Djakarta zal opheldering vragen inzake Grondwetswijziging De „Hersey" verantwoordelijk voor aanvaring met de „Maipu" Kan huurbelasting de oplossing brengen? Gemeente en Bouwspaarkas Gymnastische oefeningen in de Tweede Kamer Katholieke organisaties lichten K.V.P.-fractie in .VELDEN Zaterdag 10 Nov. Klaproosdag Nieuw-Guinea bij grondgebied van het Koninkrijk? Woensdag officiële verklaring Amsterdam Ballast nu in Bangkok NEDERLANDSE LOODS MEENT: Amerikaan liep met topsnelheid door een potdichte mist Conclusies uit een K.A.B.-rapport Om pensioen- en spaarfondsenwet Naar wij vernemen Uitvoeringsorganen Sociale V er zekering onaanvaardbaar Weer Georganiseerd Overleg WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 RSVERW ACHTING ideeld door het KNMI tilt, geldig van Woens- l tot Donderdagavond. JDELIJK REGEN LT. Aanvankelijk enkele ren en hier en tiaar tar vervoleens weer tti- een. Zwakke tot matiee e wind. weinie veran- i temoeratuur. 4G-WEEK0VERZICHT EDIJK. Over het alge- het beeld aan onze veu unstig. Alle aangevoerde n worden verkocht voor um p tie in binnen- of id en de doordraai be- ich deze week tot enige lartijtjes witte kool. De van witte kool en suc- e kool was speciaal aan rder Marktbond zeer 'oensdag en Vrijdag wer- al 60 wagons aangeboden jcht en Zaterdag was de 15 wagons. De fabrie- i de grootste afnemers >eciaal van het product is ook nog een belang- :port. De prijs van de x)l liep van f 4,tot er 100 kg en de succes jol noteerde van f 4.50 teringen voor Rode kool leze week speciaal door vere sorteringen iets te- vraag naar grote rode >ef en kool van 6 tot 7 indhaafde zich dan ook irijs van £7,- tot f7.50 3 ponds kool bracht I.op. Gele kool nog niet zoveel aan- ofschoon de prijzen zeer ik waren. De noteringen van f 7,tot £12.— ds gele kool brachit f gele kool van 2'A pond t f 11,50 tot f 12,—. Groene kool og in prijs en noteerde tot f 12.70. blijft goed gevraagd en van f 13,tqt f 14,—- zijn duur en liep deze veer iets op tot bijna per 100 kg. Ook nep en m blijven gevraagd. 25,— tot f 28,— per 100 rie werd meestal v®^" 1 was de prijs nu niet f 5_ tot f 6,50 per lerlaag toe ■evogels geworden* liet «ppassen voor de meisjes irmerhorn willen zij niet lantaarn dragen. AOG 2 tegen HSV niet bolwer- t 4—1 trok Heiloo aan het eind. ren Hoofdklasse: O'r. Wit Wijk aan Zee met 52 op een goede wedstrijd :n. ren afd. 1. Adelbert a ver- delbert b met 30 wat de lijn der verwachtingen Evogéls sloeg raak tegen :n was niet eerder tevre- ir het Uitgeester net zeven frild had. Uitslagen: klasse -Vido 1—6 ADO 1—3 )DOS 0—2 asse ;lsBI. Zwart 72 an ZeeLeonidas 13 tGVO 11—1 asse DIO 2—2 is 2—PSCK 2—4 "YBB 2 2—4 asse A 3Velsen 5—0 XJ 1—2 2—Geel Wit 1—6 asse B t 2—Adelbert 41 Els 2—DDO 3—1 -HSV 1—4 asse A HBC 2 2—1 -OG 2 3—1 iren Hoofdklasse Wit—Wijk aan Zee 5—2 iren afd. 1 rt aAdelbert b 30 els—USVU 7—1 iren afd. 2 TYBB c 1°—1 'it a—Geel Wit b 4r—3 -SCHARWOUDE. 5000 kg 19.90—30.90; grote 28.50— drielingen 28.3000 kg B 14.50; C 13.80; 400 kg A 10.—; 200 kg Andijvie 4400 kg rode kool 10.10 1000 kg gele kool 6.80— 500 kg groene kool 11— 126.000 kg succes witte ,00: 70.000 kg witte kool Doorgedraaid 7000 kg GEDIJK. 8000 rode kool a) 9.2011.80; (rood b) .80; 600 gele kool (geel a) 0 00' (geel b) 820: 9000 k» kool 11.20—13.90; 65000 te kool 4—4.404; 55000 kg 4.50—5.10; 9500 kg uien ■31.30; groffe 29.4029.50; 7,50; 1500 kg bieten <a) 20; 3000 kg peen (b> .15 (c) 13,80—14,40; 14000 id ij vie 7,90—10.90; 45 kg ,n 98,00; 800 ltg bl<OT- b) 25,00—31,00; (b) 10,00 IMENHUIZEN 7 Nov. - kg rode kool 6.10—11.30; -8.20; 400 kg gele kool 8.10 i; 44.000 kg witte kool 4— 4.000 kg succes witte 4.bö— )OTEBROEK. 