i! EIJN Kring wenst geen inkrimping van aantal kwaliteitszetels Akkerbouwers spraken uitvoerig over aardappel-areaalheffing *"S&°s LT.B.-tuinders wijzen standpunt C.B. af BANDJIR OVER JAVA Z[wcl^uJ^U^{ cs yoecL, o£s 0 HeZ d 13-K rj>' ePr<° iïZiïgss' ruiten rocken nu 26.98 K.V.P. Kring Den Helder Meningen verdeeld over verkiezing voorkeurstemmen Vaststelling van Politiek Advies door de Kringen RADIO V ertegenwoord iging in hoofdafdeling Koolzaad- en tarwe-richtprijzen veel te laag voorgesteld Ernstige bezwaren tegen wetsontwerp wachtgeld- en werkloosheidsverzekering door Leo Broeksmit Laat 15-17 Telel. 3464 ALKMAAR mHH *-aa»bie tf/L 895 m {"°0I ere" Sh= 5 95 ALLEEN NU WOLLEN DEKEN in alle kleuren 170x220, van 37,50 GMOND AAN ZEE Kaagv. b 9—0 R: B.Alkm. B. c 0—3 T: Zwaluwen 02 W: eHelder d 14 bHelder c 40 HH: —Vitesse c 12 C gLimmen c 22 J.T: ■Geel Zwart 61 LL: LSVV e 4—1 MM: Geel Zwart b 13 SS: Zouaven b 42 UIT: —KGB d 6—0 ERD AGMIDD A GCOMP id 2Gouwz. B. 1 50 1Zwaluwen 2 11 3Reiger B. 1 24 b: B. 1—Opperdoes 1 31 l—DEK 2 2—1 ge wedstrijden afgelast. RD AGMIDD AG COMP. K.N.V.B, Ysselm. vogels 03 -SNL 4—3 burgZuidvogels 31 Kennemerland 21 ^Holland 2—1 —Zwaluwen 30 Kromhout 35 -KMVZ 3—1 11. Wit W. 3—2 as B: -UPTTS 1—0 aSVJ 1—1 leeuwenOSO 13 De Geuzen 22 MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 (Van onze redacteur) In een drukbezochte vergadering van de Kring Den Helder van K.V.P. Zaterdag in Hotel Victory te Alkmaar gehouden kwamen het nieuwe kiesreglement en het beginselprogram in behandeling. T.a.v. de verkiezing bij voorkeurstemmen bij de Tweede Kamerverkiezing sprak de vergadering zich in meer derheid uit voor handhaving van het verbod in deze; of dit verbod ook moet blijven gelden bij de gemeenteraadsverkie zing en de verkiezing voor Prov. Staten daarover waren de meningen meer verdeeld. Een uitspraak bleef hier achterwege, omdat het concept-reglement voor deze verkiezingen niet aan de orde was. De vergadering voelde overi gens niets voor inkrimping van het aantal kwaliteitszetels en sprak zich uit voor de vaststel ling van het Politiek Advies door de Kringen. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter, de heer H. Nolet aan het in de vorige verga dering behandelde voorstel van de afd. Zaandam, dat thans ook de belangstelling van de hogere instanties heeft getrokken, zodat spr. hoopt dat het een bijdrage zal leveren tot oplossing van het woningprobleem. Na de dringende noodzakelijk heid van versterking der finan ciën en het ledental te hebben aangetoond, constateerde spr. een lofwaardige activiteit in de Jon- ferenkring, welke hij in de aan- acht en - medewerking der afde lingsbesturen wilde aanbevelen. Spr. heette vervolgens welkom de heer Kooiman, propagandalei der van de Kring Tilburg, die toevallig in Alkmaar was en uit belangstelling de vergadering bij woonde; bericht van verhindering was ingekomen van de Kamer leden Groen en v. d. Weyden. Kwaliteitszetels. De behandeling van het nieuwe kiesreglement werd ingeleid door de voorzitter, die, wat de kwali teitszetels betreft, op het stand- gunt stond, dat dit aantal, volgens et oude reglement op 1/3 van hitotaal aantal te behalen ze tels, moest worden gehandhaafd. Hel nieuwe reglement wil dit aan tal zien teruggebracht tot 1/3 ten hoogste van het aantal te ver- PROGRAMMA DINSDAG IS NOVEMBER HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender; 7.30 Zen dersluiting; 9,00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 „Lichtbaken", cau serie; 10.00 Voor de kleuters;. 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Piano en orgel; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest; 14.00 Gevarieerd programma; 14.53 Gramofoonmuziek; 15.00 School radio; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten 18.20 Sportpraatje; 18.30 Gramo foonmuziek; 18.45 Cursus voor lekenspelers; 19.00 „Hier is Vrij Europa", Vaudeville programma. 