Hoe met de huren? LUST PUBLIEKE SPAARKAS en particulier initiatief De Burgerlijke verdediging onder burgerlijk gezag Kwakzalvers gaan te keer tegen mond- en klauwzeer BANDJIR OVER JAVA PAND AN ROME RTING I dit blad PARAPLUIES Gerard Worm beste in confectie :n- icer rze Cadeaux r één adres: 42.50 19.75 7.90 :hinale arpetten 185.00 „In deze omstandigheden verdient de publieke spaarkas de voorkeur" Behalve als Nederland strijdtoneel wordt Maar boeren, weest verstandig De SINT denkt (ook opvouwbaar) BEIDE LEIDERS ONTTROOND door Leo Broeksmit DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 PAGINA 5 HooTni Nienwsteeg 32 >or ig: ir het bezoeken van de ;en per auto,, in heren- rijf. Vast salaris plus nder rijbewijs onnodig m. bureau van dit blad. te HUUR een :t voor pakhuis en gedeel- )or- Brieven onder no id. LT 14 - ALKMAAR Waagpl. en Hofplein U bij HALMA ziet, J bij een ander niet! EPEN EN -STALLEN ET geven maar diteit tegen de :en. Thans kun- i voor St. Nico- maat ,375 fcN, zuiver 'EN, grote irima kwa- X 200 cm. 27.80 x 220 cm. 32 50 LENS 29 5q 'blokdess.) 1 25 x 195 cm. E tot St. Nicolaas 3 KOOPT IJKEN BIJ: nidsen, tel. 3359 liteits-artikelen. Op 6 en 7 November j.l. ver scheen in dit blad van de hand van de heer J. J. J. M. Festen te Heiloo een beschouwing over het onderwerp: „Gemeente en Bouw- spaarkas". De geachte schrijver stelt dat de taak van de overheid haar begrenzing vindt in het particulier initiatief. „Wil er voor de overheid aanleiding bestaan een bepaald belang aan zich te trekken, dan zal daarvoor een aanwijsbare reden moeten zijn. Het algemeen belang zal moeten vorderen, dat zij de verzorging daarvan op zich neemt ofwel om dat zij uit hoofde van haar posi tie daarvoor meer geschikt is dan wel omdat het particulier initia tief geheel of gedeeltelijk in ge breke blijft om dit belang van maatschappelijke betekenis op de juiste wijze te behartigen". Deze stelling van de heer Fes ten kunnen wij volkomen onder schrijven. Wij veroorloven ons echter het beslist niet eens te. zijn met de conclusies die hij ten aanzien van het bouwspaarkas- wezen hieraan verbindt. Moeten wij de heer Festen geloven dan zouden wij hierdoor dus behoren tot de rijen van hen die de op vatting - huldigen „dat de taak der overheid principieel niet om lijnd is, doch onbeperkt". Gelukkig weten wij wel beter. Ook op het gebied van de wo ningbouw is het subsidiariteits beginsel ons heilig en toch ver klaren wij ons voorstander van de publieke bouwkas in de hui dige maatschappelijke omstan digheden. Ter toelichting van ons stand punt mogen wij beginnen met terug te zien naar de tijd waarin de woningwetbouw haar intrede deed. Het particulier initiatief bleef in gebreke de arbeiders woningbouw in voldoende mate te verzorgen en de overheid achtte het, volkomen- terecht, haar taak om in deze leemte te voorzien, zulks in het algemeen belang i.e. in het belang van de openbare volksgezondheid. De overheidsbouw deed haar intrede. Dat men hierbij het particulier inJtiatief wilde redden door het bevorderen van de oprichting van woningbouwverenigingen en stichtingen was hoe goed ook bedoeld toch eigenlijk niet zo veel meer dan het redden van de schijn. Immers de woningbouw corporaties bouwden met kapitaal en veelal met een exploitatie bijdrage van de overheid en zij werden bij de bouw en de exploi tatie ingekapseld in een complex van stringente overheidsmaatre gelen. Daarnaast kwam, vooral na de oorlog, het rechtstreeks bouwen door de overheid steeds meer in zwang. De inbreuk die de woningwet- bouw maakte op het beginsel dat woningbouw allereerst een zaak is van het particulier