In demonstratie van millioenen rouwt Egypte om hen die vielen Hogere opbrengst dient in 1956 voor verhoging levensstandaard Schouten tracht politieke constellatie te ontbinden Politie op het spoor van internationale autodieven DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Nooit zag Egypte's historie grotere massabetoging Perzische crisis zeer ernstig Heldhaftige missionarissen Gestolen auto's werden naar Nederland gesmokkeld iNnD Verrassingen in Nederlands Elftal Zelfstandig buitenlands beleid? Vijf Duitse kolen maatschappijen Litause bisschop neergeschoten Zuid-Afrika schenkt van Riebeeck's huis Verdrag tussen Joego-Slavië en V.S. ECONOMISCH OVERZICHT O.E.E.S. Thans nog consumptiebeperking Meerderheid van Kamer handhaaft standpunt inzake N.Guinea Communistisch ultimatum Minister Teulings Dodelijk ongeval Winkels langer open voor de feestdagen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God. is 't nergens veilig. Vondel STADSEDITIE VANHEDEN Pag. 1 Donderdag 15 November 1951 46e Jaargang No. 12324 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze diplomatieke medewerker) Tot aan en in 1940 beschreef de toenmalige minister Kleffens Ne derlands Buitenlandse politiek als een „zelfstandigheidspolitiek". Nu 11 jaren later moet minis ter Stikker bij het thans nog schriftelijk gevoerde debat over zijn begroting, serieus ingaan op vragen uit de Kamer, of Neder land nog wel een zelfstandig bui tenlands beleid kan voeren. Dit toont duidelijk hoezeer ons land in luttele jaren achteruitging en daalde in betekenis, macht en aanzien. Het antwoord van minister Stikker getuigt van meer geest kracht, dan de vragen uit de Ka mer, die de indruk zouden kun nen wekken, alsof wij maar in onzelfstandigheid moeten berus ten. Volksvertegenwoordigers, die 7.o denken, miskennen de ware aard van ons volk, een volk met pit, dat geen horigheid verdraagt. En zich ook niet met fluweel ge- handschoende hand knechten laat. Wij zijn het eens met minister Stikker: Nederland kan nog wel een zelfstandige buitenlandse po litiek voeren. Het heeft natuur lijk geen volstrekt vrije keuze, maar dat hebben zelfs de aller grootsten niet. Ook Amerika en Rusland moeten hun maatregelen afstemmen op de werkelijke of vermeende houding van de ander. Zo kan Nederland niet kiezen tegen een Europese integratie en als het dit al kon, dan zou het toch dom zijn het te doen, want reeds de jongste ervaringen met de Europese Betalingsunie heb ben bewezen, dat de E.B.U. ons door de maanden van ergste eco nomische en financiële nood heeft hoenseholpen en dat wij alleen die lasten niet zouden hebben kunnen torsen. Maar Nederland kan zich wel aansluiten bij hen, die op de weg naar Europese eenheid bedacht zaam willen voorgaan en het kan zich afwenden van hen, die daar bij met overhaasting te werk gaan. Wij geloven dat minister Stikker in deze tot de bedacht- zamen behoort. Daarmede maakt hjj het zich in de Kamer niet pér sé gemakkelijk, want er wordt door velen met zoveel vuur cn idealisme zelfs een Europese federatie gepredikt, dat bedacht zaamheid daarbij al de verden king wekt van reactionnair tegen streven. Toch i» er, bij alle ge roep over federalisme veel om bedacht op te blijven. Bijvoor beeld, dat zo'n federatie geen slokop wordt, maar het nationaal eigene - politiek, economisch, so ciaal, cultureel' en wellicht ook nog militair - eerbiedigt en zelfs steunt en bevordert. Bedacht te bliiven ook eron, dat de levens belangen ook der kleine volken niet in de knel komen van de machtspolitiek der groten, die zich - gemakkelijker dan de kleintjes - ten eigen bate ook van zo'n federatie zouden kunnen bedienen. Zo kan Nederland zich terug houden van de rauwe nolitiek van de huidige Acheson ten op zichte van het Kreml en kiezen voor de wel besliste, maar voor zichtige en gematigde koers van Eden. Aldus deed n.i. onze mims; ter reeds in de TJNO-rede, die hij on'angs te Parijs hield. Voor ons staat echter vast. dat alleen in en door een hechte en eensgezinde Benelux de drie kleine lage landen een werkeliik effectieve, al is het dan beoerkte invloed op de