'n Spreiding van cadeaux langs atomische weg Él De eerste begroting voor Nieuw-Guinea Raad legt ontwikkeling van de tuinbouw aan banden LS.K.-vliegers trainden in Verenigde Staten Kinderen zijn kinderen SUPER-SINTERKLAASDIENST Volgend jaar komt er een drastische reorganisatie 4* m 4 w Magda Janssens te Bergen gehuldigd Een bescheiden begin Een tekort van ruim 23 millioen De toekomstige ontwikkeling NETTE JONGEMAN n.v. Vriesia v.h. Jan de Vries net R.K. meisie net meisje Billijk te koop J. Blauw FORD '29 Luxe 2 deurs PAGINA 7 Het moet dan maar gezegd worden: We hebben de Zwarte Man Piet uit Spanje gezien en gesproken. Naar aanleiding daarvan zijn we verplicht te melden, dat het nieuws over de „Bigg Boss" uit het Sinaasappelenland uitermate opzienbarend is. O, maak u niet ongerust, er is geen sprake van een faillissement of iets dergelijks, tengevolge waarvan de bekende en beminde ver schijning verstek zou moeten laten gaan. Zo eenvoudig is het niet, het is integendeel nogal ingewikkeld, hetgeen blijken zal uit het hiernavolgende. hoest- of griepmankementen. Geen geknoei rond de kachel, daar de Sint niet meer op het dak zal zijn. Het spreekt van zelf, dat de Zwarte Knechten van nu af eveneens alle gevel- tourisme is verboden. Intussen zult u zich reeds af gevraagd hebben hoe, nu de ver schijning van de Sint langs tele- visiale-weg gewaarborgd is, het bezorgen van cadeaux kan plaats hebben. Atomische distributie De organisatie hiervan is nog niet in finesses geregeld, temeer daat het hoofdkwartier zijn keu ze van het vervoermiddel nog niet heeft bepaald. Men aarzelt nog tussen het gewone vliegtuig, het straaltoestel of.... (Schrik niet), het bezorgen langs atomi sche weg. Niet alleen wordt hier gedacht aan het atoommotor vliegtuig, doch men overweegt reeds een atomische cadeau spreiding. Sint Niklaas is n.l. de mening toegedaan dat een pad denstoelwolk moet zijn te con strueren, die niet, zoals in Las Vegas, vernietigend werkt, doch dienstig zal zijn aan het distri bueren der cadeaux. Het zou te ver voeren de tech niek van zulk een geschenken bezorging uiteen te zetten. Een voudig gezegd zullen uit deze We nemen als bekend aan dat de G. S. (Goede Sint) niet zo ■ong en dartel meer is als men ■"ïak wil doen geloven. Voor de ("'rote Man heeft dit feit zich let terlijk op zeer gevoelige wijze ""openbaard in de vorm van ge- -s richtspijnen, die hem gedwon gen hebben te besluiten een ein de te maken aan zijn vermoeien- c' - reizen over daken en schoor- enen. Vervolgens trad dezer cl igen bovendien een bronchiale inleg wel zeer duidelijk naar "uiten, zodat de Sint tevens heeft moeten afzien van het in de nevel- en ijstijd spelevaren met zijn veelberijmde stoom boot. Onze in de aanhef aange duide zegsman voegde er nog en toe, dat hij weliswaar over de interne dienst klapte, doch niettemin aan de openbaarheid wilde prijsgeven dat de garde robe in de hete seizoenen der vele jaren, zowel wat baard als tabberd betreft, zo is aangetast, dot de Grote Man welhaast in de onmogelijkheid verkeert zich in het openbaar te vertonen. Daar dit algeheel verval echter vlak voor het hoogseizoen schrik en ontsteltenis bracht in de rijen der Sinterklaas-getrou- wen, heeft men na diepgaand be raad gemeend dit jaar te kun nen volstaan met een houding alsof de neus bloedt. Met andere woorden: eerst in 1952 zal dein en uitwendige Sint Nicolaasvie- ring algeheel gereorganiseerd zijn. Deze ommezwaai zal diep gaand en naar deskundigen schatten voor de eerste jaren af doende zijn. Eenmaal overtuigd van de onontkoombaarheid van drastische Stappen, deinst de Opperste der Cadeaumensen ner gens voor terug. Het zal daarom geen verwon dering, doch hoogstens