Maandelijks gaat 1000 ton boter clandestien naar Belg ie 22 millioen meer dan genoemd in het defensieplan De troebel-water-vissers van Moskou BANDJIR OVER JAVA KLEIN VENSTER OP DE WERELD Uitgebreid smokkel-verkeer is goed georganiseerd RADIO MÉetm- Begroting van Marine Minder oefenen in 1952 B EU RSOVERZ1CHT Vijf arrestaties bij botersmokkel Buitenlands overzicht uil Iets wat U bijzonder welkom is! zei~i dag door pech ken. Hij heeft name- dat een overjas op door Leo Broeksmit I DONDERDAG 8 NOVEMbeR 1 I PAGINA 5 BRUSSEL Volgens het Belgische blad „Het belang van Lim burg" wordt maandelijks een millioen kilo boter een achtste deel van het totale Belgische verbruik uit Nederland haar België gesmokkeld. De douanediensten staan machteloos tegen over deze goed georganiseerde smokkel op grote schaal en nog geen 2 tot 3 procent kan in beslag worden genomen. De boter smokkel kan, aldus het blad, onderverdeeld worden in drie etappes, n.L het passeren van de grens zelf door dragers, het passeren van de kanaalbruggen in de grenszone met vracht auto's die de verzamelde hoeveelheden boter naar de depóts! brengen op 40 km. van de grens en het vervoer naar de groot handelaars in de binnenlandse verbruikscentra. In Limburg ligt het zwaarte punt van deze botersmokkel tus sen Kinrooi, Hamont en Lommei, terwijl in Antwerpen, Arendonk, Popel en Meerle de belangrijkste smokkelcentra zijn. In de beide Vlaanderens is de gehele grens het actie-terrein der smokkelaars De smokkelaars in de grensstre ken zijn voornamelijk werklozen, die in opdracht handelen van personen die achter de schermen blijven. Met hele groepen trekken zij over de Nederlandse grens, waar na zij in Nederland elk een ge reedstaande hoeveelheid boter van 49 kg. op de rug meenemen. De hoeveelheid is nooit meer dan 49 kg., aangezien de wet op het smokkelen van partijen van 50 kg. en meer, veel zwaardere straf fen stelt. Een verspieder gaat op de te rugtocht de stoet met een zak aardappelen of andere onschuldi ge vracht op de schouders, voor af. Bjj onraad geeft hij het afge sproken teken. Wanneer de dragers eenmaal terug zijn in België, brengen zij de boter naar het afgesproken verzamelpunt, waar zij hun loon van fr. 4 tot fr. 5 per kg. ge smokkelde boter in ontvangst ne men. Nu moet de hoeveelheid bo ter, die dan reeds uit ettelijke duizenden kilo's bestaat, nog over de bewaakte bruggen in België worden gebracht Hiervoor be schikt de grote smokkelbaas over een aantal vracht- en personen auto's. bemand met chauffeurs, die voor niets terugdeinzen. Hij kent bovendien op zijn duimpje de bruggen waar vrijwel geen PROGRAMMA VRIJDAG 9 November 1951 HILVERSUM. I ïiOO—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Schoolradio; 9.45 Radio Philharmonisch Orkest; 10.15 Symphonette-orkest en so liste; 10.45 Instrumentaal dubbel- kwartet; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Piano spel; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.00 Schoolradio; 14.20 Piano recital; 14.45 Klein koor en solis ten en instrumentaal ensemble; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram. muz.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.35 Gram. muz.; 18.00 Nieuws; 18.15 „Opbouw in Liefde", cause rie; 18.25 Gram. muz.; 18.40 Cau serie over de Stichting „Bejaar denzorg"; 18.50 Lichte muziek; 19.05 „Uniformen van de Kon. Marine", causerie; 19.15 Rege ringsuitzending: Verkleuring en Toelichting; 19.35 Gram. muz.; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Omroeporkest en solist; 20.50 Klankbeeld; 21.35 Promenade-orkest; 21.55 „Om de toekomst van Nederland", pro blemen van de studerende jeugd; 22.15 Metropole Orkest; 22.35 „De Nota-Rutten en het Kleuteronder wijs", causerie; 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, Katholieke kerk"; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusements muziek; 23.55—24.00 Lichte mu ziek. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.33 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram. muz.; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgen wijding ;10.20 Gram, muz.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Cello en piano; 11.10 Radiofeuilleton; 11.30 Orgel en zang; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; J2.33 Sport; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram. muz.; 13.20 or®el; 13.50 Gram. muz.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram. muz. (om 15.15 voordracht); 15.45 Reportage; 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Mannen- ^onü' Muzikale causerie; ïo"92 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; 19.30 „Eenheid en Eendracht", causerie; 19.50 berichten; 20.00 vnuw?' 20.05 Boekbespreking; G£am' l1"?- 20'30 ..Benelux" "Sen s^rk volk", causerie; 21.00 „Ernani, opera; 21.50 Bui tenlands overzicht; 22.05 Populai re muziek; 22.40 „Vandaag"; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", cau serie; 23.30—24.00 Orgelspel. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 Experimenteel Tetevisie-programma v/d NCRV 20.1521.45. 1. Actualiteiten. 2. „Sloten en sleutels in de' loop der eeuwen", causerie. Pauze. 3. Spelen en volksdansen. 4. Dagsluiting. controle wordt uitgeoefend en het risico dat genomen wordt be draagt dan ook nog geen vijf pet. Niettemin worden alle voor zorgsmaatregelen getroffen. Twee personen-auto's rijden voor het convooi vrachtwagens uit, terwijl een personen-auto volgt om een eventuele achtervolging te kun nen verhinderen. De bemanning is gewapend en heeft opdracht NEDERLANDSE TROEPEN OEFENEN IN BELGIË Zoals gemeld zullen de laatste drie bataljons, welke zijn opge roepen voor herhalingsoefening en bestemd zijn voor de territo riale verdediging, hun oefening afsluiten met een driedaags ver blijf te velde. Twee Nederlandse bataljons zullen tot besluit van deze ma noeuvres op 13 en 14 November a.s. een aanval doen op Belgische stellingen in de streek van Leo- poldsburg (prov. Limburg). Het 6de linidbataljon en een detache ment van de Belgische seintroe- pen hebben tot taak de aanval gf te weren. ANTI-COMMUNISTISCHE EMICRANTEN-BOND WIESBADEN Vertegenwoor digers van elf organisaties van emigranten uit Rusland hebben op de dag van de herdenking van de Russische revolutie besloten een anti-corhmunistisehe bond op te richten. De verklaring is onder tekend door vertegenwoordigers van politieke en nationale groe pen uit de Kaukasus, Toerkestan, Armenië, Wit-Rusland, Georgië, Azerbeidjan, Rusland (het Euro pese deel. Deze con ferentie was de grootste in haar soort sinds het uitbreken van de revolutie. De verklaring was me de-ondertekend door Kerensky, premier van de eerste Russische republiek in 1917. UNILEVER FLAUW AMSTERDAM 7 Nov. Emis sies en geruchten van emissies beheersen in sterke mate de ef fectenbeurs en hebben een de primerende uitwerking op het koerspeil De belangstelling richt, te zich vandaag allereerst op de hoek van Unilever. Opnieuw was licht aanbod in deze dunne markt voldoende om het koers peil vrij sterk, te drukken. De opening lag op 213 (gister 214). waarna een plotselinge inzin king volgde tot 209%. Hierop volgde een