Kloeke rede van Anthony Eden tot oplossing wereldproblemen Churchill en Eden gaan naar Washington begin Januari Benelux-verdrag wordt eerst na Nieuwjaar ondertekend V.S. bemiddelen in Egyptische kwestie Een milde toon en geen aanval op het Kremlin Historische dag voor P.T.T. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING van taen Beroep op goede wil Treinramp in de V.S. Peron aan de kop Geen plan voor conferentie met de Soviets Drie staatshoofden aanwezig? Geringe acties in Korea Engeland en Spanje i dit blad 'rieding Labourmotie werd verworpen Postzegel is 100 jaar oud Gesprek met Stalin niet uitgesloten Plechtigheid zeker in Den Haag 300.000 kippen in Horst (L.) bedreigd Dr. Kortenhorst werd 65 jaar Geen resultaat Perzische kwestie Ministers Joekes en In 't Veld ook af Sijsjeslijmer in actie Alkmaar nentsconcert voort, sr reeds want llen, r C&A! -| 2 7 5 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 pof mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per vditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE 1 (Pagina 1) Dinsdag 13 November 1951 46e Jaargang No. 12322 PARIJS, 12 Nov. (Reuter/A.P.) De Britse minister van buiten landse zaken, Anthony Eden, heeft in de algemene vergadering der Verenigde Naties verklaard dat het Westen zich slechts bewapent omdat het „gewapend met kracht over VTede wil onderhandelen". De minister drong er bij de vergadering op aan de Westelijke ontwapeningsvoorstellen ernstig en met goede wil te bestuderen. de ware weg naar „Laten we bepaalde en om lijnde vraagstukken ter hand ne men en aan de oplossing ervan werken", aldus Eden in een ver zoenende rede voor de Algemene Vergadering van de V.N. „Dat is vrede". „Dat is de weg om opnieuw te beginnen". De rede van Eden was opmer kenswaard vanwege de milde toon en het ontbreken van aan vallen op de Russen. Hij drong er bij alle leden van de V.N. inclusief de Sovjet- Unie op aan om „met werke lijke goede wil" van de kleine kwesties uit naar de grote toe te werken. Een voorbeeld Eden gaf als voorbeeld hoe dit gedaan kon worden met de Frans- 21 DODEN EVANSTON (Wyoming), 12 Nov. (Reuter). Maandag zijn 21 per sonen om het leven gekomen bij een botsing tussen twee perso nentreinen op ongeveer 130 km ten noordoosten van Salt Lake City. In een verblindende sneeuw storm reed de sneltrein „De Stad San Francisco" in op de stil staande sneltrein „De Stad Los Angeles"; beide treinen (van de „Union Pacific Express") kwamen uit het Westen. LONDEN, 12 Nov. (Reuter). Met 320 tegen 281 stemmen is in het Britse Lagerhuis een motie van de socialisten verworpen, waarin de voorgenomen denatio- nalisatie van de staalindustrie en nitbreiding van het particuliere wegvervoer werd gecritiseerd. De liberalen steunden de rege ring. In de motie werd gezegd dat de plannen van de regering de nationale inspanning niet ten goede zouden komen, doch „be zorgdheid en onzekerheid" in twee belangrijke takken van be drijf zouden scheppen. Engels-Amerikaanse ontwape ningsvoorstellen. Hij deed een beroep op de Russische minister van buitenlandse zaken Andrei Wisjinsky, de verwerping van deze voorstellen nog eens aan bestudering te onderwerpen. Hij zei Wisjinsky ervan te ver denken zoveel te lachen om deze voorstellen, dat hij geen tijd had ze te lezen. „Wij stellen voor", aldus Eden, „dat de ontwapening begint met de minder belangrijke categorieën der strijdkrachten en wapens, om daarna over te gaan tot die welke belangrijker en geheim zijn en daarom moeilijker te behandelen. Hoe sneller wij het eens kun nen worden over de eenvoudige categorieën, des te beter zullen wij het vertrouwen hebben om de moeilijker categorieën aan te vatten". Een programma Eden drong er tevens op aan dat overeenstemming bereikt wordt over de volgende punten: 1) Beëindiging van de oorlog op Korea. 