Kath. Vrouwenbeweging vierde waardig haar eerste lustrum VAL DA Zestien jaar wachtte leraar op een rechterlijke uitspraak Prof. Romme achtte zich door 4 kettingen gebonden Prof. Lieftinck weerlegt critiek op zijn ontwerp BANDJIR OVER JAVA D0BBELMANN..... lekker man! Rapport over tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y" Marga Klompé sprak over „onze verantwoordelijkheid RADIO Aan wetsontwerp crediettoezicht Neem een. doos echte VERKOUDHEID Wordt niet oud voorUwtijc' Naar wij vernemen Treinramp bij München: 15 doden Via Medemblik, Alkmaar naar Groningen B. en W. van Alkmaar staan volkomen achter directeur Gem. Accountantsdienst door Leo Broeksmit VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 (Van onze redacteur) AMSTERDAM Zoals U weet, vierde gisteren de Ned. Kath. Vrouwenbeweging in het bisdom Haarlem haar eerste lustrum. Wy schreven gisteren een en ander over de beweging-zeli en vandaag geven we U een kijkje in de grote zaal van „Kras", die gistermiddag uitpuilde van de zwakke sexe. We hebben nooit goed begrepen wat er nu eigenlijk „zwak" is in die sexe en na gistermiddag begrijpen we 't helemaal niet meer. Want als U nu hoort, dat die beweging alleen in het Haarlemse diocees al 20.000 leden en meer omvat, en U verneemt dan boven dien, dat dit in de verste verte geen papieren leden zijn, maar vrouwen, die hun mannetje staan in de sociale, de politieke en de geestelijke strijd, dan kimt U daar als heer der schepping ge rust uw petje voor afnemen. Dat was 't dan ook, wat Mgr. Huibers deed. En Haarlems bis schop kan zijn schaapkens hoge lof toezwaaien: lof om de geest van eenheid, die de beweging demonstreert, om de goede wil naar elkaar toe te groeien: „U weet 't zelf niet", zei de grijze bisschop, „maar U hebt zo'n enorme invloed op vader en op de jongens. Behoud die mooie christelijke gewoonten in het ge zin. zó zult de maatschappij in goede zin beïnvloeden". En terwijl de honderden vrouwen stil neer knielden, gaf Monseigneur haar Zijn bisschoppelijke zegen. Vóór de komst van Mgr. Hui bers had Mevr. S. Nieuwenhuis v.d. Rijst een feestelijk-gestemde terugblik geworpen op de eerste lustrumjaren. Onder haar gehoor bevonden zich toen al afgevaar digden van de andere diocesane bonden en ook Mevr. d'Ailly— Fritz, Amsterdams eerste bur- geresse. Later kwamen nog de deken van Amsterdam, Mgr. v.d. Burg, het Tweede Kamerlid mej. Agnes Nolte en de landelijk voor zitster van de N.K.V.B., Mevr. M. van Nispen tot SevenaerRuys de Beerenbrouck. Mevr. Nieuwen huis bij acclamatie herkozen als presidente had voor Mon seigneur nog een kleine verras sing. De N.K.V.B. heeft véél op met de eerste wens van de bis schop: de kerkenbouw. Daarom trachten de katholieke vrouwen altijd nog iets af te zonderen van het huishoudgeld en waar zij oudere, zelf-verdienende kinde ren hebben, wijzen zij deze op hun plicht in het bouwprogram. Op deze feestelijke middag echter moest er nog een extra geschenkje af: twee stel canonborden, fraai gecalligrafeerd door mej. A. Bank, zelf lid van de beweging. Mon seigneur was er Wij mee, want PROGRAMMA ZATERDAG 10 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewij de muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo- foonmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonmuziek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Gramofoonmu ziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.20 Engelse les; 14.40 Musicerende dilettanten; 15.05 Kroniek van Letteren en Kunsten; 15.53 Piano en orgel; 1610 „De Vliegende Hollander", causerie; 16.20 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.50 Voor de jeugd; 17.50 Voetbalreportage; 18.00 Nieuws ;18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Sympho- nette-orkest; 18.45 