herstel tot 211. waarmede deze certificaten op nieuw een verlies van 3 pet. hebben geleden. In de hoek van AKU werd druk het beric/ht besproken in zake het overnemen van aande len van de Staat door een con sortium, in verband waarmede het beursbestuur besloten heeft vandaag geen notering in AKU toe te laten. Olie bewoog zich tussen 297 en 298 V, en had een stil verloop. Philips eveneens iets beneden gisteren, om in het verdere ver loop voor de nieuwe aandelen in te zakken tot 162 54. Tegen het sluiten van de markt vormde zich een drukke hoek in aande len walvisvaart, waarvan de emissie-aankondiging een druk onderwerp van gesprek vormde. De aandelen, die gister 105 1/8 noteerden, deden vandaag ex- claim 104. In de Cultuurfondsen kwamen maar weinig noteringen tot stand. De Scheepvaartmarkt was zeer kalm en nauwelijks prijs houdend. De claims van VHssin- gen liepen van 58 gulden tot 51 gulden achteruit. De dividend aankondiging van Ngombezi had op de koers weinig uitwerking. Zowel de conversielening als de investeringscertificaten waren aan de vaste kant. Het hoogste peil bleef echter niet gehand haafd. maar de conversielening sloot niettemin hoger dan giste ren. Dollarobligatiën over het al gemeen prijshoudend. Dp nremielenimg Amsterdam noteerde zowel voor de kleine als de grote coupons 101 3/8. Het agiopercentage van de dollar fondsen bedroeg vandaag 1254. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER MIDDENMEER. 7 Nov. Gra nen. zaden en peulvruchten Tarwe 23—23:60. gerst 33—35.50, haver 2931; rogge 30.5032.25 duivenbonen 5057.50. capucii- ners 5562.50. groene erwten 45 52.50 schokker erwten 40 52. karwiizaad 7582.50. blauw- maanzaad 115125. Hooi, stro en ruwvoeders: withooi. geperst 120130. rode klaverhooi 110120, lucernehooi geperst 125135. haverstro ge perst 6770. gerststro geperst 6770. tarwestro geperst 70— 72.50. groene erwtenstro geperst 7585. ander erwtenstro ge perst 5570, bonenstro 3540. voederbieten met hoog gehalte 2122. voedersuikerbieten 28 30 suikerbieten 34-37. vers bie- tenblad 78. suikerbietenkop pen 2325. voeraardappelen 4.25 5.25. Aardappelen: pootaard- appelen 2835. binnenland 18 35, export 1835: 35-45 binnenl. 1325. export- 1325: boven 45 export 1220: consumptie-aard appelen binnenl. 7.5010.50. ex port 7.759. Handel oootgoed 28-35 export vlot. 35-45 export vlot. boven 45 traag; consumptie export matig. cons, binnenland vlot. onder geen voorwaarden snelheid te minderen. De smokkelboter wordt meestal verpakt als Belgisch product en vaak vermengd met minderwaar dige vetten. De boter, die in Ne derland wordt opgekocht tegen fr. 57 of fr. 58 per kg., gaat in België voor fr. 97 tot fr. 98 van de hand. BREDA De kommiezen van de ambulante dienst te Tilburg hebben een vijftal personen aan gehouden in verband met boter smokkel. Bij de gearresteerden bevinden zich enkele Belgen. Een der verdachten is een Belgische vrouw. Gedurende dit jaar zou den de gearresteerden honderden kilo's roomboter hebben gesmok keld, die in de omgeving van Baarle Nassau over de grens gin gen. Bij de arrestatie werd op een der verdachten bovendien een aantal horloges gevonden. Het on derzoek duurt voort. Vroeger stond deze telefoonpaal midden op de rijweg in de bocht links op de foto, nabij Clinge (Zeeuws Vlaanderen). Na vele klachten ■Ban automobilisten die er letterlijk of figuurlijk mee in contact kwamen, is de paal onlangs verplaatst op een minder hinderlijke plek. Voor de zekerheid heeft men er ook nog en vluchtheuvel omheen gebouwd. Aan het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begro