6 November 0 ka aardappelen: ilselster eigenheimer 9.0010.10. 8 80 5.000 ka uien: grof -29.40. middel 29.20—29.80. gen 27.00—27.50. neo 26.60 1. 9.000 kg bieten: A 10.50 0. B 7.00—8.50. .modflo 4.40 1.500 kg andnyie 11.00— 4.500 kg rode kool 8.40— 5.000 kg gele kool 5.50— J.200 kg groene kool 9.29-- 115.000 stuks bloemkool; B 23.90—34.50. B2 14.10— C 23.10—27.90 C2 8.00— stek 3.30—5,80. tusse'45. 90—41.90. B2 21.70—30.90. :8.7024.10. OP DE VELE militaire en bur gerbegraafplaatsen van ons land liggen tal van in ons land ge sneuvelde Geallieerde strijders. Zij hebben hun leven gelaten bij de bevrijding van ons land en er is maar weinig wat wij kunnen terugdoen voor het grote offer, dat zij brachten. Wij kunnen de graven der ge vallenen adopteren en er voor en na bloemen opleggen of brie ven schrijven aan de nabestaan den in verre landen, wanneer wij de doden herdenken. Dat alles is goed, maar van meer betekenis voor deze ouders, vrouwen en verloofden, is de mogelijkheid een persoonlijk be zoek te kunnen brengen aan het graf van hun dierbare overle dene en met eigen ogen te zien, hoe goed hier elke rustplaats wordt verzorgd. Met de reis naar ons land is in de regel veel geld gemoeid, méér dan velen kunnen betalen. En toch moet het zó zijn, dat ook zij althans éénmaal in de gelegenheid worden gesteld deze reis te ondernemen. Voor dit doel werd het Ned. Oorlogsgraven-Comité opgericht, en de Klaprooscollecte ingesteld, welke gewoonlijk op 11 Novem ber, maar dit jaar op 10 Novem ber wordt gehouden. Met deze korte mededeling menen wij te kunnen volstaan. Het doel spreekt immers voor zich zelf. Op 10 Nov. wordt het Neder landse volk in de gelegenheid gesteld door het kopen van een klaproos bij te dragen tot dit mooie menslievende werk, dat uniek is in de wereld. Alleen reeds sedert het begin van 1951 kon aan bijna 1100 verzoeken worden voldaan. Maar er zijn 30.000 militaire graven in ons land en geregeld komen nieuwe aanvragen binnen. Wij vertrouwen dat ook onze lezers een ..klinkend" bewijs van hun sympathie voor dit werk zullen willen leveren. DJAKARTA (Aneta). De Indonesische minister-president, dr. Sukiman, zal Woensdag aan de Nederlandse hoge commis saris te Djakarta inlichtingen vragen over de juistheid van de berichten betreffende het bij het Nederlandse parlement ingediende ontwerp van wet inzake de grondwetsherziening, volgens hetwelk West-Irian als „Nederlands Nieuw Guinea" zal worden opgenomen in het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van het Indonesische kabinet, die ruim 4 uren heeft gediend. Bij afwezigheid van de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Subardjo, treedt de minister-pre sident tevens op als minister van Buitenlandse Zaken ad interim. Op vragen van de pers ant woordde de minister van voor lichting A. Mononutu, „dat het standpunt van de Indonesische regering in deze kwestie zal af hangen van het antwoord van de Nederlandse hoge commissaris". Voorts kondigde hij een officiële verklaring over deze materie aan, die op Woensdag 7 November zal worden gegeven. „De kwestie-Irian moet worden oneelost. voordat de Nederland se wetsontwerpen betreffende deze kwestie worden eoedge- keurd". zo heeft de voorzitter van de commissie tot het ont- wernen van verd racen ter ver vanging der R.T.C.