Nieuw Een nieuw VREDESVOORSTEL van minister WYSJINSKI Leeuwarden stond od stelten door optreden van de politie PRINS BERNHARD eredoctor in de technische wetenschappen Protestantenvervolging in katholieke landen? UGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING WIL RUSLAND DE VREDE? Beperking van strijdkrachten met eenderde Mevr. Roosevelt in ons land Incidenten in Egypte Egypte en de Soedan Bosbranden in Australië Labour-motie inzake Korea Rumoer rond een rechtszaak Fedde Schurer - door ruit geworpen - licht gewond Prins zal nóg vaster streven naar welvaart van ons land Grote vijf gewenst Malversaties bij ziekenhuisbouw Directeur-generaal van de „Koninklijke" Telefoon duurder Protest-telegram aan ministers Kardinaal Micara legt eerste steen De heer Schmal (C.H.) bereed weer eens een stokpaardje Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 17 November 1951 46e Jaargang No. 12326 fw !JS\ D! Russische minister van buitenlandse zaken, Wys|inski, heeft Vrijdag in zijn tweede rede in de Algemene Vergadering een nieuw, uit vier punten bestaand vredesvoorstel gedaan. Het voorstel luidt als volgt: ner strijdkrachten en de omvang en soort van hun bewapening Dergelijke inlichtingen zouden hoogstens een maand na de da tum, waarop de Algemene Ver gadering zou hebben aanbevolen atoomwapens te verbieden en alle strijdkrachten en bewape ning met een derde te vermin deren, verstrekt moeten zijn. De Algemene Vergadering zou de instelling moeten aanbevelen van een "internationaal controle orgaan, dat onderworpen zou zijn aan het toezicht van de Veilig heidsraad. Er moet een commissie worden ingesteld, die tot. taak krijgt vóór 1 Februari 1952 een overeenkomst op te stellen, waarin het gebruik van de atoomkracht voor mili taire doeleinden wordt verboden; atoomenergie zou slechts in de vredesindustrie mogen worden gebruikt. De Algemene Vergadering zou de aanbeveling moeten doen dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië. Frankrijk, China en de Sovjet-Unie binnen een jaar na het tot stand komen van de onder eén genoemde overeenkomst zou den moeten instemmen met het verminderen van hun strijd krachten en de uitrusting daar van met een derde. De Algemene Vergadering zou moeten aanbevelen dat alle lan den inlichtingen zouden moeten verschaffen over de grootte hun- SCHIPHOL. Mevr. Roose velt, die deel uitmaakt van de Amerikaanse delegatie ter ver gadering van de Verenigde Na ties in Parijs, is gistermiddag voor een kort bezoek op uit nodiging van H.M. de Koningin in ons land aangekomen. Zij zal als gast van de Koningin Vrijdag, Zaterdag en Zondag op het paleis Het Loo verblijven. Gedurende deze dagen zal op het kasteel „Het Oude Loo" een bijeenkomst worden gehouden evenals reeds in de afgelopen zomer is gebeurd van allerlei genodigden van verschillende nationaliteit, positie en professie, teneinde zich uit te spreken over vredestichting door oriëntering op de ene aanvaarding, dat God als grondlegger der wereld onover winnelijk is. Britse militaire politie heeft Vrijdagmiddag het vuur geopend op een groep Egyptenaren, die poogde een oud gebouw in een Brits legerkamp in de buurt van Ismailia te slopen. De Egypte naren sloegen op de vlucht. Britse soldaten gingen de Ara bische wijk, die voor hen ver boden is, binnen. Er werden schoten gehoord en andere sol daten snelden toe. Zij beantwoord den op hen afgegeven vuur. De Britse militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat de eerder genoemde soldaten in arrest zijn. Er worden nog andere inciden ten gemeld. Het Britse ministerie van De fensie heeft de Egyptische ver klaring tegengesproken, als zou den de Britse autoriteiten in de Kanaalzone Egyptische burgres hebben ontvoerd. IN MAASTRICHT MAASTRICHT. Door de Maastrichtse recherche is een onderzoek ingesteld naar ernstige onregelmatigheden, welke zich zouden hebben voorgedaan bij de bouw van het nieuwe zieken huis St. Annadal te Maastricht. Verschillende installateurs ont vingen gedurende de jaren 1947, 1948 en 1949 materialen