srs Nieuw U.N.O.-ZITTING GEOPEND onder gunstige vooruitzichten „Ik trof Engeland aan op weg naar een STAATSBANKROET" AM I TEXAS I November-zon brak door boven Palais Chaillot A.R. wijzen toezicht op cred ietwezen af, K.V.P. vraagt kortere werkingsdu"- a.s. uur. Interpellatie kolenprijzen Vrijheidsbeeld zonder toorts, maar mèt Coca-cola aart ieptiezaal DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD „Je kunt hier nooit 'ns rustig zitten Agent geslagen met steelpannetje Veldmuizeninvasie in Nederland Roden willen einde aan gevechten Arbeidersleiders in Spanje mishandeld Dr. W. Drees naar de Ver. Staten Churchill sprak tot Egypte Noors schip liep op een wrak Churchill in het Lagerhuis: Troonrede stelt drastische maatregelen in vooruitzicht Nationalisatie ongedaan maken Echt herfstweer Nieuw schip voor „walvisvaart" De publicatie van de „Velser affaire" Java heeft gebrek aan licht en water Urker vissers Lissabon in rarte knechten, >rige jaren zal ïiders die hem ere vertrekken zal uitsluitend n uitnodigings- op de 2e etage, ar dig presentje s zullen gratis IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU n niet. Althans eh eren van de Beurs atkistje of geldkof- hun te vulgair. Te zijn liefhebbers van wel? Ik wil natuur- S „Toch heb ik met viel de smid hem of mjjn geld, begre- in zijn stokje geval- >en hebben de heren S wat ze nodig had- g afgedragen aan ons :n in bundeltjes ge- idigen. Telt U maar enhonderd achttien Volkomen verbluft S en, die de suppoost g m en zestig cent na g d had. iiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiiS Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crcdietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VA N HEDEN Pagina 3 Woensdag 7 November 1951 46e Jaargang No. 12317 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 OPENING ZESDE ALGEMENE VERGADERING VAN DE U.N.O. De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Dins dagmiddag de zesde algemene vergade ring van de Ver enigde Naties te Pa rijs geopend. Tij dens de welkomst rede van de Franse president. V.l.n.r.: René Mayer, Vin cent Auriol, Trygve Lie, Entezam en Andrew Cordier. (Telefoto Anp.) „"Si. 1 §1 ,1 AMSTERDAM. Gisteravond laat wilde een agent van het bu reau Linnaeusstraat te Amster dam twee jongens, die zich bij zonder baldadig gedroegen, op hun fouten wijzen. Een van hen „nam" dit niet en begon de agent met een steelpannetje, dat hij toe vallig bij zich had, te slaan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij enkele mensen uit het publiek de zijde van de jongen kozen. Tot slot moest de radio-autodienst er aan te pas komen om de agent te ontzetten en een van de voorbij gangers te arresteren. 's-GRAVENHAGE. De plaag van veldmuizen, die reeds enige jaren de Nederlandse oogst teis tert, zal, indien de komende win ter zacht zal zijn, aanzienlijk in omvang toenemen Reeds thans zijn tekenen aan wezig, dat de muizen „een goed jaar" hebben gehad. Onder win terkoren en koolzaadaanplanten wordt reeds danig huisgehouden. Enige brandpunten van de mui zenplaag zijn de Bommelerwaard, sommige delen van Brabant en de Noord- en Oostpolder. ONMIDDELLIJK MOENSAN (A.P.). Een woordvoerder voor het geallieer de opperbevel heeft vandaag ge zegd, dat de communisten een einde aan de gevechten op Korea willen maken zonder een formele wapenstilstand te tekenen. Hfj verklaarde, dat de V.N. daarvan niets willen weten. Er wordt op gezinspeeld dat de communisten een officiële wapen stilstand van de V.N. eisen om een tijdlang gevrijwaard te zijn tegen geallieerde luchtaanvallen, omdat daardoor het Westen een grote troepenmacht op Korea zal moeten vasthouden en omdat de communisten geen weerstand meer kunnen bieden tegen een nieuw geallieerd offensief. PARIJS Reuter-A.P.Frankrijk's president Vincent Auriol heeft in de réde, waarmee hij de zesde zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties gistermiddag in palais Chaillot opende, voor een verrassing gezorgd door de gedachte te opperen van een bijeenkomst te Parijs van Truman, Stalin en Churchill. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wisjinsky, heeft op hem gestelde vragen te ken nen gegeven, dat Stalin een for mele uitnodiging van de Weste lijke leiders voor zulk een bijeen komst afwacht. Vlak voor de vergadering had den de ministers van Buitenland se Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk een conferentie ge had op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar zij de strategie bespraken voor het ik; Amerikaanse vredesplan, dat, naar verwacht wordt, de bespre kingen van de assemblee zal be heersen. Toen de gedelegeerden in glan zende limousines voorreden en het aan de Seine-oever gelegen palais binnengingen, hield het op BRITSE METAALARBEIDERS TECEN DENATIONALISATIE LONDEN (Reuter). „The Amalgamated Engineering Union" waarbij verreweg de meeste Brit se metaalarbeiders zijn aangeslo ten, heeft Dinsdag uiting gegeven aan zijn „ernstige bezorgdheid" over het besluit der Engelse con servatieve regering om de ijzer en staalindustrie te denationalise ren. Het bestuur van deze 800.000 leden tellende vakbond heeft Dinsdag een verklaring uitgege ven waarin wordt gezegd dat een dergelijke maatregel „in strijd zou zijn met de meest wezenlijke belangen van het land in het algemeen en de industrie in het bijzonder". te regenen en brak een warme November-zon door. Enorme fonteinen spoten 60 meter de lucht in. De vlaggen van de 60 landen wapperden van de stokken, die in een cirkel voor de ingang waren opgesteld. Een honderdtal Franse politie-agenten en de eigen wacht van de U.N.O. zorgden voor de afzetting en be waking. Ongeveer 500 nieuwsgie rigen stonden naar het aanrijden te kijken. Uit gezaghebbende bron te Pa rijs wordt vernomen, dat Enge- UTRECHT (K.N.P.). Het In ternationaal Verbond van Chris telijke Vakbewegingen vestigt er de aandacht op, dat de Baskische arbeidersleiders, die in April van dit jaar door de Spaanse staats politie werden gearresteerd, nog steeds in de gevangenis worden vastgehouden. De arrestatie ge schiedde in verband met de sta kingen, welke o.m. in Barcelona en in de Baskische landen uit braken. Het I.B.C.G., dat destijds zijn sympathie met de arbeiders heeft betuigd, beschuldigt er Franco van, dat hij de gearresteerde ar beidersleiders op mensonwaardige wijze behandelt. Door eenzame opsluiting, ruwe behandeling en beledigingen wil men hen tot be kentenissen dwingen. (Van onze parlementaire de verzekeringskamer. Crediet- standigheden wordt oj i l hPDPrlrinff SpVlttft dr .Qphnnfan it-» Tics nciAdTinlT unn no (Van onze parlementaire redacteur). Gisteravond om half tien begon de Tweede Kamer met de behan deling van het wetsontwerp toe zicht credietwezen, dat in het centrum van de belangstelling is komen te staan, hetgeen ook bleek uit de overvolle tribunes. De vele belangstellenden waren ditmaal toehoorders bij een rus tige ouverture. Wel was er even een aardig moment, toen minister Lieftinck dr. Schouten van het katheder toeriep, dat hij, om de correspon dentie tussen de minister en de Nederlandse Bank te kunnen in zien, eerst een plaats achter de regeringstafel moest zien te krij gen. Dr. Schouten antwoordde hierop, dat de minister dan toch eerst plaats zou moeten maken. Dat niet in een eerder stadium overleg werd gepleegd met het bedrijfsleven betreurde dr. Schou ten in hoge mate. De beweeg redenen voor dit wetsontwerp be sprekende, kwam hij tot de con clusie, dat gevolgen van de cre- dietverlening op ons monetaire bestel sterk zouden worden over schat. Het bedrijfs-economisch toezicht achtte hij wel wenselijk, maar niet urgent. Dr. Schouten zou de regeling in dit opzicht in nauw overleg met de betrokkenen wilen voorbereiden en de uitvoe ring er van in handen geven van een zelfstandig lichaam bijv. zoals de verzekeringskamer. Crediet- beperking achtte dr. Schouten in het sociaal economisch vlak zeker geen onfeilbaar middel. Wanneer ae banken geen crediet mogen geven kan men zich immers tot particulieren wenden. De wezen lijke oorzaak van de moeilijkhe den lag volgens dr. Schouten in de wanverhouding tussen de geld markt en de kapitaalmarkt. De rentepolitiek van de minister is vastgelopen. Toch bleek dat de anti-revolutionnaire fractievoor zitter wel in een vrijwillige nood- regeling wilde berusten. Deze zou in overleg met het bedrijfsleven tot stand moeten komen en tot strekking moeten hebben dat het crediet tot zekere hoogte beperkt blijft. Het wetsontwerp in deze vorm wilde dr. Schouten echter niet aarivaarden. Hij vreesde er schade van voor ons bedrijfsleven en daardoor ook indirect voor de arbeiders, die daarin werkzaam zijn. Het standpunt van de K.V.P. Drs. Janssen (K.V.P.) achtte het begrijpelijk, dat het aanvan kelijke wetsontwerp op grote be zwaren stuitte. In deze vorm zou de K.V.P.