SPREKEN is nog altijd beter dan SCHIETEN Deining in Leiden rond ontslag directeur Anno-kliniek De prijs van het brood wordt niet gewijzigd LEKASIN OORLOG EN MARINE in de Tweede Kamer Mr. Stikker voelt het meest voor Atlantische federatie Amerika leidt, maar dicteert niet ABE LENSTRA wordt geen prof Neder!and-Be!gië niet op de televisie Politie kwam tijdens operatie assisterende zuster weghalen hoofdpijnneem Eén soldaat kost f 12.000 - per jaar JüoMe fóïGatjte en Naar wij vernemen DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) „Ook spreken is al een aspect van de moderne oorlog, maar het is toch altijd nog beter dan schieten". Minister Stikker, die gistermiddag in de Tweede Kamer de naar aanleiding van zijn begroting gemaakte opmerkingen beantwoordde, wees met deze stelling de mening vcm de heer Weiter af, dat de U.N.O. verder geen zin zou hebben. Maar de bewindsman bedoelde er ook nog iets méér mee. Dit kon blijken uit de omschrijving van zijn standpunt ten aanzien van de tegenstelling Oost—West. Neder land, aldus de minister, staat aan de kant van de vrije landen. Wij zijn helaas gedwongen om macht tagenover macht te stel len. Maar er blijft bij ons ook steeds bereidheid om opnieuw tot een gesprek te komen. Of deze mogelijkheid door andere Wes terse politici wel eens niet onnodig wordt verkleind? Minister Stikker gewaagde met zoveel woorden van redevoeringen, die geen bijdrage leveren aan de bevordering van een gesprek tussen Oost en West. En een vermenging van emotie en rede kwam hem allerminst ideaal voor. Wat het Nederlandse aandeel in de verhoogde defensie-inspan ning betreft, wees minister Stik- .r er op, dat hier het even wicht bewaard is gebleven. Wij voeren ons defensieprogram uit op een solide basis. Daar Neder land geen te grote lasten op zich nam, _kon het gevaar van inflatie buitenshuis worden ge houden en ook de sociale vrede bleef bewaard. In eerste aanleg ging de minister nauwelijks in op de opmerkingen, die aan het Amerikaanse overwicht in do Westerse politiek waren gewijd. In tweede instantie wilde hij wel •toegeven, dat Amerika leiding geeft, maar deze leiding mocht z.i. zeker niet vereenzelvigd wor den met een dictaat. Uit eigen ervaring kon de minister getui gen, dat Amerika bereid is om ook met de belangen van andere landen rekening te houden. Een belangrijk punt gold 's mi nisters instelling ten opzichte van een Europese federatie. Zowel me.i. KlompefKVP) als dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Kortenhorst (VVD) hadden het vermoeden uitgesproken, dat mr. Stikker in feite meer zou voelen voor een Atlantische dan voor een Europese federatie. De bewinds man stelde hier in zijn rede te genover, dat zijn enige drijfveer was: Hoe kan het Westen zo sterk mogelijk worden georgani seerd. Als een Atlantische ge meenschap daarvoor de moge lijkheid bood. dan zou hij zulks toejuichen. Moest het een Euro pese gemeenschap zijn, dan kon hij zich ook daar mee verenigen. Uit deze rangorde bleek al wel, dat genoemde afgevaardigden de plank niet ver mis hadden ge slagen. Nog duidelijker werd dit uit de wijze, waarop de minister benadrukte, dat ook Engeland en de Scandinavische landen bij de Europese integratie moesten wor den ingeschakeld. En op de derde plaats bleek zulks uit zijn visie op de vorming van een Europese defensie-gemeenschap. De voorwaarden voor Neder landse deelneming waren: Geen aantastiner van het eieen budget recht. onze sociale politiek mocht er niet door in gevaar komen, het defensie-nlafond moclit er niet door eewiizigd worden en in de Hoge Autoriteit zou ook Nederland een nlaats moeten kriigen. Biizondere zorg maakte de minister zich over de beslis sing over eigen troepen. Deze