Straatreclame blijft onafhankelijk van een vergunningsstelsel ENGELN N.V. Bouwkas Noord Ned. Gemeenten kreeg vaste voet in Alkmaar 59 woningen voor Goed Wonen Road had wel vele bezwaren doch ging met voorstel mee Raadsvergadering Alkmaar Burgerzinlening op komst? A. Nieuwland en Zoon, Schoorldam AGENDA Prijzen lager dan bij wie ook! NYLONS GERARD WORM Tricot Costuums i 89.75 94.75 109.75 GERARD WORM Pastoor v. Leeuwen nam afscheid W.I.K/s jubileum kegelconcours Markfberichten PAGINA 2 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 4 Alkmaar zal zich aansluiten bij de N.V. Bouwkas Noord- Nederlandse Gemeenten, waardoor onmiddellijk de mogelijkheid wordt geopend, dit jaar nog te beginnen aan de bouw van 24 middenstandswoningen aan de Talmastraat; dit was het meest- vèrstrekkende besluit, dat de Raad van Alkmaar gistermiddag heeft genomen; het voorstel, om straatreclame afhankelijk te stellen van een vergunningsstelsel, werd na rijp overleg door de raad afgewezen met 14 tegen 7 stemmen. Tenslotte werd bij de vaststelling van het subsidie over 1950 voor het beroeps toneel uitdrukkelijk door de raad gevraagd, of B. en W. spoedig (bij de behandeling van de gemeentebegroting over 1950) met een concreet voorstel willen komen, op welke wijze precies het totale subsidieverdrag in het vervolg zal worden verdeeld. In de vergadering van 24 Nov. 1949 werd op het verzoek van het bestuur der R.K. Meisjes scholen besloten tot aankoop van een z.g. Oostenrijkse school. Aan dat bestuur werden gelden uit de gemeentekas toegestaan voor de stichting van een R.K. School voor G.L.O. Als plaats voor de school werd aangewezen een terrein aan de Dr. Schaepman- kade. Nadien werd medewerking verleend voor de bouw van een gymnastieklokaal ten behoeve van deze school, waarvoor een naastliggend terrein werd be stemd. Beide terreinen aan de Dr. Schaepmankade, resp. groot ongeveer 2217 m2 en 497 m2, werden uit het grondbedrijf ge nomen. Beide terreinen en de inmiddels op het eerste terrein gebouwde Oostenrijkse school werden aan het bestuur der R.K. Meisjesscholen in eigendom over gedragen. Voor beide genoemde terreinen besloot de raad vervol- fens aan het grondbedrijf een edrag van f 61.553.52 uit te keren en aan het grondbedrijf te vergoeden de helft van de kos ten van aanleg van de Vondel straat, geraamd op f 73.350.—. Ingekomen stukken. Een adres van het Bestuur „St. Joseph" voor de R. K. Jongens scholen met het verzoek, gelden beschikbaar te stellen voor aan schaffing van een nieuwe schrijf methode ten behoeve van de St. Aloysiusschool, werd in handen var. B. en W. gesteld om bericht en raad. Hetzelfde geldt voor een ander schrijven van dit bestuur, waarbij een aanvraag ten behoeve van de Laurentiusschool om vitrage- en overgordijnen, schrijfmachines en het aanbrengen van licht boven de buitendeur wordt ingetrokken en waarbij de aanvraag betref fende fietsenrekken wordt gewij zigd in „verplaatsbare fietsenrek ken". Een verzoek vap de heer K. Rus om de vermakelijkheids belasting voor zijn dancing te verlagen, werd om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. Het Witte Kruis heeft verzocht om een subsidie voor 1952, hetgeen ter sprake zal wor den gebracht bij de behandeling van 'de gemeentebegroting voor 1952. Benoemingen. Tot leden van het bestuur van de Instelling tot het stichten en/of beheren van één of meer Rust en Verpleeghuizen voor bejaarden werden benoemd de heren G. de Zeeuw en mevr. Holzmuller- Teengs. De K.V.P had de heer de Zeeuw als candidaat voorgedra gen, de P.v.d.A. de heer Sietsma, de C.P.N. de heer Torenvlied, ter wijl de heer Hoytink mevr. Holz- muller-Teengs candidaat stelde. Bij de eerste stemming van de eerste vacature kreeg de heer de Zeeuw 11 stemmen, mevr. Holz- muller eveneens 11 en de heer Torenvlied 2 st. Bij de volgende stemming verkregen zij resp. 13, 9 en 2. Bij de eerste stemming voor de tweede vacature verenig de de heer Sietsma 10 stemmen op zijn naam, mevr. Holzmuller- Teengs 11 stemmen en de heer Torenvlied 3. Bij de tweede stem ming resp. 