Heden consacreert Mgr. Affrink St. Walburgiskerkin Arnhem Tweede Kamer Nog maar een paar dagen Bedehuis werd na zeven jaar in oude glorie hersteld Nederlandse stemmen in Straatsburg SPORT FEITEN KLEIN VENSTER OP DE WERELD tbericfofren van heden Stevige poot van Henk Schijvenaar" De Raad van Europa Het plan-Schuman Bond voor het Gezin protesteert in het kort Meer sporten naar Olympische Winterspelen? Gezinspolitiek van de K.V.P. De stemkaarten stromen binnen, maar het is nog lang niet genoeg Opnaar het kv/art millioen! Aalmoezenier van Croonenburg vertelt ERWACHTINC door het K.N.M.I. te dig van Woensdag- iderdagavomd. BLE BUIEN bewolkt met enkele iterste Noorden van mvankelijk tijdelijk overigens krachti- inig verandering in and n van de elfde en luiden: Stroo 20 -IJ. de Jong 11 ud 20 Veenstra 11 Willemse 2—0 I. v. Ravenstein 11 id is: 11 6 11 5 11 5 11 5 11 4 itein 11 2 11 1 11 2 11 2 11 1 11 1 irs zullen drie be en spelen om de 5 0 17 6 0 16 6 0 16 4 2 14 6 1 14 6 3 10 3 5 5 5 7 R, 25 Nov. Beve- 11.40: Koopmans Tomaten A 3458: 1 per 100 ke: Bloem» ier 100 stuks: Rode Savoye kool 710: 8—14: Spruitkool ekool 712: Spina- er 100 kg; Sla 2—6 ss: Andiivie 513: 511: Gare Bieten 00 kg: Bospeen 13 >os: Winterpeen 10 8—25: Uien 16— -17: Druiven Alicast 100 kg. Appels: edlinig 816: Cox ois 4084: Goudrei- Groninger Kroon han 1536: Laxton I45: Present van 50: Zoete Camoag- Zoete Winterkroon 00 kg. Peren: Beurré Lucas 20: Beurré i36: Comtesse de Doyenné du Co- Gieser Wildeman amperveen 1431: 536: Zwiindrechtse 29 per 100 kg HUIZEN 2500 kg I6.70: 8700 kg rode 0.10; 19000 kg succes AM. 27 Nov. Vee. totaal 4087 stuks. >eien en ossen; 975 150 vette kalveren: /eren: 769 nuchtere 15 varkens: 419 big- arden; 25 veulens: of lammeren: 63 geiten. Vette koeien twal. f2.452.60. 2de -2.25. 3de kwal. f2— :alveren o. kg le kw. 2de kwal. f2.30 val. f22.25: grs.skal- uk f320. f240. f200; ilveren per stuk f57. gen per stuk f55. f52, aarden per kg fl.85, schapen oer stuk f85: lammeren per f90. f75: kalf- en per stuk f900 f890. roeien per stuk f650. vaarzen per stuk f550: pinken per '425. f350. Aanvoer alveren iets korter mdel. Kleinere aan liggen met redelijke df- en melkkoeien vorige week met andel en iets hogere arzen en pinken iets voer en flauwe han- FtN 27 Nov. 750 kg 623: 10000 kg witte 4.50: 8700 kg rode ;0; 8500 kg gele kool kg groene kool 8- g Chinese kool 1.20 kg Uien, grove 27 27.2028, nep 26 !728.30: 22000 kg 2.90—13.80. XI 12— 7.50. medio 7.50 kg peen II 15.50 1.80—15.70 per 100 kg. /oor export. II 6.50 -12.80. SCHARWOUDE en 27.8028.70. grote drielingen 29: 17000 5.40—7.30. II 5— kg rode kool 7 kg groene kool 4.30 00 kg witte kool 4.00: Succes witte 4.50 kg Deense witte 4.90 rgedraaid 18000 witte Succes. tJK 2000 kg rode 110.20: 6000 kg gele —8.40. B 6.50: 9000 kool 6—9.40: 8500 kg 4—4.10: 60000 kg 4.50—4.60: 10000 kg -28.60. grove 27—28: :ten A 13.20—13.40: ;n B 15.00. C 13.20: enas 5.50—7.80: 13000 e 5—6.40: 1200 kg 11 Doorgedraaid: 8500 vitte kool. WOENSDAG 28 NOVEMBER 1951 PAGiNA 3 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Zondag 17 September 1944: een stralende dag, die de hoop op bevrijding in geteisterd Nederland deed her leven, was voor Arnhem het begin van de ondergang in vuur, bloed en tranen van een groot deel der stad en een van haar schoonste bouwwerken: de historische kerk van Sint Walburgis. In de strijd om de stad en het martelend gevecht om de brug over de