be slissing in andere handen te leg gen. zou niet kunnen geschieden zonder Grondwetswijziging. De replieken spitsten zich voor al toe op hetgeen de minister over de vraag Europese of Atlan tische federatie had gezegd. Mej. Klompé betoogde, dat wel duidelijk was geworden, dat het hier toch om méér ging dan een nuance. Zij vroeg of de minister nog eens duidelijk wilde zeggen of hij een Europese integratie op (Eigen bericht) In enkele bladen is gisteren gepubliceerd, dat Abe Lenstra een profaanbod had gekregen van Nice, waarbij de Fries zelf het transferbedrag kon bepalen. Hij zou vermoedelijk een bedrag van f 250.000 voor één jaar gevraagd hebben, maar verwachtte, dat men hierop wel niet zou ingaan. Bij informatie bleek ons ech ter, dat het hier zeer waarschijn lijk een aanbod, dat drie a vier maanden oud is, betreft. Lenstra is momenteel bovendien druk bezig in Heerenveen een andere woning te krijgen en dit wijst eT op- dat de Fries allerminst van plan is naar het buitenland te gaan. Het bestuur van de KNVB heeft na lange beraadslaging over het verzoek van de Nederlandse Televisiestichting om de wedstrijd NederlandBelgië „life", dus direct te mogen uitzenden, een negatieve beslissing gegeven. In de eerste plaats overwoog men, dat gezien de ervaringen in andere landen bij directe "tele visie-uitzending van wedstrijden niet direct een beslissing te nemen. Het houdt echter niet in, dat de besprekingen met deze stichting zijn afgebroken, temeer, daar over dit punt nog geen directe besprekingen gevoerd zijn. Inmiddels heeft de afdeling Zuid-Holland-Noord van de Ned. Vereniging van Radiodetailhan delaren een motie aangenomen, waarin tegen deze beslissing ge protesteerd wordt, daar de radio- handel o.m. de belangrijke taak heeft het publiek televisie-minded te maken. bepaalde punten beslist onmoge lijk acht. Mr. Stikker beaamde zulks gedeeltelijk. Hij wees hier bij op de plannen voor integratie van de Europese landbouw. Zou den andere landen hier geen Hoge Autoriteit willen aanvaar den, dan zat daar de grote moei lijkheid. Meer in het algemeen legde de minister er nogmaals de nadruk op, dat wij thans nog niet kunnen zeggen, welke op lossing de beste is. Dit inzicht zal al werkende en studerende moeten worden verkregen. Wat Duitsland betreft, wilde de minister met de heer Roolvink (KVP) rekening houden met de mogelijkheid, dat het voorstel van Rusland in zake de éénwor ding van Duitsland niet meer dan een manoeuvre was. Maar hij bleef hopen, dat- het meer was, nl. een bijdrage aan een nieuw gesprek tussen Oost en West. Met spanning zag de mi nister daarom de behandeling tegemoet van het voorstel dat voorziet in de instelling van 'n commissie, die zal moeten na gaan» of de voorwaarden voor vrije, algemene verkiezingen in Duitsland aanwezig zijn. De Ne derlandse opvattingen blijven gericht op volledige inschakeling in de Europese gemeenschap, die niet los te denken is van de Atlantische gemeenschap. De minister noemde de Ame rikaanse reis van dr. Drees een niet-officieel bezoek, zoals meer dere premiers reeds aan de V.St. brachten. Met de Australische minister was slechts een alge mene gedachtenwisseling gevoerd over internationale vraagstukken. De in de pers genoemde voorstel len kende hij niet. Wat de wens tot splitsing van het departement betreft, stelde de minister zich ook nu op het standpunt, dat z.i. alle draden in één hand moesten blijven. Maar deze vraag kon na de ver kiezingen nog eens grondig on der het oog worden gezien, even als de financiële kwestie. De minister doelde hier op de moei lijkheid, dat een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken nog steeds gedwongen is. om. een deel van zijn kosten uit eigen zak te betalen. De begroting werd tenslotte z.h.st. goedgekeurd. 