initiatief, was echter in eerste aanleg strikt noodzakelijk en niemand zal wil len ontkennen dat de bouw van woningen door of via de overheid voor de arbeiders een onnoemelij ke zegen is geweest. WOENSDAG 21 NOVEMBER HILVERSUM 1 402 m 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9,10 Voor de zieken; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Orgel concert; 11.15 „Sil de strandjut ter", hoorspel; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen: 12.33 Vocaal dub- belkwartet; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Inter kerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjo orkest; 13.50 Regeringsuitzending: Drs. L. Coomans de Ruiter: „Na tuuronderzoek in Indonesië"; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamer orkest en solisten; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 R.V.U.: Dr. H. IJ. Groenewegen: „De psychologie van de angst"; 19.00 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven" 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gra mofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Commentaar familiecompe titie; 20.20 Radio Philharmonisch orkest; 21.15 „De Bijbel als boek" causerie; 21.35 Lichte muziek; 22.10 Voacal ensemble; 22.30 In- 22.10 Vocaal ensemble; 22.30 In- taar; 22.40 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS berichten: 23.15 Gramofoonmuziek; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gramofoonmuziek; 9.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis vrouw; 10.30 Pianoduo; 10.45 Voor de vrouw: 11.00 R.V.U.: Mej. Dra. W. J. Bladergroen: „Psy chologie der puberteitsjaren: Praepuberteit"; 11.30 Gramo foonmuziek; 12.00 Voordracht; 12.15 Dansmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Dans muziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Sémi-klassieke mu ziek; 13.40 Orgel en zang; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws 18.15 VARA-Varia: 18.20 „Het Mariniersopleidingskamp „Woest- duin" te Doorn", reportage; 18.30 Actualiteiten; 18.40 Roemeens or kest; 19.00 „Onze plaats", toe spraak; 19.15 Vocaal octet: 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 Promenade orkest en solist; 20.50 „Het goede Schip", hoorspel; 21.50 Concertgebouworkest en soliste; 22.30 „Het zichtbaar maken van het onzichtbare: Het electronen- microscoop", causerie: 22.45 Lich te muziek: 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. Thans is door de heersende woningnood de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid meer dan ooit in gevaar. Vooral de ge meentebesturen worden dagelijks met dit gevaar geconfronteerd. Ondanks financierings- en pre mieregeling voor particulieren verdrong in de afgelopen jaren de woningwetbouw steeds meer de particuliere bouw. Was vóór de oorlog het aandeel van de overheid in de woningbouw mis schien 20%, thans bedraagt dit rond 70%. De woningwetwonin gen worden steeds meer bevolkt door een categorie, vöor welke zij zeker niet bedoeld waren en die vóór de oorlog particulier bouwde woning' wonen. Juist deze gang van za- bouwde woningen placht te s ken bij de woningwetbouw le vert het gevaar op dat men van de overheid meer gaat verwach ten dan redelijk is, een gevaar dat de heer Festen speciaal ten aanzien van de publieke bouw kas signaleert, doch dat daarbij zoals uit ons verder betoog zal zijn af te leiden, veel minder groot is. Door deze na-oorlogse gang van zaken wordt ons eerder ge noemd beginsel in veel grotere mate dan noodzakelijk is aange tast. Vooral om principiële rede nen dus is het zaak dat de wo ningwetbouw wèer tot de juiste proporties wordt teruggebracht. Het