Rijn ging tenslotte ook deze kerk ten onder. Vandaag zal de Aartsbisschop-coadjutor mgr. dr. B. Alfrink de her bouwde kerk opnieuw consacreren. Bouwpastoor L. M. R. Vos de Wael heeft dit vurig verbeide uur niet meer mogen beleven. Naar hem zullen vandaag veler gedachten uitgaan. Naar hem en naar de bange dagen van September '44. Zondagmorgen 17 September. Er is alarm geslagen in het kamp van de verzetsstrijders in Gelre's hoofdstad. In een huis aan het V°lperplein komen zij bijeen. Er zijn grote dingen op til. Maar in de stad gaat alles zijn gewone gang. De gelovigen spoeden zich ter kerke. Dan, opeens, breekt het volle geweld van de oorlog los over deze totdantoe nog nau welijks door de oorlog geteisterde omgeving. Engelse jagers en bommenwer pers cirkelen boven de huizen; de eerste bommen suizen neer: er zijn slachtoffers nabij de St. Eusebiuskerk en de Willems- kazerne In de St. Walburg is juist dè Hoogmis begonnen. Deken Stock- mann houdt er zijn laatste preek, terwijl de.' sirenes luchtalarm loeien; de late Mis moet wor den afgelast. Steeds meer toe stellen vliegen boven de stad, dood en verderf zaaiend. En als de eerste gewonden worden aan gedragen, openen de deuren van MGR. STEPINAC zal binnen een maand worden vrijgelaten, aldus heeft Tito gisteren verklaard in het blad van de communistische partij in Joegoslavië. Mgr. Ste- pinac zou naar een klooster in Kroatië gaan na zijn vrijlating. DE CRISIS in de grootste over stromingsramp der moderne Ita liaanse geschiedenis is achter de rug tenzij het opnieuw zwaar gaat regenen. Het zal echter acht maanden of nog langer duren, voordat het modderwater, dat dui zenden hectaren land bedekt, afgevloeid kan worden. Het her stel van de oeverbeveiliging van de Po zal 800.000 dollar kosten. 500.000 MAN kan Zweden op kor te termijn mobiliseren en uitrus ten, hetgeen neerkomt op dertig infanteriedivisies en een lucht macht met een effectief van ruim duizend toestellen, aldus is ver klaard door de premier van Zwe den, Tage Erlander. DE COMMUNISTEN hebben van daag het voorstel van de geal lieerden om gemeenschappelijke inspectiegroepen vrije toegang tot geheel Korea te geven teneinde toe te zien op de naleving van de vredesregeling van de hand gewezen. DE OVERSTROMINGEN in Zuid- Frankrijk hebben meer schade aangericht dan de record-over stromingen van 1935. Dinsdag avond zakte het peil van de Rhone nog langzaam. In het de partement van de Rhone-Delta wordt de schade geschat op ruim twee milliard francs. DE BRITSE TREILER „Loch- fleet" heeft vanmorgen geseind, dat hij op ongeveer twee hon derd km ten noord-noord-oosten van de Humber (Engeland) snel water maakt. Het schip verzoekt om hulp. ABE WAS JARIG De leden van de Nederlandse elftalclub ziin gisteravond weer biieen geweest voor de weke lijkse training, maar de ploeg was verre van compleet. Ben- naars en Van Schiindel ontbra ken wegens studieredenen Van Overbeek was wel aanwezig, maar haid last van een lidhte griep en Van der Tuyn kon evenmin aan de veldtraining deelnemen wegens een pees ontsteking aan de hiel. Dan was Abe Lenstra niet present ern ook hij had een geldige reden: hii was in Heerenveen gebleven om ziin verjaardag te vieren. Aad de Jong was verhinderd wegens werkzaamheden. Twee ziekeni stonden er op het rap port: Henk Schijvenaar lag in het ziekenhuis op de Prinsen gracht en Louis van der Bogert lag thuis op bed wegens een lichte hersenschudding. Jaap van der Leek vertelde ons, dat de jongens een briefje van Schijvenaar hadden ontvan gen. waaruit bleek, welk een sterke mentaliteit de onfortuin lijke E.D.O.