Buitenlandse correspondenties; 19.00 Filmpro gramma; 19.20 Parlementair overzicht; 19.30 Lichte muziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten ;20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.15 Lichtbaken; 20.40 „Steek eens op, Heren!"; 21.00 Gevari eerd programma; 21.53 Lichte muziek; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 24.00 Radio Philharmonisch or- leegt HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", cause rie: 10.05 Morgenwijding; VARA 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven: 14.00 Viool en piano; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen: 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 „Kleine zon den", hoorspel; 13.30 Dansmu ziek; 14.10 Filmprogramma; 14.35 Zeeuws programma: '15.00 Accor deonorkest; 15.30 „Van de wieg tot aan het graf"; 1545 Gramo foonmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Radio Philharmonisch or kest en solist; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Vara- varia: 18.20 Lichte muziek: 18.40 regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse defensie; 19.00 Ar tistieke staalkaart; VPRO: 19.30 ..Passepartout", causerie; 19.40 Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week" causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma; 21.00 „Let op Uw tellen"; 21.15 Weense mu ziek; 21.45 Socialistisch commen taar; 22.00 Dansmuziek; 22.30 „Onder de pannen", hoorspel; 22.50 Gramofoonmuziek 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon muziek zei Hij „als er een kindje gekomen is, moet het gekleed worden Onze verantwoordelijkheid, Mej. dr. Marga Klompé stelde tegen de achtergrond van onze ontredderde maatschappij vast, welke de verantwoordelijkheid is van de katholieke vrouw. Het zorgwekkende is nu juist, aldus mej. Klompé, dat ons volk niet inziet hoe groot het gevaar is, waarin de gemeenschap verkeert. Zij schetste de kloof, die de we reld verdeelt in twee kampen: die van het communisme en die van de vrije mens. Naast deze tegen stelling demonstreert de wereld van thans een verhoogde solidari teit, zich uitend in de Westerse Unie, de O.E.E.S., het Atl. Pact, de Raad van Europa, het plan- Schuman en het Europese leger- plan. Mej. Klompé bezag deze ontwikkeling in zoverre met waardering, als zij niet op angst is gebouwd. Wij hebben andere motieven om tot elkaar te groeien, meende zij. Europa, de bakermat van de Christelijke cultuur, heeft de wereld nog altijd iets te bren gen. Zij herkende in de vrees voor de ondergang van het Avondland, in het verlammende gevoel dat Europa uitgespeeld is geraakt, in laatste instantie de angst van de moderne mens voor zichzelf, voor z'n eigen voortbrengselen. Hij wijdde zijn kunnen niet aan de glorie van God, maar aan zichzelf. Het resultaat? Hij werd een slaaf van wat z'n wetenschap hem op leverde. De atoombom is hiervoor het keiharde bewijs. Vluchten in verstrooiing of in 'n zuiver geestelijk leven? In géén van beide, meende mej. Klompé. Wij hebben de plicht de materie tegemoet te treden. Wij ook de vrouwen. Op sociaal terrein: door de hulpvaardigheid van de naastenliefde, alle dagen en juist in de kleinste dingen. Politiek: door de katholieke poli tici te laten merken, dat ook de vrouwen achter hen staan. Gees telijk: door de liefde, vooral de liefde te beoefenen, de liefde van alle-dag. „Wij bouwen", zo besloot mej. Klompé, „aan een betere wereld voor ons en onze kinderen. Om allerlei motieven, maar op de eerste plaats om glorie te geven aan God". Nadat mevr. Nieuwenhuis haar dank had uitgesproken voor de woorden van dr. Klompé en de katholieke vrouwen verzocht had de politici op de vooruitgeschoven posten met 'n gebed te steunen, bracht mevr. v. Nispen tot Seve naer de zegen van de