-overeen- komsten. nrof. Sunomo. aan de ners medegedeeld on vragen in zake het voornemen van de Ne derlandse regering om West- lrian in de grondwet on te nemen. Prof. Supomo meende, dat, wanneer de voorgestelde wetten (II en Slot) De taak der Overheid, zeker waar het betreft sociale en econo mische belangen, vindt wel degelijk haar begrenzing in het particuliere initiatief. Wil er voor de overheid aanleiding zijn een bepaald belang ter behartiging aan zich te trekken, dan zal daarvoor een aanwijsbare reden moeten bestaan. Het algemeen belang zal moeten vorderen, dat zij de verzorging daarvan op zich neemt ofwel omdat zij uit hoofde van haar positie daarvoor meer geschikt is, dan wel omdat het particulier initiatief geheel of gedeeltelijk in gebreke blijft om dit belang van maatschap pelijke betekenis op de juiste wijze te behartigen. Zolang particuliere personen pf spaarders, gesplitst in midden zijn een ten bate der gemeenschap strekkende taak naar behóren te vervullen, is er in het algemeen voor de overheid geen aanleiding om deze van hen over te nemen, noch daarover haar 'bemoeiingen uit te strekken. Voor wat het bouwkaswezen aangaat, is dit laatste voorzover het thans valt te overzien inder daad het geval Ook al kan ihet werk van particuliere instanties doeltreffend worden gesteund door medewerking vanwege de organen der overheid, dan zal ook hierin geen aanleiding mogen worden gevonden om tot recht streekse verzorging van dit be lang over te gaan, maar zullen zij zich dienen te beperken tot het verlenen van een zo groef mogelijke steun van het particu lier initiatief. Woningbouw: zuiver particulier. In tegenstelling tot de voor standers der onbeperkte over heidstaak, die beweren dat de volkshuisvesting primaire over heidszorg is, menen wij althans voor wat de woningbouw betreft, dat de overheid te dien aanzien een secundaire plaats inneemt. Het bouwen van woningen is in beginsel een zuiver particuliere aangelegenheid ook al blijft de noodzaak dat de overheid daarop toezicht uitoefent. Slechts indien en voorzover het particulier initiatief tekort schiet, zoals in het verleden ten aanzien van de arbeidswoningbouw, is de overheid geroepen in dat tekort te voorzien. Zozeer was de toenmalige wet gever van oordeel dat de bouw en exploitatie van woningen zo lang mogelijk in particuliere han den moest blijven, dat hij het instituut der woningbouwvereni gingen in het leven riep. Wij zou den er voorts nog op willen wij zij, dat in het door overheids organen onnodig ter hand nemen van belangen, waarin het parti culiere bedrijf behoorlijk kan voorzien, een groot gevaar gele gen is. Zo gemakkelijk kan het immers leiden tot vermindering van ondernemingslust en arbeids kracht. Daarbij komt nog, dat speciaal in deze tijd, nu de zaak der overheid mede als gevolg van de tijdsomstandigheden toch reeds zozeer is uitgebreid, men er dub bel op bedacht moet zijn, dat zij niet dreigt te worden overladen. Veel meer zal men er daarom op uit moeten zijn om de behartiging van zoveel mogelijk belangen in particuliere handen te stellen, ter wijl de overheid waar nodig door middel van voorlichting, steun en mdeewerking de stimulans uit oefent om het geheel in goede banen te leiden. De voorstanders der overheids- bouwspaarkas maken de veron derstelling, dat de particuliere bouwkas voorheen meer in het bijzonder de beter gesitueerde middenstanders tot zich trok. Voor arbeiders en kleine zelf standigen zou zij weinig belang stelling tonen, terwijl juist in de toekomst aan woningen voor de kleine man de grootste be hoefte bestaat. Wij kunnen de juistheid van deze bewering moeilijk achterha len. maar vrezen toch dat zii is afgeleid uit de cijfers die de ver houding aangeven der bij de par ticuliere kassen aangesloten Dat het aantal arbeiders-spaar ders ruimschoots in de minderheid is zal evenwel niemand verwon deren wanneer men bedenkt, dat toch voor hen de mogelijkheid tot sparen het geringst is. Wezenskenmerk bouwkas- systeem. Een ander punt dat opmerking verdient is, dat de nog