„Derde macht" blijft zich kanten tegen ontwerp crediet-toezicht De middenstand heeft behoefte aan ruimer credietverlening Stichting voor Maatschappelijk Werk in Noordholland KALODERMA Het zal er echter wel komen met een kleine meerderheid Vrees voor toename bureaucratie Meer nog aan groter armslag bij fiscale maatregelen Provinciale Staten staan voor een principiële beslissing Ongeëvenaard in kwaliteit/ JZaióefótaatjei en Na drie uur zoeken: twee wapens DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 „Straatveger" heet dit stemmingsbeeld dat ge maakt is door een arts in Bombay, dr. K. L. Ko- thary. Dat niet alleen in Nederland de belangstel ling voor de fotografie met de dag toeneemt, blijkt wel uit de 56.000 inzendingen, die 's we relds grootste jaarlijkse fotowedstrijd ontving uit 35 verschillende landen. Van de 280 prijswinnen de buitenlandse prijswin naars voldeed Straatve gerhet best aan het motto „Schilderen met licht en schaduw". (Van onze parlementaire redacteur) In het Tweede Kamerdebat over het wetsontwerp „Toezicht ere- dietwezen" komen vandaag nog prof. Romme (KVP) en de heer Hoogkarspel (Com.) aan het woord. Maar ook nu is het al wel duidelijk hoe de kaarten bij de stemming zullen liggen. De heer Hofstra, de woordvoerder van de PvdA," verklaarde gisteren dat zijn fractie de laatste wijzingen in het ontwerp betreurt, maar het toch ook in deze vorm zal aanvaarden. Drs. Janssen (KVP) had reeds de avond tevoren medegedeeld, dat deze wijzigingen juist voor zijn fractie aanleiding waren om zich niet meer tegen het wetsontwerp te verzetten mits de minister ook nog bewilligt in een bekorting van de tijdelijke werkingsduur met een jaar. Zo het wets ontwerp van verschillende zijde benaderend blijft in deze verkla ringen toch de hoofdzaak, dat de twee grootste fracties het wets ontwerp dus aan de vereiste meerderheid zullen helpen. hg Een grotere meerderheid net echter ook zeker niet wor- zal den. Aan de zfjde van dr. Schou ten, die zich reeds Dinsdag tegen had verklaard, schaarden zich de heren v. d. Wetering (C.H.) en Oud (WD) als woordvoerders van de rest van de derde macht. Voorzover nog de mogelijkheid was opengelaten dat althans nog een deel van de C.H. voor het wetsontwerp zou stemmen, maakte de heer v. d. Wetering aan deze illusie een einde, door mede te delen, dat hij namens zijn hele fractie sprak. Een bijzonderheid, die aan die zijde zeker waard is om extra te worden vermeld. Voorts ver klaarden zich nog tegenstanders: w. v. Dis (St.Ger.) en de heer Weiter. Brede samenhang. ■Wet ontwerp werd gisteren wel m een zeer brede samen hang bezien. De heer v. d. We tering ging terug tot de nationa lisatie van de Ned. Bank. Daar lag z.i. de wortel van het kwaad, omdat de Centrale Bank toen haar zelfstandige positie verlo ren had. Ook mr. Oud daeht in deze richting, maar daarnaast haalde hij het hele financiële beleid van de afgelopen jaren overhoop. Voor de persoon van de minis ter en diens werkkracht had hij grote waardering, maar oofc moest gezegd worden, dat hij zich tot een volbloed socialist had ontwikkeld. Uitgaande van de gedachte dat hij alles kon beheersen had hij vooral met kortlopend schatkistpapier gefi nancierd, een financiering die in het kader van zijn goedkope ren- tepolitiek paste. Tegen kortlo pend schatkistpapier als zodanig had mr. Oud geen bezwaar, mits dilt papier weer in langlopende leningen werd omgezet. Of dit mogelijk ware geweest, kan ook de heer Oud niet aantonen en ook gaf hij toe dat deze politiek eerst na Korea is spaak gelopen. Maar de minister had z.i. een mogelijkheid als deze in zijn verwachtingen moeten betrek ken. Zijn hoofdbezwaar was