internationale oo- litiek kunnen uitoefenen. Want zonder macht heeft men helaas in of buiten de UNO geen in vloed. En evenzeer helaas buiten en zonder Benelux is Nederlands macht te onbetekenend gewor den. Maar Benelux is in Eurooa en in de wereld nog altiid een der belangrijkste economische groe pen. waarmede wel rekening zal worden gehouden. CAIRO, 14 Nov. (A.P.). De „haat Engeland"-campagne werd gisteren in Cairo voortgezet. lOO.OOOden personen hebben deelgenomen aan de enorme „stilte"-demonstratie in het hart van de stad. De opmars van de demonstranten begon om elf uur. Nahas Pasja liep de eerste tien minuten aan het hoofd van de stoet. Politieke lëiders, parlementsleden, rechters en advocaten gingen mede vooraan in de stoet. Er werd niet geschreeuwd, maar het gonsde als in een bijen korf van de opgewonden gesprek ken van de demonstranten. Het was de grootste demonstratie, die ooit in Egypte is gehouden. De Egyptische staatsradio meldt dat de deelnemers aan de grote rouwdemonstratie bij aankomst op het Abdingplein de gebeden voor de doden uit de Koran heb ben gereciteerd voor degenen, die kort geleden bij de incidenten in de Kanaalzone de dood hebben gevonden. Daarna werd hun vol gens de radio verzocht vreedzaam uiteen te gaan. In de stoet liepen o.m. dele gaties mee uit Indonesië, Pakis tan, Marokko, Afghanistan, Tunis, Jordanië, Palestina en de Soedan. Gisteren hebben in de Kanaal zone geen demonstraties plaats gehad. In Ismailia, Suez en Port Said was het rustig. In geheel Egypte was openbare rouw afgekondigd voor de 20 Egyptenaren, die in het begin der moeilijkheden op gewelddadige wijze om het leven gekomen zijn. Een staking, die in Cairo was uitgebroken bij de door Engelsen geëxploiteerde Marconi Company, die de verbindingen van overzee BONN. De Geallieerde Hoge Commissie heeft gisteren de on- richting van de eerste 5 Duitse Kolenmaatschappiien bekendge maakt in het kader van de reor ganisatie van de WestDuitse zwa re industrieën. De vijf maatschappijen worden gevormd uit de activa van Krupp Klockner en Hoesch maatschap pijen. Drie hiervan worden geas socieerd met reeds bestaande ijzer- en staalmaatschappijen. De West-Duitse regering heeft toe gestemd in de oprichting van de vijf nieuwe maatschappijen. DOOR RUSSISCHE GEHEIME POLITIE LEATTLE (K.N.P.) De bis schop van Telsiai, in Litauen. Mgr. V. Borisevicius, die in het Pauselijk Jaarboek pog wordt vermeld als zijnde „in de gevan genis omwille van het geloof blijkt volgens een bericht in het te Seattle in Amerika verschij nende Katholieke blad „Catholic North-West Progress" reeds op 22 Februari 1946 voor een Rus sisch executiepeleton het leven te hebben gelaten. Op 21 Februari was hij volgens hetzelfde bericht wegens „samenzwering tegen de staat" ter dood veroordeeld. Illllll Een 16-riems oefenboot, speciaal gebouwd voor de roeiver eniging van de Universiteit van Oxford, is Dinsdag te water gelaten. De boot werd door beroemde roeiers van Oxford overgeroeid. Deze leviathan is de eerste die in Engeland in gebruik wordt genomen. In Amerika bestaan er reeds ver schillende. Behalve voor de zestien roeiers is er plaats voor een stuurman en een coach. Het platboomde vaartuig is ver vaardigd van mahonie- en Engels beukenhout en is 14 meter lang. De leviathan, bemand met 16 roeiers, op weg naar het botenhuis van de Universiteit. In het midden ziet men het gangboord voor de coach. met Egypte verzorgt, is beëindigd nadat een Egyptische employé, die was ontslagen omdat hij zou hebben geweigerd een inkomende boodschap voor de Britse strijd krachten te Fayid te behandelen, weer in dienst was genomen. Aan de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Binnenlandse Zaken ontlenen wij dat, in verband met de ko mende Jan van Riebeeck-her- denkmg, de Unie van Zuid-Afrika de gemeente Culemborg 't woon huis van de van Riebeecks, dat met de restauratie ca. 60.000, kost, ten geschenke zal aanbie den. STEUN VOOR JOEGO-SLAVISCHE LEGER BELGRADO Joego-Slavië en de V.S. hebben Woensdag te Bel grado een overeenkomst over Amerikaanse militaire steun voor het Joegaslavische