uit het magazijn van het ziekenhuis, toe behorende aan het burgerlijk armbestuur, zonder hiervoor ooit te betalen. Het begin der malversaties lag bij de opdrachtgevers, toen nog iri dienst van het burgerlijk arm bestuur, waardoor de betrokken installateurs op ongeoorloofde wijze de beschikking kregen over de schaarse materialen. Tegen verschillende personen, die bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis betrokken waren, werd proces-verbaal opgemaakt. MERKWAARDIGE TENTOONSTELLING (Van onze correspondent! In Parijs is dezer dagen een postzegel-tentoonstelling geopend van zegels met religieuze af beeldingen. Men heeft uit alle landen ter wereld ongeveer 4000 van zulke postzegels kunnen verzamelen, daaronder ziin er 2000 welke betrekking hebben op het christendom. CAIRO, 16 Nov. (A.P.). Vol gens een bericht van het onaf hankelijke blad „Al Ahram" hebben twee Arabische staten de nieuwe titel van koning Faroek „koning van Egypte en de Soedan" erkend. De Libanon en Yemen hebben nl. op de Egyptische onafhankelijkheidsdag Dinsdag 1.1. gelukstelegram men gezonden aan „de koning van Egypte en de Soedan". Stamhoofden en Zuid-Soeda- nese leden der wetgevende ver gadering van de Soedan hebben echter Vrijdag gezamenlijk een verklaring uitgegeven, waarin zij zeggen zo spoedig mogelijk zelf bestuur voor de Soedan te wen sen. De opstellers der verklaring, die zeggen zeventig procent van de Soedanese bevolking te ver tegenwoordigen, verklaren ver der; „Zolang het zelfbestuur nog geen feit is, zijn wij er voor dat Engeland het beheerschap over de Soedan behoudt. Wij zijn vol strekt tegen het drijven van Egypte gekant, dat de Soedan onder de Egyptische kroon wil brengen". SYDNEY. In Nieuw Zuid- Wales woeden al enkele weken bosbranden, die, aangewakkerd door harde wind, de buitenwijken van Sydney hebben bereikt. Een 60-tal huizen, een kerk en een fabriek zijn aan het vuur ten offer gevallen. Bij Newcastle ten noorden van Sydney vloog een kruitmagazijn in de lucht, waar bij een mijnwerker om het leven kwam. De brandweer meldde, dat de meeste branden rondom Syd ney bedwongen waren. GAAT HEEN 's-GRAVENHAGE. De N.V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij maakt tot haar leedwezen bekend, dat haar directeur-generaal, de heer mr. B. Th. W. van Hasselt, zich om gezondheidsredenen genoodzaakt ziet aan het eind van dit jaar zijn functie neer te leggen en ook af te treden als actief direc teur van de werkmaatschappij van de Koninklijke/Shell-groep. Tot zijn opvolger als groeps- directeur is bij de Engelse doch termaatschappijen Anglo Saxon Petroleum Company Ltd. en Shell Petroleum Company Ltd. als directeur en tot gedelegeerd lid van de raad yan beheer (direc teur) van N.V. de Bataafse Pe troleum Maatschappij benoemd de heer ir. L. Schepers, thans grocuratiehOuder van de N.V. -de ataafse Petroleum Maatschappij. Het ligt verder in de bedoeling op de eerstkomende algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij de heer Schepers voor te dragen voor een benoeming tot direc teur van deze maatschappij. De heer van Hasselt zal dan tevens worden voorgedragen voor be noeming tot commissaris dier maatschappij. LONDEN. Elf afgevaardig den van de La'bourpartij hebben in het Lagerhuis een motie in gediend, waarin er bij de Britse regering op wordt aangedrongen „alle redelijke m/itregelen te nemen om tot e«,n beëindiging van de oorlog in Korea bij te dragen". J In de door afgevaardigde Sil vermann opgesteld!' motie wordt gewezen op „de rff/odlottige eco nomische gevolgen voor Engeland en West-Europa en op het groei ende oorlogsgevaar: Verder wordt -aangedrongen op toelating van Peking-China tot de organisatie der V.N. en het hou den van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Tenslotte ver klaren de afgevaardigden zich voorstander van het houden van een internationale conferentie inzake ontwapening OOK VERHOGING POSTTARIEVEN 3 EN TELEGRAMMEN Wanneer de winst in de ont- werp-begroting van de P.T.T. (postcheque- en girodienst en Rijkspostspaarbank