9, 13 en 2. Voorts als vertegenwoordiger der Diaconie der Ned. Herv. Ge meente de heer K. Vellinga, en de heren A. J. C. Huisman,; ver tegenwoordiger van de Diaconie der gereformeerde kerk, G. J. N. Reinders, van de afdeling Alk maar van de stichting voor maat schappelijk werk op humanisti sche grondslag en A. C. Wallast van de Raad van Overleg van de plaatselijke vakcentrales te Alk maar en mevr. J. ,C. Andriesma- Boom, als vertegenwoordigster van het R. K. Charitatief Cen trum. Tot tijdelijk leraar in Engels aan de Handelsschool werd met ingang van 1 September j.l. (tot uiterlijk 31 Augustus 1952) benoemd de heer J. P. C. van Bijlevelt, thans te Rijswijk (Z.H.). De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, met welke bank de gemeente een rekening-courant overeenkomst heeft aangegaan, ingevolge welke overeenkomst het crediet van de gemeente bij de bank tot 1 Januari a.s. op f 500.000.is bepaald, heeft aan geboden, het crediet aan de ge meente voor het gehele volgende jaar onveranderd te bepalen op hetzelfde bedrag. De raad besloot dit te aanvaarden. Vervolgens besloot de raad zijn bevoegdheid tot het verhuren, verpachten of op andere wijze in gebruik geven van landelijke eigendommen der gemeente voor lopig blijvend aan het College van B. en W. te delegeren, waar door het mogelijk is, een soepele en snelle afwikkeling van ver- gachtingen e.d. mogelijk te ma- en. Tevens delegeerde de raad zijn bevoegdheid van verhuur van dé met rijkssteun gebouwde ge- meentewoningen en de noodwo ningen aan de Noorderkade aan het College, zulks voor de duur van vijf jaren. Verkoon van grond Aan de fa. de Haan Reek alhier werd een perceel bouw terrein aan de Mauritskade ter grootte van 1731 m2 tegen een prijs van f 12.25 per m2 of in totaal voor f 21.204.75 verkocht. Het ligt in de bedoeling op dit terrein 9 woningen te bouwen, waarvoor inmiddels het beno digde bouwvolume is toegewe zen. Aankoop grond Stationsweg Van 15 eigenaren aan de Sta tionsweg en omgeving werd een stukje grond aangekocht, elk voor de som van f 1.De vijf tien percelen zijn samen groot ongeveer 119 m2. Bouw nieuwe R.K. Jongens school Het terrein tussen Hoeverweg en Ferd. Bolstraat, ter grootte van ongeveer 3030 m2 werd uit het grondbedrijf genomen: aan het grondbedrijf zal een' bedrag van f 39.057.worden uitge keerd. Het terrein zal in eigendom worden overgedragen aan de Vereniging St. Joseph, voor de R.K. Jongensscholen te Alkmaar, voor de bouw van een nieuwe R.K. Jongensschool voor U.L.O. Kapel voor woonwagenpark De Stichting „R.K. Stichting voor Woonwagenwerken" werd een recht van opstal verleend gedurende de tijd van 10 jaar met ingang van 1 Januari a.s. en eindigende op 31 Dec. 1961 op het N.O. gedeelte van 't woon wagenpark ter grootte van onge veer 294 m2 tegen een jaarlijkse vergoeding van f 25.zulks voor de bouw van een kapel. Subsidie toneel Aan de commissie voor goede toneelkunst, gevormd uit en door de besturen van de Alkmaarse Bestuurdersbond en de plaatse lijke afdeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, werd een subsidie toegekend van f 426.94; aan de schouwburg exploitant de heer W. C. Mooy f 159.07 en aan het Centraal Coör dinatiebureau voor het Toneel, ten behoeve van de vijf landelijk gecoördineerde beroepstoneelge zelschappen f 4.312.99. De heer Venneker (K.V.P.) gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat het met deze subsidietoewijzing anders is gelopen, dan men zich indertijd, toen het subsidie op f 5000.werd vastgesteld, had voorgesteld. De subsidie zou worden ver leend op voorwaarde, dat er drie goedkope avonden door de be roepsgezelschappen zouden wor den gegeven; dit was naderhand onmogelijk, toen bleek, dat per voorstelling reeds telkens een te kort moest worden geboekt, nl. van ongeveer f 200.Vandaar dat de daadwerkelijke verlening van het subsidie zo lang op zich heeft laten wachten. Nu heeft de heer Mooy zelf twee avonden gegeven tegen gereduceerde prijs en de Commissie voor Goede Toneelkunst één. Die delen thans in het subsidie. De heer Venneker voerde ver der nog aan, dat bijvoorbeeld katholieken zich niet thuis zou den gevoelen op „volks"-avonden, door deze commissie gegeven en hij vroeg, hoe het zou gaan, wan neer bijvoorbeeld katholieke cor poraties ook met het geven van volksvoorstellingen zouden begin nen. De heer Holsmuller (VVD) merkte op, dat de wijze van ver deling thans nogal in de lucht hing cn ook hij vroeg of B. en W. bij de behandeling van de gemeentebegroting over 1952 met een concreet plan wilden komen, waaruit blijken zal, hoe de ver ten verleend van f 82.540.