Westelijke Grote Drie willen ontwapening onder toezicht Regering beantwoordt de Tweede Kamer Truman stelt Russen voor de wapens te tellen Engeland beperkt de invoer met 350 millioen pond 40.000 gld. verduisterd bij bankkantoor in Maastricht Katholieke Vrouwen jubileren vandaag in Amsterdam DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Grote Drie stellen ontwapening voor Maxima voor de strijdkrachten en militaire uitgaven Vrede op basis van veiligheid Mgr. Alfrink legt eerste steen Fraude bij P.T.T. in Deventer Eerste lustrum van de na-oorlogse beweging Wettelijke regeling van het partijwezen? AUTO TE WATER IN FRANEKER Regering weigert subsidie voor O. S. Drieling geboren te Steenwiiksmoer HEUSS VERWERPT VOORSTEL PIECK Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Crodietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 8 November 1951 46e Jaargang No. 12318 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59. tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WASHINGTON Amerika, Engeland en Frankrijk zullen bij de Algemene Vergadering der V.N. voorstellen indienen voor een ont wapening onder toezicht, na een onderzoek en telling van de wa pens over de gehele wereld, atoombommen inbegrepen. De be spreking van het programma zou onmiddellijk kunnen beginnen, doch de uitvoering niet voordat de oorlog in Korea is geëindigd, aldus deze gemeenschappelijke verklaring. President Truman heeft Woensdag een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om in te stem men met deze vérgaande en tot in bijzonderheden uitgewerkte ont wapeningsvoorstellen, die onder meer het uiteindelijk verbod van op atoomkracht berustende wapens zouden inhouden. In een over de gehele wereld uitgezonden radio-rede zeide Tru man dat de kern van het plan der Westerse mogendheden bestaat uit het voorstel om nauwkeurig vast te stellen over welke strijdkrach ten en wapens elk land beschikt. Trumans plan daartoe omvat drie punten: 1. Door de V.N. aangestelde In specteurs krijgen tot taak de strijdkrachten en bewapening van elk land ter wereld voort durend te controleren en rap port over hun bevindingen uit te brengen. 2. Terwijl de controleurs bezig zijn met hun taak zullen af zonderlijke overeenkomsten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der bewapening. 3. De betrokken landen zullen aan de hand van het voor gaande zo spoedig mogelijk tot vermindering van hun bewa pening overgaan. „Een dergelijk programma", aldus Truman, „zou door alle landen, die over een aanzienlijke militaire macht beschikken, moe ten worden aanvaard en bekrach tigd overeenkomstig de in elk land daarvoor geldende grond wettelijke werkwijze". Het onderzoek door de inspec teurs der Verenigde Naties zou zich ook moeten uitstrekken tot de op atoomkracht berustende wapens. Ook nadat er overeenstemming zou zijn bereikt over een ontwa peningsprogramma en dit reeds ten uitvoer zou zijn gelegd, zou de controle moeten voortduren. Er moeten waarborgen tegen schendingen zijn. De controleurs moeten er zich niet slechts van overtuigen hoe de stand der be wapening van de verschillende staten op een bepaalde datum is; zij moeten ook nagaan of de strijdkrachten dezer landen wor den uitgebreid of ingekrompen. Wanneer de feiten bekend zijn, zou men over kunnen gaan, tot het sluiten van wederkerige over eenkomsten, waarin nauwkeurig zou worden vastgesteld over wel ke strij drachten en wapens elk land uiteindelijk zou mogen be schikken. Het zou b.v. mogelijk zijn te bepalen dat de strijdkrachten van iedere staat in overeenstemming moeten zijn met de grootte van zijn bevolking, met een maxi mum-grens, die door geen enkel land zou mogen worden over schreden. Voorts zou elk land zich moeten verplichten niet meer dan een bepaald maximum gedeelte van zijn nationale inko men voor militaire doeleinden te besteden. Er zal ook controle moeten ko men op de atoomenergie. De V.N. hebben hiervoor een plan, dat wij blijven steunen. Vanzelfspre kend zijn de Westerse staten te allen tijde bereid te beraadslagen over een beter plan. Truman zei tenslotte: „Indien de Sowjet-Unie en de van haar afhankelijke staten werkelijk be vreesd zijn voor de voornemens van een of meer vrije landen, zo als zij zeggen te zijn, dan hebben zij hier een plan dat zij zonder risico kunnen aanvaarden. Het zou hun, in elke fase van zijn ten uitvoerlegging, op dezelfde wijze BRITSE RAZZIA IN MALAKKA De Britse troepen op Malakka hebben Woensdag bij het aanbre ken van de dag het dorp Tras Pahang omsingeld. De bewoners zouden de guerillastrijders, die de aanslag op de Britse Hoge Com missaris, "sir Henry Gurney pleeg den, hebben geherbergd. De 2000 bewoners worden naar kampen overgebracht. iWashington, wijd uitgelegde, moderne stad met prachtige monumenten die behalve de zetel der regering een veel bezocht touristenoord is, bood een ondernemende fotograaf vanaf de heuvel waarop het Washington Monument prijkt dit panorama van het Jefferson gedenkteken en zijn omgeving. beschermen als elk ander land en aan de andere kant zouden ook wij het ons kunnen veroor loven met een dergelijk plan in zee te gaan, daar wij dan over waarborgen zouden beschikken indien de wederpartij van kwade trouw zou blijk geven". In de verklaring van de Wes telijke Grote Drie heet het, dat zij vastbesloten zijn met haar krachtsinspanningen voort te gaan om de sterkte te bereiken die no dig is voor haar eigen veiligheid en die van de vrije wereld, aan gezien er zonder veiligheid geen vrede in rechtvaardigheid moge lijk is. Het door Truman ontwikkelde plan zal een belangrijk onderdeel kunnen zijn van het door de Gro te Drie beoogde program voor regeling, beperking en redelijke vermindering van alle strijdkrach ten en wapens tot een peil, dat de mogelijkheid van een succes volle oorlog in belangrijke mate zal doen verminderen en bijge volg de kans zal doen afnemen, dat agressie zal worden gebruikt voor verdere nationale doeleinden. KAPEL PHILOSOPHICUM VAN HET AARTSBISDOM Naar wij vernemen zal op Maandag 19 Nov. om 3 uur Z. H. Excelentie Mgr. Dr. B. Alfrink, Aartsbisschojp-Coadjutor van Utrecht op het landgoed Dijnsel- burg nabij Huis ter Heide te Amersfoort, volgens pontificale ritus de eerste steen leggen van de kapel van het in aanbouw zijn de Philosophicum voor het Aarts bisdom. 20.000 GLD. VERDUISTERD DEVENTER. De 42-jarige J. F. W., houder van een agent schap van de P.T.T., aan de Ka zernestraat te Deventer, die te vens een sigarenhandel dreef, is gearresteerd verdacht van ver duistering van ongeveer f 20.000. De fraude, bedreven met girobil jetten, loopt vermoedelijk over de jaren 1949, 1950 en 1951. De man wordt vandaag aan de Justi tie te Zwolle overgegeven. De Nederlandse delegatie tijdens de openingszitting van de Zesde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs. De heren D. U. Stikker, D. Jvon Balluseck, Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, Prof. dr. W. J. A. Kernkamp en dr. C. L. Patijn. Vandaag, Donderdag, is het 5 jaar geleden dat kort na een audiëntie bij Z.H. de Paus de oprichting van de Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging tot stand kwam. Deze nieuwe vorm van de vóóroorlogse Katholieke Vrouwenbond was al onder de oorlog voorbereid, omdat men begrepen had dat er nieuwe eisen gesteld werden. De H. Vader had op 21 October tot een 1500-tal vrouwen en meisjes gezegd, dat de vrouw in het sociale en politieke leven onmisbaar is in deze tijd en dat zij over typisch eigen talenten beschikt, waardoor zij aan dat leven een geheel eigen bijdrage kan leveren. „Tua res agitur" was de kern achtige oproep van Pius XII, die enige weken late." reeds in een daad werd omgezet. Een nieuwe bond met nieuwe richtlijnen en statuten werd in Nederland in het leven geroepen waarvan men al aanstonds de mogelijkheden en de moeilijkheden zag. Bij de na oorlogse vereniging ging het niet om een klein groepje uit de mid dengroepen van onze maatschap pij, ook de arbeidersvrouwen moesten zich aansluiten en uit de kringen der Adelbertsvereniging zou men leden aannemen. Aanstonds werd samenwerking verkregen met de katholieke ar- DE REGERING heeft bij de Tweede Kamer haar antwoord in