Stierenkeuring in Hoorn Ook de mens haard van besmetting Een krachtige stijging van de deviezenreserve Automobilist zag een schim WIE RAADT DE UITSLAG? i Het beste materiaal ontbrak Rundvee-t.b.c. epsberichten Rechtbank Alkmaar PASOP UWMEL ABDUSIROOP 1. Helder-A.F.C. 2. Stormvogels-W.Frisia 3. Z.A.P.-R.K.A.F.C. 4. M.F.C.-St. George 5. Vios-S.R.C. DE SPELREGELS eerste prijs ƒ5,00 tweede prijsƒ2,50 en drie oriizen van ƒ1,00 Weekstaat Ned. Bank Hoe met de huren? WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 i zilveren theeservies in i grote zak te pakken. »n er een naar buiten op zag hij plotseling, 'het hele huis door jomdorpers omringd was. hadden igrote lantaarns zich. „Help help" riep en meteen kwamen de leren aansnellen. Toen s het zaakje -gauw opge- apt. De drie mannen [gen weer naar de wo- ig van de veldwachter, iar deze keer om achter t en grendel te worden iet. Tn nu een luid hoera 1/ voor de veldwachter" sp de burgemeester, die »t zijn slaapmuts op was segegaan. Thijs moest jdden in een kring staan toen zagen de Droom- rpers pas, dat hij hele- aal geen snor had! „Hé jk nou eens, wat zullen nu hebben?" riepen ze iemaal door elkaar. T js as wel een beetje van ..n uk gebracht. „Ja kijk :ns" zei hij, „die snor hè, e was eigenlijk niet echt die was aangeplakt, aar dat is juist de redding in mij en van heel roorodorip geweest". Hij srtelde het verhaal van de lor en de leunstoel en toen j klaar was, klapten alle urpelingen in de handen. Hiep hiep hoera voor hijs en zijn snor" riepen luid, „hiep hiep hoera!" Thijs lachte overgelukkig i onder toejuichingen van Lie Droomdorpers deed hij ijns nor weer plechtig op. Zo zal het altijd blijven" »i de burgemeester en ja a bleef het ook. Al wist •dereen, dat die snor niet cht was, Thijs droeg hem x(h en niemand vond het ek. .Een snor hoort bij en veldwachter" vonden de aensen, „en zeker bij een eldwachter als onze hijst" ire betreft, omdat het was voorgekomen, dat Russen connecties aan- let een of ander meisje ïrt. :n zouden de mysterieu ste n dus sterk overdre- Een feit blijft intussen, ussisohe schip, dat mo- e Antwerpen ligt, daar lang voor anker blijft feiten zijn, ondanks de ende berichten uit Ka lt bij machte om de Ant- n van hun onbehaaglijk bevrijden. Pt. Alegre/R'dam 13 ie verw.; Altair Raam/ 3 12 v. Las Palmas/Re- rn Chili/A'dam 12 v. Willemstad; Blijdendijk im te New York verw.; dam/Calcutta 13 Madras ynenburgh Bilbao/R'dam ssant; Elmina W. Afrika 2 v. Dakar/Le Havre; 2 v. Antw. te A'dam, rl Tj. Priok/R'dam 12 v. elawan; Lekkerkerk R'dam 12 v. Calcutta/ „oppersum R'dam/Piom- 2 vm FinisterreMapia donesië 12 v. Marseille/ 'eliskerk A'dam/O. Afrx- P Elizabeth/East Lon- ydjokerto R'dam/Batik v Southampton/Lissa- nje A'dam/Ti. Priok 13 Singapore; Polyphemus donesië 13 Pladju verw. dam/Balik Papan vertr. Aden/Belawan; Stad New Orleans/R'dam p. lessant: Tabian Tj. Priok 2 v. Belawan/Colombo; 'ew York/Calcutta 12 v. Madras; Volendam 12 dam v. Halifax. :t in Indië. Anderhalf ■ouwd en nu met haar een kamp. Als je haar heid had gezien voor igs, dan was je er van 1 geweest, dat ze ner- er aan besteed konden stak haar de drie bana- „Ik ben er van over- daarom wil ik ze ook opeten. Geeft u ze haar e drie, of neemt u er of geeft u die aan een lie het nodig heeft. Ik hier en ik heb het t idig van allemaal." uw Van Heijnsbergen ver haar blonde haren, een schat en ik weigeren. We zullen pisang aan Henk geven, n we er toch twee men- plezier mee. Ik hebzo n »n met z'n moeder' knikte. Ze had pas ken- iakt met Henk Verkerk, e jongen, wiens vader m e oorlogsdagen was ge en die hier met zijn was geïnterneerd. Alle oor haar man had deze op de enige zoon over- en ontroerend was het waarmede ze hem uren of naast hem zat en de beschreef, met wie hy in ig kwam. Wordt vervolgd HOORN Al met al is het met de aanvoer op de'eerste dag van de Hoornse najaarsmarkt nogal meegevallen, maar dat wil niet zeggen, dat we nu ook kunnen spreken van een ideale markt. Het vorige jaar waren de prijzen zo aantrekkelijk dat men ditmaal veel vee heeft aangehouden. Er was dus uiteraard ook meer kaf onder het koren. En nu het mond- en klauwzeer weer van zich doet spreken, houdt een boer zijn beste beesten thuis, tenzij hij beslist verkopen wiL Zo was het gisteren. De beste dieren mankeerden op de dag van de keuring en dus kwam het er op neer, dat men eigenlijk van het stierenmateriaal geen juiste indruk kreeg. En dat wat jammer. De handel was stug deze eerste dag, uitgesproken stug. De aan voer was, zonder meer, bevredi gend, maar kwalitatief niet zo schitterend. Er waren veel min der dieren aangevoerd dan men had verwacht, vanwege de mond en klauwzeehdreiging. De prij zen werden onder deze omstan digheden practisch bepaald door de slachtwaarde. De aanvoer op de eerste dag van de mankt was als volgt: 357 4ieren, tegen 345 het vorige jaar. De handel was, zoals we reeds zeiden, stug. De prijzen voor de graskalveren lagen tussen f 125—f 300, die voor pinken tussen f 300 en f 550 en de stieren deden f 300 tot f 800, uit gezochte exemplaren noteerden hoger. De keuring De uitslag van de stierenkeu ring volgt hieronder. Rubriek 1 stierkalveren, gelb. 31 Dec- 1950 of vroeger: 2A Coba's Reclame, eign. C. Wij- denes te Sijbekarspel; 2B Agra's Adema 2, Wed. J. A. Mooy te H.H.Waard; Eerv. vermelding: Marie's Constant 2, Gm. Dekker te O.-Blokker; E.V. Bate van 't Zuideind, J. Donker, Schellink hout. Rubriek 2 stierkalveren 131 Jan. 1951: 2A Franklin 14, A. Brak te Scha- gerbrug. E.V. Aukje's Adema 3, C. Wijdenes te Sijbekarspel. Rubriek 3, 1li Febr. 2A Nora's Adema, N.J. v. Berkel, Hoogwoud; 2B Frans K 1, J- P- Koooman, Hoogwoud; 3A Trun ties Adema 18, Jac. Wiering te Zwaagdijk; 3B Adema 8 van de Dijk, Wed. J. Schaper te Zwaag dijk; 3C Wilhelm Hollander, A.C. J. Wiering te Hoogkarspel. E-V- Trijntjes Adema 19, Jac. Wiering te Zwaagdijk; E.V. Nora's Adema 2, N.J. van Berkel te Hoogwoud- Rubriek 4, 1219 Febr-: I. Wim, J. Koomen te Wadway; 2A Ceres van 't Zuideind, J. Don ker te Schellinkhout; 2B Gré's Kuperus, J. C. Borst te H-H. Waard; 3A Froukje's Adelblok Gebr. Wagenaar, Binnen wijzend; 3B Hooglander 430, W- v.d. Oord te Barsingerhorn; E.V. Adema v- d. Stroehoeve, A.J. Swaerts te Hippolytushoef; E.V. Hooglander 429, W- v-d. Ooord te Barsinger horn. Rubriek 5, 2028 Febr.: 2A Muis Adema 4, Gebr. Wever te Westwoud; 2B Jozef, N. van Diepen te Hoogwoud; 3A Booy's Adema B, P. Th. van Berkel te Hoogwoud; 3B Tirenes van de Nieuwboxhoeve, Joris Ruyter te Akersloot; E.V. Schilders Leeg water, P- Deken te Hoogwoud; E.V. Adema 14 van 't Witte Hek, J. J. Schouten te O.-Blokker. Rubriek 6, 113 Maart: 2A Julia's Adema, J. Boots te Bo- beldijk; 2(B Eduard Adema, T. Pereboom te Venhuizen; 3A Cam- mingha Adema, P. Grin te Kol- horn: 3B Vlamings Adema 2, Jac. van piepen te Binnenwfjzend; 3C Gretha's Adema 8, Joh. Blom te Zwaagdijk. Rubriek 7, 1420 Maart: 1. Zwartjes Adema 6, Jac. Eriks, Dit vernufitge instrument wordt sinds kort in Nederland gebruikt door de A.N.W.B., bij het houden van de z.g. „road- tests". Dit zijn merkonderzoeken, waarvan de gegevens gebruikt worden ter voorlichting der A.N.W.B.