Australië wil mèt Nederland Irian buiten Indonesië Kouden In Noord-ltalië speelt zich een CATASTROPHE af ZESTIEN DODEN, de prijs van twee dagen vrijheidskoorts Minister van Maarseveen plotseling overleden Nederlandse kustvaarder op de Noordzee vergaan I 1AGBLAD VOOR ALKMAAR W SSr Goi \SS5 De verre buur 'n goede vriend...? Casey bood Den Haag vérstrekkende samenwerking Opnieuw duizenden op de vlucht gejaagd Schoten knetterden aan de oever van het Suez-kanaal Bemanning in veiligheid huimend! e van Oers in opnieuw *rkt EN OMGEVING NEW-YORK TIMES MELDT: Fedde Schurer in hoger beroep OVERVAL op postagentschap Het „Zonnewonder in het Vaticaan Eerste Canadezen in Rotterdam Plunderaars doodgeschoten Adres huiseigenaren aan Ministerraad Nieuw Westelijk voorstel Ridgway bevestigt, maar betreurt In memoriam htverval? Dat is snel ouderdomszwakte van it gekochte gloeilam- lichtvermogen vermin- durend, ofschoon zij ven verslinden. Noem en van een lamp altijd de naam Philips. Het lichtvcrmogen van een Philips- lamp is practisch constant. Hun hel dere licht isbljvtnd. Bovendien is de Philips-lamp zuinig met stroom en laag in prijs. i, dus ide Prodent tandpasta id heerlijk fris en de t. ri gróte tube! Prudent veel beter, maar ook ordeliger 1 de enige tandpasta DISPERGON tegen ndaanslagl ON? astanddael In Prodenl /derf fandsfeen en fand- len. Vraag niei zomaar eis PRODENTI i ik vond, om zijn land lellen, hoe goed alles 5 •i en vruchtbaar. De 5 ideren waren gehoor- f dieren waren gezond, jj Maar de prins zei, A alles zo prachtig ging i moeten waken over 9 den. Ook verwachtte J ebeurde nooit iets in er. Daarom wilde de g IU\«VV\V\\\\V\«WV Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 p«r mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credictbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VANHEDEN Pagina 1 Maandag 19 November 1951 a 46e Jaargang No. 12327 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NEW YORK (Reuter). Samenwerking tussen Australisch- en Nederlands Nieuw Guinea, tot uiting komend in economische overeenkomsten, die het eiland tegen Indonesische agitatie en infiltratie van Japanse vissers veilig zouden stellen, was het doel van een conferentie, die de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, R. G. Casey, dit weekeinde had met de leden van 't Nederlandse kabinet, zo schijft de „New York Times". voeren ter hoogte van zijn Noord- West-kust. 2. Australische bijstand in het herstel van de vliegvelden in Ne derlands Nieuw Guinea, die in de oorlog door de Verenigde Staten gebouwd werden. 3. Economische bijstand bij de ontwikkeling van het Nederlandse deel van het eiland ter verster king van de Nederlandse positie aldaar. Volgens de „New York Times" berustte het initiatief geheel bij Australië. LEEUWARDEN. Naar wij vernemen zal de heer F. Schurer, hoofdredacteur van de Heeren- veense Koerier te Heerenveen, hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Leeuwarder politierechter, die hem wegens belediging van mr. S. R. Wilthers te Heerenveen (die als kanton rechter geen Fries in de zittings zaal wenste) veroordeelde tot twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Deze zaak zal dus t.z.t. voor de Leeuwarder rechtbank dienen. Volgens dit bericht, dat afkom stig is uit den Haag, is Australië beslist gekant tegen concessies ten aanzien van de Indonesische eis inzake Nederlands-Nw-Guinea. In Augustus 1950, aldus de „New York Times", bezocht de toenmalige minister van Buiten landse Zaken van Australië, P. Spender, den