echter, dat de minister niet ernstie naar consolidatie van de vlottende schuld had kunnen streven, om dat hii steeds in ziin socialisti sche achterhoofd zou hebben ee- had. dat hii voor het geval het snaak lieD. de zaak wel weer on een andere wiizc zou kunnen beheersen. En zo was er dan nu dit wetsontwern. waarhii de crediet-restrictie te huln werd geroenen. Iets dichter bij huis lagen de discussies, voorzover zij de sa menhang van dit wetsontwerp met het bij de kabinetsformatie overeengekomene betroffen. Mr. Oud roerde dit punt niet aan, maar de heer v. d. Wetering ont kende in navolging van dr. Schouten, dat deze samenhang zou bestaan en hij beriep zich hierbij op een echter niet vol ledig geciteerd artikel van de hoofdredacteur van de Volks krant. De heer Weiter kon ge tuigen dalt deze samenhang voor hem niet speelde, omdat hij de bij de formatie gemaakte af spraak niet kende. „Maar het regeringsprogram kent u wel" zo voegde de heer Nederhorst (PvdA) deze spreker toe. De heer Weiter ontkende dat in dit stuk op het onderha vige ontwerp zou zijn gedoeld. En nu was het prof. Romme, die interrumpeerde „Toch wel". Intussen had de heer Hofstra dit verband reeds nader uitge werkt. Wat de consumptie be- 4 jWas een beperking van 5 pet. doorgevoerd en voor de in vesteringen was aangenomen, dat deze met 25 pet. zouden worden verminderd. Om deze investe ringsbeperkingen te verwezen lijken waren er twee wegen: directe en indirecte controle. Zijn fractie was voorstander geweest van de eerste vorm, maar 1 nu men de tweede vorm had ver kozen, waaronder ook de cre- dietsrestrictie begrepen moest worden, kon geëist worden dat men zich hieraan ook zou houden. Nieuwe bureaucratie? Wat het wetsontwerp zelf be treft vreesde de heer Hofstra, dat de inschakeling van de copi- missies uit het bedrijfsleven de daadkracht van het beleid zou verlammen. De heer Weiter. hoewel uitgaande van een an dere stelling, sprak in gelijke geest van „rompslomp" en „bu reaucratie" Daarnaast had de heer Hofstra nog het bezwaar, dat het bedrijfseconomisch toe zicht, dat de bedoeling heeft om het publiek te beschermen, nu in handen van de direct betrokke nen werd gelegd. De heer v. d. Wetering kwam echter tot de conclusie, dat de voorschriften, zoals die thans in het ontwerp zijn opgenomen, niet de debacles van de laatste tij d zouden hebben kunnen ver hinderen en de heer Oud wees er op, dat een van de vooroor logse kabinetten zelfs in de moeilijkheden bij de Rotterdam se Bankverenigihg geen aanlei ding had gevonden om een der gelijk toezicht in het leven te roepen. Zou het toch noodzake lijk zijn, dan begeerde hij. even ais dr. Schouten, een onafhan kelijk toezicht houdend college. Het wetsontwerp in zijn ge heel beschouwend, kwam mr. Oud wei tot de conclusie, dat het er na de laatste wijzigingen beduidend op was vooruitgegaan, maar toch niet zodanig, dat zijn bezwaren ondervangen zouden zijn. Hii bleef de voorkeur geven aan onen markt oolitiek. en han teren van de discontoschroef en achtte in het wetsontwern nog altiid socialistische tendenzen aanwezig. Naar de geest was het z.i. toch een nermanente rege ling gebleven. Ook de heer v. d. Wetering struikelde over soortsreliike be zwaren en de heer Welter was zelfs van mening dat de stille bedoeling zou hebben voorgezeten om het hele bedriifsleven met één slag te socialiseren. (Van een onzer verslaggevers) Dp de Centrale Raadsvergadering van de Diocesane Katholieke Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, gisteren te Leiden gehouden, sprak de heer I. L. van Hedel, directeur van de Mid- denstandsbank te Beverwijk en belastingconsulent aldaar over de