H. Vader, in een speciale audiëntie ontvangen, aan de beweging over. Met het „Aan U, o Koning der eeuwen" werd deze feestvergadering geslo ten. (Van onze parlementaire redacteur) „Laat ieder zijn eigen verwachting hebben over de vraag of de onderhavige regeling een blijvende dan wel een tijdelijke zal zijn", aldus prof. Romme tijdens het debat over het wets ontwerp „Toezicht credietwezen": „Vast staat dat de werkings duur in elk geval tijdelijk is en voor het overige hebben we op het ogenblik wel andere zorgen dan elkaar over deze vraag in de haren te vliegen. Wat we thans in elk geval nodig hebben, is een rem-apparatuur die verhindert dat wij niet holderdebolder de helling afgaan. Het gesprek over de grote twistvraag kunnen wij hervatten wanneer wij weer heelhuids in de vlakten zijn gekomen". In zijn uitstekende rede stelde prof Romme vast dat hem vier ket tingen aan het onderhavige ont werp bonden: 't regeringsprogram, de Bankwet, het program waarop hij door de kiezers was afgevaar digd en zijn oude binding, zijnde het lidmaatschap van de R. K. Staatspartij. Al deze bindingen werkte de fractievoorzitter nader uit. Wat het regeringsprogram be treft: daarin werd ook een beper king van de investeringen aange kondigd: Twee middelen staan daartoe open. De directe weg van physiéke controle of de indirecte weg waaronder ook het toezicht op het credietwezen moet worden begrepen. Als zodanig wilde prof. Romme er van uitgaan dat de fracties die zich op het regerings- progr'am verbonden hebben, zich ook ten aanzien van het indirecte middel van de credietbeperking hebben gebonden. Wilde men die weg niet gaan dan bleef slechts de directe weg over. Om deze reden had prof. Rom me zich tevens verbaasd dat dit wetsontwerp „socialistisch" was genoemd. Mr. Oud herinnerde hij aan het programma van de oude Vrijz. democraten, waarin ge vraagd werd om coördinatie van en toezicht op het bankwezen ter voorkoming van eenzijdigheid in het credietwezen en omdat zo het algemeen belang beter behartigd kon worden. Wat het bedrijfseconomisch toe zicht betreft, wees prof. Romme er op, dat het bedrijfsleven nu toch in staat werd gesteld om dit in eigen hand te nemen. Het be drijfsleven zou hopenlijk beden ken dat zo de mogelijkheid werd geboden om de overheid van een nieuw terrein af te houden. Het sociaal economische toezicht werd voor deze tijd ook door de des kundigen noodzakelijk geacht. In een vrijwillige overeenkomst zag prof. Romme echter geen heil. Wij moeten een pijnlijke operatie uitvoeren aldus de fractievoorzit ter van de K.V.P. en ook op een normale operatietafel neemt men in Zo'n geval bepaalde voorzorgen. Hier wordt de patiënt echter ge bonden aan de banden van het recht, banden die weer nauw ver bonden zijn aan het algemeen belang. Geen nieuwe antithese. Prof. Romme kantte zich in het slot van zijn rede tegen nieuwe antithese zoals die door mr. Oud en de heer Weiter naar zijn me ning waren opgeroepen. Tegenover de mening van mr. Oud, dat het hier ging om socia listische of niet-socialistische overtuiging, stelde prof. Romme dat de politiek van de K.V.P. wordt bepaald door haar eigen beginselen. De heer Welter die gesproken had van dwang of vrij heid, vroeg hij om zich nog eens te bezinnen op de diepere begin selen die hem en de lieer Weiter toch gemeen zijn, beginselen die drijven naar een synthese en waarin aan de tweeslachtige na tuur van de mens wordt voldaan. PA STIL. L. E= S TEGEN Advertentie Afstellen kunt gij het niet, maar uitstelfe- wel! Laat stramheid en stijfheid niet d baas worden over Uw spierenlaat rhec matiek U niet belemmeren in Uw bewc gingen. Loop rechtop en niet gebogei door pijnlijke en stijve gewrichten. Reed 3 geslachten roemen Akker's Klooster balsem als snel pijnstillend en