bouwspaarkaswezen, in dien op de juiste manier in prac- tijk gebracht, kan een zeer be langrijke bijdrage vormen tot het herstel van de juiste verhoudin gen. We menen dat, zo de overheid het systeem van de bouwspaar- kas ter hand neemt, in elk geval aan het particulier initiatief meer recht wordt gedaan dan bij het systeem der woningwetbouw. Een zeker kapitaal en eventuele garanties worden door de over heid verstrekt, maar een deel van de benodigde bouwsom moet de bouwer zelf opbrengen door te sparen. De bouw is volkomen particulier; vrije keuze van ar chitectuur en ontwerp, vrijheid in het bepalen van grootte en in deling der woning, vrijheid in de wijze van aanbesteding en uit voering geven de bouwer volko men zeggenschap over zijn eigen huisvesting. Het systeem vertoont een zeer grote overeenkomst met dat, het welk in de laatste jaren in veel kleinere gemeenten ingang heeft gevonden, doch nu door de voor de gemeenten ontstane kapitaals moeilijkheden niet meer kan wor den toegepaste namelijk het ver strekken van •gemeentewege van geldleningen onder verband van eerste hypotheek voor de bouw van eigen woningen. Voor zo ver ons bekend heeft nooit iemand betoogd dat dit een te grote in breuk zou maken op het begin sel van het particulier initiatief. Wij menen dus te mogen con stateren dat, indien het bouw- spaarkassysteem door de over heid wordt ter hand genomen, dit voor hen die het beginsel der particuliere bouw huldigen, ze ker te prefereren is boven de woningwetbouw. De overheids invloed wordt belangrijk inge perkt, het particulier initiatief krijgt betere, kansen, de nadruk wordt gelegd op het beginsel dat woningbouw in de eerste plaats particuliere zorg is en het gevaar dat men alle heil van de over heid gaat verwachten wordt practisch bezworen. Hier dringt zich echter onmid dellijk de vraag op, die ook de kern vormt van het betoog van de heer Festen. Moet ook het bouwspaarkaswezen niet aan het particulier initiatief worden over gelaten? Het antwoord op deze vraag'ligt voor de hand. De over heid mag dit belang niet recht streeks gaan verzorgen, tenzij wij citeren hier weer de woorden van de heer Festen de over heid uit hoofde van haar positie daartoe meer geschikt is, dan wel het particulier initiatief geheel of gedeeltelijk in gebreke blijft om dit belang van maatschappe lijke betekenis op de juiste wijze te behartigen. Ongetwijfeld is het niet zo, dat de overheid uit hoofde van haar positie het bouwspaarkas wezen beter zou kunnen behar tigen dan de particuliere instel ling. De overheid heeft zekere voordelen, zoals het vertrouwen dat het publiek van nature in haar stelt en de mogelijkheid van bijstand en voorlichting van be staande technische diensten, zo de bouwer dit wenst, doch deze voordelen zijn niet doorslagge vend. De particuliere bouwkas kan zich ook het volledig ver trouwen van het publiek verwer ven en kan ook grotere techni sche service geven dan thans het geval is. Oude Niedorp B. J. KALB ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD De seismografen van het KN MI hebben Zondagochtend te 10 uur 46, een zeer zware aardbe ving opgetekend, waarvan' de oorsprong was gelegen op een afstand van 7200 km in noorde lijke richting. Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Oost en West 's GRAVENHAGE Van 17 t.m. 22, 24, 26 t.m. 29 en 31 December 1951 en van 2 t.m. 5 Januari 1952 zijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken (familiegesprekken) met een maximale duur van 3 minuten toegelaten over de rechtstreekse radiotelefoonverbindingen met In donesië, Ned. Nieuw Guinea, Su riname en Curacao tegen het daarvoor geldende verlaagde ta rief. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 19 Nov. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 478 paarden. De prijzen varieerden voor luxe paarden van 900 tot 1100, werk paarden 750-1000, oude paarden 500800, paarden boven drie jaar 700—900, paarden beneden 3 jaar 600 tot 850, veulens 275 tot 475, hitten 400 tot 700, De handel was matig. (INGEZONDEN) In verband met Uw naschrift op mjjn ingezonden stuk in Uw blad van 14 November zou ik het na volgende willen opmerken: U merkt op dat 't laag van de huren geschiedde juist 's Werelds enige herschildering van het „Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinci op ware grootte is bijna voltooid. De Amerikaanse kunstschilder Lumen Winter, die zich speciaal op de studie van da Vinci's werk toelegde, heeft deze her schepping van het meesterwerk gemaakt in opdracht van het Holton Museum te Miami, (V.S.J. Voor de jarenlange voor bereidende studiën verbleef hij lange tijd in Italië en ver kreeg hierover zelfs een audiëntie met de Paus. Bij de enorme afmetingen van het doek verzinkt de menselijke gestalte van Winter in het niet. 's-GRAVENHAGE In haar memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het doen van uitgaven voortvloeiende uit de burgerlijke verde diging, 'zegt de regering naar aanleiding van de vraag om meer concrete mededelingen te doen betreffende de verhouding tussen het militaire apparaat en de organisatie van de burger lijke verdediging, dat. Indien ons land andermaal in een oorlog zou worden betrokken, de nationale verdediging bestaat uit twee in wezen gelijkwaardige componenten, n.L de militaire en de burgerlijke verdediging. Zij vullen elkaar aan en zijn beide even onmisbaar. De burger lijke verdediging in ruime zin is het totale complex van maatre gelen, vereist voor de instand houding van het maatschappelijk leven en de oorlogseconomie. Van deze burgerlijke verdediging m ruime zin is het geheel van niet- militaire maatregelen tot be scherming van de burgerbevol king en haar bezittingen alsmede van de bezittingen van openbare lichamen tegen de onmiddellijke gevolgen Van oorlogsgeweld slechts een onderdeel. Het is dit onderdeel, de burger lijke verdediging in enge zin, hetwelk aan het ministerie van Binnenlandse Zaken is opgedra gen en in het onderhavige wets ontwerp wordt behandeld. De burgerlijke verdediging in enge zin is het zelfstandig onder deel, dat, behoudens een uitzon dering, onder 'burgerlijk gezag blijft, zolang het militair gezag hierover geen zeggenschap zal hebben. Wel kan een beroep op militaire bijstand worden gedaan, de burgerlijke verdediging op burgerlijk te zijn, omdat dan de militaire noodzaak- móet preva leren. Een en ander zal, naar ver trouwd wordt, binnenkort zijn wettelijke neerslag vinden in een nieuwe oorlogswet ter vervan ging van die van 23 Mei 1899. In het wetsontwerp werd een 'eenvoudig uniform met bijbeho rende distinctieven en een helm voor alle daarvoor in aanmerking komende personeelsleden uitge trokken. De term „burgerlijke verdedi ging" bedoeld in enge zin, acht ook de regering weinig bevredi gend. Gezocht wordt naar een benaming, die beter dan thans weergeeft, wat de burgerlijke verdediging in enge zin inhoudt en die ook meer tot de bevolking zoals dit ook in vredestijd bij voorbeeld ten aanzien van de politiezorg het geval is en kan de burgerlijke verdedigingsorga nisatie profiteren van bepaalde militaire instellingen (b.v. de luchtwachtdienst), maar van enige ondergeschiktheid aan de militaire organisatie is geen sprake. De bovenvermelde uitzondering doet zich voor wanneer enig deel van ons land