Viering wijding honderdjarig jubileum kerk van Westwoud "töwim? Eén maand geëist ft IS Akkerbouwers peinzen over poters en prijzen Liquiditeit middenstand steeds meer in de knel tegen rode propagandist Het w toezii WIE RAADT DE UITSLAG? Aan de vooravond van een eeuwfeest K.V.P. en N.R.K.M. in beraad rtobdcco(bmpAnij n.v Een dankbare historische publicatie Rijk verleden Qijsttak* Jomadem! Marktberichten Aft.AUEMAAl ZWAAEABERG'S XOOKH/ORSr..KOlOSSAAl ROOKWORST itQia BS RW MAAITIJDEN,EET! L.T.B. vakgroep in Haarlem bijeen Diocesane Centrale Raadsvergadering 1. Alcm. Victrix-V.V.A. 2. Terrasvogels—Forward 3. Texel—R.K.A.F.C. 4. V.V.W.-H.S.V. 5. St. Victor-Andijk DE SPELREGELS eerste prijs ƒ5,00 tweede prijsƒ2,50 en drie prijzen van ƒ1,00 HET HART fëJïUt dan xWuHïdcr S. u<- t? "3» 4| PAGINA 4 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 De Parochie Westwoud staat aan de vooravond van de viering van het eeuwfeest van de kerk van de H. Martinus. Deze gebeur tenis zal niet ongemerkt voorbijgaan en pastoor Bangert en zijn parochianen hebben dan ook een uitgebreid programma ont worpen. Een missie, een tentoonstelling voor oud en jong, een revue en een pontificale Hoogmis, die Mgr. Huibers op Zondag 18 November zal opdragen, besluit deze week van herdenking. Kapelaan Voets vat dan de historie samen in een hoofdstuk je „als Christus maar gepredikt wordt". De titel zegt het reeds. Er ontstonden moeilijkheden toen Zwaagdijk een eigen parochie wenste. Het ging niet altijd even vredig toe, maar ondanks dat, was een ieder vol ijver het Rijk van Christus uit te breiden. Pastoor L. Hezemans. die Welk een voorrecht te mogen terugzien op zulk een verleden, rijk aan gunsten en verdiensten, vol van moeizame arbeid en het optornen tegen moeilijkheden, dte tooh werden overwonnen. Er is dan ook alle reden deze gebeurtenis te vieren met dank- v^trhXot ^*h'h„ei Splithoff was opgevolgd vele, dat tot het geestelijk en tijdelijk welzijn voor de parochie Westwoud werd bereikt. Een historisch overzicht. Kapelaan B. Voets uit Alk maar, die in de loop der jaren veel wetenswaardigs over de historie van het katholieke volks deel heeft gepubliceerd, heeft bij deze gelegenheid een „Beknopte geschiedenis van Katholiek West woud" geschreven. Een boekje van ong. 40 pag. (18691900) gaf in 1873 zijn medewerking op 18 November aan de oprichting van de paro chie Zwaagdijk, die werd afge scheiden van de parochie West woud. Kostelijk vertelt kapelaan Voets over de jonge Nuyens, die optornde tegen eep geschiedenis leraar op een neutrale school in Enkhuizen. Hij werd door Nuyens verweten een valse voorstelling te geven van het - .- katholicisme. Deze gebeurtenis met fraaie illustraties van Peter wercj voor pastoor Hezemans de Sprer.. De schaver vertelt in dit aanleiding ijveren om eigen historisch overzicht over het katholiek onderwijs. Hij slaagde ontslaan van een oud kerkje in de eerste eeuwen van christe lijke jaartelling, een kerkje dat, volgens de overlevering aan de Germaanse god Wodan was toe gewijd en het omstreden jaartal 333 draagt. Later werd dit kerkje veranderd in een bedehuis door de H. Bonifacius, volgens de richtlijnen van Paus Gregorius. De parochie treedt voor het eerst in het licht der historie in 1319. De auteur verhaalt over het leven in het dorp, dat bijzon der in de gunst stond bij de Hol landse graven, hij schildert de levensomstandigheden van de bewoners, vertelt van de gedra gingen bij de godsdienstoefenin gen en wijdt een speciaal hoofd stuk aan de afscheiding van Bin