buiten be schouwing gelaten) wordt bere kend op f 15.730.060, dan is dat een „schijnwinst". Immers de las ten zouden feitelijk met f 30.000.000 moeten worden ver hoogd, aldus de minister van ver keer en waterstaat in zijn M.v.A. Men zal dus niet aan een verho ging van de tarieven kunnen ont komen. Sedert 1939 zijn de tarieven van de telefoon met 40 pet. gestegen, zulks in tegenstelling tot een veel grotere stijging van tal van an dere diensten. Tot plaatsing van cellen op het platteland zal niet worden over gegaan, omdat de kosten daaraan verbonden veel hoger liggen dan het profijt. Een verhoging van de rentevoet van de rijkspostspaarbank wordt momenteel overwogen door de minister van Financiën. Automatisering telefoon. Er zal geen spuke van zijn, dat het gehele land op het einde van 1960 geheel voorzien zal zijn van een automatisch telefoonnet. Er zullen nog verschillende jaren overheen gaan, omdat thans te veel moet worden geïnvesteerd, reeds voor 1952. Ook verhoging van de post- tarieven zal niet kunnen worden vermeden. De telegram-tarieven zullen een bescheiden verhoging ondergaan. LEEUWARDEN. Voor de rechtszaak tegen de heren Fedde Schurer en Tjebbe de |ong, verdacht van belediging van de Heerenvener kantonrechter, mr. S. R. Wolthers, die tijdens een rechtsgeding had verklaard de Friese taal „officieel" niet te verstaan, bestond zoals te verwachten was een zeer grote belangstelling. 'Vele honderden bevonden zich vóór de aanvang der zitting voor het Paleis van justitie te Leeuwarden, met de bedoeling een plaats in de zittingszaal te krijgen. Hoewel men heeft kunnen weten dat deze zitting veel publieke belangstelling zou trekken, hield men ze echter in de kleine zaal, zoals dat de laatste tijd wegens brandstofbezuiniging pleegt te gebeuren. In dit zaaltje werden tien a vijftien journa listen en nog enkele andere personen toegelaten en de rest moest buiten blijven staan, omdat er geen plaats meer was. Het Dubliek buiten het ge rechtshof groeide intussen tot een grote menigte aan. doch ge droeg zich. hoewel er oamfletten werden verspreid en af en toe leuzen werden geroepen, zeker niet provocerend. Ditzelfde kon echter niet van de politie wor den gezegd die met motor-met- ziispan door het publiek ronkte alsof er de grootste onlusten zouden ziin te verwachten. De algemene indruk was. dat het publiek misschien wel in staat was tot een of andere betoging, maar dat het ongetwijfeld niet om relletjes vroeg. Tijdens de zitting, toen deze ten einde liep. lieten de politie autoriteiten een gedeelte van het terrein voor het gerechts gebouw met de brandspuit leeg spuiten. Gemotoriseerde politie voerde ondertussen een charge uit. Verschillende personen ont vingen klappen met de gummi knuppel en er geraakten enige gewonden. Het bordes van het gerechtsgebouw. waarop zich die eerst waren binnengelaten, maar toen in de kleine zaal geen plaats konden vinden, was ook tijdens de zitting ..schoonge veegd". De gummistok zou nog meer dienst doen. Toen de heer P. Wijbenga. chef-redacteur van het „Fries Dagblad", het gebouw verliet, werd hij. ondanks zijn verklaring dat hij zich als se- tuige-deskundige hier bevond, hardhandig door de politie aan gepakt en enige malen met de gummistok op het hoofd gesla gen. Een journalist die voor een persfotograaf verlof vroeg om een plaatje van de menigte te. maken, had iets eerder reeds met de gummiknuppel kennis gemaakt. De Friese schrijver Anne Wadman deed dezelfde er varing on. Een redacteur van ..De Volkskrant", de heer C. Sikkink, werd na het verlaten van het gebouw op straat door de politie aangehouden met de vraag: „Wat doe ie hier?" Toen hii zijn pprskaart liet zien. werd hij ir-et de gummiknuppel mis handeld. enhtousiast op de schouders ge nomen. maar er ontstond een handgemeen met de politie en het gevolg was dat de heer Schurer door een agent door een glasruit van de woning van notaris Ottema in de Prins Hen; drikstraat werd geworpen. Hij liep hierbij bloedende verwon dingen aan ziin rechter pols op. Protestvergadering