-leden. Met dit vijfde wiel kunnen uiterst secuur snelheids- en afstands- ihrpngwSrtne: B«m^ter!e2BUZer- metin9en worden verricht, die de basis vormen voor verdere ga's Adema 7, Wed. J. A. Mooy te Wieringerwaard; 3A Jeltjes Noar- man, Gebr, Wagenaar te Binnen- wijzend; 3B Ceres B, Joris Ruy ter te Akersloot; E.V. Jacob v-d. Boome, J. Pleyster te N.-Niedorp E.V. Minke's Adema 2, K. J. Mid delbeek te Nibbix woudE.V. De Hoep Adema 40; A. Koopmans te Barsingerhorn. Rubriek 8, 2131 Maart: 2. Wodan 2 van Klavervier, H. J. Wit te Beemster; 3. Harold, Jac. N. Koopman te Wogmeer; E.V. Victor, P. Koopman te Wervers- hoof; E.V. Constanz Adema, Fa. Middelbeek te Twisk. Rubriek 9. 115 April: 1. Benno, C. Koopman te Hoog karspel; 2A Rein, N- van Diepen te Hoogwoud; 2B Eric van Hout- lust, Gebr. Commandeur te Hoog karspel; 3A Adema 16 van 't Wit te Hek, J. J. Schouten te O.-Blok- k§r; 3B Bertus, J. J. Koopman te Spanbroek. Rubriek 10, 16 April en later: IA Wijnand van de Beukenhof, Jac. Clay te Sijbekarspel; IB Plu to, C. Koopman te Hoogkarspel; 2 Adema 22, Jac. Reyne te Bar singerhorn; 3. Booy's Adeipa 24, J. van Berkel Gz. te Wognuw; E. V. Hilda's Sikkema, Gebr. Zijl mans te Wieringerwerf; E.V. Dirk, P. Vries te Schagerbrug. Kuikalverên: 1. Booy 212, J. van Berkel Cz. te Wognum. De jury voor deze keuring be stond uit de heren; P. Sikkes Mz. uit Assendelft; P. Steyn Ez. uit metingen, zoals benzine- en olieverbruik, optrekvermogen, remvermogen etc. Bii de noaincen de rundvee- zaam was. 71 runderen moet heb- stanel t.b.c.-vrii te maken, zit de hen geïnfecteerd, gedachte voor, dat voorkomen Bij zijn vorige werkgever, moet worden, dat mensen met waarbij hij 5 maanden had ge- t.b.c. besmet worden teneevolce I werkt, had hij eveneens de stal van het gebruik van melk. af- besmet. Dit bedrijf was vóór komstiir van besmette stallen. deze knecht er te werk werd ge steld al enige tijd t.b.c.-vrij doch nadat deze man er gewerkt had. reageerden er 29 van de 31 koeien van deze stal. Na het vertrek van de met t.b.c. be- Ü't een miblicatie iii het Tijd schrift voor Diergeneeskunde van de hand van de heer P. Siollema. bliikt echter, 'dat ook het tegenovergestelde mogeliik is nl. dat het vee besmet kan wor-1 smette knecht traden op beide bedrijven geen gevallen van re actie meer op. Overigens bleek de infectie gelukkig van lichte aard te zijn' geweest. In een ander geval was het de boer zelf, die longtuberculose had en zijn vee steeds weer besmette. Hieruit moge blijken, dat het t.b.c—onderzoek niet alleen ver richt moet worden op het vee, den door degenen, die het vee verzorgen. Deze publicatie maakt dan melding van een geval, dat zich in November 1950 voordeed op een bedrijf in. Friesland, waar enkele malen achtereen reageer- ders waren opgeruimd en des ondanks het vee telkens weer Assendelft; w'. jimmifik Hz.' uit besmet werd. Tenslotte ontdekte doch ook op de personen, die 't -, m/ari nar no r\Ai"7o qIr nlni rm hor rrnn t Zand; J.E.J. Kramer uit Bur- gerbrug; H.C. Kooy uit Barsin gerhorn; C. Kroon uit Oostwoud; Ir. K. P. Stapel uit Den Haag; Z. Bakker uit Den Haag; Jn. Blauw Pz. uit Stompetoren; P. Kistema- ker uit Beemster; H. Grin uit Slootdorp en Jn. Fijnfaeer uit Lutjewinkel- Arbiter was Ir. L. de Vries uit Heiloo. Zuiveringsinstallatie