gediend op de algemene beschou wingen over de begroting voor 1952. Daarin wordt aangekondigd dat dezer dagen de instelling kan worden verwacht van een staats commissie die o.m. de opdracht heeft na te gaan, of en, zo ja, in hoeverre er behoefte bestaat aan een wettelijke regeling van het partijwezen. Omtrent haar politiek merkt de regering op dat homogeniteit in de zin van gelijkheid van opvat ting omtrent alle vraagstukken bij haar niet aanwezig is en ook niet was te verwachten. Ten on rechte wordt echter verondersteld, dat de minister van Economische Zaken wèl het belang van de mogelijkheid van interne financie ring der ondernemingen zou in zien en de minister van Finan ciën niet. De Nieuw Guinea-kwestie waar voor de regering niet aanstonds een oplosisng ziet, heeft voor haar méér aspecten dan die van het meningsverschil met Indonesië alleen. De vraag b.v. hoe Nieuw- Guinea het best tot ontwikkeling kan worden gebracht, is er een van eigen orde. De oorzaak van de ongeregeld heden welke zich in enkele kam pen voor Ambonezen hebben voor gedaan ligt, naar de regering meent, vooral in onjuiste opvat tingen aan hun kant, van hun positie hier te lande. Op economisch gebied is een BEURSUREN WORDEN TIJDELIJK VERVROEGD belangrijk deel van de achteruit gang in het begin van dit jaar wederom ongedaan gemaakt door de gunstige uitkomsten van het betalingsverkeer gedurende de laatste maanden. Bij de financiering van de wo ningbouw uit de opbrengst van plaatselijke acties, de lening van institutionele beleggers en de nationale leningen zal gestreefd worden naar eenye^trekMng die ^a% f^^erkTng beidersvrouwen van de K.A.B. waardoor de beweging ook een krachtig nieuw leVën heeft ont vangen. Via deze K.A.V. worden de gezinnen bereikt door dage lijks werk van comité's, waarvan ieder lid zich wijdt aan de zorg voor een groep van niet meer dan 10 vrouwen. Men bracht nieuw leven in dit werk door bijeenkom sten voor ontspanning en ontwik keling te organiseren en in ons bisdom, met zijn anderhalf mil- lioen katholieken, werd de zaak bijzonder energiek aangepakt. Reeds bij dit eerste lustrum, dat de diocesane vrouwenbewe ging vandaag in Amsterdam viert, kan worden teruggezien op be langrijk werk, dat niet in het minst door de krachtige steun van de KAB kon worden verricht. Via de vrouwen bereikte men vele gezinnen. In vele gevallen van nood die door overspanning van de moeders aan de orde van de dag waren, kon op practische wijze worden ingegrepen, terwijl een goed geleide actie voor ont spanning en ontwikkeling voor anderen preventief werkte. Het K.A.V.-werk is echter slechts een onderdeel van hetgeen de Neder landse Katholieke Vrouwenbewe ging verricht. Zij omvat ook vrou wen uit de land- en tuinbouw, de middenstand, de werkgevers en intellectuele stand. Naar doel einden de bewustmaking van de taak voor de vrouw in de kerk, gezin en samenleving en alles wat daar op sociaal, charitatief, politiek en cultureel terrein mee samenhangt hebben reeds tot vele initiatieven geleid, die erop wijzen dat de beweging het woord van de H. Vader terdege hiaten in het goedkeuren van bouwplannen voorkomt. In Aug. Sept. en Oct. werden resp. 4147, 4065 en 4336 woningen goed gekeurd. De regering overweegt of wel licht in iets gewijzigde opzet de deze zomer opgerichte Nationale contactcommissie voor gezinsbe- langen de taak kan vervullen, die aan een gezinsraad zou zijn toe gedacht. Zeer binnenkort is van de Com missie Bezitsspreiding een inte rim-rapport te verwachten over het vraagstuk der winstdeling. De regering acht het niet raad zaam, naast de Vestigingswet Kleinbedrijf het initiatief te ne men tot verdergaande sanerings maatregelen voor de middenstand, waardoor zij noodzakelijk zou moeten ingrijpen in historisch ge groeide toestanden en verhoudin gen, met alle gevolgen van dien. BOODSCHAPPEN DOEN MET DE PANTSERWAGEN CAIRO (AP) Een Egyptisch blad heeft gemeld, dat het Britse leger in de Kanaalzone pantser wagens gebruikt om boodschap pen te doen. Volgens het onafhankelijke blad „Al Zaman" kan men in de Teneinde tegemoet te komen aan