Nieuuu Goedkeuring Rijksbemiddelaars voor UITKERING-INEENS Het Zonnewonder van FATIMA Europese verdediging versterkt met eerste 1200 Canadezen Elf procent van 'n weekloon of 2V2 pet. maandloon Nieuw commando voor Kanaal en Noordzee NOODTOESTAND duurt voort in Noord-ltalië Malversaties ontdekt bij Ministerie v. Wederopbouw FEITEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR veilig. (Vondel) EN OMGEVING NHD] Surprise vooraf: uitkering ineens Maximaal 18.50 Nieuwe koffiebonnen Troepen werden in Rotterdam aan Eisenhower overgedragen HAAMSTEDE kreeg pen op de neus Wereldomroep krijgt een nieuwe zender van neden Trein bedolven in tunnel Referendaris werd geschorst Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad HET EEIT VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 22 November 1951 1 46e Jaargang No. 12330 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel, 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WAAR SPROOKJE In Frieslands Zuidwesthoek kent een ieder de sage van het „Vrouwtje van Stavoren" en het terugvinden van de in zee geworpen gouden ring. In Heidenschap overkwam nu dezer dagen een familie iets, dat enigszins aan deze geschiedenis uit het oude verleden deed denken. Bij het spoelen van het vaat werk in de vaart geraakte een pollepel te water. En omdat het gebeurde op een boerenbedrijf was er materi aal bij de hand om te trach ten het nuttige huishoude lijke voorwerp weer terug te krijgen. Men ging aan het „hekkelen" en na enige vo- gingen kwam de drenkeling boven. Maar wie beschrijft de verbazing van de omstan ders, toen men zag, dat zich aan het omgebogen gedeelte van de steel een gouden ring bevond. Het wonderlijkste is nog, dat men van de her komst niets afweet. De te genwoordige bewoners heb ben nooit een dergelijk sie raad verloren, het moet dus reeds lang te water hebben gelegen. 's-CRAVENHACE. Het College van Rijksbemiddelaars heeft vergunning gegeven tot een uitkering ineens aan de werknemers van elf procent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, met inachtneming van de grenzen welke golden bij de jongste loonsverhoging. Als basis voor de berekening dient het loon van de week waarin 3 December valt of het maandsalaris over November. Voorzover het loon van betrokkene een bedrag van f4000.per jaar te boven gaat, komt het meerdere voor de berekening niet in aanmerking. De uitkering bedraagt derhalve ten hoogste f 8.50. De uitkering moet gezien wor den in verband met de loonsver hoging van 5 procent van Maart 1951 en met de daarmede gepaard gaande verbruiksbeperking. De afspraak is destijds gemaakt, dat indien een meer duurzame over schrijding dezer 5 pet. verbruiks beperking zou plaats vinden, een compensatie daarvoor in een na der te bepalen vorm in aanmer king zou komen. ROME (A.P.). Naar van welingelichte autoriteiten wordt vernomen zullen Frankrijk, België, Nederland en Denemarken tezamen met Engeland een z.g. Kanaal-commando gaan vormen om gemeenschappelijk in vredestijd en oorlog 't Engelse Kanaal en de Noordzee te bewaken. Dit nieuwe plan maakt deel uit van het Noord-Atlantisch pact. Het Kanaal-commando zal een onderdeel vormen van generaal Eisenhower's strijdkrachten. