Geslaagd donateursconcert „Soli Deo Gloria" Een groot spaarvarken De heer Sietsma stelt vragen Welgeslaagd Zeevogels-feest ALKMAAR EN OMSTREKEN AGENDA over kwestie „Van de Wadden tot het Y De Kamermuziek vereniging Bejaardenzorg was de wereld op Wereldspaardag! Hoe waren de resultaten Nieuwe PULLOVERS EN VESTEN GERARD WORM Kring den Helder K.V.P. vergadert Afschaffing van fooienstelsel „Artis" heeff veel geld nodig! Amerikaans schip in lichter laaie Nieuwe voorzitters commissies V. N. PAGINA 2 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 ALKMAAR. We hebbenAlford werd het muzikale ge- dit muziekcorps een jaar gemist in de stedeliike donateurscon certen. maar nu is het dan toch weer op het podium verschenen. De belangstelling in het Wapen van Heemskerk was zeer groot: zowel zaal als balcon waren zéér goed bezet. Twee mededelingen van de voorzitter hadden grote bijval, namelijk het feit. dat men zich. dank zii de directie van de Ringer's chocoladefabriek, voor delig instrumenten kon aan schaffen. en dat men een tam- bourscorps bad kunnen vormen, dank zii de actieve medewer king van de heer Van Weerde. Onder leiding van dirigent J. Schoen werd nu een zeer aan trekkelijk programma ten uit voer gebracht. De drie eerste nummers paraphrase over reli gieuze melodieën, van Delhaye en Boediin. en Abendgesang van Ruh werden door het corps uit nemend gespeeld: stemming en klankgehaite waren hier zeer D€rfect Het optreden van het tam- bourcoros had verdiend succes. Jammer dat een geschikte repe- titiegelegenheid voor dit en semble tot nog toe niet is ge vonden. Na twee pittig gespeelde mar sen kwam in uitvoering de be kende Cavaleria Ouverture van Suppé. Technisch bleek dit stuk voor Soli Deo Gloria nog wat moeilijk te zijn. maar de totaal indruk was zeer te waarderen. In de Ouverture Melodique van Dreissen was men weer beter op dlreef: zeer muzikale voordracht en uitstekende stem ming. De potpourri uit de opera Le Trouvère van Verdi. vormde muzikaal wel het hoogtepunt van de avond. Met een goed ge speelde mars The Middy van deelte besloten. Het optreden van dp „Disso nanten" onder leiding van Jaap de Haas, bestaande uit vrolijke muziek door verklede muzikan ten. viel zeer in de smaak. Dan was er nog het blijspel „Arme rijken" in één bedrijf, waarbij de lachspieren danig in be weging werden gebracht. Hoezeer men ook het amuse ment kan waarderen, hoofdzaak blijft toch wat Soli Deo Gloria als muziekcorps weet te berei ken. en deze goede resultaten moet men vooral niet vergeten. Dit corps werkt serieus en draagt ook bii tot de muzikale standing van ons stedelijk ama teurs muziekleven. Het was over het algemeen een zeer geslaagd concert. W. SCHREURS BIOSCOPEN CINEMA AMERICA! N: Het Balboekje, 18 jaar; (Jouvet herdenking); HARMONIE Schipper naast Godi, 14 j-; REX-TH'EATER: Louise- Lotte (geprolong.) 14 jaar; VICTORIA-THEATER: De dochter van Rosie O'Grady alle leeftijden. Voorstellingen: hedenavond 8 uur en in de Rex, mati nee, om 2.30 uur. SULDEN VLIES: Feestavond Rode Kruis Corps, 8 uur. AULA GYMNASIUM: Films over „Pro Juventute," 8 u. BERGEN K.C.B.: Lezing over Moderne Kunst met licht beelden. Geslaagd BERGEN. Aan de R.K. Leer gangen te Tilburg slaagde onze plaatsgenote mej. M. Hoek met lof voor de acte Paedagogiek M.O. B. Contactdag St. Willibrordusschool ALKMAAR Dit jaar houdt de St. Willibrordusschool op haar Patroonsdag géén ouderavond. Maar op Zondag 25 November a.s. is er een Contactdag. Dan kunnen de ouders tussen 11 en 1 uur en 's middags tussen 3 en 5 uur in persoonlijk contact met de leer krachten de belangen van hun kinderen bespreken en de schrif ten, tekeningen en leermiddelen bezichtigen. Tevens is er een tentoonstelling van „het Goede Boek" aan ver bonden en kunnen de ouders al vast een goed boek als St. Nico- laasgeschenk voor hun kinderen uitzoeken. Hoofd en personeel vertrouwen dat de ouders met dit plan zullen sympathiseren en de 25ste No vember van hun belangstelling blijk zullen geven. ECHTPAAR GESTRAFT VOOR SCHOOLVERZUIM KIND ALKMAAR De Alkmaarder J.B., die enige weken geleden in hoger beroep voor de Alkmaarse rechtbank terecht