EGMOND AAN DEN HOEF De zuiveringsinstallatie, waaraan ruim een jaar is gebouwd, nadert haar voltooiing. Nog deze maand zal de installatie beproefd wor den. Hopelijk kunt u zich voorstellen, dat we vanaf Zondag enigszins met de borst vooruit plegen te wandelen. Waarom? Wel, terwijl reeds in de verte dreigende wolkenmassa's zich aankondigden en dus regen voorspelden, terwijl dus de kans bestond, dat het voet balprogramma dat toch al bescheiden was en dus onze keus beperkte in het water zou vallen, wisten we_ een opgaaf te creëren, die zo uitgebalanceerd was, dat er niet één wedstrijd bij was, die tot de afgelaste behoorde. Maar alle gekheid op een stokje. We hebben geboft deze maal met de prijsvraag, want voor iedereen bleef de kans om tien punten te behalen. Doch eilaas, waarde deel nemer, ge hebt ook deze kans niet willen benutten, want het resul taat was een hoogste aantal punten van zegge en schrijven de helft: vijf dus, voor twee der deelnemers. Voor de rest een klein stapeltje vieren, beduidend meer drieën en nog meer die twee of één punt behaalden. Alleen de groep met een nul kwam draaglijk voor de dag. Maar laten we u niet langer in spanning houden. Hier is de uitslag. Eerste prijs: J. BAKKER, IJmertstraat 11, Bovenkarspel. Tweede prijs: H. HOETJES, Heerenweg 138, Heiloo. Drie derde prijzen: J. BOS, Koepoortsweg 96, Hoorn; E. v. d. ACHTER, Clarissen- buurt 15, Alkmaar en C. BEEREPOOT, Lagedijk C 92, Wervers- hoof. De opgave voor deze week luidt: men, dat de oorzaak niet bij het vee lag, doch dat een melkknecht, die reeds twee jaar bij de veè- houder in dienst was, aan long tuberculose leed. Bij onderzoek van het gezin van de veehouder bleken ook reeds het echtpaar en een dochtertje, alsmede een an dere knecht positief te reageren. Vastgesteld kon worden, dat de knecht gedurende de twee jaar, dat hij op deze boerderij werk- vee verzorgen. Dinsdagmorgen moest de Alk- maarse verzekerings-inspecteur A. M. van E. zich voor de rechtbank verantwoorden voor het feit, dat hij in de nacht van 18 op 19 Juli, na iemand te hebben aangereden met zijn auto, door was gereden. De aanrijding zelf stodd verdachte niet geheel helder meer voor de geest; hij meent wel een schim voor zijn wagen te hebben gezien, maar heeft toen in de veronder stelling verkeerd, dat het een hond was, die tegen de motorkap van zijn auto terecht is gekomen. Pas later, toen de politie kwam voor het proces-verbaal, bleek hem dat het geen hond en geen schim, maar de 54-jarige kellner D. de G. was geweest, die met zijn wagen in aanraking is ge komen. Het ongeval, dat bij de kruising van de Dirk Duivelsweg en de Herenstraat is geschied, is door getuigen gezien. Alleen het slachtoffer was echter op de plaats van het ongeval, andere getuigen, twee meisjes, liepen op een honderd meter afstand en hoorden de klap van de aanrij ding; een van hen heeft de kell ner. die op een bromfiets reed, zelfs een buiteling zien maken. De schade, die de kellner opliep, bedroeg ruim negentig gulden aan de bromfiets en even vijftig gulden voor het aanschaffen van een nieuwe jas. Een naar glazen bier. De meisjes hebben gezien, dat verdachte doorreed na het onge val en toen later zijn verlichting doofde. Maar zij hadden toch een deel van het nummerbord op kunnen nemen! Zodoende is men op het spoor van de bestuurder van de auto kunnen komen. De inspecteur, die op de bewus te avond slechts een paar glazen bier zou hebben gedronken, be- rieD zich tijdens de zitting op