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het in de eerste plaats de be waking van de Kanaalkusten be treft. Verder is het doel van het commando een doeltreffend con tact tussen de belanghebbende landen tot stand te brengen. Het commando zal geen grote oorlogsschepen, zoals kruisers, tot zijn beschikking hebben. Zijn strijdkrachten zullen hoofdzake lijk bestaan uit mijnenvegers, kustpatrouillevaartuigen, E-boten, motortorpedoboten en wat vlieg tuigen van de kustcommand<?s der vijf landen. De taak is het Engelse Kanaal te allen tijde vrij en bevaarbaar te houden, zodat de geallieerde vrachtschepen en oorlogsvaartui gen gemakkelijk de grote havens aan beide zijden van het Kanaal kunnen bereiken en verlaten. Het nieuwe commando zal een groot aandeel hebben in de ver antwoordelijkheid voor de ver dediging van de Kanaalhavens, indien de noodzaak zich daartoe mocht voordoen. De vijf landen zullen slechts kleine stukken van hun grondge bied bij het commando behoeven onder te brengen. Engeland bijv. alleen zijn meest Zuidelijke en Zuidoostelijke gebieden. Hierin bevinden zich vliegvelden. Frank rijk zijn Noordelijke provincies en Belgie, Nederland en Dene marken hun Westelijke kusten. Bon 509 Algemeen (A- en B- kaarten) en bon 517 Algemeen (D-kaarten) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 23 November 1951 worden gebruikt en blijven gel dig tot en met 8 December 1951. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwij zing geschieden op 20 December 1951. Gebleken is thans dat de over schrijding gedurende de periode van 19 Maart tot 15 September zo gering is, dat voor een loons verhoging op die grond geen aan leiding bestaat. De Stichting van den Arbeid heeft het wenselijk geacht, de zeer geringe overschrij ding welke heeft plaats gevonden, te compenseren met een uitkering voor eenmaal, waarvoor thans vergunning is verleend. De uitkering mag gegeven wor den aan mannelijke en vrouwe lijke werknemers van 23 jaar en ouder, alsmede aan gehuwden en kostwinners beneden de 23 jaar. Als tijdstip voor de uitkering wordt genoemd: voor weekloners de week waarin 3 December valt en voor maandloners de loonbe- taling over November of Decem ber. Voor de berekening wordt uit gegaan van het vaste tijdloon, ga rantieloon, de tariefverdienste. productiepremies en andere met de arbeid of met de prestatie of Sroductie rechtstreeks verband oudende toeslagen. Overuren, wettelijke kinderbij slagen, winstuitkeringen e.d. tel len voor de berekening niet mee. Rijksbemiddelaars kunnen ver gunning geven van de beschik king af te wijken, mits niet wordt afgeweken van de strekking dezer compensatie. Zowel het C.N.V. als het N.V.V. hebben in een commentaar aan het A.N.P. betreurd, dat de uit kering niet in de vorm van een verplichting werd voorgeschre ven. Zowel zij als de Stichting van den Arbeid vertrouwen even wel, dat van de vergunningen door de werkgevers algemeen ge bruik zal worden gemaakt. De K.A.B. gaf geen commentaar. Van het wonder van de verschijning van de H. Maagd in Fatima zijn twee opnamen van de zon in een ongekende loop gepubliceerd in de Osservatore Romano, het semi-officiële blad van het V.aticaan. De beide foto's zijn gemaakt door de Portugese amateur fotograaf De Mendonca en tonen de zon om 12.30 's middags 13 October 1917, „in een stand die niet mogelijk geweest zou zijn op het uur dat de foto's gemaakt wer den", aldus de Osserva tore. Volgens de bij schriften toont de on derste foto de draaiende zon, terwijl op de boven ste foto de zon een don kere kern vertoont. In kringen van het Vaticaan verklaart men dat de foto's gepubliceerd wor den om verkeerde opvat tingen omtrent het Fa- tima-wonder recht te zetten. Ofschoon weini gen de verschijning wer kelijk zagen, hebben ve len gemeld dat de zon zich toen op een vreemde wijze bewoog. Generaal Eisenhower inspecteerde gistermorgen Canadese troepen in Rotterdam. Naast hem de commandant luitenant-kolonel J. E. L. Castonguay. Achter hen links ir. C. Staf, Nederlands minister