stond, omdat hij er niet voldoende op had toe gezien, dat zijn zoontje de school regelmatig bezocht, had tegen de eis van de officier van justitie be zwaar gemaakt, omdat hij meende waar zijn vrouw reeds voor dit feit was gestraft, hij nog niet eens een straf hoefde te krijgen. De zaak is toen aangehouden, om het bezwaar op zijn juistheid te con troleren. Inderdaad was de vrouw met 4,beboet, maar de offi cier van justitie meende dat de man ook strafbaar was en eiste alsnog een geldboete van 6, Temeer, waar er met verdachte al meer moeilijkheden op dit gebied waren geweest. Uitspraak over veertien dagen. Najaarsmarkt Alkmaar ALKMAAR. 7 Nov. Op die na.- jaarsmarkt werden aangevoerd 778 runderen, dit is 104 stuks minder dan het vorig jaar. De najaarsmarkt van jongvee en kalfkoeien die al jaren een dag te voren werd gehouden, is ook al wegens te weinig belang stelling afgeschaft. Er was voor de geldekoeien nog wel wat liefhebberij, niet alleen dat er werd gekeken naar melk, maar ook de koeien met vlees werden goed gezocht voor de dood. Door de hoge vraag prijzen moest er heel wat ge praat worden, en voor afwij kende zijn het de worstfabriek.cn die opruimen. De handel in het jonge vee wilde niet te best vlotten. De aanvoer van pinken en graskal veren was maar heel gering. Maar stierkalveren waren er ge noeg en nog wel zeer zware, daar Friesland goed vertegen woordigd was; voor 't leven was er al bijzonder weinig animo voor. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 700850; Melkkoeien f 450—700; Gelde koeien 475750; Kalfvaarzen f 450550, Gelde vaarzen f 250 450; Graskalveren f 150325; Stienkalveren f 300600. FINALE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP 3e KLASSE LIBRE ALKMAAR. Gisteravond is dit zeer belangrijke tournooi voortgezet om het persoonlijk kampioenschap 3e klasse libre. Onder zeer grote belangstelling werden de partijen gespeeld. De heer Te Bos wist zijn twee par tijen te winnen o.a. met een moyenne van 3.33 en 3.70 wat zeer sterk is. Van der Schilden wist gisteravond het record te vestigen door Dekker zijn eer ste verliespartij toe te brengen, wat Van der Schilde een moyen ne opleverde van 4.16. De uütslagen van Woensdag avond zijn: P. te Bos 100 30 14 3.33 C„ Kruythof 93 30 11 3.03 C. Dekker 100 33 28 3.03 P. Kloosterboer 96 33 12 2.90 P. te Bos 100 27 14 3.70 C. Burger 57 27 7 2.11 A.vd.Schilden 100 36 20 2.77 C Kuiper 89 36 12 2.47 P. Kloosterboer 100 28 21 C. Burger A.v.d.Schilden C. Dekker 91 ALKMAAR Het PvdA-lid de heer A. Sietsma, heeft de raad het volgende schrijven gestuurd: Blijkens het verslag van de 33e vergadering van de federatie van VV V's in Noord-Holland bo ven het Noordzeekanaal, gehou den te Enkhuizen op 23 October jl., in verschillende plaatselijke en streekbladen van 24 October jl. heeft de voorzitter dier fede ratie - zulks in antwoord op een vraag van die afgevaardigde van „de Zaanstreek" of het bestuur nog pogingen had gedaan, om de critiek, die in het voorlopig rap port van de gemeentelijke ac countants dienst over de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ", aan het adres van de direc teur van de federatie zou zijn ge uit, te weerleggen - er o.m. op gewezen, dat het eindrapport nog niet verschenen is en dat daaruit zou blijken, dat ten nadele van de directeur niets valt te zeggen. De voorzitter was er van overtuigd, dat het gemeentebestuur van Alkmaar er ook zo over denkt. Het bestuur der federatie heeft trouwens - aldius de voorzitter - reeds een verklaring gepubli ceerd, die door het gemeentebe stuur van Alkmaar niet is tegen gesproken. Staande de vergadering heeft de afgevaardigde van „de Zaan streek" opgemerkt, met genoe gen te hebben vernomen, dat het oordeel van burgemeester en wet houders afwijkt van het voorlopig rapport. Tenslotte is in het dag - blad „Trouw" van 26 October j.l. met betrekking tot deze kwestie letterlijk het volgende opgenomen „Het bestuur is .aldus de voor zitter steeds de overtuiging toegedaan geweest, dat van de directeur niets nadeligs kan wor den gezegd. De voorzitter kan hieraan toevoegen, dat het ge meentebestuur van Alkmaar de ze opvatting thans