Na Kamer-debat van vier daqen: 55-31 vóór crediet-toezicht Raadselachtig drama wekt beroering in Meppel Belgische regering krijgt vertrouwensvotum Spelers van HEERLEN krenen flinke salarissen Algemene vergadering van de Verenigde Naties DAGBLAD VOOR ALKMAAR Werkingsduur bij amendement V Woe met de huren? met een jaar verkort 1Ê's »JÊ i 11 Érf Slagboom: 160 mille per jaar EN OMGEVING Kijk goed uit naar vallende sterren! Nieuwe instructies emigratie Australië Premier Pholien gaat echter heen Voetbalschandaal in de mijnstreek Bijverdienste van 3 a 4 duizend gulden Spionnageverhalen laster, zegt Praag Mossadeq blijft nog voor laatste poging Driemaal rond aarde zonder te landen Delegatie-Supomo stelt vertrek uit Nieuw Abonnementsprijs 5.30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per -rditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct.. resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 10 November 1951 36e Jaargang No. 750 toto.» HOORN. 59. M. 4213. IU. N.«d 77. UL 4352 K 2299, ALKMAAR. Rltt^H 52. lel 2946. 12 K2200: DEM HELDE». WW. 89. tel. 2999 C 2239, SCKAGEN. MW 52. M 459 E 2240 NAAR WIJ MENEN, is het voor de eerste maal in de parlemen taire geschiedenis, dat een denk beeld van een ondergeschikt or gaan van een politieke partij, in casu een voorstel van de Kring den Helder van de Katholieke Volkspartij, zijn weg vindt in de gewisselde stukken van de Sta- ten-Generaal! De Regering toch gaat in haar Memorie van Ant woord op Hoofdstuk I (Algemene Beschouwingen), in op een vraag van een der leden, wat haar me ning is over het denkbeeld om over te gaan tot heffing van een huurbelasting, „als voorgesteld door de kring den Helder van de K.V.P." (blz. 31, stuk 2300). De heffing van een huurbelas ting, aldus de Regering, „zou uiteraard tot een belangrijke huurverhoging leiden, die zonder compensatie moeilijk uitvoerbaar is. Zij gaat op deze kwestie op een andere plaats van de M.v.A. nader in (blz. 13) en zij wijdt ook verder verschillende uitvoerige beschouwingen aan de kwestie van de woningbouw. De regering merkt ten aanzien van de huurbelasting intussen nog op, dat de jaarlijkse bijdrage in de exploitatie der na-oórlogse woningwetwoningen in toenemen de mate de begroting belast, zo dat, zegt zij, een eventuele huur belasting op de vóór 1940 ge bouwde woningen in de eerste plaats in aanmerking zou komen, om daarvoor compensatie te bie den". Dit is zo zonder meer zeker niet de strekking van het voor stel van de kring den Helder! Zoals wij in ons nummer van 4 September uiteengezet hebben, had dit voorstel een drieledige strekking. Ten eerste drong het er op aan, de bouw van woningen onverwijld voortgang te doen hebben, ten tweede wilde het de financiële lasten terzake naar recht en billijkheid verdelen over heel het volk, ten derde wilde het „een rechtvaardige belas ting van het gehele woningbezit van vóór 1940 teneinde te ver krijgen, dat „de huurprijzen van de nieuwe woningen (en in het bijzonder Woningwetwoningen zijn hier bedoeld) niet hoger behoeven te zijn, dan die van ge lijkwaardige huizen, gebouwd vóór 1940 Hier is dus niet met name spra ke van 'n huurbelasting, maar 't gaat per sé om een recht vaardige belasting. Is die hier niet te vinden, dan zal verwezen lijking van het denkbeeld, zoals hier uiteengezet, vanzelfsprekend geen doorgang kunnen vinden. Daarnaast ging het om de onge lijkheid in de huurlasten van gelijkwaardige oude en nieuwe woningen zo mogelijk weg te werken. Dit punt heeft sindsdien sterk de aandacht getrokken in den lande. Wij wijzen bijv. op het rapport, dat terzake door de Ka tholieke Woningbouwcentrale in het Aartsbisdom is uitgebracht (zie ons blad van 7 Nov. j.l. pag. 3). Het rapport zegt, dat „een onevenredig groot deel van de meerdere huurlasten drukt op hen, die genoodzaakt zijn, nieuw bouwwoningen te aanvaarden". Stellig spreekt het rapport „een groot woord gelaten uit", als het zegt, dat het principe: huurprijs op basis kostprijs, wordt aan vaard! Dat doen we misschien allen wel. Maar wij weten nog niet, hoe het mogelijk zal zijn, dit principe te verwezenlijken. Intussen, het rapport spreekt ook over een huurbelasting, tot her stel van de onderlinge verhoudin gen in de huurprijzen, deze be lasting zou kunnen worden gehe ven als opcenten op de personele belasting en de opbrengst kan mede dienen tot financiering van de sterk gestegen exploitatielas ten van de woningeigenaren (ook bouwverenigingen??) en tot tege moetkoming in de huur voor de grote en/of minder draagkrach tige gezinnen". Wat nu de kwestie van het huurpeil betreft, valt de aandacht te vragen voor de beschouwingen in de genoemde M.v.A. van de Regering. Uiteraard wijst zij er op, dat de huurpolitiek hauw ver band houdt met de loon- en prijs politiek. Verhoging van de huren tot een peil, dat de bouw ren dabel wordt, is niet denk baar, zonder „hoogst-ernstige weerslagen". Bovendien hoopt de regering nog altijd dat de bouw kosten zullen dalen en zij zou niet graag de huur willen bepalen op de voet van de huidige bouw kosten! De vraag, wat er verder zal moeten gebeuren met het huurpeil, na de toegestane 15 pet. verhoging, zal, volgens de rege ring, „zorgvuldige overweging vereisen". Tenslotte is er de mening van de regering, i.e. van minister In 't Veld, over de bovenaangeroerde kwestie van het huurverschil tus sen gelijkwaardige oude en nieu we woningen. Uit de woorden, welke de bewindsman voor de VARA heeft gebezigd, valt af te leiden, dat de regering met deze kwestie nog geen raad weet. Ze is nog in behandeling. Op de duur, aldus zeide ook deze mi nister, valt aan huurverhoging niet te ontkomen. Maar dan is ook compensatie niet te vermijden en hoe die te vinden? De Minister weet het niet. Afwachten is de boodschap. „Op de duur" zullen we echter niet kunnen blijven af wachten. (Van onze parlementaire redacteur) Na een vierdaags debat viel gisteravond om kwart over ze* in de Tweede Kamer de beslissing: Het wetsontwerp „Toezicht Credietwezen" werd met 55 tegen 31 stemmen aanvaard. Tegen stemden A.R., C.H., V.V.D., St. Ger. en de heer Weiter. Voor: K.VP, P.v.d.A. en de Communisten. Dat ook dezen hun stem aan het ontwerp gaven, baarde wel enig opzien. Hun woord voerders hadden er tijdens het debat vooral de nadruk op gelegd, dat het onderhavige wetsontwerp in het kader van de „oorlogs politiek" kon passen en ook wierpen zij zich op als pleit bezorgers voor de kleinere bedrijven. Anderzijds moesten de Communisten echter blijven opbieden tegen P.v.d.A. en N.V.V. De vrees voor het verwijt, dat zij geen medewerking hadden willen verlenen aan een regeling, die zeker aan socialistische zijde als een billijke tegenhanger van de consumptiebeperking wordt beschouwd, zal tenslotte wel de doorslag hebben gegeven. De enige wijziging die alsnog tijdens dit debat werd aangebracht was vervat in een amendement-Jans- sen (K.V.P.). Dit amendement, dat de wet op 1 Januari '55 laat aflopen en de werkingsduur dus nog met een jaar bekortte, werd met 64 tegen 21 stemmen aange nomen. Tegen stemde slechts de fractie van de P.v.d.A. Minister Lieftinck had tevoren verklaard, dat hij het gewenst achtte de datum van 1 Januari '56 vast te houden, maar in de toon van zijn verweer viel te beluisteren, dat hij zich ook reeds verzoend had met dit laatste offer aan de eigen zienswijze van de K.V.P.