Dertig jaar zorgt de K.L.M. voor luchtfoto's Wttie féuiile van deie weak u33 3e Van een arrogante Engelsman tot een winnend Oranje-team JOH ANN ZUKERTORT Bekering van 'n HINDOE staat gelijk met verraad... Nederlandse televisie zendt reportagewagen uit I 3 l r- r* 3 13 18 Uitgegroeid tot een wetenschappelijk bedrijf merkwaardigste schaakfiguur Abe Lenstra mag v. Melis wel Voor buitenuitzendingen ART IN UW HUISKAMER VAN FOTO TOT LANDKAART Bromfiets blijft nog gevaarlijk ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 PAGINA 7 uit het vredelievende Ne derland nog wel. Hoe was het mogelijk? De katte- beschermster heeft zelfs voorgesteld een kruistocht te beginnen om het kat tengeslacht in Nederland te verdedigen tegen de wrede handelaars m kat» tetongen. Gelukkig is de boze dame gerustgesteld. Het ging over kattetongen van chocolade, zoals die in ons land veel gegeten en verkocht worden. Wie heet er FELIX Op de 20e November viert de H. Kerk het feest van de H. Felix van Valois. Met de H. Joannes van Matha stichtte hij de Or de der Trinitariërs Op aansporing van een Engel gingen beide heiligen naar Rome om bij de Paus verlof te vragen deze Or de te mogen stichten. Het doel was gevangen chris tenslaven vrij te kopen uit de macht van de Sarace- nen De Paus hing zelf het roodblauwe kruis over het witte gewaad, dat Fe lix droeg en vanwege die drie kleuren zei de Paus, dat de Orde de naam zou dragen van de H. Drievul digheid of de H. Triniteit. Vandaar de naam Trinita riërs. In het pas gestichte klooster Gerfroid kreeg de H. Felix een verschijning van de H, Maagd. In de nacht voor het feest van Maria Geboorte verslie pen alle monniken zich om de Metten tie bidden en Felix was alleen in het koor. Daar stond Maria en een grote menigte En gelen, allen gekleed te het gewaad van de Orde. Onder leiding van Maria mocht Felix met de En gelen de Metten zingen. Toen werd heim door een Engel meegedeeld, dat hij spoedig zou aterven. Hij vermaande zijn broeders steeds een grote 'iefde tot t de armen en gevangenen hebben en zo stierf hij de 4e November 1212. rijk i aan jaren en aan verdlen- sten. De naam Felix betekent: Gelukkig. Iets uit de speeltuin Een jongensnaam Vrouwelijke god Oprecht Onzin 't Zit in de schoolbank Een jonge kloosterling Ander woord voor gebrom Als het zeewater terug loopt Korte naam voor religi euze. Zet de uitslag op een briefkaart en stuur die naar het adres van de krant. Zet links boven in de hoek: Prijsvraag. Ver meld je voor- en achter naam en je volledig adres, je leeftijd en jon gen of meisje. Tot Zater dag 24 November kun je inzenden. De week erop komt de uitslag. Doe allen mee. Er zijn weer drie prachtige prijzen. Advertentie Uu) eigen huiskamer it de startstreep, - vang r Uw snelle ren aan r het succes! Studeer ■iftelijk met de Beken- Schriftelijke Cursus .S.A.-Hilversum, benut moment, laat U leiden r de excellente leraren R.E.S.A. Vraagt ons jpectus: H.B.S. A en B. - LO A en B, Handels nis L.O., Hoofdcorres- dent - Ned. Fr. D. Eng. en L.O. en andere offi- e examens. ngen, vooral wanneer het seicle beenderen van ge- ïnlandse slaven. En de 's waren trots op hun al- lijke wreedheid. Hadden op de Jacatraweg het ooid van een inlander, iken met een speer, tot ;eld gemaakt, om te tonen inlanders behandeld moes- laar stond een stuk muur >n doodshoofd er op, dat len speer was doorboord, iachtenis aan een complot, jaar 1722, toen de half- Peter Eberïeld een samen- g organiseerde, om alle n in Batavia te vermoor- r stond een bord bij, dat en eeuwigen dage" verbo- is om die plaats te planten louwen. nu waren de Japanners om hun broedervolken riideni Nu waren de rollen ;erd. De Japanners hadden 'anda's verslagen en nu in de vrije Indonesiërs nemen voor honderden ja- inderdrukking! Onder de s, de nieuwe inlandse be- i waren er, die zich lieten a en die in baldadige bru- hun macht misbruikten. Bijna 100 jaar geleden werd reeds de eerste luchtfoto genomen, dat was in 1858. Uiteraard geschiedde deze opname niet vanuit een vliegtuig, maar vanuit een luchtballon. Dit is dan ook de reden, dat de luchtfotografie niet eerder tot ontwikkeling kon komen. Voor Nederland begon deze ontwikkeling in 1921, toen de heer A Plesman, de Directeur van dc K.L.M., opdracht gaf te onder zoeken, welke mogelijkheden er scholen in de luchtfotografie. In het voorjaar van 1921 werd de eerste K.L.M.