deelt." Aangezien in de raadsvergade ring gehouden op 24 Mei j.l. is gebleken, dat burgemeester en wethouders met betrekking tot 't voorlopig rapport over de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ" volkomen achter de ge meentelijke accountantsdienst dat tot een andere conclusie komt dan uit het bovenstaande zou blij- 3.57 39 28 18 2.82 100 24 15 4.16 24 20 3.79 ALKMAAR Het lijkt ons goed bij het begin van het concert seizoen, de aandacht nog weer eens te vestigen op onze Alkmaar- Se Kamermuziek Vereniging. Deze vereniging die reeds vanaf 1918 concerten presenteert voor zijn abonné's welke steeds van de eerste rang zijn, ziet het aantal van de vaste leden nu direct niet toenemen en dit is inderdaad jam mer. Wat de HOV voor onze stad betekent op orkestgebied, bete kent de Alkm. Kamermuziekver. op gebied van het even belangrij ke kunstgenre „De Kamermuziek" Dit zijn de twee hoofdfactoren van ons Alkmaarse muzikaal cul tureel muziek leven. Deze Ka- mermuziek-concerten zijn inder daad niet kostbaar, endaarom willen we de muziekminnaars nog eens aansporen, deze concerten in het komende seizoen te gaan be zoeken. Deze winter krijgen we te horen, het uitnemende duo Nap de Klein viool en Alice Heksch, piano. De nog jonge maar veel naam makende pianist Theo Bruins. Een liederenavod van on ze meesterzanger Laurens Bogt- man en tot besluit het voortreffe lijke „Sweelinck" strijkkwartet. Enkele bejaarden uit Heiloo hebben n.a.v. onze publicatie over de Stichting Bejaardenzorg ge vraagd of de daarin genoemde maandbedragen alleen betrekking hebben op de huur, of dat mis schien andere diensten hierin ge honoreerd zijn. Men bedenke, dat het laatste het geval is. De kosten die per maand werden opgegeven (b.v. 't bedrag van f 74) bevat de kosten voor huur en alle verzorging en voorzieningen. Voor volledige inlichtingen ver wijzen we nogmaals gaarne naar het Secretariaat van de Stichting Bejaardenzorg: Minrebroederstr. 8, Utrecht. Redactie. Patroonsfeestviering K.A.B. ALKMAAR Dezer dagen is er vanwege het bestuur van de afd. Alkmaar van de K.A.B. een circulaire uitgegaan, waarin de bestuursleden van onderafdelin gen en instellingen werden uitge nodigd het Lof in de kapel van Huize Augustinus, dat ter gele genheid van de patroonsviering op 9 November zal worden gecele breerd, bij te wonen. Naar wij vernemen zal deze plechtigheid om 8 uur precies beginnen. ken staat, verzoek ik U in de eerstvolgende raadsvergadering aan Burgemeester en Wethouders de vraag te mogen stellen, of in dit standpunt wijziging is geko men en zo ja, welke motieven daartoe aanleiding hebben gege ven. Voorts zou ik willen vragen of Burgemeester en Wethouders kunnen mededelen, wanneer het eindrapport kan worden tegemoet gezien. Het lid van de raad w.g. Sietsma. De vragen van de heer Siets ma konden eerst heden worden geplaatst, daar wij ze te laat voor eerdere opname ontvingen. Red. N.H.D.) V.V.V. ALCMARIA ALKMAAR In de Woensdag 21 November a.s. te houden alge mene ledenvergadering van „Alc- maria" V.V.V. zal de heer J. Ni- kerk, directeur van de V.V.V. te Amsterdam een causerie houden over het Vreemdelingenverkeer in het Algemeen; hij zal daarbij een film vertonen van de Am sterdamse grachten. De agenda vermeldt voorts het verslag ovei het seizoen 1951, de begroting 1952 en bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de he ren D. J. Scheffel (voorzitter) en G. v.d. Post stellen zich herkies baar. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer J. v. Riet, stelt het bestuur candi- daat de heer W. Mooy, directeur van 't Gulden Vlies. Door de le den kunnen uiterlijk 7 dagen vóór de vergadering candidaten wor den ingediend door een schrif telijke kennisgeving, door min stens 6 leden ondertekend. Dierenbescherming ALKMAAR Dinsdagavond is op de Kennemerstraatweg te Heiloo zwervend aangetroffen een donkere herdershond - reu. De eigenaar wordt verzocht zich te melden bij de politie te Heiloo of dierenbescherming te Alkmaar. Gisteravond zwervend aange troffen in de Bergerhout een zwart-wit poesje. Adres Inspec teur: E. Verwer, Baanstraat, Alk maar. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Petrus G. zv G. P. H. Bakkum en T. van der Gracht. Theodoras J. zv T. J. van Gijsen en E. A. M. Kirschner; Tade P. zv C. E. Mijlhoff en M. P. Breekveldt. Karei H. zv H. L. Bouman en H. C. Schut, Eduard zv P. Bras en J. Doorn. Gehuwd: Johannes Hollenberg en Cornelia Hemels; Sjoerd P. Pasma en Gerdina Scholten. Jo han Smorenburg en Johanna C. E. Schoonhoven. Jan Kuitwaard en Aafje Appel. In elkaar gezakt ALKMAAR Gistermorgen is een 63-jarige man uit Oudcarspel een zekere W. op het Waagplein onwel geworden en in elkaar ge zakt. Hij is met een particuliere auto naar zijn woning vervoerd. EGMOND AAN DE HOEF. Met voldoening kan „Zeevogels" terugzien op een uitstekend ge slaagde feestviering. De organi satie. voorbereid door de heren J. Hopman en S. Wittebrood, was prima en een woord van dank aan hen is zeker op ziin plaats. Ook de meisjes van „Zee vogels" werden in de feest vreugde betrokken. hetgeen zeer op prijs werd gesteld. De leden van de voet- en handbal vereniging woonden eerst een Heilige Mis bij. tot intentie van de club. door de zeereerwaarde 'heer pastoor in de parochiekerk opgedragen, waarna een feeste lijk ontbijt voor de oudere leden in de zaal Houdiiker volgde. Bii dit twintig-jarig feest werd ook nog even gedacht aan de over ledenen tijdens een herden kingsbijeenkomst op het kerk hof, waar de pastoor in treffen de woorden hen, die ziin heen gegaan. herdacht. Door de voor zitter. de heer Ranzijn. werden bloemen op de graven gelegd en „Lamoraal van Egmond" sloot de plechtigheid met pas sende muziek. De middag werd gevuld met wedstrijden. De voornaamste daarvan. ZeevogelsU. S, V. U„ werd met muziek van Lamoraal opgeluisterd. Op de feestavond spraken burgemeester M. Niele. de he ren J. J. van Don. voorzitter van de handbalvereniging. P. Beerepoot, voorzitter van de voetbalvereniging Sint Adelbert, en Koelink, voorzitter van Eg- mondia Pastoor Kooy sloot de ALKMAAR „Een groot spaarvarken is de wereld op Wereld spaardagDit was het motto, waaronder de Nutsspaarbank te Alkmaar dit jaar haar actie voor de Wereldspaardag op 31 October heelt gevoerd. Het doel van deze actie was, evenals in vorige jaren, in bijzondere mate de aandacht te vestigen op de grote betekenis van het sparen. Omtrent de resultaten van deze propaganda schrijft de Directie van de Nutsspaarbank ons het volgende: Door niet minder dan 1122 personen (vorig jaar 1088) werd een bedrag van f 39.777,— (v.j. f 43.337,op de spaarbank boekjes gestort. Werd in 1950 het hoogste aantal posten sedert 1928 (de eerste Wereldspaardag) behaald, tfhans is dit record dus tot nieuwe hoogte opgevoerd. Het ingelegde bedrag is daaren tegen wat lager dan in 1950. De geringe verschuiving in de ver deling van de grootte der inge legde bedragen is echter gemak kelijk af te lezen uit onder staande verdeling. Minder dan f 1,34 (v.j. 32); van f 1,tot f 10,541 (v.j. 535); van f 10.— tot f 100,— 438 (v.j. 413); van f 100,tot 500, 97 (v.j. 97); van f 500,— tot f 1000,— 7 (v.j. 6); van f 1000.— tot f 2000,5 (v.j. 3); van f 2000 tot f 4000,geen (v.j. 2). Totaal aantal posten 1122 (v. j. 1088). Verheugend is het, dat op deze dag 37 personen als nieuwe spaarder werden ingeschreven, 432 spaarbusjes werden geledigd, waarbij een bedrag van f 3821, voornamelijk aan pasmunt, te voorschijn kwam. Bovenstaande cijfers tonen aan, dat de jaarlijkse Spaardag voor de Nutsspaarbank een groot succes is geworden. De drukte in het wat fees telijk aangeklede spaarbankge bouw was gedurende de gehele dag zeer groot. Door het afge ven van volgnummers werd een rustig verloop en een behoor lijke bediening aan de loketten ten volle gewaarborgd. Om 9 uur v.m. stonden reeds 13 spaarders te wachten; otn circa half 7 n.m. vertrok de laatste. Het ledigen van de'432 spaar busjes, waarbij een bedrag van ruim f 3800,aan pasmunt aan de loketten moest worden uitge teld, heeft begrijpelijker wijze nog al wat tijd gevraagd. Lang wachten kon daardoor niet altijd worden vermeden. Omstreeks drie uur. toen de drukte een hoogtepunt bereikte en de wachtenden in de wacht kamer en in de hall schier schouder aan schouder stonden, bracht