TWEEDE KAMER Kor Kuiler overleden Erwordt met MODDER gegooid Candidaat-notaris hoort vijf jaar tegen zich eisen Rampen duren in Italië onverminderd voort Millioenenvordering op Nederlandse Bank geëist Poging tot doodslag Onze positie minder gunstig in Europese betalingsbalans nrktberichten Rede van prof. Romme Eerste Kamer Nog geen resultaat in Korea Verduistering gepleegd 25 jaar redding drankzuchtigen Opnieuw doden Groot militaire oefeningen Oorlogsbegroting der V.S. Naar wij vernemen Minister Drees naar V.S. Procedure over Joods bezit WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 SVERW ACHTING :ld door het KNMI te geldig van Woensdag tot Donderdagavond KOUDERE NACHT ijk opklaringen en in liand hier en daar mist. i de loop van de dag emende bewolking met fdzakelijk in het Wes- et land kans op enige wakke tot matige, aan ter vrij krachtige wind, naar Zuid tot Zuid-O. iets kouder, morgen mgeveer dezelfde tem- turen als vandaag ID OPGEVANGEN ^Aït De politie heeft riese brug een bruin gevangen. Het dier was eet en het vermoeden at het van ver weg is Het is voorlopig on- ht in de stallen van oir. ALKMAAR COMPETITIE IEMER DAMKRING AAR WDO uit Alk- .g op bezoek bij de kam- n verleden jaar SNA uit iwaard. Na 'n zeer span- 'edstrijd moest het 1ste 'an SNA zijn meerdere in WDO n.l. met 11—9. weede tiental wist een iel te forceren, n.l. 10 itslagen luidden: 3NA 1 WDO 1 iveldH. Kruider 20 1Veldw. Piederiet 02 n—A. Burgert 02 R. Zaadnoordijk 11 terboerD. J Heijes 11 iboomH. J. Toepoel 1—1 C. Dammer 02 pelmanD. Kieviet 11 lUisJ. v. Berkum 11 stJ. Dik 20 9—11 2—0 1—1 0—2 2—0 1—1 SNA 2 WDO 2 J. Kaal jnJ. Schipper -M. J. Langras ïlman—P. Beukers ïoutA. v. Doorn iuisA. F. Deichman 20 terA. Bosma n 11 krasB. Bakker 11 out-C.J.Oostenbroek 02 oerP. Noom 02 10—10 tD-SCHARWOUDE. sg uien 28.70—30; grote 9.40; driel. 2831; nep 3600 kg andijvie 5.60-7.30 rode 4.10—8.70; 1100 kg >1 6—8.30; 28.000 kg witte -4.20; 92.000 kg Succes 50—4.80; 1800 kg Deense 1,504.70. Doorgedraaid: :g witte kool en 43.000 kg witte. 3TEBROEK, 13 Nov. g aardappelen: blauwe 11.10; Bevelander 9.—; g uien: grof 30, middel 00 kg bieten A 10.60; 900 nese kool 4.704.90; 3500 e kool 4.80—9; 500 kg kool 8.90; 200.000 stuks ooi: zelfd. B 1418.50; -8.70; C 11.60—10.70; stek tussens. B 22.6039; Bil 27; stek 1317.10. 9ERDAM, 13 Nov. Vee. r in totaal 3428 stuks. 750 koeien en ossen, 401 ge- ee, 150 vette kalveren, 112 veren, 721 nuchtere kalve- 0 varkens, 568 biggen, 135 24 veulens, 318 schapen neren, 111 bokken of gei- tte Koeien per kg le kwal. 55; 2e 2,2z2,30; 3e 1,90 >tte kalveren per kg le kW. 70; 2e 2,35—2,45; 3e 2-2,25 veren per stuk 820220 luchtere kalveren 58—55— ggen per stuk 5552—45; aarden per kg 1,90—1,85 chapen per stuk 110—95— imeren per stuk 1008U— f- en melkkoeien per stuk to760; vare koeien per 50—600—540; vaarzen per f5625550; pinken p. st. '5—350. IMENHUIZEN 700 kg 9 20; grof 28,80; stek 15,10; g' andijvie 5,90; 48oo kg gl. ,20—8/60; 2.42oo kg rode 10—9,70; 293oo kg witte kl. ,80. GEDIJK 5ooo kg rode L 6,70—10,20: B 7,60—9,90; g gele kool A 8,108,90; kg groene kool 7,7011,70; kg witte kl- 4—4,10; 55ooo ces 4,50; 6ooo kg uien 28,10 I; groot 28,1030,30; nep -25,80; 600 kg pepn B 16,10; 5ooo kg andijvie 5,407,60; 1 spruiten 3334: 4oo stuks tooi BI 17—22; B2 12. ^gedraaid 16500 kg witte (Vervolg van pag. 1) Merkwaardig was de mening van de heer Welter over de P.B.O. Hij sprak hierover als van een novum, dat nog nergens ter wereld was toegepast en dat er alleen maar toe bijdroeg om de tegenstellingen in ons volk aan te scherpen! Niet minder merk waardig was, dat ook mr. Oud (V.V.D.) een duidelijke poging deed om zich van de P.B.O. te distanciëren, door te benadruk