verba zing wekken, te vernemen dat in 1952 de beminde figuur op het televisie-vlak zal verschijnen. Zoals steeds wenste Sinterklaas gebruik te maken van het aller modernste materiaal. In dit ge val is daar wel het nadeel aan verbonden dat men de Kinder vriend niet meer de hand zal kunnen drukken, laat staan aan zijn baard trekken. Maar welk een voordelen staan daartegenover: Het spaart de Sint, die immers thuis kan blijven, voor alle vermoeienis, zodat hij nog eeuwen mee zal kunnen. Zij die met van ver wachting kloppend hart op hem wachten kunnen eveneens rustig tig bij de haard blijven. Geen wachten op de stoomboot, geen koude voeten en natte neuzen met al de nawerkende kwalijke Kerstkribbe BERGEN. De Kerstkribbe, welke voor de parochiekerk wordt gemaakt en die een geheel specifieke sfeer zal krijgen, be gint vorm te krijgen. Verschei dene parochianen zijn iedere Dinsdagavond in actie en schil ders, smeden en timmerlieden vormen met allerlei materialen de 10 figuren, die rondom de kribbe geplaatst zullen worden. Weer andere parochianen wer ken thuis in groepjes de figuren verder af, hetgeen met de groot ste zorg en toewijding geschiedt. Het belooft werkelijk iets fijns •te worden, iets waar de parochie trots op kan gaan. Spaanse atoomwolk de cadeau deeltjes zich in de schoorstenen neerlaten, waar men er krach tens behoorlijk gedrag recht op heeft. Middelen die dit gedrag con troleren zijn al lang in bedrijf. Men denke b.v. aan het radar scherm, waarvan de Grote Man alles kan afkijken. Een van de dingen die onveranderd blijven, is het- verlanglijstje. Men zal be seffen dat dit in Spanje nodig is om de atoom-geschenken-sprei- dings-wolk zo te kunnen samen stellen, dat aan aller wensen' zo goed. mogelijk wordt voldaan. Tenslotte zei de Zwarte Knecht op onze vraag welk ef fect, deze onpersoonlijke Smt- Nicolaas toekomst bezoeken zul- lerf hebben, dat daarover voor alsnog geen Voorspelling .is te doen. De reacties der volgende jaren dienen te worden afge wacht. In principe is Vastgelegd dat, indien deze ongunstig zou den blijken, men in de Zuidelij ke landen niet zal schromen het gehele Sint-Nicolaasfeest op an dere leest te schoeien. TIMMERMAN VIEL VAN 10 METER HOOGTE (Van onze correspondent) APPINGEDAM Op de stro- cartonfabriek De Eendracht te Appingedam vond een ernstig ongeluk plaats. De timmerman van Siddeburen die op eer» hoogte van ongeveer 10 m. werkzaamheden verrichtte viel door het breken van een balk naar beneden en kwam op een werkman terecht die daar aan het lassen was. Door deze om standigheid werd zijn val ge broken. Bouman is naar het ziekenhuis te Groningen over: gebracht waarbij bleek dat hii een paar ribben had gebroken en ziin schouders gekneusd wa ren. Terwijl do lasser enkele verwondingen had opgelopen en naar ziin woning is vervoerd. ■r'-T m m •v7 ....4e+- «4». -dk-, m C-46 „Commando's van het troepentransport parachuteren gevechtstroepen tijdens luchtoefeningen in Zuid-Korea. Onge veer 3.000. parachutisten van de strijdkrachten der Verenigde Naties zijn van Japan naar het Koreaanse oefengebied overgebracht. GEMEENTERAAD VAN NIEUWE NIEDORP ROTTERDAM. Gisteren ar riveerden met de „Veendam" van de HollandAmerika Lijn in ons land acht Nederlandse vliegers, die in Amerika hun op leiding hebben ontvangen. Veertien maanden geleden ziin zii met ziin elven vertrok ken, van wie er twee man tii- dens de opleiding afvielen. Eén van hen is ter voltooiing van ziin opleiding nog in de Ver enigde Staten achtergebleven. Wii hadden een onderhoud met de jongens, die waren op geleid op de „Good Fellow Air Force Base" in Texas en op de ..Williams Air Force Base"' in Arizona. In ons land hadden zii slechts