-speler heeft. Want Schijvenaar was zeer opgewekt als altijd en onderaan de brief deed hii de groeten aan alle spelers en. zo eindigde het epis tel ..één stevige poot van Henk Schiivenaar". de kerk zich opnieuw en vluch ten zieken, ouden van dagen en kinderen tot aan de voet van het altaar. Er ziin parachutisten geland in de richting van Oosterbeek en zii rukken on naar de stad en de Rijnbrug. Enkele dagen leeft Arnhem tussen hooD en vrees. Maar het is snoedie duidelijk: de Engelsen hebben geen kans. nog niet. Vertwijfelde gevechten wor den om de Noordelijke oprit van de brug geleverd. In de huizen rondom hebben Engelse soldaten zich verschanst en betwisten de Duitse troenen iedere duimbreed gronds. De bezetters besluiten dan. hen uit te roken. Rond het Engelse bruggenhoofd wordt een gordel van vuur gelegd; huis voor huis wordt omstreden en gaat n in vlammen op en rokende ruïnes markeren de omgeving van de Sint Walburgiskerk, zelf al meer dan eens in daken en torens ge troffen. De pastorie en het te genovergelegen Insula Dei, mach tig complex van weeshyis, scho len, behuizing voor bejaarden, worden geëvacueerd: een droeve, bittere stoet van zieken, ouden van dagen, kinderen en zusters door de verlaten straten, in de gevechtslinies slechts door de vooruit gedragen Rode Kruisvlag beschermd. Er zijn dan nog nau welijks ooggetuigen over: de Duitsers hebben vrij spel. Fakkels vliegen in met benzine doordrenkte huizen en plotseling spelen ook de eerste vlammen door de beuken van de eeuwen oude kerk, die weldra brandt als een reusachtige toorts, een sinis ter vuur in de nacht van Dins dag op Woensdag: 19 op 20 September 1944. De jaren gingen voorbij. Voor d« herbouw van deze kerk werk te pastoor Vos de Wael zich let terlijk dood; heel het land offer de mee om dit unieke monument van vroeg-Gothische bouwtrant weer in oude luister, God en St. Walburgis ter ere, te herstellen. Vandaag is het zover en ruist weer gewijde zang over dit fel- omstreden stuk grond, waar wij ooit peinzend stonden bij het 'ussen de ruïnes gedolven graf •van een onbekende Britse sol daat, voor de vrijheid gevallen. RECORDPOGING OP 400 M. VAN PIET ELZENGA Vrijdag zal Piet Elzenga van ZCG (Groningen) in het Helper- bad te Groningen een poging doen het Nederlands record op de 400 m vrije slag te verbeteren. Het record staat sedert 29 No vember 1938 op naam van Van der Kui l(SZC) met 4 min. 55.4 sec. Tijdens zwemwedstrijden van de Groningse turnkring, welke onlangs werden gehouden, kwam Elzenga reeds officieus onder het record van Van der Kuil. SCOTCHLITE WINT TERREIN De in België voor tal van weg- beheerders van de drie Benelux- landen gehouden Scotchlite de monstratie heeft opnieuw duide lijk bewezen hoe belangrijk een goed reflecterende wegbebake- ning is. In België is reeds onge veer 200 km weg van een reflec terende asstreep voorzien en zijn circa 6000 Scotchlite borden ge plaatst. Indien ook in Nederland op grote schaal tot het aanbrengen van Scotchlite zou worden over gegaan, zou hiermede naar het oordeel van de KNAC een be langrijke bijdrage tot verbete ring van de verkeersveiligheid worden geleverd. Van de tweehonderdtachtig prijswinnaars in de Popular Photography Contest zijn zestig niet van Amerikaanse natio naliteit. Een van hen is een Nederlander, de