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 ,.Dit is leven", causerie; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.15 Kamerorkest en soliste. (Om ca. 20.50 Actualiteiten). 21.30 Radiodokter; 21.40 Radio Philharmonisch orkest; 22.10 Or gelconcert; 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond gezin", causerie; 23.2524.00 Kamermu ziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gramo foonmuziek; 9.30 De Groente man; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Voor de zieken; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Dansmuziek; 12:30 Land. en tuinbouwmede delingen: 12.33 Voor het platte land; 12.40 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Prome nade orkest; 14.00 Voor de vrouw 14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmu ziek; 15.30 Onze Amerikaanse Buren; 16.05 Kinderkoor; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Hawaiiarimuziek; 18.40 Su rinaamse volksmuziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Piano spel 19.15 Paris vous parle; 19.20 Fanfare-orkest; 19.44 Grote ont dekkingen van de -laatste 50 jaar, causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Geva rieerd programma; 21.15 Her sengymnastiek; 21,40 Volhouden, causerie; 21.45 Amusementsmu ziek; 22.10 Dit is uw land. uw volk! klankbeeld; 22.45 Buiten lands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofconmuziek. TELEVISIEPROGRAMMA DINSDAG 13 NOVEMBER 20.15—21.45 KRO 1. „Voor oog en oor" a. De Franse -kerken: b. Film; c. Causerie over dp dactylos copie: d. Weeroverzitht. Pauze 2. Theaterbureau „T. lc Fikaro" wachten zetels in een bepaalde kring of combinatie van kringen. De heer H. N. Smits, secretaris meende, dat volgens het nieuwe reglement de deskundigheid van de samenstelling der fractie niet voldoende gewaarborgd was en ondersteunde de mening van de voorzitter t,a.v. handhaving van de oude bepaling; hij wees in dit verband op de nieuw te vormen combinaties van kringen, waarhij o.m. de Rijkskieskringen Den Hel der, Haarlem en Utrecht gecom bineerd zullen worden. Van het voorgestelde nieuwe artikel vrees de hjj een te klein aantal deskuu digen, temeer, daar de Verkie- zingsraad niet verplicht is ook plv. deskundigen aan te wijzen. De heer Jong, Medemblik, be twijfelde of de Verkiezingsraad breed genoeg van samenstelling is, om het geheel te kunnen over zien; hij zag gaarne de stands organisaties ingeschakeld en be pleitte voorts een kwaliteitszetel voor een academiseh-gevormde agrarische deskundige. De voorzitter betoogde, dat de kwaliteitszetels gereserveerd wor den voor personen, die onmisbaar zijn voor het werk van de fractie en normaal geen kans bij de kie zers zouden hebben, als zij niet van hogerhand werden voorge dragen. Aanwijzing van een agrarische deskundige lijkt spr. overbodig, omdat die al vanzelf in voldoend aantal candidaat gesteld worden; wil men een academiseh-gevorm de agrariër, dan is dat een zaak van de agrarische kiezers, die zo iemand kunnen candideren, het geen spr. zou toejuichen. De heer Berlêe, Castricum, achtte het voldoende, als 1/3 van de in de kringen te stellen can- didaten een kwaliteitszetel zou krijgen, waarna de heer Cljjnk, Zaandam, het betreurde, dat men niet vooraf uitmaakt, voor welke terreinen men een kwaliteitszetel wil reserveren. Als het over an dere dan speciale vraagstukken gaat, dan kunnen de deskundigen de zaak ongunstig beïnvloeden; waar voorts het PiB. 1/3 van het aantal in de Kringen te stellen candidaten voldoende acht voor de kwaliteitszetels, heeft spr. geen behoefte er meer aan te wijzen. De heer Schuyt, Enkhuizen, wilde het aantal kwaliteitszetels zo groot mogelijk maken, terwijl de heer v. d. Knaap wees op het te geringe aantal deskundigen voor ouitenlandse aangelegenheden. De vergadering sprak zich tenslotte uit voor handhaving tot