ken, dat zijn fractie zich altijd tegen een oplegging van bovenaf had gekeerd. Verder voerde hij de critiek van pater Hentzen als bewijs aan, dat de opzet onjuist was, een opzet waarin een amen dement-Cornelissen (V.V.D.)in de geest van pater Hentzen, wij ziging had willen brengen. Over de woningbouw maakte vooral de heer Andriessen (KVP) belangrijke opmerkingen. Hij be cijferde, dat zelfs de bouw van 40.000 woningen nog niet verze kerd kon worden geacht. De ge meenten zullen grote bedragen moeten lenen, maar hoe zullen zij dit kunnen als b.v. de hypo theekrente al hoger ligt? De hu ren zullen aan het gestegen 'kos- tenpeil moeten worden aange past. Dit probleem kan men niet langer ontgaan. Te overwegen ware, aldus de heer Andriessen, een geleidelijke aanpassing, b.v. gedurende een periode van 5 jaar, waarbij dan tevens de compen satie zou moeten worden bezien. De heer Andriessen en mr. Don ker (P.v.d.A.) kwamen beiden tot de conclusie, dat toch 50.000 wo ningen zouden moeten worden gebouwd. Mr. Oud (V.V.D.) bepleitte in dit verband finan ciering door middel van rijks voorschotten of uitkering van de 280 millioen, die op geblokkeerde rekeningen zijn geplaatst. Mr. Donker (P.v.d.A.) wilde desnoods inflatoir financieren uit de tegen waarde van de Marshallhulp. In de avondvergadering be toogde prof. Romme (K.V.P.), dat de regering een tweeledige taak heeft: de internationale beslissin gen beïnvloeden en zo goed mo- geliik op nationaal terrein ver werkelijken. Daarbij heeft zij het algemeen welzijn van het volk te' behartigen ën oog te hebben voor een harmonische welstand tussen de volkeren onderling. Deze taken heeft zij rustig vol voerd. Naar sprekers oordeel zal men zich moeten blijven richten op een Europese politieke integratie. "Europese integratie is een vitaal belang; de inschakeling van West- Duitsland in de Westerse defen siegemeenschap echter is een acuut vitaal belang. Het is niet bekend hoe de houding der rege ring thans is ten aanzien van het plan-Pleven; de houding der Ne derlandse delegatie te Parijs zou bepaald moeten worden door de gedachte, dat bij Europese inte gratie ook past een Europees leger. Nakaarten over de souvereini- teitsoverdracht betekent naar het oordeel van de heer Romme alleen schade voor de verhouding tussen Nederland en Indonesië. Wat de kwestie van opheffing der Unie aangaat zeide spr. het eens te zijn met het regeringsstandpunt. Het spijt hem, dat Indonesië tel kens terugkomt op de eis inzake Nieuw Guinea, waarvan 't weet, dat deze hier onvervulbaar wordt geacht. Overheidsbemoeiing Er moet voor gewaakt worden, dat de tendenties naar te grote overheidsbemoeiing ook tenden ties blijven. In de samenwerking in het kabinet levert de K.V.P. een niet geheel te versmaden bij drage. Wat de heer Oud zich voorstelt zal een fictie blijven: de rede van de heer Tilanus wijst in die richting. Spr. vroeg waarin de medewerking bestaat, die de heer Oud zou verlenen aan een kabinet op zo breed mogelijke basis. .Wat de Gezinsraad aangaat zou zijn voort te bouwen op de nationale commissie, welke de regering heeft ingesteld. Ten slotte verzocht de heer Romme aan de S.E.R. een afzonderlijk advies te vragen hoe in het grote gezin van de middengroepen met vast inkomen soulaas gebracht zou kunnen worden. De heer van de Wetering (CH) zeide o.m., dat zijn fractie zich ongerust maakt over de inhoud der begroting en over de fabel achtige hoogte ervan. Z.i. is het niveau te hoog voor de draag kracht van het volk. De heer Lucas (KVP) vond, dat de overheidsbemoeiing op velerlei gebied nog groot is. Tot de maatregelen, die moeten ver dwijnen behoort z.i. de huurgtop. Over het antwoord der regering met betrekking tot het pleidooi