leger gete kend. De V.S. zullen Joego-Slavië riiilitaire uitrusting en materiaal diensten en andere hulp ver strekken op voorwaarden, waar over overeenstemming is bereikt en welke in overeenstemming zijn met het Handvest van de V.N. GEEN NOODLENING VAN AMERIKA WASHINGTON. De Perzi sche eerste minister Mohammed Mossadeq heeft Woensdag ont huld. dat hij de inkomsten uit de Perzische olie-industrie had aan geboden als onderpand voor een noodlening van de Amerikaanse regering, echter zonder resultaat. „De economische crisis van Perzië op dit ogenblik is zo ern stig, dat niemand kan zeggen wat het uiteindelijk gevolg hiervm zal zijn als er niet terstond een oplossing voor gevonden wordt," aldus verklaarde Mossadeq. Mossadeq zal Zondag uit Was hington vertrekken en op weg naar huis een bezoek aan Egypte brengen. Tezamen met eenheden van het Belgische leger hebben enige bataljons Nederlandse strijdkrachten een tweedaagse oefening „Heidebloem" genaamd, in het Zuiden van ons land en in Noord-België gehouden. De avonduren worden zo prettig mogelijk doorgebracht. In een Belgisch dorpje was de foto graaf getuige van een interlandwedstrijd België-Nederland, die aan spanning voor geen andere onderdeed. 's-CRAVENHACE. De organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking in Parijs (O.E.E.S.) heeft thans haar tweede rapport gepubliceerd, dat werd gemaakt voor de Raad van Europa. In de conclusie wordt gezegd, dat de opbrengst van goederen en diensten in de O.E.E.S.-landen in de drie jaren tussen 1947 en 1950 gestegen is met 25 pet. Eenzelfde verhoging is in de volgende vijf jaren wel binnen het bereik van de kracht van de Europese economie in haar ge heel. Zulks zal echter een grote krachtsinspanning van de aan gesloten landen vereisen (Van onze parlementaire redacteur) Voor de tweede dag van het grote politieke tournooi restte van de fractievoorzitters nog slechts dr. Schouten (A.R.). Zijn rede werd echter met bizondere belangstelling tegemoet ge zien, omdat zij wellicht aanknopingspunten zou kunnen bieden voor de politieke constellatie van straks. Maar dr. Schouten hield wat dit betreft alle slagen om de arm. Hij constateerde slechts, dat de VVD bezig was om zich van het kabinet te distancieren en de heer Tilanus (CH) bracht hij onder het oog, dat ook de bin ding van de C.H. met het ka binet maar zwak was. Ook de PvdA bracht dr. Schou ten tegenover het kabinet in stelling. Het was wellicht de bedoeling van de anti rey. frac tievoorzitter om de huidige po litieke constellatie, in afwach ting van nieuwe mogelijkheden, al wat losser te schroeven. In dat kader pastte ook zijn verklaring dat ,,de derde macht" slechts in de gedachte van mr. Oud be staat. Dat de A.R. eventueel niet zo gemakkelijk tot deelneming aan een kabinet te bewegen zal zijn, moest blijkbaar begrepen BLIJVEN IN CHINA ROME (K.N.P., 14 Nov. '51) „Ondanks herhaalde aansporingen ondanks dreigementen, ondanks gevangenneming zelfs, zijn de Chinese communistische macht hebbers er tot nu toe niet in ge slaagd de paters Camillianen uit de Zuid-Chinese provincie Jun- Nan te verdrijven. Zowel de paters en broeders, als de zusters CamiHianessen blijven tot het uiterste op hun post. Zij verklaren, dat zij het land niet vrijwillig zullen verlaten". Aldus luidt een officiële mededeling van de missionarissen Camillianen in China. De Camilliaanse missionarissen, wier orde zich vooral toelegt op de verzorging van de zieken, zijn sinds Juli 1946 werkzaam onder de zieken en de melaatsen van Jun-Nan. worden uit de wijze waarop dr. Schouten het begrip „eensge zindheid" omschreef. KVP en PvdA verstonden hieronder, naar zijn mening, teveel het volgen van hun zienswijze. Dr. Schouten wilde er echter onder verstaan: Samenwerking met eerbiediging van ieders eigen beginselen. Nieuw-Guinea, aldus dr. Schouten, kon noch voorwerp noch onderwerp van overleg zijn, voor zover een dergelijk overleg zou kunnen uitlopen op over dracht van de souvereiniteit. Het is dus wel duideliik ge worden. dat de meerderheid van de Kamer haar standnunt inzake Nieuw Guinea onverkort hand haaft. In