vreemd geld op te nemen, waardoor een meer gelijkmatige wachttijd kan worden, verkregen. Dit biedt voor de deelnemers een verhoogde zekerheid, welke onte genzeglijk van waarde moet wor den geacht. Toch zal men erop be dacht moeten zijn de voorwaarde van een redelijke wachttijd niet aan te tasten, wil men althans voorkomen dat het grondbeginsel Nu de N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeen ten de voet op Noordholland se bodem heeft gezet en tracht, daar ook vaste grond onder de voeten te krijgen, lijkt het ons dienstig, in het kort de verhouding tussen overheid en particulier ini tiatief inzake woningbouw aan een beschouwing te on derwerpen. Wij hebben de gemeentesecretaris van Hei loo, de heer J. J. J. M. Fes ten die ter zake zeer deskun dig is, bereid gevonden daar op zijn visie te willen geven, hetgeen hij in nevenstaand artikel heeft uitgewerkt. van het bouwkaswezen geweld wordt aangedaan. Ten einde de soliditeit en be trouwbaarheid der bouwspaarkas sen buiten twijfel te stellen heeft de wetgever het nodig geoordeeld deze onder toezicht te stellen van de Verzekeringskamer. Rechtstreeks van over- wege? Alleszins verklaarbaar is het, gezien de stellig te verwachten zegenrijke zowel individuele zo wel maatschappelijke gevolgen van de verbreiding van het eigen- woningbezit speciaal onder de arbeidende bevolking dat tal van gemeentebesturen zich aange trokken gevoelen tot dit systeem van sparen gericht op het voor opgezette doel tot verwerving van een eigen woning. Stemmen zijn er dan ook opgegaan om van ge meentewege bouwkassen op te richten. Reeds is in 1947 voor de drie Noordelijke provincies opgericht de N.V. Bouwkas Noord Neder landse gemeenten, gevestigd te Assen. In het overige gedeelte van het land is men het nog niet eens over de vraag, of het aanbeveling verdient 't bouwkaswezen recht streeks van overheidswege ter hand te nemen. Evenals naar het beproefde be ginsel der huidige Woningwet de bouw van woningen zo lang mo gelijk wordt overgelaten aan liet particuliere bedrijfsleven, zo zal het aanbeveling verdienen ook 't bouwkaswezen niet onnodig ge heel of gedeeltelijk tot overheids taak te maken. Daarbij komt nog dat het bouwspaarkasbedrijf wel bijzonder geëigend is om particu lier te worden geleid. Om het tot zo groot mogelijke ontplooiing te brengen is het no dig, dat daarbij in ruime mate aandacht wordt besteed aan pro paganda en voorlichting. De amb telijke dienst is hiervoor in het algemeen zeker minder geschikt. Bovendien schuilt daarin het ge vaar, dat de burgers van de over heid meer verwachten dan vaak redelijk is en men gemakkelijk tracht zijn lasten op de overheid af te schuiven. Een commissie uit de NOORD- BRABANTSE GEMEENTEN wel ke de vraag ernstig in studie heeft genomen, heeft zich afwijzend uitgesproken tegenover de over- heidsbouwkas. Daarentegen is zij van oordeel, dat, gezien de on schatbare maatschappelijke be langen die het systeem van het bouwkaswezen Vs zodanig in zich sluit en het feit, dat deze instel lingen een aanzienlijke bijdrage kunnen leveren ter bevordering van de particuliere woningbouw in de naaste toekomst de gemeen tebesturen aan de particuliere bouwkassen de grootst mogelijke steun en medewerking dienen te verlenen. Te dien einde is een zgn. bouwspaarraad opgericht, waarin vertegenwoordigers der gemeentebesturen en particuliere bouwkassen zitting hebben. Een onlangs verschenen rap port der commissie, gevormd uit de ZUIDHOLLANDSE GEMEEN TEBESTUREN geeft daarentegen voorkeur aan oprichting van een speciale overheidskas. Van enige vooringenomenheid is haar oor deel helaas niet vrij te pleiten wanneer men in de aanhef leest dat de voormalige president-com missaris der Noord-Nederlandse bouwkas op verzoek van de voor zitter der commissie de meeste vergaderingen heeft bijgewoond. Het voorstel der commissie is dan ook geheel op de Noord-Ne derlandse bouwkasregeling ge baseerd. Wij kunnen hier niet de voor een overheidskas aangevoerde ar gumenten aan een uitvoerige be spreking onderwerpen. Wanneer men van het rapport der Zuid hollandse commissie, hetwelk in druk is