(als grondvoorschot) en f 637.200. voor de bouwkosten. De Rijksbij drage zal ongeveer f 215.per jaar per woning bedragen. De heer Venneker vroeg hoe het College de bouw van deze en andere projecten denkt te financieren. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente enkele plannen heeft tot woningbouw: 75 woningen, te bouwen door „Rochdale", waar voor Ged. Staten de financiering heeft verzekerd. De besteding zal zo spoedig mogelijk plaats heb ben; 50 woningen hiervan krijgen een speciale bestemming, maar de bouw gaat in elk geval door; voorts 84 woningen voor gerepa- trieerden, welke woningen nét gevallen zijn onder de bouwstop van .Januari; de aanbesteding was juist even te laat, anders zou de bouw reeds in vergevorderd sta dium verkeren. Deze woningen zullen, wanneer ze gebouwd wor den, gefinancierd worden uit een van Rijkswege aan Alkmaar te geven bijdrage. Dan zijn er 32 woningen, die gebouwd en gefinancierd zullen worden door de Vereniging voor Volkshuisvesting Alkmaar; dit zijn woningen voor bejaarden. Daar de geldschieters op de kapitaalmarkt hun vrijkomende middelen aan de regering hebben toegezegd, schiet er voor de finan ciering van de 59 woningen Van „Goed Wonen" niets anders over dan een z.g. burgerzinlening; of dat inderdaad mogelijk zal blij ken, hangt af van de inwoners van Alkmaar zelf. Daar zal t.z.t. op gewacht moeten worden Reclame op straat Het voorstel om het aanvangs- uur van de kermis op Zondagen op 4 uur te stellen, werd aange houden op voorstel van de heer Sietsma (Arb.). Het voorstel tot wijziging van de Politieverorde ning, waarbij het voeren van straatreclame door middel van handkarren en bakfietsen gebon den is aan een speciale .vergun ning van B. en W. zulks om regelend en ordenend in het be lang van het verkeer te kunnen optreden werd, zoals reeds gezegd, door de raad verworpen. Tegen stemden de heren Eriks, Wiese, Couwenhoven, Kirpen- steiin en Koot van de P.v.d.A., de heer van der Borden van de C.H., de gehele VVD-fractie, de (Advertentie) P.K. vakkleding is de beste vak- kleding die in Nederland wordt maakt Uaar.om hebben wij de alleen verkoop op ons genomen. BIOSCOPEN: Harmonie: Er op of er onder, 14 jaar; Victoria-theater: Morgen ben ik rijk, alle leeftijden; Cinema Americain: Ellen, 18 j; Rex-theater: Louise- Lotte (tweede prolongatie) 14 j.. Voorstellingen: He denavond 8 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf zes uur vanavond geopend apotheek Wanna, Ritsevoort 5. GULDEN VLIES: De moord- zaaje A.B.C. Cabaret van Wim Kan en Corry Vonk. 8 uur. VICTORY-HOTEL: Ned. Ka-, tholieke Vrouwenbeweging 8 uur. FINALE PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE LIBRE ALKMAAR. Gisteravond is dit tournooi voortgezet. Koele- mey die zijn drie partijen wist te winnen staat stevig aan de kop. De uitslagen zijn: P. te Bos 100 27 31 3-70; Kloos terboer 89 27 14 3.62; C. Kuiper 99 28 17 3.53; C. de Vet 100 31 14 3.22; C. Kuiper 89 31 14 2.87; J. Koelemey 100 25 14 4.00; C. de Vet 94 25 11 3.76; J. Koelemey 100 26 11 3.84; A. van der Schilde 74 26 15 2.84; Hedenavond worden de partijen voortgezet heer Torenvlied (CPN) en mej. Kamphuijs en de heren Venneker, de Boer en Vleugel van de KVP. De heer Eriks wilde persé in de bijlage opgenomen zien de bepalingen, waaraan de straat reclame (en de vervoermiddelen) zich dan wel hadden te houden. De heer Berkhouwer had princi piële bezwaren; er zijn wel andere voertuigen dan deze aan te geven, waarmee men ook straatreclame zou kunnen voeren