het recht van voorrang, dat hii gehad zou hebben. Hij meende ook, waar er vier dagvaardingen van de kantonrechter tegen hem wa ren uitgebracht, voor onvoldoen de verlichting, voor het niet zicht baar zijn van het nummerbord en dergelijke zaken, dat men deze zaak had genomen om stemming tegen hem tp maken. De Officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, wees er in zijn requisitoir op, dat hij van oordeel was, dat de verdachte meer had gedronken dan goed voor hem was, anders moet hij het ongeval bemerkt hebben. Hij eiste een boete van f 200 of 40 dagen en toewijzing van de civiele vorde ring tot een bedrag van f 145.35. Te„ ver uitgehaald. C. v. D. uit Castricum moest Dinsdagmorgen in Alkmaar voor de Meervoudige Kamer van de rechtbank verschijnen omdat hij deze zomer, rijdende achter een bus van de NACO te Castricum, een paar fietsers had aangereden. Dat was gebeurd, juist op het moment dat de man van achter de bus vandaan wilde komen om die te passeren. Daarbij zou hij te ver op de linker-weghelft zijn gekomen. De bestuurder van het auto'tje dat tegen de fietsers aan irotste, verklaarde echter, dat hij niet achter de bus vandaan wildé, maar dat de fietsers tegen zijn wagen waren gebotst, toen hij juist weer naar rechts reed. De rechtbank had, aldus de Officier van Justitie, aan de getuigenver klaringen wel voldoende. De eis luidde in dit geval: een boele van f 60 of 30 dagen. Uitspraak over veertien dagen. KOERSDALING LONDENSE EFFECTENBEURS LONDEN, 13 Nov. Reuter. Op de Londense Effectenbeurs heeft zich opnieuw een scherpe koers daling voorgedaan, die de waarde der genoteerde fondsen met on geveer 1900 millioen gulden deed verminderen. De koersen der voornaamste Staatsobligaties bereikten een ongekend niveau m totaal is de waarde der te Londen genoteerde effecten in de eerste twee dagen van deze week met ongeveer 3,2 milliard gulden verminderd. Bridge-competitie BURGERBRUG In de oom petitie van de bridgeclub Bur- gerbrug werd de volgende eind stand bereikt: A-lijn: 1. fam. Joh. C. Bruin 56.77 pet.: 2. fam. G. Appel 54.49. 3. P. BosmanP. Ott 53.87: 4. J. de Groot-Jb. Eriks 52.80; 5. Joh. Dapper-S. Schilder 52.79: 6. fam. G. Rademaker 51.61: 7. mei. Ans Bruin-G. Visser 51.26; 8. A. v. d. Vlies-G. Vriesman 51.06 B-lijn: 1. A. Boll-J. G. Bruin 49.89 pet., 2. fam. J. P. Geensen 49.00. 3. W. Boontjes-T. Watertor 48.21. 4. fam. Ko de Groot 48.06. 5. Jb. Bregman-P. Nanne 47.77. 6. mevr. Ott-T. Nanne 46.54. 7. Jb. Raven-Jn. Visser 44.88. 8 Jb de Beurs-Alb. Schilder 43.79. Het bestuur van de club heeft plannen om in Januari 1952 een nieuwe competitie te beginnen. 9» volgende drive van de club zal worden gehouden op Maan dag 26 November. TERRITORIAAL BEVELHEBBER OOST Met ingang van 1 November j.l. is kolonel A- Tolsma, tot die da tum garnizoenscommandant van de stad Utrecht, benoemd tot ter ritoriaal bevelhebber Oost, met standplaats Apeldoorn. Kolonel Tolsma zal tevens op treden als garnizoenscommandant van Apeldoorn. HOOFDINGENIEUR DIRECTEUR P.W.S. Ter voorziening in de vacature, die door het aan de heer C. Tho- mése verleende ontslag was ont staan hebben' Prov. Staten gister benoemd tot Hoofdingenieur- Directeur van de Prov. Water staat Ir. C. Krijn, hoofdingenieur in algemene dienst bij deze dienst. IAdvertentieI In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AK KERS 1—1 1—1 2—0 1—1 1—1 0—2 UITSLAG NIET INVULLEN 9 5 4 0 14 9 4 5 0 13 9 4 5 0 13 9 4 4 1 12 9 4 4 1 12 9 2 4 3 8 9 1 5 3 