liquiditeitsmoeilijkheden, waarmede de middenstand thans tobt De heer van Hedel besteedde vooral aan de fiscale zijde van het vraagstuk zijn aandacht. Vooraf gaf spr. in vogelvlucht een overzicht van de interne oorzaken, welke tot de liquiditeits' moeilijkheden hebben geleid; een krappe financiële positie van' de middenstand, zoals ook vóór de oorlog het geval was. saldo steeds in het oog te hou den en door het afstoten van goederen met een te lage om- zetsnelheid tot een gezondere fi nanciering te komen. Oorzaken van buiten, die tot de liquiditeitsmoeiliikheden leid den. waren het sterk gestegen nriisniveau. de benerkine van het leveringscrediet. de fiscale maatregelen en de mindere koon kracht van het nubliek. Ook de middenstander moet belasting betalen, doeh hij kan er .zich niet mee verenigen, dat aan zijn moeilijkheden geen of weinig aandacht, wordt geschon ken bij het ontwerpen van fis cale maatregelen. Zo is het b.v. niet juist, dat de bedrijfswinst van de midden stand steeds gezien wordt als het loon van de middenstander: deze winst is er immers niet alleen om te voorzien in Jiet le vensonderhoud, doch dient er ook voor te zorgen, dat de on derneming een solide basis krijgt en reserve wordt gekweekt, om eventuele klappen op te vangen. Voor zover dit laatste het geval is. dienen bijzondere fiscale fa ciliteiten te worden verleend: in tegenstelling daarmee wordt door de extra-inkomstenbelasting juist dat deel van de winst ex tra belast dat gebruikt moest worden, om het bedrijfskapitaal aan te vullen. Spr. betoogde in dit verband, dat niet alleen schijnwinsten worden belast, dooh dat ook de hoge omzetten vam eind-1950 een ongunstige invloed uitoefenen door de ster ke progressie van het tarief van de inkomstenbelasting. Verheugend noemde spr. het daarom, dat in de begroting van het Min. van Economische Za ken erkend wordt dat rekening gehouden moet worden met on vermijdelijke verliezen, die bij mindér-gunstige afzetvertou- dingen optreden en die opge vangen dienen te worden door het vormen van zekere reser ves. Dit is ongetwijfeld een nieuw geluid en een bewijs van groei er. V belangstelling voor de moeilijkheden van de midden stand. De middenstander zal echter ook zelf oog voor de moeilijk heden moeten hebben en zich hebben te verdiepen in de sociale en bedrijfseconomische proble men van zijn eigen stand in deze tijd De middenstander heeft zware zorgen waarvoor bij andere groe pen maar weinig begrip is. De middenstand is ziek; hij lijdt aan bloedarmoede, welke ziekte door aanslagbiljetten en dwangbeve len dreigt te verergeren. Na de bevrijding zat de mid denstand met lege winkels en volle brandkasten, de liquiditeit was 40 maal zo groot als in 1939. Weinigen hebben zich toen gerealiseerd, hoe arrrt zij waren; zij vergaten de tering naar de nering te zetten. De fiscus schud de hen echter spoedig wakker. De omzetsnelheid liep terug en het debiteurencijfer kreeg weer betekenis op de balans. In vele ondernemingen bleek het eigen kapitaal niet toereikend voor de financiering van voorraden en vorderingen op het hoger prijs niveau. Het aanhouden van een voor raad als voor de oorlog vergde het drievoudige kapitaal. Toen kwam Korea, dat een koopwoe de ontketende, welke tenslotte in een koopstaking dreigde om te slaan, terwijl de middenstand nog' goederen ontving, welke in de korte hausse-periode waren besteld. Toen bleek hoe critieik de toestand van de middenstand geworden was. Het beschikte niet over voldoende middelen voor de financiering van hun onder neming. Men zocht zijn heil in opruimingen, doch het publiek reageerde door nog minder te kopen, omdat het een aanzien lijke prijsdaling