-Iuchtfoto gemaakt en de Rotterdamse binnenstad had de primeur, vanuit de lucht op dc gevoelige plaat te worden vastgelegd. Het fotograferen in de schamele I methode. Daarnaast werden in j Tver q Nederland nieuwe methoden ont wikkeld voor de gehele procedure De Havilland DH-9 toestellen, was voorwaar geen onverdeeld genoegen en beslist niet gemak kelijk. De fotograaf moest met zijn fototoestel voorover uit het toestel leunen om de opname te kunnen maken, en ook het werk in het laboratorium viel niet mee, daar de gehele bedrijfsruimte be stond uit een kast van anderhalve vierkante meter in een van de ge bouwen op de Rotterdamse vlieg- haven Waalhaven. Alle begin is tenslotte moeilijk en deze moei lijkheden werden aanzienlijk ver licht door het grote succes van deze proefneming, want tal van particulieren, industriële onderne mingen en handelsfirma's bestel den luchtfoto's. De eerste proefnemingen slaag den zelfs zo uitstekend, dat de KLM Directie terstond besloot een Fototechnische Dienst op te rich ten. Dit geschiedde op 21 Novem ber 1921. Al spoedig bemerkte men, dat men 's winters niet met succes kon werken. Dit was de eerste teleurstelling. Als gevolg van de lagere zonnestand in herfst en winter, traden zeer grote kwa litatieve verschillen op door het terugkaatsende licht. Vooral bij bebouwde objecten leidde dit tot ongewenste beeldcontrasten. Bo vendien bleek de winterse aanblik met zijn kaal geboomte in vele gevallen het beeldaspect te scha den. Tenslotte stonden de mete- reologische omstandigheden in de winter, de stelselmatige uitvoering van opdrachten over een gebied van enige omvang al te zeer in de weg, zodat men van verdere luchtfotografie in de wintermaan den moest afzien. Kartering. De vogelvlucht-fotografie ver schafte aan de Fototechnische Dienst van de KLM zeer veel er varing, welke tevens de gunstige voorwaarde schiep voor luchtkar- tering, waarmede in 1928 werd begonnen. Dat jaar bleven de werkzaamheden op dat terrein nog beperkt tot proefnemingen, maar in de jaren 1927 en 1930 werden reeds de eerste commer ciële opdrachten uitgevoerd. In begin werd luchtkartering alleen toegepast in Nederland, maar spoe dig werden deze werkzaamheden uitgebreid tot Nieuw Guinea en Indonesië. In de daarop volgende jaren werden delen van Surina me, Venezuela, Frans Guyana. Cu- rapao, Aruba, Bonaire, Trinidad. Israel en Duitsland door de KLM vanuit de lucht in kaart gebracht. Maar behalve dat de KLM zich toelegde op zuivere luchtkarte ring. heeft zij zich van de aanvang af ten zeerste geïnteresseerd in de ontwikkeling van de opname van luchtfoto tot kaart, waardoor de KLM internationale bekend heid heeft verworven. Weliswaar zijn de KLM-bijdra- gen tot het openleggen van on ontwikkelde gebieden in de we reld in verhouding tot het totaal betrekkelijk gering, doch de 100.000 km2 in Nieuw Guinea in 1935. de 70.000 km2 in Venezuela en 90.000 km2 in Suriname vor men op zich een reusachtig werk. vooral als men de hoge graad van nauwkeurigheid bij de bewerking van het fotomateriaal tot kaarten in het oog houdt. Gemiddeld wordt per jaar al leen al in Nederland aan fotogra fisch materiaal verwerkt 20.000 m2 fotopapier, 500 m2 glasplaat en 900 m2 film, een productie waarmede het bedrijf tot een der grootste foto-industrieën van Ne derland gerekend mag worden. Het overgrote deel van dit ma teriaal wordt voor luchtfotografie gebruikt, hetzij voor afdrukken of vergrotingen van vogelvlucht opnamen voor industriële docu mentatie