afdoen; werkend wrijfmtddel bij rheumatiek ei spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendie als zuiverend en genezend bij wonde: van allerlei aard. Een balsem in de war; zin des woords, waarvan men dan ooi algemeen zegt: „Geen goud zo goed' INBRAAK OPGELOST NA ANDERHALF |AAR In de nacht van 11 op 12 Mei van het vorig jaar werd bij de manufacturer Kuiper in den Ham (Ov.) ingebroken. Er werden o.m. acht machines, enige tweedjassen en kleinere kledingstukken gesto len. Het is de politie thans gelukt de dader, een zekere I. W. te De venter, die voor de oorlog gedu rende drie jaar als boerenknecht werkzaam was bij een landbou wer in de gemeente den Ham, als de dader aan te houden. Hij legde een volledige bekentis af. (Vervolg van pag. 1) De grote hoeveelheid kortlopend schatkistpapier bij de banken achtte de minister geen gevolg van zijn eigen politiek. In vele landen is een groter liquiditeit en de bewindsman achtte zulks dan ook veeleer een gevolg van een gewijzigde structuur. Zij die in de hantering van dè disconto- schoef hèt middel willen zien voerde hij tegen, dat niet alleen hij maar ook de hele regering er een andere mening op na houdt. Wat het toezicht van de Ned. Bank betreft ontkende de minis ter dat de Ned. Bank geen eigen verantwoordelijkheid zou hebben, maar wel benadrukte hij dat de overheid verantwoordelijkheid heeft voor het hele monetaire be leid. In dat beleid zal de crediet- politiek van de banken moeten passen, hetgeen naar 's ministers oordeel niet op basis van vrijwil ligheid verwezenlijkt kan worden. Het sociaal-economisch toezicht, aldus de minister, wordt op het ogenblik al toegepast. Zij die er zich nu tegen verklaren zouden zich dus op het standpunt moeten stellen, dat dit ook onnodig is geweest. De bewindsman ging vervolgens in op de verantwoordelijkheid voor de noodzakelijkheid van het ontwerp. De overheid heeft in de vertrokken gisteren uit Rotter dam met een Amerikaans troe pentransportschip 27 Belgische vrijwilligers naar Korea werd een ex-ambtenaar van de provinciale planologische dienst in Zeeland, de 35-jarige J. de B., die 74 zakenmensen voor meer dan 40.000 gulden had opgelicht, veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. heeft de burgemeester van Nij megen gistermorgen de vlag ge hesen in de top van de St. Ste venstoren, die waarschijnlijk vol gend jaar volledig herbouwd zal zijn is gistermorgen op het gemeente huis te Amersfoort de 60.000ste inwoner aangegeven. Het is So phia Willemina Hartogs. De ge lukkige vader kreeg het traditio nele spaarbankboekje On het station van Walperts- kirchen (bii Muenchen) is Don derdagmorgen een personentrein op een stilstaande goederentrein ingereden. De eerste wagen ach ter de locomotief werd geheel vernield, doordat de tweede wagen er overheen schoof. Vol gens tot dusver ontvangen be richten ziin vijftien personen om het leven gekomen en vijf tien personen ernstig gewond. De bestuurder van de per sonentrein en de verkeersleider van het station Walpertskirchen ziin gearresteerd Dit is de grootste spoorweg ramp in Duitsland sedert het einde van de oorlog. Uit een voorlopig onderzoek is reeds gebleken, dat de ge arresteerde verkeersleider de schuldige is. In plaats van de personentrein naar een vrii per ron te leiden, had hii deze naar een ander perron gedirigeerd, waar een goederentrein cp het punt stond te vertrekken.. Interim-dividend Unilever De raad van bestuur van Lever Brothers en Unilever N.V. heeft besloten over het boekjaar 1951 op de gewone aandelen een inte rim-dividend van 4% uit te keren, hetwelk betaalbaar zal zijn op 7 December a.s. Te zelf- der tijd zal Lever Brothers en Unilever Limited over 1951 op haar gewone aandelen een inte rim-dividend van 5 uitkeren. afgelopen jaren 9 