Haag. Hij maakte duidelijk, dat, indien Nederland Westelijk Nieuw Guinea zou ver laten, Australië de plaast van Nederland zou innemen. Hij bopd voorts steun aan voor de econo mische ontwikkeling, welke Ne derland niet aanvaardde, omdat het toen hoopte met Indonesië tot overeenstemming te komen. Australië heeft thans zijn voor stellen voor samenwerking met Nederland hernieuwd in een vorm die verder gaat dan die van vorig jaar. Deze voorstellen van minister Casey zouden het volgende in houden: 1. Gezamenlijke uitoefening van patrouille door Australië en Ne derland in de lucht en ter zee rond Nieuw Guinea als aanvulling van de patrouille, die Australië «reeds voornemens was uit te 's-GRAVENHAGE. Zaterdag middag hebben twee jongeman nen een overval gepleegd op een postagentschap in Den Haag, waar elke dag voor duizenden guldens omgaat. Een bedienend meisje werd met een hard voorwerp in haar gezicht geslagen, waardoor haar bol werd vernield en zij een wonde aan de neus opliep. Haar moeder vluchtte gillend. Na een greep in de geldtrommel verdwenen de jongemannen. Zij werden buiten door het publiek gegrepen en aan de politie over geleverd. 1/ OSSERVATORE SPREEKT VATICAANSTAD (AJP.). L.Osservatore Romano publiceer de Zaterdag twee foto's van het zonnewonder in 1917 in Fatima, welk verschijnsel de Paus, vol gens een verklaring van kardinaal Tedeschini, opnieuw in Rome op 30 en 31 Oct. en 1 November 1950 gezien heeft. De kardinaal verklaarde dit in een redevoering voor 1 millioen pelgrims in Fatima, waarin hij gewaagde lVrt O /w waarin van „de hand van Maria*' en de „overbrenging van stomme maar welsprekende bood schappen aan de plaatsbekleder van Christus". Velen hebben uit de woorden van de kardinaal opgemaakt, dat de Paus visioenen van de H. Maagd heeft gehad. Bij de foto's gaf L'Osservatore het volgende commentaar: „Het is niet aan ons gevolgtrekkingen uit deze gebeurtenissen, die bij zonder analoog zijn, te formule ren. Maar de tussenkomst van de Allerheiligste Maagd Maria doet zich frequent voor in de ernstig ste dagen in de geschiedenis van de kerk, zelfs met opdrachten, welke persoonlijk aan de opvol ger van Petrus gericht zijn". DOODSTRAF VOOR SS-ER PIETERS 's-GRAVENHAGE. De Bij zondere Raad van Cassatie sprak Zaterdag de doodstraf uit over de voormalige SSer A. J. Pieters uit Groningen, die zich enige tijd ge leden door de rechtbank te Haar lem tot levenslange gevangenis straf hoorde veroordelen. DINSDAGAVOND 's-GRAVENHAGE. Generaal Dwight D. Eisenhower, opperbe velhebber van de Atlantische strijdkrachten, zal op Woensdag 21' November a.s. de eerste Cana dese strijdkrachten, bestemd voor de verdediging van West-Europa, onder zijn commando nemen tij dens een te Rotterdam te houden défilé. De eenheden zullen Dinsdag avond met het s.s. „Fairsea" in ae haven van Rotterdam aankomen. Het défilé zal o.a. worden bij- ge,woond door generaal sir John Harding, commandant van het Britse Rijnleger; luitenant gene raal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Nederlandse generale staf; luitenant generaal S. C. Buurman van Vreeden, Nederlands territo riaal bevelhebber en ir. C. Staf. Na het défilé vertrekken de Ca nadese troepen terstond per trein naar Hannover. „OPOE JANSEN" (103 JAAR) OVERLEDEN VRIES. In de ouderdom van 103 jaren is gisternacht overleden de oudste inwoonster van Drente en waarschijnlijk van geheel Ne derland, de weduwe Martha Jan senSteen te Ide, gemeente Vries. Op 12 Augustus j.l. vierde zij haar 103-de verjaardag. Op deze voor haar zo heuglijke