nen wij zend. En dat alles in een eenvoudige trant aan de hand van zijn speurderswerk en re sultaten in de oude vergeelde archieven. Kapelaan Voets heeft in dit werkje de objectiviteit streng in acht genomen en met een nuch tere zin voor de werkelijkheid werpt hij een licht op de roerige tijd van de zg. Kerkhervorming; de hervorming heeft in het begin van de 16e eeuw weinig invloed kunnen uitoefenen. Honderd jaar later was de situatie anders. Kapelaan Voets schrijft dit o.m. toe aan de vissers, die ge regeld in andere plaatsen kwa men en daar over de nieuwe leer hoorden spreken. Toch bleef een kern behouden en sedert de vo rige eeuw is Westwoud een katholiek centrum gebleven. De katholieke bevolking was sedert de Hervorming aangewezen op de zielzorg van Binnen wij zend uit. De neriode van de schuilkerken De parochianen in Westwoud bleven wel trouw aan de H. Moe derkerk, maar de practische ziel zorg bleef in gebreke. Grote moeilijkheden moesten overwon nen worden. De bevolking van Westwoud hield hardnekkig vast aan de oude gebruiken, ondanks het verzet van de dorpsbestuur ders, die steun ontvingen van fanatieke protestanten. Men werd voorzichtiger, maar dat was ook alles. Kapelaan Voets neemt zijn le zers mee naar de jaren van 't midden der 18e eeuw. De klemtoon kwam meer en meer op West woud te liggen. Men ijverde voor een eigen pa rochiekerk, maar het zou nog jaren duren eer het zover was. Schuilkerk in Binnenwiizend opgeheven. Op de 18e Augustus 1829 viel het besluit van de opheffing der beide schuilkerken. De kerk werd verplaatst naar West woud. Bij het vorderen van de 19e eeuw werden de verhoudingen voor de katholieken steeds beter, schrijft kapelaan Voets. Uit de schaduw. De wijziging van de politieke verhoudingen, waarbij de pa triotten het bewind in handen namen, betekende een groter vrijheid voor de katholieken. Direct was het denkbeeld geop perd een groter kerk te bouwen. Toch gingen er nog tientallen jaren overheen. Het begon met j in 1873; er kwam een school onder de bescherming van de H. Jozef. In 1884 namen de zusters de leiding van het onderwijs aan de meisjes in handen. Pastoor He zemans blaakte van activiteit en de parochie vond er baat bij. Het geestelijk leven bloeide in hoge mate. Na pastoor Hezemans, kwa men de parochieherders Petrus Vromesteyn, Aloysius Trautwein. Joannes Meyer, Laurentius Mulder en Jacobus Mol. Na de oorlog nam pastoor H. J. Bangert de zielzorg over en het is thans tijdens zijn pasto raat, dat de parochianen zich opmaken het eeuwfeest van haar parochie te vieren. Het werkje van kapelaan Voets dient in handen te komen van alle parochianen; het is niet alleen een dankbare aan winst voor de jubilerende paro chie Westwoud, maar niet min der een belangrijke bijdrage tot de publicaties over de Geschie denis van Katholiek West- Friesland. In deze dagen van een gigan tische strijd tegen de H. Moeder kerk is het zich verdiepen in het verleden een grote steun om kracht te putten uit de strijd onzer voorouders, die goed en bloed veil hadden voor het kostbaarste bezit dat de christeD is gegeven, zijn geloof. Ook deze historie leert de waarde van het ijveren voor eigen geestelijke goederen en bewaarheidt dat het gebed en het onvermoeide wer ken de steun verzekert van Gods' hulp. I Uw luchtwegen zijn t door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krach- Mig werkende PURMEREND 6 Nov. Eieren: 4000 kipeieren 1818,75 p. 100 st.; 600 eendeneieren 11 p. 100 st.. Veemarkt: Totaal 946 st. runde ren. 86 vette koeien 1.902.60, handel