en die nooit of te nimmer onder de door B. en W. opgenomen bepaling zou den zijn te stellen. Als hij het goed begreep, zou er alleen om het ene geval (dat ook als voor beeld werd aangehaald), een wa gen nl. van zeven meter lengte en drie meter hoogte, regelend en ordenend moeten worden op getreden, waar het beweegbare reclame betreft. Ook aesthetische en zedelijke normen zouden aan het oordeel van B. en W. onder worpen zijn en wat het eerste betrof, had hij er niet veel ver trouwen in, gezien het schilderij van de Koningin in de raadszaal. De openbare zedelijkheid wordt volgens hem reeds genoegzaam beschermd in art. 24Ó Wetboek van Strafrecht. Het verbod, zo ging hij verder, zou niet van toe passing zijn op het maken van reclame of propaganda door het verspreiden van drukwerken; in dat geval zou het van B. en W. afhangen of een bepaald druk werk al dan niet voor deze vorm van propaganda geschikt is, het geen inbreuk zou doen op artikel 7 van de grondwet, welke een vrije meningsuiting door middel van drukpers, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet, garandeert. De voorzitter betoogde, dat het er hoofdzakelijk maar om ging mogelijke verkeerde toestanden te voorkomen, die het ver keer zouden belemmeren op drukke verkeersknooppunten in de stad. Vervolgens stond hij op het standpunt, dat art. 240 W. van S. door de gemeente kan worden aangevuld. Vervolgens oordeelde hij art. 25 van de nieu we wegenverkeersregeling, waar op de heer Berkhouwer zich eveneens beriep, onvoldoende om verkeerde tóestanden te voor komen. De heer van der Borden be toogde nog, dat voor velen de boterham wel weer kleiner zou worden. De standpunten kwamen niet tot elkaar en het gevolg was, dat B. en W. hun voorstel zagen verworpen. De vorige week zijn wij reeds begonnen met deze enorme verkoop tegen ongelofelijk lage prijzen. HET IS EEN SUCCES! Zuiver wollen heren kamgaren costuums 119.50 95.— 79.50 49.50 Zuiver wollen heren winterjassen 99.50 89.50 7559.50 Heren en dames Egypt, linnen regenjassen (dubbel) 59.50 47.50 42.50 37.50 Zuiver wollen heren tweedjassen 69.50 59.50 49.50 39. 50 Zuiver wollen jongens plusfour costuums 44.50 39.50 34.75 29.50 Zuiver wollen jongens winterjassen 44.50 39.50 34.50 27.50 Payglop 18 hoek Breedstraat ALKMAAR Ingang op de hoek BONTE AVOND N.K.J.B. HEILOO. Voor de bonte avond die op Woensdag 7 November werd gehouden, bleek zeer veel belangstelling te bestaan. De avond werd verzorgd door de Varende Zangers, de heren Jans sen en van der Bijl. De eerste vertelde eerst iets uit zijn leven als journalist, de tweede bracht verschillende aardige liedjes ten gehore. Verder werden er ver schillende schetsen ten tonele gevoerd. Voor het gebodene werd met een dankwoord van de aal moezenier en een hartelijk ap plaus van de aanwezigen dank gebracht. De nieuwe vuilniswagen ZIJPE. Naar het zich laat aanzien, wordt de nieuwe vuil niswagen van de reinigingsdienst der gemeente Zijpe dezer dagen verwacht. Het is een Netam vuilniswagenopbouw op Guy- Yjxen truck. Het is de bedoeling cfe wagen Maandag a.s. in ge bruik te stellen. delijk omschreven opdracht heb ben. <Hij gaf aan, dat de verde ling moest plaats hebben naar verhouding van het aantal voor stellingen dat door elk gezelschap wordt gegeven. De heer Hoytink (A.R.) ver klaarde zich tegen het voorstel, omdat niet aan de indertijd ge stelde voorwaarden was voldaan. Overigens was hij ook principieel tegenstander van een dergelijke subsidie. Wethouder van Slingerland (K.V.P.) lichtte een en ander nog toe en deelde o.m. mee, dat de heer Mooy omtrent volksvoor stellingen contact had gezocht met de K.A.B., welke in dat op zicht echter niet heeft kunnen meewerken. Omtrent het karak ter van het subsidie zei hij nog, dat Alkmaar niet langer moest parasiteren op de subsidies, welke door het Rijk en andere gemeen ten werden verleend. De raad stemde voor deze keer met deze regeling in; voor de volgende maal zal hij zich de nodige zeker heid verschaffen. 