de Postfanfare tijdens haar rondgang door de stad aan onze aloude Spaarbank een mu zikale hulde. Het is begrijpelijk, dat deze spontane geste door de NOG GEEN GARNIZOEN IN ALKMAAR ALKMAAR Het benoemen van een nieuwe garnizoenscom mandant in Alkmaar, hetgeen be gin November geschied is, houdt nog niet in, dat Alkmaar direct weer garnizoensstad in de volle betekenis van het woord zal wor den. Er is, zo vertelde ons de nieuwe commandant, overste D. J. ter Haar, veel voorbereidend werk te doen, alvorens er in Alk maar weer een goede legering kan worden betrokken. Overste ter Haar is 25 jaar lang officier bij het K.N.I.L. geweest en medio 1948 gerepatriëerd. Voor zijn be noeming te Alkmaar was hij o.a. toegevoegd hoofd-officier bij de Lnfanterie-school te Harderwijk. Tot het commando-gebied van de Overste behoort, naast Noord- Holland - Noord, ook een deel van de Wadden-eilanden nl. Texel Vlieland en Terschelling. commissarissen en directeur in hoge mate werd gewaardeerd. De Postfanfare beoogde door haar rondgang namens de Rijkspost spaarbank de aandacht op de Wereldspaardag te vestigen. Het deed algemeen goed te kunnen constateren, dat er blijkbaar hier ter sted'e begrip voor bestaat, dat de Spaarinstellingen elkaar niet beconcurreren. Vermeldenswaard is, dat in de gemeente Alkmaar, voor zover tot op heden bekend, twee nieu we wereldburgers het levenslicht op de Wereldspaardag aan schouwden. In de gemeente Cas- tricum werden eveneens twee wereldburgers op de Wereldspaar dag geboren. Aan de gelukkige ouders werd bericht gezonden, dat een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 5,door de Spaarbank beschikbaar wordt gehouden. De Spaarbankkalender, waar mede iedere spaarder op de Wereldspaardag het bankgebouw verliet, werd algemeen zeer fraai gevonden. De voorraad is thans uitgeput. Naar men hoopt zal deze kalender, zodra hij aan de wand hangt voor velen een her innering zijn, de Spaarbank op gezette tijden te bezoeken; in het bijzonder de regelmaat in het opzij leggen is de beste waarborg om tot goede resultaten in de kunst van het spanm te komen. VERZET GEPLEEGD ALKMAAR Gisteravond om streeks twaalf uur reed een ser geant-majoor onder kennelijke invloed van sterke drank op het Verdronkenoord. Een agent van politie sommeerde de man van zijn fiets te stappen en te voet verder te gaan. Dit nam de mili tair niet en er ontstond een wor steling waarna de sergeant-majoor naar het politiebureau kon wor den overgebracht, waar hij is in gesloten. ONGELUKKIGE VAL ALKMAAR Gistermiddag omstreeks half vier reed een 70- jarige Alkmaarse typograaf, die was wezen vissen en daarna een paar borrels had gedronken, op de Helderse weg. Hij kon waar schijnlijk de macht over het stuur niet meer behouden en viel van zijn fiets af. De man klaagde over ernstige pijn in het rechterbeen en een toevallig passerende arts constateerde dat dit gebroken was. Hij is na geholpen te zijn naar het Centraalziekenhuis over gebracht. DE MOORDZAAK A-B.C, ALKMAAR. Wim Kan die de naam heeft Nederlands grootste Cabaretier te zijn heeft weer een allergezelligst geval samenge steld dat onder de titel „De Moordzaak ABC", overal met groot enthousiasme ontvangen werd. Geen wonder, men kent de ideeën van Wim Kan, hoogst origineel en oer-geestig. Mor genavond treden Wim Kan en Corry Vonk met hun ABC- cabaret in het Gulden Vlies op, met een uitgelezen schaar van medewerkenden w.o. Pam Hen- ning, Teddy en Henk Sc'holten, Gerard Rekers e.v.a., terwijl Cor Lemaire het muzikale gedeelte voor zijn rekening neemt. Naar wij vernemen, wordlt Maandag 19 Nov. a.s. het Am sterdams Toneelgezelschap ver wacht met een opvoering van het momenteel zo veelbesproken toneelwerk van Molière „De In K.I.-VERENIGING BERGEN. De vorig jaar met zeer veel moeilijkheden opgerich te K.I. vereniging begint thans haar vleugels uit te slaan. Re gelmatig melden zich nieuwe le den aan. Om voor het volgend voorjaar geheel gereed te zijn heeft het ijverige bestuur nu reeds 2 Rijkspremie-stieren met prima afstamming aangekocht, onder meer de 8-jarige Friese stier Jenne 50, van de fokker H. Vogel te Anjum en de 6-jarige Noordhollandse stier Frans van Catrien 45, van de fokker H. Nobel te Barsingerhorn. Van beide stieren worden reeds af stammelingen op productie ge controleerd met zeer gunstig resultaat. Frans van Catrien 45 heeft reeds 4 jaar voor K.I. in de provincie Utrecht dienst ge daan. Wij wensen de veehouders in onze omgeving veel succes met deze aankopen. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Martinus P. F. zv T. P. Veldman en A. Molenaar; Johannes zv P. W. Schaaper en I. de Jong; Tineke E. T. dv P. J. M. Hopman en E. W. Bakker. Ondertrouwd: Egbertus Scheep maker 34 jaar en Grietje Bruin 27 jaar; Hendrikus J. Gerdes 66 jaar en Maria Koning 69 jaar. Gehuwd: Jan Kieft en Grietje de Hart; Menso W. Pijnappel en Leoni Brugman; Wilhelmus Dek ker en Barbara J. Hillenius. Overleden: Simon Abbo 49 jaar. PASTOOR DROST VOOR DE L.T.B. BERGEN. Voor dn L.T.B. sprak pastoor Drost over „de positie van de boeren- en tuin derstand in het maatschappelijke leven. „Door Uw lidmaatschap van de standsorganisati'e hebt gij per soonlijke invloed. Hoe groter die invloed is. des te meer verant woordelijkheid neemt gij op U. Daardoor kunt gij U nieit onttrek ken aan het huidige wereldge beuren, ook al eisen de zorgen van gezin en bedrijf U vaak ten volle op. De 9tanden moeten geen te genstellingen zijn. Men moet re kening houden met elkander en elkaar lief hebben. Vooral het contact met God moet bewaard blijven en wij moeten volgens Zijn richtlijnen leven. De grootste kwaal van deze tijd is juist dat God vergeten wordt en dat het collectief egoisme hoogtij viert. Herstel van de samenleving is niet een kwestie van geweld maar van zuivere geloofsbele ving. Vooral moet er om de jeugd gedacht worden. We kunnen hen niet meer meten met de tijd van 40 jr. geleden. Zij moeten goede geloofskennis bezitten en dan met anderen kennis maken. Men moet de jeugd leren begrijpen, dan pas kan men hen leiden en in vertrouwen nemen. Daarna werd het ontwerp ge toond van het vaandel dat de Eerw. Zusters van de Liobastich- ting hebben ontworpen en zullen uitvoeren. Het ontwerp past ge heel in de boerenstand met zijn figuren van vee, korenschoven en werktuigen, St. Isadoras met ploeg en paard. De kosten zullen f 500 bedragen. In antwoord op de aanmerking van een der leden over de op handen zijnde verhoging van de pachtprijzen op schuren en lan derijen, deelde de voorzitter mede dat deze redelijk is, aan gezien de pachter de laatste 15 jaar sleohlts 7 pet. van zijn in komen aan pacht heeft betaald, hetgeen volgens spr. zeer wei nig is. POSTDUIVENVERENIGING „DE REIGERS" HEERHUGOWAARD. Nu de vluchten achter de rug zijn. is ihet de tijd om het afgelopen seizoen eens onder de loupe te nemen en de activiteiten voor het volgend jaar te bepraten. Hierom heeft de vereniging een algemene vergadering uit geschreven op Vrijdag 9 Novem ber a.s. in café v. d. Heiligen berg, des avonds om 8 uur, waarop iedere belangstellende welkom is. Zij die-zich hebben voorgenomen om met deze sport, die zoveel persoonlijke voldoe ning geeft en zoveel nuttige karaktereigenschappen kan aan kweken, te beginnen en zij die eerst wel eens willen weten wat het eigenlijk inhoudt en kost en zo, vinden hier dus een mooie gelegenheid om eens poolshoogte te nemen. Heit bestuur is zelfs voorne mens deze winter een eenvou dige tentoonstelling te organi seren, waarover U na de jaar- rii der sprekers, die alle harte lijke en waarderende woorden bii dit jubileum uitten. De feestavond werd geopend met een entree van de Zee vogels-meisjes in hun kleurige costuums. De conferencier-goo chelaar Cakie uit Alkmaar vul de de avond met goocheltoeren en een praatje, en Nel Hopman met haar broers Theo en Jan gaven een serie fraaie oefenin gen te zier». Het heeft Zeevogels bii dit jubileum niet aan belangstelling ontbroken, zoals op de druk bezochte receptie, waar vele bloemstukken werden aange bracht wel bleek. VIERING SINT MAARTEN ST. PANCRAS. In verband met het feit dat 11 November dit jaar op Zondag valt, heeft de burgemeester bepaald dat de Sint-Maarten viering in de ge meente Sint-'Pancras zal worden gehouden op Maandag, 12 No vember 1951. De ouders