strijdtoneel zou worden. Dan houdt in dat deel terwille van de economische wet ten. Dit kan natuurlijk niet juist zijn. U bedoelt waarschijnlijk dat rekening werd gehouden met de terugslag die een verhoging van de huren op 't algemeen prijspeil zou hebben- hetgeen geheel iets anders is. vergeet hierbij ech ter, dat tengevolge van huurtoe- slagen en bouwsubsidies, die in de vorm van belastingen moesten worden opgebracht, dit prijspeil toch niet onberoerd werd gelaten. Economische wetten beslissen in dexdaad niet alles, maar zjj be slissen in ieder geval, dat iedere particuliere ondernemer, die ern stig tegen de wetten zondigt bin nen afzienbare tijd zijn faillisse ment kan aanvrr_,en terwijl.,.iede re regering in de. gelijke gevallen de hierdoor ontstane verliezen in de vorm van belastingen zal moeten dekken. Dat zo goed als de gehele bouwnijverheid thans door de Overheid gefinancierd moet wor den en een groot gedeelte van de bestaande woningen in vervallen toestand komt te verkeren is het bewijs dat het prijsbeleid van de Regering volkomen heeft gefaald. Dit wordt thans overigens ook ingezien en de Regering zou niets liever doen, dan aan deze toestand onmiddellijk een einde te maken, doch men zit thans met de moei lijkheden, die men zelf geschapen heeft. Het woord „rechtsverkrachting" is inderdaad 'n sterk woord, doch ik houd er nu eenmaal van het kind bij zijn juiste naam te noe men, hetgeen dikwijls in journa listieke kringen niet gebruikelijk is. Het is inderdaad dikwijls moei lijk het begrip rechtvaardigheid juist op te vatten en toe te passen Gelukkig is dit echter niet steeds het geval, daar anders iedere de linquent, die wegens een vermo gensdelict voor de Rechter moet verschijnen, zich met dezelfde wijze woorden zou kunnen ver- ded'^en. Zeker is het onrecht- vaaraig aan een bepaalde groep personen, met uitsluiting van an dere groepen, de natuurlijke ba ten van haar bezit te onthouden. Daar Uwe verdere bemerkingen de kern van de zaak niet raken, zal ik daar niet verder op ingaan. A. C. Schouten. Tesselschadestraat 4. Alkmaar. Noot van de redactie: Nog een paar opmerkingen on zerzijds: Wat betreft het erken nen van de economische wet in de huurkwestie, zij nader vast gesteld, dat het een verkeerde want oude liberale, opvatting is te menen, dat economische wetten natuurnoodzakelijk werken. Zij zijn, volgens de katholieke leer der economie, niet anders dan de eenvormige wijze van het hande len der mensen, die in dezelfde ■omstandigheden zijn geplaatst. De mens kan er inbreuk op ma ken, wanneer hij zich wil storen aan de zedenwetten, die hem zeg gen, dat hij bij zijn streven naar stoffelijke welvaart steeds het oog gericht moet houden op zijn ho gere bestemming en dat hij de plichten van rechtvaardigheid en naastenliefde tegenover zijn me demensen daarbij nimmer uit het oog mag verliezen. De huurstop nu was een gevolg van de ook economisch noodza kelijke loonstop bijv. Wij zijn er van overtuigd, dat er een oplos sing gevonden moet worden in de spanning van het huurprobleem, maar wanneer men de huren, in eens of geleidelijk drastisch zou verhogen, dus practisch vrijlaten, zou men ook de lonen moeten vrijlaten, met alle gevolgen van dien! Er bestaat „disharmonie" tussen het hiuurriivau van 115 op basis van 1940 en de mogelijk heid voor de huiseigenaren in het algemeen, om 't huizenbezit vol doende te onderhouden, maar die disharmonie bestond vroeger pok, niet tengevolge van de mógelijk heid, maar tengevolge van de weinige geneigdheid van de eige naren, omdat onderhoud redelijk voldoende te verzorgen. Laat ons dit ook in de gedachte houden! Wij blijven