dag werden be wijzen van oelangstelli: gehele land ontvangen. Tengevolge van de overstromingen in Noord-ltalië werd de hoofdverkeersweg tussen Turijn en Milaan, de twee belang rijkste industriecentra, door het water ondermijnd. Het weg dek werd over een afstand van bijna 100 meter als koek verbrokkeld. De minister van Binnen landse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, is gisteravond om kwart voor twaalf plotseling te zijnen huize te Utrecht over leden na een hartaanval. Johannes Hendrikus v. Maarse- 1894 in Augustus •la in zijn ge- veen was 3 Augu Utrecht geboren. N. boortestaa het gymnasium te heb ben doorlopen, ging hij aan de Rijksuniversiteit aldaar rechten studeren. Na afloop dezer studie vestigde hij zich in 1920 als advo caat en procureur te Utrecht na zijn promotie aldaar tot doctor in de rechtswetenschappen. Mr. van Maarseveen, die juri disch adviseur van de Ned. Kath. Arbeidersbeweging werd, trad in 1929 als lid toe van de Utrechtse gemeenteraad, waarin hij deel uitmaakte van de R.K. fractie. Van September 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van finan- PREMIEREGELING WONINGSPLITSING 's-GRAVENHAGE. Bij de moeilijkheden in de woningvoor ziening, die worden veroorzaakt door de kapitaalschaarste kan de premieregeling woningsplitsing in sommige gevallen uitkomst bren gen. Van belang is in verband hiermede, dat deze regeling op 13 November zodanig is gewijzigd, dat thans kan worden goedgevon den, dat, indien nodig, ten hoog ste twee vertrekken worden aan gebouwd tegen voorheen slechts ROVIGO Reuter-A. P.Grote massa's water hebben giste ren de stad Adria (N. Italië) overstroomd en opnieuw duizen den op de vlucht gejaagd, In het schrikaanjagende duister van de nacht sloot de bevolking van Cavarzere, 25.000'mensen en Loreo, 11.000 mensen, zich aan bij de meer dan 150.000 vluchtelingen die hun huizen reeds verlaten hebben. Italiaanse soldaten en matrozen hebben koortsachtig getracht het tien meter wijde gat in de dijk van de Adigetto-rivier juist ten Noord-Ooster van de bedreigde stad te dichten. de toppen van de bomen gekro pen waren. In heel Italië gaan de porte- monnaies open om de slachtoffers van de ramp te helpen. In alle grote steden en dorpen wordt ge collecteerd. Volgens de laatste berichten heeft een speciale oproep reeds li Het Italiaanse leger maakt be kend, dat gisteren door het leger en het vlootpersoneel 6000 men sen gered werden. Soldaten, „die staaltjes van ongelofelijke helden moed te zien gaven" brachten boeren in veiligheid die zelfs in CAIRO Reuter-A.P.De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat bij een vuurgevecht te Ismailia, Zondagmiddag, zes Egyptische politiemannen gedood en 15 gewond zijn. Vier Britse militairen, onder wie een offi cier, waren eveneens om het leven gekomen. Voorts zijn volgens de minister drie Egyptische burgers gedood en acht gewond. Het gevecht begon ongeveer drie uur en duurde twee en een half uur. De Minister heeft medegedeeld, dat Egyptische politie in de Ka naalzone bevel had gekregen „on middellijk te vuren" op iedere Engelsman soldaat of burger die een Egyptische politieman of een burger aanviel. Volgens Egyptische kringen is Zaterdagavond bij een vuurge vecht is Ismailia een Britse offi cier gedood. Twee Egyptische politiemannen werden gedood. Een Brits militaire vliegtuig is Zaterdagavond bij Alexandrie geland. Volgens het blad „Al Misri" werd de bemanning van vier koppen door de Egyptische autoriteiten in verzekerde bewa ring gesteld. Later werd meegedeeld, dat