2) Duitsland te herenigen door vrije en democratische verkiezin gen. 3) Oostenrijk een verdrag te geven waardoor een einde komt aan de bezetting door Frankrijk, Engeland, Rusland en Amerika. 41 Italië toe te laten tot de V.N. Eden meent dat de tijd nog niet rijp is voor een conferentie tussen Truman, Churchill, Stalin en Pleven, zoals verleden week door de Franse president Vincent Auriol werd voorgesteld. Toespraak van Lester Pearson De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson, die na Eden sprak, drong er even eens bij Wisjinsky op aan zijn houding te herzien. „De drie mogendheden zo zeide hij „hebben een ernstig ZWARTE KAT IN DE ALG. VERGADERING Terwijl de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, in de Alge mene Vergadering het woord voerde sloop een zwarte poes de vergaderzaal binnen. De poes liep waardig tussen de plaats van de voorzitter en het spreekgestoelte door. Tot verbazing van de Britse Mi nister die de kat niet kon zien, ontstond er hilariteit toen hij over de Koreaanse kwestie sprak. Een gedele geerde liet zich ontvallen dat de aanwezigheid van de zwarte kat niet anders dan een goed teken kon zijn. gemeend voorstel gedaan. Wjj weten evenwel, dat de houding van de Sovjet-Unie een beslissen de factor moet zijn. Ik hoop, dat deze houding zal worden herziem opdat de Sovjet-delegatie in staat zal zijn ons te helpen de innigste hoop van de mensheid te verwe zenlijken inplaats van daarom te lachen". Pearson juichte in zijn rede de vriendschappelijke betrekkingen tussen Canada en de V.S. toe en vroeg de Uno een bijzondere hulde te brengen aan de V.S., die een zo groot deel van de last van de oorlog in Korea hebben ge dragen. De tot dusver bekende cijfers voor het gehele land bij de Argen tijnse verkiezingen zijn: Peronis ten 3.320.430 en radicalen 1.721.609 stemmen. De afgevaardigde Emilio Visco, die zich deze keer niet herkies baar heeft gesteld, heeft de Tweede Kamer voorgesteld 11 November als „de dag van Eva Peron" te vieren wegens de rol, die zij in de „overwinning" had gespeeld. Toen 70 pet. van de stemmen geteld was, had Peron ruim 60 pet. en de radicalen ongeveer 30 pet. Bij de algemene verkiezingen van 1946 behaalde Peron 55.2 pet. Op twee kleine districten na is de uitslag voor de provincie Bue nos Aires: Peron 1.207.925, Belbin 607.467, conservatieven 52.755, socialisten 16.729 en communisten 15.395. „Jullie behoort van dit moment af vrijwillig tot het personeel der P.T.T.", zeide de heer L. Neher, directeur-generaal van de P.T.T., - gistermorgen tot de vijf kinderen, «|g^||jgpr gtÊÊP?'^E HHHj wier fotografische portretten staan «ff f f afgebeeld op de nieuwe serie kin- derpostzegels. jfc Deze kinderen gaan namelijk i ÉK B gedurende de eerste drie volgende dagen in een door de heer Neher HHHH geopend kinderpostkantoor zelf R.' 801 ürraÈ" aan het publiek de zegels ver- «SSfES kopen, waarop zij prijken. J*. De uitgifte van deze nieuwe, ...iQS 26e serie kinderpostzegels viel samen met de (overigens niet ge- >-mits vierde onofficiële honderd- In de 4e Montessorischool aan de 2e Boerhavestraat te fandse6 postzegel V£m de Neder" Amsterdam werd de 26e actie ingezet voor de postzegel- en Het was gisteren precies hon- briefkaartenverkoop ten bate van de Stichting „Voor het derd Jaar geleden, dat bij een w j» r. f -j j- j ili j- j door Koning Willem III getekend Kind De kinderen, die als model hebben gediend voor de Koninklijk Besluit de invoering postzegels en briefkaarten, zorgden achter geïmproviseerde van de postzegel in ons land loketten voor de verkoop. Hansje Oorthuys verkoopt zegels ^D^heer^Neher^eikte hen als aan de directeur-generaal van de P.T.T.ir. L. Neher. aandenken een soort „aanstelling" LONDEN, 12 November (Reuter) Maandagavond is te Londen officieel bekend gemaakt dat de Britse premier Winston Chur chill, vergezeld door de minister van buitenlandse zaken Anthony Eden, 1 Januari a.s. naar Washington zal vertrekken, waar de Engelse staatslieden besprekingen zullen voeren