twaalf vlieguren gehad, maar in de Verenigde Staten ziin ze via de ..Harvard" in d» ..Shoo ting tar" beland en ze ziin als straaljagerpiloot teruggekomen. Nog vóór Alkmaar de kans hiertoe kreeg, heeft de Kunst kring Bergen de vitale actrice Magda Janssens gehuldigd ter ge legenheid van haar gouden toneel jubileum. Men opende daar in Bergen het toneelseizoen met Magda Janssens' jubileumstuk „Kinderen zijn Kinderen" van de Italiaan Eduardö di Filippo. Over de inhoud van het stuk zullen wij niet teveel vertellen, terwille van de toneelliefhebbers uit Alkmaar, die het binnenkort ook gaan zien. Het is een stuk van dat gezonde realisme, zoals we dat uit menige Italiaanse film kennen, geschreven naar 't diep menselijke leven- Magda Janssens speelt er de rol in van Philomena Marturano, de vrouw uit het Napoütaanse volk, die door de armoe gedre ven tot een zondig leven komt, maar desondanks voor alles moe der wil zijn van haar kinderen, waarvoor zij 'n leven lang zwoegt en vecht met volkomen wegcijfe ring van zichzelf. Een aangrij pend stuk van moederlijke innig heid, waarin de begaafde aétriee een rol speelt, die speciaal voor haar geschreven lijkt. Volop krijgt zij hier de gelegenheid haar t .mperarnentvolle, overtuigende snel te geven en zij heeft dat ook aedaan met de volle overgave van heel haar sterke persoonlijkheid. Hoe doeltreffend was de scène, waarin zij tegenover haar drie zoons de roman van haar bewogen leven vertelde, in hoorbare stilte was de volle zaal er getuige van. Hoe treffend was de scène, waarin zij na eindelijk over wonnen te hebben huilt om 't grote geluk dat zij zichzelf en haar kinderen bereid heeft. Zij was op deze avond Magda Jans sens op haar best. In John Gobau had zii een te genspeler van formaat. Herinne ren we ons slechts de scènes, waarmee Gdbau het eerste en 't derde bedrijf opende; zijn woede- uitbarstingen in het eerste en ziin triomphantelijke vergenoegdheid in het derde. Men zou in staat zijn geweest, om na afloop het toneel op te vliegen, om beide èn Magda Janssens èn John Go bau persoonlijk hartelijk te gaan bedanken voor hun sublieme spel. De spelers op bet tweede plan mochten er eveneens zijn; we willen geen namen noemen, al was de ene wat beter dan de an dere zij vormden een goed- sluitend geheel- Reeds na het tweede bedrijf was het applaus tot een ovatie aangegroeid en na 't derde kwam er schier geen einde aan. De heer Wolff Peereboom huldigde de grote actrice namens de Kunst kring met bloemen en een spon tane kus, daarbij de wens uit- sprekendt, dat Magda Janssens die de eeuwige jeugd schijnt te ge nieten, nog jaren het Nederlandse publiek van haar talenten mocht doen genieten. Fr. O. Na een verlof van veertien da gen worden de vliegers o« Vol- kel gestationneerd. De eerste luitenant-vlieger G. R. Bosch uit Groningen vatte ziin, indrukken als volgt samen: ..Toer» we gingen dachten wii. bet zal wel niet zo zwaar wor den. Toeri we er waren zeiden wii. erg zwaar En nu we weer terug ziin. menen wij. dat hét niet zo zwaar was." Over het materiaal waren de jongens enthousiast. „Fantastisch mooi spul. zei A. Cortel uit Den Haag. De vliegtuigen hadden een snelheid van 450 tot 620 miil per uur en oer dag werden er drie vlieguren gemaakt." Buiten dienst ziin zii gastvrij door dé Amerikanen ontvangen De jongens hebben op de vliegvelden acht klassen van zes weken ieder doorlopen en behalve de Nederlanders wer den er ook Fransen. Belgen. Denen. Noren en Amerikanen opgeleid. Tenslotte deden ze het brevet examen. „Wiihebben wel eens een „kraakje" gehadmaar wii ziin er altijd heelhuids afgekomen." zo besloot vaandrig-vlieger M. J. N. A. Babeliowsky uit Sant poort. GROTE BELANGSTELLING VOOR