de van overheidswege geuite - - wens betreffende een beperking straten van Suepantserwagens van het electriciteitsgebruik, zul- "»nr de nrnenten- len de beursuren te Amsterdam met ingang van Maandag 12 No vember tijdelijk tot 4 Febr. 1952 met 20 minuten worden ver vroegd. De aanvang van de effec tenbeurs wordt vastgesteld op 13 uur en het einde op 14.20 uur (op het ogenblik is dit 13.20 resp. 14.30 uur). zien stilhouden voor de groenten winkels van de stad, waar de in zittenden tomaten en verse groenten kopen. Het blad voegt hieraan toe, dat de Britse gezinnen in de zone weigeren het voedsel te gebrui ken, dat hun in de kampen wordt voorgezet en verse groenten eisen. met andere organisaties op tal van practische punten, zoals emi gratie, lectuurvoorziening en be vordering van goede zeden. Ter gelegenheid van dit lustrum dat vandaag met een diocesane vergadering wordt gevierd, waar bij Z.H. Èxc. de Bisschop van Haarlem aanwezig zal zijn, is o.m. een eigen maandblad verschenen, dat een heel ander terrein be treedt dan dat van de bestaande tijdschriften voor de vrouw. Het blad wil een opinieblad voor de katholieke vrouw zijn en over eenkomstig de statuten der bewe- ging, aan maatschappelijke be wustwording in ruime zin bijdra gen. MEISJE VIEL IN KETEL KOKEND WATER Toen het drie-jarig dochtertje van de familie Key uit de Gode- lindedwarsstraat te Bussum Dinsdag op de deksel van een wasketel zat, gleed de deksel weg en viel het kind in het kokende waswater. Even na aankomst in het diaconessenhuis te Naarden is het meisje aan de gevolgen overleden. MILLIOENEN INDIËRS LIJDEN HONGER NEW DELHI. Volgens ge gevens van 't Indische ministerie van Voedselvoorziening te Bom bay lijden als gevolg van het heersende voedseltekort millioe- nen mensen honger. Vooral in de provincie Bombay is de toestand ernstig; door de in geheel India heersende droogte is daar zo goed als geen rijst geoogst. Men raamt dat in 19511952 minstens vier millioen ton rijst en tarwe inge voerd zullen moeten worden. LONDEN. De conservatieve regering heeft Woensdag bekend gemaakt, dat zij heeft besloten Engelands uitgaven in het buiten land met een bedrag van 350 mil lioen pond per jaar te verminde ren om een einde te maken aan een onrustbarende vermindering van de goud- en dollarreserves van het land. De nieuwe minister van Financiën, A. Butler, lichtte dit besluit toe in het Lagerhuis. Hij maakte bekend dat de vitale reserves in October alleen al zijn gedaald met 320 millioen. Butler deelde mede, dat de re gering voorstelt het zogenaamde „open algemene licentie systeem voor particuliere invoer uit Euro pa en andere niet-sterling landen voor een geselecteerde lijst van artikelen te herroepen. De invoer- licenties zouden in de meeste ge vallen door quota worden ver vangen. Tot die artikelen waarvoor in voerbeperkingen zijn te verwach ten behoren ham in blik en vlees- conserven, diverse soorten sui kerproducten, blikfruit en blik- groente, vers fruit en noten. De beperkingen zullen onmiddellijk in werking treden. Het bedrag dat Britse toeristen naar het buitenland mogen mede- nemen wordt onmiddellijk ver laagd van 100 tot 50 pond sterling voor de 12 maanden per einde October 1952. Butler verklaarde voorts, dat BESTUURDER VERDRONK (Van onze correspondent). FRANEKER. Gistermiddag omstreeks half een is een auto, komende Uit de richting Harlin- gen, door tot nu toe onbekende oorzaak door een brugleuning aan het Vliet gereden. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om met be hulp van een kraanwagen de auto te lichten, doch toen de wa gen op het droge was gebracht, bleek de bestuurder, de 34-jarige heer H. de Haan uit Zwaagwest- einde, vertegenwoordiger van de firma Baarsma, reeds te zijn overleden. Britse torpedobootjagers naar Port Said MALTA. - De Britse torpedo bootjagers „Corunna" en „Agin- court" zijn Woensdag naar Port Said vertrokken. LUISTER WEDSTRIJD IN JANUARI (Van onze sportredacteur) Op een persconferentie, giste ren door het N.O.C. in Den Haag gehouden, heeft de secretaris van het Nederlands Olympisch Comi té meegedeeld, dat