slechts enkele jaren bestaande Noord- Nederlandse bouwkas reeds thans een groot aantal woningen (1300) heeft uitgegeven. Zij bezat daar toe de mogelijkheid doordat zij niet alleen werkt met gespaarde en afgeloste bedragen, maar zo goed als uitsluitend met vreemd geld. De aangesloten bouwspaar- ders der overheidskas hebben dan ook zeker niet de normaal ge bruikelijke spaartijd doorgemaakt. Dit laatste lijkt ons nu juist het wezenskenmerk van het ge hele bouwkassysteem. Zij, die zich het bezit van een eigen huis wil len verzekeren, zullen vooraf moeten hebben bewezen daarvoor een offer, in de vorm van sparen, te willen brengen. Hierin is een belangrijke psychologische waar de gelegen. Wil men er daarenboven zo goed mogelijk van verzekerd zijn, dat de toekomstige bezitters van eep eigen huis de vooraf daartoe nodige verplichtingen zullen kun nen volbrengen, dan is het geens zins teveel gevergd, dat zij, voor aleer hen de begeerde woning wordt verschaft, zich een spaar- bedrag van ongeveer twintig procent der stichtingskosten heb ben verworven. Wanneer aan deze spaartijd niet wordt vastgehouden, dan is het geenszins te verwonderen dat het getal aangesloten arbeiders der publieke bouwkas dat der parti culiere kassen in veelvoud over schrijdt. Maar dan kunnen wij ons niet anders voorstellen, of de weg door de publieke bouwkas ingeslagen zal niet kunnen voor komen dat daaruit aan beide zij den ernstige teleurstellingen voortvloeien. Voor de bevordering van het eigen woningbezit, zoals de publieke bouwkas dat propa geert, lijkt ons veel meer de aan gewezen weg om de door middel van de finantiële paragrafen der Woningwet tot stand gebrachte woningen in de daarvoor geschik te gevallen aan huurders in eigen dom over te dragen. Het middel der bouwkas kan dan zonder be- zu^8.r ter zijde worden gelaten. Wij menen het hierbij te moe ten laten. Bevordering van het eigen woningbezit is ongetwijfeld van groot maatschappelijk belang. De eigen woning brengt het ge zinsleven op hoger peil, zij is van sociale. culturele en ideeële waarde. Hoe ir.cer men de bevolking, en speciaal de niet bezittende klasse, hiervan kan doordringen, hoe be ter. Maar wel zal men moeten bedenken, dat helaas niet allen voor de verwerving van een zo danig bezit geschikt zijn. Zij, die dat wel zijn dienen zulks te tonen door hun bereidheid tot sparen. Alleen dezulken zijn de aangewezen leden ener bouw spaarkas; voor hen alleen is zjj een dankbaar middel ter berei king van het hegeerde doel. Heiloo. J. J. J. M. FESTEN. van kracht geworden zijn, waardoor dus West-lrian wordt opgenomen in de Nederlandse grondwet, de oplossing van het vraagstuk zo niet onmogelijk, dan toch wel zeer moeilijk zal worden. Hij verklaarde, dat de terugkeer van West-lrian tot het Indonesisch grondgebied nodig is voor het bereiken van poli tieke stabiliteit in Indonesië, welke dringend gewenst is voor het herstel van de veiligheid. Prof. Supomo noemde desge vraagd de deelneming van een vertegenwoordiger van de Repu bliek Zuid-Molukken aan de besprekingen over herziening van de R.T.G-overeenkomsten „onmogelijk". WERK AANGENOMEN VAN 16 MILLIOEN AMSTERDAM. De N.V. Amsterdamse Ballast Mii. heeft 1950 afgesloten met een saldo exploitatierekening van f 1.180.154 (t 1.068.399). Na afboeking der onkosten en interestbetaling res teert een bruto winst van f 605.269 (f 592.782). waaruit na enkele voorzieningen een onver anderd dividend van 6 pet. wordt voorgesteld. De scheepswerf- en construc tiewerkplaatsen hebben zich in 1951 voor een groot gedeelte kunnen wijden aan het constru eren van de grote drijvende lei dingen, die nodig zijn voor het economisch uitvoeren van