beroepsfotograaf Joh. Scholten uit Haarlem, die met deze knappe studie het motto, dat de internationale fotowedstrijd zich heeft gesteld: Schilderen met licht en schaduw", eer heeft aangedaan. Dat niet alleen in Nederland de belangstelling voor de fotografie met de dag toeneemt, blijkt wel uit de 56.000 inzendingen, die de 's werelds grootste jaarlijkse wedstrijd dit jaar heeft ont vangen uit 35 verschillende landen. STRAATSBURG, 27 Nov. Twee Nederlandse woordvoerders hebben zich Dinsdag in het debat gemengd. Zowel dr. Schmal als (Vervolg van pagina 1) Hannie Schaft-herdenking Een ander actueel punt in dit debat was de verhinderde Hannie Schaft-herdenking. De commu nist Gortzak had eerder op de middag te dien aanzien betoogd, dat hier in strijd met de Grond wet zou zijn gehandeld. De heer Scheps (P.v.d.A.) onderbrak deze rede met de opmerking: „De eer bied voor de doden van alle par tijen had u moeten weerhouden om hiermede propaganda te ma ken". Minister Teulings zette de gang van zaken als volgt uiteen: Het bestuur van de Ere-begraaf- plaats had bepaald, dat geen indi viduele herdenkingen mochten plaats vinden, omdat het vorig jaar in strijd met de toen uitge geven voorschriften was gehan deld. Hiervan uitgaande had de Commissaris van de Koningin dit bestuur verzocht om de begraaf plaats dan ook te sluiten. De maatregelen van de burgemees ters van Haarlem en Bloemen- daal waren in het belang van de orde genomen en iedereen was er van tevoren van op de hoogte gesteld. Ook de communisten, al dus minister Teulings, hebben zich aan het wettige gezag te onderwerpen. De Friese kwestie Over de gebeurtenissen in Friesland kon de bewindsman ook nu nog geen volledige medede lingen doen. Wel meende hij ech ter te kunnen zeggen, dat de demonstratie voor het Paleis van Justitie terecht niet was toege laten. De zitting in de rechtszaal werd er door gehinderd en ook was de politie met sinaasappelen en dergelijke bekogeld. De Friese zaak zelf zal door de regering zorgvuldig worden bestudeerd en met de woordvoerders over dit punt was hij het eens, dat een verstandig en beleidvol regeerder altijd rekening zou moeten hou den met de eigen belangen van een bepaald gewest. Wat de burgemeestersbenoe mingen betreft, bleef de minister van mening, dat de burgemees tersbenoeming van Hengelo juist was geweest. De bevolking van Twente, die voor een groot deel katholiek is, had totdantoe nog een enkele K.V.P.-burgemeester. Jit de burgemeestersbenoeming voor Hilversum kon blijken, dat bij het te voeren beleid geen enge partij-opvattingen een rol spelen. De minister verzekerde nogmaals, dat de na-uitkeringen aan de gemeenten inderdaad zul len worden uitgekeerd. Mej. Nolte (K.V.P.), die in verband met de zedenverwildering, vooral onder de jeugd, gepleit had voor permanent contact tussen ver schillende bewindslieden, kreeg de toezegging, dat de minister de mogelijkheid van een raad voor ethische aangelegenheden zal overwegen. Het politievraagstuk zal een nieuw kabinet moeten oplossen. Minister Teulings wijdde aan het begin van zijn rede woor den van nagedachtenis aan minis ter van Maarseveen. Heden zal de bewindsman zijn rede voort zetten. Verkeer en Waterstaat In de avondzitting kwam de begroting van Verkeer en Water staat aan de orde. Gepleit werd voor langere vergunningen voor het wegvervoer, terwijl de heer Lucas (K.V.P.) zich niet geheel en al gerust toonde over de con trole van de Algemene Reken kamer op de K.L.M., terwijl hij ook gaarne nadere mededelingen van de minister wilde horen over de voorgenomen verhogingen van de tarieven bij de P.T.T. De heer Engelbertink sprak namens de K.V.P.