iets kalmer; 299 gelde koeien 475700 kalm; 98 melk koeien 525900 stug; 23 pinken 300485 matig; 8 stieren 600 320 kalm; 10 vette kalveren 145 1400 stil; 32 graskalveren 175 310 iets beter; 295 nuchtere kal veren v.d. sl. 45105 iets beter; 178 vette varken v.d. sl. 1.902.16 stug; 892 magere varkens en big gen. resp. 2865 stug en 2430 idem; 1089 schapen (vette) 3060 stug, 80140 stugger; lammeren 70120 stugger; 54 bokken en geiten 1060 vlug; 35 paarden 625 800 stil; 13 fokzeugen 325 425 stug; 3512 totaal aantal dieren Pluimveemarkt: 4400 oude kip pen en hanen (witte en rode) 1,752,600 oude kippen en hanen (blauw) 1.902.20; 350 jonge hanen (blauw) 2.402.75; 900 eenden 1.752.75; 900 konijnen 19; 110 ganzen 911. WMr' EEA 6E2EU/EEPAG fS MS SMAKEI 'JA BESTEED. ..AIS 14 2M\NEN3£Jt6'S HOOGKARSPEL, 6 November 25.000 stuk bloemkool: T.s. BI 28.80—34.10. B2 19.80—22.80, Z.d. B 26.60—28.80. B2 14.70— 16.20. C 22.90—25,00. C2 8.60— 9.90. stek 3.10—20.50. 1175 kg gele kool 6.60. 750 kg groene kool 6.70. AVENHORN, 6 November 22.000 kg witte kool: 4.004.40. succes 4.505.10. 31.000 kg rode kool 6.6011.60, 4.500 kg gele kool 7.0011.80, 1.200 kg groene kool 8.20—10.50, 4.000 kg Chi nese kool 6.007.90. 6500 kg uien: grove 29.5030.40, gewone 30.2031.80. drielingen 27.20 29.00. nep 24.00—28.00. 17.000 kg bieten: I 8.909.80. lange biet I 9.20—9.70. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In hotel „de Leeuwerik" heeft vanmorgen de voorzitter van de vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B., de heer H. A. Giesen, de algemene vergadering vcm deze vakgroep ge opend. Hij wees op een aantal wisselvalligheden en vraagtekens betreffende de prijzenpolitiek, die overheid en boeren bezighoud den. Het afgelopen jaar kenmerkte zich door minder moeilijk heden bij de arbeidsvoorziening, doch een sterke stijging van de prijzen van stro (vorig najaar nog moeilijk tegen zeer lage prijs te plaatsen!) en door een dergelijk verschijnsel bij de uien, die nu een goudmijntje zijn geworden, maar verleden jaar ver lies opleverden. (Van onze speciale verslaggever). IN DE STADSGEHOORZAAL te Leiden heeft vanmorgen de voorzitter van de Haarlemse Diocesane MidiVnstandsbond, de heer F. C. de Hosson, de najaars-Centrale Raadsvergadering ge opend met een rede, waarin hij herinnerde aan wat de voor zitter van de N.R.K.M., de heer Kcops, onlangs een verheugende vooruitgang heeft genoemd op verschillende voor de Midden stand zeer belangrijke terreinen: ae ruimere voorziening van het fonds waaruit het Economisch Instituut voor de Middenstand kan putten, waardoor dit zijn belangrijk werk op groter schaal kan voortzetten, de aanbieding van het nieuwe ontwerp Vestigings wet en vooral de grote stap, die naar de verwezenlijking leidt van een Middenstands-toporgaan in de P.B.O. Het noemen van deze proble men en van successen die na veel studie en soms harde strijd en langdurige onderhandelingen ge boekt konden worden stellen dui delijk in het licht dat men er niet meer komt met alléén maar hard werken in eigen bedrijf op de juiste wijze. Natuurlijk is dat een eerste voorwaarde om de Midden stand gezond te maken maar daar bovenuit rijzen problemen die noodzakelijk op Hoger niveau ge zamenlijk tot een oplossing moe ten worden gebracht Sterk spreekt hier de noodzaak tot organisatie. Het is helaas maar al te duide lijk dat de middenstand, door zijn functie noodzakelijk gekoppeld aan de conjunctuur, 't teleurstel lend verloop daarvan zal moeten ondergaan. Duidelijk blijkt hier dat de middenstander