verwachtte. Sur. Wees er in dit verband on. dat vele middenstanders de fout hii zich zelf moeten zoeken: zii deden toen het kon liiden uitgaven, die economisch niet waren verantwoord, zoals we gens aanschaffing van auto's en inventarissen en verbouwingen. Dit euvel is waarschiinliik groter geweest dan men zou verwach ten. Anderen hebben hun inkoop- en voorraadpolitiek niet aange past aan de gewijzigde omstan digheden en het debiteurencijfer niet nauwkeurig in het oog ge houden. Uit een en ander concludeerde spr. dat de middenstander, zowel wat de particuliere als wat de bedrijfsuitgaven betreft, een zo zuinig mogelijk beheer dient te voeren, teneinde daardoor te be reken, dat 'n deel van de winst gereserveerd wordt. Voorts dient hij zijn voorraad en debiteuren- Credietverlening Sor. kwam dan tot de crediet verlening als middel, om de li- auiditeitsmoeiliikheden het hoofd te bieden: credietverlening is als een bloedtransfusie, om de bloedarmoede te bestriiden. Be langrijker dan credietverlening is echter, dat de middenstand in staat gesteld wordt een gezonde financiële nositie on te bouwen en door reservering van een deel van de bedrijfswinst het eigen kanitaa) aan te nassen aan de kanitaalbehoefte van de onder neming. De vraag naar erediet is enorm en nam na Korea aanzienlijk toe. Omdat de kapitaalpositie van vele bedrijven niet sterk genoeg is, voorziet het normale bank- cred iet niet in de bestaande be hoefte. Een ander middel is b.v. het Werktuigencrediet voor am bachtsondernemingen en kleine industrieën en, Sinds 1949 ook verbetering van technische bedrijfsuitrustingen van detail- handelondernemingen. Dit W.T.C. wordt door de Ned. Middenstands bank verstrekt on der garantie van de Staat en gaat tot f 15.000, terwijl thans is voorgesteld deze limiet te ver togen tot f 50.000,Waar er belangen van nationale industrie mee gediend zijn, gaat de limiet 'tlbans reeds tót f 25.000,De ervaringen met dit W.T.C. zijn zeer gunstig en dit cred'iet vol doet uitstekend. De grote zorgen, waarmee de Middenstand te kampen, had, waren oorzaak, dat in Mei 1950 bijzondere credieten in het leven werden geroepen, die op dezelfde wjjze verleend worden: volwaar dige middenstandsbedrijven, die door de huidige bijzondere om standigheden in liquiditeitsmoei lijkheden zijn geraakt, kunnen voor dit erediet in aanmerking komen; de limiet is hier gesteld op f 30.000,doch het komt spr. wenselijk voor, dat dit wordt verhoogd. Voorts zal op korte termijn ernstig gezocht moeten worden naar nieuwe credietmogelijkheden voor de middenstand. Ook zal aandacht moeten wor den besteed aan de mogelijkhe den van een Vestigingscrediet met het oog op de moeilijkheden voor de jonge middenstanders, om een onderneming te stich ten. Inzake de credietverlening aan de middenstand is overleg gaan de tussen overheid en bedrijfs leven en een oplossing mag dus binnen afzienbare tijd verwacht worden; snelle hulp is ook hier dubbele hulp. Al is de toestand allesbehalve rooskleurie. het is verheugend, dat er een groeiend begrin is voor de zorgen, waaronder de middenstand gebukt gaat. De middenstander dient echter van doordrongen te ziin van de noodzaak eigen organisatie te versterken: alleen dan zal hii de moeilijkheden van het ogenblik te boven komen. Het doel: een gezonde middenstander in een gezonde onderneming is waard ervoor te vechten. Er volgde op deze heldere uiteenzetting een levendige dis cussie. Indien de Provinciale Staten in beginsel zullen besluiten tot ver lenen van een subsidie aldus Ged. Staten van Noord-Holland zal de voorzitter (de commis- c Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 De Zeereerw. Heer J. Kars- kens, die