-fractie een woord van deelneming aan het adres der slachtoffers van de overstromingsramp in Italië. Hij vroeg welke maatregelen de mi nister zou nemen wanneer een dergelijke ramp Nederland zou treffen. Voorts betreurde spr. het, wan neer de vrije werken van de inpolderingen in Groningen op D.U.W.-voorwaarden zouden wor den uitgevoerd. Uit de kringen van de P.v.d.A.- fractie werd critiek geleverd op de Spoorwegen. De financiële situatie achtte men niet roos kleurig. Overal bestond er waardering voor de snelle wijze, waarop de minister zich heeft ingewerkt. Minister Wemmers kwam daarna kort aan het woord en zal zijn rede vanmiddag voortzetten. NEDERLANDSE UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND FRANKFORT, 27 Nov. (DAP) De Westduitse autoriteiten heb ben heden 'n bedrag van 1.615.000 dollar beschikbaar gesteld voor de invoer van wollen weefsels uit Nederland, alsmede een bedrag van 200.000 dollar voor de invoer van diverse producten eveneens uit Nederland. Laatstgenoemd bedrag betreft de invoer van artikelen, welke niet voorkomen op de lijst van geliberaliseerde producten en waarvoor in het zesde en zevende Duitse programma voor de Euro pese betalingsunie geen contin genten waren vastgesteld. PAST OP UW KLEREN De Haagse recherche waar schuwt het publiek voor een man of vrouw, die in de Haagse binnenstad met inkt gooit naar goedgeklede dames Zeven dames hebben reeds hun beklag gedaan bij de politie. Hun kleding was voornamelijk op de rug, ernstig bevuild. Aantal radioluisteraars stijgt 's-GRAVENHAGE. Het aan tal aangegeven radio-ontvangtoe stellen in Nederland bedroes op 1 Nov.-T.603.158 tegen 1.590.555 op 1 October. Op 1 October waren er 478.201 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 477.500 op 1 September. mr. van der Goes betoogden dat de volle aandacht moest worden geconcentreerd op de ratificering van het plan-Schuman. Dr. Schmal zeide, dat de werkelijke federalist vanzelfsprekend een Groot Europa wenst, maar met het oog op de zware wolken boven ons werelddeel, vroeg hij zich af of het maar niet beter was in het klein te beginnen. De mensen werden moe van alle besprekingen en wilden da den zien. Mr. van der Goes be treurde het, dat de ministers in Rome over de Europese defensie praatten zonder zelfs maar aan bevelingen van de assemblee te hebben. Mr. van de Goes zeide, dat alles dient te worden gedaan om ten spoedigste het plan-Schu man en het plan voor een Euro pese verdediging te verwezen lijken. Daarbij moeten „ver ouderde constitutionele bezwaren" worden overbrugd. Contact met V.S. en Canada In het kader van de Raad zou den volkenrechtelijke bindingen tussen de gezagsorganen en Enge land en Scandinavië moeten wor den gelegd. Voorts was hij voor een nieuwe Europese conferentie en voor een herhaling van de ontmoeting met Amerikanen, waarbij deze keer ook Canadezen zich zouden moeten aansluiten. Generaal Koenig Generaal Koenig (aanhanger van de Gaulle) sprak zich uit tegen de vorming van een Euro pees leger zonder tevoren een politiek orgaan in te stellen ter controle van het leger. Hij verzette zich tegen het voorstel van de Belg Paul Struye, voorzitter van de Belgische Se naat, die namens de commissie voor algemene zaken van