met president Truman. Churchill zal verder nog wor den vergezeld door de minister voor gemenebestbetrekkingen Lord Ismay en door de „pay- meester-general" Lord Cherwell; laatstgenoemde is tevens Chur chill's voornaamste raadgever voor aangelegenheden betreffen de de atoomkracht. De Britse premier Winston Churchill is Maandagavond in het Lagerhuis de vraag gesteld of hij zich voorstelde „een nieuwe po ging te doen om de vrede veilig te stellen door het nemen van het initiatief tot het houden van besprekingen tussen hemzelf, pre- (Van onze Haagse redactie) Wij vernemen, dat mr. Steenberghe thans officieel is benoemd om met dr. F. van Cauwelaert besprekingen te voeren over de kwestie der waterwegen. Een mededeling van regeringszijde kan hierover op korte termijn worden verwacht Wanneer het intern overleg over de instructie voor de onderhandelingen is be ëindigd kunnen de besprekingen beginnen. Uit Brussel vernemen wij, dat in tegenstelling tot berichten van Nederlandse zijde, de onderteke ning van het Benelux-tractaat op zijn vroegst in Januari verwacht mag worden. Minister van Zee land is voorlopig geheel in be slag. genomen door belangrijke internationale conferenties. Bo vendien bestuderen de drie rege ringen op het ogenblik nog de tekst van het ontwerp-verdrag en de verschillende overgangsproto collen voor die kwesties, welke van het eigenlijke verdrag voors hands blijven uitgezonderd, met name o.a. de landbouw, de con- vertabiliteit van de gulden en franc, de accijnzen en omzetbe- De St. Benedictusabdij te Vaals, waaruit na de bevrijding de Duitse Benedictijnen werden uitgewezen, gaat eindelijk weer bewoond worden door monniken. De abdij werd door Rome toegewezen aan de Nederlandse Benedictijnen van Oosterhout, die Donderdagmiddag 15 November er feestelijk zullen in trekken. Paters en broeders uit Oosterhout zijn bezig orde te brengen in de abdij, die door de huisvesting van Ameri kaanse soldaten en uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen zeer veel heeft geleden. PSEUDO-VOGELPEST De pseudo-vogelpest breidt zich in de omgeving van Horst (L.) nog steeds uit. Zevenduizend kip pen op 26 bedrijven zijn reeas ziek of besmet. De ziekte kan ruïnerend werken in de gemeente Horst als een der grote kippen- centra; ongeveer 300.000 kippen worden bedreigd. In de gemeente Horst bedraagt de waarde van het pluimvee f 3.000.000. Voor de gemeente Horst is het ophok- gebod afgekondigd. lasting, de gemeenschappelijke handelspolitiek tegenover derden etc. Sommigen spreken van a) het ideale Beneluxverdrag en b) protocollen, welke dat verdrag uithollen. Anderen echter stellen in het licht, dat de ondertekening van het verdrag toch evengoed meebrengt, dat de verschillende hogere organen zullen functio neren, o.a. de Benelux minister raad, welke maandelijks bijeen zal moeten komen en het Unie hof voor Arbitrage en beslechting van geschillen. Hier wordt verwacht, dat de ondertekening zal plaats vinden op een grote Benelux-conferentie, welke waarschijnlijk in Den Haag zal worden gehouden en 't wordt mogelijk geacht, dat de staats hoofden der drie landen aan de 'plechtigheid luister zullen bij zetten. sident Truman en maarschalk Stalin". Churchill antwoordde: „Er be staan op het ogenblik geen plan nen voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie over algemene vraagstukken, doch de mogelijk heid van besprekingen op hoog plan, indien zich daarvoor gun stige omstandigheden zouden voordoen, is niet uitgesloten". De voorzitter der Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, vierde gisteren zijn 65e verjaardag. Te dezer gelegenheid hebben hem tal van gelukwensen in de vorm van bloemstukken, telegrammen en brieven bereikt. Er waren o.a. bloemen van het Bureau der Ka mer, van Kamerleden, het per soneel der Griffie en van de minister-president dr. Drees. Per telegram of per brief deden ver der van hun belangstelling blij