op Zondag 11 Nov. a.s. wordt geïnstalleerd als pastoor te Burgerbrug, na tot nu toe als kapelaan te hebben gewerkt in de parochie van. St. Petrus en Paulus („de Pa pegaai") in de Kalverstraat te Amsterdam. STEMT THUISFRONT Men weet 't, de „Geef- wedstrijd Baas boven Baas" wordt gehouden in de stijl van een ver kiezing. Er zijn zes „partijen", waaronder de Lijst Zonder Naam, van Ger de Roos. Voor ons hangt het verkiezings biljet.. En daar lezen wij, dat de Lijst Zonder Naam de lijst van de toekomstmuziek is. Dat lijkt ons een goede vondst. In de donkere dagen, die we, natuur lijk en figuurlijk bele ven, zitten we op de toe komst vol muziek te wachten. Hoe graag zou den we niet willen, dat we weer „met muziek door het leven" zouden kunnen gaan. Waarlijk, het is ons aller taak en plicht om voor „muziek voor millioenen" te zor gen. „Musik musz sein". Muziek is, volgens Shakespeare immers „der liefde voedsel". En als u dan weet, dat de we reld alleen gered kan worden, door de liefde, dan... moet de lijst zon der naam. dat is de lijst der bescheidenheid, der anonimiteit, der ne derige verborgenheid in de laatste weken van deze verkiezingswedstriid aan de kop kopien. Ook, en dat nog wel op de eerste plaats, ten bate van het Nationaal Ka tholiek Thuisfront, dat voor zijn grote en mooie en noodzakelijke taak veel geld nodig heeft. Stemt Thuisfront, stemt de lijst zonder naam, de lijst van Ger de Roos. de lijst van de muziek. Vul rap een stembiljet in of schrijf 'n briefkaart aan Thuisfront in den Haag, plak in beide gevallen een gulden aan postze gels extra en de rest komt wel. U hebt nog kans op een grote prijs ook enop een sere nade bij u thuis voor de deur. van het Orkest Zonder Naam! Beul maak hef korf Het kortste bericht over de verbetering in de gezondheidstoestand van de Koning van En geland stond in een Amerikaanse krant: Ko ning O.K. Het voordeel is, aat men dit zetsel kan bewaren. Als de Koning komt te sterven behoe ven alleen de laatste twee letters maar omge zet te worden en dan staat er: Koning, k.o., (knock out) De gekke wereld „In Rome zijn ruim 12.000 woningen niet be woond, wegens te hoge huren en nu wonen dui zenden in krotten", aldus een bericht uit Italië. Dat is de omge keerde wereld, maar als we niet oppassen raken we in ons land ook in die toestand verzeild. De tekenen zijn er al Correctie Weer eens, op een heel groot vel, twee re gels correctie in een stuk van de Tweede Kamer. Ergens in een Voorlopig Verslag staat te lezen, dat iets geschiedde „op kosten'! van, dit had moeten zijn „in kisten"... De correctie op het veel te grote vel geschiedde niettemin „op kosten" van de belastingbetaler... Mascotte Sommige mensen die niets van heiligen willen weten, hechten grote waarde aan allerlei mas cottes. Keepers van voet balelftallen hangen bij voorkeur poppetjes in het doelnet. De keeper van het weer-beroemde Oostenrijkse elftal denkt er anders over. Hij laat, als er een grote wed strijd op til is, bij voor keur zijn baard staan. Anders kan hij niet op dreef komen, beweert hij. En als er toch een goaltje gescoord wordt ER WORDT ONTZETTEND veel gepiekerd over de piekuren. Weg die piek, vraagt het Departement van Economische Zaken in zijn reclame. Waar moet het heen, als wij in deze toch al donkere tijden werkelijk in de duisternis komen te zitten? Al enige malen zijn S.O.S.