en reclame, voor lucht fotoreportages van belangrijke gebeurtenissen of interessante en typische Nederlandse opnamen ter stimulering van het vreemde lingenverkeer enz., hetzij voor de z.g. verticale opnamen met een loodrecht naar beneden gerichte precisiecamera ten behoeve van de Topografische Dienst, het Rijk, de Provincie, Kadaster enz. Dertig jaar luchtfotografie heeft de archieven gevuld met meer dan 30.000 vogelvlucht-opnamen. Bovendien is ook het KLM-bedrijf fotografisch verslagen, in map pen en laden aanwezig. Dit is van grote betekenis voor de ge schiedschrijving van de Neder landse burgerluchtvaart. Groei. Op het ogenblik zijn er 90 men sen werkzaam bij het Fototech- nisch- en Cartografisch Bedrijf van de K.L.M., terwijl de be drijfsruimte op Schiphol en in Delft in totaal 1500 m2 bedraagt. De ontwikkeling van dit bedrijf blijkt hieruit wel duidelijk, want in 1922 telde deze dienst vier mensen, terwijl er in 1938 42 man werkzaam waren. Ook technisch kan men zeer goed vooruitgang bespeuren, welke nog steeds niet tot stilstand is gekomen. In 1923 kon het Fototechnisch en Carto grafisch Bedrijf een foto vergro ten tot 70 x 100 cm., in 1935 tot 100 x 200 cm., in 1938 tot 300 x 400 cm., terwijl na de oorlog reeds vergrotingen werden gemaakt van 400 x 600 cm. Ook het onderzoek naar nieuwe methoden en verbe- Wordt vervolgd De organist Sir Walter Parrat presteerde het 2 partijen tegen sterke tegenstanders te spelen zonder stukken en bord te zien, terwijl hij en passant op zijn or gel de Sonates van Beethoven vertolkte. De Amerikaan Banks leverde ook blind zijn slag tegen 2 tegenstanders en drukte tegelij kertijd een partijtje billard weg. Schakers zijn merkwaardige men sen. Er was eens een sterk scha ker Max Harmoniet genaamd die van beroep balletdanser was. Onze kampioen is weer op een ander gebied merkwaardig. Dr. Euwe is één van de grootste wiskundigen in ons land, actua ris en accountant. Daarnaast heeft hij zijn brevet vliegen en als het op boksen aankomt moet zelfs Sugar Ray Robinson oppassen. De merwaardigste figuur, die het schaakspel ooit opgeleverd heeft was Jonannes Zukertort. Zukertort, die in de vorige eeuw leefde, sprak Engels, Italiaans, Frans, Spaans, Grieks, Latijn, He breeuws en Russisch en verder Turks en de Arabische talen. Itaiaans leerde hij b.v. om de Goddelijke Comedie in de eigen taal te lezen en Spaans om de Don Quichotte te bestuderen. Hij studeerde en schreef over de theo logische vraagstukken. En of dit alles nog niet genoeg was studeer de hij ook nog musicologi,. Hij was zelfs van 18621866 muziek criticus van een Silezische cou rant. Gedurende deze periode verdiepte hij zich in de studies van chemie en physiologie. En in 1866 na zijn studies beëindigd te hebben, belastte hij zich met de leiding van één van de grootste Duitse couranten, terwijl hij te vens aan Bismarcks blad de Alge- meine Zeitung medewerkte. Vermeldenswaardig is verder nog, dat hij één van de beste schermers van zijn land was, de beste dominospeler te Berliin en in het pistoolschieten een Willem Teil. Een fantastische schaakcarrière met hoogtepunten in de matches om het wereldkampioenschap te gen Wilhelm Steinitz; hij werd overwinnaar in he gigantische tournooi te Londen in 1883 met 3 punten voorsprong op de wereld kampioen Steinitz. Voor blind simultaan spelen draaide hij ook zijn hand niet om. Hij verrijkte de literatuur met uitstekende schaakwerken en bleef zijn leven léng schaakmede werker van de Neue Berliner Zei tung en Chess Monthly. Met An- derssen speelde hij niet minder dan 6000 partijen. Hoe ongelooflijk het ook klinkt, maar op 30-jarige leeftijd was hij een doorgewinterde militair. Hij diende het Pruisische leger in de veldslagen tegen Denemarken, Oostenrijk en Frankrijk. In de slag van Gravelotte werd het regiment, waarin hij als lui tenant meevocht 6 uur lang be schoten en van de 1800 bleven er slechts enkele in het leven. Voor zijn daper gedrag werd hij negen maal onderscheiden. "Op 46-jarige leeftijd overleed hij op het veld van eer en met Bacon kan men van Zukertort zeggen: ,,A man may be young in years, but old in hours". Zukertorts onsterfelijke partij was zijn imposante overwinning op Blackburne in het Londense tournooi in 1883. Wit: Zwart: J. H. Zukertort J. H. Blackburne Geweigerd damegambiet 1. c2c4, e7e6: 2. e2—e3, Pg8 —f6: 3. Pgl—f3, b7b6; 4. Lfl— e2, Lc8b75. 