ting van marine is het volgende ontleend: Het eindcijfer der be groting bedraagt ruim 347 millioen gulden, cLw.z. 22 millioen meer dan het bedrag, genoemd in het defensieplan. Deze ver hoging vindt haar motivering in de vervroegde afbouw van op stapel staande schepen. Verschillende leden konden de indruk niet van zich afzetten, dat de met 3,5 millioen gulden verlaagde gewone dienst daarvan de dupe geworden is. Een aanwijzing voor dit ge voelen kan worden gevonden in de Memorie van Toelichting, die gewaagt van „een uiterst sobere opzet van de ramingen voor ex ploitatie-uitgaven en het nastre ven van een zo groot mogelijke doelmatigheid in het beheer". De vraag kan worden gesteld, of in het licht der loon- en prijsstij gingen, en de uitbreiding der ta ken van, de. Kon. Marine, het drukken van de exploitatiekosten niet te ver is doorgevoerd. Daar bij mag niet uit het oog worden verloren, dat de begroting met 2 millioen gulden extra belast werd doordat de kosten der handelbe- scherming thans geheel ten laste van dit begrotingshoofdstuk wor den gébracht: - Het gevolg van dit alles zal zijn, dat in 1952 belangrijk min- der zal kunnen worden geoefend Advertentie Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dat U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes te vullen voor weinig geld En dan nóg wat: er zijn bij het Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaarten met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt het elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-arti- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg: bedenk maar eens wat U per week alleen al aan margarine uitgeeft! met alle gevolgen van dien. De leden, hier aan het woord, be treurden dit uitermate; een der gelijke situatie'konden zij slechts tijdelijk aanvaarden. Zeer vele leden zouden op prijs stellen te vernemen, welke de huidige sterkte van onze vloot is. Andere leden vroegen hoeveel, Seafuries door de regering bij de N.V. Fokker besteld zijn en wan neer. Welke waren de voorwaar den van aflevering? Hoeveel zijn er tot op de dag van de vast stelling van dit verslag reeds ge leverd en wanneer? Mocht er daarbij achterstand zijn opgetre den hoeveel boete is deze N.V. dan 'verschuldigd en heeft zij de ze feeds voldaan? Gevraagd werd hoeveel vlag en hoofdofficieren de Kon. Mari ne thans telt en hoeveel daarvan thans in enige functie op het mi nisterie zelf werkzaam zijn. Gevraagd werd naar de totale kosten, welke verbonden zijn ge weest aan, het défilé van het korps Adelborsten der Kon. Marine voor de scheidende commandant Zee macht, vice-admiraal Jhr. van Nolthe. Marinehospitaal Overveen. Loopt, zo vroegen tenslotte alle leden, het voornemen tot aankoop van het pand, waarin het Marine hospitaal thans te Overveen ge vestigd is, niet vooruit op de plannen, welke tegemoet gezien kunnen worden in het kader van het rapport der door de minister ingestelde commissie tot reorgani satie van de militaire geneeskun dige diensten? Broodbakkers en feestdagen In broodbakkerijen mag, onder bepaalde voorwaarden, de voor- arbeid op Woensdag 5 December twee uur vroeger beginnen, op Maandag 24 December vijf uur vroeger (maar niet voor 00.00 u.) op Maandag 31 December drie uur vroeger dan normaal. Op 27 December en 2 Januari mag een persoon om 00.00 uur beginnen met ovenstoken. Bakkersgezellen mogen op Woensdag 5 December ten hoogste tien uur, om 24 en 31 December ten hoogste dertien uur werken. ae meest maaerne xecnmsene Nieuwe burgemeester „hulpmiddelen de oliewinning is in Celeen Bij