ken ministers, leden van de Raad van State, de president van de Hoge Raad, de voorzitter van de Algemene Rekenkamer, leden van Eerste en Tweede Kamer, diensten, organisaties en bedrij ven, hoogleraren en vertegen woordigers van buitenlandse mo gendheden; voorts de parlemen taire pers en andere journalisten. Ook was er een telegram binnen gekomen van officieren, met wie de jarige gedurende de mobili satie 1914-1918 in dienst is ge weest. BOTSING OP |AVA DJAKARTA, 12 Nov. Reuter. Drie leden van de politie werden gisteren gedood en drie gewond bij een botsing tussen 300 be wapende lieden en een politie patrouille op een onderneming bij Bandung. 10 bendeleden werden volgens te Djakarta binnengekomen be richten gedood of gewond. PARIJS, 12 Nov. (A.P.). De Verenigde Staten zullen pogingen in het werk stellen om te bemid delen in de Engels-Egyptische impasse, aldus is vandaag te Pa rijs bekend gemaakt. De Amerikanen gaan op rus tige wijze te werk en blijven voorlopig nog achter de schermen, maar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft zijn goedkeuring aan de pogingen ge hecht, aldus weet men in wel ingelichte kringen te vertellen. Gezegd wordt dat gedurende het weekend reeds contact ge maakt is tussen leden van de Amerikaanse en Egyptische dele gatie bij de Verenigde Naties. Waarschijnlijk zal Acheson de Egyptenaren een nieuw plan voorleggen voor hun betrekkingen met Groot-Brittannië, waarbij hun nationalistische neigingen geres pecteerd zullen worden. Intussen gaan de Egyptenaren door met hun pogingen om het Arabische blok voor hun denk wijze te winnen. De Kanaalzone Men verwacht dat Amerika naast de bemiddelingspogingen ook zal proberen Egypte alsnog te interesseren voor het verdedi gingsplan dat door Groot-Brittan nië, Frankrijk, Turkije, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland wordt voorbereid. De Verenigde Staten wijzen er op, dat wanneer Egypte aan het plan mee zou werken, de Suezekanaalzöne niet langer alleen door de Britten zou worden beheerst, maar door alle aan het plan deelnemende landen, dus ook door Egypte. Indertijd heeft Egypte het ver dedigingsplan voor het Midden- Oosten van de hand gewezen. KOMT PRINSES ARMGARD IN HILVERSUM WONEN Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat prinses Arm gard, de moeder van Z.K.H. Prins Bernhard. zich in ons land zal vestigen. Mocht dit het geval zfin, dan zal prinses Armgard haar intrek nemen in het buiten „Oersberg" aan de 's Gravelandseweg te Hilversum. WASHINGTON, 12 Nov. (A.P.). Van Perzische zijde wordt ver wacht, dat voor het vertrek van premier Mossadeq a.s. Donderdag geen compromis meer gevonden zal worden voor het oliegeschil. De bemiddelaars van het State Department, die eerder optimis tisch waren over de kansen op een regeling, toonden zich ook ontmoedigd over het verloop van het overleg. ONLUSTEN OP ALMA ATA? TEHARAN. 10 Nov. (AP). Naar heft rechtse Perzische dag blad Farman meldt, zijn in de stad Alma Ata, welke in de steppen van Centraal Rusland is gelegen, op 16 en 17 October anti-communistische onlusten uitgebroken. TOKIO (Reuter). Behalve bij Koemsong, «vaar zoals gemeld de verbondenen Maandag bij een beperkt offensief hun tegenstan der een km terugdreven, is. het aan het front in Korea rustig. Eenheden van de geallieerde vloot hebben bruggen en verbindings wegen aan de Oost- en Westkust beschoten. Van vliegdekschepen opgeste gen jachtvliegtuigen hebben de haven van Tsjinnampo aangeval len en superforten voerden aan vallen uit op twee vliegvelden. Op de besprekingen te Pan Moen Djon zijn Maandag „in het geheel geen vorderingen" gemaakt aldus een woordvoerder van de V.N. Vandaag (Dinsdag) komen de afgevaardigden hier weer bij een. Een woordvoerder van de Zuid- Koreaanse regering heeft te Poe- san verklaard, dat de regering „zich wel tweemaal zou beden ken" voor zij besluit om haar zetel van Poesan naar Seoel te verplaatsen, als