0—0, d7—d5; 6. d2d4, Lf8d6: 7. Pbl—c3, 0—0; 8. b2b3, Pb8b7; 9. Lel—b2, Dd8e7; 10. Pc3—b5, Pf6—e4; 11. Pb5xd6: 12. Pf3—d2, Pd7—f6: 13. f2f3, Pe4xd2: 14. Ddlxd2, d5xc4; 15. Le2xc4, d6d5; 16, Lc4d3, Tf8c8; 17, Tal—el! (Een' fijne inleiding tot een overdonderend offensief in het centrum): 17. Tc8c718. e3—e4. Ta8—c8; 19. e4e5, Pf6—e8; 20. f3—f4, g7g6; 21. Tel—e3!, f7—f5; 22. e5xf6 (e.p.), Pe8xf6; 23. f4—f5! (De beslissende zet, de zwarte stelling wordt nu onder de voet gelopen), 23 Pf6—e4; 24. Ld3xe4, d5xe4; 25. f5xg6! (De inleiding tot een zeldzaam fraaie combinatie), 25Tc7c2: 26. g6xh7+, K g8—h8; 27. d4—d5 4-, e6e5; 28. Dd2b4ü (Een prachtig dame-offer), 28Tc8c5 (Na 28 Dxb4 volgt 29. Lxe5+, Kxh7; 30. Th3 Kg6; 31. Tf6 Kg5; 32. Tg3+, Kh5; 33. Tf5 Kh6; 34. Lf4+, Kh7; 35. Th5 mat). 29. Tfl—f8-, Kh8xh7 (Na 29Dxf8; 30. Lxe5+ enz.): 30. Db4xe4+. Kh4 g7; 31. Lb2xe5 Kg7xf8; 32. Le5g7-M, Kf8g8; 33. De4xe7 en zwart gaf op. Inderdaad een partij van grote schoonheid. W. J. MUHRING. teringen der bestaanden vindt steeds doorgang, want de foto- grammetrie staat nog in de kin derschoenen. Het werkzame aandeel van het Fototechnisch en Cartografisch Bedrijf der KLM in de ontwik keling van de nog jonge foto- grammetrische wetenschap, heeft de reputatie van dit luchtvaart bedrijf ook op dit terrein tot ver over de grenzen van Nederland gevestigd. 1598 SLACHTOFFERS IN EERSTE HELFT 1951 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal onge vallen met bromfietsen over de eerste helft van 1950. In deze periode kwamen 1600 ongevallen voor; in de eerste lielft van dit jaar bedroeg het aantal onge lukken 1598; daarbij werden 23 bromfietsers gedood, 373 zwaar gewond en 281 licht gewond. In het gehele jaar 1950 telde men 1724 bromfietsongevallen, waarbij 36 personen werden gedood, 425 ernstig en 303 licht werden ge wond. Er is tegelijkertijd een verge lijking getrokken tussen het aan tal bromfietsongevallen en de ongelukken met rijwielen. Men komt dan voor het eerste half jaar van 1951 tot 13 ongevallen per duizend bromfietsers, maar slechts tot 2 per duizend rijwiel- gangers. 70 pet. der verongelukte brom fietsers was boven de 50 jaar in 1949. Over de eerste helft van 1951 is dit percentage sterk ge daald en bedraagt 17 pet. De A.N.W.B. ziet hierin het bewijs, dat de oudere generatie de brom fiets voor alle zekerheid maar op stal heeft gezet. De meeste onge vallen deden zich voor in de ge meenten met meer dan 20.000 inwoners. VOORBEREIDENDE BESPREKINGEN OVER LANDBOUWSCHAP DEN HAAG (K.N.P.). Op 22 November zal de Wetgevings- eommissie van de Stichting voor de Landbouw voor de tweede maal met de S.E.R. confereren over he,t ontwerpen van een al gemene maatregel van bestuur, waarbii een ..Landbouwschap" tot stand zal komen. De eerste inleidende bespreking werd op 9 November gehouden. Gebleken is reeds, dat bii de instelling van de Landbouwschap zovele vraagstukken moeten worden bezien en opgelost, dat het nog geruime tiid zal duren eer beide instanties tot een definitief resultaat zullen ziin gekomen. In de hierbij afgedrukte figuur moeten horizon taal of verticaal onderstaande woorden ingevuld worden: ALLEGAARTJE APPELSTROOP BEWILLIGING BORSTWERING CARROSSERIE EXCELLENTIE GEESTDODEND GEHANDHAAFD GEREPAREERD INZAMELAARS KORTSTONDIG LEENSTELSEL OVERLEDENEN PRIKKELBAAR REDEVOERING RENAISSANCE REPRODUCTIE ROLANDHOLST SGRAVESANDE TRAGEDIENNE Het was weer een puzzle vol voetangels en de foutieve inzen dingen waren dan ook talrijk. Wilt U vooral niet vergeten alle hokjes in te vullen? Er waren nogal wat slordigheidjes van deze aard. Er was nog een extra slordig heidje, maar dat kwam van onze kant. Nummer 83 horizontaal was n.l. in de opgave weggevallen. We hebben nu al enige malen op rechte beterschap beloofd en hoe veel het hielpdat hebt U kunnen zien. Daarom vandaag geen beloften mefer. Maar eerlijk, we zouden niet weten hoe we moesten kijken, wanneer we U op straat tegenkwamen. 