milliard aan langlopende leningen opgenomen. Hiermede achtte de minister de critiek van mr. Oud dat in over wegende mate met kortlopend pa pier zou zijn gefinancierd, afdoen de weerlegd. Men kan niet aan nemen dat tegen hogere rente een froter bedrag geconsolideerd had unnen worden. Een onderzoek van het internationaal monetair fonds heeft aangetoond, dat Ne derland in vergelijking met 43 landen relatief de laagste stijging van de geldcirculatie heeft gehad. Nader ingaand op het bedrijfs economisch toezicht wees de mi nister er op, dat dit reeds in vele landen, in de vorm van crediet- controle wordt uitgeoefend. Nadat de minister drie uur en drie kwartier het woord had ge voerd, werden de replieken tegen middernacht verdaagd, nadat de heren Schouten, Janssen en Wei ter aan hetswoord waren geweest. Een wel zeer ingewikkelde en niet minder vreemde zaak diende gisteren voor de Groninger rechtbank. Terecht stond een Gro ninger leraar die ervan beschuldigd werd, circulaires te hebben verspreid met een voor de rechterlijke macht beledigende inhoud. Deze leraar, thans 62 jaar, was in 1935 hoofd van een U.L.O. school in Medemblik. Hij heeft toen getracht subsidie te verkrijgen voor deze school en adviseerde een bestuurslid met hem mee te gaan naar den Haag. Hier zou men pleiten voor de belangen der school. daardoor in de gelegenheid werd gesteld om via het hof te Leeu warden wederom voor de Hoge Raad te verschijnen waardoor hij hoopt op een revisie van zijn zaak. De uitspraak in deze smaad- affaire is gesteld over 14 dagen. De ambtenaar die erin slaagde de subsidie er door te krijgen zou dan vijftig gulden worden ver strekt. 'Zover is het evenwel niet gekomen, omdat de ambtenaar weigerde deze steekpenningen aan te nemen. De heer E. keerde evenwel met de vijftig gulden naar Medemblik terug en heeft na tien dagen dit bedrag verre kend met een tegoed welke hij nog van het schoolbestuur had. Men heeft hem evenwel voor de rechtbank te Alkmaar gedagvaard wegens oplichting. Tien dagen lang had hij dit bedrag van vijf tig gulden onder zijn berusting gehad en dat was oplichting zo meende men. Hoewel de recht bank te Alkmaar hem vrijsprak, besliste het hof te Amsterdam an ders en veroordeelde de heer E. en ook de Hoge Raad nam dit standpunt in, toen de heer E. ten laatste bij dit rechtscollege terecht kwam. Hoewel de heer tot zes tien maal toe getracht heeft revi sie van zijn zaak te krijgen wer-. den zijn verzoeken hiertoe tel kenmale afgewezen. De heer E. is niet bij de pak ken gaan neerzitten. Hij verkeert in de veronderstelling, dat hem groot onrecht is geschied en komt hiertegen in verweer. Rechterlijke macht beledigd Op alle mogelijke manieren al dus verklaarde hij gistermorgen voor de Groninger rechtbank, heb ik getracht recht te doen gelden, doch tot nu toe is dit mij niet gelukt. Dit was ook het motief voor het schrijven van een aantal brochures waarin hij zijn veront waardiging evenwel geuit heeft op een wei zeer beledigende toon. Waardoor hij terecht stond we gens smaad. Beledigend was de inhoud althans voor de rechter lijke macht en de Officier van Justitie eiste voor deze overtre ding een boete van vijftig gulden. De heer E. scheen dit in het geheel niet zo erg te vinden, ergo hij verklaarde blij te zijn ver oordeeld te worden omdat hij OPNIEUW VRIJWILLIGERS NAAR KOREA Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal a.s. Zondag met een speciaal K.L.M.