de werkzaamheden in Bangkok. Hier is nl. een groot werk 16.000.000) aangenomen. De uitvoering van de werken aan het Suezkanaal werd in de loop van 1951 beëindigd. Voor 1951 is de Maatschappij ruim van orders voorzien en de directie verwacht ook dit jaar goede resultaten. GEREDDEN VAN DE „MAIPU" Zondagmiddag zonk het 11.500 bruto ton grote Argentijnse pas sagiersschip „Maipu" voor de monding van de Weser. De chef- electricien Réné Im- bert vertelt dat hij tien meter in de diep te heeft moeten sprin gen om van het zin kende schip af te komen. HAMBURG (Reuter). De Scheepvaart- en Bergingsmaat schappij „Bugsier" heeft zich bereid verklaard het wrak van de „Maipu" te bergen. Er is echter nog geen definitieve afspraak gemaakt. Deskundigen van de „Bugsier" verklaarden zich een duidelijk beeld te hebben gevormd van de manier, waarop de „Maipu" gelicht kan worden. Deze maatschappij heeft enkele weken geleden het wrak van de „Medea", dat enige jaren op de bodem van de zee heeft gelegen in deze zelfde streek, gelicht. Volgens een mededeling van de Dodero-lijn zal op 18 November het zusterschip van het gezonken passagiersschip „Maipu", de „Al- beto Dodero", naar Hamburg ver trekken om de circa 300 passa giers, die passage op de „Maipu" geboekt hebben, af te halen. De „Alberto Dodero" ligt thans in Vlissingea. Wessel Jansen, de Nederlandse loods die aan boord was van het gezonken Argentijnse passagiers schip „Maipu" heeft ons mee gedeeld, dat onmiddellijk na de aanvaring <e machinekamer en de koelruimte van de Maipu be gonnen vol te lopen. De boeg van het Amerikaanse troepentransportschip „General M. L. Hersey", die als ijsbreker DEVENTER De Woning- bouw-centrale Ons Huis hield Zaterdagmiddag voor de aange sloten afdelingen in het Aarts bisdom een algemene vergade ring in het St. Josephgebouw te Deventer ter bespreking van de financiering van de woningbouw en de huur der woningen. Dit vraagstuk stond op de agenda bij de Centrale raadsvergadering on 30 Sept. te Arnhem. Er werd toen een commissie gevormd die het vraagstuk zou bestude ren en die thans een rapport had uitgebracht waarvan de con clusies aan de vergadering wer den voorgelegd. Vooraf hield de heer J. H. von Piekartz een inleiding waarin hij het standpunt van de com missie inzake de verschillende conclusies verduidelijkte, waar na door meerdere afdelingen vragen werden gesteld en klei ne wijzigingen in de conclusies werden voorgesteld. Als vertegenwoordiger van het diocees Haarlem was de heer Hooghiemstra aanwezig. Hij wees op de gerechtvaardigde ontevredenheid ten aanzien van de huurpolitiek. Als voorbeeld haalde spr. aan. dat in Amster dam door een woningbouwvere niging thans woningen kunnen worden gebouwd waarvan de huur f13.moet bedragen. Ge lijksoortige woningen gebouwd in 1940 doen een huur van f4.85 tot f5.50. Dit vraagstuk moet be zien worden in verband met de loonpolitiek en wanneer de com missie ingesteld door de KAB inzakp dit vraagstuk met haar rapport zal gereedkomen zal men ook in het diocees Haarlem zijn conclusies trekken. Het resultaat van de bespre kingen was dat een aantal con clusies werden aangenomen die ter kennis van het Katholiek In stituut voor de Volkshuisvesting zullen worden gebracht ter eventuele doorzending aan de regering. Hierin wordt tot uitdrukking gebracht, dat de volkshuisves ting dient te worden beschouwd als een der primaire waarden van het maatschappelijk bestel en on gelijke hoogte moet wor den geplaatst als defensie en in dustrialisatie. Het woningbouw programma 1952 moet worden opgevoerd tot minimaal 50000 woningen waarbij het aantal woningwetwoningen aanmerke lijk dient te worden verhoogd. Als