2 5 8 io it 15 16 17 De goede oplossers zijn: 1. C. Ligfchartvan Leeuwen, sanatorium Maria-oord te Ros malen. 2. G. Groot, Zandwerven C 48 te Spanbroek. 3. Adri Groot, Berkhout A 333. 4. B.W.J. Garstenveld, Rbosstr. 9 te Schagen. 5. C. V-cer, Sehcrmerweg 44 te Alkmaar, knappekoppen onderweg. Hierboven de nieuwe opgave. Voorwaarden voor deelname zijn: Oplossing invullen en in op e n enveloppe met opschrift „Prijs- puzzle Noorderpers" opzenden naar ons bureau, dat tot en met Donderdagavond de inzendingen inneemt. Even attentie voor de frankering als brief, indien U van de diensten der P.T.T. gebruik maakt. Onder de goede oplossers De dozen post zijn naar deze worden vijf dozen post verloot. Naam: Adres: De voetbalfans in Good old England kunnen weer rustig gaan slapen. Een zeer wijs man met de galante naam John Macadam heeft van de daken geschreeuwd, dat het Engelse elftal op 28 No vember gehakt zal maken van Oostenrijk. Dat is heel grappig van vriend John, maar niet verstandig, als de motieven kent die aan leiding gaven tot dit hautaine geblaas. Macadam heeft Frankrijk- Oostenrijk (2—2) gezien en is tot de conclusie gekomen dat de Continentalen toch nog maar heel miserabele voetballertjes zijn. In zijn ijver om deze „vondst" wereldkundig te maken is de man van de machtige „Daily Express" schijnbaar glad vergeten dat zijn landgenoten voor eigen publiek met veel moeite en pijn tot een zelfde resultaat kwamen en dat de Oostenrijkers ook wel eens een beter nummertje hebben verkocht. U zou bijvoorbeeld aan de Belgen kunnen vragen of de 8—1 tik „plesant" was. Het zou bovendien heel best kunnen, dat Orwick en ziin mak kers niet van gehakt houden en John Macadam iets voor ziin ar rogante neus draaien waar hii wat onpasselijk van wordt. Waarom wij dit allemaal vertel len? Wel, omdat we een stil ver moeden hebben, dat er in Neder land lieden rondlopen, die zich te buiten zullen gaan aan binnen pretjes. als de Obstenriikers op gepeuzeld zouden worden. Want Oostenrijk speelt met een aanval- BRUSSEL Op Zondag 21 October, Missie-Zondag, heeft te Gent pater Lawrence Sudaram, die enige dagen tevoren te Edingen tot priester was gewijd, zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Daar mee vond een der meest boeiende bekeringsgeschiedenissen, welke zestig jaar geleden in het Zuiden van India een aanvang nam, haar bekroning. Pater Sudaram S.J. is namelijk de kleinzoon van Rao Sahib Mahadeva Aiyer, een hindoe, die op het einde van dc vorige eeuw het katholieke geloof aanvaardde. Hij stamde uit een voornaam en aanzienlijk Orthodox-Hindoe geslacht. Een broer van hem was professor in de Theologie aan de Universiteit van Trichinopoly. Ofschoon Rao Sahib Mahajeva Aiuyer wist, dat zijn bekering verschrikkelijke gevolgen kon hebben, liet hij zich daardoor niet afschrikken. Samen met zijn vrouw en hun kind werd hij gedoopt. Al spoedig bleek, dat de Hin does hem deze bekering zeer kwalijk zouden nemen. Het doopsel in de Katholieke Kerk stond in India gelijk met ver raad aan alle nationale tradities. Aan de godsdienst van het land en aan de sociale eigenschappen der bevolking. De bekering van de Brahmaan is nog moeilijker dan van per sonen uit lagere kasten. De Brahmanen vormen nl. het meest Orthodoxe element in de Hindoe gemeenschap en bovendien ver vullen zij in de gehele Indische wereld een belangrijke rol. Een bekeerling wordt onmiddellijk uit de kaste en uit zijn familie gestoten en dit betekent voor een Indiër de