-seinen door de radio gegaan, in de geest van: doe alle overbodige lichten uit, of.... Zo ooit, dan geldt hier, dat de kinderen van de duisternis slimmer zijn dan de kinderen van het licht. Want er zijn altijd nog men sen, die er raad op weten, om de goede bedoelingen ten aan zien van deze aangelegenheid te ontduiken. Om niet te spre ken van overdadig licht in de grote steden, vooral in de ver- maakcentra. Weg die piek, in de stroomcartogrammen van de statistiek. Of wij hebben het aan ons zelf te wijten, als we in de „uiterste duisternis" terecht komen.... door de tegenpartij? Dan bromt hij in zijn baard.... Goed adres Churchill heeft als mi nister voor de atoom energie benoemd een vroegere Lord-betaal- meester. Die zal wat te betalen hebben, als de atomen loskomen. Uitvinding In een praatje over de parapluie vertelt de ra dio, dat dit nuttige in strument al 2000 jaar geleden in China uitge vonden is. Wij wachten nu op bericht, dat een of andere Rus dit al eer der had gedaan. Strop voor de „Waarheid" Wij vernemen uit be trouwbare bron, dat de „Waajrheid" voor zes maanden in Oos't-Duits- land verboden is. In een „gouvernementale" bui had het blad een bericht opgenomen over stroom- beperking en daar stond boven „Weg die Piek". Dat mocht in het land van Pieck natuurlijk niet gezegd worden. Geheim document Het is wel een geheim document dat gevonden is, maar het móét aan de grote klok omwille van „Het Parool": Op 23 Oct. j.l. was dat blad zó be zorgd over de bevolkings dichtheid van ons land, dat het er „verstande lijk" over aan het „den ken" is geslagen. Die lelijke katholieken ook, die.(Nee, laat ik als parool houden: geen ge scheld). Houdt dat pa rool, en dat - „Parool" allemaal vast. Het arme „Parool" en zijn „ver standelijk denkende" le zers konden anders hun verstand wel eens ver liezen. (Nu heeft „Het Parool" het overigens over „een klein beetje" verstandelijk denken.) Maar, hier dan het docu ment: Nog vóór de Ka merverkiezing zal de Partiileiding van de K.V.P. (maar de pastoors zullen er wel achter zit ten) de volgende wijzi ging brengen in de partij: Men moet als lid voor taan voldoen aan deze eisen: 1) Drie-en-twintig jaar ziin en in onder trouw; 2) Een cursus ge volgd hebben in „mys tiek denken" of: 1) Ge trouwd zijn en per der tien maanden huwelijk een kind hebben. Op de zilveren bruiloft ten minste vijftien. (Nako mertjes krijgen een pre mie). 2) Een cursus gaan volgen in „mystiek den ken". (Er staat ook nog iets over „verstandelijk denken", maar „Het Pa rool" snapt al wel, dat in de nieuwe K.V.P. zelfs niet meer „een klein beetje" wordt gedacht. Tenzij natuurliik, via die mystiek, over de toekom stige macht.) „Het Pa rool" noch het vaderland kunnen troost vinden: Er zullen per 1 Januari wel hier en daar een paar leden uit de K.V.P. gegooid moeten worden, maar die komen heel gauw terug met hangen de poötiesj en met kin deren. Mope tenminste ..Het Parool" hoe langer hoe verstandiger gaan denken! f Ingezonden door T.V.T., Emmen) Reacties Onze werker lende speciale mede- heeft verschil- vooraanstaande mensen gevraagd naar hun mening over de ver kiezing van de Lijst Zonder Naam als partij van de „Noorderpers". (Die Noorderpers, dat weet u, is de combinatie van drie bladen: het Nieuw Noordhollands Dagblad, Ons Noorden (voor Groningen, Fries land en Drente) en het Nieuw Overijsels Dag blad, te Zwolle). Hier zijn de voornaamste me ningen: Ger de Roos: Ik had niet anders verwacht. Ik ken die staf van jelui. Daar zit muziek in. Prof. Kors O.P., voor zitter van de K.R.O.: Ik laat me d'r niet over uit, ze zijn me allemaal even lief. Maar afgezien daar van, hoe meer propa ganda voor Thuisfront, hoe beter. Wim Jansen, u weet wel: Laat ze d'r gang maar gaan. Ik zeg maar: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De gewone man: Ik houd het er maar op, dat president Truman gekozen werd dank zij de steun van „de gewone man". Dat heb ik ook in de Noorderpers gelezen! Merie: „An mijn