K.B. is met ingang van 16 November benoemd tot burge meester van Geleen dr. J. P. D. van Banning, het gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Schaesberg. DE BRANDWEER en over de voorstellin- Londen is uitgestald v?.1}. de gen die de Amerika- Sir John Throckmor- plaatselijke politie in, nen (en ook wij) heb- ton, een landjonker, Tondern (Denemar- ben over het leven in wedde in het jaar 1811 ken) werden op de- deze bar koude stre- met enkele vrienden, achtervolgd s Nachts lijk nog nooit een één dag tussen zons- werd de auto van de sneeuwhut gezien, opgang en zonsonder- dienaar van Herman- tenminste niet, waar- gang kant en klaar dad gestolen en of in gewoond werd. gemaakt kan worden dat nog niet genoeg spek en levertraan van de vacht van twee was, werd in de zijn hem volkomen schapen. Op 25 Juni vroege ochtend brand onbekend en men 1811 om 5 uur 'smor- gemeld door een por- spreekt er geen eski- gens werden de scha- celeinfabriek. De mo's maar Engelspen geschoren om 4 brandweer rukte met uur 's middags was de twee wagens uit. De 4. wollen stof klaar en eerste wagen kon precies om 6 uur 20 echter de brand niet yjjp qF ZES ver- stapte hij in zijn jas JSS&J? scheurende dieren van de deur uit. Hij had rift een circusmenagerie 1000 pond sterling ge- ?,tr, genieten van hun vrij- wonnen. „!1£L heid in een bosachtig gebied bij Mount Ida «f» andere brandweer- fv^r qindc dp dcnnP0nïdeTrloban" vrachtwagen, waar- MUENCHEN telt een denpech kreeg en mee ze vervoercj wer_ persfotografe van ko- daardoor zoveel ver- den kantelde. Het zijn ninklijke bloede. Het traging ondervond, twee tijgers twee ls Prinses Marie Jo- dat toen men bij de pooiberen en een sefa van Saksen, de plaats des onheils ar- zwarte beer. Een van 22-jarige kleindochter riveerde, de fabriek ben heeft reeds een van de laatste koning meisje dodelijk ver- van Saksen Frederik wond. Van de reputatie der Russi sche politici is berucht, dat zij haar grote kracht zoekt in het weinig elegante en nog minder verheffende bedrijf van de troe- bel-water-vissers. Welk land, waar ter Wereld ook, zich ge wikkeld ziet in een of ander confliot met de Westerse demo cratieën, weet zich onmiddellijk verzekerd van de Russische be langstelling, onverschillig de aard van het conflict. Sympathie betekent deze belangstelling na tuurlijk niet, want het betref fende land is Moskou volkomen onverschillig. Het land heeft voor de Russische 'heren alleen maar belang, voör zover het zich als hefboom laat gebruiken, in de grote strijd van dictatuur te gen volksvrijheid. Vandaar dat deze landen, die zich vaak de mocraten noemen, zulk een bui tengewoon gevaarlijk spel spe len. Maar ze zijn gewoonlijk zo zeer door nationalistische senti menten verblind, dat zij nog met een zeker enthousiasme hun hoofd in de strop steken, welke de Russische heren, met een lachend gezicht voor hen gereed houden. De laatste maanden hebben we dit spelletje weer gezien in Perzië, de laatste weken weer in Egypte. En het staat natuur lijk reeds vast, dat ook Marokko, dat zich momenteel in strijd be vindt met Frankrijk, van deze zelfde belangstelling in Moskou verzekerd kan zijn. De bewering van de communistische pers, dat Moskou in deze do.or niets anders geleid word't, dan door een po litiek om de onderdrukte vol keren te bevrijden van hun over heersers, is natuurlijk volkomen onwaar. Er is momenteel geen mogendheid op de wereld, wel ke voor de vrije volkeren, wat beroving van hun vrijheid be treft, groter gevaar schept dan imperalistisch Rusland. De on derdrukte volkeren van Litauen, Letland