risico-dra ger is en even duidelijk, aldus spr. dat hij bewegingsvrijheid be hoeft om hem in staat te stellen met lenigheid op verantwoorde wijze zijn taak te vervullen. De beruchte prijzenbeschikking 1950 is daarmee in flagrante strijd Zij doet haar rampzalige gevolgen dan ook gevoelen. Met klem wees spr. van de hand, dat alles maar voor sociaal verantwoord kan worden gehouden, wat de gevoe lens der massa ontziet. Onze zin voor realiteit weer houdt ons ervan, verlangens te berde te brengen, die van de schatkist grote prestaties zouden vragen, aldus spr. Maar de wens om de heffing van de omzetbe- „«.„j. he- 1 um ue neiimg van ae omzeroe- b verkritoen lasting naar de bron te verleggen, graafplaats te verkrijgen. Na de pastoors Bonekamp en Eisenbeil nam pastoor Joannes Splithoff het bestuur van de parochie over. valt daar niet onder en verwe zenlijking daarvan zou juist zo zegenrijk werken. Hetzelfde geldt I voor de hoognodige wet op het cadeaustelsel, waarvae het ont- ctiMiter breken thans toesanden moge- de eieenlnke stichter maakt en voortbesta"anj die naar de grenzen van 't krank zinnige gaan. Spr. laakte overigens de wei nige medewerking van de afde lingen aan de enquête die de ge gevens bijeen moet brengen op basis waarvan een rapport tegen het cadeaustelsel kan worden op gesteld. Hii is - geworden: Pastoor Splithoff werd in Amsterdam geboren, studeerde in België, hii werd kapelaan en pastoor in Amster dam. verhuisde naar de paro chie Hoogwoud en kwam in Westwoud terecht. Kapelaan Voets beschrijft de activiteit van deze geestelijke, die ogenblikkelijk gewonnen was voor het plan een kerk te bou wen. Tekeningen werden ge maakt, kostenberekeningen op gezet en in de jaren 1849 en 1850 werd tot de bouw overge gaan. De oude schuilkerk werd in Nov. 1851 verkocht. Het grote moment Op 15 October 1851 wijdde deken Does van Hoorn het nieu we kerkgebouw. Kapelaan Voets wijst er op, dat de kerkelijke hiërarchie toen nog niet ...was hersteld. (De kerkelijke hiërar chie werd hersteld in 1853 - red). Bii officiëel schrijven van de eerste bisschop Mgr. van Vree werd de Statie Binnenwiizend- Westwoud opgeheven en de kerk van de H. Martinus werd ver heven tot parochiekerk. Hij bepleitte ook dat van emi granten zal worden geëist hun schulden te voldoen eer zij het land verlaten. Voorzover het be lastingschuld betreft vindt men dit heel gewoon, maar als de mid denstand de minister zoiets vraagt wordt deze „huiverig", aldus spr. Tenslotte vestigde spr. de aan dacht op de moeilijke liquidi teitspositie van de middenstand. De aanvragen om hulp uit de NRKM-fondsen stijgen in schrik barende mate, de textiel-branche die steeds voor zeer gezond door ging heeft al een noodfonds op gericht. De middenstand wordt niet zo zeer geïmponeerd door de hoge bedragen die bij het streven naar een oplossing door de minister worden genoemd, rhaar vraagt vooral dat het daadwerkelijk en echt mogelijk zal zijn van de maatregelen ook een effectvol gebruik te kunnen makgj. Spr. deelde tenslotte mede. dat n.a.v. een actie van het hoofdbe stuur met het oog op de houding van de KVP in de laatste tijd ten opzichte van de middenstandsbe- langen ingenomen, binnenkort 'n beraad zal plaats vinden tussen het partijbestuur van de KVP, de Tweede Kamerfractie en verte genwoordigers van NBKM vak- en standsgeledingen, waarvan meer belangstelling voor de in zichten van de NRKM en diepere onentering in de middenstands vraagstukken bij de KVP wordt verhoopt. Hij gewaagde van het overleg dat tussen akkerbouwers