grootste smaad. Deze vernedering toch te trot seren vergt heldenmoed. Ontvoering van vrouw en kind. De vervolging tegen Rao Sahib Mahadeva Aiyer brak dan ook onmiddellijk uit. Zijn vrouw en kind werden in het geheim ont voerd en opgesloten in de ouder lijke woning van de echtgenote. Daar werden zij met alle mid delen bewerkt èn bedr.eigd om het katholieke geloof af te zwe ren, maar alle pogingen van de Hindoes bleven vruchteloos. De vrouw slaagde er toen in in het geheim een briefje te schrijven aan haar echtgenoot, waarin zij vroeg: „Red mij, mor gen word ik naar de tempel van Rameswaram vervoerd om er gezuiverd te worden van alle katholieke smetten". Rao smeedde daarop een com plot met enige vriênden en toen de trein, waarin zijn vrouw en kind hadden moeten plaats ne men, in het station arriveerde, bevrijdde hij zijn dierbaren uit de laatste coupé. De bekeerlin gen hadden nog een vreselijke lijdensweg af te leggen, maar door zijn prestige en zijn uitzon derlijke karaktereigenschappen werd Rao het hoofd van een be keringsbeweging van de Brahma nen. Toen hij stierf als minister van Financiën in de provincie Madras (een gebied groter dan Nederland), kreeg hij een prinse lijke begrafenis. Huln der regering. Pater Lawrenc Sundaram ver telde dezer dagen te Gent, waar hij in het Jezuitenklooster ver blijft, dat zijn grootouders voor hun bekering sterk waren be ïnvloed door de lezing van de „belijdenissen van St. Augusti- nus" en van de „Navolging van Christus". Voorts deelde hij tal van bijzonderheden mee over de situatie der Kerk in India, waar de regering momenteel een neu trale houding aanneemt tegen over het Katholicisme, doch te gelijk de religieuze activiteiten stimuleert. Daardoor konden de Amerikaanse Jezuieten met fi nanciële hulp van de regering in Delhi een Universiteit stichten, alsmede een Landbouwhoge school. Z.Eerw. heeft zelf gedu rende tien, jaar Engelse Letter kunde onderwezen aan de Uni versiteit van Trichinopoly. Hij sprak met de allergrootste lof over het missiewerk der Vlaam se religieuzen in India. AANVULLING NED. DELEGATIE NAAR V.N. "Alsnog zijn als deskundigen aan de Nederlandse delegatie naar de 6e Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, welke op 6 November te Parijs is bijeengekomen, toegevoegd de heren H. Oosterhuis en M. Rup- pert, respectievelijk eerste en tweede voorzitter van de raad van vakeentralen. Zij zullen deelnemen aan de besprekingen in de economische commissie over de agendapunten technische hulp en financiering van de eco nomische ontwikkeling van min der ontwikkelde landen. De civiele kantongerecht procedure Naar het ANP verneemt is binnenkort de indiening bii de Tweede Kamer te verwachten van wetsontwerp ter vereenvou diging van de civiele kanton gerechtprocedure. lende spil en zo iemand noemen ze tegenwoordig bii voorkeur een aanvallende gek. En als er om die gek een team is opgebouwd, dat toch wel erg verstandig aandoet, dan is dit eigenlijk ongehoord. Daarom ook frommelen de grote voorvechters van „het systeem-" de malle ver toning in Antwerpen het liefst in een kléin hoekje weg en beschou wen de kuren van de Engelse tweede divisie-club Brentford als een belachelijke gril. En nu zii-n we bii het Neder lands elftal beland. Als vurig te genstander van het stopperspil- systeem? Om de drommel niet, daar we deksels goed weten, dat het systeem voor bepaalde clubs ziin waarde heeft gehad. Maar wei vinden wP het op ziin zachtst uitgedrukt kortzichtig om alleen naar Engeland te kijken en bii voorkeur tegen Engelse vacantie- teams te spelen. Zouden wii van andere landen, bijvoorbeeld van de Oostenrijkers niet wat kunnen opsteken, dat ons spel frisser zou maken en daardoor gevaarlijker? Wat voor systeem er tenslotte uit de bus komt is bepaald onbelang rijk. De Engelsen wijten het echec bii de wereldkampioenschappen zelf aan te dor. uitgeleefd voet bal. Wii ziin deze weg ook reeds lang ingeslagen