van de in St. Pancras woonachtige kin deren dienen er dus op toe te zien, dat zij slechts Maandag met hun lampdons langs de huizen trekken. Het traditionele dorpsfeest St. Katrijn zal dit jaar worden ge vierd op Maandag, 26 Novem ber a.s. op de scholen. De vroe de vaderen dezer gemeente zul len dan met hun tractaties de scholen bezoeken. Steeds ontvangen wij nieuwe PULLOVERS en VESTEN. Mooie modellen en uitsluitend goede kwa liteiten HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vriidagavond. MORGEN OPKLARINGEN Vanavond en vannacht vrijwel overal tijdelijk regen. Morgen overdag opklaringen en slechts enkele verspreide buien. Over wegend matige wind. ruimend van zuid-oost naar zuid tot zuid west. Weinig verandering in temperatuur. KIESREGLEMENT EN STAATKUNDIG PROGRAM IN BEHANDELING DE KRING DEN HELDER van de Katholieke Volkspartij houdt DAM NIEUWS ZUIDSCHARWOUDE. De gebeelde Zieke", met Louis vergadering wel nadere bijzon- Saalborn in d'e hoofdrol. derheden zult vernemen. uitslag van de 5e ronde van de onderlinge elubcompetitie luidt als volgt: le klas: Joh. HuytemaP. Balder 11 Th. de HaasFr. Slot 02 C. SchaffelenP. Beers 02 A. GoudsblomN. Jol 20 J. Zijp—A. v. d. Welle 1—1 2e Klas: j. Weel—P. Schaffelen 0—2 H. Engeringh A. Zuidscharwoude 11 J. Be.rkhoutJ. v. d. Hoven 02 C. J. Cools—A. Mosk 2—0 3e Klas: P. BekkerC. Kramer 11 W. Glas—H. Glas 0—2 C. ReitsenD. Hoogeboom 02 Mevr .den Hartigh-S. Mulder 11 C. OotjersJ. Engeringh 0—2 P. den HartighP. Bak 20 Mevr. dien Hartigh J. Engeringh 11 Burgerlijke Stand NIEUWE NIEDORP Geboren: Laura dv H. Couvert en I. Com- pas; Wilhelmina C. M. dv J. W. Keesom en W. C. Wit; Nicolaas P. zv N. Hand en P. C. M. Groot. Gehuwd: Gerrit Spaans en Jannie Appel; Adrianus Bakker en Maria Eeken. Overleden: Peter A. H. Potten, priester. Gerrit Wit wednr. van Trijntje Leeuw. Ingekomen personen: Maria C. Slijkerman, echtgenote van J. C. Tak van Sint Maarten naar C 64. Vertrokken personen: Jannie Appel, echtgenote van G. Spaans, van B 156 naar Alkmaar, Vier- staten 2. Wilhelmus J. Rodenburg van A 1 n. Venray, Leunseweg 1 Burgerlijke Stand WARMENHUIZENGeboren: Ali- da M. dv C. Schrijver en G. Kroon Petrus J. zv J. N. de Groot en A. M. de Nijs; Bartholomeus N, zv N. J. Ligthart en C. A. vair Duin; Godefridus P. zv G. van der Molen en C. van den Diepstraten; Maximilianus zv J. S. van Baar en M. A. van Lierop; Jacobus H. zv P. Jonker en M. Sikkink. Gehuwd: W. N. van der Vliet 23 jaar en Elisabeth Vader 22 j. JOH. WOLKORTE OVERLEDEN de RIJP. In de ouderdom van 42 jaar is overleden de heer Joh. H. Wolkorte, hoofd van de Katholieke Lagere school alhier. De begrafenis vindt plaats a.s. Vrijdag,, na de H. Mis van Re quiem in de parochiekerk. „De beste oplossing van de moeilijkheden met de bedienings- gelden in hotels, café's en restau rants zou zijn het percentage van de bedieningsgelden in de con sumptieprijs om te rekenen. Maar dan moeten de garantielonen van de kellners onvoorwaardelijk om hoog". Dit verklaarde de voorzit ter van de Katholieke Bond voor Horecafbedienden St. Antonius, de heer van Bijsterveld, op een vergadering welke te Arnhem werd gehouden. Overigens is de heer van Bijs terveld zoals hij reeds eerder verklaarde voorstander van het Engelse systeem, waarbij een kell- ner en het overige personeel, dat op bedieningsgeld is aangewezen, een volwaardig loon krijgt. Ont vangt hij daarboven van de gas ten een fooi, dan is hij er dank baar voor, maar ook zonder fooi bedient hij zijn klanten goed. Niemand denkt er toch aan in een schoenwinkel of bij de krui denier de persoon, die bedient, iets voor zijn moeite te geven en dat is ook heel gewoon, omdat deze persoon een volwaardig loon krijgt. Alleen in het hotel-, café- en restaurantbedrijf is het anders. Wanneer op verlangen van werk geverszijde dan ook het aannemen van tips verboden zou worden, dan is er des te meer reden om de garantielonen der kellners te verhogen. De heer van Bijster veld zou dan gaarne zien, dat de kellners voortaan loonbelasting zouden betalen in plaats van in komstenbelasting. maar, ter bespreking van de pro paganda, de behandeling van het Kiesreglement