-fractie. Ook waren er nog amendementen van de hand van de heer Hoog- carspel (Com.), die voor het me rendeel echter slechts de stem men van de partijgenoten kregen. Eén amendement-Hoogcarspel nad een bredere belangstelling. Omdat het alle voorschriften betreffende het sociaal-economisch toezicht aan een nadere goedkeuring van het parlement wilde onderwerpen en dus niet enkel in die gevallen, waarin het advies van de Bank- raad afwijzend zou zijn, kreeg het ook de stemmen van A.R., C.H. en V.V.D. De communist Hoogcarspel moet het wel erg prettig gevonden hebben, dat hij toch ook eens een keer écht mocht meedoen! Werd dit amendement VOORAL DIT WEEKEND UTRECHT. In de af gelopen week is een on gewoon groot aantal zeer heldere vallende sterren, zogenaamde vuurbollen, zichtbaar geweest boven Nederland. Een nader on derzoek van de banen van deze vuurbollen heeft aan getoond, dat deze hoogst waarschijnlijk alle behoren tot een zwerm vallende sterren, die ieder jaar on geveer tussen 20 October en 20 November verschij nen, de zogenaamde Tauri- den. Het grootste aantal kan verwacht worden ge durende het weekeinde van 10 tot 12 November. Hoewel het moeilijk is een schatting te maken, zijn er dan misschien een of twee vuurbollen per avond te verwachten. Ieder die vuurbollen of heldere vallende sterren waarneemt, wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk mee te delen aan de Werkgroep Meteoren, p.a. Sterrewacht Utrecht, liefst met een zo nauwkeurig mogelijke op gave van de plaats van waarneming, het tijdstip, de duur van het verschijn sel, de helderheid, kleur, de baan tussen de sterren- of de hoogte in graden bo ven de horizon, richting van begin en eindpunt en andere bijzonderheden. echter toch afgewezen, bij een andere gelegenheid scheen hij zelfs werkelijk succes te zullen boeken toen de minister zich door deze afgevaardigde liet bewegen om bij nota van wijziging een technische verduidelijking in een artikel aan te brengen. Maar helaas. Toen deze wijzi ging goed en wel was aangebracht kwam prof. Romme met de be merking, dat de zaak nu eerst recht onduidelijk was geworden! Minister Lieftinck moest erken nen, dat deze bemerking juist was en bij nieuwe nota van wij ziging werd de desbetreffende passage daarop andermaal gewij zigd en hersteldin de oude vorm! (Zie vervolg pag. 3) Van het Commissariaat voor de Emigratie vernemen we, dat met ingang van 17,.November a.s. ge durende enkele dagen geen aan meldingen voor emigratie naar Australië door de aanmeldings kantoren in ontvangst zullen worden genomen. Een en ander houdt verband met nieuwe instructies, welke aan deze kantoren toegezonden zullen worden omtrent emigratiemoge lijkheden naar Australië. De emi gratiemogelijkheden voor onge schoolde arbeidskrachten, gehuw den met kinderen inbegrepen, zullen ruimer worden gemaakt, terwijl de mogelijkheden voor de geschoolden geringer worden. De aanvragen van hen, die zich voor .17 Nov. melden zullen vol gens de thans geldende bepalin gen behandeld worden. ""■''I:*-/;' 'V. t Donderdagavond heeft de gemeenteraad van Maartensdijk het aanbod van de minister om de tolbomen aldaar van 180 mille weg te kopen, van de hand gewezen. De overweging was dat deze af koopprijs ineens niet opweegt tegen de 160.000 gulden die het dubbele tol per jaar opbrengt. Alleen als deze drukke verkeersader op gezamenlijke kosten van Rijk, Provincie en Gemeente zal worden onderhouden, is Maartensdijk bereid de tol op te heffen. (Van onze correspondent) MEPPEL. In de burgemeesterskamer van mr. Klein *e Meppel, heeft- zich gistermorgen een even dramatisch als raadselachtig gebeuren afgespeeld, waarover in Meppel grote deining is ontstaan. Onze correspondent meldt ons, dat om streeks 11 uur gistermorgen de brigadier van politie B. zich ten gemeentehuize moest verantwoorden wegens enkele feiten, welke