voor de instelling van een parle mentaire commissie om na te gaan, welke taken door de over heid kunnen worden afgestoten, bleek spr. niet tevreden te ziin. O.m. besprak de heer Lucas uit voerig de financiering der extra defensie-uitgaven. Te 11.20 uur werd de vergade ring verdaagt tot hedenmiddag 1 uur. Regeling der werkzaamheden Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer is besloten de begroting van bui tenlandse zaken aan de agenda toe te voegen. Voorts is besloten met ingang der volgende week tot Kerstmis Dinsdags, Woensdags en Donder dags avondvergaderingen te hou den, met uitzondering van Woens dag 5 December. Die dag zal de vergadering des morgens om 11 uur beginnen. Voorts zal worden vergaderd op Maandag 17 Dec. des namiddags 2 uur. Bovendien wordt op die dag een avondver gadering gehouden. De begroting van Binnenlandse Zaken zal aan de orde worden gesteld op Dinsdag 20 November; de begrotingen van Oorlog en Marine komen aan de orde op Donderdag 22 December. De Eerste Kamer heeft van middag enige kleine wetsontwer pen zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd en is daarna in huishoudelijke verga dering bijeen geweest ter bespre king van het resultaat van het onderzoek naar de voorkeur van de leden voor vergaderingen. Hierna ging de Kamer in de afdelingen ter behandeling van het verdrag inzake het Schuman- plan. EEN AGRESSIEF KAMER VERHUURDER De 74-jarige kamerverhuurder F, R. uit.de Jan v. Riebeeckstraat in Den Haag leefde reeds geruime tijd in onmin met een paar huur ders, die 17 November zijn wo ning zouden verlaten. Toen zich nieuwe huurders meldden, die de kamers wilden zien, smeet R. de deur van de kamers, die nog in gebruik waren, zonder meer open. De bewoners van deze verblijven „namen" dit niet en er ontstond een hevige woordenwisseling tussen R. en de tegenwoordige bewoner, de 37- jarige M. de W. De W. sloeg de deur weer dicht, waarop R. deze aan de buitenkant afsloot. De W. raakte daarop buiten zichzelf, trapte de deur in en trof in de gang R. met een mes aan, die al zwaaiende met dit wapen de W. toeriep: „Je gaat er aan". De W. trachtte R. het mes te ontnemen, waarbij hij een snijwond aan de pink opliep. De inmiddels ge waarschuwde politie heeft R. mee genomen wegens poging tot dood slag, casu quo zware mishande ling. Vrij onverwacht is de bekende Groninger musicus Kor Kuiler Dinsdagmorgen overleden. Zater dagavond werd hij overvallen door een attaque, waarvan hij gelukkig weer herstelde, maar gistermorgen werd hij opnieuw door een beroerte getroffen, welke binnen enkele ogenblikken een einde aan deze voor het muziek leven zo waardevolle figuur maakte. Kor Kuiler werd 21 April 1877 te Oud-Alblasserdam geboren en reeds vrij spoedig openbaarden zich in de jonge Kuiler zijn grote muzikale talenten. Na zijn muzi kale opleiding werd hij in 1910 als opvolger van dr. Peter van Anrooy, die naar het Residentie orkest was gegaan, als dirigent van de Gron. Orkest Vereniging benoemd en heel zijn leven is Kuiler Groningen en de G.O.V. trouw gebleven, al werden hem meermalen, zowel in ons land als elders, andere vererende betrek kingen aangeboden. Ruim dertig jaren dirigeerde hij het Groninger Orkest, dat hij in die jaren tot grote bloei bracht. Toen hij in 1941 werd ge- pensionneerd had hij de G.O.V. een zeer goede naam in den lande bezorgd. Naast een be kwaam dirigent was hij ook een zeer bekwaam componist, vooral van liederen. Tot zijn meest be kende werken behoort de opera „Saskia", speciaal voor een stu denten-lustrum gecomponeerd, op tekst van mr. Vos. Ook het open luchtspel „Van 's levens bruilofts feest" componeerde hij speciaal voor de Groninger studenten. In opdracht van de Groninger Raad