59 woningen voor „Goed Wonen" Aan de R.K. Woningbouwver eniging „Goed Wonen" werd een perceel bouwterrein aan de Spie- ghelstraat, Coornhertkade en Anna Bijnsstraat, ter grootte van 4230 m2, voor de totale prijs van f 79.695 verkocht. Voorts werden voor het door haar ingediende plan voor de bouw van 13 een gezinswoningen aan de Anna Bijnsstraat, 6 beneden- en 12 bovenwoningen aan de Coorn hertkade en 8 beneden- en 20 bovenwoningen en twee winkels aan de Spieghelstraat voorschot ALKMAAR Alkmaar heeft zich aangesloten bij de N.V. Bouw kas Noord-Nederlandse Gemeenten, zo heeft de Raad gistermid dag met algemene stemmen besloten. Men was blij, aldus enig licht te kunnen ontsteken in het duister van de woningnood en men heeft ingezien, dat het er in de eerste plaats om gaat, on middellijk woningen te kunnen bouwen, nu er zoveel woning nood heerst en daarom ook was men bereid bepaalde concessies te doen, waar anders principiële overwegingen onbeperkt zou den hebben gegolden. draagvermogen van de instel ling zo groot mogelijk zij. Het is natuurlijk dat men bij het kiezen van architecten eerst gebruik maakt van eigen rela ties: overigens krijgen architec ten in het hele land een kans. Hier is zeker geen regionale voorkeur. Vervolgens noemde hii de verschillende voordelen op. die deze bouwkas heeft bo ven andere particuliere bouw- kassen. o.a. het renteverreke- nende systeem. Het particulier initiatief, zo zeide hii, heeft tiid genoeg gehad zich beschikbaar te stellen, om de woningnood te helpen verlichten,: maar het is in gebreke gebleven, zodat dus overblijft, dat de gemeente die taak overneemt, die trouwens ook geheel in de gemeentelijke sfeer ligt. Tot de heer Venne ker zei hii. dat. als de parti culiere bouwkassen door ver andering van systeem de publie ke bouwkas overbodig maken, dan zal deze laatste ook ver dwijnen. Die tiid is echter nog lagn niet gekomen. Het voorstel-Holsmuller ont raadde spr., omdat hypotheek banken bepaalde voorwaarden kunnen stellen (o.a. opzeggen van leningen en verhoging van het percentage), welke vow de gemeente onaanvaardbaar ziin. Nadat de voorzitter nog en kele detailkwesties had bespro ken. die wij reeds in ons arti kel over de bouwkas zelve heb ben behandeld en het voorstel van B. en W. tot aansluiting de goedkeuring van de raad had verkregen, kwam de bouw van de vier en twintig woningen aan dP Talmastraat aan de orde. Er kwamen van verschillende kanten nog enkele bezwaren en tegenwerpingen, terwijl B. en W. met talloze vragen werden bestormd. De heer Venneker (K.V.P.) noemde het college al te optimistisch,, waar het ver wachtte. dat door aansluiting de bouw van woningen belangrijk zou worden gestimuleerd. In normale gevallen gaat er een hele tiid overheen, vooraleer men tot bouw in staat is. name lijk acht jaar. Vervolgens vroeg hii. of de architecten en aaa- nemers in deze contreien geen concurrentie van de N.V. Bouw kas zouden ondervinden. Hoewel hii ervan overtuigd was dat woningbouw op de eerste plaats een kwestie is van particulier initiatief, meende hii, dat deze bouwspaarkas in staat zou ziin op ruimere schaal spaarders aan te trekken, terwiil hii er niét aan twijfelde, of ook de parti culiere bouwkassen zouden hier wel vaste voet aan de grond krijgen: het particulier initiatief wordt in ieder geval niet in ge vaar gebracht, zo constateerde hii met tevredenheid. De heer Holsmuller (V.V.D.) was bij voorbaat niet erg enthousiast, omdat volgens hem het particulier initiatief altijd voor ging. Tevens stond hii een aparte N.V. voor het Westen des lands voor. Hii was er ook bang voor. dat de aannemers uit ons eigen gewest nadeel zouden on dervinden. Tenslotte zag hij gaarne een voorstel tegemoet, waarbii de gemeente zich ook garant zou stellen voor de rente en aflossing van die trouwlus tigen. die geld willen opnemen bii een hypotheekbank. De heer Van der Borden bracht in het midden, dat par ticuliere bouwkassen voor de spaarders voordeliger werken. De voorzitter vertelde een en ander over de motieven, die het ooilege had gehad om nu ein delijk aansluiting bii deze bouw kas te bevorderen. Waarom geen aparte