34 STUKS VEE OMGEKOMEN Bl| BOERDERIJBRAND HORST In de boerderij van de heer A. Titulair te Heierhoeve aan de weg VenloHorst is Dins dag een grote brand uitgebroken- Niet minder dan 34 stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de brand is onbe kend. 's-GRAVENHAGE (A.P.). Een zegsman van het ministerie van Landbouw verklaarde Woens dag dat de broodprijzen en de samenstelling van het brood on gewijzigd zullen blijven. Er komt in dit opzicht geen enkele ver andering. Volgens geruchten zou de re gering, zo verneemt het A.N.P. nader, het voornemen hebben ge had een nieuwe samenstelling aan het brood te geven en de sub sidiepolitiek los te laten. Het blijkt, dat deze geruchten ont staan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspatroons aandrang is geoefend om veran dering in de broodprijzen te bren gen. De laatste tijd namelijk is er een sterke verschuiving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde volksbrood, waaraan door de bak kers vrij weinig wordt verdiend. Verzocht werd toen een kwaliteit brood te mogen bakken, waaraan naar oordeel van de bakkers, een behoorlijke winstmarge zit. In het overleg zijn ook enkele andere organisaties, te weten huisvrou wenorganisaties, betrokken ge weest. Men heeft deze bezwaren en mogelijkheden ook voorgelegd aan minister Mansholt. Na onder zoek van ambtelijke zijde is ech ter gebleken, dat geen verande ring kan worden gebracht in de tot heden gevolgde politiek op het gebied van het dagelijks brood. Alles blijft dus bij het oude. De verzoeken van de bakkersorgani saties worden niet ingewilligd en het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd. TUBERCULOSE BESTRIJDING De Amsterdamse be volking wordt, zoals ook elders geschiedt, wijk voor wijk koste loos op tuberculose onderzocht. Sedert April zijn al ruim 60.000 personen door gelicht. LEIDEN Er is nogal enige deining ontstaan rond het ontslag dat per 1 Januari a s. is verleend aan de geneesheer-directeur van de Anna-kliniek voor Orthopaedie dr. C. P. van Nes, zulks als ge volg van reeds geruime tijd gele den gerezen moeilijkheden tus sen dr. van Nes en het bestuur van de kliniek. Op vragen van het Tweede Ka merlid de Kort heeft minister Joekes inzake dit ontslag geant woord, dat op verzoek van het bestuur der Vereniging voor Mis vormden te Leiden d_e directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau aldaar, in overeenstemming met het gevoelen van de meerder heid van zijn oommissie van ad vies. toestemming heeft verleend om de arbeidsverhouding met dr. van Nes te beëindigen, nadat daaromtrent overler was gepleegd met de Directeur-Generaal van 't Rijksarbeidsbureau en de Staats secretaris dr. Muntendam. De directeur van het Gew. Ar beidsbureau had 'het gewenst ge acht zich over deze zaak te doen voorlichten door een commissie van medisch deskundigen, die zou moeten adviseren voorzover de oorzaken van de geschikte ver standhouding tussen bestuur en directeur op medisch terrein zou den liggelf en tevens bemiddelend zou kunnen optraden. Gedurende ruim zes maanden werden vergeefse pogingen aan gewend om tot 'n voor beide par tijen aanvaardbare commissie te komen en toen na zes maanden, de directeur van de kliniek tot aanwijzing van een vermoedelijk ook door het bestuur aanvaardba re deskundige kwam, weigerde 't bestuur het wachten moe om alsnog aan de samenstelling ener commissie mede te werken. Er is toen tóch toestemming tot het ontslag verleend, omdat, ook al mochten de oorzaken van het conflict misschien gedeelte lijk op medisch terrein liggen, de verhouding tussen partijen toch dusdanig was verstoord, dat een vruchtbare