verschenen, kennis neemt dan zal men moeten toegeven, dat deze argumenten zwak zijn. In ieder geval is geenszins aan getoond en is zulks ook zeer on waarschijnlijkgeen enkele po ging immers is daartoe nog on dernomen dat de particuliere kassen niet te bewegen zouden zijn aan gerechtvaardigde bezwa ren tegemoet te komen om met de nodige steun der gemeentebe sturen zich ten volle in te zet ten voor de aanwerving van bouwspaarders voortkomende uit de arbeidende klasse. Eerst wan neer zou komen vast te staan, dat deze niet de nodige interesse kun nen of willen opbrengen ten aan zien van dit volksdeel, is de tijd gekomen om speciaal voor deze categorie afzonderlijke bouwkas sen rechtstreeks of indirect ge leid door de overheid in het leven te roepen. Overheidstaak. Het is ons niet mogelijk te ont komen aan de gedachte, dat het bii 'n beslissing van de vraag vóór of teeen de overheidsbouwspaar- kas niet in de eerste plaats gaat om de zakelijke argumenten maar dat haar beantwoording bovenal afhangt van het standpunt het welk men inneemt ten aanzien van de overheidstaak in het al gemeen. Wanneer men de me ning aanhangt, dat de taak der overheid principieel niet omli.ind is. doch onbeperkt, zodat zij ge roepen is de verzorging van elk belang rechtstreeks ter hand te nemen wanneer zulks strekt ten bate van 't algemeen belang, dan za] men vrij gemakkelijk voor stander zijn van de publieke bouw spaarkas. Wij ziin daarentegen van opvat ting. dat de t.ayk der overheid, zeker waar het betreft sociale of economische belangen, wel dege lijk haar begrenzing vindt in het particulier initiatief. Heiloo, J.J.M- Festen. (In het vervolg van zijn be toog past de heer Festen dit toe op. het bouwkaswezen, hetgeen wij in een volgende editie, zulks wegens plaatsge brek zullen afdrukken. Red) Bij hoofd-, kies- of keelpijn, verkoudheden, meendpljnen enz. bren gen de volstrekt be trouwbare Rheun tabletten uitkomst I Bovendien populair ge prijsd 20 tabletten 45 ct KATH. VROUWENBEWEGING MIDDENMEER. In hotel De Maaier te Wieringerwerf hield de firma S. I. de Vries uit Hoorn onlangs voor de Katho lieke Vrouwenbeweging een uit stekend geslaagde mode-show. met medewerking wat de schoe nen betreft van de firma Hoo- genbosdh en voor dameshoeden van de firma SchoutenRoelofs zen. eveneens uit Hoorn. De show onderscheidde zich door haar practisch karakter; wat men zag was algemeen gang baar en draagbaar. De zaal was tot de uiterste hoeken bezet, ook door vele jongere vrouwen, waarvan men mag hopen .dat zij voortaan de gelederen van de vereniging zullen komen versterken. De contributie een dubbeltje in de week zal geen bezwaar kunnen ziin om dat ook te doèn. Medegedeeld werd dat mevr. Suykerbuyk van Wieringerwerf zitting zal nemen in het t.b.c.- doorlichtingscomité. Het dorp Middenmeer, dat de tractatie op de bloemenschik- avond verzorgde, kreeg de. dank van de voorzitster, mevr. Eur- lings. evenals bakker Tops. die deze avond die taak op zich nam, terwiil voor de eerstvol gende vergadering, waarschijn lijk 11 December, de Schelpen- bol weg daarvoor zal zorgen. Voorts werd de aandacht ge vraagd voor de electriciteits- voorlichtingsavond op 15 No vember in hotel Smit te Mid denmeer. Veemarkt Texel TEXEL. Veemarkt Texel van Maandag 5 Nov. 10 koeien 600 800; 7 pinken 340500; 15 Gras kalveren 250300; 33 Biggen 45 70; 17 Nuchtere kalveren 40 —65. FEUILLETON 61. „Vooruit! Komt er nog wat van?" schreeuwde de soldaat, terwijl hij ruw op de tafel sloeg. Een kristallen bloemvaas wan kelde hevig en mevrouw Verhagen greep er haastig naar. Het was 'n vaas, die zij nog van haar moe der had gekregen en ze was er heel erg op gesteld. De Jap zag het beschermende gebaar en een botte grijns trok over z'n gezicht. Tegelijk klauwde zijn magere hand om de vaas- „Waar is Vehaaken?" vroeg hij dreigend en toen er geen ant woord kwam, smeet hii de vaas tegen de muur, waar ze in scher ven uiteenbarstte. Kokki gaf een gil van schrik en 'woede. Ze maakte een beweging alsof ze de soldaat in het gezicht wilde spuwen, maar een gebaar van de njonja weerhield haar. In Mardjo's slapen hamerde het bloed. Hij had