en veeboeren over stro is gevoerd, opdat wellicht door vroegtijdige aan- en verkoop, event, coöpe ratief, een zekere nivellering kan worden bereikt, hetgeen ook b.v. voor voederbieten een oplossing zou kunnen zijn. Spr. meende dat wij nog maar nauwelijks toe zijn aan de mo gelijkheid om de areaalheffing van f 75 per ha voor het poter egalisatiefonds te verminderen of op te heffen. Reserves zijn nodig om de garantie op huidige hoogte te kunnen handhaven. Als ook dit jaar het fonds niet of nagenoeg niet wordt aange tast zou verlaging van de hef fing volgend jaar aanvaardbaar zijn. De heer Giesen releveerde ook de geschiedenis met de maatver- andering van de eerstelingen voor Frankrijk, waarbij aan de Franse eis is toegegeven, zodat voor dat land maat 35-50 moet worden doorgesorteerd in 35-45 en 45-50 resp. 55. Overigens komt binnenkort de gehele matenkwestie on de hel ling Er is een streven om 30-40. 40-50 in te voeren resp. voor sommige rassen daarboven, ter- wiil de kleine maat een sor tering 27 of 28-30 of 32 zou krij gen. De LTB noch de NAK voe len hiervoor, omdat dit ons on- herroeneliik 5 mm maat aan nootgoed kost. Bij de poters doet zich voorts de vraag voor of we eventueel naar centrale export met een vastere prijs zouden moeten. Veel zal afhangen van wat het buitenland doet, aldus spr. die vervolgens aandacht besteedde aan de verhoging van de vaste lasten. Hij zag de voorgestelde wacht geld en werkloosheidsverzekering ondanks alle goede bedoe lingen als een groot gevaar voor verslapping van het gezon de arbeids-initiatief. Als men de vaste arbeiders gaat betrekken in de premiebetaling, zal dit voor hen een prikkel zijn om het vaste voor een meer los verband te verwisselen, hetgeen niet anders kan betekenen dan een verwij dering tussen werknemer én werkgever, een vermindering van medeleven met het bedrijf waar men werkt. Men moet het dus niet zo stollen dat de bezwaren zouden voortvloeien uit een ge brek aan sociaal voelen aan onze zijde. Sprekend over het door de minister voorgestelde drie-prij- zen-systeem meende de héér Giesen dat door de stijgende kos ten: lonen, reparatie, investe ringen, hulpmiddelen, in de practijk weinig terecht zal ko men van de teelt-stimulerende invloed van de prijzen voor tar we, suikerbieten en koolzaad, zoals die op basis van de L.E.I. berekeningen zijn voorgesteld. De vraag is voorts of voor een grote groep, vooral ook van zandbedrijven, met de kale kost prijs en vrije uitloop genoegen moet worden genomen, terwijl er voor de kleibedrijven een veel groter garantie voor een redelijk ondernemersloon bestaat. In ieder geval geldt bij garantie van vaste prijzen het bezwaar, dat een volledig distributie apparaat voor een aantal produc ten moet worden opgebouwd, terwijl ook een teeltversehuivimg naar de extensieve gewassen kan volgen. De LTB stelde een mid denweg voor; een garantie van tenminste 10 pet. ondernemers- loon met desnoods beperkte uit loop naar boven. Het overleg is nog gaande. ROTTERDAM 6 Nov. Vee. Aanvoer in totaal 4077 stuks. 875 Vette koeien en ossen; 815 ge- bruiksvee; 125 vette kalveren; 237 graskalveren: 117 varkens, 480 biggen; 145 paarden! 21 veulens; 393 schapen of lammeren; 72 bok ken of geiten. Vette koeien p. kg le kwal. 2.45 -2.60; 2e kwal. 2.25—2.35, 3e kwal. 600, 540. 