7 9 2 3 4 7 9 2 2 5 6 9 1 4 4 6 9 2 2 5 6 9 1 2 6 4 Naam: m ->• Adres: Woonplaats: #>0 «M 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zai worden beslist 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel. doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND Te Amsterdam werd de negen de ronde gespeeld van het tour- nooi om 't persoonlijk damkam pioenschap van Noord-Holland. De uitslagen waren: J. H. Beeke—F. Slot J. SteenhuisD. Veen Y. de JongJ. Koppies H. WillemseP. Beers H. VeenstraJ. Oud H. v. RavensteinJ. Stroo De stand is thans: Y. de Jong P. Beers F. Slot J. H. Beeke J. Steenhuis H. v. Ravenstein D. Veen H. Willemse J. Koppies J. Oud J. Stroo MARKT PURMEREND Purmerend, 13 November De markt was heden morgen weer wat overvoerd met vette koeien en daar gisteren in Rot terdam en Amsterdam de handel ook al flauw was. is 't wel be grijpelijk dat hier de gang al in de vroegte niet zo vlot was. waar door de notering weer iets lager moest gesteld worden, maar de afloop kwam nog lager te staan, 't Aanbod van reageerden houdt steeds aan. Ook de gang in dé gang in de geldekoeien was kalm. Het kleine aanbod van verse melkkoeien was moeilijk te nlaatsen. Ook voor het jonge vee was de belangstelling niet groot. Met de nuchtere kalveren ging het wel, vooral de beste waren vrii goed gevraagd. Maar met de vette was het wel erg. mis, er scheen voor export al heel geen vraag te ziin. Od de schaoenmarkt was het wel iets beter gesteld. Niet alleen, dat er nogal vraag was naar de vette, maar ook was de animo voor de lammetjes beter dan de vorige week. zodat de prijzen goed ge handhaafd bleven Met de bok ken en geiten was het weer een stugge boel. De vettp varkens markt, die een niet te groot aan bod te zien gaf. zette zich een beetie stug in. met een prijs van f2.10 maar liep langzamerhand op tot f 2.19. Ook de vette zeu gen werden weer goed gezocht. Met de biggen wordt het er nog steeds niet beter op. daar was weer een stugge gang. met weer iets lagere priizen. Naar de en kele fokzeug. die aangeboden werd. was hoegenaamd geen vraag. Ook op de paardenmarkt was het heel stil. En de pluim- veemarkt was dun bezet bii een vrii vlugge handel. AMSTERDAM. 13 Nov. Blij kens de verkorte balans van de Nederlandse Bank is een nieuwe, ditmaal zeer krachtige, verbete ring ingetreden in de deviezen- situatie. Verleden week was de netto deviezenreserve beland on ruim 150 millioen gulden, deze week heeft zich een sliieing voorgedaan van niet minder dan f 83 millioen. zodat inclusief goud en zilver, het totale bezit aan metaal en deviezen gestegen is tot f 1435 millioen. Dit is een stijging, die nog duidelijker in het oog springt, wanneer men een vergelijking trekt met de situatie van twee maanden geleden, toen het de- viezenbezit nog maar juist het peil van 1 milliard gulden had overschreden. Zoals ook naar aanleiding van het verslag van de regering over onze positie in de E.B.U. werd gezegd, is de situatie de laatste maanden wel grondig gewijzigd. Van deskun dige zijde werd echter opgemerkt dat zulks geen reden tot juichen geeft, maar hoogstens tot een gevoel van bevrediging, want al is onze positie in de E.B.U. ver beterd, men moet er rekening mee houden, dat men altijd voor onvoorziene risico's kan komen te staan, zoals b.v. de pas afge kondigde Britse maatregelen tot beperking van de import. verbetering op van de schatkist positie van het Rijk. Wel is het saldo bij de Nederlandse Bank met f 5 millioen