-toestel een 50-tal Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken, als aan vulling voor het Ned. detachement Verenigde Naties. op te knappen I In de onlangs te Enkhuizen ge houden vergadering van de Fede ratie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal had de voorzit ter dier Federatie, Mr. Breebaart in antwoord op een vraag uit de vergadering over het rapport van de directeur van de Gem. Ac countantsdienst te Alkmaar o.m. gezegd, dat het Federatie bestuur slechts te maken had met het college van B. en W. van Alkmaar en niet met het oordeel van de directeur van bedoelde Dienst. Hiermede werd de suggestie ge wekt, alsof B. en W. van Alkmaar zich gedistanciëerd hadden van het door bedoelde directeur uit gebrachte rapport over de be- drijfsuitkomsten van de Tentoon stelling, waarin critiek zou zijn geleverd op het beleid van de directeur der Federatie. Naar aanleiding van deze woor den van Mr. Breebaart heeft de heer Sietsma, fractieleider van de P. v.d. A. in de gisteren te Alk maar gehouden raadsvergadering vragen aan B. en W. gesteld. Hij vroeg, of B. en W. werkelijk een ander standpunt hadden ingeno men dan in de vergadering van 24 Mei, toen zij zich volledig achter de directeur van de gem. accountantsdienst hadden ge schaard. Burgemeester Mr. Dr. Wytema, de vraag beantwoordend, deelde mede, dat het college sinds 24 Mei geen contact meer gehad had met het dagelijks bestuur der Federa tie. Spr. was dan ook over dit kran tenbericht hoogst verbaasd en deelde mede, dat het college nog steeds hetzelfde standpunt in neemt als op 24 Mei j.l. Blijkens de verslagen in de kranten meende de voorzitter van de Federatie een wijziging in het standpunt van B. en W. te mogen veronderstellen, omdat een tegen spraak was uitgebleven van de door het Dag. Bestuur der Fede ratie destijds gepubliceerde ver klaring, dat de geruchten 'omtrent de directeur der Federatie als on juist en ongegrond konden wor den aangemerkt. De uitlating van de voorzitter der Zaanse V.V.V., die zich in de in Mei gehouden vergadering dier V.V.V. op grievende wijze over de directeur van de gem. accoun tantsdienst had geuit, kon al dus hadden de voorzitter en se cretaris der Federatie in een be spreking met de burgemeester verklaard moeilijk voor de verantwoording gebracht worden van het dag. bestuur der Federa tie. B. en W. hadden het dag. be stuur kunnen vragen een ver klaring te publiceren, waarin zij zich distanciëerden van de voor zitter der Zaanse V.V.V.. doch zij hebben dat niet gedaan. Nogmaals wil spr. nadrukkelijk verklaren, dat het college nog steeds achter de directeur van de accountants dienst staat. Zo gauw de nog hangende pro cedures zijn geëindigd, zal de di recteur het eindrapport indienen, dat aan de Raad zal worden over legd. FEUILLETON 64. ..Wit! Mooi!" zei hii zacht, ter wijl hii naar haar blanke schou ders en armen wees. „Pigi! Ga weg" beet het meis- ip hem toe. Hii grijnsde, maar bleef nog even staan. „Mooi!" zuchtte hij nog eens, voor hii gehoorzaamde Vlak daarom kwam de eerste soldaat hen weer haleh. Ze kre gen een blikken etenspannetie en moesten toen naar de woon barak. Daar werden ze ontvangen door dp kameroudste, eer» forse da me. die haar best deed cm de ontstelde nieuwelingen weer wat levensmoed te geven. Ze wees hun een „kamer", een hokje van drie meter in het vierkant. met bamboematten afgesloten, waar een grove ma tras op de grond lag. „Nu niet schrikken. maar eerst theedrinken" zei ze moe derlijk. „Straks helpen we jullie wel inrichten. Je treft het, want Cato is gisteren jarig geweest en er ziin nog koekjes overge bleven". Ze streek een meisje van een jaar of acht over de blonde haren en zei vrolijk: „Marietje. ga iii even de thee halen, maar pas op dat niemand ie ziet". Toen het kind wegsprong, zei ze verklarend: „We mogen geen vuur maken, maar we hebben buiten een kookhol met smeu lende houtskool en daar staat dp thee op". Even later kwam het meisje terug met een platte veldfles, waaraan de sporen van houts kool en sintels nog te zien wa ren. De pas aangekomenen ke ken verbaasd toe hoe de gast vrouw