voor de Kunst componeerde hij een piano- en vioolconcert resp. voor Pierre Palla en Jo Juda. Het vioolconcert werd onder zijn leiding als gast-dirigent opge voerd op 19 Sept. j.l. bij de ope ning van het huidige seizoen van de G.O.V. Dit was bovendien zijn laatste optreden in het openbaar als dirigent. Andere composities van zijn hand, die nog altijd veel gespeeld worden, ziin de bekende Concertwals en „Am Jungfern- stich". Bij zijn zilveren jubileum als dirigent van de G.O.V. in 1935 werd in opdracht van minister Slotemaker de Bruine, die toen minister van O. K. en W. was, door Johan Wagenaar een entrada voor blazers gecomponeerd en aan Kor Kuiler opgedragen. Grote verdiensten had de over ledene speciaal voor het Gronin ger muziekleven. Als directeur-dirigent van de Gemengde Zangvereniging „Bek- ker" begon hij, op verzoek van wijlen prof. v. d. Leeuw met de opvoeringen van de Matthaeus- Passion. welke uitvoeringen later in de Martinikerk onder zo ge weldige belangstelling plaats hadden. Ook op ander muzikaal terrein in Groningen heeft Kor Kuiler belangrijk stimulerend werk gedaan. Herhaaldelijk diri geerde hij ook concerten voor de radio, terwijl hij jaren lang lid was van de jury voor het solis tenconcours in Den Haag. He teraardebestelling van zijn stoffelijk overschot zal zeer waar schijnlijk a.s. Vrijdag te Gronin gen geschieden. WEDEROM UITNODIGING AAN ADENAUER BONN, 13 Nov. (Reuter). Kanselier Adenauer, die tevens minister van Buitenlandse za ken van de Bondsrepubliek is, heeft een uitnodiging ontvangen om 15 November aanwezig te zijn op een conferentie over defensiezaken van de ministers van Buitenlandse zaken van Frankrijk, Italië en de landen van de Benelux. Naar verluidt is Adenauer om persoonlijke re denen niet in staat te komen. Hij heeft besloten Walter Hall- stein, staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse za ken, te zenden. TOKIO, 13 Nov. (Reuter). Dinsdag hebben de geallieerde en communistische afgevaardigden te Pan Moen Djon zonder succes vfjf uur lang gedebatteerd over de vraag wanneer een wapen stilstandslinie in Korea zal moe ten worden vastgesteld. Nu, of wanneer over alle andere vraag stukken overeenstemming zal zijn bereikt en een wapenstilstands overeenkomst zal zijn getekend. De voorstellen over een bestands linie als zodanig lopen weinig uiteen. Volgens een officiële verklaring van de V.N. hield het commu nistische standpunt van Dinsdag in feite een verloochening van 't eerder overeengekomen stand punt in, dat de vijandelijkheden gedurende de besprekingen zou- Jen voortduren. Aan liet front Aan het Oostelijk front in Ko rea hebben de geallieerden in de buurt van Kosong aanvallen over een frontbreedte van 5 km afge slagen. Elders aan het front ont moetten geallieerde patrouilles weinig tegenstand, aldus een be richt van het achtste leger. BOBET WINNAAR CHALLENCE DESCRANCE- COLOMBO 1951 Na de ronde van Lombardije is tegen de Zwitserse renner Kubler een klacht ingediend, omdat hij tijdens deze wedstrijd ongeoorloofde hulp zou hebben aanvaard, wat Kubler overigens ontkende. Er stond veel op het spel omdat de Zwitser, ingeval hij gedeclasseerd werd, zijn eer ste plaats op de ranglijst voor de Challenge Desg'range-Colom- bo zou verliezen. De sport- en technische commissie van de Italiaanse Wielerbond, die de klacht onderzocht, heeft thans haar conclusie bekend gemaakt: Kubler is inderdaad gedeclas seerd in de ronde van Lombar dije, met het gevolg dat hij op de rangschikking beneden de Fransman Bobet komt te staan. Bobet is dus winnaar van de Challenge DesgrangeColombo. 