en Estland, evenals de Polen, Hongaren en Tsjechen, weten er van mee te praten, wat er van de nationale zelfstandig heid overblijft, als Moskou er m slaagt over vrije volkeren als heer en meester op te treden. Bij oppervlakkige waarneming van de conflicten in Perzië en Egypte, ziet iedereeft trouwens onmiddellijk, dat hier van enige aantasting van de nationale zelf standigheid, geen sprake is. Met de binnenlandse politiek van Perzië heeft Engeland zich nim mer bemoeid; het ging hier al leen maar om de eerbiediging van concessies, welke de Perzi sche regering in volle vrijheid aan Engeland heeft gegeven en waarin Brittannië millïoenen ponden heeft gestoken, om daar uit een zo hoog mogelijk rende ment te trekken. Nu die risico-dragende pio niersarbeid is verricht en met de meest moderne technische reeds uitgebrand was. 140 JAAR OUD is 'n Staten studeert amu- herenjas, die momen- seert zich geweldig teel in een étalage in EEN JONGE Eskimo uit Alaska, die mo menteel in de Ver. III. Onlangs maakte ze een fotoserie van een groep arbeiders, die ondergronds werk verrichten aan een pijpleiding. Ze is dus niet voor een kleintje vervaard. 'georganiseerd, kwam de Perzi sche regering met de eis, dat het gesloten contract geannuleerd moest worden en de gehele op brengst van de olie aan Perzië komen. De communistische pers verdedigt deze contractbreuk met het argument ,dat land en volk, waar de olie gewonnen wordt, ook het recht op deze olie heb ben en niet de kapitalistische ondernemer. Maar diezelfde communistische pers vindt het weer uitstekend, dat Rusland de olie in Roemenië en Oostenrijk eenvoudig confiskeert en naar Rusland vervoert, zonder enige vergoeding, terwijl Roemenen en Oostenrijkers practisch zonder benzine zitten. Intussen zijn de Russen, toen zij het Perzische conflict wilden uitbuiten, zo ontactisch te werk gegaan, dat de Perzen al spoedig inzagen, dat zij door het aan vaarden van de zo vriendelijk aangeboden Russische hulp in hun strijd tegen Engeland, van de regen in de drup kwamen. En de Russische handelsmissie is met de kous op de kop weer uit Teheran vertrokken. Het conflict in Egypte ligt weer heel anders. Maar ook hier is van aantasting van de sou- vereine rechten van Egypte geen sprake. En in de moeilijkheden over de Soedan kan zelfs moei lijk ontkend worden, dat het juist Egypte is, dat door een annexatie van de Soedan, zonder de bewoners hierin te kennen, de souvereine rechten van een volk schendt, terwijl in de kwestie van het Suez-kanaal Engeland geen enkel souverein recht van Egypte bedreigt Toch kon ook de Egyptische regering, nadat zij het conflict op de spits had gedreven, zich onmiddellijk verzekerd weten van de belangstelling en bijstand van Moskou. En de heren in Cairo zijn hier onmiddellijk ingetrapt. Gisteren werd reeds gemeld, dat een ho gere Egyptische ambtenaar met een geheime belangrijke missie op uitnodiging van de Russische regering naar Moskou vertrok ken is en dat een heroriëntatie van de Egyptische politiek voor de deur staat, waarbij hartelijke contacten met Moskou gelegd zullen worden, Men ziet hier weer het oude spelletje van Rusland: vissen in troebei water. Maar ook hier is de tijd voorbij, dat de Westerse mogendheden zich door deze politiek laten intimideren. Lan den als nu weer Egypte zullen van de Russische politiek weinig succes beleven. Want zij kunnen er van verzekerd zijn, dat als door de voor de deur staande besprekingen tussen Oost en West een beter contact tussen Washington en Moskou mogelijk zou zijn. de heren op het Krem lin de