Terwijl het op straat nog enise tiid onrustig bleef, ver zamelde zich na afloop van de zitting een grote menigte in een der zalen van het Oraniehotel. waar een spontane protestver- gadering gehouden werd tesen het politionele optreden. Telegram aan de minister van Justitie en minister van Binnenlandse Zaken Onder volledige instemming van de vergadering werd beslo ten het volgende telegram on te zepden aan de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken, aan alle Kamerleden, het ge meentebestuur van Leeuwarden en de officier van justitie te Leeuwarden: „Ondergetekenden, dip ge deeltelijk als belangstellen den. gedeeltelijk als vertegen woordigers van de Neder landse pers aanwezig waren of trachtten aanwezig te ziin bii dp rechtszaken tegen Fedde Schurer en Tiebbe de Jong te Leeuwarden op Vrij dag 16 November '51. daar door onvrijwillige getuige en ten dele slachtoffer gewor den ziin van het ontreden van de politip te Leeuwar den tijdens en na deze rechtszitting. wensen met de meeste klem te protes teren tegen het volstrekt onnodig brute en geweld dadige ontreden van de po litic voornoemd." Vonnissen Fedde Schurer. hoofdredacteur van de Heerenveense Koerier en Tjebbe de Jong, hoofd van de katholieke landbouwschool te Toen het publiek Fedde Schu- Bolsward en medewerker van het rer na afloop van de zitting op „Bolswards Nieuwsblad" werden vele belangstellenden bevonden, straat zag komen, werd hij1 na afloop van de rumoerige zit- In tegenwoordigheid van H.M. Koningin Juliana, verschillende ministers en vele hoog waardigheidsbekleders uit universitaire en overheidskringen werd Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft aan Z.K.H. de Prins der Nederlanden door de Senaat van de Technische Hogeschool te Delft het ere-doctoraat in de Technische Wetenschap verleend. Op de foto zien we Z.K.H. Prins Bernhard met de bul, behorende bij het ere-doctoraat, welke hem zojuist is overhandigd door de promotor, prof. dr. ir. A. J.Kluyver, die nog enige woorden tot de koninklijke promovendis richt. Op de voorgrond links H.M. Koningin Juliana. (Van onze correspondent) In de Nieuwe Kerk te Delft heeft zich gistermiddag een plech tigheid voltrokken, die een bij uitstek nationaal karakter droeg: de ere-promotie van Z.K.H. Prins Bernhard tot ere-doctor in de technische wetenschappen. Niet alleen voor de Delftenaren was deze gebeurtenis een vreugdevolle. Heel Nederland zal zich verheugen over deze modus, die men heeft gevonden, om de Prins daarvoor de erkentelijkheid te betuigen die hij verdient. voortgezet met een receptie op het stadhuis, die ook door H.M. de Koningin, als echtgenote van de jonge doctor, werd bijgewoond. Des avonds werd in het „Prin senhof" de promotiemaaltijd ge houden. Hierbij gebruikte voor het eerst na vele jaren een lid van de koninklijke familie de eet zaal, waar Prins Willem van Oranje, de vader des vaderlands, de maaltijd placht te gebruiken. VERHOGING LOONGRENS ZIEKENFONDSVERZEKERING Bij Kon. Besluit is de loongrens voor de verplichte ziekenfonds verzekering verhoogd van f 4725.- tot f 4925.- met ingang van 2 Juli 1951. Het ere-doctoraat werd aan de Prins uitgereikt in het bijzijn van Hare Majesteit de Koningin, van bijna het voltallige kabinet van ministers, vele geleerden, rectores magnifici van Neder landse universiteiten en hoge scholen en talrijke autoriteiten van land, provincie en gemeente. De plechtigheid werd ook bijge woond door een tweetal Ameri kaanse hoogleraren, die tijdelijk in Delft werkzaam zijn. De Prins getuigde van zijn voornemen, om na deze hoge onderscheiding nog meer zijn krachten naar Ijest vermogen te wijden aan de welvaart van ons volk. Hij gaf in het kort de doel stelling van ons streven in eco nomie en techniek aan, zette uit een hoe heel ons leven thans gemobiliseerd is om te streven naar een nieuw evenwicht. Nadat de Prins ook de rector magnificus, die hem had toege sproken en de curatoren had be dankt voor de hoge eer hem be wezen, sprak hij nog een enkel woord tot de aanwezige studen