16 November herdenken de Paters Camillianen het feit, dat zij zich vóór 25 jaar op kasteel Sehöndeln te Roermond vestig den, waar zij het enige Katholie ke sanatorium voor drankzuchti gen in Nederland leiden. Deze in Nederland nog weinig bekende Orde legt zich vooral toe op werken van barmhartigheid en naastenliefde, vooral jegens zie ken. Het reddingswerk van hen, die aan de drank zijn verslaafd, is een bij uitstek sociale instel ling. In de loop van deze 25 ja ren is het mogelijk geweest velen op het goede pad te brengen en hen met vernieuwd zelfvertrou wen een plaats in de maatschap pij terug te geven; in vele geval len zijn gezinnen van een drei gende ondergang gered. Nee, dit was geen echte brand in Hoogwoud. De brandweerlie den moesten voor de gemeentelijke documentatie op de film en werkten met de brandspuit uit het jaar 1900. Dat deden ze in hun gewone werkplunje, precies zoals dat 50 jaar geleden werd gedaan De Haagse rechtbank heeft gis teren bijna drie uren besteed aan 't verhoor van de 48-jarige Haag se candidaat-notaris E. L. P-, aan wie ten laste was gelegd, dat hij zich in de jaren 1947-'51 schuldig had gemaakt aan valsheid in ge schrifte en aan verduistering. De slachtoffers waren een 82- jarige schaapherder en een Haag se weduwe. De hele zaak was aan het rollen gekomen, omdat 'n boer uit de polder, die de oude schaapherder wel kende 't vreemd bgon te vinden, dat de oude man zo dikwijls bezoek kreeg van het echtpaar P. De boer ging naar 't kantoor van P. en informeerde uit eigen initiatief hoe het met de contanten van de schaapherder stond. Het geld van de herder was SLECHTS TIJDELIJKE VERBETERING (Van onze weerkundige medewerker. Ook wij hebben al is het dan slechts in zeer bescheiden mate nog de invloed onder vonden van de depressie die in Noord-Italië zulk 'n nood weer veroorzaakte. Omdat deze storing n.l. naar Duits land trok, viel er Maandag reeds in het Oosten van het land regen. Zo kon het ge beuren dat het in De Bilt droog bleef, terwijl er in -Twente 23 mm neerslag viel. En aangezien de storing ech ter niet in snelle vaart ver der trok was het gisteren ook in het Westen een „ge nieten" van een echte trieste herfstdag. De neerslag hoe veelheden in de periode van Maandag 17 uur tot gister avond 19 uur waren te Eelde 20, te Den Helder 14, te Twente 26 en te De Bilt 24 mm. Gelukkig is nu de lucht druk boven de Golf van Bis- caje gestegen, zodat er tijde lijk een weersverbetering zal optreden. Kijken we ech ter wat verder naar de Oce aan. dan blijven we nog som ber gestemd, waar nieuwe storingen vallen waar te ne men. In het algemeen mag men zeggen, dat we na een korte periode met opklarin gen opnieuw zullen worden bedreigd. geblokkeerd en P. liet het op eigen giro overschrijven. Later vertelde P. dat het geld naar de belastingen was gegaan. Hij vroeg voor de oude man een ondersteu ning aan voor de noodwet-Drees, de oude man heeft echter nooit een cent gezien. Schandelijke knoeier. P. liet zelfs blanco vellen pa pier tekenen en maakte later de tekst op. Met de weduwe wilde hij hetzelfde spelletje spelen en trachtte haar geld over te hevelen naar zijn eigen rekening. Het werd echter tijdig ontdekt. De officier van justitie vroeg zich af, hoe het mogelijk was, dat in het jaar T551 een candidaat- notaris zich schuldig kon maken aan dergelijke .schandalige prac- tijken. De eis luidde 5 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De ver dediger voerde aan dat verdachte wel een knoeier was, maar niet altijd kwaide bedoelingen voorop had gezet. VOORZITTERS BELGISCH PARLEMENT GEKOZEN BRUSSEL, 13 Nov. (ANP). Op de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Belgische Ka mer van Volksvertegenwoordi gers is Frans van Cauwelaert herkozen tot voorzitter. Paul Struye werd opnieuw gekozen als voorzitter van de Senaat. Beiden