bij een wapen stilstandsovereenkomst werd be paald, dat Kaesong achter de com munistische linies komt te liggen. CHURCHILL VAART ANDERE KOERS LONDEN 12 Nov. (Reuter) In Londense diplomatieke krin- êen is men van mening, dat hurohill's regering de bezwaren zal laten varen die het afgetreden socialistische bewind had tegen nauwere Amerikaans-Spaanse be trekkingen op het gebied van de verdediging. na-oorlogse Comité series uit met alle kinderzegels. Het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels is samen met de Stichting Voor het Kind en in coöperatie met de P.T.T. ten be hoeve vooral van philatelisten overgegaan tot de uitgifte van vijf ansichtkaarten, waarop de originele foto's van deze kinderen zijn gedrukt. NA DE VERKIEZINGEN (Van onze Haagse redactie) In politieke kringen verluidt, dat ook de ministers mr. Joekes (Sociale Zaken) en mr. in 't Veld (Wederopbouw) na de verkiezin gen naar alle waarschijnlijkheid niet in het kabinet zullen terug keren. Laatstgenoemde maakt er geen feheim van, dat zijn weinig dank- are departement hem geenszins kan bekoren, terwijl voor de heer Joekes zijn minder goede gezond heid reden is om met langer een ministerspost te ambiëren. Tezamen met de ministers Lief- tinck, van de Brink en Stikker, van wie verluidt dat zij zich na de verkiezingen niet voor ver lenging van hun ambt beschik baar zullen stellen, maakt dit dus een totaal van vijf excellenties, die op het ministerschap niet lan ger prijs stellen. De geallieerde betrekkingen met Oostenrijk WENEN, 12 Nov. (Reuter). Maandag heeft de Oostenrijkse regering bekendgemaakt, dat zij op 12 October de Britse, Ame rikaanse, Franse en Russische regering had verzocht er in toe te stemmen haar legaties in Oostenrijk tot ambassades te verheffen. Tevens wenste de Oostenrijkse regering haar lega ties in Londen, Parijs, Washing ton en Moskou tot ambassades te verheffen. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ LUCHTMACHTDIENST Onderzoek duurt voort Enige maanden geleden ziin er. zoals meni zich zal herinne ren, bii de luchtmachtaanschaf- fingsdienst onregelmatigheden aan het licht gekomen, die o.m. hebben geleid tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luitenant-kolonel D. Het onder zoek in deze zaak is nog steeds gaande, zo vernemen wii. Daar door is nog geen beslissing ge nomen ten aanzien van een strafvervolging. Met een niet alledaagse vangst nl. een soort dolfijn van 1000 kg, keerde de Sch. 280 gister avond in de Scheveningse haven terug. De Sch. 280, die op de haringvangst was, ving de vis in het drijfnet. Hangend in de takels werd het visje Maandagmorgen op de visaf- slag geveild. HAGENAAR VING VOGELS OP DE VINKENBAAN 's-GRAVENHAGE. De Haagse politie heeft Zaterdagmiddag j.l. proces-verbaal opgemaakt tegen de 50-jarige P. v. d. W. uit Den Haag, die in een schuur bezig was met het vangen van vogels. Deze schuur stond in een open gedeelte van de Bezuidenhoutse- weg en daar had v. d. W. een „vinkenbaan" aangelegd, mét be hulp van slagnetten en drie lok vogeltjes, die zich in een „haam- pje" over deze baan konden voortbewegen, maar niet weg konden vliegen. Toen de politie bij de schuur aankwam, was de vinkenbaan juist niet in bedrijf, maar de „oogst" van de Zaterdagmiddag was voor van der W. niet onbe duidend geweest. Hij had reeds 28 vogels, zoals merels, putters en sijsjes, gevangen, die voor de ver koop als kooivogels bestemd zou den worden. De politie liet de vogels vrij en maakte tegen v. d. w. proces verbaal op. tlMBER - 8 uur ISKE, (viool) MIEY Bach (m. fluitsolo) oncertino voor viool a de Bergerac Wagenaar :holicrcn f 0.75 bel. espr. van 111 uur ia! Kantoren: HOORN. Draafslngel 59, tel 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 in zwart, bleu, orchidee, e breipatroon met op- nt het zelt niet breien! korte mouw ee-Lsansrofc in wollen I model;

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1