van Oorlog, rechts zijn Canadese collega Brooke Claxton. (Van een onzer verslaggevers) HET CENTRUM VAN ROTTERDAM, dat met zijn verwoeste open plekken nog altijd het symbool is van een eeuw vol krijgsrumoer, was gistermorgen het toneel van een bijzonder militair schouwspel. Generaal Eisenhower, opperbevelhebber van de dagelijks aangroeiende Noord-Atlantische Krijgsmacht, heeft er de eerste Canadese troepen geïnspecteerd en verwel komd, die naar Europa waren gekomen en in de namiddag met extra treinen naar Duitsland zijn vervoerd, bestemming Hanno ver. Twaalfhonderd man, waarvan duizend infanteristen met rode baretten en verder genie, marcheerden langs het stadhuis aan de Coolsingel, terwijl op het bordes generaal Eisenhower met de Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, ston den toe te zien. Vele autoriteiten waaronder ook minister Staf, de gezanten van Engeland en Amerika en vertegenwoordigers van stad en land, burgemeester Oud als gast heer voorop, schaarden zich rond de opperbevelhebber. Met een kort woord van welkom richtte de generaal zich tot de troepen, die zo juist van de onder Pana mese vlag varende „Fairsea" aan wal waren gestapt. Eisenhower herinnerde eraan, dat Canada zo wel met de productie van oor logsmateriaal als het zenden van manschappen, de Noord-Atlanti sche strijdkrachten versterkt. Hij gaf nog eens het doel van deze militaire versterkingen aan: de vrede verzekeren voor volkeren die veiligheid en vrijheid boven alles stellen. Hij wenste de man nen veel succes bij hun aankomst op Europese bodem. Minister Brooke Claxton had als eerste spreker de Canadezen eraan herinnerd, dat zij de eerste soldaten waren, die bij de bevrij ding Nederland in Mei 1945 wa ren binnengetrokken; dat hen destijds zo gastvrij had ontvan gen. Sindsdien is Nederland ons altijd dierbaar gebleven, aldus de minister. Eer 1952 voorbij is zullen nóg drie schepen Rotterdam binnen lopen, ter completering van de troepenmacht die Canada uit de eerste recrutering van vrijwilli gers aan de NATO zal leveren. De commandant van de 27ste in- fanterie-brigade, die daartoe is gevormd, brigade-generaal Geof frey Walsh, was bij de officiële overdracht van de troep aan ge neraal Eisenhower door de Cana dese minister van Defensie aan wezig. Minister Claxton stond gister morgen vanaf de voorzittersstoel in de Rotterdamse raadszaal de pers uit vele landen te woord. GOEDKEURINGS BEVOEGDHEID INGETROKKEN 's-GRAVENHAGE. De minis ter van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft de aan de ge meente Haamstede toegekende bevoegdheid tot het goedkeuren van de uitvoering van bouwwer ken met ingang van 1 December 1951 ingetrokken. De minister is voornemens deze beschikking eerst op 30 November 1952 weer te laten vervallen. Het college van B. en W. van Haamstede heeft vergunning verleend voor de bouw van twee fruitbergplaat- sen, wetende dat deze als nood woningen zouden worden ge bruikt, aldus het ministerie. Voor de bewuste bouwwerken werden geen Rijksgoedkeuringen ver leend hoewel deze in feite wel vereist waren. Over het tempo waarin de Euro pese defensie wordt opgebouwd was de minister zeer enthousiast. De binnenkort te Rome te houden bijeenkomst van de deelnemende landen zou nog wel de nodige kwesties te behandelen krijgen waaronder de standaardisatie van wapens maar er wordt in een verrassend tempo gewerkt. Cana da heeft in deze opbouw een werkzaam aandeel. Het zond reeds volledige uit rustingen voor troepen aan de Beneluxlanden en Italië. Cana dese onderzeeërs, torpedojagers en een carrier bevaren de Euro pese wateren, Canadese werven werken