samenwerking niet meer was te verwachten. De mi nister acht dan ook geen redenen aanwezig om op de beslissing van 't Arbeidsbureau terug te komen. Het ontslag heeft intussen ook zijn weerslag gehad onder het verpleegsterscorps on het overige personeel van de kliniek, dat in twee kampen pro en contra be stuur en dr. van Nes is verdeeld geraakt. Op 3 November had zuster D. L. H-, die pro-directeur was, bij het avondeten een woordenwisse ling gekregen met het hoofd van de huishouding en daarbij het bestuur een „stelletje sen genoemd. Deze uitlating was met een aan het bestuur doorverteld, dat daarin een dringende reden had gevonden om zuster H. te ontslaan. De zuster achtte dit ontslag echter onrechtmatig ge geven en was in de kliniek blij ven werken. Het bestuur had toen de politie verwittigd om zuster H. met de sterke arm te verwijderen. Ge flankeerd door twee doktoren ver scheen, terwiil de zuster bij een operatie assisteerde, een recher cheur van politie in de operatie kamer. De man stuitte echter op zoveel tegenstand, dat hij zich, daar het hier een civiele kwestie betrof, ijlings uit het wespennest terugtrok. Het bestuur maakte de zaak in kort geding aanhangig bij de Pre sident van de Haafse rechtbank, waar de procedure inmiddels heeft gediend. De uitspraak is op 24 Nov. bepaald. De zuster heeft inmiddels eveneens per 1 Jan haar ontslag aangeboden- Mr. Goudsmit, die namens zus ter H. optrad en de inval in de operatiekamer wel zeeT onfijnge voelig noemde, achtte de Presi dent niet bevoegd om te oordelen daar de kwestie z.i. voor de Kan tonrechter gebracht had moeten worden. In een lezing te den Haag heeft de generaal-majoor van de Gene rale Staf, mr. J. D. Schepers be cijferd, dat het op de been hou den van één parate divisie meer dan 250 millioen per jaar kost. Het materieel voor de uitrusting van 20.000 man kost 500 millioen gulden, en het opleggen en on derhond daarvan gemiddeld 10 pet. van de aanschaffingskosten. Aan voeding, kleding en huisves ting moet per soldaat per jaar 3000 gulden worden uitgegeven en eenzelfde bedrag voor oefenin gen. Met de onkosten voor onder houd en revisie van oefenmatc- rieel kost één soldaat het Rijk gemiddeld 12000 gulden per jaar. Dergelijke bedragen maken het op de been brengen en houden van grote legers van volledig uit geruste en goed geoefende solda ten heden ten dage practisch on mogelijk. Rusland kan door de twee lichtingen van ieder een millioen man die het steeds onder de wapenen heeft, beschikken over een zeer grote parate troe penmassa. Maar ook Rusland is niet bij machte om volledige uit rustingen op te slaan voor de af gezwaaide lichtingen, aldus de generaal. LENTE IN NOVEMBER (Van onze correspondent) Op de St. Janssingel in Den Bosch zit op het ogen blik een houtduif op een nest, 8 meter hoog op een boomtak, te broeden. Mis- schien heeft de duif zelfs al jongen, maar dit is niet vast gesteld: het dier zit pal op het nest met de staart in de wind, de veren behaaglijk opgezet. De houtduif is nu langza merhand in alle maanden van het jaar broedend aan getroffen. 's-GRAVENHAGE. De Twee de Kamer heeft gistermiddag en -avond een begin gemaakt met de behandeling van de begrotin gen 1952 van Oorlog en Marine. De heer Fens (K.V.P.) vroeg o.a. welke maatregelen zijn getroffen tot een juist en zuinig gebruik van het legermateriaal. Spr.'s fractie is vóór inschakeling van West-Duitsland in de Westerse defensie. Hij bepleitte de wense lijkheid. onderofficieren die geen H.B.S. diploma hebben in de g- legenheid te stellen officier te worden. Hij drong ook aan op grotere zelfstandigheid der lucht macht op departementaal niveau. Het was de heer Tilanus (C.H.) opgevallen dat het aantal