voor het ver krijgen van financiën voor de uitzending van athleten naar de Spelen in Helsinki in Januari a.s. een radio-luisterwedstrijd wordt georganiseerd door de K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A. Voorts zal op de toegangskaarten voor de Nedi de strategische voorraadvorming in een trager tempo zou moeten geschieden. De Engelse Bank zal onmid dellijk het disconto verhogen van 2 tot 2>/« procent. Dat betekent dat de rentevoet voor banklenin gen in Engeland zal stijgen zodat het geld duurder zal worden. Men verhoopt hiervan een deflatio- naire invloed. Dit is de eerste wijziging in het disconto van de Bank van Enge land sinds 26 October 1939. STEENWIJKSMOER. Nadat het gezin van de heer H. M. Leemhuis in 1949 was verblijd met de geboorte van een tweeling, kwam er gistermorgen vroeg een drieling ter wereld: twee jongens en een meisje. De drie kinderen samen wagen 15 pond. Het gezin telt nu acht kinderen. BONN. De West-Duitse pre sident, Theodor Heuss, heeft de aan hem gerichte voorstellen van zijn Oost-Duitse ambtgenoot, Wil helm Pieck, verworpen. Hij zegt in een brief, die door een speciale koerier per vliegtuig werd overgebracht, dat de aan vallen van Pieck op regering en parlement van West-Duitsland van zodanige aard waren, dat zij de oprechtheid van de voorstel len logenstraffen. Op deze basis waren besprekin gen zonder zin en zouden slechts aanleiding geven tot nieuwe te leurstellingen. Heuss noemde het voorstel van Pieck „een stap achteruit op de weg naar een onafhankelijk en verenigd Duitsland", omdat het in beginsel een herleven van de controlecommissie der vier be- zettingsmogendheden betekende. wedstrijd ïerland-Zweden een extra-heffing opgelegd worden voor de uitzending. Einde 1951 zal reeds een bedrag van f 150.000 beschikbaar zijn. Inmiddels is ook bekend ge worden, dat de regering gewei gerd heeft een subsidie voor de uitzending te verstrekken. Neder land is dus één der weinige deel nemende landen, dat de uitzen ding geheel particulier financiert. Dit zijn maar enkele van de duizenden collectanten, die Zaterdag a.s. op Klaproosdag een beroep komen doen op uw begrip en meegevoel. Want van de ingezamelde gelden moet het Nederlandse Oor logsgraven Comité in staat worden gesteld namens het ge hele Nederlandse volk gast vrijheid te verlenen aan de nabestaanden van 30.000 ge allieerde militairen, die hier hun laatste rustplaats vonden. MAASTRICHT. De centrale directie van de Centrale Volks bank N.V. te Utrecht had in het begin van dit jaar enige onregel matigheden ontdekt in de admi nistratie van het toenmalige kan toor Limburg van deze bank instelling. Een onderzoek leidde tot de ontdekking, dat er een groot aantal vervalsingen in de boekhouding was aangebracht, die zeer moeilijk te ontdekken ble ken. De vervalsing bleek zo'n om vang te hebben genomen, dat men de politie te Maastricht erin be trok. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van de boekhouder kassier F. L. Deze man is na "er- hoor door de politie vorige week voorgeleid voor de Officier van Justitie en als gevolg van de me dedelingen bij het verhoor werd enkele dagen later ook de reeds vroeger ontslagen directeur van het bijkantoor L. G. uit Meerssen aangehouden en eveneens na ver hoor in voorlopige hechtenis ge steld. Naar wij vernemen bedraagt het totale bedrag van de gepleeg de verduisteringen ongeveer f 40.000.Te vermelden valt dat door een inwendige reorganisatie van de spaarbank reeds vorige maand, onafhankelijk van deze verduistering, het bijkantoor Lim burg was omgezet in een agent schap, dat rechtstreeks in de cen trale boekhouding bétrokken is. Het politie-onderzoek in deze zaak wordt nog steeds voortge zet, omdat men met de mogelijk heid rekening houdt, dat ook nog andere personen bij deze verval sing betrokken zijn. De spaarders van deze instel ling, die bijna allen uit de arbei dersstand zijn, zullen, naar van de zijde der bank is medegedeeld, geen enkele schade ondervinden van het tekort, omdat de verzeke ring alle schade dekt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1