zorgvuldig de gedeukte blikken bus afveegde en toen thee schonk. Ze droeg een vale katoenen japon. waarin twee winkelhaken netjes waren her steld Ze zat cm een grof kus sen in het gangpad van de ba rak. maar ze leidde de luchtige z'n drieën, terwijl zij in een gezien en ze kende hier zoveel conversatie, alsof ze in een voor name salon .theevisite Hettv keek naar het gebaar, waardoor de gedeukte veldfles de indruk maakte van een zilveren theepot en de ge blutste conservenblikjes er» af- mooi huis woonder» en bedienden mensen. ontving, j hadden toen leefde deze vrouw eleganteal in de zwaarste ellende. Toen zij haar vader hielp met de voed selpakketten, was haar hart van medelijden vervuld geweest met de landgenoten, die in de geschilferde emaille kroezen de kampen verbleven, maar dat was fijne porseleinen kopjes voor stelden. Het lepeltje, waarmede ieder een half schepje suiker kreeg toegemeten, ging daarna rond voor algemeen gebruik. De koekjes waren geroosterde stuk jes brood met een dun laagje jam er op en ze werden aange boden op een gebarsten stenen bord. Maar daarover verbaasde Hettv zich al niet meer. Haar bewondering ging uit naar de vrouw, die dit ruwe kamplever» kon dragen een dan nog vol doende moed overhield om haar beschaafde manieren zo te be waren. „Bent u al lang hier?" vroeg ze. toen het gesprek ev.en stok te. De oudere vrouw glimlachte peinzend. „Al viif maanden Maar ik heb eer» gevoel of het vijf jaren zijn. Ik heb soms moei te om mij voor te stellen, hoe ik vroeger leefde, vóór ik in dit kamp kwam". Hetty voelde een brok in haar keel. Vijf maanden geleden, toen was vader nog bij hen. Ter wijl zij nog gelukkig waren met n algemeen gevoel geweest. Ze wist niet dat het zó erg was. Nu voelde ze, dat ze zich nooit had kunnen voorstellen, hoe het was om in zo'n kamp te ziin. Ze had nooit geweten hoe zulke men sen eigenlijk woonden, de dag doorbrachten, aten sliepen. Mis schien was het goed, dat ze zich dat toen niet kon voorsteller», want als ze zich deze trooste loze. primitieve omgeving dui delijk had kunnen indenken, zou ze geen rustig uur meer ge kend hebbeij. Dan had ze zich elke dag moeten schamen, dat zii in zulke weelde leefde en dat ze niet nog vee] meer voor de geïnterneerden deed. In alle el lende voelde ze zich nu onein dig dankbaar tegenover haar vader, dat dip gedaan had wat hii kon en dat hii haar had laten meehelpen. Zonder dit bewust zijn zou ze deze vrouw, die hier al zo lang had geleden, niet in de ogen durven zien. „U bent zeker niet uit Bata via?" vroeg ze zachtjes. Ze kon zich niet herinneren deze dame ooit al eeixs eerder te hebben „Ik ben uit Palembang," ant woordde de ander en Hetty meende even een piinflits in de donkere ogei» te zien. „Ik ben mevrouw Van Heiinsbergen." zei ze eenvoudig. Mevrouw Verhagen en Hetty keken gelijktijdig op. Mevrouw Van Heiinsbergen uit Palembang. De vrouw van de gouverneur! Een ogenblik bleef het stil. Toen zei Hetty: „Wat bewonder ik u. mevrouw, dat u er zich zo doorheen slaat." „En er ook zovele anderer» doorheen sleept, die anders al lang de moed zouden hebben opgegeven." vulde een ander dankbaar aan. „Op mevrouw Van Heiinsbergen steunt het mo reel van bijna alle geïnterneer den. Zij organiseert theepartij tjes van de ene barak bij de andere, waarbii de inrichtsters altijd hun best doen om van het rantsoentje nog iets bijzonders te maken. Zii zorgt er voor. dat de handigsten van ons cursus sen geven in naaien en bordu ren zodat de meisjes nog iets kunnen leren. Zij zoekt dames uit die lezingen kunnen houden over allerlei interessante onder werpen. En zelf geeft ze de kin deren les in alle schoolvakken, zodat onze jongens en meisjes niet helemaal verwilderen. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3