de Raad een „college van ministers voor Europese zaken" voorstelde. Een dergelijk orgaan, aldus Koenig, zou een gebrek aan volmachten bezitten. De heer J. Proost overleden Dp heer J. Proost, een der directeur van de bekende Am sterdamse familiezaak Proost en Brandt N.V.. papiergroothandel, uitgeverij en binderij van kerk boeken en importhandel van bouwmaterialen, is de afgelonen nacht op 64-jarige leeftijd in het Diakonessenhuis te Utrecht overleden. VERHOGING ELECTRATARIEVEN De Katholieke Bond voor het Gezin heeft in een request aan de minister van Economische Za ken tegen de aangekondigde ver hoging van de electriciteitstarie- ven protest aangetekend. De Bond noemt de nieuwe regeling onbil lijk, omdat de grote gezinnen hiervan weer het slachtoffer wor den. Zoals men weet bepaalt deze regeling, dat de gezinnen, die meer dan 240 kWh per maand verbruiken, in een hoger tarief zullen vallen. PRESIDENT PERON heeft geklaagd, dat hij geen mensen kan vinden voor de 75.000 regeringsbaantjes, die vacant zijn. Hij zegt, dat de Argentijnen denken, dat ze rijker kunnen worden, wan neer ze niet voor de overheid werken. EEN IN HEEL Ame rika gehouden opinie onderzoek heeft uit gewezen, dat 37 pet. van de mannen graag vesten dragen, 52 pet. er niet van houden en 11 pet. zich even gelukkig voelt met als zonder vest. DE POLITIE in Yon- ker (V.S.) snuffelt op het ogenblik nauw keurig alle vuilnis emmers na, om een oude schoen te vin den, die 60.000 gulden waard is. Mevrouw Edward Madden heeft namelijk verteld, dat zij juwelen ter waar de van 60.000 gulden in een oude schoen had verstopt. Per vergissing is deze schoen in de vuilnis bak terecht gekomen. IN KANSAS zoekt de politie naar een „gal- gele" wagen, waarin zich twee soldaten bevinden, die zich met 36.000 gulden uit de voeten gemaakt hebben. Zij hadden 13 bedienden in een kluis van de Johnson County Bank ingeslo ten. SALVATORE VOL- PE. 25 jaar oud, heeft tegenover de politie van Baltimore ver klaard, dart hij van plan was van een 33 meter hoge brug te springen, omdat hij te veel geld verdien de en niet wist wat er mee te doen. Vol- pe werd door de poli tie van de brugleu ning „gepraat" en van wanordelijk gedrag beschuldigd. DE DIRECTEUR van de dierentuin in Phi ladelphia, Roger Co- nant, begint te zuch ten, wanneer iemand in zijn tuin begint te spreken over burger lijke verdediging. Zijn chimpansee's begin nen namelijk bij proefalarm tegen luchtgevechten druk ke vocale twee gesprekken. DE GEMIDDELDE Amerikaan werkte in October 40.4 uur per week en verdiende hiermee 65.17 dollar. Dat is omgerekend in Nederlands geld ongeveer 180 gulden. Zaterdagavond wordt op de overdekte tennisbanen van het RAI-gebouw in Amsterdam een tenniswedstrijd gespeeld tussen de Nederlandse jeugdploeg en oud-internationals. De jeugd wordt vertegenwoordigd door Goris, Lodeizen, Groeneveld en Horstman. Voor de oud-inter nationals komen uit Teschmacher, Karsten, Teminiau en Marinkelle. Op de jaarvergadering van het Nederlands Handbalverbond heeft men besloten de contribu tie te verhogen, waarbij werd vastgesteld, dat liet niet mogelijk zal zijn het zgn. NOC-dubbeltje te heffen. Op de dag voor de opening van de Olympische Winterspe len, zal in Oslo een conferentie plaats hebben tussen het bestuur van het Internationaal Olym pisch Comité en afgevaardigden van de Nationale Olympische Comité's uit de gehele wereld. Een van de belangrijkste punten van bespreking