1.952.15; vette kalveren p. kg le kwal. 2.60—2.80; 2e kwal. 2.40— 2.50; 3e kwal. 2.10 230; graskalve ren p. st. 320, 220, 180; nuchtere kalveren p. st. 58, 55, 50; biggen p. st. 55, 52, 45; slachtpaarden p. kg 1.90, 1.85, 1.80; schapen p. st. 120, 100, 85; lammeren p. st. 100, 80, 70; kalf- en melkkoeien 980, 880, 760; vare koeien p. st. 650, Zo af en toe doen we bij het nakijken van de vele oplossingen voor onze voetbalprijsvraag toch interessante ervaringen op. Zo bijvoor beeld deze week, toen het opviel hoeveel belangstelling ook de dames aan de dag leggen voor het wel en wee van de voetbalclubs. Een van deze trouwe supporters zag haar interesse ditmaal zelfs beloond met een onbedreigd verworven tweede plaats. Ze had vijf punten en dat was ditmaal voldoende. Het was namelijk de eerste maal, dat de gelukkige bezitters van vier punten ook mee konden doen in de strijd om de prijzen. Het werd een fel gevecht, waarbij tenslotte de hulp van het lot moest worden ingeroepen. De eerste prijs was dit maal onmiskenbaar weggelegd voor de enige bezitter van zes pun ten. En hier dan weer de uitslag: le prijs: J. Boon, Zwaagdijk 157. 2e prijs: Mej. De Goede-Hoekstra, Hoofdstraat 146, Alkmaar. Drie Se prijzen: J. W. Bom, Balistraat 27, Den Helder; G. J. Rob, Geldelozepad 100, Mcdembllk en P. Beers, Rustenburgerweg 29a, Heerhugowaard. Hier weer de opgaaf voor deze week: UITSLAG NIET INVULLEN 1. 2. Naam: •- Adres: »- Woonplaats:.- - -• Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. ALKMAAR. Op 11 Septem-tracht te brengen. Dat zijn na- - au.—- tuurljjk allemaal leugenaars! ber behandelde de Alkmaarse jvjr. w Holsteyn wilde daar- rechtbank de zaak tegen de pro pagandist J. J. H. uit Alkmaar, die tijdens de staking in de Wie- ringermeer propaganda-redevoe- ringen heeft gehouden en daarbij het gezag, met name de Rijks politie, grovelijk heeft beledigd. De spreker, die zich toen voor zijn uitlatingen moest verant woorden, heeft getracht er, wat men noemt, onder uit te komen door de opzet tot belediging te ontkennen en de feiten minder ernstig te stellen, dan ze in wer kelijkheid waren. Hij wilde toen de rechtbank kennis laten nemen van hetgeeh hij werkelijk gezegd zou hebben en vroeg de zaak aan te houden, totdat hij een resumé van de rede kon overleggen. Dat is gebeurd en het resumé, dat niet minder beledigend was dan de rede, werd Dinsdagmorgen, bij de tweede behandeling van de zaak, nog eens ter tafel gebracht. Bovendien waren er nog vier getuigen, twee politiemannen, een correspondent van een dagblad en een toehoor der uit de zaal, die alleen maar beledigende woorden en opruien de taal hadden gehoord. De Officier van Justitie, die evenals trouwens de rechtbank, een heel wat mildere., houding aannam dan in de staat, waar de ideeën van de propagandist tot werkelijkheid zijn gemaakt, mo gelijk is, was van mening, dat verdachte nog steeds zijn beledi gende houding niet heeft kunnen laten varen. Hij wordt direct be ledigend, als hij over zijn prin cipes spreekt en ook als hij over de verklaringen van de getuigen het een en ander in het midden om, temeer daar de man reeds eerder voor een dergelijk feit ver oordeeld is, geen geldboete vra gen, maar een gevoelige straf in de vorm van een maand gevan genis. De uitspraak werd bepaald over veertien dagen. Riet- en kroosschouw WIERINGERMEER. Het do- meinbeiheer in het Rentambt Wieringermeer maakt bekend, dat met ingang van 22 Nov. a.s. begonnen wordt met de schouw- voering over kavel- en erfsloten. hoofd toevoergreppels, drain-uit- mondingen en andere tot water geleiding dienende objecten. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. De Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in de volgende zaken: Wegens diefstal werd H. van V. uit Alkmaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van het voor-arrest, en met bevel tot onmiddellij ke invrijheidstelling. Met een jaar en drie maanden, met aftrek voor-arrest, werd D. de V. gevonnist voor het plegen van een zedendelict. J. B. uit Lemmer werd ver oordeeld tot een boete van f 75 of 25 dagen wegens de overtre ding van het Wegenverkeers reglement. De civiele vordering werd afgewezen. L. B. uit Wieringen zag het tegen hem uitgesproken vonnis van de kantonrechter, waartegen hii in hoger beroep was gegaan, bevestigd. van onze fabrieken K deze grote machinehal HlER staan 2u aan 20 de sigaretten machines, de verpakkingsmachines en alle andere hutpmachines. Iedere machine afzonderlijk is een juwea van vernuft en techniek. Wu zullen u elke handeling. die deze machines verrichten, in details laten zien. U krijgt dan een jukt beeld hoeveel zorg er besteed wordt aan de vervaardiging van uw geliefde sigaret. 'tM Ter gelegenheid tenvereniging to „Pro Patria" v o plaats, welke do< Inspecteur Gei (Van een speciale Over het wetsor credi et wezen is al geweest. Er zijn van toezicht op he Vooreerst is het op gelet wordt, ztoh niet overbela orediet te geven verstrekken aan waardigen. Het tx dus de vraag: ha kier als een goec het vertrouwen va waardig is? Zo'n kan men ook ste geneesheer of de advocaten wordt a door een raad va discipline, met ho; het gerechtshof. Dc ook hun eigen m colleges en een cei tuchtcollege, waarir heid meespeelt, tinek wilde nu oo ;eheel opdragen a andse Bank. Daa: ten zich niet enl wereld, maar ooi leden der Tweede alle, behalve soc munisten). Want ter voorstelde wei af van de alleszins praktijk in de w< recht en van de maar druiste zeke; grondslagen van d B.O. voor het ba minister schijnt soort controle we „overlaten" aan ori bedrijfsleven, mits landse Bank daan die organen „a kan blijven geven. Deze „oplossing" bekoren, Zij getuig' royale gezindheid mogelijk in de gei B.O. de wet te s< licht zal de Kamej op dit punt nog fa HONDERD AG 8 HILVERSUM. I KRO; 10.00 NC1 14.00—24.00 NC 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en lender; 8.00 Nieuw richten; 815 Gram. vrouw; 9.30 Water Gram.; 9-40 Schoolr wijde muziek; 10.30 11.00 Voor de zieke: 12.00 Angelus' 12.03 (12.30-12.33 Land- mededelinigen); 12.5 13.00 Nieuws en kat Gram.; 13,35 Viool Meropole Orkest et Voor de vrouw; 15.! Pianotrio 16.00 Bijl 16 30 Gram.; 17.00 17.30 Voordracht; 1 uitzending: H. M. I poease jagers op pol koeien 18 00 Nieuw koor en soliste; 1( jeugd; 18-50 Leger c 19.05 „Levensvragei aard en een pastora 19.20 Vocaal onsem' diokrant; 20.10 Nlieu richten 20.10 Gevari ma; 22.15 Buitenla; 22.35 Gram.; 22.45 I king; 23.00 Nieuwz Gram. HILVERSUM I AVRO 7-50 VPI AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 Gram.; ning; 8.00 Nieuws; 9-00 Morgenwijding.; 9.25 De groenteman 10.50 Voor de kleut meronkest; 11.45 Vc Piano en orgel; 12-2 netje; 12.33 Land- mededelingen 12.33 ziek; 12-50 Financi zicht; 13.00 Nieuws delingen of gram.; muziek; 13-55 „U k ven of niet"; 14.00 diige anecdoten; 14.1 „Oor die aigtergrond van Suid-Afrika" ci Graim.; 15.00 Voor d< „Van vier tot vijf"; jeugd; 17.30 Saxofc 18.00 JHeuws 18.15 I ken voor liefhebber, vensport; 18.20 Sp 18.30 Lichte muziek; kinderen; 19.00 Ge uit Londen; 19.05 A 19.10 Metropole-ork briek van kunst en Nieuws; 20.05 Rad nisch orkest 21.20 Ki Nederlandse Industi quête; 22.15 AVRO- Ortkestconcert; 23.00 Sportactualiteiten; 2 orgel; 23.45—24.0Q C

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4