de Egyptische autoriteiten het Britse militaire vliegtuig vrijgegeven hebben. Het zou vanmiddag naar Fayid gaan. De commissie die het toestel onderzocht heeft bevestigd, dat het moest dalen bij gebrek aan benzine. De zeven gesloten kisten in het toestel bevatten reserve onderdelen en „enige diploma tieke papieren". De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft be kend gemaakt, dat de nieuwe - V,,- llil 1181 61 i 1» jé* Het voornaamste ver bindingscentrum van Viet Minh tussen Chi na en Annam, Hoa- Binh, heeft dezer da gen een hevige aanval te verduren gehad van de Franse troepen; de aanval werd met vol ledig succes bekroond. Franse troepen passe ren een noodbrug te Tonkin die de door de Viet Minh vernietigde brug vervangt. Griekse ambassadeur en de Ne derlandse gezant, W. Cnoop Koop- mans, hun officiële geloofsbrieven nog niet zullen aanbieden totdat hun respectievelijke regeringen besloten hebben of zij koning Fa- roek zullen erkennen als koning van Egypte en de Soedan. De Griek is teruggekeerd. „VERDERE HUURVERHOGING" 's-GRAVENHAGE De Neder landse bond van Huis- en Grond eigenaren constateert in een tele gram aan de ministerraad, dat, in stede van een vermindering van de exploitatielasten van gebouwd onroerend goed een grote stijging heeft plaatsgevonden tengevolge waarvan de „krappe huurverho ging van 15 pet., ten enenmale onvoldoende is op in een redelijk onderhoud van het gebouwd on roerend goed te voorzien". De bond dringt aan op de on verwijlde invoering ener verdere huurverhoging". PARIJS (Renter-A.P.). De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de politieke commissie van de V.N. een plan van negen pnnten aanbevolen, waarin gevraagd wordt om een commissie onder toezicht van de Veiligheidsraad voor de regeling, beperking en evenwichtige ver mindering van alle strijdkrachten en bewapening. De resolutie, die vandaag bij de commissie zal worden inge diend, dringt aan op vervanging van de commissie voor de atoom energie en de commissie voor con ventionele wapens door de nieu we „ontwapeningscommissie". De laatste Russische ontwap ;- ningsvoorstellen die Vrijdag bij de algemene vergadering inge diend werden hadden een soort gelijke uit 12 landen bestaande commissie ten doel. Deze zou on middellijk moeten beginnen met de inspectie van en controle op alle wapens. millioenen lires opgeleverd. In Milaan werden door de burgerij in enkele uren 70.000.000 lire bij eengebracht. Er werden ook vele grote bij dragen ontvangen. Zo schonk het Italiaanse verbond van werkge vers 500.000.000 lire (800.000 dol lar). De Paus, die reeds kort na het uitbreken van de overstro mingsramp hulp van allerlei aard naar de getroffen gebieden heeft gezonden, heeft aan de zwaarst fetroffen gebieden vier millioen ire geschonken. De Italiaanse politie heeft gis teren vier personen doodgescho ten, die bezig waren de huizen van de slachtoffers van de waters nood te plunderen. In het gebied van Rovigo wer den gisteren vermist een arts, BRUCKNERVERENIGING IN LIQUIDATIE UTRECHT. De Brucknerver- eniging heeft gisteren te Utrecht haar laatste algemene vergadering gehouden. Het bestuur besloot om tot liquidatie van de vereniging over te gaan. Het ontbreekt de vereniging aan een voldoend aan tal leden en daardoor ook aan financiële middelen om de activi teit voort te zetten. Zij 't zeer tot haar leedwezen aanvaardde de vergadering met algemene stem men het voorstel tot liquidatie. zes brandweerlieden en twee bur gers, die er op uit waren getrok ken in een boot om een vrouw