behoren tot de C.V.P. HILVERSUM. Fel laaien de politieke hartstochten op rond de groten in den lande. Er wordt met modder geworpen op grote schaal. Geen naam blijft onbesmeurd en niet zelden gaan de partijen elkaar te lijf met de meest persoonlijke verwijten. Dat is het droeve beeld, dat Nederland thans te zien geeft. In ons gezapige volk van boeren, burgers en bui tenlui is de stembuskoorts gaan gloeien. Wel aan, lezers, geloof van ons: wij zullen heer blijven zolang het kan. Maar laat de tgeenstanders zich niet in onze bedoelingen vergissen. Wij laten niet met ons sollen! Hiernaast ziet u de man, op wie het heil van deze berooide natie rust. Ger, nog niet lang geleden alleen bekend door zijn muzikale kwinkslagen, thans gewikkeld in de bitterste strijd. Merie, met wie hij nog niet lang ge leden de aether in alle vriendschap en gene genheid deelde, heeft in het openbaar ver klaard, nu graag een pudding op z'n hoofd te laten uiteenploffen. Van Tutte, Kuch, de Ge wone Man, zij zeggen het niet met zoveel woorden, maar hun bedoelin gen zijn er niet minder wal gelijk om, Wij hebben u deze foto van nummer één van de lijst Zonder Naam in deze barre tijd niet willen onthouden. Ger de Roos, die het verkiezingspro gramma van zijn partij bestu deert. Dat is geen lijvig pro gramma, dat ziet u zo. Ger de Roos heeft maar één motto: Meer muziek voor onze mil- lioenen. Niet alléén voor onze millioenen, maar ook voor de nog zo talrijken, die zijn partij niet hebben gekozen. Voert de actie, partijgeno ten. Waar nu nog andere na men klinken in stad en land, moet onze roep die overstem men. De Lijst Zonder Naam, de lijst van de toekomst. En geen macht ter wereld zal de mars naar de overwinning stuiten! En laten zij, die met stinkbommen, rotjes en teer potten de colonnes van de muzikale blijheid opwachten, het zich voor gezegd houden: er is géén genade, wanneer Ger aan de macht gekomen is. Stemt spoedig, stemt goed. Stemt Ger de Roos. ROME, 13 Nov. (Reuter). De rivier de Po en haar zijrivie ren hebben de plaatsen Vercellia en Pavia onder water gezet. Bij Voghera was het peil van de Po zeven meter boven normaal. De stroomafwaarts gelegen steden Piacenza en Cremona worden thans bedreigd. Bij Piacenza is reeds een dijk bezweken, tengevolge waarvan drie personen om het leven kwa men. In het gebied van Vercel lia werden tien personen het slachtoffer van de watermassa's. In Forli kwam een echtpaar om het leven, toen een gedeelte van een kerktoren door de storm werd losgerukt en door het dak van hun huis sloeg. Te Genua werd een man bedolven onder een instortend huis. 7 personen worden vermist, nadat hun VAN BELGEN EN NEDERLANDERS De enkele gecombineerde Bel gisch-Nederlandse legeroefenin- gen, die dit jaar enkele malen op zeer beperkte schaal zijn gehou - den, zullen het volgend jaar wor den uitgebreid tot gezamenlijke oefeningen in veel groter verband. Belgische bataljons en afdelin gen tanks zuilen dan met en te gen sterke Nederlandse legeron derdelen worden geoefend. Tot 't houden van deze oefeningen is besloten, zo vernemen wij. tijdens de laatste bespreking tussen de ministers van defensie van beide landen- TELEVISIE IN DIENST VAN HET KIND De televisie stelt zich a.s. Vrijdagavond in een programma in dienst van bet kind en brengt de eersite kiikwedstriid ..voor hef kind". Bijzonderheden van deze wed strijd worden tijdens de uitzen ding bekend gemaakt. Iedere kijker wordt aangeraden een manje stadsgezichten een vijftal prentbriefkaarten, die door het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels worden verkocht m huis te hebben. Onder de goede oplossers worden fraaie prijzen verloot. 