ten, waarin hij waarschuwde voor eenzijdigheid. Het feest, dat ter gelegenheid van deze ere-promotie van de Prins in Delft werd gevierd, werd 634 ROMEINSE GEZINNEN IN EIGEN HUIS ROME (KNP). Met enige plechtigheid heeft Kardinaal Mi cara te Rome de eerste steen gelegd voor een drietal huizen blokken, waar 634 gezinnen een tehuis zullen vinden. Deze huizenbouw maakt deel uit van een grote actie om ge zinnen met geringe inkomens een menswaardig onderdak te ver schaffen. Thans leven nog velen in hutten en andere volkomen Nü al tellen de twee Rijsen- ongeschikte verblijven aan de rand van Rome. De Paus steunt deze actie in grote mate. MOTIEVEN VOOR HET EREDOCTORAAT In zijn motivering, waarom de Senaat van de T.H. na critische overwegingen had besloten om aan de Prins het ere-doctoraat toe te kennen, kwam de promotor, prof. A. J. Kluyver, tot de volgende synthese; „Het heeft de aandacht van de Senaat getrokken, dat bij herhaling belangrijke vooruitgang in het bedrijfs leven samenviel met Uw min of meer temporaire mede werking. In onze wetenschap is het eerst het besef doorgedron gen, van de zeer grote be tekenis van Uw geïntegreerde bemoeiingen ten bate van het Nederlandse bedrijfsleven". Prof. Kluyver schetste ver volgens de persoon en het "werk van de Prins, zijn be langstelling voor de weten schap, zijn vertrouwen in een van de vernuftigste scheppin gen daarvan, het vliegtuig, zijn werkzaamheden tot uit breiding der exportmogelijk heden, die het natuurlijk complement vormen van onze industrialisatie en waarvan de recente reizen van de Prins een welsprekende ge tuigenis afleggen. ting te Leeuwarden, beiden tot een voorwaardelijke straf ver oordeeld. Fedde Schurer werd tot 14 da gen voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. Tjebbe de Jong hoorde één week voorwaardelijk tegan zich uit spreken. zwaar tegen overdracht van ei gen bevoegdheden kon ondervan gen worden door de Hoge Com missaris te omringen met 'n breed samengesteld comité. In een At lantische federatie zag de heer v. d. Goes van Naters, voorlopig, nog geen heil. Eerst moest Euro pa verenigd ziin als tegenhanger van het verenigde Amerika. Naar de mening van de heer v. d. Goes van Naters was het wel mogelijk om Engeland en de Scandinavische landen organisch bii de Europese integratie in te schakelen. De heer Schmal (CH) ontstak in heilige verontwaardiging over de vervolgingen, waaraan de pro- tenstanten in Spanje, Venezuela en Columbia zouden bloot staan. Minister Stikker werd aange maand om daar eens kras tegen te protesteren, waarmede wij bet overigens gaarne eens zijn, al thans wanneer redelijker wijze kan worden aangenomen, dat de berichten waarop de heer Schmal doelde, waarheid bevatten. Dinsdag gaan de discussies ver der. Bii de aanvang van de verga dering werd de motie-Andrics- sen (KVP) inzake de woning bouw met 61 tegen 5 stemmen aangenomen, tegen de Commu nisten. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer begon gis termiddag aan de begroting van Buitenlandse Zaken. De minister werd voor de zoveelste maal on der het oog gebracht, dat hij te veel hooi op zijn vork neemt en daardoor te weinig op zijn depar tement is. De heer Serrarens (KVP) noem de dat departement „een duiven til. Beter ware het „Buitenlandse Zaken" te splitsen, maar de heer Schmal (CH) maakte zich terecht niet de illusie, dat deze wens nog onder het huidige kabinet ver wezenlijkt zou worden. Minister Stikker voelt nu eenmaal niet voor een dergelijke splitsing. De heer Serrarens gaf een nut tige suggestie ten aanzien van 'n beter contact met de Kamer. Na een belangrijke conferentie, zoals b.v. in San Fransico, zou de mi nister voor de Kamer kunnen treden met een korte verklaring, gevolgd door een gedachtenwisse- ling. De heer v.d. Goes van Naters (P. v.d. A.) pakte de internationa le vraagstukken resoluut aan. Wat het Europese leger betreft, was hij van mening dat Duits land iri Nat-verband niet vol doende is ingeschakeld; het be- 1 l

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1