het woord „rechtsver krachting," gelijk inzender dat vorige maal enige keren bezigde, misplaatst vinden. Overigens denken wij er niet aan, iemand wie dan ook, „de na tuurlijke baten van zijn bezit te onthouden" in de zin als inzender dat bedoelt. Wel is het ons bekend dat ieder, die belastingen moet betalen en andere lasten moet op brengen, altijd begint met te ver onderstellen, dat hij onrecht vaardig behandeld wordt. En nu nog een opmerking aan enige anderen, die blijkbaar hetgeen ons uiteraard verheugt met belangstelling deze polemiek volgen. Inderdaad was, als gevolg van de beknoptheid van ons na schrift, de mededeling inzake de verschillen in het huurniveau niet voor iedereen duidelijk. Zo vernamen wij, dat er mensen zijn geweest', die zich, op grond van onze mededeling, tot de betrok ken instantie hebben gewend, om dehuur te mogen verhogen! Het zit zo. Aanvankelijk was de huur bevroren op het peil van 1940. De Huurwet 1950 verhoog de alle huren op basis-1940 met 15 en dat noemden wij de huur 1940 plus 15 Half Augustus 1951 vond de regering goed, dat het huurpeil van wopingen, nieuw te bou wen met financiële steun van het Rijk ingevolge de Woningwet of de premieregeling-woningbouw- 1950, 145 0/0 van de basis 1940 zou zijn. Intussen was ook al goedge vonden, de huren van woningen, gebouwd na 27 Decembr 1940 en vóór 11 Juli 1951, te brengen op het huurpeil van 130 Vandaar nu drie soorten huren. (Red.) Belgische onderscheiding voor Overste Congregatie De Algemeen-Overste van de Congregatie der Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes, de Eerwaarde broeder Chysostomos te Oostakker bij Gent, is be noemd tot officier in de Kroon orde van België. De broeders van de Congrega tie van O.L. Vrouw van Lour des, die hun Moederhuis te Don gen hebben, bewegen zich spe ciaal op het terrein van de ver. pleging des geesteszieken en be sturen o.a. de St. Willibrordus- stichting te Heiloo. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 19 Nov. Klei 35 mm opwaarts; Eigenheimers f 10.75—11; Bintje f 8.75—9.—; Alpha's f 8.Bevelanders f 10.50—11; Furore f 10.50—11.00 Meerlanders f 10—10.50. Zand 35 mm opwaarts voran f 7.25; voeraardappelen gemengd f 4.50 5.50; per 100 kg prijzen bere kend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. Geen spiegelbeeld, maar een acrobatisch hoogstandje dat vertoond wordt op het toneel van Radio City Hall in New- York. Alberto Diagora (onder) vindt het moeilijk zijn haar onberispelijk te houden als zijn broer Alain het in het hoofd haalt met zijn hoofd op zijn hoofd te gaan staan. Het stel werd in Frankrijk ontdekt door een Amerikaan die de gebroeders in Amerika lanceerde. 's-GRAVENHAGE „Met de herverschijning van het mond- en klauwzeer steekt ook de kwakzalverij op dit gebied de kop weer op", aldus de heer H. Venema, adjunct-directeur van de Rijks- veeartsepijkundïge Dienst „Talrijke „geheime middelen" worden thans aangeprezen en menige boer vliegt er in. Zo mogelijk zullen veekwakzalvers vervolgd worden wegens onbevoegd uit oefenen van de veterinaire geneeskunst. Talloos zijn de aanbiedingen van „geheime middelen" aan de re gering, liefst tegen exorbitante prijzen. Wij hebben er honderden van liggen en de meeste „uitvin-" ders'" vragen om snelle betaling, „want anders gaan ze naar 't bui tenland." Deden zij het maar, dan waren wij van de last af, aldus de heer Venema. „Wij vragen naar aanleiding van dergelijke aanbiedingen, die vaak van lieden komen, die amper kunnen schrijven, altijd de recep tuur op. In de meeste gevallen reageren zij dan niet meer. Soms komt het recept onder geheim houding los en dan blijkt, dat het niets nieuws en niets geheims bevat." „Wat is dan het geheim van 't succes van sommige kwakzalvers, want menmag veronderstellen, dat er geen zwarte kunst of sug gestie bij te pas komt?" „De oplossing is vrij eenvoudig" aldus de heer Venema. Een dier, dat ziek is, heeft evenals de mens verpleging en verzorging nodig.