te helpen, die haar tiende kind ter wereld bracht. Aangenomen wordt, dat de boot stukgeslagen en gezonken is. Reuter meldt, dat wanhopige pogingen worden gedaan om het dorp Argua te bereiken, waar vol gens binnengekomen berichten 50 kinderen zitten ingesloten in een oud klooster. De muren van het gebouw worden ondermijnd, door het kolkende water. Bij Catanzaro in Zuid-Italië is Zaterdagochtend een trein, door dat de brug instortte, van een hoogte van 25 meter in de rivier gestort. Acht personen werden gedood en 20 gewond. Een maand geleden is het ge bied van Catan zaro geteisterd door overstromingen, tengevolge waarvan blijkbaar de brug ver zwakt werd. KOREA-GEWONDEN ONDERWEG NICOSIA, Cyprus, (Reuter-AFP). Achttien Nederlandse Korea-vrij- willigers, die tijdens de gevechts handelingen in Korea werden ge wond, arriveerden gisteren per vliegtuig in Nicosia op Cyprus. Zij zouden de nacht hier doorbrengen en heden verder vliegen naar Amsterdam. BERICHT OVER GRUWELEN Generaal Matthew Ridgway, de opperbevelhebber van de troe pen der Ver. Naties, heeft de authenticiteit van het bericht over de gruwelen die door de commu nistische soldaten in Korea be dreven zijn, bevestigd. Generaal Ridgway betreurde het echter, dat de gegevens voor dat zij bekend werden gemaakt, niet waren gecoördineerd. Er was nu onnodig ongerustheid ontstaan onder de familieleden van solda ten in Korea. De sub-commissie der verbon denen bij de wapenstilstandscom missie heeft het Noordelijke voor stel tot vastlegging van éen voor lopige demarcatielijn langs het huidige front aanvaard op voor waarde, dat binnen dertig dagen overeenstemming wordt bereikt over de andere agendapunten. ciën in deze gemeente. In laatst genoemd jaar vaardigde de R.K. Staatspartij hem af naar de Twee de Kamer, waarin hij zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuwgevormde kabinet-Beel als minister van Justitie werd opge nomen. Bjj het optreden van het minis terie Drees-van Schaik op 7 Aug. 1948 nam mr. van Maarseveen hierin zitting voor Binnenlandse zaken en werd hem tevens op 14 Febr. 1949, na het aftreden van mr. E. M. J. A. Sassen, de porte feuille van Overzeese Gebiedsde len a.i. overgedragen. Op 15 Juni van dat jaar verwisselde hij de portefeuille van Binnenlandse Za ken met die van Overzeese Ge biedsdelen. Minister van Maarseveen heeft vervolgens nog de portefeuille van Justitie beheerd van Mei 1950 tot Maart 1951 en daarna in het huidige ministerie-Drees het de- gartement van Binnenlandse Za- en. De heer van Maarseveen stond bekend als een jurist van grote hoedanigheden. Vermeld kan nog worden, dat hij voorzitter was van de Nederlandse delegatie ter Ronde-Tafelconferentie met Indo nesische afgevaardigden en plv. voorzitter dezer conferentie, voorts voorzitter der laatst ingestelde commissie voor Grondwetsherzie ning. De thans ontslapene was Groot kruis in de Kroonorde van Bel- gie. 's-GRAVENHAGE (A.P.-A.N.P.) De kleine Nederlandse kustvaar der „Pinquin", die 199 ton meet en met een lading steenkool over de Noordzee voer, kreeg gister morgen op een afstand van onge veer 120 mijl van het Engelse kuststation Whitby met pech te kampen. Er werd om sleepboot hulp verzocht. De uit zes koppen bestaande bemanning heeft evenwel niet op de komst van de Nederlandse sleepboot „Holland" van de firma Doefcsen op Terschelling en Duitse sleepboten uit Cuxhaven kunnen wachten. Gisteravond was door een lek in de scheepswand een grote hoeveelheid water in de rui men gelopen. De bemanning acht te het toen niet langer