uitgangspunt voor de finan ciering van woningwetwoningen wenst men het verlenen van bouwvoorsehotten waartoe nieu- wp bronnen moeten worden aan geboord. Ernstige bezwaren ziin er te gen de thans gevolgde huurpoli tiek. waardoor een onevenredig groot deel van de meerdere huurlasten drukt op hen die ge noodzaakt ziin nieuwbouw wo ningen te aanvaarden Het prin cipe: huurprijs op basis kostprijs, wordt aanvaard maar om de on billijkheid. hiervoor genoemd, weg te nemen. moet. indien het Riik geen kans ziet de Rijks bijdrage voor woningwet- en premiebouw-woningen op an dere wijze te verhogen een huurbelasting worden geheven tot herstel van de onderlinge verhouding in de huurprijzen. Deze belasting zou kunnen wor den geheven als opcenten op de personele belasting. De op brengst kan mede dienen tot financiering van de sterk geste gen exploitatie-lasten van de woningeigenaren en tot tege moetkoming in de huur voor de grote en/of minder draagkrach tige gezinnen. Verder wordt in de conclusies bepleit samenvoeging van wo ningcomplexen per exploiterend lichaam, bevordering van spaar zin door voor hen die zich voor een eigen woning offers getroosten, aan dacht voor de te verwachten werkloosheid in de bouwvakken bii een bouwprogramma van minder dan 50000 woningen. Tenslotte Vraagt men een vast omliind regeringsplan ter bevor dering van de woningbouw en de daarmede samenhangende huurpolitiek. was versterkt, liep in de huid van de Maipu als een heet mes in de boter, aldus de heer Jansen. Het troepenschip bleek de Maipu onder een scherpe hoek en tegen gesteld aan de vaarrichting van de Maipu te hebben geramd, waarna het de huid van de Maipu nog over een afstand van vele meters openscheurde alvorens de schepen los van elkaar kwamen. De heer Jansen, afkomstig uit Rotterdam en thans te Utrecht woonachtig, verklaarde dat hij op die Zondagochtend op de brug de navigatie controleerde. De mist was uiterst dik. De Maipu voer ver beneden zijn normale snelheid ei! gebruikte de mist hoorn met de voorgeschreven tus senpozen. De Nederlandse' loods, een zwaargebouwde man van tussen de veertig en vijftig jaar, haalde zijn schouders op toen hem ge vraagd werd wie de schuld van de aanvaring droeg. „Dat moet bij een officieel on derzoek worden vastgesteld, maar naar mijn persoonlijke mening ligt de schuld duidelijk bij het Amerikaanse schip dat, in strijd met dë scheepvaartbepalingen, peen signaal met de misthoorn gaf. niet uitweek en ongetwijfeld naliet vaart te minderen tot een WINKELDIEVEGGE OP HETERDAAD BETRAPT In een kledingmagazijn te Am sterdam werd door rechercheurs van de centrale recherche een Rotterdamse vrouw gearresteerd, toen zij met twee japonnetjes on- belasting-faciliteiten gemerkt de winkel wilde verlaten. De vrouw was het magazijn binnengegaan om een jurkje te kopen en een der verkoopsters had haar drie jurkjes meegege ven naar een paskamer. Twee er van had zij in een koffertje ge stopt en daarna wilde zij zich uit de voeten maken. De recher cheurs hadden haar echter be spied en zij kwam niet verder dan de draaideur. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer aanvaardde gisteren z.h.s. de pensioen, en spaarfondsenwet. De belangrijk ste wiizieine. die de Kamer aan bracht. was vervat in het amen dement-De Kort (KVP)Werk nemers. die on staande voet ont slagen worden, zullen ook hun aanspraak oo pensioen behouden voor zover deze voortvloeit uit de door de werkgever gestorte premies. Het wetsontwerp ging er van uit, dat de reglementen van de pensioen- en spaarfondsen de bepaling zouden mogen bevatten, dat de aanspraken, voor zover zij voortvloeiden uit de werk geverspremies in dat geval zou den