NOORD-NEDERLAND —DENEMARKEN B LEEUWARDEN. Uit de pas begonnen voorverkoop blijkt dat er grote belangstelling voor de semi-interlandwedstrijd Noord NederlandDenemarken B be staat. Bericht is ontvangen, dat de Denen met een sterke ploeg naar Leeuwarden komen, Het Noordelijk elftal, dat Za terdagavond in Groningen tegen de vertegenwoordigers van het Oosten speelt, is uiteraard „voor lopig", daar enkele spelers (o.w. Lenstra) niet konden worden opgesteld. Bij de wedstrijd op 9 December verleent „Volharding" muzikale medewerking. Het Hui- zumer corps trad ook op voor en tijdens de wedstrijd Noord Ne derlandNoord Duitsland welke 22 Nov. 1936 op het toen juist in gebruik genomen Cambuur- veld werd gespeeld. Deze ont moeting werd met 42 door Noord Nederland gewonnen, na dat in de eerste helft De Leeuw (Steenwijk) Hazeveldjr. (GVAV) Nijboer, (Hoogezand) en Van Zand (Achilles) de onze een 40 voorsprong hadden bezorgd. Dit was de laatste semi-inter landwedstrijd, welke in Leeuwar den plaats vond. ARTSENDIENST TIJDENS 'T WEEKEND ANNE PAULOWNA. Zaterdag houden dokter Veenis en- dok ter Olree geen spreekuur. Zondag 25 Nov. neemt dokter Veenis in heel de Polder waar. DE EERSTE BEGROTING voor Nederlands Nieuw-Guinea is thans door de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen bij de Tweede Kamer ingediend. Als raming voor uitgaven is aan gegeven een bedrag van f 47.060.646, waartegenover staat een bedrag aan middelen van t 23.704.750. Het geraamde, door Ne derland te financieren tekort bedraagt f 23.355.896. Het is niet uitgesloten, in verband met de mogelijkheid tot het verwezen lijken van verschillende uitgaven, dat het begrote nadelig saldo belangrijk minder zal bedragen dan werd geraamd. De juiste cijfers kunnen eerst gegeven worden na de afsluiting van de begrotingsrekening. volgde systeem van afzonderlijke expedities, die naast een lang durige tijd van voorbereiding grote bedragen aan kosten eisten, zal hierbij dus worden losgelaten. Intussen behoeft dit niet te bete kenen, dat dit onderzoek voor be paalde objecten al niet reeds kan worden ingesteld. Zo is daarvoor b.v. reeds een aanvang gemaakt ten opzichte der tonijnvisserij, die, wanneer het onderzoek gun stig uitvalt, niet alleen perspec tieven zou openen in de vorm van een waardevolle bijdrage in de voor Nieuw-Guinea benodigde voeding, maar evenzeer een ge waardeerd exportproduct op de markt zou kunnen brengen in de vorm van geconserveerde vis en hét, ook voor Nederland, belang rijke vi-meel. Het ligt in het voornemen om het bijzonder onderwijs wederom in beheer te geven aan zending en missie, nadat met toepassing van artikel 170 der bewindsrege ling een subsidieregeling is vast gesteld. Voorts is overgegaan tot de in stelling van een raad voor volks opvoeding, waarin zitting zullen hebben deskundigen op het ge bied van het onderwijs, de medi sche verzorging, het bestuur, zen ding en missie. Deze raad zal de ouverneur van advies kunnen lenen over vraagstukken, be treffende de huidige en verdere ontwikkelingspolitiek ten aanzien van de onderwijszorg in het alge meen. KAASMARKT ALKMAAR 23 Nov. Aanvoer 1150 kg. 3 Sta pels boerenkaas 2.10 per kg. OBDAM. 