verminderd, maar het rechtstreeks door de Bank in disconto genomen schat kistpapier is met niet minder dan f 60 millioen afgenomen, nl. van f 150 millioen tot f 90 millioen. Aan het Rijk werden geen voor schotten verleend. Voor het eerst deze maand is de biljettencirculatie gezakt, nl. met f 38 millioen. Er zal nog circa f 40 millioen af moeten, om op het niveau van voor de jong ste ultimo te geraken. Van de geldmarkt vallen geen nieuwe aspecten te melden. De situatie blijft ruim en daggeld op 1 procent. Komt er een muziekconcours? DE RIJP Afgevaardigden van de muziekvereniging „Kunst na Arbeid", de zangvereniging „Voorwaarts", „Arti et Religione V.V.V. te De Rijp en burgemees ter en wethouders van De Rijp en Graft, hebben de mogelijkheid onderzocht of met kans van sla gen en niet te grote financiële risico's, een zang- en muziek concours zal kunnen worden ge organiseerd. Er werd een ere comité ge vormd en men besloot de plan- Voorts valt in de weekstaat de nen vaste vorm te gaan geven. INGEZONDEN In verband met de verschillen de mededelingen, berichten en opmerkingen, die de laatste tijd in de bladen en ook in Uw blad zijn verschenen, zou ik het na volgende onder de aandacht van Uw lezers willen brengen: 1. Tengevolge van het, met ver onachtzaming van alle economi sche wetten, laag houden van de huren van voor 1940 gebouwde huizen, is de Regering, zoal niet vastgelopen, dan toch in de groot ste moeilijkheden gekomen. Deze moeilijkheden zijn zo groot dat zij, om althans voorlopig te kun nen doorbouwen, haar toevlucht heeft moeten nemen tot het on derbrengen bij het publiek van gok-obligaties. 2. Daar de uitgifte van deze obligaties op de duur toch geen oplossing kan brengen, zint men thans qp andere mogelijkheden o.a. om het verschil in huurprijs tussen oude en nieuwe woningen als belasting te incasseren- De conclusie van het KAB-rapport gaat in deze richting. 3. Men schijnt volkomen over het hoofd te zien, dat wanneer men tot deze maatregel zijn toe vlucht zou nemen, een duidelijke rechtsverkrachting in werking zou treden. Het is volkomen on begrijpelijk, hoe men een voor stel kan doen om de huiseigena ren, die juist als ieder ander hun normale belastingen betalen, nu daarnaast nog de baten van hun bezit wil ontnemen, temeer daar deze baten de laatste jaren tot 'n minimum zijn ingesohrompeld. 4. De volkomen willekeur van onze Regering om de huren op 't peil van 1940 plus 15 pet. te hou den, terwijl daarnaast al het an dere tot topprijzen is gekomen past niet in egp rechtstaat. De rechten van 'n minderheidsgroep van ons volk worden hierbij dui delijk met voeten getreden. De lasten die ons volk moet opbren gen, zijn groot, doch men mag eisen, dat deze gelijk verdeeld worden. Practisch betaalt thans deze minderheidsgroep, tengevol ge van de huurpolitiek, dikwijls een veelvoud van de aan andere groepen opgelegde lasten. 5- De Regering,, die thans be zig is toeslag op de pensioenen voor te bereiderj, schijnt volko men ongevoelig te zijn voor het feit, dat zij reeds enige jaren be zig is aan een bepaalde groep, die eveneens tot de pensioengerech tigde leeftijd is gekomen, zijn be staansmogelijkheid te ontnemen. 6. Het schijnt onbegrijpelijk, dat onze katholieke bladen, die steeds en terecht wijzen op de rechtsverkrachtingen, die achter het IJzeren Gordijn plaats vin den, steeds zwijgen over de hier boven vermelde rechtsverkrach ting. 7. Wanneer de eenheid van de K.VP ten koste van de rechtvaar digheid gekocht moet worden, is deze prijs te hoog. Alkmaar, Tesselsohadestr. 