Egyptenaren weer even hard en snel van zich zullen af stoten, als zij hen nu aanhalen. En wanneer deze samenwerking er ndet komt en de strijd tussen Moskou en Washington in volle kracht wordt voortgezet, heeft Moskou wel andere dingen aan het hoofd dan voor Egypte de kastanjes uit het vuur te halen. Hun pro-Egyptische politiek heeft geen ander doel, dan de Geal lieerden te prikkelen en de moei lijkheden voor Engeland wat te vergroten. En tegelijk ,van Egypte zoveel mogelijk te pluk ken. Churchill, die zijn pappenhei mers kent, zal waarschijnlijk over de 'zending van de Egypti sche missie naar Moskou met weinig leedvermaak hebben. Want beter dan welke staats man ook, wéét hij de Russische troebelwatervissers in hun volle waarde te schatten. ïr-hwnsherichten Agamemnon A'dam! George town 7 vm Bargados verw.; A m- kerk Kobe/R'dam 6 Marseille/ Cadiz; Amsteldiep Rdam/Balti- more p. 6 Sta. Maria; Bali Makas- sar/New York 6 v. Marseille/Ha lifax; Beverwijk 7 vm te Civita Vecchia v. R'dam; Hoogkerk Kobe/R'dam 7 vm Colombo verw.; Klipfontein 6 v. A aam/ Hamburg; Kota Baroe R dam/ Makassar 7 v. Tj. Priok te Sura- baja verw.; LutterJcerJc R dam/ Perz. Golf p. 6 Gibraltar/Genua; Maaskerk A'dam/W. Afrika 6 te Freetown; Ruys Rio de Janeiro/ Kobe 7 Mombasa verw.; Salland 8 m voor IJm. verw. v. Buenos Aires; Samarinda R'dam/Palem- bang 7 te Pt. Said; Sibajak Rfdam /Surabaja 6 v. Belawan/Singa pore; Sumatra Balikpapan/Tj. Priok 7 Makassar verw.; Volen- dam Halifax/R'dam 6 400 m. NO Cp. Race; Willemstad Cristobal/ A'dam 6 v. Barbados/Madeira; Zuiderkruis heden A'dam verw.; Willem Ruys 10 Nov. 3 u. R'dam verwacht. Luchtpost voor Nieuw Guinea Op 14, 21, 23 en 28 November kan luchtpostcorrespondentie' wor-. den verzonden met vliegtuigen, die van Amsterdam naar Biak vertrekken. De stukken diénen op de dag voorafgaande aan de vertrekdata zo tijdig ter post wórden bezorgd, dat ze met de nachtpoSt'trèinen kunnen worden verzonden. Op 15 November viert mr. F. G. J. M. Teulings, minister van. Binnenlandse Zaken, zijn zestigste verjaardag. Dit por tret werd gemaakt door de Waalwij kse schilder Theo van Delft. FEUILLETON 63. Terwijl de schreiende kokki achterbleef, stapten de beide vrouwen in de wachtende auto. „Volgende week moeten alle Blandavrouwen naar de kampen en nu halen wij alvast degenen, die misschien weg zouden blii- ven." grijnsde de chauffeur. Tijdens de rit maakte Hettv zichzelf verbitterde verwijten, dat ze niet eerder waren ge vlucht. Ze had de plannen daar voor al weken geleden gemaakt maar de uitvoering ervan was steeds uitgesteld Alles in Bata via bleef immers zo rustig en bij een gedwongen aanmelding konden ze immers nog ontbre ken. Zo had ze gedacht en nu was het te laat. Ze reden het kamp binnen en de auto stopte met een ruk voor de administra tiebarak. „Uit de wagen! Vlug! Kura, kura!" Verbijsterd green Hetty de twee valiezen en duwde haar de barak. Aarzelend bleven ze bij de deur staan, maar pen pas serende bewaker stootte hen met de kolf van zijn geweer in de rug. „Naar binnen!" In een afgeschoten kantoortje zat een officier achter een groot schrijfbureau. Zp bleven er voor staan en wachtte». De man keek hen boosaardig aan. maar zei niets. Die stilte werd druk kend. Hetty voelde hoe de valie zen in haar hand steeds zwaar der werden. Als die man maar wat zei! Hij zag er uit. alsof hij woedend was. Ze keek naar haar moeder, die met een vaal bleek gelaat voor zich uit staar de. Een mustiek zoemde om haar heen. De officier bleef haar aankijken. Ze zag nu dat hii zijn smalle gele wijsvinger bewoog. Hij