N.V. voor dit ge west? Omdat de N.V. Bouwkas Nrd. Nederlandse Gemeenten beschikt over een geheel ter zake kundig apparaat, dat ge makkelijk ziin vertrouwde krachten naar dit gewest kan overplaatsen, terwijl het juist aan te bevelen is. dat het kon stellen, men ook van elders geen onderwijskrachten zou kunnen aantrekken. Overigens werd het voorstel conform aangenomen. Zoals wii reeds hebben be richt komt het hierop neer. dat van gemeentewege zal worden overgegaan tot de bouw van deze vier en twintig woningen: waarvoor de 'raad een crediet verleende van 288.828.. vol gens de woningwetbouw: terwijl tevens een crediet van f 263.200.- werd verleend overeenkomstig de premiereeelingbouw. Het voorstel, dat voor de gemeente het meeste voordeel zal blijken op te leveren, zal worden ge kozen. Indien de Bouwkas Nrd. Nederlandse Gemeenten voor haar spaarders bouwt (reeds hebber» zich veertien gegadigden opgegeven) ziin B. en W. ge machtigd. beide genoemde be sluiten niet ten uitvoer te leg gen. R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR. Dank zij het enthousiasme der leden zijn er op de vergadering van afgelopen Zaterdag spijkers met koppen geslagen. De Junioren krijgen Woensdag's een aparte training. De kleedkamers zim verdeeld als volgt: de linkse voor de dames, de rechtse voor de heren. A.s. Zaterdag wordt er weer normaal getraind; dus allen zorgen pre sent te zijn. Zondag spelen de dames pre cies om 12 uur tegen Hermes III, en de heren om half twee tegen HBS IV. De spelers wor den vooral verzocht tijdig pre sent te zijn. De heren hebben reeds kennis gemaakt met him tegenstanders in een wedstrijd, die eindigde met gelijkspel. Zondag moet het een overwin ning worden. Dit ook wat be treft de dames. Het kan, het moet, dus gaat het ook. Burgerlijke Stand ALKMAAR- Geboren: Bea trix. E. d. van J. J. de Boer en E. Swagers. Ondertrouwd: G. P. Lodder en M. W. de Koning. P. Koeleman en T. Nijman. De heer Berkhouwer wees er nadrukkelijk ov. dat men amb tenaren en onderwijzers niet de voorkeur moest geven, omdat er onder de burgerij talrijke per sonen zijn, die even dringend voor woonruimte in aanmerking komen. De behoefte aan middenstands- woningen ligt bii een veel gro tere categorie. De voorzitter wees er op. dat zelfs woon ruimte moest worden gevorderd voor gemeentepersoneel en de heer Bakker zei, dat als men geen woonruimte beschikbaar Buiten onze bekende Nylon kwaliteiten bren gen wij U ook de laat ste fantasie. Gerard Worm, het beste Nylon adres Uitsluitend verkoop van le keuze ALKMAAR HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES Opbrengst Simavi-collccte ZIJPE. De te St. Maartens brug, Burgerbrug en Petten ge houden collecte ten behoeve van de vereniging Simavi „Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheemsen" heeft f 70,50 opge bracht. Een woord van dank aan het Plaatselijk Simavi-comité, aan de collectanten en aan de gevers is zeer zeker op zijn plaats. INVOERVERBOD OP TEXEL l.v.m. mond- en klauwzeer B. en W. van Texel hebben 'n bekendmaking uitgevaardigd, waarbii verbodsbepalingen ziin ongenomen voor de invoer van alle herkauwende dieren en varkens. Ook het slachtvee valt onder de beDaline. De bekend making is uitgevaardigd om uit breiding van het mond- en klauwzeer zo mogelijk te voor komen. Od een negental Texelse vee bedrijven is n.l. reeds mond- en klauwzeer geconstateerd, waar van zich viif bedrijven in Den Burg bevinden en vier versnreid over het eiland. POLITIE AANGEREDEN PURMEREND. Donderdagmor gen had op de hoek van de Dub bele Buurt en Kolkstraat een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en de motor met zij- P>an van de Rijkspolitie van urmerend. De motor werd be stuurd door wachtmeester Hein- dijk en in de zijspan zat wacht meester Bruin. De politieman nen kwamen van een brandje in de Purmer. Toen zij in de Dubbele Buurt reden zou een vrachtauto de weg dwars oversteken van Willem Eggertstrast naar Kolkstraat. Ofschoon het verkeer van rechts in dit geval dus de politiemotor, voorrang had, reed de bestuur der