* Koortsmiddelen kunnen het lijden verminderen. Het geregeld door spoelen van de mond, zelfs met schoon water, het tweemaal daags schoonhouden van de hoeven en het ontsmetten van de stallen doet reeds wonderen. Reinigende ver zorging kan dus reeds leiden tot verzachting van lijden en secun daire ziekten als uier- en klauw- ontsteking, voorkomen, Verple- gingsmethoden kunnen helpen bij genezing, doch zijn nog geen ge neesmiddelen. Vele boeren kennen dit onder scheid niet en zo zij al hulp van een veearts inroepen, dan volgen zij diens adviezen tot verzorging vaak niet op. Vooral in streken, waar geen vee geënt werd en de EEN RUIME COLLECTIE HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES GEOPEND VAN 9—6 UUR verzorging te wensen over laat, vinden kwakzalvers als de nood aan de man komt een „grazige weide." Zij verzorgen en verplegen, vaak met veel hocus pocus, de zieke dieren. Nu het percentage sterfgevallen gering is, hebben zij extra „succes." De boer kon ech ter beter zijn geld in de zak hou den en zelf de adviezen van de veearts met vaak nog meer succes volgen," aldus de heer Venema. ENGELSE LEAGUE Uitslag van de league-wedstrij- den: Eerste divisie; Bolton Wand. Blackpool 10; BurnleyWolv. Wand. 2—2; Charl. Athl.—Sun derland 21; FulhamAston V. 22; Manch. Unit.Portsmouth 13; MiddlesbroughDerby C. 00; Newc. Un.Arsenal 20; Preston N.E.Huddersf. 52; Stoke CityLiverpool 12; Tot tenhamChelsea 32; West Br. AlbionManch. City 32. Tweede divisie: Birmingham Blackburn R. 0—1; Brentford Sheffield Un. 4—1; Cardiff—Q.P. Rangers 31; DoncasterWest Ham Un. 41; EvertonCoven try 41; Leeds Un.(Luton 11; Leicester C.Hull C. 10; Notts Forest—Barnsley 33; Rotherh. UnitedNotts County 20; Sh. WednesdayBury 21; South. Swansea Town 32. De stand aan de kop luidt: Eerste Divisie; Portsmouth 17 25 Arsenal 18 24 Bolton 17 24 Tottenham 18 24 Preston 18 22 Tweede Divisie: 24 Rotherh. 17 Sheffield 17 23 Brentford 17 22 Cardiff 17 21 Luton 17 21 Baby trok kan gloeiende koffie omver STEENWIJKERWOLD In een onbewaakt ogenblik trok het éénjarige dochtertje van de heer Joh. Wardenier uit Paaslo- regei een kan met gloeaend hete koffie omver, waarvan de klei ne een gedeelte over het. li chaampje kreeg. Het kind kreeg ernstige brandwonden en werd overgebracht naar het zieken huis te Meppel. FEUILLETON 73. Maar toen dacht ze aan mevrouw Boersma, die kapotgetrapt in de ziekenbarak lag en de glimlach mislukte. De jonge soldaat hield zijn ogen gespannen op haar geves tigd. Het was alsof hij de gedach ten wilde raden, die haar gelaats uitdrukking beheersten. Toen zag hij haar gezicht verstrakken en hij begreep. Met een zucht van teleurstelling sloeg hij zijn ogen neer. „Nonna denken, Nippon alles slecht. Ik werkelijk niet. weten nonna honger." zei hii be schaamd. „Anders ik brengen 's middags rijst in plaats van vruchten." Hii zei het zachtjes en het duurde even. voor de betekenis van ziin woorden tot haar door drong. Toen keek ze de jongen verbaasd aan. „Dus ,iii brengt die vruchten. Voor wie moet je dat doen?" De soldaat scheen de vraag niet t» begrijpen. „Wie gaf ie bevel perintah?" Langzaam vervaagde de ver drietige uitdrukking van ziin gezicht, maakte plaats voor een jongensachtige glimlach. „Niemand bevel." antwoordde hij trots. Een hoge blos overtoog Het ty's