indruisten tegen de discipline en tucht van het gemeen telijke politie-apparaat. In de burgemeesterskamer heeft de heer B. moeten luisteren naar een proces-verbaal, dat naar aanleiding van zijn onjuiste houding was opgemaakt, en waar van mededeling werd gedaan door de burgemeester en de inspecteur van politie. Zijn wij wel ingelicht, dan zou den de bezwaren van de autori teiten welke tegen B. waren in gebracht zijn gebaseerd op B.'s houding, waarvoor een discipli naire straf zou kunnen volgen. Aan de heer B. zou gistermor gen zijn medegedeeld, dat het beter was dat hij zijn ontslag in diende, dat hem dan eervol ver leend zou worden. Na deze con clusie van burgemeester Klein en de inspecteur van politie zou B. zijn dienstrevolver hebben gegre pen en zich ter plaatse van het leven hebben beroofd. Omtrent deze zaak doen de BRUSSEL. Na een vergade ring die van Donderdagmorgen tien tot des nachts 1 uur duurde heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers een door de C.V.P. ingediende motie van vertrouwen in de homogeen- Katholieke regering Pholien met 101 tegen 91 stemmen bij vier onthoudingen goedgekeurd. De C.V.P. liet in de debatten niets blijken van de tegenstellin gen tussen haar rechter- en lin kervleugel 'en heeft door de mo tie de regering willen steunen te gen de aanvallen van socialisten en liberalen tegen haar econo misch beleid. Er heerst echter ook bij de C.V.P. grote ontevredenheid speciaal over premier Pholien en de minister van Economische Za ken, Albert Coppe. Naar verluidt zou nog vóór 14 November, de dag waarop het parlement grondwettelijk een nieuw zittingsperiode begint, een coördinator voor de economische en financiële problemen worden aangewezen waarvoor de namen van Eyskens en Duvieusart wor den genoemd. Zij zouden echter geweigerd hebben zolang Pholien eerste minister blijft. Pholien die totnogtoe hardnekkig aan zijn eerste-ministerschap vast hield om de homogeen-katholieke formule door een te plotseling heengaan niet in gevaar te bren gen, blijkt volgens het A.N.P. zijn mandaat thans aan de C.V.P. te ruggegeven te hebben. De Katho lieke vakbonden die een half mil- lioen leden achter zich hebben, zouden de tegenwoordige minis ter van Financiën, Jean van Houtte als eerste-minister heb ben voorgedragen. Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana op Soestdijk de tentoon stelling van voorwer pen die eens het privé eigendom waren van leden van het Huis van Oranje, officieel geopend. Deze reizen de tentoonstelling die georganiseerd is door en geput uit het Ko ninklijk Huisarchief, is ondergebracht in wagens die het ganse land zullen afreizen ten bate van. het Ko ningin Juliana- en Prins Bernhardfonds. Links Prinses Margriet, rechts Koningin Juliana, terwijl zij in een der wagens een ge deelte van de geëxposeerde voorwerpen bezichtigen. meest vreemdsoortige verhalen de ronde, waarvan wij ons zoveel mogelijk wensen te distanciëren, vooral om de aard van het ge beurde. De sfeer rond deze zaak noopt ons echter, aan de hand van juiste informaties ter plaatse, tot het volgende: Personen die in nauw contact stonden met de in Meppel zo be kende figuur van de heer B. toonden zich zeer verbaasd over het gebeuren, omdat hij bekend stond als een rustig politieman, die zijn taak serieus opvatte en zich in de loop der jaren bemind heeft gemaakt. Of meerdere personen gewond zijn geraakt tijdens de bespreking op het gemeentehuis is niet be kend geworden. Het stoffelijk overschot werd direct per zieken auto naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl des middags om 3 uur wederom een ziekenauto van het politiebureau vertrok, waarbij zeer geheimzinnig werd gedaan en de gehele buurt werd afgezet. De zaak zal