11000 kg uien 28.40 -29.80; grote 28—28,90; drielin- ;en 26.80—28.80; nep 27—27.30; „000 kg bieten A 11.6013.60; Bieten B 10.10—12; lange bieten 10 90; lange bieten C 5,80; 1000 kg Peen B 15,90; Peen C 15.10; 4000 kg gele kool A 6,50; B 5.90, 1500 kg rode kool A 9,40; 3000 kg Succes witte 4,50; 800 kg Spruiten 20—25; 9000 kg stek Peen 3,70—4,10. Bii de „Bewindsregeling Nw- Guinea" werd a. d. gebiedsdeel staatsrechtelijk 'de positie ge geven van een zelfbesturend rijksdeel met zelfstandige be voegdheden van wetgevende en uitvoerende aard. met eiger» be groting. muntstelsel, verbindin gen op verkeersgebied enz. enz. Van een norfnale opzet van de begroting 1950 voor Nieuw- Guinea kan nog niet worden gesproken De daarin genoemde uitgaven ziin vbor een deel nog .gebaseerd op da-Vroeger bestaan hebbende organisatie, welke in het aanvangsstadium zoals zii reilde en zeilde moest worden overgenomen en zich nog niet volledig aan de gewijzigde opzet kon aanpassen. Voor een ander deel worden de uitgaven be invloed door de noodzaak om voor de materiële inrichting in dit volkomen lege land bedra gen te investeren, welke anders over een langer tijdperk worden besteed, als b.v. de kosten van inrichting van kantoren. de voorzieningen voor radio, tele foon en andere onontbeerlijke diensten. Bijzondere uitgaven vragen ook de onderbrenging van diensten en werkers, die door de omstandigheden gedwon gen in de aanloopperiode een voorlopig karakter moeten dra gen en door hoge kosten en be perkte bruikbaarheid uitsluitend als noodmaatregel verantwoord zijn. De thans ingestelde diensten zijn die voor: a) binnenlands be stuur en justitie, b) financiën, c) economische en technische aangelegenheden en d) gezond heidszorg, sociale en culturele aangelegenheden. Deze opzet werd wat de ramingen betreft uitermate bemoeilijkt door het ontbreken van enig vergelijkings- of ervaringscijfer. In deze begroting is slechts in beperkte mate rekening gehouden met concreteplannen ten aan zien van de verdere ontwikkeling op economisch en cultureel ter rein, waaraan bijzondere kosten zijn verbonden. Evenmin is voor dit jaar gerekend op een beteke nende uitbreiding van de be stuurstaak. Over de mogelijkheden, welke Nieuw-Guinea zou bieden is en wordt veel gesproken en ge-1 schreven, zijn veel denkbeelden ontwikkeld."' 'Dit 'doet evenwel niet tekort aan het feit, dat over dit grote, vaak nog ontoeganke lijke gebied nog te weinig feite lijkheden bekend zijn, om zonder zorgvuldig georganiseerde voor bereiding en wetenschappelijke planning over te kunnen of te mogen gaan tot uitvoering van dergelijke dentetieèlden. Daarvoor zijn nódig evenwaar dige personele en materiële mid delen, voldoende verbindingen te land, te water en door de lucht en een redelijke onderbrenging voor personeel en materiëel. Eerst wanneer aan deze normen is vol daan, of kan worden aangenomen dat deze binnen afzienbare tijd verwezenlijkt kunnen worden, kan de verdere ontwikkeling, waarvoor bij de begroting 1950, zoals gezégd, slechts op een be scheiden begin is gerekend, met kracht worden aangevat. Als eerste object komt hierbij naar voren het „self supporting" maken van Nieuw-Guinea op voedselgebiéd. Dit land is thans voor het grootste deel der dage lijkse levensbehoeften nog afhan kelijk van import. Aan deze schaarste zal op zo kort mogelij ke termijn een einde moeten wor den gemaakt. Het tweede- belangrijke object is het onder geregeld bestuur brengen van het gehele grondge bied, gepaard met uitbreiding van de zorg op medisch en onder wijsgebied. Aansluitend op dé intensivering van de bestuurs- invloed en deels gelijktijdig hier mede kan het meer systematische onderzoek naar economische mo gelijkheden worden ingezet of uitgebreid. Het vroeger vaak ge- NIEUWE-N1EDORP. Tegen het door B. en W. van Nieuwe- Niedorp voorgestelde uitbrei dingsplan heeft de L.T.B. ons in ziens nogal zwaar wegend© be zwaren ontwikkeld. Zo wordt hierin voorgeschreven, dat aan de Oosterweg alleen tuinders- bedrijven van minstens 10 ha met bedrijfsgebouwen op min stens 250 meter afstand onder ling ««ogen komen. Verder wil men de fruitbedrilven aan de Terdiekweg Paadje en Lange- reis op minstens 50 ha stellen. De