vlag en hoofdofficieren sedert 1940 zo gestegen is en dat een vierde van het aantal kapiteins- en kapiteins luitenant ter zee op het departe ment werkte. Is dat nu beslist nodig? Hij vroeg ook of men de 9 mil lioen die voor verplaatsingskosten zijn aangevraagd, niet in wonin gen kan omzetten, die verplaat sing overbodig maken. Hij achtte SINT NICOLAAS Nou, Sint Nicolaas- feest is ook weer in aantocht. De tnaan zal weer door de bomen schijnen, en ons hart zal weer vol verwach ting kloppen. Er worden weer reeksen schoenen gezet, de boot zal weer uit Spanje aankomen, er wordt weer gestrooid en er is weer hoogcon junctuur in speculaas, borstplaat, banket en chocolade, en wat dies meer zij. Het is voor de Goed Heilig Man een dure tijd en de devie- zenbepalingen maken het g'eldverkoer tussen Spanje en Nederland niet gemakkelijker. Wij moeten er in deze dagen dus wel aan denken, dat wij Sinterklaas een handje helpen. Iedereen weet in zijn omgeving wel mensen, wie Sinter klaas de deur voorbij moet gaan. En nu geen sentimentele verhaaltjes over kleine kinderen, die hun verkleumde neus jes tegen de ruiten van de kinderspeelgoedpara- dijzen drukken en hun keren naar een geschenk dat ze toch niet krijgen. Noch over de arme vrouw, die in een dun manteltje voor de éta lage van de banketbak ker staat en aarzelt, of ze haar laatste geld zal besteden aan een stuk je snoep voor haar ge zin. Maarer zijn van die gevallen! Het is voor menigeen wat je noemt een slechte tijd en dan is het hier een geschikt jachtveld voor de ware naastenliefde, om onbekend, ja, clan destien nog eens extra aan de werkelijke armen te denken. U moet daar in de komende dagen eens over denken, om het straks, als de grote drukte begint, niet te vergeten. Sinterklaas is op de eerste plaats het feest voor de kinderen, weet u wel. En er zijn in deze tijd heel wat van die lieve deugnieten en ondeugende kleintjes, die aan levensvreugde heel wat tekort komen. Genoeg gezegd. Wij pra ten er niet meer over. Maar u doet het Marseille In Marseille hebben de typografen de kran tenwereld in de war ge stuurd met een staking. Toen zij demonstreerden zongen ze de Marseillai se U weet wel, van die dag van glorie, die is aangebroken en van de tyrannie, waartegen mén zich zou verzetten. Con- tre nous la tyrannie Voortaan zal dat natio- nalp lied van Marianne gewijzigd worden. Het wordt nu niet „contre", dus tegen, maar avec, dus met de tyrannie. Vanwege de staking, be grijpt u Ongelijke strijd Die koppen, die kop pen, in de krant soms. Willem II wint dank zij vijf doelpunten van Van Roessel. Een ongelijke strijd, elf tegen één. Wat een kunst, om met zijn elven van die ene Van Roessel te winnen. Of zou het betekenen: Wil- letn II wint, dank zij vijf doelpunten van Van Roessel???? Ter geruststelling Gelezen in „de Jour nalist: „Onlangs ontvin gen de Rotterdamse col lega's een uitnodiging voor de officiële inge bruikstelling van twee nieuwe slachthallen van het gemeentelijk abat toir aldaar. Als P.S. stond onder de uitnodi ging vermeld: „Het ligt niet in de bedoeling, op deze datum te slachten" De kleren maken de man En dit is uit Elsevier: Aan Lecey Allen, de de ken van de toneelrecen senten van New York, werd gevraagd, op wel ke wijze hij had ontdekt talent voor recenseren te hebben. „Ik was de enige op de krant, die IN EEN ARTIKEL over de nood in Hongarije troj me sterk een mededeling, dat er in het kader van de priesterhulp 7500 plaatjes werden verzonden voor neomisten, terwijl verder priesters werden geholpen aan boeken, kleding en breviers. Zo gaat het daar! En dat lezen wij, die gewend zijn, goed voor onze priesters te zorgen. Wie het altaar bedient, moet van het altaar leven! In