door de justitie moeten worden uitgezocht, omdat het geheel vreemd aandoet. De reactie van de politieman op de mededeling, dat het beter ware zijn ontslag in te dienen, zou hem naar de pistool hebben kunnen doen grijpen. Wat daarbij het directe oogmerk is geweest zal ook een zaak zijn voor de Officier van Justitie, terwijl men zich te vens zal moeten bezig houden met de houding welke door de inspecteur van politie is aange nomen toen B. zijn revolver trok. Het slachtoffer laat vrouw en drie kinderen na. GENERAALS AFGEZET IN ARGENTINIË BUENOS AIRES. Bij een door de waarn. president van Ar gentinië, Teisaire, getekend de creet zijn Vrijdag drie Argentijn se generaals afgezet op grond van „het herhaaldelijk deelnemen aan samenzweringen tegen de wettige regering". Het zijn generaal Rawson, oud premier generaal Molina en ge neraal Giovannoni. Zij bevinden zich in arrest. Rawson is er door de Argen tijnse regering van beschuldigd samen met generaal Menendez de jongste revolutie te hebben geleid. Marinedeskundigen van geallieerden bijeen Franse, Belgische en Nederland se marinedeskundigen hebben Vrijdag te Portsmouth een bij eenkomst bijgewoond om de ver dediging van de West-Europese kust en het gebied van het Ka naal te bestuderen. Aanwezig waren o.m. schout bij nacht C. W. Slot, commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht A. Baenes, de Franse mari necommandant van Cherbourg, commodeur A. Timmermans, Bel gisch marinecommandant van Oostende en vice-admiraal Jau- jard (Frankrijk), een lid van het Noord-Atlantische opperbevel. (Van onze correspondent) HEERLEN. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond zal bin nenkort weer een onaangename zaak krijgen uit te zoeken, welke eerst een voorspel zal beleven voor de rechtbank te Maastricht. Daar zal op 26 November de 36- jarige J. L. B. terechtstaan, thans restaurateur te Heerlen, die toen als ambtenaar in dienst was bij de Gemeentelijke Volkscrediet- bank een bedrag van ongeveer f 12.000.heeft verduisterd. Dit kapitaal heeft hij vrijwel geheel aangewend om zijn ver eniging, de tweede klasser Heer len, op een „hoger niveau" te brengen. Een groot gedeelte van het geld werd gebruikt voor ver betering van de terreinaccomoda- tie, maar er is ook een aardig „snoepcentje" afgevloeid naar ver schillende spelers. In die tijd heeft hij bij de bank ten name van ver schillende personen gelden opge nomen en hoewel zijn broer dit bedrag heeft aangezuiverd, en men toen heeft getracht de zaak te sussen, heeft de Maastrichtse rechtbank het toch nodig geoor deeld hem ter verantwoording op het matje te roepen. Verdachte moet zo sterk ge hecht zijn geweest aan zijn ver eniging, dat hij behalve f 12.000. ook nog f 200Ó.van zijn eigen geld aan de club heeft verspeeld. LONDEN. Het Tsjechoslo- waakse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag in een officiële, door Radio-Praag omge roepen verklaring de berichten, dat een employé van de Tsjecho- slowaakse legatie te den Haag, dr. Oldrich Neumann, betrokken zou zijn geweest in spionnage- acties in Nederland en België, een „volledig verzinsel" genoemd. In de verklaring wordt gespro ken over de door Nederlandse en en Belgische bladen gevoerde „lastercampagne" terwijl er ook uit blijkt dat de Tsjechoslowaakse regering tot dusver geen officiële mededeling heeft ontvangen over de in Nederland bekend gemaakte feiten. WASHINGTON. Premier Mossadeq heeft zijn verblijf in Amerika met een week verlengd. Dit heeft de hoop doen rijzen dat op geheime besprekingen alsnog een formule is gevonden om de BritsPerzische geschillen een oplossing te bereiden. Anderen zien er een laatste poging van Mossadeq in, om steun van Ame rika te krijgen. Een Perzisch voorstel