lijf geen polonaise". Van Tutte: Ik moet het eerst aan opa vragen. Kobus Kuch: Ik kom van Burgerbrug, daar heeft een ander immers niet van terug. Dr. Albering, algemeen secretaris van de K.V.P.: Ik vind het een reuze idee: het hangt er nu maar van af, of Ger de Roos lid van de K.V.P. is. Pater Crooneburg, van Thuisfront: Prachtig. Maar wat zat er nu eigenlijk in die kist??? Toelichting Op de begroting van Buitenlandse Zaken voor het jaar.... 1950 moet artikel 12 verhoogd wor den met 50.000 gulden. Volgens de toelichting was dat nodig: „omdat gebleken is, dat de eer der voorgestelde verho ging niet toereikend is". Dat mag nog eens een „toelichting" genoemd worden. saris der Koningin J. E. baron de Vos van Steenwijk) de totstand koming bevorderen van een stich ting voor maatschappelijk werk, in deze provincie. Deze stichting gelijksoortig aan die in andere provinciën heeft ten doel het bevorderen van het maatschap pelijk werk in het gewest, b.v. het kleuteronderwijs, de jengd- zorg (met name ten aanzien van de massajeugd), de ondelieden- zorg, de gezinsverzorging, de blin denzorg (o.a. werkverschaffing aan blinden). Op de rijksbegroting voor 1952 is voor dit doel f 220.000.uit getrokken. Het voorstel luidt: Aan de op te richten stichting voor maatschappelijk werk in Noord-Holland voor 1952 een sub sidie van ten hoogste f 25.000. te verlenen, met dien verstande, dat van dit bedrag niet meer zal worden uitgekeerd dan de stich ting aan subsidie van het Rijk zal ontvangen, en onder voorwaarden (onder meer) dat Gedeputeerde Staten zich kunnen verenigen met de statuten der stichting; dat in het algemeen bestuur der stich ting twee door Gedeputeerde Sta ten te benoemen leden zitting zul len hebben, van wie de een door dat college tevens als lid van het dagelijks bestuur zal worden aan-" gewezen. BRITSE RAZZIA IN EGYPTISCH DORP SUEZ Woensdagochtend vroeg hebben Britse militairen een raz zia gehouden in het Egyptische dorp Abu Gamoos in de Kanaal zone nabij Ismailia. Na drie uur zoeken hadden zij, een meter on der de grond, één revolver en één stengun gevonden. Het dorpje, dat 1500 inwoners telt, werd afgezet en Britse troe pen, met bajonet op het geweer en voorzien van mijndetectors, verspreidden zich door de nauwe straten. Alle mannen moesten de huizen verlaten op één in elk gezin na, die bij de vrouwen en kinderen mocht blijven. De hui zen werden daarna doorzocht. De afgelopen twee dagen zijn Britse voertuigen in het dorp vijfmaal beschoten. Vijftig verdachte dorpelingen werden binnen prikkeldraad op gesloten in afwachting van een nauwkeurig verhoor. 9 NOVEMBER: Wijding van de St. fan van Lateranen Toen keizer Constantijn, die in het teken van het kruis de Oosterse keizer had over wonnen, als overwinnaar in de oude keizerstad Rome was teruggekeerd, bouwde hij op de heuvel Coelius een kerk en een huis voor Paus Silves ter en hi.j noemde deze: Kerk van. de Allerheiligste Verlos ser. Op 9 Nov. 324 werd dit kerkgebouw plechtig ingewijd en in zijn toespraak noemde de Paus dit eerste godshuis, dat boven de grond was ge bouwd: Mater omnium ec- clesiarum, de moeder van al le kerken. Later werd de ti tel veranderd in St. Jan van Lateranen en vele malen ver bouwd en in de 18e eeuw in de tegenwoordige vorm op getrokken. Het is de tweede kerk van Rome en op haar front staat nog de eretitel: Moederkerk van, de wereld, die de Paus eens aan haar heeft gegeven. Wij moeten vandaag vol dankbaarheid dit wijdingsfeest vieren en vol liefde opgaan naar onze eigen parochiekerk, die uiteindelijk haar ontstaan dankt aan deze moeder van alle kerken. IN DESERTO.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3