het eerste deel van zijn rede had dr. Schouten (a.r.) zich tegen de aantasting van de Zon dagsrust gekeerd. Met name be treurde hij, dat in de nota inzake de opvoering van de productivi teit de Zondagsheiliging discuta bel was gesteld. Ds. Zandt (St. Ger.) uitte zich in gelijke geest. Als een loochening van Gods bestuur meende deze dominé te moeten zien het plan om het rundvee t.b.c. vrij te maken. Do heren Hofstra (PvdA), v. d. Heuvel (AR) en Hoogcarspel (Com.) namen deze middag nog eens het financiëel-economisch gedeelte onder de loupe. De heer Hofstra zong hierbij de lof van minister van Lieftick, de heer v. d. Heuvel (AR) dacht daar echter heel anders over. Heden komen de ministerpresident en minister Lieftinck aan het woord. Het bereiken van een derge lijke verhoging betekent, dat in 1956 het volume aan goederen en diensten, dat door de West- Europese landen wordt geprodu ceerd, ongeveer 30 procent bo ven hetgeen in 1950 werd be reikt, zal liggen. Hoewel de groei van de uit gaven voor de verdediging niet kan worden geschat, zal een be langrijk deel van de vermeer derde opbrengst w.<k„ men in 1956 wil bereiken, beschikbaar kunnen komen voor niet-mili- taire doeleinden. Een deel van de hogere op brengst zal dan overblijven voor de verhoging van het percentage voor de investeringen en de le vensstandaard. In deze jaren echter, waarin de 25 procent productieverho ging nog in haar eerste stadium is.__ zal teneinde inflatie te ver mijden. de consumptie nog moe ten beperkt worden tot hetgeen is overgebleven. Belasting en andere beperkingen zullen moe ten worden toegepast met de kracht, die nodig is dit resultaat te bereiken BIJ ONDERHANDELINGEN OP KOREA MOENSAN, 14 Nov. (AP) De communistische onderhande laars in Pan Moenjon hebben de geallieerden gisteren vor de keus gesteld, nu in te stemmen met een bestandslijn in Korea of de wapenstilstandsbesprekingen af te breken. Brigade generaal Nuckols. de officiële woordvoerder der V.N., zei. dat het ultimatum genegeerd werd in de woordenvloed, welke de vijf uur lange zitting ken merkte. Geallieerde infanterie heeft een bij maanlicht ontketende Chinese tankaanval afgeslagen. Enige uren voordien heeft de geallieerde infanterie zwermen op trommels slaande en hoorn- blazende Noordkoreanen, die een aanval deden ten zuiden van Ko- song, aan het oostelijke front, teruggesla*en. Ned. vliegers terug DEN HAAG Aan boord van het s.s. „Veendam" van de Hol- land-Amerika lijn, dat op 9 Nov. j.l. uit New York is vertrokken en op Dinsdag 20 November a.s. te Rotterdam wordt verwacht, bevinden zich negen vliegers van de Nederlandse Luchtmacht, die in de Ver. Staten hun opleiding hebben ontvangen. Vandaag bereikt mr. F. C. G. J. M. Teulings, thans plaatsver vangend minister-president in het kabinet-Drees, zijn zestigste verjaardag. Dit is een kroondag voor de jarige, die hier wel even herdacht mag worden. Want mi nister Teulings is een bekende persoonlijkheid in den lande en een geëerd en gewaardeerd „voortrekker" in het katholieke kamp. Hij begon al als student zijn daadwerkelijke belangstel ling voor het openbare leven en de katholieke actie te tonen, ver vulde een rol in de organisatie van de katholieke dagbladpers en was in velerlei katholieke ver enigingen actief werkzaam. Bij zonder verdienstelijk en wijd verbreid in heel het land maakte hij zich, in de leerschool vooral van jhr. Ruys de Beren- brouck z.g., als secretaris van de vroegere Rooms Katholieke Staatspartij, die hij een kwart eeuw op die post diende, en dat met groot talent en grenzeloze toewijding. In de latere jaren heeft hij, met mr. Goseling z.g., de ont wikkeling van deze partij, van verkiezingsapparaat tot werkelij ke staatkundige partij, krachtig voorbereid en doorgevoerd. Twin tig jaar was mr. Teulings een werkzaam lid van de Tweede Ka mer, na de bevrijding werd hij tot lid van de Eerste Kamer ge kozen, om vervolgens minister van Binnenlandse Zaken te wor den in het kabinet-Drees van Schaik. In Maart j.l., bij de nieu we kabinetsvorming, werd hij plaatsvervangend premier en minister zonder portefeuille. Ook in het