is de vraag, welke takken van wintersport eventueel zouden kunnen wor den overgeheveld van de Zomer spelen naar de Winterspelen. De laatste tijd is namelijk duidelijk gebleken, dat het programma der Zomerspelen te uitgebreid is ge worden. Het hoofddoel van de conferentie is evenwel, dat er meer samenwerking komt tussen het I.O.C. en de nationale comité's. KAMERLID PETERS HEEFT CRITIEK OP PROPAGANDA „Is de strijd voor het gezin door de K.V.P. wel intelligent genoeg gevoerd? Hebben wij niet te veel met het hart en te weinig met het verstand gestreden?" al dus vroeg het Tweede Kamerlid J. Peeters zich af, toen hij dezer dagen in Heerlen voor leden der Katholieke Volkspartij een rede voering hield. Hij betoogde, dat de strijd voor het gezin helaas een eenzame strijd is, waarin men zich boven dien nog te veel heeft bepaald tot slagzinnen en redevoeringen. Daardoor zijn de tegenstanders kopschuw geworden. Ook ziet de grote massa nog niet genpeg in, aldus het Tweede Kamerlid, dat het gezin en inzonderheid het grote gezin belangrijk is voor de handhaving van de orde in het volk. Als voorbeeld van dit tekort aan inzicht noemde hij de uit latingen van zekere kringen, die de sterke stijging der geboorten ten onrechte aan het Katholieke Zuiden verweten. Pauselijke onderscheiding voor secretaresse Hulpactie Hongarije AMSTERDAM (KNP) Het heeft Z.H. de Paus behaagd we gens haar verdiensten als secre taresse van de Hulpactie Honga rije aan mevrouw A. M. Olsthoorn —van Woesik de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen. Deze decoratie werd haar uitgereikt door de Deken van Amsterdam, mgr. G. J. van den Burg. (Van onze speciale verslaggever) NOG MAAR EEN PAAR DAGEN en de „stembus" voor de ver kiezingsstrijd „Baas boven Baas" van Katholiek Thuisfront wordt gesloten. Dan zullen wij het weten, hoeveel stemmen er zijn uitgebracht op de verschillende lijsten en wij zullen dan ook we ten, of de V.V.P. dan wel de P.Z.N., de „Partij Zonder Naam" dus, van Ger de Roos, het gewonnen heeft. Volgens de laatste voorspellingen en opinie-onderzoekingen gaat het tussen deze twee. Maar tenslotte gaat het, dieper gezien, om het totaal aan tal stemmen, d.w.z. om hot totaal aantal guldens, dat op de bekende kaarten of anderszins bijgeplakt, de noodzakelijke en onmisbare steun voor het Katholiek Nationaal Thuisfront uit maakt. Nog een paar dagen, en... luister eens even! Wij hebben de tegenwoordige ..baas" van het Katholiek Thuis front in Den Haag eens opge zocht op ziin bureau aan de Ge dempte Burgwal, het ..hoofd stembureau" dus van deze ver kiezingsstrijd. Sjonge. sjonge. wat is het daareen bende, hadden we biina gezegd, maar 't is in elk geval 'n gezellige ben de. laten we dus maar zeggen, drukte. U ziet het ob dP foto hierbij: duizenden stemkaarten dwarrelen dageliiks op de tafels neer. Lt.-kolonel-aalmoezenier J.B. van Croonenburg heeft er dp handen vol aan. Hii zit hier met een van ziin assistenten, mei. van Leeuwen. De ene post zak na de andere met stemkaar ten en andere kostbare corres pondentie wordt verwerkt. En er kan nog meer bii. Er moet nog meer bii. Stemt wie u wil. maar houdt rekening met ons advies: stemt op de liist zonder naam. van Ger de Roos. Hoe meer hoe beter, hoe meer kans ook op de duizenden guldens aan priizen, welke ten deel vallen aan degenen, die ge stemd hebben op de winnende partii. d.w.z. zii worden onder de kiezers van de winnende par tii toegewezen. Het