L.T.B. acht gewone tuin bouwbedrijven van 10 ha en fruitbedrifven van 5 ha veel te groot wegens de enorme inves teringen die ze eisen, hdtgeen practisch zou betekenen dat nie mand zoiets kan ondernemen. Dit werd Donderdagavond nog eews uitvoerig naar voren ge bracht door de heer S. Verver. Burgemeester Balken had be toogd. dat het ooilege van B. en W. gemachtigd is om ontheffing te verlenen, doch van oordeel was. dat splitsing van bedrijven onwenseliik is om een te ziiner tijd mogeliike ruilverkaveling niet in de wielen te riiden. De heer Koorn noemde dit geen uitbreidingsplan, doch een beiperkingsplan. Als dit wordt goedgekeurd, is geen enkele jonge tuinder nog in staat om een eigen bedrijf te beginnen. Wethouder Zwagerman erken de dat het inderdaad de bedoe ling is om stichting van meer tuindersbedriiven onmogelijk te maken. De regering wil immers alle kleinere bedriiven de nek omdraaien? De heer Keesom stelde daar op de vraag of de raad daaraan moest meewerken. Hii gaf de raad in overweging dit „uitbrei dingsplan" niet te accepteren, want het is helemaal niet on denkbaar dat zelfs B. en W. straks niets meer over de uit voering hebben te beslisser» wegens de steeds toenemende macht van de ambtelijke instan ties. wier taak blijkbaar uit sluitend gelegen is in het regle menteren van alles po nog wat naar schoonschijnende schoolse theorieën. Desniettemin werd het voor stel van B. en W. goedgekeurd met tegenstemmen van de heren Verver, Keesom er» Koorn. Een grote agenda Voordat dit punt aan d'e orde kwam. waren reeds divere agendapunten afgewerkt. De raad had kunnen verne men, dat Oude Niedorn geen priis meer stelt op verder over leg omtrent de gezamenliike aanschaffing van een brand weerauto. De herer» J. Faus. L. ter Haar, W. Leegwater. A. Robesin en S. Wit werden herbenoemd als leden vani de advies-commissie voor woonruimten. Er zal een kasgeldlening van 50.000.worden aangegaan. De rekening van de woning bouwvereniging „Algemeen Be lang" gaf eer» tekort van 485.65 aan. De raad vond goed. dat de gemeente dit tekort aanzuivert Nu Oude Niedorp voor de R.K. Keuterschool te 't Veld een sub sidie geeft van ƒ7.50 per leer- lling, wil ook Nieuwe Niedorp voor de twee en twintig kinde ren uit haar gemeente die deze school bezoeken, een zelfde be drag geven. Ook werd goedgevonden om ƒ36.96 per iaar uit te trekken voor het aanleggen van water leiding naar de oercelen S. Tes- selaar en P. N. Leiien in de Kampen. Op verzoek van de heer Keesom zal burgemeester al ziin invloed aanwenden om de be trokkenen ook van electriciteit te voorzien. Er schiint hier en daar door het P.E.N. nogal eens een „handeltje" gepleegd te wor den als particulieren zelf om aansluiting vragen. Het kwam spr. tenminste nogal vreemd voor dat twee palen en wat draad 3000.zon moeten kos ten 1000.van betrokkene en ƒ2000.van de provincie). De raad stelde een verorde ning vast voor het ophalen van huisvuil en het gebruik van de van gemeentewege verstrekte huisvuilemmers. Kraamverzorging De Witte Kruis verenigingen van Barsingerhorn. Winkel. Oude en Nieuwe Niedorp willen ge zamenlijk een kraamverzorging in het. leven roepen, en vroegen daarvoor de principiële toezeg- ?ing van gemeentesulbsidie tot 280.per jaar. Dit wordt be rekend naar het aantal niet- R.K. ingezetenen, omdat de kraamverzorging van het Wit- Gele Kruis reeds gesubsidieerd wordt. De raad juichte dit voorstel toe, doch de heren Grootes en Keesom noemden het een tame lijk bescheiden begin. Voor dit grote gebied achtten zii twee verpleegsters met een capaciteit van twintig vernlegingen per jaar te weinig. De begroting voor 1952. welke door de voorzitter werd aange boden. biedt ondanks de zeer ruime opzet nog 4647.voor onvoorziene uitgaven. Op grond daarvan besloot de raad het schoolgeld vermenigvuldigines- ciifer terug te brengen van 2 op 1. De schoolgeldaanslagen wor den dus gehalveerd en dat scheelt de gemeente in één jaar tijd pl.m. 1700.aan ontvang sten. Er zal een gemeenteblad wor den gesticht om het contact tus sen burgerii en gemeentelijke overheid te verstevigen. Het wordt eens per maand gratis huis-aan-huis verspreid. Het wandelpad op de voor malige trambaan zal voor rijwie len en voertuigen worden afge sloten. K. R.O.