in het redelijke van 1/3 kwaliteitszetels van het totaal aantal te behalen zetels; hetgeen dus neerkwam op handhaving van de bestaande toestand. Voorkeurstemmen De kwestie voorkeurstemmen bracht de tongen los; de voor zitter verklaarde zich mordicus tegen opheffing van het verbod inzake verkiezing bij voorkeur stemmen, welk standpunt hij ook als lid van de Reglements-commis- sie had ingenomen. Hij vreesde van deze opheffing, dat de leuze: stemt nr. 1 van lijst 1" aan effect zou inboeten, terwijl niet-leden er door een te grote invloed zou den krijgen op de samenstelling der fractie. De heer Groothoff, Hoorn, wees terecht op de controverse tussen de verbodsbepaling en de Kies wet, die de kiezer het récht geeft te stemmen op de candidaat zijner keuze. In de verzwakking van de oude bepaling zag spr. een poging van de Regk Commissie, om in deze tijd van critiek de 80 pet. niet-georganiseerde kiezers gun stig te stemmen. Waar van de kiesdeler noodzakelijk is, wil men door voorkeurstemmen ge kozen worden, zal het zeer zel den voorkomen; doch als het voorkomt, zal het P.B. moeilijk zijn veto kunnen uitspreken. Bij wijze van compromis, wil de afd. Hoorn het P.B. dit recht van veto verlenen, mits enigerlei objec tieve maatstaf wordt aangelegd, naar welke het P.B. zou moeten handelen. De heer Jong, Medemblik, sprak zich uit voor opheffing van het verbod en tegen het vetorecht van het P.B.. De heren Schuyt, Heiloo, Van Diemen, Den Hel der en Verwer, Enkhuizen, wil den het verbod handhaven; zij vreesden gevaar voor de kwali teitszetels en verslapping van de partijdiscipline, terwijl zij de on georganiseerde kiezers geen kans wilden geven. De voorzitter vreesde onderlinge strijd, welke hij funest oordeelde; hij zag gaarne, zoals voorheen een eensgezind optrekken naar de stembus, als de candidaatstelling achter de rug is. Bij zitten en onstaan verklaarde de vergade ring zich tenslotte voor handha ving van het verbod, T.a.v. de vraag, of het verbod inzake verkiezing bij voorkeur stemmen ook gehandhaafd dien de te worden bij de verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeente raad. welke vraag door het be stuur ter oriëntering werd gesteld, waren de meningen meer ver deeld. Men was er algemeen van overtuigd, dat deze kwestie bij de gemeenteraadsverkiezing ur genter is en de voorzitter voelde speciaal wat kleinere gemeen ten betreft wel voor opheffing van het verbod. „Het maakt niet zo heel veel uit, zo oordeelde hii, wie er in de gemeenteraad komt De heer Smits betrapte hier de voorzitter op een inconsekwentie: als men in het ene geval niet voor opheffing van het verbod is, kan men er in een ander geval moeilijk wèl voor zijn. Hij vond het voorts ongezond, als b.v. in een dorp van 2500 kiezers slechts (een deel van de) 200 leden de dienst uitmaken. Overigens acht te hij de kwestie-voorkeurstem men een bij uitstek geschikt agendapunt als men volle zalen wil trekken. De heer Groothoff, Hoorn, wil de, wanneer het beginsel van ge rechtvaardigde vrijheid bij de Tweede Kamer werd gehuldigd, dit ook van toepassing verklaren op de- verkiezingen voor Prov. Staten en Gemeenteraad. De heer Berlee verwachtte van opheffing van het verbod bij de gemeenteraadsverkiezingen min der geharrewar en dissidentisme; het Kringbestuur zou er echter sanctie aan moeten verlenen bij wiize van rem. De heer Bakker, Wieringermeer, zag het verbod ook voor de ge meenteraadsverkiezing gaarne ge handhaafd, terwijl de heer Van Diemen er een gevaar voor de organisatie in zag. De heer Kaan dorp, Schoorl, achtte het mogelijk, dat candidaten, die alleen ter aanvulling van de lijst candidaat gesteld zijn, gekozen werden, waarna de heer Clijnk als zijn mening te kennen gaf, dat het prestige van de K.VjP. er onder zou lijden, als het verbod werd opgeheven; hij wees op de Poli- tiek-Advies-Commissie, die toch de beste candidaten voordraagt