om 70 pet. van de olie tegen verlaagde prijs aan het Westen te verkopen, zou door En geland zijn afgewezen. Ander zijds zouden de Perzen een En gelse suggestie om de olie aan de Koninklijke Shell die voor 49 pet. Brits is te verkopen, van de hand hebben gewezen. Er zijn spelers in de vereniging geweest in de mijnstreek zit veel geld en dat wordt heus niet alleen „vergokt" in de duiven sport die 3 tot 4000 gulden in een jaar hebben opgestreken. Een lid van de club, die naar een re ceptie moest en er geen behoor lijk pak voor had, kreeg f 50. uit de kas. De zaak, die zo aanstonds voor de rechtbank zal worden behan deld, zal in het middelpunt van de belangstelling staan, omdat vermoed wordt, dat nog meer namen van clubs zullen worden genoemd, die zich ook hebben bezig gehouden (of nog doen) met het betalen van spelers. MET ATOOM-MOTOR Het republikeinse lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Hinshaw, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten op het punt stonden om een vliegtuig motor voor aandrijving met atoomkracht te vervaardigen, die een vliegtuig in staat zou stellen om zonder tussenlanding driemaal om de aarde te vliegen. Hinshaw is lid van de Com missie voor Atoomenergie van het Huis en heeft in de afgelopen weken de atomische proefnemin gen in de staat Nevada bijge woond en verscheidene vliegtuig fabrieken bezocht. Tevens verklaarde hij, dat Amerika een apparaat zal bou wen, dat door een' vijand afge schoten projectielen kan opvan gen en tot ontploffing brengen voor zij huh doel bereiken. Mr. van Schaik en mr. van Helsdingen waren gistermor gen al flink op weg om van Schiphol naar Curacao te vliegen, waar zij over de R.T.C. met de West gaan over leggen. Maar toen dit plaatje werd genomen, wisten zij nog niet dat wegens een techni sche storing het vertrek van het toestel tot vanmorgen moest worden uitgesteld. Met Kerstmis hopen de heren weer thuis te zijn. PARIJS. De Assemblee heeft gistermiddag gespannen geluis terd naar een rede van de Austra lische minister Robert Casey, die door Wysjinsky's cynisme ernstig geschokt verklaarde te zijn. Wys- jinsky is een meester in de ironie, zei Casey, maar sommige onder werpen zijn waarlijk te ernstig voor ironie. Hij waarschuwde de Sovjet- Unie niet zover te gaan, dat zij niet meer terug kon keren. Want dan zou zij de wereld en zichzelf in een catastrophe zonder weerga storten. De Hoge Commissaris van Nieuw Zeeland in Londen, F. W. Doidge, zeide, dat het Westelijke ontwapeningsplan een oprechte poging is tot de overbrugging van de grote politieke verschillen die ook Nieuw Zeeland vurig wenst. Norris E. Dodd, directeur-gene raal van de F.A.O. drong aan op groter voedsel-productie. De we reld heeft thans per hoofd min der voedsel dan voor de oorlog en de hongersnood in India toont, hoe gering de marge is tussen bestaansmogelijkheid en dood. In de agenda-commissie is met de stemmen van Malik en de Pool Lachs tegen, besloten, het voorstel van de Westelijke mo gendheden om een neutrale V.N. commissie in te stellen, die zal nagaan of in Duitsland vrije ver kiezingen kunnen worden 'gehou den, op de agenda te plaatsen. De beslissing over de vraag of ook de kwestie van de onafhanke lijkheid van Marokko moet wor den besproken werd uitgesteld. DJAKARTA. Het vertrek naar Nederland van de delegatie o.l.v. prof. Supomo die de bespre kingen over de herziening der Unie zou hervatten en dat oor spronkelijk op 14 Nov. was ge steld, is tot nader order verscho ven. Het Indonesische kabinet heeft Vrijdag zijn antwoord aan de Nederlandse regering inzake de grondwettelijke status van Nieuw Guinea opgesteld. Het zal Zater dag worden gepuWicfprd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1