en dienen daarom op onze hoede te ziin. De 82 in Huddersfield behoeft niet lan ger een stokpaardie te ziin Deze nederlaag is reeds overtroffen, o.m. in Finland, waar we het vo rig seizoen met 41 verloren te gen de veel zwakkere Finnen. Van Melis: brains In de ongunstige critieken over het Nederlands elftal ziin we veelvuldig de namen van Groe- neveld en van der Tuyn tegenge komen. Terecht overigens na het vertoonde tegen Finland in Rot terdam. Beiden speelden inder daad zwak, maar toch op een heel verschillende manier. Van der Tuyn bevestigde onze reeds eer der gevormde mening, dat hii te bewust is van eigen capaciteiten en daardoor zich zelf in moeilijk, heden brengt, die boven ziin kun de gaan. Van Groeneveld durven we het tegenovergestelde bewe ren. De Haarlemmer speelt nog steeds onder de druk van het Oranjeshirt en daardoor te angst vallig. Dit is mede de oorzaak van ziin matige prestaties. En van Melis? Geen groot veld- speler. maar productief. Daarover ziin vriiwel allen het wel eens. evenals over het feit. dat de Eindhovenaar het met Abe goed kan vinden. In dit verband is het wel aardig de mening van de Fries te horen. Reeds geruime tiid ge leden. van Melis soeelde een van ziin eerse wedstriiden voor het Nederlands elftal, hebben we Abe in de kleedkamer gevraagd, of hii het goed met de Eindhovenaar kon vinden. De Fries zei toen: „Aan van Melis heb ie wat. die speelt met brains". Met dat al zitten we toch nog maar met een Nederlands elftal, dat geen enkele waarborg biedt op een overwinning. Zelfs niet op het internationaal gezien zwakke Luxemburg. Wat is hiervan de oorzaak? Hebben we geen goede spelers meer of ziin alle sterrer» naar het buitenland vertrokken? Om met het laatste t» beginnen, menen we ontkennend te moeten antwoorden. Van hen. die van de sport business hebben gemaakt (dit is geenszins schamper be doeld). zouden momenteel alleen Wilkerns en misschien Rijvers in de Nederlandse elftalclub worden opgenomen. En nu zult U het. met ons eens ziin. dat één of ten hoog ste twee spelers niet de oorzaak kunnen ziin van een dergeliike verontrustende teruggang. De grote fout ligt naar onze mening hierin, dat men te bang is de conseauenties van een radicaal omgooien van het roer te aan vaarden. Slechts schoorvoetend gaat men er toe over enikele spe lers te vervangen, maar dan nog wenst men weinig risico's te ne men. De enige mogeliikheid om weer tot een in het buitenland gevreesd elftal te komen, zien we in het samenbrengen van jonge talent volle krachten. Direct zal hieruit waarschijnlijk geen winning-team samen te stellen ziin, maar op de duur moet.het tot betere resulta ten leiden. Dat spelers, die een topvorm demonstreren, hun plaats in een dergelijk elftal behouden, is natuurlijk even vanzelfsprekend als bet feit dat systemen van on dergeschikt belang ziin. Br. OPLOSSING VORIGE WEEK Horziontaal: 1 Omtrent: 7 Patiënt; 13 Koe; 14 Nota; 16 Pose; 17 Lea; 18 Er; 19 Rib; 20 Vrij; 22 Tel; 23 Ga; 24 Rel; 26 Gek; 28 Ven; 29 Tui; 30 Sop; 32 Laf; 33 Oor; 34 Mos; 35 Mom; 37 Per; 38 Smeer; 40 Maine; 42 Koelte; 43 Ornaat; 45 Riek; 46 Leed; 47 Den; 48 Leo; 49 Es; 53 De; 54 Net; 56 Re; 57 La; 59 Bol; 60 Tijger; 62 Slaaf; 64 Dom; 67 Sar; 68 Sim; 69 Kan; 71 Sap; 73 Rob; 75 Dag; 76 Made; 77 Trog; 79 Nok; 81 Ob; 82 Tapijt: 83 Ra ket; 84 En; 85 Lek; 87 Rest; 88 Aker; 89 Sta; 90 Klaver: 91 Ook; 92 Rijwiel Verticaal: 1 Oker; 2 Mores; 3 Te; 4 Enig; 5 Nobel: 6 T.T.; 7 Po; 8 Aster; 9 Teen; 10 El; 11 Negus; 12 Taai; 15 a.v,; 16 Pij; 21 Ra; 25 Lom merd: 27 Kar; 28 Vol; 29 Torna do; 31 Poelier; 34 Meineed; 36 Meten; 37 Parel; 38 So; 39 Rek; 40 Mol; 41 e.a.; 42 Koren; 44 Ta kel; 50 Set; 51 Ver; 52 Mis; 53 Dof: 55 Tijdig; 56 Rem; 58 Als; 59 Baron: 61 Gom: 63 Aar; 65 Radijs; 66 Barak; 68 Sabel; 69 Kaper; 70 Netto: 71 Strak; 72 Poker; 74 Boete; 75 Dolk: 76 Ma re; 78 Gerij: 80 Knal; 86 Ka; 89 Si SCHEEPSBERICHTEN E DAM 15 v. New York/Antw.; Modjokerto 16 