Hongarije is het zo, dat wie het altaar wil bedienen, het vooruitzicht heeft, dat hij martelaar wordt. Dit treft ons bijzonder ten aanzien van jonge priesters; wij zijn gewend, hier meer, daar minder, hen feestelijk te ontvangen en te huldigen. Niet om de persoon, maar om de aanhankelijk heid aan de liefde voor priester en priesterschap te betuigen. Voor Hongarije is het al heel wat, wanneer de stichting „Hulp actie voor Hongarije" een zending plaatjes voor neomisten kan verzorgen! Een schrille tegenstelling m.et wat wij nog kunnen doen. Mogen wij niet nalaten, de stichting (waarover het nummer van j.l. Zaterdag bijzonderheden vertelde) te helpen, waar wij kunnen een smoking bezat," luidde zijn antwoord. Ontmoeting met de politie De voorzitter van de Katholieke Politiebond heeft zich een tijdje ge leden eens beklaagd, dat de pers, zonder een on derzoek in te stellen, de politie blootstelt aan mateloze critiek. De eer en het prestige van de politie waren in discre- diet gekomen door de houding van de pers. De gedragingen van foute of frauderende politie dienaren worden soms breed uitgemeten in de kranten. Men spreekt, aldus de voorzitter, van ïen stelletje bloeddor- stigen en gewezen SS- ers. Het doet pijn, te moeten ervaren, hoe weinig begrip er bij de pers bestaat voor het vaak zo moeilijke werk van de politie. Men moet, zei deze politie-voorzitter, niet zo generaliseren of de zaken teveel uit de ge- voelshoek bezien. Men moet de zaken ook uit de verstandshoek bekij ken. Enz. Enz. Aldus sprak de voorzitter van de katholieke politie bond. Nou. ik vind maar, dat we na het gebeurde in Leeuwarden weer quitte zijn. Daar was, zoals men weet, ook een ontmoeting met de po litie. En wat voor een. Dat was werkelijk een ontmoeting Hier stelde de pers zich volmaakt onschuldig bloot aan een mateloze „critiek" van de politie, critiek in de ge daante van de gummi knuppel. Waarlijk, hier waren de eer en het prestige van de politie allerlelijkst in het ge ding. De gedragingen van tal van verslagge vers werden „breed uit gemeten" en ze werden zeer hardhandig van hun plaats gesmeten Was hier dan toch een „stelletje bloeddorstigen" aanwezig? Hoe weinig waardering en vooral begrip bestond er bij deze politiemannen voor het werk van de pers! Verschillende collega's werden gevoelig in de hoek gedrukt en ze kon den met recht twijfelen aan deverstandskies bij deze dienaren van Hermandad. De voorzit ter van de katholieke politiemanncnbond sprak ook nog over de huive ringwekkende macht van de pers en hoopte, dat zij die met voorzichtig heid zal hanteren. Van hetzelfde, beste meneer. Zie de laatste gebeurte nissen in Leeuwarden. Germanisme Het was een meneer voor de radio, die over germanisme, u weet wel de Duitse insluipsels in onze *»al, aprak. Wij hebben het er ook wel wel eens over gehad. Het ging die keer voor de radio over „inzetten" inderdaad een germanis me. „Daar moeten, we vanaf," zei de spreker. Hij moest toch weten, dat „vanaf" evengoed een germanisme is, waaraan velen onzer zich niettemn het zij toegegeven bezondi gen. Weg met al die „vanaffers," zei Chari- varius indertijd al! Uitgegroeid of!!!! In een boekje las ik over normen e.d. en over rechtswetenschap, die o.m fatsoensnormen aanvaardt. Zoals het op staan van zittende he ren in de tram, voor staande dames. Dat is wel tot een vaste norm van burgerlijk fatsoen uitgegroeid, schreef de ze man, maar dat is al heel wat jaren geleden! Die norm is nu immers ongeveer uitgeroeid.... Stemplicht1 Als je de Kieswet na leest op zijn tijd moet je dat wel eens doen dan zie je daar o.a. dat er in ons land stem plicht bestaat. Geleerden zeggen wel dat het eigenlijk alleen maar opkomstplicht is, want