bedrag, dat totnogtoe aan „stemgeld". aan geplakte guldens e.d. dus. bin nengekomen is begint de twee honderdduizend Hulden te nade ren. Let op de laatste ciifers. Men hoopt het kwart millioen te halen. Dat is dus 250.000.gul den. Men hoopt a.s .Dinsdag als de actie sluit, te kunnen mede delen. dat. het zover is. „Tevreden?" is onze eerste vraag aan de aalmoezenier. „Na tuurlijk!" „Voldaan?" Ach. dat kan niemand ziin. zolang niet aan alles is voldaan wat Katho liek Thuisfront moet doen. Ga eens even na. Het katholieke volksdeel „le vert" ongeveer de helft van de militairen, die in dienst ziin. Is zulk een aantal niet waard dat wordt gedaan wat mogelijk is? Niemand kan zich aan die plicht want dat is het. onttrekken Doen wii dat wel, dan zullen an deren maar al te graag bereid ziin beslag te leggen op de vriie tiid van de militair. En dat is iuist het vreemde. In 1949 kreeg Thuisfront 'n sub sidie van een ton. in 1950 een- zelfdp bedrag. Over 1951 wordt nog gepraat en als er wat Ips- komt, zal het toch "niet meer zijn dah f 45.000.Voor het volgend jaar staat Thuisfront op de be- volge kon hebben. groting voor f 30.000.Hoe groter het leger wordt en hoe ianger de diensttijd dus hoe langer de soldaat ziin vriu. tnd ergens anders dan thuis moet doorbrengen des te minder subsidie. Er zou 'n flinke boom kunnen worden opgezet over het hoe en het waarom, maar de za ken liggen nu eenmaal zo. En wat er tekort is. welnu dat zul len wii moeten aanzuiveren. Tiidens de actie „Baas boven Baas" is het aantal leden van Thuisfront gestegen tot biina twintigduizend, het zullen er 10 keer meer moeten worden, die per iaar één gulden en twee dubbeltjes offeren. Het is inderdaad gemakkelijk vragen, maar ook de actie zal met nog grotere energie overal in 't land moeten worden door gezet. Ciifers? Elke week gaan er dertienduizend exemplaren van „Salvo" d„ deur uit. Dat moeten er eigenliik vijftigdui zend ziin maar ja. de financien. Deze week ging vijftienhonderd gulden uit de kas voor 't Sinter klaas- en Kerstfeest van zieke militairen. Men schreeuwt om bibliotheken, juist nu zo belang rijk omdat <3p regering de vrije tijdsbesteding tot zich wil trek ken. Thuisfront verzorgt de lees tafels in alle militairp tehuizen, in de hospitalen komen z'n lees portefeuilles. Er zou veel meer gedaan moeten worden voor de kampen met ontheemden uit In donesië. De kerkboeken „Sol daat voor Christus" worden ver spreid. de exploitatie van „Son- nehaert" in Zeist eist geld, mili taire tehuizen moeten radio's, biljarts, tafeltennistafels, koffie ketels en nog veel meer hebben. Zullen wij hem en onze jongens in de steek laten? Neen, neen en nogmaals neen. Och, ziet u de 22 duizend gul den, welke onder de leden van de winnende partij worden toegewezen, gerust als een lokmiddeltje, maar doe mee, om het grote, hoge en mooie doel. Vooral gij, vaders en moeders, die uw zonen toch al met een bezwaard hart in dienst ziet gaan GEEN KINDERVERLAMMING MEER IN ENSCHEDE Bij de G.G.D. te Enschede zijn de laatste twee weken geên nieuwe gevallen van kinderver lamming gemeld. In overleg met de sportorganisaties is besloten voor het a.s. weekeinde voor junioren weer wedstrijden (voet bal, hockey en korfbal) vast te stellen. Enige tijd geleden werd de juniorensport in dit district stilgelegd, omdat te grote inspan ning voor personen beneden de 17 jaar kinaerverlamming tenge- O

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3