van de vrachtauto gewoon door zonder op het verkeer van rechts te letten. Een aanrijding met de politiemotor was daar door onvermijdelijk. De politie trachtte nog wel een aanrijding te voorkomen, door het stuur om te gooien maar men kon toch niet verhinderen, dat de politie motor aan de kant van de zij span werd gegrepen. Daarbij werd wachtmeester Bruin uit de zijspan geslingerd' en met een zware hoofdwonde en een her senschudding werd hij naar zijn woning vervoerd. Wachtmeester Heindijk bekwam geen letsel. De motor was flink beschadigd. De poliltde stelt een onderzoek in. Klein brandje PURMEREND. Politie en brandweer werden Donderdag morgen gealarmeerd voor een brandje in de Purmer bii Knook aan de Westerweg. Toen men ter plaatse \éas, bleek ingrijpen niet meer noodzakelijk, want met eigen middelen had men het kleine keukenbrandje reeds we ten te blussen. UIT DE RAADSAGENDA SCHOORL. Vrijdag 9 Novem ber, des avonds 8 uur, zal de raad dezer gemeente in open bare zitting bijeenkomen. O.m. zal behandeld worden een voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geldlening groot f 50.000,rentende 4 pet. en aflosbaar na 15 jaar, ten behoeve van de bouw van een viertal duplex-woningen. Deze geldle ning is een onderdeel van de z.g. „burgerzinslening", bijeenge bracht door ingezetenen en an dere belangstellenden. Hoewel het gehele bedrag van 50 mille nog niet bijeen js en men nog ver verwijderd is van de ge vraagde f 125.000,— meenden B. en W. toch reeds thans een der gelijk voorstel te moeten doen, daar de woningbouw nog steeds van primair belang is. Naar aanleiding van een in hun handen gesteld verzoek om prae-advies in verband met een gevraagde garantie van rente en aflossing ener bouwlening groot f 90.000,ten behoeve van de stichting van een tehuis voor ouden van dagen, stellen B. en W. voor deze garantie te ver lenen. mits de hypotheekgever een niet hogere rente dan 4 pet. wordt vergoed. Wij brengen U in goede kwaliteit en modieuze modellen een TRICOT-COS- TUUM in vele kleuren Langestr. 40 Alkmaar. BURGERBRUG In een spe ciale bijeenkomst heeft de paro chie afscheid genomen van pas- toor van Leeuwen. Maandag werd daartoe een afscheids-avond georganiseerd, die door het kerk koor met het lied Jesu Dulcis ge opend werd. Namens het kerk bestuur nam daarna de heer Bruin het woord, die de scheiden de pastoor dankte voor hetgeen hij als priester en als behartiger van de parochiële administratie heeft verricht. Namens de paro chie werd de pastoor een fraaie foto van kerk en school benevens een leeslamp toegezegd. Na een zangnummer, uitgevoerd door de dames Verduin en de heer Kra mer, sprak de heer Klaver als oudste lid van het Armbestuur woorden van waardering over het werk van pastoor van Leeuwen. Ook de heren Kramer en Visser getuigden van hun dankbaarheid voor het werk, dat de pastoor in de parochie verricht heeft terwijl het schoolhoofd daarbij tevens de dank van de verschillende ver enigingen en het schöolpersoneel vertolkte. Pastoor van Leeuwen zeide aan het slot van de avond, dat deze eerste pastoorsplaats een grote plaats in zijn hart heeft ingeno men. Dinsdagmorgen brachten de schoolkinderen de scheidende pastoor nog een afscheidsgroet, die door pastoor van Leeuwen zeer op prijs werd gesteld. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond TOENEMENDE BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met la ter plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Iets minder zacht. VERJAARDAGSRECEPTIE MGR. HUIBERS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op Donderdag 15 November a-s. receptie verlenen voor de religieuzen en leken van 1112 uur en voor de Priesters van 121 uur K.F.C.