v. Lissabon/Genua; Noordwijk p. 16 OuessantHieuw 16 v. Algiers/Pt. SaidTeiresias 16 v. Ti. Priok/BelawanTeucer p. 16 Gibraltar/Halifax; Water man verw. p. 16 Finisterre; In- drapoera p. 15 11 u. Perim; Ter- nate 16 3 u. vm. te Hamburg; Almkerk 16 vm. Antw. verw.; Prins Frederik Willem 13 v. Mon treal/he Havre; Arendskerk 16 Singapore verw.; Kota Gede 15 v. Surabaia/Semarang; Langkoeas 16 vm. te Malakka; Riouw 16 vm. Algiers verw. In het Natuurkundig Labora torium van Philips in Eindhoven is dezer dagen de laatste hand gelegd aan een televisie-reoorta- gewagen. die binnen kort ter beschikking zal worden gesteld van de Nederlandse Televisie Stichting Hierdoor kriigen de programmaleiders de gelegen heid om actuele rcoortages. zoals biivoorbeeld voetbalwedstrijden en andere evenementen on de televisie-schermen in dc huis kamer te brengen. De inrichting is verder zo danig, dat eveneens uitzendingen vanuit theaters en andere zalen kunnen worden verzorgd. De gehele daartoe benodigde apparatuur is ondergebracht in een oplegger. Als de wagen op de plaats van uitzending is aan gekomen, wordt de telescopische antenne van 20 meter hoogte opgericht, terwi.il de camera's en eventueel ook de microfoon een plaats op het dak krijgen. Daartoe is op de wagen een plankier met een opklapbare balustrade aangebracht. Verder wordt er een televisie-antenne opgericht om tijdens de reportage het door Lopik uitgezonden beeld en geluid te controleren aan de hand van een in de wagen aan wezige televisie-ontvanger. Er zijn in de wagen drie ca meraketens met de monitors en de andere bijbehorende appara tuur. zoals de installatie voor 't geluid, gemonteerd. Het beeld- Signaal wordt met een klein zen dertje van gering vermogen (25 W.), dat werkt met een golf lengte van 80 cm, overgebracht naar een andere straalzender, die op Lopik gericht is. De reikwijdte van het zendertje in de wagen is slechts ong. 5 KM. Om een grotere afstand te overbruggen, zou de antenne veel hoger moe ten zijn en dit stuit uiteraard op practische moeilijkheden. Daar om heeft men de oplossing ge zocht in een verbinding met een andere straalzender, die bijv. op een kerktoren kan worden opge steld. Deze werkt met 3 cm. gol ven en de actieradius hiervan is veel groter, zodat de program maleiding niet gebonden 'is aan een afstand van 5 KM, die door het in de wagen opgestelde zen dertje kan worden overbrugd. De reikwijdte van de tweede straalzender is afhankelijk van de hoogte, waarop deze is opge steld; uit Amsterdam zullen, om een voorbeeld te noemen, zonder grote moeilijkheden reportages kunnen worden verzorgd. Een transformateur zorgt voor omzetting van de aanwezige net spanning naar de gewenste span ning. In de wagen is ruimte voor de programmaleiding, die tafels en stoelen tot haar beschikking, heeft, terwijl voor in de wagen zelfs een opklapbed is. De in richting is verder uiterst prac- tisch, omdat de ontwerpers met de ruimte hebben gewoekerd. Het werkterrein van de Ne derlandse televisie wordt door deze reportage-wagen enorm vergroot. Belangrijke gebeurte nissen kunnen in de toekomst rechtstreeks in de huiskamers worden gevolgd, zodat de aan trekkelijkheid van de uitzendin gen door het actuele karakter belangrijk toeneemt. Aparte ver melding verdient nog de mobiele verlichtingsinstallatie (kwikver lichting), waarmee uitzendingen vanuit theaters en dergelijke kunnen worden verzorgd. De toneel ver lichtingsinstallaties zijn immers onvoldoende voor de ge voelige televisie-camera's, maar door het aanbrengen van speciale kwiklampen wordt deze moeilijk heid ondervangen. Met het KLM-lijnvliegtuig uit Djakarta arriveerden acht Indonesische jongelui op het vliegveld Schip hol. Zij zullen als eersten van een aantal landgenoten aan de Rijksluchtvaartschool worden opgeleid tot verkeersvlieger voor de „Garuda Indonesia Airlines", de Indonesische lucht vaartmaatschappij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7