godsdienstige verenigings leven vervulde hij verschillende functies, o.m. in het comité voor de Nationale Bedevaarten naar Lourdes en naar Rome. Hij is een „pur sang" katholiek, een oprecht vaderlander, uit de school van de grote Nolens, wiens devies: Aan beide getrouw", in waarheid ook het zijne was en is. Wij geloven de gedachten van duizenden te vertolken, wanneer wij minister Teulings op deze dag hartelijk ge lukwensen en de verwachting uitspreken, dat hij nog veel in het belang van Kérk en Vader land zal kunnen doen. Een recente opname van Prins Charles van Engeland, die gisteren zijn derde verjaardag heeft gevierd. BIJ TWEE DODEN AUTO-ONGELUK Gisteravond zijn op het druk ke kruispunt Middenweg-Nieuwe- weg in Amsterdam-Oost een Sko da bestelauto en een Ford Vedet te op elkaar gebotst. Een 20-jarige Amsterdamse jongeman en een jong meisje hebben hierbij het leven verloren. BRUSSEL. De Antwerpse politie is op hef spoor gekomen van een internationale bende autodieven. Een ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat verscheidene gestolen wagens naar Nederland gesmokkeld en daar aan de man gebracht werden. Naar het Belgische blad ,,Het Volk" weet te melden is de politie te Rotterdam er in geslaagd een zevental gestolen auto's, die in deze havenstad op de markt waren gebracht, te achterhalen. Een Belg werd te Rotterdam gearresteerd. De Antwerpse poli tie heeft intussen ontdekt, dat de gestolen auto's naar een ga rage 'in de Scheldestad werden gesleept, waar ze geheel ver bouwd werden. Met authentieke papieren werden ze daarop naar Nederland overgebracht. De poli tie onderzoekt thans op welke wijze de autodieven aan deze echte documenten gekomen zijn. Te Brussel wordt nog verno men, dat de Belgische recherche een bende op het spoor is, die Belgische tweedehands auto's op clandestiene wijze naar Spanje uitvoert; waar zij dan tegen zeer hoge prjjzen van de hand worden gedaan. De Rotterdamse politie heeft, behalve de Nederlander in Rot terdam, in Noord-Brabant een Belg aangehouden, die ook bij deze affaire betrokken was. Bel gië heeft zijn uitlevering ge vraagd en in afwachting daarvan is hij op het hoofdbureau van politie te Rotterdam opgesloten. Tegen vijf Nederlanders, die de auto's voordelig hadden gekocht, is proces-verbaal opgemaakt we gens heling. LUNTEREN. Gistermiddag is de 57-jarige landbouwkundige ingenieur W. J. H. Schothuis uit Wageningen op de Edese Weg te Bennekom bij het per fiets over steken, aangereden door een hem achterop komende personenwagen bestuurd door de heer R. uit Vee- nendaal. Ir. S. werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar „Zie kenzorg" te Wageningen, waar hij in de loop van de middag aan de bekomen zware verwondingen is overleden. VOORSTELLEN VAN INDONESISCH PARLEMENTSLID inzake Nieuw Guinea DJAKARTA Het Indonesi sche parlementslid Sahetapy Engel heeft tijdens een onderhoud met minister-president Sukiman voorgesteld, dat de regering een bestuur voor West-Irian zal sa menstellen met inschakeling van de uit dit landgebied afkomstige Indonesiërs. Voorts stelde Engel voor, de sultan Zainal Abidin Alting van Tidore te benoemen tot president van West-Irian, daar dit vroeger tot het sultanaat van Tidore be hoorde. Tenslotte stelde Engel voor, West-Irian op te nemen in de begroting 1952 en Silas Papare met zjjn aanhangers in te scha kelen. Teneinde evenals vorige jaren het publiek in de gelegenheid te stellen gedurende de dagen, on middellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van economische zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeenten gemachtigd ontheffing te verlenen van de wettelijke voorschriften inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan worden verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 Nov. 1951 en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December 1951. Er wordt op gewezen, dat de beperkende bepalingen ten aan zien van etalage- en reclamever lichting gedurende de piekuren in verband met bedoelde feest dagen geen wijziging ondergawa.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1