voor de Tweede Kamer en het ontwerp van het Algemeen Staatkundig Program. Het Kringbestuur verwacht voor deze vergadering grote belang stelling. Zowel ten aanzien van het Kiesreglement als ten aanzien van het Program, heeft het be stuur over principiële zaken enige vraagpunten aan de orde gesteld, als leidraad voor de discussie. Mede op grond van de voorbe reidingen van deze zaken in ver schillende afdelingen en Staten- kringen, wordt een discussie op hoog niveau verwacht. Bovendien zijn van de zijde van het Kring- bestuur enige belangrijke mede delingen te verwachten. Al met al voor de besturen reden om te zorgen, dat geen enkele plaatse lijke afdeling deze bijeenkomst verzuimt! KATHOLIEKE BOND BEROEPSGOEDEREN- VERVOER Op Maandag 12 November a.s. belegt de Nederlandse Katholieke Bond voor het Beroepspersonen- vervoer een vergadering, waarop alle katholieke vervoerders uit de kringen N.H. Noorderkwartier, Purmerend en omgeving en West- Friesland zijn uitgenodigd. Op de vergadering zal o.a. wor den gesproken over de structuur en positie van de Katholieke Bond in de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personen vervoer en over de problemen, waarmede het personenvervoer op het ogenblik te kampen heeft. De vergadering wordt gehouden in Hotel „Leering" te Hoorn en vangt aan om 15.00 uur. EN DE PROVINCIE IS ER GOED VOOR ARTIS is een unieke instelling voor ons land. Van grote beteke nis zowel voor het onderricht als voor de ontspanning van het volk en mag zich dan ook verheugen in een zeer grote populariteit. Dit schrijven Ged. Staten van Noord- Holland aan de Provinciale Sta ten, die binnenkort een voor dracht te behandelen krijgen tot subsidieregeling. „Artis" kost veel geld. On danks de populariteit, kan het niet toe. Over 1952 is het tekort geraamd op f285.000. Zouden de provincie en de gemeente Amster dam dit naar de gebruikelijke ver houding van een derde voor de provincie en twee-derde voor de gemeente Amsterdam, voor hun rekening nemen, dan zou de pro vincie f95.000.— moeten bijdra gen, hetgeen f72.000.— meer is, dan tot nog toe werd gegeven. Het jaarlijks subsidie bedraagt n.l. al 23.000 gulden! Ged. Staten menen, dat die f72.000.— meer voor het tekort van 1952 nu maar gegeven moeten worden. Zij be treuren het echter, dat het Rijk geen subsidie geeft. Bovendien wordt voorgesteld, over dit jaar, 1951, in het tekort een bijdrage te verlenen tot maximum f 60.000. Ongeveer 300 mijl ten Westen van Kaap Flattery ten Zuiden van Vancouver heeft zich een ontploffing voorgedaan aan boord van het 7000 ton metende Ame rikaanse vrachtschip „George Walton dat met tarwe op weg was naar Bombay. Drie leden van de 39 koppen tellende bemanning werden op slag gedood, anderen gewond. Het schip dat van voor tot achtersteven in brand staat, werd verlaten. Het Japanse m.s. „Kenkon Maroe" bereikte zeven uur later de plaats van de ramp en redde totnogtoe twaalf mensen uit de reddingboten die op een woeste zee ronddrijven. PARIJS. Dr. Finn Moe van Noorwegen is Woensdag zonder oppositie gekozen tot voorzitter van de belangrijke politieke com missie van de Algemene Vergade ring der V.N. Manfred Lachs van Polen werd gekozen tot voorzitter in de juri dische commissie; Prins Wan Wai Thayakon, vice-voorzitter van de Thailandse delegatie, in de econo mische commissie; mevrouw Ana Figueroz van Chili, in de com missie voor sociale en humani taire aangelegenheden; de afge vaardigde van de Dominicaanse Republiek dr. Hax Henriquez Urena bii de beheerschapscommis- sie en T. A. Stone, de Canadese gezant in Stockholm, tot voorzit ter van de commissie voor admi nistratieve zaken. KINDJE VIEL IN KETEL KOKEND WATER (Van onze correspondent) MUNNEKEMOER Bij de fa milie B.S., waar een wasketel met kokend water in de kamer stond, viel het 2-jarig kindje, dat de deksel eraf genomen had in de" ketel. Het bekwam ernstige brandwonden aan linker armpje, beentje en onderlichaam. Het werd door mevr. Dr. de Vries— Schmidt behandeld, die het nood zakelijk achtte de kleine onmid dellijk naar het ziekenhuis te Emmen te laten vervoeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2