4 A. C. Schouten, Naschrift van de redactie: (1. Dat geschiedde niet met verontachtzaming, maar juist ter wille van de economische wetten, hoewel deze niet alles beslissen. 2. Natuurlijk zint men op ver schillende mogelijkheden, om er uit te komen. Tenminste, dat wil men trachten. Ook het bekende verschil in huurpeil geeft ernsti ge moeilijkheden, en hoemeer denkbeelden op dit punt, hoe be ter. Üoals het hier gesteld wordt, is het zeker niet. Dit bedoelde rapport en vele politici erkennen ook de noodzaak van huur-kost- prijs, maar weten daarbij tevens, dat dit zo zonder meer niet gaat, dit is nu iets. wat economisch wel zou moeten, maar sociaal onaan vaardbaar is. 3- Iemand die huiseigenaren de baten van hun bezit wil ontne men. heeft onze instemming niet. U schijnt „volkomen over 't hoofd te zien", wat de werkelijke bete kenis van de verschillende denk beelden is. 4. U heeft een „volkomen" wil lekeurige opvatting van het juiste begrip „rechtstaat". Weet U, dat er al drie soorten huren zijn: nl. 1940 plus lSpct.; 1940 plus 30pet. en 1940 plus 45 pet. Inderdaad is het streven er op gericht, de las ten van het volk gelijk te verde len. Er gebeurt zeker wel eens iets, dat niet in de haak is, maar dat vinden we nog geen „rechts verkrachting". Met die, enige ma len herhaalde, grote woorden, maakt men de zaak niet beter. 5. Wij geloven niet, dat „de Regering daarvoor ongevoelig is", maar beweren vandaag niet voor het eerst, dat op dit punt inder daad nogal ver gegaan is. 6. Gezegend met de gave des onderscheids, beschouwen „onze" katholieke bladen wat aohter het IJzerenGordiin gebeurt, even an ders, dan wat hier aan pijnlijke en onaangename dingen stellig wel geschiedt. Over rechtsver krachtingen zwijgen zij niet. Fou ten en onbillijkheden* niet altijd te voorkomen, worden gesigna leerd. 7- De eenheid van de KVP is een groot goed, maar natuurlijk niet ten koste van de rechtvaar digheid, het streven is er voort durend op gericht, die eenheid in de rechtvaardigheid te doen wor telen. Het schijnt echter telkens weer een toer te zijn, om het be grip rechtvaardigheid juist op te vatten en goed toe te passen. Volgens deskundigen is dit een van de moeilijkste dingen in het leven.... Red.) 1. Er zou een vergadering gehouden worden in het koninklijke paleis van „Vreugdeland". De hofdames waren door de lakeien naar de raadszaal geleid. Zij zaten op vergulde stoelen, die langs de wanden geplaatst waren; naast iedere stoel stond een lakei. In het midden van de raadszaal stonden twee gouden zetels: één voor de koningin en één voor haar zoon, Prins Josef van Vreugdeland. Vol ongeduld wachtte de hofhouding de komst van de vorstelijke personen af. Eindelijk weerklonken voetstappen en even later opende een lakei de deur. De stoet kwam de zaal binnen. Voorop liepen twee troubadours; hadden elk een muziekinstrument; de één een viool, de andere een mandoline. Daarachter volgden enkele hofdames, gevolgd door de koningin. Zij had een mooie, rose japon aan, daarover gS droeg ze een donkerrode, fluwelen cape, die met zijde gevoerd f was. Enkele hovelingen sloten de stoet. Twee hovelingen g! hielpen de koningin op haar zetel plaatsnemen. De hofdames en lakeien, die reeds in de zaal aanwezig waren, bogen t heel diep. g Lvvvv\\\\\\v\\\\\\\\\\um\mu\u\u\\\\\\v\vu\mv\\u\\vm\\vu\\\\\u\\\\\uu\\\\\\\n\u\mu\u\vv\v\\\\\\\\vf

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5