aan een program voor de bouw van niet minder dan 39 schepen en er worden 11 lucht- escadrilles geformeerd, waarvan de eerste op het punt staat in Engeland te arriveren. De kosten voor het defensieprogram, dat Canada hiermede op zijn schou- 's-GRAVENHAGE, 20 Nov. Naar het A.N.P. verneemt heeft de regering besloten aan de N.V. Ned. Omroep zender maatschap pij (Nozema) opdracht te geven tot het over bouwen van een 100 kw-kortegolf-zender ten be hoeve van de wereldomroep. De zender zal in Lopik worden ge plaatst. Eisenhower en Canada Canada heeft generaal Eisenhower reeds kort na de oorlog om zijn grote ver diensten willen eren, vertel de gistermorgen minister Brooke Claxton. Maar Cana da kent geen ridderorden en daarom besloot men, de hoogste Canadese bergtop naar Eisenhower te noemen. De generaal was nogal ont hutst toen hij het hoorde. Hij wees naar zijn kale kruin en zei toen „Jullie doen dat ze ker omdat die berg een kale top heeft?" ders heeft genomen bedragen in totaal 5 milliard: 52 pet. van de gehele Canadese begroting. De Panamese schepen die de troepen hierheen brengen varen met emigranten naar Canada en komen met soldaten voor Europa terug. Over de Nederlanders die naar Canada emigreren had de minister niets dan lof. „Laat er gerust meer komen", zei hij uit naam van zijn regering. COMMt.<ioiioUl vinna is plotseling een van de grote luchtmacnten van de werelu ge worden, waardoor de volledige superioriteit van de geallieerden in de lucht boven Korea ernstig wordt bedreigd, aldus is ver klaard door generaal lioyt Van- denberg te Wasbintgon (A.P.). DE VERLIEZEN van de Ameri kanen op Korea hebben giste ren het aantal van 100.176 man bereikt. Hiervan zijn 15.125 man gesneuveld. 72.404 gewond en 17.270 vermisten. De vijandelijke verliezen werden door het Ame rikaanse ministerie van Defensie op 9 November geschat op 1.442.844 man. In het eerste jaar, dat Amerika aan de tweede wereldoorlog deelnam, waren de Amerikaanse verliezen 59.000 man (A.P.). VIJFDUIZEND SOLDATEN zijn door Perzië gemobiliseerd om communistische pogingen tot het verwekken van relletjes bii de terugkeer van Mossadea de kop in te drukken. In de Perzische hoofdstad zijn nog nooit zulke uitgebreide veiligheidsmaatrege len genoir.vn (A.P.). EEN RUSSISCHE NOTA is gis termiddag door de waarnemen de minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie. Gro- myko, overhandigd aan de Ame rikaanse zaakgelastigde te Mos kou. Hugh Cumming. Deze nota zou volgens „Tass" een protest inhouden tegen het tekenen van de wet op de wederzijdse veilig heid (A.P. en Reuter). ALBEN BARKLEY. de Ameri kaanse vice-president, is tezamen met zijn vrouw onverwacht in Tokio aangekomen om uit de eerste hand inlichtingen in te winnen over de situatie op Ko rea (A.P.). f' HET RANGEERTERREIN Onnen bij Groningen is van nacht omstreeks half vier een lege kolentrein in zijdelingse aanrijding gekomen met een goederentrein. Enkele wagons van de kolentrein ontspoorden en versperden de hoofdsporen van de lijn GroningenAssen. Om 7.40 uur hedenmorgen was het treinverkeer over enkel spoor weer mogelijk (A.N.P.), KLACHT VAN AUSTRALISCHE BISSCHOP SIDNEY (KNP) Eer en va derlandsliefde zijn in vele geval len niet meer de drijfveren bii de belangrijke beslissingen, die in 't openbare leven worden genomen, integendeel zij worden dikwijls ingegeven door egoïsme of partij belangen. Dit komt, zo stelt de bisschop van Maitland in Austra lië, Mgr. Edmond Gleesen, in 'n herderlijk schrijven vast, omdat de mensen niet meer godvrezend zijn. Ook Australië wordt door een golf van atheïsme overspoeld. MILAAN. Gisteren