verant woord aan boord te blijven. Het weer was onstuimig en de golven sloegen over het dek van het schip, dat toen reeds 40 graden slagzij maakte. Omstreeks half tien verlieten de zes leden van de bemanning gisteravond 't zinken de schip en zetten zich in een reddingboot. Het Zweedse schip „Staella", dat zich in de buurt van de „Pinquin" bevond, pikte de mannen even later op. Het schip moet als verloren wot*den beschouwd. Nog zes. De reddingboot van Selsey heeft gisteren 6 Nederlandse zee lui gered van het Costaricaanse schip „Swift" (164 ton) dat stuur loos ronddreef met machinepech in het Engelse Kanaal, waar het in een storm verzeild geraakt was. De namen van de Nederlandse zeelui zijn: Forstenberg, Schet, Doorne. De Swift was op weg van Frankrijk naar Engeland (Boston) met een lading uien. De dood wenkt ieder uur. Naar menselijke berekening zou Nederland, en zeker Katholiek Nederland in het bijzonder, van een gave figuur als minister van Maarseveen, nog veel te verwach ten hebben gehad. De Voorzienig heid heeft anders beschikt, mid den in zijn werk, als het ware in het harnas, is mr. van Maarse veen, die qp het punt stond, met de Tweede Kamer de begroting van Binnenlandse Zaken te be handelen, overleden. Hij laat op de eerste plaats een lege plaats achter in zijn gezin, waarvan hij, ondanks zijn drukke bezigheden in 's lands belang, een voorbeeldig vader is geweest. In het huidige kabinet laat hij een leegte achter. Men vindt elders in dit nummer zijn korte levensschets, waarvan de bijzon derheden hier niet behoeven her haald te worden. Als minister, in welke kwali teit Nederland hem uiteraard het beste kende, heeft hij een zware, bewogen tijd achter de rug. Zijn persoonlijke visie op het Indië- beleid is vaak fel becritiseerd en velen ook onder zijn geloofs- en partijgenoten hadden daar ten slotte graag een andere wending aan gegeven. Maar als er iets vaststaat, dat is het dit, dat mr. van Maarseveen ook in deze be langrijke aangelegenheid een standpunt heeft ingenomen, dat hij voor zichzelf, dus voor zijn geweten, in het algemeen belang en gelet op alle ingewikkelde om standigheden, verantwoord achtte. Daarom was en dat hebben de meeste tegenstanders ook erkend, zijn standpunt ook in dit opzicht volkomen respectabel. Als minis ter van Justitie, welk terrein hem van nature meer lag, heeft hij te kort het land gediend. Voor hem was de overgang van dit arbeids veld, naar het veel meer politiek ingestelde departement van Over zeese Gebiedsdelen enz. een zwaar offer. Toen de nieuwe poli tieke verhoudingen dit meebrach ten heeft hij zich gewillig weer gegeven aan het departement van Binnenlandse Zaken, waar hij met zijn grote bestuurskracht frote diensten aan het land heeft ewezen. Zijn politieke carrière was, al vele jaren geleden, be gonnen met het Kamerlidmaat schap en in dit ambt heeft hij aan land en partij zijn grote gaven van geest en bar.t zonder terug houding gegeven. Voor die tijd en ook nog lang daarna, heeft hij op verschillende posten en in vele functies, be langrijke arbeid verricht in het katholieke openbare leven. Hij behoorde tot 't legioen der genen, van wie men, en hier wel zeer terecht, kan zeggen, dat hij was een katholiek pur sang, een ridder zonder vrees en zonder blaam. Als ridder is hij in het harnas gestorven. De gTote ver antwoordelijkheid, welke hij niet geschuwd heeft, maar bereidwil lig op zich nam drukt op ons allen de plicht, hem in onze gebeden te gedenken. Hij ruste in vrede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1