-fractie het zeker niet hebben willen aanvaarden. Het bedrijfsleven was niet geraad pleegd en aan de Centrale Bank werd een niet te dragen verant woordelijkheid en onfeilbaarheid toegekend. Maar vooral betreurde drs. Janssen het, dat van meet af aan niet sterker is benadrukt, dat dit wetsontwerp ons door de om standigheden wordt opgedrongen. De noodzaak van een tijdelijk wilde hij, hiervan uitgaande, erkennen. Meer vertrouwen had hij in de goede werking gekregen, nu een representatieve commissie van het bedrijfsleven en de bank- raad worden ingeschakeld. Zo is een goed verdeelde verantwoor delijkheid verkregen. Wat de werkingsduur van de wet betreft, kondigde drs. Janssen een amen dement aan, waardoor deze nog met één jaar zou worden bekort. Heden gaan de discussies verder. 's GRAVENHAGE. 6 Nov. Naar wii vernemen heeft de mi- nister-uresident. dr. Drees. het voornemen om naar de Vgrenie- de Staten van Amerika te eraan indien hem een officiële uit- nodierine van nresident Truman voor zulk een bezoek zal be reiken. Via de normale diplomatieke kanalen zijn hierover in de af gelopen weken besprekingen ge voerd. Indien de officiële uitno diging de minister bereikt, zal deze daarvan niet voor het be gin van het volgende jaar ge bruik kunnen maken vanwege zijn drukke werkzaamheden, waaronder de behandelng van de begroting in de Tweede Ka mer. land. Frankrijk en de V.S. ver moedelijk een wapen telling over de gehele wereld zullen voorstel len. Atoomwapens zouden even eens onder deze telling vallen. Een onfeilbaar inspectiestelsel zou de mogelijkheid van geheime voorraden moeten uitsluiten. TROEPEN BLIJVEN LONDEN (A.P.). De nieuwe regering van Winston Churchill heeft gisteren ter kennis van de Egyptische regering gebracht, dat zij voornemens is Britse troepen in de vitale Kanaalzone te hand haven ondanks het feit, dat Egyp te het Engels-Egyptische verdrag van 1936 heeft opgezegd. In een te Cairo overhandigde nota heeft de conservatieve rege ring Egypte laten weten, dat zij de politiek zal blijven volgen, die door de afgetreden Labour- regering is geformuleerd. Tussen Egyptische burgers en Britse soldaten is buiten Ismailia geweervuur gewisseld, zo wordt uit het Britse hoofdkwartier ge meld. De laatste dagen is de span ning in dit gebied door een reeks van incidenten toegenomen, aldus een Britse militaire zegsman. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.). Gistermorgen om half negen heeft het Noorse s.s. „Kari" (1847 ton) geseind, dat het ten Westen van Vlissingen op een wrak is gesto ten en onmiddellijk hulp nodig had. Het schip dat in zinkende toe stand verkeerde, is door de sleep boten „Goliath „Rolf Gerling", „Blankenburg" en het bergings vaartuig „Walrus" alle uit Vissin gen, op het strand gezet bij Knocke. De „Kari" is om 18.15 uur van het wrak gesleept en tevoren was de bemanning van 22 man, door de reddingboot „Wierma" uit Breskens van boord gehaald, in verband met het gevaar dat mij nenvelden in de buurt oplever den. De kapitein is inmiddels weer aan boord gegaan. LONDEN (Reuter-A.P.)Premier Winston Churchill heeft gisteren verklaard, dat zijn nieuwe conservatieve regering Engeland op de weg naar een „staatsbankroet" heeft gevonden. Hij kondigde aan, dat het land dientengevolge een periode van moeilijkheden tegemoet gaat, gedurende welke hij genoodzaakt zal zijn „buitengewone maatregelen" te nemen. een van de meest inhoudloze was die hij ooit had gehoord. De Troonrede. In de gisteren bij de opening van het Britse parlement door de lord Chancellor, lord Simonds, namens de koning uitgesproken rede heeft de regering-Churchill „drastische maatregelen" beloofd om de groeiende inflatie te be strijden. De Britten zullen hun positie in de Kanaalzone handhaven krach tens het verdrag van 1936 en het gebruik van deze internationale verbindingsweg waarborgen. Evenmin kan worden toege staan, dat de Soedanezen gehin derd worden om gebruik te ma ken van hun recht om zelf over de status van hun land te be slissen. Churchill deelde mee, dat nij behalve om krachtige financiële maatregelen spoedig om een ge heime zitting van het Lagerhuis zal vragen, waarin hij het Huis de meest volledige gegevens zal verstrekken over de verdedigings positie van het land. Churchill spoorde opnieuw aan tot een poging om de koude oor log te beeindigen „door onder handelingen op het hoogste ni veau, gedragen door kracht en niet door zwakheid". „Nooit" sprak Churchill met donderende stem „moeten wij toegeven dat een nieuwe wereld oorlog onvermijdelijk is" De Britse premier zeide dat schattingen, gebaseerd op de hui dige stand van zaken, het tekort van het Verenigd Koninklijk in zijn algemene balans van ver schuldigde betalingen aan over zeese gebieden in 1952 op vijf honderd a zes honderd millioen pond sterling stellen. „De finan ciële crisis, veroorzaakt door het tekort op de Britse betalingsba lans, is erger dan in 1949 en in vele opzichten zelfs ernstiger dan in 1947", aldus Churchill. Overeenkomstig de traditie had de leider der (socialistische) oppo sitie Attlee vóór premier Chur chill gesproken. Sprekend over de regeringsver klaring zeide Attlee dat deze z.i. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen dagen lagen we net op de grens van twee druk-systemen en wel van een krachtig hogedrukge- bied boven Scandinavië en een depressie ten Zuiden van Ierland. Deze depressie was eveneens zeer actief en we mogen dan ook van ge luk spreken dat zij blijk baar weinig interesse toonde om ook ons land te bezoe- Gisteren echter ontstonden er enkele randstoringen en het was een dergelijke randstoring die naar ons land trok en hier dan ook overal enige regen veroor zaakte. De grootste hoeveelheid noteerde nog Beek bij Maas tricht waar gisteravond 6 mm. werd afgetapt. Den Helder meldde op dezelfde tijd 2 mm. en Eelde 0.3 mm. Ook voor de komende dagen ziet er naar uit dat enkele nieuwe randstoringen ons land kunnen bereiken, hetgeen dus wisselend weer betekent met vrij veel be wolking, terwijl plaatselijk enige regen zal vallen. Al met al dus echt herfstweer. (Van onze parlementaire redacteur). De interpellatie over de geste gen kolenprijzen, voor zover deze op de bestaansmogelijkheden van de ouden van dagen invloed uitoefenen, die gistermiddag door de, heer 'Gortzak (com.) in de Tweede Kamer werd gehouden, heeft een serie communistische moties opgeleverd, waarover he den bij de aanvang van de ver gadering zal worden gestemd. Mi nister van Maarseveen en staats secretaris van Rhijn gingen er in •hun antwoord vanuit, dat de stij ging van de kolenprijzen volledig wordt gecompenseerd door prijs verlagingen in andere sectoren. De prijsindex, die niet is gestegen, werd hiervoor als bewijs aange voerd. De schaarste aan cokes zal worden bestreden met een extra invoer van eierbriketten, die als warmtebron de goedkoopste brandstof zijn. Wat de mensen met Overheidspensioenen betreft kon minister van Maarseveen er voorts nog op wijzen, dat de ver hoging van de bijzondere toeslag, waartoe de Kamer onlangs be sloot, terugwerkende kracht heeft, zodat deze groep nu juist in de moeilijkste maanden ook een be drag ineens in handen krijgt. De heer Gortzak (com.) voerde hier tegen aan, dat deze toeslag geen ruimte liet voor de prijsstijging van de kolen maar de minister van Binn. Zaken stelde zich op het standpunt, dat zulks wel het geval was. Staatssecretaris van Rhijn becijferde eveneens een speling in de jongste verhoging van de uitkeringen ingevolge de ouderdomvoorziening-Drees. AMSTERDAM. De directie van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart N.V. heeft aan de Dok- en Werf maat schappij „WiltonFeijenoord te Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een modern uit gerust groot fabrieksschip