in volgorde van bekwaamheid. Dit laatste meende de heer Smits in zijn algemeenheid te mogen be twijfelen; „heeft u de zekerheid zo vroeg hij de heer Clijnk dat in deze commissie al niet de conspiratie begint?" Juist in dat geval kan de verkiezing bij voor keurstemmen ais een achterdeur tje beschouwd worden. De heer de Boer, Obdam, noemde het een uitlaatklep, die maar open gelaten moest worden. En .hiermede was ook de discussie over deze bran dende kwestie gesloten, nadat nog de heer Bakker zijn spijt erover had uitgedrukt, dat de voorzitter zich ietwat geringschattend over de raadsleden had uitgelaten; naar spr.'s mening kwam het er wel degelijk op aan, wie of er in de Raad zat; er zitten al te veel nette lieden in, aldus spr., die tot de categorie behoren van de col lectanten en de mannen met de gouden horlogeketting. Politiek Advies Over de vraag, of het juist is, dat het definitieve Politiek Advies niet meer door de Verkiezings raad. maar vanwege de Kringen wordt vastgesteld, was men het gauw eens. De Reglcmentscom- mlssie wil, nadat de Verkiezings raad het aantal aan te wijzen kwaliteitszetels heeft vastgesteld eh de candidaten hiervoor heeft aangewezen, de samenstelling van het advies verder definitief doen geschieden door de Kringen, na advies van de V.R. De heer Verberne meende het advies van de Kringen als des kundig te mogen beschouwen en achtte de Kring hiervoor het aangewezen orgaan. De heer Jong Medemblik, vond, dat in het ver leden niet voldoende met de wil der kiezers was rekening gehou den en was voor de nieuwe bepa ling. De voorzitter was er echter teen voorstander van; de V.R. an het algemeen belang beter in het oog houden dan de Krin gen, die meer de regionale be langen zien. De heer Ootes, Wognum, sprak zijn ongeschokt vertrouwen uit in de Verkiezingsraad, doch de heer de Boer, Obdam, meende, dat, waar het P.B. al over de kwali teitszetels besliste, het aan de gezamenlijke kringen ook wat over moest laten. Hiermee was de heer Smits het gloeiend eens, gezien de teleurstellingen, die de kringen in het verleden moesten ondervinden. Hij stelde voor de in de aanhef van deze clausule ge stelde vraag bevestigend te be antwoorden, waartoe de vergade ring bij dezelfde gymnastische oefening van zitten en opstaan be sloot. Het Staatkundig program Minder uitvoerig werd er over het beginselprogram gediscus sieerd. Men gintf er stilzwijgend mee accoord de P.R. voor te stel len de vaststelling van het pro gram in het vervolg op te dragen aan een commissie van erkend- bekwame en gezaghebbende per sonen en voorts vermelding-met- name van de Zondagsheiliging in het program op te nemen. Ook had men er geen bezwaar tegen dat de Kringvertegenwoordiger ter Partijraadsvergadering er de aandacht op zou vestigen, dat, waar sprake is van de „gelijk stelling" men eerder van het „beginsel" moet uitgaan dan van „de historisch gegroeide ver houdingen". De voorzitter en secretaris verschilden ook hier wel van menine de heer Smits nam het beginsel als uitgangspunt en de heer Nolet de historisch gegroeide verhoudingen dóch dit mocht niet hinderen. Nagerecht Twee moties van de afd. Soha- gen inzake de Kinderbijslag Klei ne Zelfstandigen en de Contribu tie aan de Vakgroepen werden in handen van het bestuur gesteld om prae-advies. De Kringpropagandaleider de heer Laan, sprak nog een opwek kend woord, om de ledenwerving, de propagandadagen, de werk groepen en de kaderdagen te Baarn in de belangstelling der afdelingsbesturen aan te bevelen; voor de kaderdagen op 8 en 9 Dec. (dus niet 1 en 2 Dec., zoals eerder werd bericht) zijn nog 12 plaatsen disponibel, terwijl in Fe bruari een nieuw kader-weekend wordt gehouden. Ook de Opmars werd aanbevolen. Op een vraag van de heer Jong, Medemblik, of de K.V.P. ook bij waterschapsverkiezingen kan wor den ingeschakeld, antwoordde de voorzitter bevestigend. Een afscheid. De