het bovenlichaam iets voorover gebogen, gereed om zich op de Jap te storten. Zijn rechterhand was in de sarong verborgen- Z'n spieren lagen als koorden onder de bronskleurige, huid. Terwijl hij zwaar ademde, monxpelde hij zacht z'n belofte aan de toean om niet onbesuisd op te treden: „Tida boeta-toeli". De vaas was stuk. Daar was niets meer aan te doen. Hij moest zich inhouden. Maar wanneer ze aan de njonja zouden raken! Zijn vin gers Kloten zich om de greep van de kris. „Wanneer 'ik geen antwoord krijg gaat alles hier kapot als de vaas", dreigde de soldaat. „Tida taoe", herhaalde de njon ja vastgesloten. De andere soldaat gaf z'n col lega een wenk. Ze gingen één voor één de kamers doorzoeken- Kasten werden opengerukt en weer dichtgetrapt. Kleren wer den op de grond geworpen, bed den met de bajonet doorstoken. Mardjo klemde de tanden op elkaar, maar bleef hen op de voet volgen. In de grote slaapka mer stak de ene soldaat 'n zware zilveren poederdoos in zijn zak. De ogen van de Javaan fonkel den. „Taroh", beval hij. De soldaat nam het deksel en reikte 't de djongos toe. „Zwaar", zei hij. „Twee ringgits waard". Mardjo legde het deksel op de toilettafel. „Taroh", herhaalde hij dreigend. Aarzelend bleef de soldaat staan. Toen hij zag dat de Javaan zijn rechterhand tussen de sarong verborgen hield, zette hij de doos weer neer. Toen de Kempei-auto wegreed, ademde mevrouw Verhagen ver licht op. „Dat is achter de rug", zei ze dankbaar. Maar het was nog niet achter de Tug, want de volgende morgen bracht een Japanner het bevel, dat de villa binnen een half uur moest worden ontruimd. Ze mochten ieder een handkoffer meenemen. Toen de ontstelde mensen de bagage in 'n bed ja laadden, stop te een mooie limousine voor de deur en stapte de nieuwe eige naar van Verhagens bezittingen Neerleggen. al uit. Het was een magere Ja panse majoor met verwonderde bruine kinderogen en mooi ver zorgde slanke handen. In het voormalige regeringsge bouw op het Waterlooplein werk ten Dr. Timoeran en Oemar aan hun eigen plannen. De reorgani satie van het ambtenarencorps, zo geestdriftig -begonnen, bleek al spoedig geheel overbodig. Ook zonder hun lijsten werden de Ne derlandse ambtenaren wel met de rest der landgenoten geïnter neerd of bij razzia's opgepikt. Bo vendien hadden de verschillende Japanse diensten onderling niet het minste contact. Wanneer de dienst voor de bevoorrading rode banden uitgaf voor enkele des kundigen, (Tie de distributie van rijst kouden voorzien, dan trok de interneringsdienst zich daar van niets aan en liet de mensen oppakken. Ingenieurs, die de be vloeiingswerken der sawahs re gelden, werden door de dienst voor arbeidskrachten naar een werkkamp aan de kust gestuurd om versterkingen te graven. En boven al die eikaar tegenwerken de diensten stond de Kemped, die aan niemand verantwoording schuldig was en links en rechts mensen arresteerde, hen martel de en doodschoot of weer vrij liet met geen ander doel. dan bij Nederlanders en inlanders de schrik er in te houden. Dr. Timoeran bemerkte al gauw, dat zijn nutteloze lijsten hem geen macht bezorgden. Hij ging eens praten met de Japanse com mandant en kwam 's middags triomfantelijk terug met 'n nieu we opdracht. Hij moest inlanders laten aanwervep als bewakers voor de kampen en ze tot com pagnieën organiseren. Japanse instructeurs zouden hen opleiden en daarna zouden ze de buitenbe waking van de kampen op zich kunnen nemen. Dat spaarde weer duizenden Japanse soldaten uit, die elders voor de Japanse zege praal konden vechten. „Daar zie ik nu niet zo veel toekomst voor ons volk in", vond Oemar. toen de chef het hem vertelde. Ons volk is een volk van landbouwers, niet van huursoldaten. Ik vind het een minderwaardig baantje om in dienst van dp bezetter gevange nen te bewaken". „Je kijkt weer niet ver ge noeg vooruit", vermaande Dr. Timoeran. .Op 't ogenblik heb ben we op heel Java nog geen duizend aanhangers, die een ge weer kunnen vasthouden. Laten de Japanners onze mensen maar africhten, dan hebben we na de oorlog ineens een geoefend le ger. t Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5