niemand kan je in ons vrije land, verplichten te stemmen, d.w.z. een hokje op een stembiljet zwart te maken, je kan ook blanco stemmen. Dit nu komt in de Verkie zingswedstrijd Baas bo ven Baas niet voor. Daar is werkelijk stem plicht. D.w.z. de ver plichting hieraan mee te doen, is een morele plicht, maar wie mee doet, wie een stemkaart aanpakt en die inzendt, moet stemmen ook, wat betekent, dat hij een gul den moet plakken boven de zes cents postzegel, welke nodig is voor de verzending. Een morele stemplicht dus. In ons vrije land is deze ver kiezing verder ook vrij en democratisch. Wij komen dus niet met to talitaire neigingen, wij zeggen niet, dat U op een bepaalde partij moet stemmen. De hoofdzaak is. dat U stemt. Alleen menen wij een dringend advies te mogen geven voor de lijst Zonder Naam. De lijst van Ger de Roos, de man van de muziekpartij. Muziek is de taal van het hart, la zen wij pas. Het hart spreekt dus voor de Lijst van het Orkest Zónder Naam. Stemt daarop, en u stelt een culturele daad, U helpt het Katholieke Thuis front enU doet ons een plezier. Dat mag ook wel eens!! voorts de kop van de Kon. Mare chaussee te groot. De heer Roosjen (A.R.) vroeg i.v.m. de verlenging van de diensttijd of het niet beter is om, als het materiaal nog niet be schikbaar is, de dienstplichtigen vervroegd naar huis te zenden. Er moet evenredigheid zijn tussen het aantal opgeleide militairen en de oorlogsuitrusting. Hij stelde er de regering ver antwoordelijk voor dat zij Korea vrijwilligers op Zondag heeft doen vertrekken, ontwikkelde be zwaren tegen Zondagsdienst tij dens de geallieerde manoeuvres in Duitsland en noemde het een schrijnende wonde, dat militairen die in krijgsgevangenschap zijn gegaan hun salaris doorbetaald hebben gekregen en zij die on derdoken niet. De heer Vermeer (P.v.d.A.) be- Êieitte een wijziging van de ienstweigeringswet, omdat het ook mogelijk moet zijn op huma nistische gronden dienst te wei geren. Het bevreemdde hem dat de sportinstructeurs in het leger plotseling met andere werkzaam heden waren belast. Hij sprak zijn waardering uit voor wat aal moezeniers en veldpredikers doen maar wenste dat het humanis tische volksdeel zijn zorgen over de buitenkerkelijken zou kunnen uitstrekken. De heep Haken (C.P.N.) kwam met de opmerking dat de officie ren naar de letter nog wel de eed aan Koningin en vaderland afleg gen, doch dat dit naar de geest moest zijn: aan Eisenhower en Adenauer. Hij wilde weten waar om hier Engelse troepen zijn ge legerd, en zag het Europese leger als een herrezen nazi-weermacht onder Amerikaanse leiding. De heer Mol (K.V.P.) bepleitte de vestiging van twee nieuwe hos pitalen: een beneden de rivieren en een in de vesting Holland. is op 51-jarige leeftijd te Bussum overleden de kunstschilder Ar nold Pijpers die in vele Katho lieke kerken wandschilderingen heeft aangebracht en o.a. de de cors maakte voor het K.A.B.-spel „Golfslag der eeuwen" is te Stcijl overleden pater dr. VV. Gier, oud-generaal overste van de Missionarissen van het God delijk Woord is de kolonel F. W. J. M. Peters van de generale staf benoemd tot generaal-majoor is het pracdicaat „Koninklijke" verleend aan de 50-jarige Ned. Bond van Steen- en Offsetdruk kerijen. zullen in 1952 he tgehele jaar vier ponten bij Velsen ter beschikking zijn is het Centraal Instituut voor de opleiding van sportleiders te Overveen wegens griep tijdelijk gesloten. Er zijn 20 van de 90 cursisten ziek heeft minister prof. Rutten een luxe-uitgave van Multatuli's vol ledige werken ad f 500.aange kocht. is aan de Italiaanse film „Onder de zon van Rome" het praedicaat „Film van de maand" verleend...

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3