gezicht. „Maar wat had je er aan. om mii die vruchten te geven?" „Mij elke middag naar nonna kijken. Mijn hart verheugd zijn. dat nonna ziin vruchten heeft." Hii keek haar met glanzende ogen aan en vervolgde schuch ter: „Ik hopen, nonna begrij pen niet alles Nippon vijand. Ik vriend, heel veel vriend." Verward keek Hetty om zich heen. De hei-ho was de andere kant opgelopen. Ze stond hier helemaal alleen met die Japan se soldaat. Ze voelde een plotse linge vrees in zich opkomen. Haastig draaidp ze zich om en snelde terug naar de barak. De jonge soldaat keek haar terneergeslagen aan. Toen Hetty met het zakje riist terug naar de barak holde, was ze zo opgewonden, dat ze niet eens hoorde, dat mevrouw Van Heiinsbergen haar naam riep. Ze keek nas op. toen ze een hand op haar schouder voelde en een stem naast haar hoorde zeggen: „Maar kind. wat heb iii een haast." Hettv trok haar mee naar de barak. „Ik weet nu. wip Hp vruchten brengt." zei ze haastig en ver telde haar belevenissen van het laatste half uur Mevrouw Van Heiinsbergen lachte om haar verontwaardigd gezicht. „Gunst meisje, ik feliciteer je met zo'n practische aanbidder. Verstandig van dat joch om het met vruchten te zeggen. Aan bloemen heb ie hier zo weinig en dat zou weer lastig ziin door gebrek aan vazen." Hetty schudde met een ener gieke ruk de krullen uit haar gezicht. „Misschien kunt u er om lachen, maar ik vind het heel vervelend. Stel je voor. ge schenken aannemen van een Japanse soldaat Het is nog een geluk, dat het nu toevallig uit kwam. Wie weet hoe lang hij er anders nog mep was door gegaan." Mevrouw Van Heiinsbergen haalde de schouders op. „Ik kan er geen kwaad in zien. Heb je hem gezegd, ze niet meer te sturen?" Hetty keek haar verschrikt aan. „Nee. dat geloof ik niet. Maar dat spreekt toch vanzelf? Ik was zo' verbijsterd, dat ik plot seling ben weggelopen. Maar als hii er mee doorgaat, dan stuur ik ze terug, of ik geef ze weg. of...." „Maar kind, ie gaf ze altijd weg Ik begrijp niet. waarom ie zo beledigd bent als iemand ie wat vruchten stuurt." Ze sloeg haar arm om de schouders van het meisje. „Kom. neem het nipt zo zwaar op. Die jongen is nog jong en gevoelig. Hii vindt het prettig om ie een dienst te bewijzen, omdat hii ie bewon dert Dat is al." Hetty keek haar oudere vrien din ernstig aan. „Ik weet eigenlijk nog niet of ik beledigd behoorde te ziin. of medeliiden met hem moest heb ben. omdat hii zo weinig tussen dip ruwp soldaten past. Vindt u heus. dat ik die vruchten kan aannemen?" Mevrouw Van Heiinsbergen knikte. „Hoe zou le trouwens kunnen weigeren? Bovendien is het niet voor je zelf maar doe le er anderen een plezier mee. Inderdaad bleef de jonge sol daat trouw ziin vruchten bren gen, met nu en dan een zakje riist. sago of suiker er bii. Hetty gaf het altijd aan mevrouw Van Heiinsbergen. dip het zo goed mogelijk trachtte te verdelen tussen de vrouwen, die het ergst ondervoed waren. Maar het was een druppel op een gloeiende plaat, want iedereen in het kamp leed honger. Dege nen. die nog wat geld hadden, probeerden wat extra voedsel te koper», maar dat duurde ook slechts korte tiid Vooral de moeders met kin deren leden zwaar. Zii gaven van hun eigen onvoldoende por tie nog het grootste deel weg. zonder dat dit offer de honger van hun kinderen kon afhou den. Het eerste slachtoffer was mevrouw Ten Hove, het stille administratievrouwtje uit de tweede barak. Ze was altijd druk bezig voor haar vier kin deren. Ze klaagde nooit en ze viel zo weinig op .dat mer» haar pas miste, toen ze al twee dagen niet uit haar kamertje was ge komen. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5