99 PCT. VAN INVOER DOOR UITVOER GEDEKT Over de maand October Volgens de voorlopige gege vens van het Centraal Bureau voor de statistiek bedroeg de waarde van de invoer in Octo ber 1951 f 788 millioen (v.m. f 708 millioen), terwijl voor een waarde van f 782 millioen (v.m. f 694 millioen) werd uitgevoerd. vrachtauto in de nabijheid van Pavia door het water was mee gesleurd. Storm aan Rivièra De Rivièra wordt geteisterd door zware storm. Uit de golf brekers losgeslagen rotsblokken van honderd kilo worden door de hoge zeeën op de kust geworpen. Het water van het Lago Mag- giore stijgt nog steeds. Het peil is vier meter boven normaal. Sommige delen van Locarno staan twee meter onder water. Ook het Meer van Lugano stijgt nog. 10 MILLIARD MINDER De Amerikaanse minister van Oorlog Lovett heeft Truman een begrotinsgontwerp voorgelegd voor 1953, dat, in vergelijking met 1952, een vermindering van 10 milliard te zien geeft. De pre sident moet het voorstel goed keuren, alvorens het aan het Congres wordt aangeboden. De vermindering zou verband houden met de vrees van Lovett, dat de kosten van bewapening te zwaar drukken op het econo misch leven, wat kans loopt uit het evenwicht te geraken. Het bezoek van Eisenhower aan Truman zou betekenen, dat Ame rika nog meer economische steun zal moeten verlenen aan de Europese bondgenoten. OLIEVONDST IN DE ELZAS MULHAUSEN. 12 Nov. (A.F.P.) Gisteren is in de nabijheid van het kerkhof Tafelfelden op 1918 meter diepte een aardolie- laag ontdekt. De opbrengst be draagt oo het ogenblik 2000 liter per uur en de olie is van uit stekende kwaliteit. zal de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. H. Wemmers, Donderdagmorgen het nieuw gebouwde ontvangstation van Radio Scheveningen openen; heeft de Haagse politie een koopman uit Noordwijk aange houden, die drie auto's had ge stolen; heeft de Rechtbank van Den Haag de losse werkman A. v. T. vrijgesproken, die ervan beschul digd werd een jongeman dermate te hebben mishandeld, dat de dood daarop volgde; reed een 30-jarige chauffeur uit de Beemster het vorige jaar op de Amsterdamse Straatweg tus sen Utrecht en Zuilen een poli- tie-agent omver. Tegen de man werd 2 mnd. en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist; is de Jeugd Amateurs Radio- Omroep geliquideerd en tegelijk opgericht de stichting Jeugd Ama teurs Radio-Omroep Nederland, als onderdeel van de internatio nale J.A.R.O. UITNODIGING VAN TRUMAN AANVAARD De Minister-president dr. W. Drees h'eeft een uitnodiging van President Truman om in Januari 1952 een bezoek aan de Verenigde Staten van Amerika te brengen, aanvaard. De datum van aan komst en bijzonderheden over het reisprogramma in de Verenigde Staten zullen later worden be kend gemaakt, aldus deelt de Regeringsvoorlichtingsdienst mee. Dr. Ir. M. H. Damme 75 jaar Vrijdag 16 November a.s. wordt dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de PTT, 75 jaar. Een urenlange rechtszitting werd gisteren in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag gehou den, waar namens de Joodse ge- depossedeerden een vordering werd bepleit van f 68.400.000 op de Nederlandse Bank en de fa. N.V. de Bary, een instelling waar tijdens de oorlog de Duitsers de boventoon voerden en welke in stelling zich inliet met Joodse gelden. Uitvoerig gingen de pleiters voor de eisers na, dat guldens in marken en Duitse schatkistbe- wijzen werden omgezet. In kom- mige gevallen vloeiden de guldens bij de roofinstellingen terug. 