-PROP AGAN DA- AVOND ALKMAAR. Voor de Maan dag in 't Gulden Vlies te houden K.R.O.-avond, waarop Ger de Roos met zijn ensemble komt, zijn nog enkele plaatsen beschik baar. Wij vernemen nog, dat het Haags Matrozenkoor oil.v. Theo van Elferen deze avond als gast zal optreden en dat ook de Di rectie van de K.R.O. deze avond zal bijwonen. H.V.Z. opgelet ALKMAAR De leden, die in Heiloo op de trein stappen, ver trekken om half 10 per fiets vanaf Truitje; de andere leden worden verzocht om kwart voor 10 bij het station aanwezig^zjjnl^ Een nieuw portret van de Ko ning van Engeland, George VI geschilderd voor zijn ziekte en operatie door Maurice Cod- ner. De koning draagt over zijn veldmaarschalksuniform, de staatsiemantel behorend bij de Orde van de Kouseband. Advertentiën gevraagd voor magazijn en pakafdeling Bij gebleken geschiktheid goede vooruitzichten Groothandel in genees- en verbandmiddelen Luttik Oudorp - Alkmaar GEVRAAGD: zelfst, kunnende werken, v. d. of d.e.n. in gezin m. 4 kinderen. Meerdere hulp aanwezig. Br. no. 602 Bur, van dit blad. Gevraagd wegens ver trek van het tegenwoor dige een tot 's middags 3 uur. Vrijdags de gehele dag. Mevr. BRANDT. Prins Hendrikstr. 48, Alkmaar NAAISTER vraagt naai- huizen te Alkmaar. Br. onder no. 14216. bur. van dit blad. Aangeb. een GEMEUB. KAMER, slaapkamer en keuken voor bej. echt paar met vestig,verg. Br. onder no. 14208, bur. van dit blad. TE KOOP enige beste inger. jongens-, meisjes- en damesfietsen. De Kampioen, Zilverstr. 6, Alkmaar. 3 Stm.bk.vaarzen, kalf- tijd Mrt.-Apr. - Opbr. M. resp.: 2.1 3917 152 3.87 procent 319 d. 2 4763 181 3.81 procent 392 d. 2.1 3439 137 3.97 procent 317 d. T.b.c.- bedrijf. Ingeënt tegen m.kl.z. en abortus. Bij: STOMPETOREN K 2203 243 Aaneeboden: geheel gereviseerd. Met nationalitcitsbewijs. Nieuwesloot 147, Alk maar. Geen luxe prijs Het is nu geen tijd voor luxe Koopt daarom nuttige geschenken!!! Een kleine greep uit de ruime sortering: Wollen kindersportkousen, m. nylon versterkt alle maten, vanaf 1.14 Wollen heren-anklets, met nylon versterkt 2.10—2.60 Gekleurde wollen dames skisokjes met nylon 2.19 Fijne linkse dameskousen met zeer rekbare boord 2.80 Kristal nylonkousen m. donkere naad 5.39 Zuiver wollen herenshawls pracht ruitdessins 5.50 Zwarte sajet sokken, met nylon versterkt koopje 2.40 Heren pyama's gemaakt van prima flanel 9.85 Gebreide wollen herenhandschoenen grijs en bruin 4.45 Wollen dameswanten, prachtige dessins 4.95 Dames nachthemden, keperflanel St. Nicolaas-aanbieding 6.85 Trainingsbroeken, heerlijk warm, v.a. 3.59 Kinder zakdoeken, ruime keus 18 - 26 - 29 - 42 ct. Dames zakdoeken, welkom geschenk 26 - 42 ct. Heren zakdoeken, in diverse kleuren 50 - 80 ct. ALS SPECIALE ST. NICOLAAS- RECLAME: Fijne linkse dameskousen met nylon in de voet 1.84 Witte interlock damescamisoles met ronde hals, maten 80-85 cm 1.88 Zelfde kwaliteit damesdirectoirs maten 42-44-46-48 1.88 Charmeuse dames onderjurken 1. hals, nu2.95 Voor de meest nuttige St. Nicolaasgeschenken FIRMA JOH. KUHNE - ALKMAAR De oudste textielzaak in de Huigbrouwerstraat TELEFOON 5328

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7