voorzitter sprak tenslotte woorden van afscheid tot de afde ling Heemskerk, die voortaan bij de Kring Haarlem zal zijn inge deeld; spr. hoop'të. dat Weemskerk de goede "eest van de Kring Hel der naar Haarlem zou overdragen en met belangstelling het werk van de Kring Helder zou blijven volgen. Hierna sluiting. HAARLEM DP tuinders in de LTB hebben de onberaden stap van het Centraal Bureau van Veilingen hoog opgenomen. Het C. B. heeft de S.E.R. zonder voorkennis van zün leden me degedeeld de instelling te wen sen van een afzonderlijk Tuin- bouwschap. Het C B heeft de SER bovendien laten weten in een event. hoofdafdeling-tuin- bouw evenveel bestuursplaatsen op te eisen als de standsorgani saties. Dat hebben de tuinders van de LTB niet genomen. De vergadering van de vak groep was Zaterdag amper be gonnen of de heer Duivestein van Delfland legde uit de ver gadering al een motie op de be stuurstafel. 'n motie, waarin het standpunt van het CB onaan vaardbaar wordt genoemd. Aan de Tuinlbouwbond van de KNBTB (de nationale katho lieke organisatie) is ter kennis gebracht, diat de LTB-tuinders- vakgroeip één bedrijfschap wenst voor alle agrarische wer kers en géén afzonderlijk tuin- bouwschap. Wel wordt voor de tuinbouw in 't Landbouwschap een hoofdafdeling gevraagd, te beschouwen als zelfstandig wer kend adviescollege van het be stuur. dat ook een redelijke (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Lang en uitvoerig is in de algemene vergadering van de Vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B. gisteren gedis cussieerd over de vraag of de door de minister in zijn voorstel len gesuggereerde gegarandeerde consumptieaardappelen-mini- mumprijs voldoende waarborgen gaf om tot het opheffen van de areaalheffing te kunnen overgaan. De kring Kennemerland was kort en goed vóór afschaffing van deze doe.' de bedrijfs- genoten zeïf georganiseerde heffing, welke ten doel heeft de boven de markt hangende aardappeien te neutraliseren. M:", het Tweede Kamerlid v. d. Weyden bracht In het midden, dat de ministrer door de aardappelen in groep II te plaatsen vermoe delijk meer belooft dan hij kan volbrengen. Bij een aanzienlijke stijging van de aardappelenprijs komen immers de kosten van het levensmiddelenpakket zodanig in het gedrang, dat de rege ring gedwongen wordt tot ingrijpen. plaats voor die tuinbouw moet reserveren. Ook het CB en de NFO zullen in de hoofdafd. ver tegenwoordigd moeten zijn, maar niet in een mate, die bo ven hun functionele betekenis uitgaat, terwijl voor de onder nemers alleen de standsorgani saties als representatief worden beschouwd. In tegenstelling tot hetgeen 't CB eist wenst de LTB samen stelling van de hoofdafdeling uit: zes vertegenwoordigers van de standsorganisaties, drie van de vaktechnische organisaties en drie in overeenstemming tussen stands- en vaktechnische orga nisaties aan te wiizeni. De term „in overeenstemming" werd op verlangen van de groep „sier teelt" in de plaats van „in over leg" geschoven, om de motie ook voor de sierteelt aanvaard baar te maken. Indien geen overeenstemming aal worden bereiMl, zullen vertegenwoordi gers volgens geschetst schema worden aangewezen. De motie werd met algemene stemmen aavaard. n DIES NIJMEEGS STUDENTENCORPS Het Nijmeegse studentencorps Carolus Magnus zal op 21 Nov. a.s. zijn Dies Natalis herdenken, o.a. met een buitengewone corps vergadering in de aula major der R.K. Universiteit. In elk geval is het handhaven van de areaalheffing niet strikt noodzakelijk, wanneer de over heid inderdaad de kale kostpriis met een vrije uitloop naar boven garandeert. Uitgaande echter van de overweging, dat in de practiik voor de boeren om onnodige risico's te voorkomen beter de: consumptieaardappelen in groep I te plaatsen, naast, tarwe, kool zaad, suikerbieten en consump- tiemelk. welke geheel doör de regering worden gegarandeerd. Verschillende