kunnen vervallen. Dr. de Kort, achtte dit echter niet juist, omdat het hier z.i. om uitgesteld loon gaat. Mevr. Fortenierde Wit wilde het gezin niet de dupe laten worden van de op staande voet ontslagen werknemer. Staatssecretaris v. Rhijn ont wikkelde wel enige bezwaren tegen het amendement, maar nam het tenslotte toch over. Ook de heer Suurhoff (PvdA.) zag zijn amendement overgenomen, waarin emigratie aan de geval len wordt toegevoegd, waarin in ruil voor de pensioenaanspraken een uitkering ineens kan worden ontvangen. Een amendement- Stapelkamp (A.R.) werd zJi.s. aanvaard. Dit amendement heeft de bedoeling om de procedure voor de erkenning, vooral ten behoeve van de kleine fondsen, zo goedkoop mogelijk te doen zijn. Verschillende amendemen ten-Wagenaar (comm.) wenden met zitten en opstaan verwor pen. Toen de voorzitter twee maal achter elkaar de voorstem mers had laten opstaan, deelde de communistische fractievoorzit ter mede, dat hij slechts in deze minst tijdrovende wijze van stem men bewilligd had in de ver wachting, dat de hele Kamer in deze gymnastische oefeningen zou worden betrokken. Met deze wens rekening houdend, werd het daarna inderdaad een com plete gymnastiekuitvoering. 8 NOVEMBER: Octaafdag van alle Heiligen Vandaag wordt de plechtige feestviering van de „onbeken de soldaat" van het konink rijk Gods gesloten met een plechtige octaafdag. Nog een maal gaat die bonte stoet van, heiligen aan ons voorbij: de leiders van het rijk van Christus maar ook die een voudige mannen en vrouwen, die door stille plichtsbetrach ting de gloriepalm hebben verworven. En bij het aan schouwen van deze glorie vollen komt het woord van de grote Augustinus ons in de gedachten; „Wat deze mannen «en vrouwen hebben gedaan, kan ik ook." Heilig heid is geen zaak voor een enkeling, voor een uitverko rene, het is gemeengoed van ons allemaal, als we maar willen. Wat een kostbare les op deze sluiting van het Al- lerheiligenfeest! IN DESERTO veilige snelheid", aldus de loods, daaraan toevoegend: „De snelheid van de „Hersey" en ik heb getuigen die het met mijn schat ting van 15 a 16 mijl eens zijn was gekkenwerk bij die mist". is gisteravond op de Nieuwe Maas een motorschip na een aanvaring met een zandtransport gezonken. De vier opvarenden konden zich redden hoorden enige Hagenaars, die be trokken zijn geweest in een zwen- delaffaire, waarbij verschillende vermogende personen grote be dragen werden afgezet, gisteren 2'/i en IV: jaar tegen zich eisen. Een schatrijke Rotterdammer en een gefortuneerde freule waren in zee gegaan met de heren, die een nieuwe schenkkurk zouden fabri- bracht Prins Bernhard gisteren een bezoek aan Leiden, waar de studenten-schietvereniging „Pro Patria" haar 17de lustrum vierde. Aan een défilé voor Z.K.H. namen 1400 man troepen deel. veroordeelde de Haagse recht bank gisteren de overvallers van de, Jockeyclub", de 22-jarige de W. uit Amsterdam en de 25-jarige v. d. W. uit den Haag ieder tot een jaar gevangenisstraf zonder aftrek werd een voorman bij de expe ditie van de D.R.U.-emaillefabriek te Ulft wegens vermoede verduis tering in arrest gesteld heeft de Maastrichtse rechtbank gisteren een z.g. psychometrist tot tweemaal f 100 boete veroordeeld wegens overtredingen van de wet op de Geneeskunde.... DEN HAAG (K.N.P.) „Verwacht mag worden, dat de Minister van Sociale Zaken bereid zal worden gevonden in het wetsontwerp betreffende de uitvoeringsorganisatie der Sociale Verzekeringen nog een aantal wijzigingen aan te brengen, welke aan de ge rezen bezwaren tegemoet zullen komen. Mocht de Minister biertoe niet bereid zijn, dan wordt het zeer dubieus of dit oniwerp in de huidige vorm