'Bij het overzien van het totaal dertransacties menen gedeposse- déerden een bedrag van f 68.400.000 te mógen vorderen. Daarnaast komt een aanzienlijk renteverlies. De Nederlandse Bank had als tussenpersoon gefungeerd en is „derhalve als schakel in de keten van beroving" aan te mer ken, zo werd gezegd. Namens de eisers pleitten mrs. Scholten en Sanders. Voor de Nederlandse Bank trad op mr. Wijckerveld Bisdom en voor de N.V. de Bary mr. Worst. Bestreden werd, dat de Neder landse Bank, hetzij onder goede of verkeerde directies, aan de Duitse rooforganisaties medewer king heeft verleend. Men heeft de opdrachten uitgevoerd als nor male bankhandelingen. De Ned. Bank was vóór de oorlog een centrale bank, waarover na de oprichting van het Clearingsinsti- tuut alle betalingsverkeer met het buitenland liep. In het twaalfde verslag van de Nederlandse regering aangaande de werking van het Europese programma over het tweede kwartaal van 1951, treft men nog een somber beeld aan van het achteruitlopen van onze positie in de E.B.U. Ons land heeft er met 300 millioen dollar debet ge staan. Op het ogenblik is dat teruggebracht tot ongeveer 135 millioen dollar. Dat wil dus zeg gen, dat de situatie in een drie tal maanden zich geheel heeft gewijzigd. Van deskundige zijde merkte men ons op, dat zulks geen redep tot juichen geeft, maar hoogstens tot een gevoel van bevrediging. De verbetering valt toe te schrijven aan tal van factoren. In dit verband mag worden her innerd aan het regeringspro gramma. aan een aantal speciale maatregelen van de Nederlandse regering en ook aan andere ele menten, zoals aan de ongunstige economische ontwikkeling in En geland en Frankrijk. Zo bleef onze regering bij een liberalisatie van 60 pet. en werd de extra TURKSE REGERING ANTWOORDT MOSKOU ANKARA 13 Nov. (AFP) Maandag is het antwoord van de Turk»* regering op de Russische nota van 3 November, waarin ge protesteerd werd tegen het toe treden van Turkije tot het Noord- atlantische verdrag, aan de Rus sische ambassadeur te Ankara overhandigd. De Turkse regering verzekert, dat het Atlantisch Verdrag zuiver defensief is dat de veiligheids maatregelen van Turkije reeds lang voor de toetreding tot ge noemd verdrag zijn genomen. Voorts wordt verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor de wij ziging in de Turks-Russische be trekkingen bij de Sowjet-Unie be rust. vrije invoer uit België in over leg met onze Benelux-partner aan controle onderworpen. De vorderingen op Engeland en Frankrijk werden sneller opge nomen, terwijl deze landen hun vorderingen op ons langer lieten staan. DE „VERSTIKKINGSZAAK Architect vrijgesproken De Arnhemse rechtbank heeft gistermorgen de architect J. P. J. G. H. te Den Bosch vrijge sproken van de ten lasteleggmg dat hij hoogst onvoorzichtig zou hebben toegelaten dat in het St. Jozefsgesticht te Beneden-Leeu wen de centrale verwarming, waarvan een leidingkanaal niet was aangesloten, in werking werd gesteld. Hierdoor konden koolmonoxydegassen doordrin gen in de slaapvertrekken van enige bejaarde bewoners van het gesticht. Zes oude mannen kwa men door het binnendringen van deze gassen om het leven. De eis luidde f 2000.boete of 180 dagen hechtenis. URANIUM IN SPANJE GEVONDEN LONDEN, 12 Nov. (Reuter) Volgens door radio-Mstfrid aan gehaalde persberichten is in de Spaanse provincie Salamanca (ten westen van Madrid) ura nium ontdekt. De streek zou ook riik ziin aan koper, lood en andere waardevolle metalen. MINISTERSCONFERENTIE PACT VAN BRUSSEL PARIJS 13 Nov. (Reuter) Na afloop van een Dinsdag gehouden bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijf landen van het verdrag van Brus sel Frankrijk, Engeland, Bel gië, Nederland ei) Luxemburg is in een communiqué verklaard, dat de vijf ministers overeengeko men zijn, dat zij zullen wachten tot het bezoek vgn de Westduitse kanselier dr. Adenauer aan Parijs alvorens verdere besluiten te ne men over de toekomst van Duits land.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3