afdelingen meen den dat tengevolge van de be trekkelijke aardappelschaarste van het ogenblik, het volgend jaar vermoedelijk een over productie zou ontstaan. Zij lie ten niet af om. evenals voor zitter Giesen. ernstig tegen zo iets te waarschuwen. De laatste vreesde anderzijds dat een prijs vaststelling onafwendbaar leidt tot kwaliteitsvervlakking om dat dan de hoogste opbrengst de doorslag geeft Tegenover de heer v. d. Poel. die het te gek vond om los te lopen, dat de opbrengst van de areaalheffing gebruikt is voor het financieren van een riiks- aardappelen-speculatie en daar om kost-wat-kost dat systeem de wereld uit wilde hebben, stelde zich de afdeling Haarlem mermeer. welke in de afdracht van 1 'A procent van de op brengst een middel zag om de prijs in eigen hand te houden en dus ook een middel om méér te maken dan de regerings- richtprijs. Na zeer uitvoerige discussie werd daarop het prae-advies. dat opheffing van de fondsvor ming voorstelde, ingetrokken en besloten om de gehele materie nog eens ernstig in overweging te nemen. In afwachting daar van dient de Stichting van de Landbouw eerst nog eens heel degelijk met de minister te gaan praten, opdat men precies weet waar men aan toe is. In het zeer gedocumenteerde jaarverslagvan secretaris, mr. Vermeulen, kwam een passage voor. gewijd aam de oogstschade als gevolg van duiven. De sug gestie werd gedaan om tot een intensiever en vroeger afschot van deze dieren te geraken, en op korte termijn via de over heid overleg met de postduiven- houders te openen. Verder werd gewezen op de wenselijkheid van reorganisatie van de Riikslamdbouwvoorlieh- tingsdienst. welke evenals het landbouwonderwijs in plaats van een rijksaangelegenheid een object voor de vakorganisaties dient te zijn. Met het voorstel van de af deling Houtrakpolder om een landbouwpolitiek op langere ter mijn vastgesteld te krijgen, kon de voorzitter zich volledig ver enigen. doch in een koolzaad- priis van 52 gulden kon hii met de beste wil van de wereld geen stimulans meer zien. Vermoede lijk wil de regering dat ook niet, wegens de vele ziekten on der dit gewas, en omdat de vet- positip wellicht op andere wiize kan worden veilig gesteld. Het had 80 gulden moeten zijn. De tarweprijs De afdelingen Houtrak- en Haarlemmermeerpolder vonden de tarwe-richtprUs van 26. in geen verhouding staan tot de wereldmarktprijs die soms ƒ42.- is. Zij wensten deze prijs op minstens 30.- gesteld te zien en noemden de minister van Landbouw eigenlijk een soort massa-bedrijfsleider. Volgens voorzitter Giesen had de Stichting op minstens 27.50 gerekend omdat het L.E.I. 24.- berekend had als kale kostpriis. Hierop moet de minister nog eens met klem gewezen worden. Verschillende leden vonden ook de priis voor de inleverings- gerst veel te laag. doch voor zitter stelde daartegenover dat de gerst in de vriie sector wel zoveel meer opbracht, dat dit weer wordt goedgemaakt. Uiter aard is het natuurlijk ongezond, dat de inleveringspriis ƒ8- be neden de L.E.I. berekening bluft, en de L.T.B. zal dan ook voor optrekken blijven ijveren. Wachtgeld, en Werkloosheidsverzekering Buitengewoon fel waren de reacties tegen het in de Kamer aanhangig gemaakte voorstel tot het invoeren van een wacht geld- en Werkloosheidsverzeke ring. Volgens de voorzitter dreigt dit een ramp voor geheel agra risch Nederland te worden. Door deze wet wordt de prikkel tot werken volkomen overboord gegooid. Na drie maanden er gens gewerkt te hebben, kan men immers 80 procent van het normale loon met niets-doen gaan verdienen? Het ontstaan van ernstige misstanden kan niet uitblijven, omdat men zo- Wel van werkgevers- als werk- nemersziide ontslag kan provo ceren om er financieel beter van te worden. Bovendien wordt de vlucht uit de landbouw er nog meer d<Jor gestimuleerd, aldus de 'heer v. d. Weyden. Want waarom zou men ergens gaan werken waar men