met een laadvermogen van 26.500 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton, waarvan de oplevering in 1955, voor de aanvang van het vangseizoen 1955-1956 kan worden tegemoetgezien. De fi nanciering zal kunnen geschie den uit f 7.500.000 nieuw uit te geven kapitaal en verder uit de door de regering gegarandeerde afschrijvingen. Andere punten uit de Troonrede zijn nog: De regering zal een wet voor stellen tot het denationaliseren van de ijzer- en staalindustrie en haar reorganiseren als vrij bedrijf maar met voldoende openbaar toezicht. De regering zal de sociale dien sten aan een onderzoek onderwer pen (o.a. dus de kostbare koste loze gezondheidsdienst), met het doel de efficiency te verzekeren en waarde te geven voor het geld, dat er aan besteed wordt. De regering zal trachten de soepelheid te bevorderen van de mijnindustrie en de spoorwegen, die genationaliseerd blijven. De regering zal haar uiterste best doen om de bouw van hui zen te bevorderen. UITSPRAAK UITGESTELD Gistermiddag zou de civiele ka mer van de rechtbank te Amster dam uitspraak doen in een proce dure, waarin van De Volkskrant een bedrag van f 25000 wordt ge- eist inzake een publicatie over de zogenaamde „Velser affaire". Eiser, een zekere Serphos, acht enige passages van het op 14 April 1951 in bedoeld dagblad ge publiceerd artikel beledigend. De uitspraak is echter uitge steld tot 20 November a.s. INDONESIË. 6 Nov. CAneta) Door het buitengewoon lang uitblijven van moesonreeens hebben vele grote steden on Java langzamerhand te kamnen met gebrek aan water en licht. In Bandung is men er het slechtst aan toe. Daar wordt ter besparing van stroom iedere dag de helft van de stad van elec- triciteit afgesneden. Te Djakar ta zit men van de drie dagen een dag in het donker. In Semarang kent men naast gebrek aan licht de laatste dagen ook gebrek aan leidingwater. LONDEN (Ass. Press). Stu denten van de universiteit van Londen hebben gisteravond de draak gestoken met het leven in Amerika, nadat zij Groot Brit- tannië als de 49ste Amerikaanse staat hadden uitgeroepen. Amerika moest het ontgelden in een optocht van drie kilometer van ruim 6000 studenten door West End. De optocht was een onderdeel van de viering door de studenten OOSTENDE (A.N.P.). Naar het A.N.P. van de rederij van Seghem te Oostende verneemt, zijn de zeven Belgische vissers vaartuigen, die met een groot aantal Belgische en Nederlandse landverhuizers op weg zijn naar Argentinië, Zondag j.l. de haven van Lissabon binnengelopen. De schepen zullen hier enige dagen blijven liggen om reparaties te ondergaan. De bemanning en de passagiers aan boord der visserij schepen maken het goed. van Guy Fawkes dag, welke En geland gewoonlijk viert met bier en vuurwerk. Fawkes probeerde op 5 Nov. 1605 beide huizen van het parle ment in de lucht te blazen. Eén van de wagens in de op tocht toonde een moderne versie van het vrijheidsbeeld. De be roemde dame met een flesje Coca Cola in haar hand stond met haar ene voet op de wereld en de an dere op de Union Jack. De studenten wisselden het werpen van vuurwerk af met kre ten als „hillbillies", „Wall Street magnaten" en „Kauwende Gi's". PHOLIEN OMZEILT KABINETSCRISIS BRUSSEL (A.P.). De Bel gische premier Joseph Pholien heeft bekend gemaakt, dat er plannen bestaan voor het invoe ren van een overwinstbelasting op de inkomsten, die het gevolg zijn van de herbewapening. De belasting zal, wanneer het voor stel aangenomen wordt, voor het einde van het jaar ingaan. Door deze belofte van nieuwe belastingen, schijnen de linkse elementen van de overheersende C.V.P. tevreden gesteld te zijn. De ontevredenheid onder deze groep bracht de kleine meerder heid in de regering in gevaar. Na de bekendmaking van de premier is echter het gevaar voor een ka binetscrisis klaarblijkelijk gewe ken. TEKEN DES TIJDS De wollige, padde- stoelvormige rookwolk die na een atoomont ploffing 90 mijlen ver omhoog kronkelt, vormt een schrille te genstelling met de luimige figuren op de daken van Las Vegas, waarvan de rechtse schijnt aan te duiden „daar is het!" 'S a. h Él

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1