is een passagierstrein op de lijn Milaan Luino bij de Zwitserse grens bijna geheel bedolven toen de tunnel van de Mornago Cimbro instortte als gevolg van het door sijpelen van water na hevige slagregens. Volgens de eerste be richten zijn er twee doden en dertig gewonden. De schade aan boerderijen e.a. gebouwen in het overstroomde Po-gebied wordt op 50 milliard lire geschat en die aan dijken en bruggen op 22,5 milliard. De V.S. zullen acht milliard lire uit de Marshallhulp voor het herstel vrijgeven. Amerikaanse Katholie ken stelden de Pauselijke hulp actie totnogtoe 268.000 dollar be schikbaar, terwijl alle beambten en arbeiders van Vaticaanstad één dag loon afstonden. Hier werd 2 millioen lire bijeengebracht. (Eigen bericht) 's-GRAVENHAGE. In ver band met door opsporingsambte naren van het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting ontdekte onregelmatigheden bij dit departement heeft de Rijks recherche dezer dagen de 48- jarige referendaris A. J. J. M. E. uit Wassenaar gearresteerd. Na een verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. De minister heeft hem evenwel, hangende 't onder zoek, uit zijn functie geschorst. Tegen E. bestond reeds enige tijd verdenking. Hij heeft toege geven zich aan zekere onregel matigheden te hebben schuldig gemaakt. De heer E. is sedert 1940 bij Wederopbouw werkzaam, eerst als hoofd van de afd. Personeels zaken, later als hoofd van het algemeen secretariaat. Onder hem ressorteerde de huishoudelijke dienst. Als zodanig was hij be last met de aankoop van meubi lair, kantoormachines en andere kantoorbenodigdheden en beheer de hij de kas van het ministerie. Er zouden geen andere ambte naren bij de malversaties betrok ken zijn. Wel zijn verschillende lagere ambtenaren gehoord. Gebleken zou zijn, dat er geen belangrijke verduisteringen werden gepleegd. De radiostations van Parijs, Wenen, Berlijn, Monte Carlo, Brussel, Luxemburg en Italië na men gisteravond deel aan een door Radio Lausanne georgani seerde „Internationale geluks keten" ten bate van de slacht offers van de overstromingsramp. Intussen melden reddingsploe- fen uit Adria dat vrouwen en inderen op de eerste verdiepin gen der huizen wanhopig om voedsel roepen en als hongerige dieren het brood verslinden dat hun door hulpcolonnes met boten wordt gebracht. Verwarde berich ten uit de provincie Rovigo meld den aanvankelijk dat er de staat van beleg zou zijn afgekondigd o.a. omdat de plaatselijke commu nisten er de reddingswerkzaamhe den saboteren, terwijl benden plunderaars met boten de verla ten huizen in de voor vier-vijfde overstroomde provincie afstropen. Later werd bekend dat er strenge noodmaatregelen zijn getroffen waarbij sterke afdelingen gewa pende patrouilles zijn betrokken. In Noord-West Piemont en Lombardije is het peil van de Po in drie dagen door zware re genval bijna drie meter gestegen. In Frankrijk zijn de Rhone cn haar zijrivieren buiten haar oevers getreden, waardoor een vierde deel van het departement Caucluse is ondergelopen. De vlakte van Avignon is één groot meer geworden. Er is een bres van een kilometer geslagen in een spoordijk in de lijn Parijs Marseille. De Rhone stijgt 5 cen timeter per uur onder onafgebro ken regen. PRINS BERNHARD TE LONDEN LONDEN. Z. K. H. Prins Bernhard is Woensdag voor een kort particulier bezoek te Londen aangekomen. Hij zal een bezoek brengen aan het hulpeskader van Engelse luchtmacht, waarvan did is, en daarna met graaf op jacht gaan. Ver wacht wordt, dat hij Maandag te rugkeert naar Nederland- de hij ere] Mountbatten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1