een hogere premie moet betalen dan el ders? Want hoewel men het aanvankelijke systeem, om elke bedrijfstak zijn eigen werklozen te laten betalen, heeft verlaten, om de eenvoudige reden dat premieën van 12 en 15 procent gewoonweg onbetaalbaar zün: toch blijven er ook nu nog premieverschillen van 1 tot 4 procent In elk geval kan deze wet al leen maar worden aanvaard, in dien de werklozen gelijk tot dusverre geschiedde in de D.U.W. worden geplaatst. Want deze dienst heeft vooral de laatste jaren voor het opvan gen van structurele werkloos heid uitnemend gemanoeuvreerd Onder stormachtige bijval ver klaarde de heer De Rijk, dat deze nieuwe wet geen enkel ge zond puntje heeft. Men bewijst er de arbeiders en hun gezinnen geen dienst mee, integendeel, men trapt ze moreel in de goot. De kring Hoorn verklaarde bii monde van de heer Sierps. bijgevallen door vele anderen, dat het de boeren onmogelijk wordt gemaakt om de sociale maatregelen langer uit te voe ren. De enige uitkomst is een vast bedrag voor alle premies ineens en het instellen van een :haam. dat ze weer verdeelt. De heer v. d. Wevden hielp hem echter uit de droom door te ver tellen, dat de Staatscommissie voor unificatie zulke bezwaren maakt, dat hier wel niets van zal komen. In België gaat het echter wel en .met succes. Waar om kan dat hier nu niet? De kring Purmerend stelde voor om in het Midden gewest een L.T.B.-vertegenwoordiger in het N.A.K.-bestuur te stellen. De heer Giesen zou hier voor voelen, als de voorgenomen re organisatie erg lang. b.v. twee jaar. op zich laat wachten. Het doel van de reorganisatie is im mers om vertegenwoordigers van de resp. boerenorganisaties in het bestuur op te nemen en daarbij te voegen deskundigen en figuren uit de handel. Op voorstel van kring Noord besloot de vergadering om te trachten een vereenvoudiging van de voorschriften voor trac toren te verkrijgen. Een aantal C.A.O.-kwesties, op het tapijt gebracht door de afdelingen Houtrakpolder er* Purmerend en vooral verband houdende met de gevolgen van tussentijds ontslag, zal nader in behandeling worden genomen bij de onderhandelingen over het nieuwe contract. Vorige maal wilde men de onderhande lingen niet langer rekken dan strikt noodzakelijk was. Zii tenslotte nog vermeld, dat bij de bestuursverkiezing voor zitter Giesen en ir. Jacobs met algemene stemmen werden her kozen. Indonesië gaaf voorlichtingskantoren openen Er zullen deze maand vier In donesische voorlichtingskantoren worden geopend en wel in Den Haag, Londen, Washington en Manilla. Als hoofden zullen optre den de persattaché's, die in ge noemde steden aan de gezant schappen zijn verbonden. Men denkt voorlichting over Indonesië in alle vormen te gaan geven, die echter van de plaatselijke om- I standigheden zal afhangen. FEUILLETON 66. Maar oppassen, dat geen bewaker je ziet." Ze stak haar arm door die van mevrouw Verhagen. „Het is zo iammer. dat koken en een heleboel an dere dingen zo stiekum moeten gebeuren. Ik vind het zo ver keerd om een klein meisje als Marietie achterbakse dingen te leren en jokken, zelfs al is het tegen een Jap. Maar zo'n kind is de enige van wie het niet op valt. wanneer ze ergens buiten de barakken loopt." In het kamertje van de Ver- hagens. dat ineens vol was toen de drie vrouwen er in waren, toonde mevrouw Van Heilsber gen hun hoe ze van een paar plankjes een kastje konder* ma ken om enkele noodzakelijke dingen bii de hand te hebben. Ze liet zien. hoe ze zelf haar koffers tot tafeltje en zitbank had gecamoufleerd en ze hielp hen de klamboe om het bed te hangen. Punaises warer* er niet, maar de kampervaring van de kameroudste wist een middel om het gaas toch zonder kieren tegen de gevlochten bamboe wand te bevestigen. Ergens van haar japon toverde ze een naald en draad te voorschiin. „Die krijgt u nooit achter die dwarslat," voorspelde Hetty, maar de ander prikte de