-KEURINCEN ALKMAAR. Rex: Louise Lotte (14 jaar.) Cinema American, El len (18). Harmonie: Er op of er onder (14). Victoria: Morgen ben ik rijk (a. 1.). SCHAGEN. Royal: Schipper naast God (14). NIEUWE SCHOOL TE BURGERBRUG ZIJPE. Het aanbrengen van een beplanting bij de nieuwe openbare lagere school te Bur gerbrug is opgedragen aan de firma P. van Bodegraven te Schoorl. Zodra de nieuwe sohool- meubelen, die spoedig verwacht kunnen worden, zijn aangekomen zal tot officiële ingebruikneming van het schoolgebouw worden overgegaan. Uitbreiding mond- en klauwzeer ZIJPE. Het mond- en klauw zeer, waaraan de laatste tijd veel runderen lijden, breidt zich ook in deze gemeente Uilt. Het aantal ziektegevallen is gedu rende één week tot drie opgelo pen en komt op zeer verspreid liggende boerderijen voor. PERSOONLIJKE PRIJZEN De uitslagen van de wedstrijden om de persoonlijke prijzen luiden: Jubileum-wedstrijd. Heren A: 1. J. de Jong 122; 2 G. J. Gene- faas 120; Heren B 1 Joh. Diepen 116; 2 P. Neefkes 115; 3 v.d. Wiel 110; 4 Q. Jonker 109; Heren C 1 J. C. Olie 111; 2 W. Gijsier 103; 3 Mr. Schuurman 103; 4 D. Wijmin- ga 100; Heren DIJ. Stavenuiter 116; 2 Muis 109; 3 A. J. Smit 104; 4 P. J. Smit 103; Dames A Mevr. de Haas 97; Dames B mevr. Ra ven 109; 2 mevr. Prins 102; 3 mevr. Roggeveen 93; 4 mevr. Met 92; 5 mevr. Meiman 91. Vrije baan Heren A 1 G. J. Genefaas; 2 J. de Jong; 3 W. v.d. Bosch; 4 A. Köllmann; Heren B: A. de Boer; 2 G. Nieuwveen; 3 H. v. Galen; 4 A. v.d. Oever; 5 A. Koppe; 6 G. Bosch; 7 v.d. Wiel; 8 T. Ëonsema. Heren C: 1 mr. Schuurman; 2 Snijders; 3 Kayer Jr.; 4 M. Witte; 5 A. Olie; 6 J. Brink; Heren DIS. Schaaf; 2 B. v. Uitert; 3 J. Stavenuiter; 4 de Best; 5 v.d. Putte; 6 Verbeek; Da mes A. 1 mevr. Bosch; 2 mevr. de Haas. Dames B: 1 mevr. Metselaar 2 mevr. Kokkes; 3 mevr. de Boer; 4 mevr. Köllmann; Dames C: 1 mevr. Raven; 2 mevr. Peetoom; 3 mevr. Schuurman; 4 mevr. Lust. Verrassingswedstrijd: 1 mevr. Jongeneel; 2 mevr. v. Uitert; 3 mevr. Lust; Heren: 1 H. de Vries; S. Schaaf; 3 mr. Schuurman; 4 L. Plas; 5 K. Langedijk. Dagprijzen werden gewonnen door de dames: Bosch, Lust en Metselaar en de heren Schaaf, Snijders en Winder. Nov' Bevelan- i? 11 on~ of>mans blauwe wTTJ i,69i Tomaten A 34—59; Witlof, 4469; Bloemkool 846; Rode kool 6—12; Groene kool 8 —14; Spruitkool 34—65; Boere o °o r~i?-; Spinazie 36—66; Sla 2 8; Andijvie 813; Rode bieten 4—10; Gare bieten 12—15; Bos- peen 1426; Winterpeen 1012; Waspeen 18—27; Uien 18—30.90; Prei 12—17; Export uien 30.90; Alicant 68—110; Appels: Bra bantse Bellefleur 6—18; Bram- ley Seedling 8—26,40; Cox Oran ge Pippin 2481; Glorie van Holland 18—38; Goudreinette 16 48; Groninger Kroon 1229; Jacques Lebel 21; Jonathan 18— 57; Laxton Superbe 10—34; No taris-appel 10—32; Present van Engeland 10—26; Ster-appel 16 —42; Zoete Campagner 1834: Zoete Winterkroon 20—45; Peren Beurré Clairgeau 18—54; Gieser Wildeman 2447; Legipont 20— 54; Nouveau Poiteau 1630; Winterjan 1437. WARMENHUIZEN 25.000 kg andijvie 6—7.60; 700 kg uien 30.30; grote 29.30; 45.300 rode kool 7.20 11.30; 26.000 kg witte kool 4; 6000 kg succes 4.704.80. NRD. SCHARWOUDE 6000 kg aardappelen, eigenh. 10,30; 2900 kg uien 30,40—31,30; grote 30,1030,20; drielingen 31; 3000 kg peen B 15,50; C 14,70; 11000 kg andijvie 5,30—6,40; 3800 kg rode kool 7,70—11,50; 3300 kg ge le kool 5,70—10,60; 13000 kg groe ne kool 4,609,20; 60-000 kg wit te kool 4-4,20; 112.000 kg succes witte 4,50—4,90; doorgedraaid: 25.000 kg witte kool. LANGENDIJK, 2000 kg aard. blauwe eigenh. 11—11,20; 11000 kg rode kool A 10,60—12,40; B '"O" kg gele kool A 6,90—8,40; B 6,80; 18000 kg groe ne kool 7,90—9,40; 40000 kg witte kool 44,30; 50.000 kg succes witte kool 4,504,80; 9000 kg uien 28,80—30,70; grove 26,00— 30,10; nep 27,80—27,90; 3000 kg bieten A 10,90—11,20; 2000 kg peen B 11,70; 16000 kg Andijvie 57,50; 200 kg appelen Cox orange 95,1400 kg bloemkool B 1 20—28; B 2 10—14. Doorge draaid 2500 kg witte kool. AVENHORN, 8 Nov. 300 kg Spruitkool 945; 6900 kg Witte kool 4—4,30; Succ 4,504,60; 20.000 kg rode kool 6.50—11.90; 4000 kg Gele kool 6,50—10,50; 600 kg groene kool 7,9010,00; 5000 kg Chinese kool 46,90; 7000 kg grove uien 29,5030,50; gewone uien 30,2031,80; driel. 27,00—29,00; nep 24—27; 16000 kg bieten I 9,8011,50; n 9,20 10,20; III 5,206; modjo 4,60 6,5000 kg peen, niet voor export II 7,00—12,70; III 12,70 —14,80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2