een meerderheid in de Kamer zal vinden. Intrekking van het ontwerp is dan te wachten." Onaanvaardbaar in dit ontwerp blijft immers de figuur van een door de Sociale Verzekerings raad op te richten en te beheren Centraal Administratie Kantoor (C.A.K.), aan hetwelk de admi nistratie van de door de bedrijfs verenigingen uit te voeren tak ken van sociale verzekering zal worden opgedragen, voorzover deze bedrijfsverenigingen geen gebruik maken van de haar ge geven bevoegdheid om deze ad ministratie in eigen hand te houden. In een gemeenschappelijk adres van de Kath. Arbeiders Bewe ging, de Nederlandse R.K. Mid denstandsbond, de Kath. Nederl. Boeren en Tuindersbond en het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen hebben deze organisaties hun bedenkin gen tegen bedoeld wetsontwerp ter kennis gebracht van de leden der KVP-fractie in de Tweede Kamer. PLEEGDE BOEKHOUDER VERDUISTERING? Een gevangenisstraf van één jaar met aftrek eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 40-jarige boekhouder J. J. M. M. uit Schie dam, die in de periode van Ja nuari 1949 tot Maart 1951 een bedrag van f 17.500 zou hebben verduisterd ten nadele van een loodgietersbedrijf waar hij werkte. PROMOTIEREGELING IN DE 2e KLASSE Ook voor de promotie van de tweede klas heeft de KNVB thans een regeling getroffen. In totaal zullen de twaalf tweede klas-kampioenen in vier groe pen van drie om één plaats in de eerste klasse spelen. Voor het Westen is de volgende rege ling getroffen: de kampioenen van de 2e klassen A en B van het District West I en de kam pioen van de 2e klasse A West II spelen een hele competitie om eén plaats in de eerste klas. OOK VIERDE ZUIL WORDT OPGENOMEN DEN HAAG (K.N.P.Nog dit jaar zal, naar wij uit betrouw bare bron vernemen, het Georga niseerd Overleg in ere worden hersteld en zal de taak van de salariscommissie ad hoe zijn be staan, dat zes jaren heeft ge duurd, beëindigen. De verwach ting schijnt gewettigd, dat met de bijeenroeping van het Georgani seerd Overleg ook de vierde zuil, het ambtenarencentrum, waarin o.m. de Bond van Gemeente-amb tenaren is vertegenwoordigd, in het Georganiseerd Overleg zal worden opgenomen. De Algemene Katholieke Ambtenarenbond schrijft in zijn orgaan over deze heroprichting van het Georgani seerd Overleg: Over de nieuwe constructie zijn wij tevreden. Die tevredenheid zal duidelijk zijn, als wij vermelden, dat het Koninklijk Besluit ten aanzien van de samenstelling van het Georganiseerd Overleg het volgende bepaalt: Bevoegd tot aanwijzing elk van twee leden en twee plaatsvervan gende leden zijn: a. het Comité ter behartiging van de algemene belangen van overheidspersoneel; b. de R. K. Centrale van burger lijk overheids- en semi-over- hëidspersoneel; c. de Christelijke centrale van overheids- en onderwijzend personeel; d. andere door de Kroon tot de commissie toe te laten centra les van verenigingen van amb tenaren, welke, onder meer gelet op het getal ambtenaren, dat zij vertegenwoordigen, eveneens representatief zijn en tegen wier toelating het alge meen belang zich niet verzet" Men ziet, dat de drie bekende centrales de drie zuilen! weder zitting hebben, zoals voor heen ook het geval was. Daaraan viel niet te twijfelen. Andere cen trales kunnen toelating krijgen, mits bepaalde voorwaarden ver vuld zijn. De deur is dus niet ge sloten. Maandagmiddag zijn in het Centraal Militair Hospitaal te Utrecht aan een tiental Korea-vrijwilligers voor het moedig gedrag bij het Detachement Verenigde Naties onderscheidin gen uitgereikt. Majoor da Costa speldt soldaat H. van Moll uit Den Haag het eremetaal op.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3