naald rechtstandig in een spleet. Toer» klopte ze 00 het schot en riep: ..Mevrouw Boersma. wilt u mijn naald even terugsteken? Hii zit bii uw spiegeltje op schouder hoogte. Mijn schouderhoogte!", voegde ze er ter verduidelijking aan toe Aan de andere kant hoorden ze geritsel en even later kwam de naald onder het dwarslatje weer terug, zodat de klamboe op die plaats kon worden vast gezet. „Nu komt hii achter het zon nekind" riep de kameroudste weer. „Wie is dat?" informeerde Hetty. „Het portret van Hirohito." antwoordde de oudere dame. ter wii 1 ze de naald weer terug trok. „Heeft mevrouw Boersma werkelijk een portret van de Japanse keizer aan de muur hangen?" vroeg Hetty veront waardigd. De ander lachte om haar felle ogen. „Ja. zeker. We hebben er veel plezier van. Elke keer als de een of andere Jap in haar kamertje komt controleren, moet hii driemaal buigen voor dat plaatje. Van de andere barakken loeren de dames er op om dat te zien. Kind. het is gewoon een publieke vermake lijkheid. Er is al een kilo rijst voor dat portretje geboden, maar mevrouw Boersma wil het niet kwiit." Toen de klamboe in orde was. bleek het tiid te zijn voor het avondeten. Ieder kreeg een stuk brood pp een half pannetje thee. Eén der dames had nog wat iam en deelde die met de beide nieuwelingen. Nadat de bedden voor de nacht waren klaarge maakt. daalde de tropennacht snel over het kamp. Mevrouw Verhagen viel van oververmoeidheid spoedig In slaap, maar Hettv lag nog lang wakker. Achter het schot, aan de rechterkant hoorde ze mevrouw Boersma fluisteren met haar dochtertje. Links klonk de zware ademhaling van een an der. De kamertjes waren slechts afdelingen en sloten alle intimi teit uit. Zo gehorig was het. dat Hetty de mensen, die twee hokjes verder sliepen, zich kon horen omdraaien en hoesten. In de barak hing een zware lucht van te veel mensen in een te kleine ruimte bijeengebracht. Muskieten gonsden om de klam boe. Uit een hoek klonk 'het getekker van een tjitjak. Hettv hield van dat hoge geluidje, dat ze vanaf haar vroegste kinder jaren had gehoord. Als klein meisje gaf het haar het pret tige gevoel, dat. als zii sliep, de kieine tjitjak waakte om de muskieten weg te vangen. De eerste tiid in Holland had ze het geluid gemist en toen ze dit eens aan haar tante vertelde, vond die dat ze een echt In disch kind was Wie hield nu van zulk ongedierte in ie slaap kamer! Hetty was er hoos om geweest. Ze was geen Indisch kind en tjitjaks waren geen on gedierte. Haar moeder had er juist angstvallig voor gewaakt dat ze seen Indisch kind zou worden. Ze mocht nooit verder spelen dan in de tuin en baboe mocht haar niet teveel haar zin geven. I ndische kinderen, dat waren verwilderde, ongezeglijke kinderen, die door de omgang met veel rijpere inlandse speel genootjes te veel wisten, dat niet bii him leeftijd paste en die door de altiid geduldige baboes tot in de grond waren verwend. Hettv dacht aan de kinderen hier in het kamp. Die zouden niet verwend worden, maar verder hadden ze alle kans om te verwilderen, om echte In dische kinderen te worden. Me vrouw Van Heiins'bergen had zich tot taak gesteld dit te voor komen. Deze kinderen moesten al zoveel missen. Ze misten hun vader en ze misten de gezellige omgeving van een eigen thuis. Ze woonden, leefden en speel den binnen het gedek van een gevangenenkamp, waar alle da gen eender waren en door geen enkele fleurigheid werden opge vrolijkt. Er was geen afwisse ling. geen enkele feestdag om zich op te verheugen. Ze kregen geen versnaperingen en later, veel later, zouden ze aan hun lichaam de gevolgen bemerken van de onvoldoende, eenzijdige voeding en het ontstellend ge brek aan vruchten. Bii al dit gemis mocht niet ook nog een geestelijke ver arming komen Hun karakter en hun kennis moesten zoveel mogelijk normaal worden ont wikkeld. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5