had op een knopje gedrukt. Maar hii bleef zwijgen! Achter haar. in de deuropening hoorde ze lichte stappen. Toen voelde ze plotseling een magere klauwachtige hand in haar hals. moeder voort in de richting van die haar hoofd voorover duwde. Tegelijk hoorde ze een kreet van haar moeder. „Buigen!" schreeuwde een schelle stem. „Dieper. Nog eens. Drie maal!" Ze bogen. „Babi! Vraken!" zei de Jap verachtelijk en hii spuwde me vrouw Verhagen in het gezicht. „We zullen jullie manieren le ren". Hii schreef de namen in een groot boek en vrbeg of ze geld of kostbaarheden bij zich had- 'den. Mevrouw Verhagen knikte en Hetty beet zich op de lippen, omdat ze haar moeder niet had gewaarschuwd haar geld te ver stoppen. Zelf had ze haar gehe le bezit, een goede tweehonderd gulden, in een verborgen vakje van haar tas. De man nam de portemonnaie van mevrouw Verhagen. die ruim vijfhonderd gulden bevat te. aan, haalde de viif grote bil jetten er uit en gaf de rest te rug. „Dit komt op de rekening", zei hii onbewogen, terwijl hii het geld in z'n borstzak stak. Daarna moesten ze de koffers openmaken en de soldaat graai de met zijn smerige vingers tus sen de dun zijden hemdjes en broekjes. Een kam en een haar borstel met zilver montuur haalde hii er uit. „Ze kunnen met z'n tweeën wel met één kam doen", grijns de de officier. De ander propte met volle handen het goed weer in de koffer. „Inpakken en doorlopen!" commandeerde hij. Aan het eind van de gang stootte de soldaat een deur open en riep een collega Een jonge soldaat kwam hen halen. Met de korte khakibroek en het shirt dat aan de hals ópen stpnd. leek hii nog een op geschoten jongen. Hij was vrien delijker dan de ander en deed zichtbaar zijn best om de moei lijke Maleise woorden goed uit te spreken. Hij knikte de twee vrouwen toe. „Even wachten", zei hii met een zachte, melodieu ze stem. Ze wachtten. Van buiten drongen de flarden van een schreeuwend gesprek door. Eigenlijk was het geen gesprek, want dezelfde stem bleef steeds aan het woord. Het was 'n ruwe stem, die op een ruzietoon vra gen stelde, die hii zelf driftig beantwoordde. Het scheen over een kind te gaan. dat iets niet mocht doen. Plotseling zweeg de stem na een nijdige uithaal en toen klonk het geluid van dreunende stompen of trappen. Een vrouwenstem gilde sner pend. Terwijl Hetty zwijgend haar arm om haar moeders hals sloeg, kwam er weer een andere Japanse soldaat naar hen toe. Hii wees naar een halfhoog Sin gapore deurtje waarachter ze 'n soort douche-hok konden onder scheiden. „Uitkleden, kleren buiten leg gen" beval hii. Toen ze niet snel genoeg gehoorzaamden, herhaalde hii dreigend: „Kura! Uitkleden. Ik moet. de kleren onderzoeken". Haastig duwde Hetty haar moeder door het klapdeurtje Ze ontkleedden zich met trillende handen en liéten de kleding stukken één voor één over het deurtje vallen. De soldaat raap te ze op en controleerde, of er geen geld of sieraden in waren verborgen, Nadat hii de zomen zorgvuldig had afgetast. wierp hii de kleren op een hoopje en schoof ze met de voet onder het deurtje terug. Haastig zochten de vroutven hun kleding uit en Hetty had juist het dunne hemdje over haar hoofd gewor pen. toen er een schaduw in 't 'hokje viel. Ze keek haastig op en gaf een gil Van schrik, toe r ze een grijnzend Jappengezich, zag. dat over het deurtje keek. Het was de jonge soldaat. Het meisje deinsde achteruit tot in de uiterste hoek van het hokje. Het gezicht van de iongen druk te echter gèen bedreiging uit alleen bewondering. 'Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5